Search
Close this search box.

اولین و مهمترین قدم در فرآیند اپلای، انتخاب دانشگاه محل تحصیل بر اساس معیارهای مختلف است. در این صفحه لیست تمام دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی کشور کانادا را مشاهده کنید که پس از ورود به صفحه هر موسسه آموزشی می‌توانید شرایط و ویژگی‌های آن را مطالعه کنید.
اگر برای انتخاب دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظرتان نیاز به راهنمایی دارید از مشاوره رایگان آکادمی اپلای استفاده کنید.

دانشگاه‌های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا

مشخصات موسسه

{{displayValue}}
{{displayValue}}

{{locationDetails}}

{{locationDetails}}

بازگشت به فیلترها

مشاهده ایالت‌ها/شهرها

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا و شرایط تحصیل در آن‌ها

دانشگاه‌های کشور ایتالیا همواره در سطح جهانی از رتبه بالایی برخوردار هستند. اکثر مراکز آموزشی این کشور بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ سال قدمت دارند و مردم و دولت آن از گذشته به علم و کیفیت آموزشی توجه ویژه‌ای داشته‌اند. اولین دانشکده پزشکی جهان در ایتالیا تاسیس شده است؛ همچنین در حال حاضر دانشگاه‌های این کشور ارزان‌ترین مقصد برای تحصیل رشته پزشکی با کیفیت آموزشی بالا محسوب می‌شوند. 

دانشگاه‌های ایتالیا دارای چندین پردیس و مراکز تحقیقاتی هستند و برترین آن‌ها فرصت‌های شغلی گوناگونی را نیز برای دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی ایجاد می‌کنند.

برای آشنایی با بهترین دانشگاه های ایتالیا، هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها، شرایط پذیرش و… تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

برترین دانشگاه های ایتالیا بر اساس رنکینگ‌های معتبر جهانی

برترین دانشگاه‌های ایتالیا بر اساس نظام رتبه بندی U.S News در جدول زیر به ترتیب آمده است؛ همچنین رتبه هر دانشگاه در رشته‌های پزشکی، علوم انسانی و مهندسی به صورت جداگانه نوشته شده است:

نام دانشگاه رتبه در جهان U.S news رتبه در ایتالیاU.S news پزشکی علوم انسانی مهندسی
دانشگاه پادوآUniversity of Padua ۱۱۵ ۱ ۱۷۶ ۱۳۴ ۱۴۵
دانشگاه بولونیاUniversity of Bologna ۱۲۲ ۲ ۱۴۷ ۲۱۸ ۱۳۹
دانشگاه اسپینزا رمSapienza University Rome ۱۲۵ ۳ ۱۴۹ ۱۳۷ ۸۳
دانشگاه میلانUniversity of Milan ۱۵۶ ۴ ۵۱۸ ۲۱۹
دانشگاه ناپلUniversity of Naples Federico  ۱۸۵ ۵ ۲۲۵ ۱۸۱
دانشگاه تورینUniversity of Turin ۲۰۹ ۶ ۴۹۹ ۳۴۱ ۴۰۴
دانشگاه پیزاUniversity of Pisa ۲۱۹ ۷ ۲۷۳ ۵۰
دانشگاه فلورانسUniversity of Florence ۲۵۰ ۸ ۵۴۸ ۱۴۶ ۱۰۴
دانشگاه ترنتوUniversity of Trento ۲۵۶ ۹ ۱۲۱ ۳۱۷
دانشگاه میلانو-بیکوکاUniversity of Milano-Bicocca ۲۷۳ ۱۰ ۳۷۳

بررسی بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

برای آشنایی بیشتر ۱۰ تا از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا را به ترتیب رتبه بررسی می‌کنیم:

۱) دانشگاه پادوآ

دانشگاه پادوآ دومین دانشگاه قدیمی ایتالیا است. این مرکز آموزشی ۸۱۰ سال قدمت دارد و دانشمندان و محققان بسیاری را تربیت کرده است؛ گالیله در قرن ۱۷ در دانشگاه پادوآ تحصیل می‌کرد. 

این مجموعه به بزرگی یک شهرک آموزشی بوده و دارای چندین پردیس، بیمارستان، مرکز تحقیقاتی، آزمایشگاه، مزارع کشاورزی و دامپزشکی و… است. اکثر دانشجویان این موسسه پس از فارغ‌التحصیلی در مراکز و بیمارستان‌های پادوآ مشغول به‌کار می‌شوند. 

۲) دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا یکی از مراکز آموزشی دولتی این کشور است که قدیمی‌ترین دانشگاه ایتالیا و اروپا محسوب می‌شود. این موسسه در سال ۱۰۸۸ تاسیس شد و امروزه دارای ۵ پردیس، ۱۱ مدرسه و بیش از ۳۰ دپارتمان است. افراد مشهوری از جمله لئون باتیستا آلبرتی (معمار و نویسنده)، اراسموس روتردام (محقق) و پترارک (شاعر) در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. 

۳) دانشگاه اسپینزا رم

دانشگاه اسپینزا رم در سال ۱۳۰۳ تاسیس شده است و بزرگ‌ترین دانشگاه این کشور محسوب می‌شود. این مرکز دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دیگر دارد. از فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاه ساپینزا می‌توان به ماریا مونته سوری (بنیانگذار روش آموزشی مونته سوری)، فدریکو فلینی (برنده جایزه اسکار) و اوانجلیستا توریچلی (مخترع فشارسنج) اشاره کرد. 

۴) دانشگاه میلان

دانشگاه میلان یکی از مراکز آموزشی مهم کشور ایتالیا است. این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا بوده و تنها موسسه آموزشی ایتالیایی است که در این اتحادیه حضور دارد. دانشگاه میلان دارای ۹ دانشکده مختلف است که رشته‌های متنوعی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. افرادی همچون ریکاردو جیاکونی (برنده جایزه نوبل فیزیک) و انریکو بومبیری (برنده مدال فیلدز) در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

۵) دانشگاه ناپل

دانشگاه ناپل در سال ۱۲۲۴ تاسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز آموزشی ایتالیا محسوب می‌شود. این موسسه دارای ۱۳ دانشکده مختلف است که دوره‌های تحصیلی گوناگونی را ارائه می‌دهند.

از فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه می‌توان توماس آکویناس (فیلسوف ایتالیایی)، جورجیو ناپولیتانو (عضو مجلس سنای جمهوری ایتالیا) و سامانتا کریستوفورتی (فضانورد ایتالیایی) را نام برد. 

۶) دانشگاه تورین

دانشگاه تورین که با نام UNITO نیز شناخته می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی است که در شهر تورین در شمال غربی ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه بیش از ۶۰۰ سال قدمت دارد. این مرکز شامل۱۳ دانشکده است که در ۱۲۰ ساختمان در مناطق مختلف تورین قرار گرفته‌اند.

مجموعه آموزشی تورین دارای موزه، بانک، رستوران، کتابخانه و… است. فارغ‌التحصیلان برجسته بسیاری از جمله نخست وزیران، برندگان جایزه نوبل، وکلا، فیلسوفان، مدیران و نویسندگان مشهور در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. 

۷) دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا در سال ۱۳۴۳ تاسیس شده و جزء قدیمی ترین دانشگاه‌ها ایتالیا است. فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیزا در زمینه‌های گوناگون علمی جوایز نوبل بسیاری دریافت کرده‌اند. 

۸) دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس اولین دانشگاه در شهر فلورانس بود که در سال ۱۳۲۱ تاسیس شد. این دانشگاه دارای ۱۲ دانشکده است که در چندین منطقه مختلف واقع شده‌اند. جورجیو لا پیرا (رهبر سیاسی ایتالیا) و شیوا کشاوان (نوازنده لوژ هندی) از افراد معروفی هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

۹) دانشگاه ترنتو

دانشگاه ترنتو در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و جزء جوان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا به حساب می‌آید؛ با وجود سابقه تاسیس کم، این موسسه در سال‌های اخیر در رتبه‌های بالایی در رنکینگ جهانی قرار گرفته است. این مرکز از امکانات رفاهی بالایی برای دانشجویان برخوردار است. ترنتو دارای ۷ دانشکده است که در ۳ منطقه مختلف این شهر قرار دارند. 

۱۰) دانشگاه میلانو-بیکوکا

دانشگاه میلانو بیکوکا یک مرکز آموزشی دولتی در شهر میلان بوده که در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده است.  پردیس این دانشگاه از ۲۵ ساختمان مدرن تشکیل شده که دارای مهدکودک، آزمایشگاه، کارگاه تخصصی، سالن کنفرانس، سالن غذاخوری و… است. این موسسه در ۸ دانشکده مختلف خدمات آموزشی به دانشجویان ارائه می‌دهد. 

شرایط تحصیل در برترین دانشگاه های ایتالیا

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش از برترین دانشگاه‌های ایتالیا به رشته و مقطع مورد نظرتان بستگی دارد. در ادامه شرایط عمومی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا را بیان می‌کنیم:

  • مدرک تحصیلی مقاطع پیشین با نمرات بالا (حداقل نمره برای هر یک از دانشگاه‌های برتر می‌تواند متفاوت باشد که برای اطلاع از آن باید به سایت خود دانشگاه مرجعه کنید)
  • مدرک اثبات زبان انگلیسی براساس آزمون‌های معتبر (این مورد نیز در هر دانشگاه متفاوت است)

از طرفی برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما موارد زیر را نیز بخواهند:

  • نمره بالا در آزمون GMAT یا GRE که حداقل نمره آن توسط خود دانشگاه اعلام می‌شود
  • شرکت در آزمون ورودی برای برخی از دانشگاه‌ها
  • داشتن مدرک اثبات تسلط بر زبان ایتالیایی

در ادامه شرایط عمومی تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا را در جدول بررسی می‌کنیم؛ ام به‌صورت کلی پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که از شرایط خاص هر دانشگاه جهت اخذ پذیرش اطلاع پیدا کنید، حتما به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید.

رتبه دانشگاه نام دانشگاه شرایط تحصیل
۱ دانشگاه پادوآUniversity of Padua قبولی در آزمون ورودی کتبی؛برای پذیرش در دوره پزشکی و جراحی داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و قبولی در آزمون IMAT الزامی است؛مدرک دیپلم ۱۲ ساله با نمرات بالا؛ برای دوره‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمرات آیلتس ۶ یا تافل ۸۰ الزامی است؛مدرک کارشناسی باید معادل مدرک کارشناسی بین‌المللی با نمره ۲۴ باشد؛نمره GMAT حداقل باید ۶۰۰ باشد (برای برخی از رشته‌ها)؛نمره GRE حداقل باید ۳۰۰ باشد (برای برخی از رشته‌ها)؛ نمره GPA حداقل باید ۲ از ۴ باشد.
۲ دانشگاه بولونیاUniversity of Bologna نمره GPA حداقل ۲.۵ از ۴ باشد؛ مدرک کارشناسی باید معادل مدرک کارشناسی بین‌المللی با نمره ۲۷ باشد؛مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ تا ۷ یا تافل ۸۰ تا ۱۰۰؛مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2؛ارائه پروژه تحقیقاتی برای تحصیلات تکمیلی.
۳ دانشگاه اسپینزا رمSapienza University Rome نمره GPA حداقل ۲.۸ از ۴ باشد؛مدرک کارشناسی باید معادل مدرک کارشناسی بین‌المللی با نمره ۳۰ باشد؛مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ یا تافل ۷۴؛مدرک زبان ایتالیایی سطح B2.
۴ دانشگاه میلانUniversity of Milan حداقل سن ۱۷ سال تمام؛ گواهی تمکن مالی؛مدرک زبان ایتالیایی سطح B2 یا زبان انگلیسی آیلتس ۶ یا تافل ۷۸.
۵ دانشگاه ناپلUniversity of Naples Federico  نمره GPA حداقل ۲ از ۴ باشد؛مدرک کارشناسی باید معادل مدرک کارشناسی بین‌المللی با نمره ۲۴ باشد؛مدرک زبان انگلیسی CEFR سطح B2.
۶ دانشگاه تورینUniversity of Turin نمره GPA حداقل ۲ از ۴ باشد؛مدرک کارشناسی باید معادل مدرک کارشناسی بین‌المللی با نمره ۲۴ باشد؛مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۵.۵ یا تافل ۷۰.
۷ دانشگاه پیزاUniversity of Pisa داشتن مدرک زبان ایتالیایی حداقل سطح B2؛ قبولی در آزمون ورودی دانشگاه؛حداکثر سن ۱۸ سال تمام؛مدارک تحصیلی شما باید معادل مدارک تحصیلی ایتالیایی باشد در غیر این‌صورت لازم است در دوره‌های پیش‌نیاز قبل از ورود به دانشگاه شرکت کنید.
۸ دانشگاه فلورانسUniversity of Florence نمره GPA حداقل ۲.۷ از ۴ باشد؛مدرک کارشناسی باید معادل مدرک کارشناسی بین‌المللی با نمره ۳۰ باشد؛مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶، تافل ۸۲.
۹ دانشگاه ترنتوUniversity of Trento امتیاز GPA حداقل ۲؛ مدرک کارشناسی معادل کارشناسی بین‌المللی با معدل ۲۴ باشد (IB=۲۴)؛ارائه مدرک زبان تافل ۷۲ یا آیلتس ۶ برای دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی. 
۱۰ دانشگاه میلانو-بیکوکاUniversity of Milano-Bicocca نمره GPA حداقل ۲؛مدرک کارشناسی معادل کارشناسی بین‌المللی با معدل ۲۴ باشد (IB=۲۴)؛قبولی در آزمون ورودی دانشگاه؛مدرک زبان ایتالیایی سطح B2.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا شهریه پایین‌تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دریافت می‌کنند. در جدول زیر میزان هزینه تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ۱۰ دانشگاه برتر ایتالیا بررسی شده است:

نام دانشگاه دوره کارشناسی (سالیانه به یورو) دوره کارشناسی ارشد (سالیانه به یورو) دوره دکتری(سالیانه به یورو)
دانشگاه پادوآ ۱.۹۷۲  ۲.۶۲۶  ۱.۶۳۰ 
دانشگاه بولونیا ۳.۰۰۰  ۳.۰۰۰  ۱.۶۰۰ 
دانشگاه اسپینزا رم ۲.۸۰۰ ۲.۹۰۰  ۱.۲۰۰ 
دانشگاه میلان ۴.۰۰۰  ۲.۵۸۴  ۲.۵۷۶ تا ۴.۰۶۰
دانشگاه ناپل ۰ تا ۵.۰۰۰  ۰ تا ۵.۰۰۰  ۰ تا ۵.۰۰۰ 
دانشگاه تورین ۱۵۶ تا ۲.۸۰۰ ۳۰۰ تا ۵.۶۰۰  ۳۰۰ تا ۵.۶۰۰
دانشگاه پیزا ۲.۴۰۰  ۳۵۶ تا ۲.۴۰۰ ۳۵۶ تا ۲.۴۰۰
دانشگاه فلورانس ۱۵۶ تا ۲.۶۵۰ ۱۵۶ تا ۲.۶۵۰ ۱۵۶ تا ۲.۶۵۰
دانشگاه ترنتو ۱.۴۷۹ تا ۶.۰۰۰ ۱.۰۰۰ تا ۶.۵۰۰ ۱.۰۰۰ تا ۶.۵۰۰
دانشگاه میلانو-بیکوکا ۱۵۶ تا ۲.۶۵۰  ۱.۰۰۰ تا ۲.۶۹۳ ۱.۰۰۰ تا ۶.۵۰۰

جمع‌بندی

دانشگاه‌های ایتالیا از قدمت بسیار زیادی برخوردارند و اکثر آن‌ها هر ساله رتبه‌های بالایی در رنکینگ‌های جهانی کسب می‌کنند. دانشمندان معروفی همچون گالیله، مونته سوری، فدریکو فلینی و …. در بهترین دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده‌اند. مراکز آموزشی این کشور شهریه بسیار پایینی نسبت به سایر کشور‌های اروپایی دریافت می‌کنند؛ همچنین هزینه زندگی نیز در این کشور پایین‌تر از سایر نقاط اروپا است. دولت ایتالیا و دانشگاه‌های آن انواع بورسیه‌های مختلف را برای دانشجویان بین المللی اعطا می‌کنند که در کاهش هزینه آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. 

دانشجویان بین‌المللی به ۲ زبان ایتالیایی و انگلیسی می‌توانند در دوره‌های دانشگاهی مختلف این کشور تحصیل کنند. در این مطلب اطلاعات جامعی درباره برترین دانشگاه های ایتالیا، رنکینگ جهانی آن‌ها و… بیان کردیم. 

برای اپلای دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید از مشاوره رایگان وکلای ما در آژانس تحصیلی آکادمی اپلای بهره‌مند شوید.  

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند