ویزای تحصیلی آمریکا

بسیاری از افراد اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را به دلیل اطلاعات ناقصی که دارند، ناممکن یا بسیار دشوار تصور می‌کنند و همین موجب می‌شود که به تحصیل در این کشور فکر نکنند. آمریکا یکی از بزرگ‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است و سالانه بیش از ۸۰۰ هزار دانشجوی خارجی با ویزای دانشجویی آمریکا به این کشور مهاجرت می‌کنند. در این مطلب به بررسی هرآنچه برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا لازم است بدانید، می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی آمریکا
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

همه چیز درباره ویزای تحصیلی آمریکا

از آن‌جایی که برای ورود به خاک کشور آمریکا باید حتما اجازه ورود یا ویزا دریافت کنید، قصد داریم تا تمام نکات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی یا همان ویزای دانشجویی آمریکا را در این مقاله به شما آموزش دهیم.

اولین موضوعی که باید در نظر داشته باشید این است که اخذ ویزای تحصیلی آمریکا موجب دریافت اقامت دائم پس از تحصیل نخواهد شد چرا که ویزاهای تحصیلی آمریکا جزء ویزاهای غیر مهاجرتی هستند، اما اگر تصمیم جدی برای اقامت دائم در آمریکا را داشته باشید راهکارهایی وجود دارد که با اجرای آن‌ها می‌توانید اقامت دائم آمریکا را دریافت کنید.

نکته قابل توجه دیگر این است که حتی اگر بخواهید تنها در یک دوره آموزشی شرکت کنید که ممکن است بیشتر از 6 ماه طول بکشد، نمی‌توانید به ویزای توریستی بسنده کنید و دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ضرورت خواهد داشت.

در ادامه به بررسی انواع ویزاهای تحصیلی در کشور آمریکا و ویژگی‌های هرکدام می‌پردازیم.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از مهم‌ترین نکات هنگام اخذ ویزای دانشجویی آمریکا، انتخاب نوع ویزاست که به همین دلیل باید کاربرد هریک را بدانید و با توجه به شرایط و اهدافی که دارید برای دریافت ویزای تحصیلی مد نظر خود اقدام کنید. انواع ویزای دانشجویی آمریکا به شرح زیر است:

  • ویزای تحصیلی F آمریکا
  • ویزای تحصیلی M آمریکا
  • ویزای تحصیلی J آمریکا

هر یک از ویزاهای نام‌برده خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در واقع، عدد نوشته شده کنار این حروف نشان‌ می‌دهد که چه کسی از ویزا استفاده می‌کند. (متقاضی اصلی یا خانواده او)

ویزای تحصیلی F آمریکا

این نوع ویزا امکان تحصیل در دبستان‌های خصوصی، مدارس دینی، دبیرستان‌ها، هنرستان‌های خصوصی، دانشگاه، کالج و موسسه‌هایی که دوره‌های آموزشی زبان و … را برای دارندگان آن فراهم می‌کند. این ویزا به دو نوع F1 و F2 تقسیم می‌شود.

شرایط و قوانین ویزای تحصیلی F1 و F2 آمریکا:

  •  دارنده ویزای F1 در سال اول تحصیل خود در آمریکا تنها اجازه کار در محیط دانشگاه به مدت 20 ساعت در هفته و به صورت نیمه‌وقت را دارند. از سال دوم تحصیل به بعد، در صورت موافقت دانشگاه می‌توانند خارح دانشگاه نیز به کار کردن مشغول شوند.
  • ویزای تحصیلی F2 مختص همسر و فرزندان زیر 18 سال افرادی است که با ویزای تحصیلی F1 به آمریکا مهاجرت  کرده‌اند.
  • در صورتی که ویزای F1 به هر دلیلی منقضی یا باطل شود، به طبع همان اتفاق برای ویزای F2 نیز می‌افتد.
  • دارندگان ویزای F2 آمریکا مجاز به کار کردن در این کشور نیستند و تنها می‌توانند به تحصیل در این کشور مشغول شوند.

ویزای تحصیلی M آمریکا

این ویزا یکی دیگر از ویزاهای تحصیلی آمریکاست و مناسب کسانی است که قصد گذراندن دوره‌های آموزشی در موسسات فنی حرفه‌ای و غیر آکادمیک (غیر از آموزش زبان) را دارند. این ویزا نیز به دو نوع M1 و M2 تقسیم می‌شود.

شرایط و قوانین ویزای تحصیلی M1 و M2 آمریکا:

قوانین مربوط به این دو ویزا دقیقا مشابه به ویزای F1 و F2 است با این تفاوت که دارندگان ویزای M فقط اجازه تحصیل در بعضی از رشته‌های فنی حرفه‌ای را دارند.

ویزای تحصیلی J آمریکا

اگر می‌خواهید در تعطیلات تابستان خود یا هر زمان دیگر به عنوان فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا سفر کنید و یک دوره تحصیلی کوتاه بگذرانید یا به عنوان سفر کاری و گذراندن دوره کارآموزی یا انترنی خود آمریکا را انتخاب کرده‌اید، این نوع ویزا برای شما مناسب خواهد بود. 

شرایط و قوانین ویزای تحصیلی J1 و J2 آمریکا:

نوع ویزای J1 و J2 نیز مانند دو ویزای F و M به دارنده آن یعنی متقاضی اصلی و خانواده او مربوط می‌شود.

مدت اعتبار این ویزا بسته به طول دوره متقاضی (پژوهش یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا) متفاوت است اما حداکث 2 سال د نظر گرفته می‌شود و پس از آن متقاضی باید به کشور خود بازگشته و دوباره ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آمریکا

از آن‌جایی که پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا امری زمان‌بر است، پیشنهاد می‌شود که حداقل سه تا پنج ماه پیش از شروع دوره تحصیلی خود برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید. برای دریافت ویزای دانشجویی یا دانش آموزی آمریکا مراحل مختلفی وجود دارد که در سفارت یا کنسولگری‌های آمریکا متفاوت است. بنابراین بهتر است پیش از این‌که به سفارت موردنظر بروید، دستورالعمل‌های مربوط را از طریق وب‌سایت آن‌ها مطالعه کنید. شرایط ویزای تحصیلی آمریکا چندان دشوار نیست. برای این‌که بتوانید ویزای تحصیلی دریافت کنید، باید شرایطی را داشته باشید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.
برای اطلاع از شرایط ویزای دانش‌آموزی آمریکا، این مقاله را مطالعه کنید.

1. اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر در آمریکا

اولین شرط برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، گرفتن پذیرش یکی از مراکز آموزشی این کشور است. بنابراین دقت داشته باشید اخذ پذیرش از یک موسسهبه معنی دریافت مجوز تحصیل در همان موسسه است و امکان تغییر آن بدون هماهنگی‌های لازم وجود ندارد. بنابراین بهتر است پیش از ارسال درخواست مطمئن شوید که موسسه مورد نظرتان حاضر به پذیرش دانشجویان ایرانی است. پیش از انجام هر اقدامی برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا، به نکات زیر توجه کنید:
  • در حال حاضر حداقل معدل برای تحصیل در آمریکا GPA 3 است.
  • دریافت پذیرش از دانشگاه یا موسسات رآموزشی به معنای موافقت با ویزای تحصیلی آمریکا و اخذ آن نخواهد بود.
  • ابتدا باید دانشگاه‌تان را انتخاب کرده و سپس شرایط و قوانین آن را مبنی بر پذیرش دانشجویان بین‌المللی و اتباع ایرانی بررسی کنید.
  • از آن‌جایی که برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی نیازمند اثبات مهارت‌های زبانی خود هستید، آزمون‌های مورد تایید دانشگاه مدنظر و حداقل نمره مورد نیاز در آن‌ها را چک کنید.
  • به رنکینگ دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای کنید، چرا که این موضوع در دریافت ویزای تحصیلی آمریکا تاثیر به سزایی دارد.
  • به مدارکی مانند توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلی اهمیت ویژه‌ای دهید و پیش از هر اقدامی برای دریافت پذیرش از دانشگاه انتخابی، آن‌ها را آماده کنید.

2. میزان تمکن مالی برای آمریکا

برای تحصیل در آمریکا نیز مانند هر کشور دیگری، باید بتوانید تمکن مالی خود را اثبات کنید. به بیان دیگر، متقاضی باید ثابت کند توانایی مالی پرداخت هزینه‌های حداقل یکسال از تحصیل خود را به همراه هزینه سکونت، بیمه و خوراک خواهد داشت. البته تمکن مالی برای آمریکا عدد ثابتی ندارد وبسته به موسسه‌ای که موفق به اخذ پذیرش در آن شده‌اید، متفاوت است. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه یا موسسه‌ مد نظر خود، فرمی به نام I-20 دریافت می‌کنید که تمامی اطلاعات مورد نیاز از جمله هزینه سالانه تحصیل در آن نوشته شده است. برای اثبات تمکن مالی خود می‌توانید اسناد زیر را برای سفارت ارسال کنید:
  • صورتحساب بانکی در 3 سال گذشته؛
  • سوابق مالیاتی 3 سال گذشته؛
  • فیش حقوق شغل پیشین؛
  • مدارک مبنی بر دارایی ها؛
نکته 1: در صورتی که مخارج تحصیلات خود را در ایالات متحده از طریق وام تأمین می‌کنید، باید مدرکی مبنی بر وام تأیید شده را نیز نشان دهید. نکته 2: اگر بتوانید بورسیه تحصیلی آمریکا را دریافت کنید، قسمتی از هزینه تمکن مالی شما کاهش خواهد یافت. اما در این صورت، فراموش نکنید که مدارک آن را نیز ارائه دهید. در جدول زیر میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی امریکا جمع‌آوری شده است:
نام دانشگاه میزان تمکن مالی موردنیاز (براساس فرم 20-I دانشگاه)
American University 17131 تا 70231 دلار
دانشگاه یوتا 48116 تا 51289 دلار
دانشگاه SMU 21500 تا 81000 دلار
دانشگاه UNT 31691 تا 37773 دلار
دانشگاه واشنگتن 18750 تا 75000 دلار
دانشگاه تگزاس 23800 تا 29397 دلار
دانشگاه نیویورک 60671 تا 103649 دلار
دانشگاه UML 46179 دلار
دانشگاه بوفالو 45637 دلار
دانشگاه ایالتی تگزاس 37100 تا 40900 دلار

3. تاثیر شرایط سنی بر ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا محدودیت سنی خاصی ندارد و امکان درخواست برای هر کس بتواند از یکی از موسسات یا دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرد، فراهم خواهد بود.

البته در نظر داشته باشید که حداقل مدرک مورد نیاز به منظور اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها دیپلم است. بنابراین، یکی از شرایط ضروری دریافت ویزای دانجویی آمریکا داشتن حداقل 17 سال است.

4. داشتن پیوند قوی با کشور خود 

همانطور که گفته شد، ویزای تحصیلی آمریکا یک ویزای غیرمهاجرتی است. به همین دلیل، سفارت آمریکا و آفیسر مخصوص پرونده شما زمان زیادی صرف تحقیق و بررسی این موضوع که آیا پس از تحصیل به کشور خود بازمی‌گردید یا نه خواهد کرد.

بنابراین، در صورتی که بتوانید ثابت کنید پیوند محکمی با کشور خود دارید و بعد از اتمام تحصیل خود در آمریکا به کشورتان برمی‌گردید، احتمال صدور ویزا برای شما افزایش می‌یابد.

5. اثبات مهارت در زبان انگلیسی

شما باید ثابت کنید که می‌توانید زبان انگلیسی را در سطحی که برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا احتیاج است، صحبت و درک کنید.

به عنوان یکی از آزمون‌های مورد تایید در آمریکا می‌توان به آیلتس اشاره کرد و حداقل نمره‌ای که در این آزمون باید کسب کنید، 6 است.

تحصیل رایگان در آمریکا چه شرایطی دارد؟

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان

تنها در یک صورت می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید.

اگر شما موفق به دریافت پذیرش زبان در یکی از دانشگاه‌های کشور آمریکا شوید، پس از تمام شدن دوره زبان می‌توانید تحصیل در رشته مورد نظرتان را در این کشور شروع کنید.

لازم است بدانید که اخذ مدرک زبان با این روش در آمریکا بسیار راحت است زیرا:

  • سن شما در ارزیابی تاثیری ندارد.
  • تنها با داشتن دیپلم می‌توانید برای اخذ پذیرش اقدام کنید.
  • جلسه مصاحبه که با سفارت آمریکا دارید به زبان فارسی خواهد بود.
  • در همان دانشگاهی که مدرک زبان خود را گرفته‌اید، امکان تحصیل در رشته مورد نظرتان برای شما فراهم خواهد بود.
فرم درخواست تماس

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

برای این‌که بتوانید ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کنید، باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول: از یک موسسه آموزشی معتبر پذیرش بگیرید

در این مرحله شما باید بتوانید از یکی از موسسات آموزشی تایید شده توسط Student and Exchange Visitor Program، به اختصار SEVP، پذیرش بگیرید. SEVP به معنای برنامه ساماندهی دانشجویان و گردشگران است که مسئولیت ساماندهی ورود دانشجویان به آمریکا را برعهده دارد.

مرحله دوم: اطلاعات خود را در سامانه ثبت و هزینه را پرداخت کنید

پس از اخذ پذیرش، نوبت به تشکیل پرونده در سامانه ثبت اطلاعات دانشجویان و گردشگران آمریکا یا همان SEVIS می‌رسد. در این مرحله باید سویس فی (کارمزد تشکیل پرونده در سامانه سویس) را پرداخت کنید و منتظر دانشگاه‌تان برای ارسال فرم l-20 بمانید.

نکته: توجه داشته باشید که رسید سویس فی تا یک سال اعتبار دارد اما به هیچ عنوان قابل استرداد نیست.

پس از دریافت فرم l-20 که اطلاعاتی از جمله هزینه‌های دانشگاه آمریکا و زندگی در این کشور را در اختیارتان قرار می‌دهد، باید گواهی تمکن مالی بگیرید و در موعد موقرر برای انجام مصاحبه به سفارت آمریکا مراجعه کنید.

نکته: اگر همسر یا فرزندان زیر 18 سال‌تان در زمان تحصیل در آمریکا شما را همراهی می‌کنند، باید برای آن‌ها نیز فرم l-20 را دریافت کند.

نکته: در صورتی که از بورسیه‌های تحصیل در آمریکا استفاده می‌کنید، نیازی به فرم l-20 نخواهید داشت.

مرحله سوم: به صورت آنلاین پرونده تشکیل داده و برای ویزا درخواست دهید

در این مرحله باید فرم DS-160 را تکمیل کنید. این مرحله نیز هزینه‌هایی دربر دارد.

پس از تکمیل این فرم زمانی برای مصاحبه حضوری شما تعیین خواهد شد.

مرحله چهارم: برای انجام مصاحبه نوبت دریافت کنید

دریافت نوبت مصاحبه از سفارت آمریکا می‌تواند کمی زمان‌بر باشد و با توجه به زمان مراجعه شما برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، نوع ویزای شما، میزان کامل بودن مدارک و … تعیین شود.

به منظور تسریع این مرحله می‌توانید از تجربه افرادی که قبلا این مسیر را طی کرده‌اند استفاده کنید یا از مشاوره رایگان وکلای خبره یک آژانس تحصیلاتی معتبر بهره‌مند شوید.

مرحله پنجم: در مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا شرکت کنید

در صورتی که با سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا آشنا نباشید، ممکن است انجام این مصاحبه باعث به وجود آمدن استرس و نگرانی در شما شود. در همین راستا پیشنهاد می‌شود که پیش از انجام مصاحبه با سوالات مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا آشنا شوید.

به خاطر داشته باشید که در روز مصاحبه تمامی مدارک‌تان را همراه خود ببرید و به مسئول مربوط تحویل دهید.

پس از پاسخ به سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا، افسر مسئول پرونده موافقت یا عدم موافقت خود را برای صدور ویزا اعلام خواهد کرد. آگاهی از دلایل رفیوزی ویزای تحصیلی آمریکا می‌تواند به شما کمک کند که پیش از انجام مصاحبه، نواقص پرونده خود را رفع کنید.

مرحله ششم: ویزای دانشجویی آمریکا را دریافت کنید

اعطای ویزا در صورت تایید آفیسر، ممکن است به صورت تکضرب انجام شود یا آفیسر نیازمند اخذ کلیرنس پرونده باشد که هر یک از این حالات در ادامه توضیح داده شده‌اند.

  • صدور تک‌ضرب ویزای تحصیلی آمریکا: در صورتی که بلافاصله پس از انجام مصاحبه، آفیسر تصمیم به صدور ویزای دانشجویی آمریکا را بگیرد، صدور ویزا به صورت تکضرب خواهد بود.
  • اخذ کلیرنس پرونده ویزای تحصیلی آمریکا: ممکن است افسر پرونده پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه برسد که باید مجددا به پرونده شما رسیدگی شود. این حالت که احتمالا صدور ویزای تحصیلی آمریکا را از 2 هفته تا 6 ماه عقب می‌اندازد پرونده را وارد پردازش AP خواهد کرد که آفیسر شما برای اخذ کلیرنس نیازمند بررسی‌های مجدد پرونده خواهد بود. در این حالت موسسات مهاجرتی به منظور  راحتی حال متقاضیان، خدماتی را با عنوان پیکاپ ویزای آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند. پیکاپ ویزای آمریکا به این معنی است که یکی از وکلای یک آژانس تحصیلاتی به جای متقاضی به سفارت مراجعه کرده و پاسپورت دانشجو را برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا همراه خود می‌برد.
بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا کدامند؟

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

برای این‌که بتوانید ویزای F-1 را دریافت کنید، باید پیش از هرچیز مدارک مورد نیاز آن را تهیه کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

  • پاسپورتی که حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامتتان در آمریکا اعتبار داشته باشد؛ 
  • تمام پاسپورت‌های قدیمی؛
  • فرم DS-160 برای درخواست‌های ویزای غیر مهاجرتی؛
  • مدارک لازم برای اثبات پرداخت هزینه ویزا؛
  • دو عکس مطابق با شرایط درخواست شده برای ویزای ایالات متحده؛
  • فرم I-20؛
  • مدارکی که تحصیلات قبلی و مدارک فعلی شما را ثابت می‌کند (مانند ریز نمرات، مدرک دیپلم، مدرک آزمون تافل، آیلتس، GRE یا GMAT
  • گواهی خرید بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی؛

پس از آن‌که تمامی این مدارک را تهیه کردید، می‌توانید برای درخواست ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آمریکا

از آن‌جایی که پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به عوامل زیادی بستگی دارد، بسیار زمان‌بر خواهد بود اما اگر خوش شانس باشید می‌توانید سریع‌تر ویزای خود را دریافت کنید. چرا که یکی از این عوامل مهم، زمان مصاحبه سفارت آمریکا است. پس از انجام مصاحبه، صدور ویزا می‌تواند بین ۳ تا ۸ ماه یا حتی بیشتر زمان ببرد.

به دلیل این‌ که در برخی از موارد ممکن است تاخیر در صدور ویزا باعث از دست رفتن موقعیت تحصیلی شود، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • شما می‌توانید ۳۰ روز پیش از شروع رسمی سال تحصیلی وارد کشور آمریکا شوید. بنابراین، به منظور اقدام برای ویزای تحصیلی در زمانی مناسب، حتما تمامی مدارک‌تان را آماده کنید تا در اولین فرصت پس از دریافت پذیرش، پروسه اخذ ویزای تحصیلی را آغاز کنید.
  • در صورتی که می‌خواهید متحمل استرس کمتری شوید و انجام کارها برای‌تان آسان‌تر شود، می‌توانید از متخصصان باتجربه در این زمینه کمک بگیرید. این افراد به دلیل اطلاع از تمامی قوانین و میان‌برها به پیشرفت سریع پرونده شما کمک خواهند کرد.

به‌طور کلی، مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا به طول دوره تحصیل افراد بستگی دارد. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی که ویزای نوع F را دریافت می‌کنند باید حداکثر تا ۶۰ روز پس از تاریخ پایان دوره آموزشی و عملی خود کشور آمریکا را ترک کنند.

به همین دلیل، افراد باید پیش از پایان اعتبار ویزای خود اقدامات لازم جهت تبدیل ویزای تحصیلی آمریکا به کاری را انجام دهند.

نکته مهم: در صورتی که متقاضیان پس از پایان مهلت اعلام شده از کشور آمریکا خارج نشوند، وضعیت ویزای آن‌ها به «خارج از وضعیت» تغییر داده و باطل می‌شود. بنابراین این افراد در آینده نمی‌توانند مجددا وارد آمریکا شوند.

ویزای تحصیلی تنها برای تحصیل صادر می‌شود وتنها برای مدت زمان محدودی به افراد اجازه اقامت در کشور را می‌دهد.

بنابراین، در صورتی که بخواهید جهت مهاجرت و دریافت اقامت دائم آمریکا از ویزای تحصیلی استفاده کنید، باید ویزای تحصیلی آمریکا را به اقامت دائم تبدیل کنید.

دانشجویان می‌توانند پس از پایان تحصیل خود در آمریکا، به مدت یک‌سال در این کشور کار کنند. بنابراین این افراد باید برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری H1-B  درخواست دهند.

در صورتی که متقاضیان موفق به دریافت ویزای کاری آمریکا شوند، امکان درخواست برای اقامت دائم و گرین کارت آمریکا پس از ۵ سال کار کردن در این کشور برای آن‌ها فراهم خواهد شد.

دریافت OPT یا اجازه آموزش عملی برای دانشجویان در آمریکا

دریافت OPT به افرادی که به دنبال دریافت اقامت دائم در آمریکا هستند کمک می‌کند تا پس از اتمام تحصیل خود در دانشگاه‌های آمریکا به مدت 1 سال در این کشور کار کنند و یک قدم به اخذ اقامت دائم آمریکا نزدیک‌تر شوند. در کل با سه هدف می‌توان OPT را دریافت و از آن استفاده نمود.

  1. برای کار کردن در دوران تحصیل در آمریکا با ویزای دانشجویی به صورت نیمه‌وقت
  2. برای کار کردن در آمریکا به صورت تمام‌وقت در تعطیلات یا مرخصی تحصیلی
  3. برای کار کردن پس از اتمام تحصیل در امریکا در حوزه رشته تحصیلی
نحوه دریافت اقامت پس از تحصیل در آمریکا را به طور کامل در این مقاله بخوانید.

به طور کلی نمی‌توان هزینه ویزای تحصیلی آمریکا را به صورت دقیق تعیین کرد زیرا این هزینه با توجه به شرایط و دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. هزینه‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:

  • هزینه SEVIS FEE: تقریبا 350 دلار
  • هزینه ترجمه مدارک؛
  • هزینه فرم‌ها و صدور ویزای تحصیلی آمریکا: 160 دلار
  • هزینه‌های سفر به کشور سوم جهت مصاحبه حضوری
  • و…

نکات لازم برای رزرو بلیط​

هنگام رزرو بلیط هواپیما برای مهاجرت تحصیلی در آمریکا، به موارد زیر توجه کنید:

  • هرگز از تورهای چارتری و لحظه آخری استفاده نکنید. ممکن است این روش موجب کاهش هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی آمریکای شما شود، اما هر لحظه امکان تغییر برنامه سفرتان وجود خواهد داشت.
  • از تورهایی استفاده کنید که محدودیتی برای مدت اقامت و تایم پروازتان ایجاد نکند و در صورت لزوم بتوانید موارد ذکر شده را تغییر دهید.
برای اطلاع از هزینه تحصیل در آمریکا در سال 2023 مطالعه کنید.

شرایط کار ضمن تحصیل با ویزای تحصیلی آمریکا

بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر، ویزای تحصیلی آمریکا اجازه کار همزمان با تحصیل را به شما نخواهد داد. دانشجویان بین‌المللی در آمریکا تنها با رعایت برخی شرایط خاص می‌توانند به کار ضمن تحصیل با ویزای دانشجویی آمریکا مشغول شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • دریافت مجوز از وزارت امنیت داخلی و بین‌الملی
  • پیدا کردن کار در داخل دانشگاه
  • عدم تجاوز از مدت زمان تعیین‌شده (20 ساعت در هفته)

دریافت ویزای همراه دانشجویی آمریکا

در صورتی که متقاضیان تحصیل در آمریکا موفق به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا از نوع F1، M1 یا J1 شوند، می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه آمریکا (F2، M2 یا J2) گرفته و آن‌ها را در این سفر با خود همراه کنند.

به منظور دریافت ویزای همراه آمریکا باید برای خانواده‌تان پرونده ایجاد کرده و آن‌ها را برای انجام مصاحبه همراه خود به سفارت آمریکا ببرید.

لازم به ذکر است که گواهی تمکن مالی زمانی که خانواده شما را همراهی می‌کنند به ازای هر عضو 3 تا 4 هزار دلار افزایش پیدا خواهد کرد

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی امریکا

دلایل مختلفی ممکن است باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی آمریکا شود. در صورتی که هر یک از شرایط زیر را داشته باشید، امکان ریجکت شدن ویزای تحصیلی شما وجود خواهد داشت:

 • شرایط مربوط به کشور مبدا؛
 • نداشتن پیوند خانوادگی در کشور مبدا؛
 • مشکلات در مصاحبه حضوری؛
 • مدارک مالی ناکافی یا نداشتن تمکن مالی؛
 • رد شدن ویزا در گذشته؛
 • ارائه اسناد دروغین؛
 • توضیح ناکافی برای دلایل و اهداف از دریافت ویزا؛
 • داشتن سوء پیشینه؛
 • حضور بستگان در آمریکا؛
 • منابع مالی مشکوک؛
 • عدم درخواست به موقع؛

البته این موارد تنها تعداد محدودی از دلایلی است که احتمالا باعث ریفیوزی ویزای تحصیلی آمریکا خواهد شد. 

خدمات آکادمی اپلای در زمینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

همان‌طور که پیش از این مطرح شد، پروسه دریافت ویزای تحصیلی آمریکا روندی بسیار طولانی دارد. آکادمی اپلای در این راستا خدمات متعددی را برای شما ایجاد کرده است تا در صورتی که قصد دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا را دارید، به شما در تمام طول مسیر کمک کند.

شما می‌توانید ابتدا با دریافت مشاوره رایگان پرونده خود را بررسی کنید و در صورت داشتن شرایط لازم، برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا و پیش بردن روند کار خود قدم بردارید.

برخی دیگر از خدمات آکادمی اپلای برای شما شامل موارد زیر می‌شود:

  • امکان دریافت مشاوره ویزای تحصیلی آمریکا؛
  • کمک به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا؛
  • اخذ ویزای تحصیلی آمریکا؛
  • رزرو خوابگاه دانشجویی؛

کلام آخر

در این مطلب به بررسی شرایط و ویژگی‌های دریافت ویزای تحصیلی آمریکا پرداختیم. دریافت ویزای تحصیلی آمریکا به عنوان یکی از اهداف بزرگ برای متقاضیان در سراسر دنیا محسوب می‌شود.

به دلیل معتبر بودن اکثر دانشگاه‌های آمریکا، تحصیل در این کشور یک امتیاز بزرگ است. در نتیجه ممکن است سخت‌گیری‌های بسیاری برای افراد متقاضی انجام گیرد. اما در صورتی که شما بتوانید از افراد حرفه‌ای و متخصص در این مسیر کمک بگیرید، راه تحصیل در آمریکا برای شما بسیار آسان‌تر خواهد شد.

بنابراین چنانچه برای اعزام دانشجو به آمریکا نیاز به کمک دارید، می‌توانید از متخصصان و مشاوران آکادمی اپلای کمک بگیرید.

فرم ارزیابی تحصیلی

اطلاعات خود را در فرم ارزیابی ثبت کنید تا کارشناسان آکادمی اپلای شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

1- آیا می‌توانم بدون مدرک زبان ویزای تحصیلی آمریکا بگیرم؟

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا باید مهارت زبان خود را با شرکت در آمون‌های مورد تایید این کشور ثابت کنید. اما در صورتی که به هر دلیلی این امکان را نداشته باشید، با دریافت پذیرش زبان در یکی از دانشگاه‌های آمریکا می‌توانید ویزای دانشجویی آمریکا را گرفته و پس از اتمام دوره زبان، در رشته دلخواه‌تان ادامه تحصیل دهید.

2- آیا می‌توانم با ویزای تحصیلی آمریکا در این کشور کار کنم؟

خیر، متاسفانه ویزای دانشجویی آمریکا فقط برای تحصیل در این کشور طراحی شده و امکان کار کردن با این ویزا تنها در شرایط خاصی که در مقاله آورده شده است وجود خواهد داشت.

3- آیا انجام مصاحبه برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا لازم است؟

بله، اگر در سن 13 تا 80 سالگی قصد دریافت ویزای تحصیلی آمریکا را داشته باشید لازم است حتما در سفارت آمریکا مصاحبه دهید.

4- آیا تحصیل رایگان در آمریکا امکان دارد؟

اگر دانشجویی بتواند موفق به دریافت بورسیه‌های تحصیلی آمریکا شود، در صورتی که بورسیه فول فاند باشد، می‌تواند به صورت رایگان در آمریکا تحصیل کند.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آدرس