ویزای تحصیلی آمریکا

وقتی صحبت از تحصیل یا زندگی در کشور آمریکا به میان می‌آید، بسیاری از افراد این موضوع را ناممکن یا بسیار دشوار تصور می‌کنند. این در حالی است که آن‌ها اطلاعات بسیار محدودی راجع‌ به مهاجرت تحصیلی به آمریکا دارند و همین موجب می‌شود که به تحصیل در این کشور فکر نکنند. آمریکا یکی از بزرگ‌ترین مقصدهای تحصیلی در جهان است و سالانه بیش از ۸۰۰ هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. در این مطلب به بررسی تمامی شرایط تحصیل در آمریکا می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی آمریکا
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

اگر بخواهید در کشور آمریکا به ادامه تحصیل بپردازید، در قدم اول به ویزای تحصیلی احتیاج دارید. به دلیل این‌که پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا امری زمان‌بر است، پیشنهاد می‌شود که حداقل سه تا پنج ماه پیش از شروع دوره تحصیلی خود برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید.

برای دریافت ویزای دانشجویی یا دانش آموزی آمریکا مراحل مختلفی وجود دارد که در سفارت یا کنسولگری‌های آمریکا متفاوت است. بنابراین بهتر است پیش از این‌که به سفارت موردنظر بروید، دستورالعمل‌های مربوط را از طریق وب‌سایت آن مطالعه کنید.

شرایط ویزای تحصیلی آمریکا چندان دشوار نیست. برای این‌که بتوانید ویزای تحصیلی دریافت کنید، باید شرایطی را داشته باشید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

در مورد ویزای دانش آموزی آمریکا بیشتر بخوانید

دریافت پذیرش از موسسات آموزشی معتبر در آمریکا

اولین شرط برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، گرفتن پذیرش یکی از مراکز آموزشی این کشور است. بنابراین دقت داشته باشید که هنگامی که شما از یک موسسه پذیرش می‌گیرید، تنها مجوز تحصیل در همان موسسه را دریافت می‌کنید و امکان تغییر آن بدون هماهنگی‌های مورد نیاز وجود ندارد.

بنابراین بهتر است پیش از ارسال درخواست مطمئن شوید که موسسه مورد نظر دانشجویان ایرانی را پذیرش می‌کند. در حال حاضر حداقل معدل برای تحصیل در آمریکا GPA 3 است. 

نکته: در نظر داشته باشید که گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها و یا موسسات آمریکا، لزوما به معنای امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا برای شما نخواهد بود.

داشتن تمکن مالی مورد نیاز

برای تحصیل در آمریکا نیز مانند هر کشور دیگری، باید بتوانید تمکن مالی خود را اثبات کنید. به بیان دیگر، فرد متقاضی باید اثبات کند که توانایی مالی این را دارد که هزینه حداقل یکسال از تحصیل خود را به همراه هزینه سکونت، بیمه و خوراک بپردازد.

البته تمکن مالی برای کشور آمریکا عدد ثابتی ندارد و به موسسه‌ای که شما در آن پذیرفته شده‌اید بستگی دارد.

هنگامی که در دانشگاه یا موسسه‌ای پذیرفته شدید، یک فرم به نام I-20 دریافت می‌کنید که در آن تمامی اطلاعات مورد نیاز از جمله هزینه سالانه تحصیل نوشته شده است. برای اثبات تمکن مالی خود می‌توانید اسناد زیر را برای سفارت ارسال کنید:

 • صورتحساب بانکی در 3 سال گذشته؛
 • سوابق مالیاتی 3 سال گذشته؛
 • فیش حقوق شغل پیشین؛
 • مدارک مبنی بر دارایی ها؛

اگر مخارج تحصیلات خود را در ایالات متحده از طریق وام تأمین می‌کنید، باید مدرکی مبنی بر وام تأیید شده را نیز نشان دهید. همچنین در صورتی که بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اید، باید مدرک آن را نیز ارائه دهید.

در جدول زیر میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی امریکا جمع‌آوری شده است:

نام دانشگاه میزان تمکن مالی موردنیاز (براساس فرم 20-I دانشگاه)
American University 17131 تا 70231 دلار
دانشگاه یوتا 48116 تا 51289 دلار
دانشگاه SMU 21500 تا 81000 دلار
دانشگاه UNT 31691 تا 37773 دلار
دانشگاه واشنگتن 18750 تا 75000 دلار
دانشگاه تگزاس 23800 تا 29397 دلار
دانشگاه نیویورک 60671 تا 103649 دلار
دانشگاه UML 46179 دلار
دانشگاه بوفالو 45637 دلار
دانشگاه ایالتی تگزاس 37100 تا 40900 دلار
بدیهی است که اگر بتوانید بورسیه تحصیلی آمریکا را دریافت کنید، قسمتی از هزینه تمکن مالی شما کاهش خواهد یافت.

شرایط سنی

ویزای تحصیلی آمریکا محدودیت سنی خاصی ندارد و هر کسی که بتواند از یکی از موسسات یا دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرد، می‌تواند برای آن اقدام کند.

البته در نظر داشته باشید که باید حداقل یک مدرک دیپلم داشته باشید تا بتوانید برای این دانشگاه‌ها اقدام کنید. بنابراین، معمولا داشتن حداقل ۱۷ سال سن ضروری است.

پیوندهای قوی با کشور خود

شما باید بتوانید مدارکی مبنی بر روابط قوی با کشور خود ارائه دهید که ثابت کند پس از پایان تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت.

مهارت زبانی قوی

شما باید ثابت کنید که می‌توانید زبان انگلیسی را در سطحی که برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا احتیاج است، صحبت و درک کنید. بنابراین داشتن مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۶ اهمیت زیادی دارد.

انواع برنامه‌های ویزای تحصیلی آمریکا

کشور آمریکا مانند هر کشور دیگری، ویزاهای متعددی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. شما با توجه به اهداف خود با رعایت شروط، می‌توانید برای هر کدام از آن‌ها اقدام کنید. 

 • ویزای F

یکی از رایج‌ترین انواع ویزای تحصیلی آمریکا ویزای نوع F نام دارد. در صورتی که بخواهید در مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبری در آمریکا تحصیل کنید، به ویزای F-1 احتیاج خواهید داشت. البته دانش آموزان خارجی با این ویزا نمی‌توانند در مدارس ابتدایی دولتی از مهدکودک تا کلاس هشتم شرکت کنند. 

اگرچه روند اقدام برای ویزای F-1 چندان دشوار نیست اما آن‌چه ممکن است آزاردهنده باشد، طولانی بودن پروسه آن است. بنابراین این موضوع که بتوانید به موقع پروسه دریافت ویزای خود را آغاز کنید بسیار مهم است. 

 • ویزای M

یکی دیگر از ویزاهای آمریکا ویزای M است. این ویزا تقریبا شبیه ویزای F-1 است با این تفاوت که ویزای M-1 بیشتر برای رشته‌های فنی و حرفه‌ای استفاده می‌شود و مانند ویزای F-1 برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا رایج نیست.

 • ویزای J

ویزای تحصیلی J-1 مخصوص فرصت‌های مطالعاتی است. افرادی که قصد دارند تحقیق یا تدریس در کشور آمریکا را تجربه کنند می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند.

مدت زمان ویزای J-1 بر اساس طول دورهٔ هر فرد تغییر می‌کند ولی دارنده این ویزا باید پس از ۲ سال کشور آمریکا را ترک و مجدداً برای ورود به آمریکا اقدام کند.

فرم ارزیابی تحصیلی

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

برای این‌که بتوانید ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کنید، باید چند گام بسیار مهم را طی کنید. این گام‌ها شامل مراحل زیر می‌شوند:

 • مرحله اول:

در این مرحله شما باید بتوانید از یکی از موسسات آموزشی تایید شده توسط SEVP پذیرش بگیرید. SEVP به معنای برنامه ساماندهی دانشجویان و گردشگران است که مسئولیت ساماندهی ورود دانشجویان به آمریکا را برعهده دارد.

 • مرحله دوم: 

پس از دریافت پذیرش اولیه، باید یک پروفایل شخصی در سامانه SEVIS ایجاد و هزینه‌های تکمیل فرم را پرداخت کنید. مدت اعتبار رسید پرداخت برای فرم SEVIS I-901 یک‌سال پس از پرداخت است و این هزینه قابل برگشت نیست. پس از تکمیل پروفایل باید فرم I-20 را از دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید دریافت کنید. سپس تاییدیه بانکی برای اثبات تمکن خود را از بانک بگیرید و آن را به دانشگاه ارسال کنید.  

نکته: در صورتی که قصد دارید همسر و فرزندانتان را نیز با خود همراه کنید، باید برای هر یک فرم I-20 جداگانه‌ای تهیه کنید ولی نیازی به ثبت نام آن‌ها در SEVIS نیست. درمورد ویزای همراه آمریکا در این مطلب همه جزئیات را گردآوری کردیم. برای مطالعه روی لینک رو به رو کلیک کنید: ویزای همراه آمریکا

 • مرحله سوم: 

در این مرحله باید فرم DS-160 را تکمیل کنید. این مرحله نیز هزینه‌هایی دربر دارد. پس از تکمیل این فرم زمانی برای مصاحبه حضوری شما تعیین خواهد شد.

 • مرحله چهارم:

پس از این‌که از کنسول‌گری یا سفارت آمریکا یک زمان مصاحبه حضوری دریافت کردید باید به همراه تمامی مدارک لازم برای اخذ ویزا به سفارت مراجعه کنید. در سفارت جهت احراز هویت از شما سوالاتی می‌پرسند و مدارکتان را بررسی می‌کنند. پس از این مرحله باید منتظر نتیجه نهایی درخواست خود بمانید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

برای این‌که بتوانید ویزای F-1 را دریافت کنید، باید پیش از هرچیز مدارک مورد نیاز آن را تهیه کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورتی که حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامتتان در آمریکا اعتبار داشته باشد؛ 
 • تمام پاسپورت‌های قدیمی؛
 • فرم DS-160 برای درخواست‌های ویزای غیر مهاجرتی؛
 • مدارک لازم برای اثبات پرداخت هزینه ویزا؛
 • دو عکس مطابق با شرایط درخواست شده برای ویزای ایالات متحده؛
 • فرم I-20؛
 • مدارکی که تحصیلات قبلی و مدارک فعلی شما را ثابت می‌کند (مانند ریز نمرات، مدرک دیپلم، مدرک آزمون تافل، آیلتس، GRE یا GMAT
 • گواهی خرید بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی؛

پس از آن‌که تمامی این مدارک را تهیه کردید، می‌توانید برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا زمان‌بر است و شما باید صبر زیادی داشته باشید. اما از آن‌جا که این پروسه به عوامل زیادی بستگی دارد، اگر خوش شانس باشید می‌توانید سریع‌تر ویزای خود را دریافت کنید. چرا که یکی از این عوامل مهم، زمان مصاحبه سفارت آمریکا است. پس از آن صدور ویزا می‌تواند بین ۳ تا ۸ ماه یا حتی بیشتر زمان ببرد.

به دلیل این‌ که در برخی از موارد ممکن است تاخیر در صدور ویزا باعث از دست رفتن موقعیت تحصیلی شود، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

۱. از آن‌جا که شما می‌توانید ۳۰ روز پیش از شروع رسمی تحصیل خود وارد کشور آمریکا شوید، بهتر است زمان مناسبی را برای اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی خود انتخاب کنید. بنابراین بهتر است تمامی مدارک خود را آماده کنید تا در اولین فرصت پس از دریافت پذیرش، پروسه اخذ ویزای تحصیلی خود را آغاز کنید.

۲. در صورتی که می‌خواهید استرس کمتری را تحمل کنید و انجام کارها برای شما آسان‌تر شود، می‌توانید از متخصصان باتجربه در این زمینه کمک بگیرید. این افراد به دلیل اطلاع از تمامی قوانین و میان‌برها به پیشرفت سریع پرونده شما کمک خواهند کرد.

به‌طور کلی، مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا به مدت دوره تحصیل افراد بستگی دارد. بنابراین دانشجویان خارجی که ویزای نوع F را دریافت می‌کنند باید تا حداکثر ۶۰ روز پس از تاریخ پایان دوره آموزشی و عملی خود کشور آمریکا را ترک کنند. بنابراین افراد باید پیش از پایان اعتبار ویزای خود در صورت تمایل اقدامات لازم جهت تبدیل ویزای تحصیلی به کاری را انجام دهند.

در صورتی که افراد پس از پایان مهلت اعلام شده از کشور آمریکا خارج نشوند، وضعیت ویزای آن‌ها به «خارج از وضعیت» تغییر داده و باطل می‌شود. بنابراین این افراد در آینده نمی‌توانند مجددا وارد آمریکا شوند.

به طور کلی نمی‌توان هزینه ویزای تحصیلی آمریکا را به صورت دقیق تعیین کرد زیرا این هزینه با توجه به شرایط و دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. هزینه‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه SEVIS FEE؛
 • هزینه ترجمه مدارک؛
 • هزینه صدور ویزای تحصیلی؛
 • هزینه‌های سفر به کشور سوم جهت مصاحبه حضوری و…؛

همان‌طور که از نام آن پیداست، ویزای تحصیلی تنها برای تحصیل در یک کشور صادر می‌شود و در مدت زمان محدودی به افراد اجازه ماندن در کشور را می‌دهد. بنابراین در صورتی که بخواهید جهت مهاجرت و دریافت اقامت دائم آمریکا از ویزای تحصیلی استفاده کنید باید یک مرحله دیگر را هم پیش ببرید.

این مرحله، تبدیل ویزای تحصیلی آمریکا به اقامت دائم آن است. دانشجویان می‌توانند پس از پایان تحصیل خود در آمریکا به مدت یک‌سال در این کشور کار کنند. بنابراین این افراد می‌توانند درخواست تبدیل ویزای خود را به ویزای کاری H1-B بدهند.

اگر این افراد موفق شوند پروسه تبدیل ویزای خود را به درستی انجام دهند، می‌توانند با ۵ سال کار در این کشور، برای دریافت اقامت دائم آمریکا اقدام کنند. در نهایت از ۵ سال افراد می‌توانند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند. 

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی امریکا

دلایل مختلفی ممکن است باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی آمریکا شود. در صورتی که هر یک از شرایط زیر را داشته باشید، امکان ریجکت شدن ویزای تحصیلی شما وجود خواهد داشت:

 • کشور مبدا؛
 • نداشتن پیوند خانوادگی در کشور مبدا؛
 • مشکلات در مصاحبه حضوری؛
 • مدارک مالی ناکافی یا نداشتن تمکن مالی؛
 • رد شدن ویزا در گذشته؛
 • ارائه اسناد دروغین؛
 • توضیح ناکافی برای دلایل و اهداف از دریافت ویزا؛
 • داشتن سوء پیشینه؛
 • حضور بستگان در آمریکا؛
 • منابع مالی مشکوک؛
 • عدم درخواست به موقع؛

البته این موارد تنها تعداد محدودی از دلایلی است که ممکن است باعث شود ویزای تحصیلی آمریکا ریجکت شود. 

خدمات آکادمی اپلای در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

همان‌طور که پیش از این مطرح شد، پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا روندی بسیار طولانی دارد. آکادمی اپلای در این راستا خدمات متعددی را برای شما ایجاد کرده است تا در صورتی که قصد دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا را دارید، به شما در تمام طول مسیر کمک کند.
شما می‌توانید ابتدا با دریافت مشاوره رایگان پرونده خود را بررسی کنید و در صورت داشتن صلاحیت‌ها، برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و پیش بردن روند کار خود قدم بردارید.
برخی دیگر از خدمات آکادمی اپلای برای شما شامل موارد زیر می‌شود:

 • امکان دریافت مشاوره ویزای تحصیلی آمریکا؛
 • کمک به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا؛
 • اخذ ویزای تحصیلی آمریکا؛
 • رزرو خوابگاه دانشجویی؛

کلام آخر

در این مطلب به بررسی شرایط و ویژگی‌های دریافت ویزای تحصیلی آمریکا پرداختیم. دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به عنوان یکی از اهداف بزرگ برای متقاضیان در سراسر دنیا محسوب می‌شود.
به دلیل معتبر بودن اکثر دانشگاه‌های آمریکا، تحصیل در این کشور یک امتیاز بزرگ است. در نتیجه ممکن است سخت‌گیری‌های بسیاری برای افراد متقاضی انجام گیرد. اما در صورتی که شما بتوانید از افراد حرفه‌ای و متخصص در این مسیر کمک بگیرید، راه تحصیل در آمریکا برای شما بسیار آسان‌تر خواهد شد.
بنابراین چنانچه برای اعزام دانشجو به آمریکا نیاز به کمک دارید، می‌توانید از متخصصان و مشاوران آکادمی اپلای کمک بگیرید.

فرم ارزیابی تحصیلی

اطلاعات خود را در فرم ارزیابی ثبت کنید تا کارشناسان آکادمی اپلای شما را راهنمایی کنند.

برترین دانشگاه‌های کشور
دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها