Search
Close this search box.

صفر تا صد شرایط اپلای تحصیلی آمریکا

در چند سال گذشته، ایالات متحده به عنوان محبوب‌ترین مقصد دانشگاهی برای دانشجویان سراسر جهان، بر کشورها و دانشگاه‌های دیگر تسلط داشته است. در واقع حتی با رشد آموزش به زبان انگلیسی در کشورهای دیگر، دانشجویان زیادی همچنان مهاجرت تحصیلی به امریکا را انتخاب می‌کنند.

اما چرا دانشجویان بین‌المللی این کشور را در لیست اولویت‌های مهاجرت تحصیلی خود قرار داده‌اند؟ برای پاسخ به این سوال و بررسی صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به آمریکا، در این مقاله با آکادمی اپلای همراه باشید.

تحصیل در مقاطع مختلف در آمریکا

مقاطع مختلف تحصیل در آمریکا، شامل موارد زیر هستند:

 1. تحصیل در مدارس ابتدایی: تحصیلات ابتدایی در کشور کانادا، شامل کلاس‌های اول تا ششم است.
 2. تحصیل در مدارس متوسطه: تحصیلات متوسطه در آمریکا، شامل دو قسمت High School و Middle School است. پس از گذراندن این دوره، می‌توانید تحصیلات خود را در کالج‌ها یا دانشگاه‌های این کشور ادامه دهید.
 3. تحصیل در مقطع کارشناسی: چنانچه تحصیلات دوازده ساله خود را به اتمام رسانده باشید، می‌توانید نسبت به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام کنید. به طور معمول دوره تحصیلی لیسانس در آمریکا، 4 سال طول می‌کشد.
 4. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: گذراندن مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، 2 الی 3 سال طول می‌کشد. برای ورود به این مقطع، لازم است تا دوره‌های کارآموزی مربوطه را نیز سپری کرده باشید. این به شما کمک می‌کند تا علاوه بر کسب مهارت‌های لازم، شانس خود را برای ورود به بازار کار افزایش دهید.
 5. تحصیل در مقطع دکتری: جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری آمریکا، لازم است تا بسته به شرایط و رشته خود در برخی آزمون‌های تخصصی شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنید:
 • GRE
 • GMAT
 • DAT
 • LSAT

روش‌های مهاجرت تحصیلی به آمریکا

انواع ویزای آمریکا، در 3 نوع کلی F، M یا J  صادر می‌شوند. عددی که مقابل این نوع ویزاها قرار می‌گیرد، نشان‌هنده نسبت فرد استفاده‌کننده از آن است. قرار گرفتن عدد 1 در کنار حرف ویزا، نشان‌دهنده ویزای تحصیلی است. جهت تحصیل در آمریکا، می‌توانید از یکی از ویزاهای F1، M1 یا J1 استفاده کنید.

تحصیل در دانشگاه و کالج، دبیرستان، دبستان خصوصی، مدرسه علوم دینی، هنرستان خصوصی، سایر موسسات آکادمیک مثل برنامه‌های آموزش زبان F
موسسات فنی و حرفه‌ای و سایر موسسات غیرآکادمیک (به غیر از برنامه‌های آموزش زبان) M
استفاده از فرصت‌های مطالعاتی J
 • از مهم‌ترین الزامات کلی مهاجرت تحصیلی به آمریکا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • برای تحصیل در آمریکا، باید بالای 18 سال داشته باشید؛
 • اخذ پذیرش از مراکز آموزشی معتبر؛
 • اثبات تمکن مالی؛
 • برآورده کردن الزامات سوابق تحصیلی مورد نیاز دانشگاه؛
 • مدارک زبان مورد نیاز؛
 • و…

3 قدم تا مهاجرت تحصیلی به آمریکا

برای تحصیل در آمریکا و اخذ ویزای دانشجویی این کشور، مطابق مراحل زیر پیش بروید:

قدم اول: مقدمات لازم قبل از اپلای

اکثر دانشگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که درخواست اخذ پذیرش خود را مستقیماً در وبسایت دانشگاه ارائه دهید. هنگام اپلای در دانشگاه‌های آمریکا، حتما شرایط مورد نیاز را با دقت مطالعه کنید.
همانطور که گفتیم، برخی از موسسات به آزمون‌های استانداردی مانند GRE، GMAT، MCAT، LSAT نیاز دارند و برخی دیگر به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، اسناد مختلف دیگری (نمونه‌های نوشتن، نمونه کارها، فهرست اختراعات) درخواست می‌کنند.

ممکن است از دانش‌آموزان غیر آمریکایی خواسته شود که مدرکی برای اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی ارائه کنند. در این راستا حتما مدارک تافل iBT، IELTS Academic، PTE Academic یا C1 Advanced خود را در دسترس داشته باشید.

در حال حاضر ایالات متحده یک سیستم درخواست برای همه دانشگاه‌ها ندارد. دانشجویان داخلی و خارجی باید مستقیماً از طریق دانشگاه درخواست دهند. با دنبال کردن دستورالعمل‌های ذکر شده و استفاده از لینک‌های موجود در وبسایت دانشگاه، می‌توانید این پروسه را به راحتی پشت سر بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی‌تر، می‌توانید یک وکیل مهاجرت تحصیلی به امریکا استخدام کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

دانشگاه‌ها و برنامه‌های مختلف، به مدارک متفاوتی نیاز دارند. با این حال اگر برای دانشگاهی در ایالات متحده درخواست دهید، به احتمال زیاد به این موارد نیاز خواهید داشت:

 • ریز نمرات یا سوابق نمرات (دبیرستان یا دانشگاه)؛
 • خلاصه سوابق کاری؛
 • نمرات آزمون (SAT، ACT، GRE، GMAT)؛
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • رزومه؛
 • اپلیکیشن‌فی؛
 • استادی پلن؛
 • مقاله؛
 • پاسپورت.

حداقل معدل برای تحصیل در امریکا نیز تا حد زیادی به شرایط برنامه و دانشگاه بستگی دارد. جهت اطمینان، الزامات دانشگاه و برنامه را مجددا بررسی کنید تا حداقل امتیازی که از متقاضیان انتظار دارند را ببینید.

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا

برای اثبات اینکه قادر به یادگیری مؤثر و شرکت در کلاس های خود هستید، باید نشان دهید که در زبان انگلیسی به اندازه کافی مهارت داشته و برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا، واجد شرایط هستید. اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده یکی از این آزمون‌ها را می‌پذیرند:

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE Academic (آزمون انگلیسی پیرسون)
 • C1 Advanced (که قبلاً به عنوان Cambridge English Advanced شناخته می‌شد)

توجه داشته باشید که اخذ ویزای تحصیلی امریکا بدون مدرک زبان، بسیار دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود!

قدم دوم: اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی

فرآیند درخواست پذیرش در دانشگاه‌های ایالت متحده، تا حد امکان ساده شده‌اند:

 • پس از تکمیل فرم درخواست خود، مدارک پشتیبان (از جمله ریزنمرات دانشگاهی) را بارگذاری کنید؛
 • توصیه می‌شود تا مدرکی مبنی بر اثبات وجوه برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی خود به مدت یک سال را ارائه دهید؛
 • هنگامی که فرم I-20 را دریافت کنید، واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی خود خواهید بود؛
 • شما می توانید 120 روز قبل از تاریخ شروع درج‌شده در I-20، برای ویزای خود مصاحبه کنید.

قدم سوم: اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی

اگر شهروند ایالات متحده نیستید، باید از نامه پذیرش خود برای درخواست ویزای دانشجویی F1 استفاده کنید. بررسی کنید که آیا دانشگاهی که برای آن درخواست داده‌اید به هزینه ثبت‌نام نیاز دارد یا نه. برای درخواست کمک مالی و بورسیه تحصیلی آمریکا کمی وقت بگذارید. همچنین می‌توانید بورسیه Studyportals را بررسی کنید تا بتوانید برای تامین هزینه تحصیل خود در خارج از کشور، کمک بگیرید.

در مرحله بعد، لازم است تا از نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آمریکا، نوبت مصاحبه حضوری بگیرید. مدت زمان انتظار برای شرکت در مصاحبه با توجه به مواردی همچون موقعیت مکانی، فصل و نوع دسته‌بندی ویزای تحصیلی آمریکا، متغیر خواهد بود. ممکن است که فرایند بایومتریک نیز در این مصاحبه انجام شود.

اعزام دانشجو به آمریکا تخصص ماست! برای اطلاع از روند انجام آن، این مقاله آکادمی اپلای را بخوانید.

هزینه مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا

دانشگاه های آمریکا به طور عمده به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. دولتی
 2. خصوصی

چنانچه بخواهید در یک دانشگاه دولتی درس بخوانید، هزینه مهاجرت تحصیلی به امریکا کمتر از زمانی است که قصد تحصیل در یک موسسه خصوصی را داشته باشید. هزینه‌های لازم برای شهریه، به نوع مدرک و دانشگاه مد نظر شما بستگی خواهد داشت. به طور کلی جهت پوشش هزینه‌های تحصیل خود، به حدود 10 هزار الی 55 هزار در سال نیاز دارید.
معمولاً رشته‌های علوم انسانی، آموزش و هنر ارزان‌تر هستند. در حالی که تحصیل در زمینه‌هایی مانند پزشکی و مهندسی، گران‌تر خواهد بود. اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، هزینه‌های تحصیل معمولاً بالاتر و بسته به برنامه متفاوت است.

مانند بسیاری از کشورها، برنامه‌های MBA اغلب گران‌ترین هستند. به طوری که هزینه متوسط برای شرکت در این برنامه‌ها، حدود 60000 دلار است.
شما باید برای خرید مواد غذایی، فعالیت‌های اجتماعی و موقعیت‌های اضطراری خود نیز کمی پول کنار بگذارید. با در نظر گرفتن مخارج مختلف و هزینه‌های زندگی، یک بودجه دانشجویی در ایالات متحده بین 10000 تا 25000 دلار در هر سال تحصیلی است که بسته به شهری که برای زندگی انتخاب می کنید، متفاوت خواهد بود.

هنگام محاسبه هزینه ویزای تحصیلی آمریکا، باید موارد معمول‌تر را نیز در نظر بگیرید:

 • اینترنت و تلفن 35 تا 60 دلار
 • غذا 17 تا 42 دلار
 • اجاره مسکن 104 تا 208 دلار
 • برق و گاز 50 تا 100 دلار
 • حمل و نقل 36 دلار

مزایای تحصیل در آمریکا

در این قسمت، پنج دلیل اصلی که دانشجویان تمایل دارند دانشگاه‌های آمریکایی را برای ادامه تحصیلات خود در سطح بین‌المللی انتخاب کنند و دلایل تمایز این دانشگاه‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

1) مدارک تحصیلی ایالات متحده از شهرت بین المللی بسیار خوبی برخوردار است:

بر هیچکس پوشیده نیست که دانشگاه‌های کشور ایالات متحده، همچنان در بین بهترین موسسات آموزشی رتبه‌بندی‌شده در جهان حضوری قوی دارند. این امر تا حدی به میزان بودجه و حمایت دانشگاه‌های آمریکایی مربوط می شود؛ همچنین با استانداردهای آکادمیک بالا و الزامات سختگیرانه‌ای که آنها در بین دانشجویان خود القا می‌کنند، ارتباط دارد.
این دانشگاه‌ها با کلاس‌های همیشه رو به پیشرفت و در حال تغییر و تحول خود، همچنان به جذب دانشجویان از سراسر جهان ادامه می‌دهند و هر ساله تلاش می‌کنند تا آموزش ارائه‌شده را تغییر دهند تا برای حضور دانشجویان خارجی از سراسر جهان آماده بوده و در آینده، فرصت‌های شغلی فوق العاد‌ه‌‌ای برای فارغ‌التحصیلان فراهم آورند.

2) دانشگاه های آمریکا پر از تنوع فرهنگی هستند:

تقریباً اکثر دانشگاه های آمریکا ، تنوع را یکی از ارکان تعیین‌کننده خود می‌داند. از لحاظ تاریخی نیز تلاش‌های زیادی در تعیین ساختار این مؤسسات آموزش عالی برای افزایش تعداد فرصت‌های آموزشی و تنوع فرهنگی در کانون تلاش‌های ثبت‌نام و پذیرش صورت گرفته است.
دانشجویان اغلب اظهار می‌کنند که کلاس‌ها و خوابگاه‌های آنها مملو از دانشجویانی از هر ملیت، مذهب یا قومیتی است و دسترسی و تماس با بسیاری از زمینه‌های فرهنگی، تجربه دانشجویی آنها را بسیار هیجان‌انگیزتر و ارزشمندتر می‌کند.
اگر به یک دانشگاه در ایالات متحده بروید، بلافاصله در کنار افرادی که پیشینه‌ای مشابه و ایده‌ها و دیدگاه‌های جدیدی برای به اشتراک گذاشتن دارند، قرار می‌گیرید. به طور کلی تحصیل در خارج از کشور، یکی از راه های پرورش تحمل و گشودگی شما نسبت به فرهنگ های دیگر است. تحصیل در آمریکا با اضافه کردن یک بعد دیگر، نه تنها شما را با فرهنگ ایالات متحده، بلکه با زبان و اعتقادات مردم از ملیت های سراسر جهان آشنا می‌کند.

3) دانشگاه‌های ایالات متحده پشتیبانی عالی ارائه می‌دهند:

این موسسات آموزشی در تلاشی دائمی برای تسهیل انتقال شما به دانشگاه ایالات متحده هستند و خدمات پشتیبانی زیادی برای آماده‌سازی دانشجویان بین‌المللی برای کلاس‌هایشان دارند. از طریق کارگاه های مختلف، دوره‌های تمرینی زبان انگلیسی، جهت‌گیری‌ها و آموزش‌ها، به دانشجویان خارجی کمک های زیادی ارائه می شود تا آنها را برای کلاس‌های خود آماده کنند.
علاوه بر این، تلاش‌های زیادی انجام می‌شود که دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند در ایالات متحده بمانند و در برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان به دنبال شغلی مناسب باشند. در سال 2016، تلاش گسترده‌ای انجام شد که فارغ‌التحصیلان رشته‌های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) به مدت 24 ماه در آمریکا بمانند تا تجربه کاری و تمدید اقامت خود را افزایش دهند.
با این فرصت، شما این شانس را دارید که در زمینه‌هایی متعدد، به دنبال کار بگردید. با تمدید اقامتتان، می‌توانید در ایالات متحده بمانید تا در برخی از بزرگترین شرکت‌ها، جایگاه خود را پیدا کنید. فرصت‌های تحصیلی فوق‌العاده‌ای در سراسر ایالات متحده وجود دارد و در همه مناطق، برای دانشجویان در دسترس است. برخی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در آمریکا عبارتند از:

 • علوم کامپیوتر
 • MBA
 • مهندسی مکانیک

4) دانشگاه های ایالات متحده بر بهینهسازی تجربیات کلاسی دانشجویان، سرمایه‌گذاری می‌کنند:

دانشگاه‌های کانادا با ارائه دسترسی بیشتر دانشجویان به کلاس‌های مبتنی بر وب، استفاده از آزمون‌های مبتنی بر کامپیوتر و امکان استفاده از آزمایشگاه‌ها و منابع مختلف، می‌توانند جدیدترین و مدرن‌ترین تجربه کلاسی را در اختیار شما قرار دهند. برخی از پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های ایالات متحده عبارتند از:

 • موسسه فناوری کالیفرنیا
 • دانشگاه کرنل
 • موسسه تکنولوژی ماساچوست
 • دانشگاه کارنگی ملون
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس

با استفاده این قابلیت‌های پیشرفته و دسترسی به منابع گسترده، دانشگاه‌های آمریکا کیفیت آموزش را با تمام ابزارها و تجربیات مجازی جذابی که این نسل از دانشجویان قبلاً به آن عادت کرده‌اند، به‌روز نگه می‌دارند. اگر در ایالات متحده آمریکا تحصیل کنید، بلافاصله با روش‌های جدید مطالعه، یادگیری و تحقیق آشنا خواهید شد.

5) دانشگاه‌های آمریکا محیط آکادمیک انعطاف‌پذیری دارند:

تحصیل در خارج از کشور در آمریکا، محیطی ایده‌آل برای دانشجویان فراهم می‌کند که با روش‌های آموزشی انعطاف پذیر و فرآیند توسعه مستمر برای دانشجویان در زمینه‌های مختلف تحصیلی مشخص می‌شود. بسته به نقاط قوت، علایق و اهداف شما، دانشگاه‌های ایالات متحده به طور عمدی ساختار کلاس درس و روش‌های آموزشی خود را تغییر می‌دهند تا یادگیری را جذاب و در عین حال، با حوزه خود مرتبط کنند.

سوالات متدوال :

آیا مهاجرت تحصیلی به آمریکا بدون مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است؟

خیر. برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا، به مدرک تحصیلی احتیاج دارید. در این مقاله به بررسی صفر تا صد مهاجرت تحصیلی پرداخته شده است که می‌توانید با مطالعه دقیق آن، جهت اخذ پذیرش اقدام کنید.

آیا امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

بله. در واقع، این یک راه خوب برای کسب درآمد جهت پرداخت هزینه‌های خود و کسب تجربه کاری ارزشمند حین ادامه تحصیل در خارج از کشور است. دانشجویان بین‌المللی در ایالات متحده اجازه دارند که 20 ساعت در هفته به صورت تمام‌وقت، حین جلسات تحصیلی و در طول تعطیلات کار کنند. اگر تصمیم بگیرید که همراه با تحصیل کار کنید، ممکن است درآمد کسب شده شما مشمول مالیات باشد.

آیا امکان دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل وجود دارد؟

بله. کشور آمریکا فرصت‌های مختلفی برای دانشجویانی که پس از تحصیل مایل به کسب اقامت در آن هستند، ایجاد کرده است.

ویزای دانشگاهی آمریکا سینگل است یا مولتی؟

متاسفانه برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی، تنها گزینه ویزای دانشجویی ویزای سینگل است. یعنی اگر دانشجو به هر دلیلی (مثلاً برای ملاقات با خانواده) بخواهد از کشورخارج شود، باید یک ویزای جدید دریافت کند.

چرا دانشجویان بین‌المللی آمریکا را در لیست اولویت‌های مهاجرت تحصیلی خود قرار داده‌اند؟

برای پاسخ به این سوال و بررسی صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به آمریکا، در این مقاله با آکادمی اپلای همراه باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند