Search
Close this search box.

صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به استرالیا

برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا و قدم گذاشتن به یکی از بهترین محیط‌های آموزشی دنیا، باید مراحل خاصی را از پذیرش دانشگاه تا اخذ ویزای تحصیلی استرالیا پشت سر بگذارید. استرالیا با دانشگاه‌هایی در رده‌های برتر جهانی و سیستم آموزشی پویا، بهترین مکان برای تحصیل و رشد دانشجویان بین‌المللی است. پیش از انجام اقدامات مورد‌نیاز برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا بهتر است برای طی کردن مطمئن مسیر با اطلاعاتی مانند شرایط تحصیل در مقاطع مختلف و مدارک مورد‌نیاز برای تحصیل در هر مقطع، بهترین دانشگاه‌های استرالیا، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مالی و شرایط دریافت ویزای تحصیلی استرالیا آشنا شوید.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

آشنایی با نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در استرالیا

نظام آموزشی استرالیا تحت عنوان چارچوب صلاحیت‌های استرالیا (AQF)، یک سیستم ملی برای طبقه‌بندی و تعریف سطح صلاحیت‌های تحصیلی در این کشور محسوب می‌شود. این چارچوب برای هماهنگی و اطمینان از استانداردهای بالا در کلیه مقاطع و برنامه‌های تحصیلی در استرالیا طراحی شده است. نظام آموزشی این کشور از سطوح مختلف برای مقاطع مقدماتی شامل مهدکودک، دبستان و دبیرستان و مقاطع عالی کالج و دانشگاه تشکیل می‌شود.

تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه در استرالیا

آموزش ابتدایی در استرالیا معمولا از سن ۵ یا ۶ سالگی آغاز می‌شود و به مدت ۶ یا ۷ سال ادامه دارد. دوره متوسطه به دو دوره متوسطه اول و دوم تقسیم می‌شود که هر‌کدام ۳ یا ۴ سال زمان می‌برند. متقاضیان بین‌المللی برای ورود به این دوره باید سن و سطح تحصیلی متناسب با کلاسی که قصد دارند در آن تحصیل کنند، داشته باشند. همچنین با‌توجه‌به اینکه زبان آموزش در مدارس استرالیا به زبان انگلیسی است، دانش‌آموزان بین‌المللی باید سطح مناسبی از تسلط به زبان انگلیسی داشته باشند. در برخی موارد، ممکن است به ارائه نتایج آزمون‌های زبان انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL نیز نیاز باشد. دانش‌آموزان باید از یک مدرسه در استرالیا پذیرش دریافت کنند.
بعد از اطمینان از برخورداری از شرایط مورد‌نیاز برای تحصیل در مدارس این کشور باید برای دریافت ویزای دانش آموزی استرالیا اقدام کنید. برای دریافت ویزا، قیم دانش‌آموز باید تمکن مالی خود برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی متقاضی را اثبات کند. همچنین دانش‌آموز باید برای دریافت ویزا، پاسپورت معتبر داشته باشد. دانش‌آموزان بین‌المللی زیر سن قانونی باید برنامه‌ریزی مشخصی برای اقامت خود در استرالیا (اقامت با خانواده، خوابگاه مدرسه یا اقامت نزد خانواده میزبان) داشته باشند. در برخی موارد دانش‌آموزان به بیمه سلامت نیز نیاز دارند. توجه داشته باشید که شرایط براساس قوانین هر مدرسه و ایالت ممکن است متفاوت باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود متقاضیان قبل از اقدام برای پذیرش، با مدارس و یا موسسات مهاجرتی معتبر تماس بگیرند تا از دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات مطلع شوند.

تحصیل دوره فنی‌و‌حرفه‌ای در استرالیا

دوره‌های فنی و حرفه‌ای (VET) استرالیا یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال کسب مهارت‌های عملی و آمادگی برای ورود به بازار کار هستند. این دوره‌ها توسط موسسات فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شوند و شامل دوره‌های زیر می‌شوند:
گواهینامه‌ها (Certificates): از سطح I تا IV، با تمرکز بر مهارت‌های خاص شغلی.
دیپلم (Diploma): تمرکز بر مهارت‌های پیشرفته‌تر و تئوری‌های مرتبط با حرفه‌ای خاص.
دیپلم پیشرفته (Advanced Diploma): ارائه دانش تخصصی عمیق‌تر در یک حوزه خاص.
متقاضیان بین‌المللی برای ورود به این دوره‌ها باید شرایط مورد‌نیاز موسسه مربوطه را برآورده کرده و نسبت به دریافت ویزای دانشجویی استرالیا اقدام کنند. این شرایط معمولا شامل ارائه مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی قبلی، مدرک زبان انگلیسی، معدل و شرایط سنی مناسب و پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام و شهریه دوره می‌شود.

تحصیل دوره کارشناسی در استرالیا

دوره‌های کارشناسی در استرالیا معمولا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشند و در دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند. برخی رشته‌ها مانند پرستاری و دامپزشکی ممکن است طولانی‌تر باشند. دانشگاه‌های استرالیا در طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی دوره‌های کارشناسی را ارائه می‌دهند. تقاضا برای ورود به این دوره بین دانشجویان بین‌المللی به دلیل سطح بالای علمی و کیفی دانشگاه‌ها و تمرکز بر آموزش و تحقیق و ترکیب آموزش تئوری و تجربیات عملی بسیار بالا است.
متقاضیان بین‌المللی برای ورود به این دوره باید مدرک تحصیلی پایان دوره دبیرستان را دریافت کنند. به زبان انگلیسی مسلط و مدرک معتبر مانند IELTS، TOEFL یا PTE با حداقل نمره مورد‌نیاز داشته باشند. برخی رشته‌ها ممکن است معدل خاصی را طلب کنند یا شرایط ورودی خاصی داشته باشند. برای دریافت پذیرش، دانشجویان باید درخواست خود را به‌صورت مستقیم به دانشگاه مورد‌نظر ارسال یا از طریق سیستم‌های پذیرش متمرکز اقدام کنند. برای اخذ پذیرش کارشناسی استرالیا به مدارکی مانند ریز نمرات دبیرستان، نتایج آزمون زبان انگلیسی، توصیه‌نامه‌ها و انگیزه‌نامه (SOP) نیاز دارید.

تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

مقطع کارشناسی ارشد استرالیا از دوره‌های تحصیلات تکمیلی پس از کارشناسی است که معمولا ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. از ویژگی‌های خاص این دوره‌ها در استرالیا می‌توان به تمرکز بر تحقیقات، تنوع بالای رشته‌ها و کیفیت بالای تدریس اشاره کرد. برای ورود به این مقطع داشتن مدرک پایان دوره تحصیلات کارشناسی الزامی است. همچنین دانشجویان بین‌المللی باید حتما مدرک زبان معتبر (تافل، آیلتس یا PTE) داشته باشند. دوره‌ کارشناسی ارشد در استرالیا فرصت‌ عالی برای توسعه توانایی‌های حرفه‌ای و تحقیقاتی دانشجویان است و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا در محیطی چالش‌برانگیز و حمایت‌کننده به یادگیری بپردازند.

تحصیل دکترا در استرالیا

دکترا در استرالیا معمولا یک دوره تمام‌وقت ۳ تا ۴ ساله است. دوره‌های دکترا در استرالیا در اکثر موارد بر تحقیق متمرکز هستند. در این دوره دانشجویان به‌طور دائم از حمایت و راهنمایی استادان و دپارتمان‌های تحقیقاتی برخوردار می‌شوند. بسیاری از دانشجویان فرصت مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی و کنفرانس‌ها را دارند. یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای ورود به این دوره داشتن مدرک کارشناسی ارشد است. همچنین باید یک پروپوزال که توانایی و آمادگی شما برای انجام یک پروژه تحقیقاتی مستقل را اثبات کند، تهیه و یک استاد راهنما پیدا کنید. متقاضیان تحصیل دکترا در استرالیا باید به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته باشند.

انواع روش‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا

به طور کلی، ویزاهای متفاوتی برای انواع روش‌های مهاجرت تحصیلی به استرالیا ترتیب داده شده‌اند که به 8 دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

  1. اقامت مستقل ELICOS Sector (سابکلاس 570)
  2. اقامت دانشجویی (سابکلاس 500)
  3. اقامت دانش‌آموزی استرالیا (سابکلاس 571)
  4. اقامت آموزش فنی و حرفه‌ای (سابکلاس 573)
  5. اقامت تحصیلات عالی (سابکلاس 574)
  6. اقامت آموزشی دوره‌های غیر اختصاصی (سابکلاس 575)
  7. اقامت تحت حمایت وزارت امور خارجه یا وزارت دفاع (سابکلاس 576)
  8. اقامت همراه دانشجو (سابکلاس 580).

مدارک و نحوه پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا

پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی یک فرایند چند مرحله‌ای است که شامل تحقیق، ارسال درخواست و دریافت پذیرش می‌شود. برای تحصیل در استرالیا ابتدا باید رشته و دانشگاه مورد‌نظرتان را بعد از تحقیقات کامل درباره شرایط پذیرش، معیارهای ورود، شهریه و بورسیه‌ها انتخاب کنید. نسبت باید نسبت به آماده‌سازی مدارک اقدام کنید. مدارک مورد‌نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا شامل موارد زیر می‌شوند:
• آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
• مدرک زبان (گواهینامه‌هایی مانند IELTS، TOEFL و PTE)
• پر کردن فرم‌های درخواست آنلاین یا ارسال مدارک به صورت فیزیکی
• رزومه تحصیلی و کاری (در‌صورت وجود)
• توصیه‌نامه
• انگیزه‌نامه
• پرداخت هزینه درخواست (در صورت وجود)
بعد از انجام این مراحل، پذیرش و تاییدیه ثبت نام (CoE) را دریافت خواهید کرد. بعد از آن می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کنید.

شرایط تحصیل در استرالیا

مدرک زبان مورد‌نیاز برای تحصیل در استرالیا

زبان تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا، انگلیسی است. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور باید مدرک زبان انگلیسی معتبر داشته باشند. مدرک مورد‌ قبول از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و با‌توجه‌به مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد. اکثر دانشگاه‌های این کشور مدرک آیلتس، تافل و PTE را قبول دارند.
برای مدرک آیلتس، معمولا حداقل نمره مورد‌نیاز مقطع کارشناسی در استرالیا ۶ تا ۶.۵ است. برای کارشناسی ارشد و دکترا نیز به حداقل نمره ۶.۵ یا ۷ نیاز خواهید داشت. اگر مدرک زبان تافل دارید برای مقطع کارشناسی باید حداقل نمره ۸۰ دریافت کنید. برای کارشناسی ارشد و دکترا، نمره‌ای در حدود 90 تا 100 معمولا مورد‌نیاز است. در مورد مدرک PTE نیز حداقل نمره مورد‌نیاز برای دوره کارشناسی حدود ۵۰ تا ۵۸ و برای کارشناسی ارشد و دکترا حداقل نمره ۵۸ تا ۶۵ خواهد بود. مدرک زبان Occupational English Test نیز معمولا برای رشته‌های مانند پزشکی و پرستاری درخواست می‌شود.

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا باید برای مدت زمان تحصیل، ویزای تحصیلی معتبر (ساب کلاس 500) داشته باشید.  با‌توجه‌به مدت تحصیل اعتبار این ویزا از ۶ ماه تا ۵ سال متغیر خواهد بود. ویزای تحصیلی در صورت نیاز قابل تمدید است. قبل از شروع تحصیل باید به‌صورت آنلاین برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کنید. درخواست ویزا را می‌توانید در داخل یا خارج از استرالیا ارسال کنید. شرایط اصلی برای ارائه این درخواست عبارتند از:
• ثبت‌نام در برنامه تمام‌وقت: دانشجویان باید در یک برنامه تمام‌وقت در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر در استرالیا ثبت‌نام کرده باشند.
• تاییدیه ثبت‌نام (گواهی CoE): یکی از مهم‌ترین مدارک برای تحصیل در استرالیا، برخورداری از تاییدیه ثبت‌نام (CoE) توسط یکی از موسسات آموزشی مورد تایید این کشور است.
• اسناد هویتی: ارائه اسناد هویتی مانند پاسپورت و ترجمه کارت ملی و شناسنامه مورد نیاز است.
• اسناد تحصیلی: کلیه مدارک فارغ‌التحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان، رزومه تحصیلی، انگیزه‌نامه و معرفی‌نامه‌ها باید برای دریافت نکمیل مدارک تحصیلی استرالیا به سفارت ارائه شوند.
• شرط اقامت موقت (GTE): برای تکمیل مدارک تحصیلی باید مامور ارزیابی ویزا را متقاعد کنید که پس از پایان دوره آموزشی مورد‌نظر، به کشور محل اقامت خود برمی‌گردید.
• اثبات تمکن مالی: به‌منظور پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود و همراهان (در‌صورت وجود) باید با ارائه مدارک مربوط ثابت کنید که توانایی مالی کافی را دارید. دانشجویان تبادلی ثانویه می‌توانند فرم AASES را با مدارک اثبات وجوه جایگزین کنند.
• گواهی سلامت پزشکی: به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، لازم است تا معیارهای سلامت و شخصیت تعیین‌شده جهت اخذ ویزای خود را برآورده کنید.
• بیمه درمانی: دانشجویان باید برای مدت اقامت خود در این کشور بیمه درمانی (پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور OSHC) دریافت کنند.
بعد از آماده‌سازی این مدارک و شرایط و بعد از حضور در جلسه مصاحبه سفارت، در‌صورت کامل بودن مدارک و متقاعد شدن افسر سفارت، ویزای تحصیلی استرالیا برای متقاضی صادر می‌شود.

بورسیه تحصیلی استرالیا

برای تحصیل در استرالیا طیف گسترده ای از بورسیه‌ها، کمک‌های مالی و کمک هزینه‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. برخی از این برنامه‌ها توسط دولت استرالیا، برخی دیگر توسط موسسه‌های آموزشی و سازمان‌های دولتی و خصوصی ارائه می‌شوند. در ادامه با برخی از معتبرترین بورسیه‌های تحصیلی استرالیا آشنا می‌شویم:
• جوایز استرالیا
• برنامه آموزشی تحقیقاتی دولت استرالیا (RTP)
• بورسیه DAP
• بورسیه‌های توسعه استرالیا
• بورسیه آموزشی و پژوهشی دولت استرالیا
• بورسیه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه نیوساوت ولز
• بورسیه قائم مقام دانشگاه چارلز داروین برای دانشجویان مستعد
• بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی بین‌المللی دانشگاه فلیندرز
• بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ملبورن
• بورسیه‌های بین‌المللی دانشگاه مک کواری
• بورسیه‌های تحقیقاتی بین‌المللی دانشگاه سیدنی
برای دریافت این بورسیه‌ها دانشجویان باید یکی از شرایط مورد‌نیاز مانند نمرات عالی، نیاز مالی یا شرکت در یک پروژه تحقیقاتی را داشته باشند. اکثر این بورسیه‌ها به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و کسانی‌که که در یک برنامه تحقیقاتی شرکت کرده‌اند تعلق می‌گیرد.

هر ساله سایت‌های معتبر، آخرین رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های استرالیا را اعلام می‌کنند. بر‌اساس آخرین اطلاعات این منابع، مراکز زیر در لیست بهترین دانشگاه‌های استرالیا قرار گرفته‌اند:
1. دانشگاه ملبورن
2. دانشگاه موناش
3. دانشگاه سیدنی
4. دانشگاه ملی استرالیا
5. دانشگاه کویینز‌لند
6. دانشگاه UNSW سیدنی
7. دانشگاه آدلاید
8. دانشگاه غرب استرالیا
9. دانشگاه فناوری سیدنی
10. دانشگاه مکواری سیدنی
بر‌اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز در سال ۲۰۲۴، از ۳۷ دانشگاه برتر استرالیا ۶ مورد در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. با‌توجه‌به رنک بالای بین‌المللی این دانشگاه‌ها، استرالیا بعد از بریتانیا و آمریکا، سومین کشور پرجمعیت از نظر تعداد دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.

تحصیل در استرالیا

شرایط اقامت دائم استرالیا بعد از تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی متفاوت است و شامل چند گزینه مختلف می‌شود. در اینجا به برخی از این گزینه‌ها اشاره می‌کنیم:
اقامت فارغ‌التحصیلان موقت (Temporary Graduate Visa – Subclass 485): این ویزا به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد پس از فارغ‌التحصیلی در استرالیا بمانند و کار کنند.
برنامه‌های مهارت‌های مورد نیاز: دانشجویانی که در رشته‌هایی تحصیل کرده‌اند که در فهرست مشاغل مورد‌نیاز استرالیا قرار دارند، ممکن است بتوانند برای ویزاهای مبتنی بر مهارت مانند ویزای اسپانسری توسط کارفرما (Employer Sponsorship Visa) یا ویزای مستقل مهارتی (Skilled Independent Visa) اقدام کنند.
برنامه‌های تحقیقاتی و دکترا:‌ دانشجویانی که در برنامه‌های تحقیقاتی یا دکترا شرکت کرده‌اند، پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در صورت اشتغال در این کشور بمانند.
به کمک این گزینه‌ها می‌توانید بعد از پایان تحصیلات در استرالیا بمانید و بعد از چند سال اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی این کشور، مسیری پیچیده و حساس محسوب می‌شود. این پیچیدگی‌ها ممکن است شما را با چالش‌های بزرگی روبه‌رو کند که یکی از آنها ریجکت درخواست ویزا است. برای جلوگیری از وقوع این حادثه و طی کردن مطمئن و سریع مسیر مهاجرت تحصیلی مجموعه آکادمی اپلای با حضور کارشناسان و وکلای متخصص در زمینه مهاجرت به استرالیا، شما را در این فرآیند همراهی می‌کند. به‌این‌ترتیب مسیر مهاجرت را با خیالی آسوده طی و در کمترین زمان ممکن طی خواهید کرد.
ما در آکادمی اپلای مجموعه‌ای از خدمات یکپارچه در زمینه مهاجرت تحصیلی را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. همچنین بررسی شرایط شما و انتخاب مناسب‌ترین گزینه‌ها برای پذیرش تحصیلی و ارزیابی شرایط برای دریافت فاند و بورسیه تحصیلی از جمله خدماتی است که در موسسه آکادمی اپلای به صورت کاملا حرفه‌ای ارائه می‌شود. برای دریافت مشاوره از وکلای مهاجرتی آکادمی اپلای کافیست که با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید یا فرم ارزیابی را تکمیل کنید.

سوالات متداول

1- آیا مهاجرت تحصیلی به استرالیا بدون مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است؟

خیر. اگر متقاضی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تحصیلی هستید، باید مدرک تحصیلی مرتبطی که برآورده‌کننده نیازهای موسسه یا دانشگاه موردنظرتان باشد را داشته باشید.

2- آیا امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

بله. دانشجویان با توجه به برنامه تحصیلی انتخاب‌شده، اجازه کار با ساعاتی محدود در هفته را خواهند داشت.

3- آیا امکان دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل وجود دارد؟

بله. بسیاری از افراد، تحصیل در استرالیا را به عنوان راهی برای کسب اقامت دائم در آن انتخاب می‌کنند. باتوجه به نرخ بیکاری بسیار پایین در استرالیا و وضعیت مشاغل، درصورتی که در حرفه خود متخصص باشید، می‌توانید به راحتی با اشتغال در این کشور، اقامت دائم کسب کنید.

4- آیا امکان مهاجرت متقاضی با همسر وجود دارد؟

بله. افراد متاهل می‌توانند پس از اپلای در دانشگاه و در مرحله کسب ویزا، برای دریافت ویزای همراه خود اقدام کنند.

برترین دانشگاه‌های کشور

پیشنهاد تیم آکادمی‌اپلای به شما

دانشگاه‌های معتبر دنیا

دانشگاه‌های آمریکا

دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه‌های استرالیا

دانشگاه‌های انگلیس

دانشگاه‌های آلمان

دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ایتالیا

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند