Search
Close this search box.

اولین و مهمترین قدم در فرآیند اپلای، انتخاب دانشگاه محل تحصیل بر اساس معیارهای مختلف است. در این صفحه لیست تمام دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی کشور کانادا را مشاهده کنید که پس از ورود به صفحه هر موسسه آموزشی می‌توانید شرایط و ویژگی‌های آن را مطالعه کنید.
اگر برای انتخاب دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظرتان نیاز به راهنمایی دارید از مشاوره رایگان آکادمی اپلای استفاده کنید.

دانشگاه‌های آلمان

دانشگاه‌های آلمان

مشخصات موسسه

{{displayValue}}
{{displayValue}}

{{locationDetails}}

{{locationDetails}}

بازگشت به فیلترها

مشاهده ایالت‌ها/شهرها

لیست دانشگاه های برتر آلمان در سال ۲۰۲۳

دانشگاه های برتر آلمان، نه تنها در سطح ملی، بلکه در کلاس جهانی نیز رتبه‌های خیره‌کننده‌ای را در اختیار دارند. بسیاری از موسسات آموزشی این کشور، در رشته‌های علوم مهندسی، پزشکی و علوم انسانی از سرآمدان دنیا به حساب می‌آیند. کیفیت بالای آموزشی همراه با شهریه بسیار کم (در مقایسه با دانشگاه‌های اروپا، کانادا و آمریکا)، این کشور را به بهشت دانشجویان خارجی از سراسر کشورهای جهان بدل کرده است. اگر قصد اپلای به دانشگاه‌های این کشور پیشرفته اروپایی را دارید، حتما با ما همراه باشید.

در این مطلب قصد داریم بهترین دانشگاه های آلمان در زمینه‌های مختلف را معرفی کنیم و به سوالات زیر پاسخ دهیم:

  • کدام دانشگاه‌های آلمان جزء بهترین‌های جهان هستند؟
  • شرایط پذیرش در بهترین دانشگاه آلمان چیست؟
  • اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر آلمانی نیاز به زبان آلمانی دارد یا انگلیسی؟
  • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان چقدر است؟

 

لیست دانشگاه های برتر آلمان

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می‌شود. برخی از این معیارها، روی فعالیت‌های پژوهشی، برخی روی سطح علمی دانشجویان و برخی دیگر روی میزان محبوبیت جهانی و جذب دانشجویان برتر متمرکز هستند. به طور کلی، دانشگاه‌های برتر آلمان را می‌توان بر اساس یکی از معیارهای مشهور زیر دسته‌بندی کرد:

  • رنکینگ QS
  • US News
  • رتبه‌بندی شانگهای

برای تعیین رتبه کلی هر دانشگاه، از ترکیب تمام این معیارها استفاده می‌شود تا رتبه ملی و بین‌المللی مشخص شود. در ادامه قصد داریم ۵ دانشگاه آلمانی را به همراه رتبه‌های جهانی آن‌ها به شما معرفی کنیم. آشنایی با این رتبه‌ها، می‌تواند در مسیر اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر آلمان بسیار به شما کمک کند.

فهرست عالی‌ترین دانشگاه ها در آلمان را می‌توانید در جدول زیر به ترتیب رتبه آن‌ها ببینید:

نام دانشگاه رتبه در آلمان رتبه در جهان رشته‌ها مقطع  تحصیلی
University of Munich ۱ ۴۷ ریاضیات مهندسی مکانیک علوم بالینی علوم بهداشتی فیزیک علوم شیمی و علوم زیستی مهندسی برق مهندسی کامپیوتر مهندسی زیست‌شناسی معماری و مدیریت انسانی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری
Heidelberg University ۲ ۵۷ انسان شناسی حقوق هنر موزه شناسی فلسفه بیوشیمی زبان‌های مدرن مهندسی پزشکی اقتصاد باستان شناسی مطالعات رفتاری علم شیمی علوم ریاضی مسیحیت و فرهنگ فیزیک اخترشناسی ادبیات کلاسیک علوم زیستی موسیقی تاریخ باستان روانشناسی پزشکی علوم سیاسی دندانپزشکی بیوتکنولوژی مولکولی داروسازی تاریخ هنر کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری
Humboldt University of Berlin ۳ ۶۱ پزشکی و دندانپزشکی حقوق علوم زیستی علوم بیولوژیکی علوم ورزشی کشاورزی و جنگل‌داری علوم فیزیکی شیمی ریاضیات و آمار فیزیک و نجوم علوم زمین‌شناسی محیط زیست، زمین و علوم دریایی روانشناسی بالینی و پیش بالینی علوم اجتماعی سیاست و مطالعات بین المللی (شامل مطالعات توسعه) جامعه شناسی جغرافیا مطالعات ارتباطات و رسانه‌ها علوم کامپیوتر تجارت و اقتصاد اقتصاد و اقتصادسنجی حسابداری و امور مالی مدیریت کسب‌وکار هنر و علوم انسانی باستان‌شناسی تاریخ فلسفه و الهیات هنر هنرهای نمایشی و طراحی ادبیات و زبانشناسی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
Technical University of Munich ۴ ۷۹ مهندسی کشاورزی باغبانی مهندسی هوافضا معماری هنر زیست‌شناسی زیست فناوری مهندسی شیمی علوم سیاسی علوم اجتماعی مهندسی خودرو بیوشیمی آموزش تجارت و بازرگانی آموزش کسب‌وکار مهندسی علوم پایه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
Free University of Berlin ۵ ۸۷ حقوق مدیریت بازاریابی سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت کسب‌وکار اقتصاد عمومی آمار اقتصاد تجربی روان‌شناسی مردم‌شناسی دندان‌پزشکی پزشکی ژنتیک انسانی علوم پایه هندسه جبری مهندسی نرم‌افزار مهندسی سیستم‌های امنیتی سیستم‌های اطلاعاتی و پایگاه داده تاریخ هنر باستان‌شناسی ماقبل تاریخ مطالعات ایرانی مطالعات اسلامی تاریخ فلسفه آموزش زبان انگلیسی مطالعات فرهنگی زبان‌شناسی مطالعات ادبی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

رتبه‌های جهانی موجود در جدول، بر اساس ترکیبی از معیارها هستند. از سویی باید در نظر داشته باشید که در دنیا، بیش از ۲۵ هزار دانشگاه معتبر وجود دارد و این رتبه‌ها در این میان بسیار قابل توجه هستند.

از سوی دیگر، برخی دانشگاه‌های آلمان در معیارهای تکی، رتبه‌های بهتری دارند؛ مثلا دانشگاه مونیخ، بر اساس رنکینگ QS، پنجمین دانشگاه برتر دنیا است.

دانشگاه مونیخ

یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان که رتبه ۴۷ جهان را در اختیار دارد، دانشگاه مونیخ است. هزینه تحصیل در این موسسه دولتی رایگان است؛ اما دانشجویان خارجی باید حدود ۱۲۰۰ یورو در هر ترم بپردازند. زبان تحصیل در این دانشگاه، آلمانی و انگلیسی است؛ دانشگاه مونیخ برای رشته‌هایی که به انگلیسی تدریس می‌شوند، شهریه مجزا دریافت می‌کند.

برای ورود به این دانشگاه، باید معدل شما در مقطع تحصیلی قبلی حداقل ۱۶ باشد و مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی ارائه دهید. این موسسه، برای بهبود سطح علمی، از دانشجویان مستعد و نیازمند حمایت مالی می‌کند. بورسیه دانشگاه مونیخ شامل پوشش هزینه‌های رفت‌وآمد، تخفیف شهریه، کمک به هزینه‌های پژوهشی از جمله پایان‌نامه و جوایز تحصیلی است.

دانشگاه هایدلبرگ

دومین رتبه در میان دانشگاه های برتر آلمان، متعلق به هایدلبرگ است. این دانشگاه دولتی، ۱۲ دانشکده مختلف دارد و تنوع رشته‌ها در آن بسیار بالاست. مدارک دانشگاه هایدلبرگ نزد وزارت علوم و بهداشت ایران مورد تایید است و می‌توانید پس از تحصیل، در داخل ایران نیز مشغول به کار شوید.

زبان تدریس اغلب رشته‌ها در این دانشگاه، آلمانی است؛ به همین دلیل یکی از شرایط ورود به دانشگاه این است که مدرک زبان آلمانی ارائه دهید. البته در صورتی که مدرک زبان ندارید اما نمرات و رزومه تحصیلی خوبی ارائه داده‌اید، می‌توانید در دوره‌های خود دانشگاه شرکت کنید و مدرک بگیرید.

هایدلبرگ امکان ثبت‌نام آنلاین ندارد و برای ارائه درخواست، باید مدارک خود را به دانشگاه پست کنید. این موسسه، به جزء هزینه‌های جاری تحصیل، شهریه دیگری ندارد اما به یاد داشته باشید که هزینه اقامت در آلمان، ممکن است تا ماهی ۱۰۰۰ یورو هم برسد.

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت در لیست برترین دانشگاه های آلمان، بیشترین تنوع رشته را دارد. در این دانشگاه می‌توانید در انواع رشته‌های پزشکی، علوم انسانی و مهندسی تحصیل کنید. حدود ۹۰ درصد رشته‌ها در این دانشگاه به آلمانی تدریس می‌شوند، بنابراین بهتر است به جای مدرک انگلیسی، مدرک زبان آلمانی ارائه دهید.

هزینه تحصیل در دانشگاه هومبولت، از ۹۱۳ یورو در سال بیشتر نخواهد شد؛ با این حال همچنان امکان ارائه درخواست برای دریافت بورسیه را دارید. همچنین دانشگاه به شما اجازه می‌دهد که برای تامین هزینه‌های زندگی، حدود ۲۰ الی ۲۴ ساعت در هفته، کار کنید.

دانشگاه فنی مونیخ

از جمله بهترین دانشگاه های آلمان که در برخی معیارها، جزء رتبه‌های اول تا سوم در این کشور بوده، دانشگاه فنی مونیخ است. اگرچه فعالیت اصلی این دانشگاه در زمینه رشته‌های مهندسی است، اما می‌توانید در تعدادی از رشته‌های علوم انسانی و تجربی نیز برای تحصیل در آن اقدام کنید.

تمامی رشته‌های کارشناسی در این دانشگاه به آلمانی تدریس می‌شوند و باید برای اخذ پذیرش، مدرک DSH سطح ۲ یا TestDaF سطح ۴ داشته باشید. مدارک آلمانی دیگر همچون GDS و DSD نیز در این دانشگاه موردقبول هستند. در مقطع ارشد و دکتری، محدودیت زبان آلمانی کمتر است و تعداد بیشتری از رشته‌ها به انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه آزاد برلین

تحصیل در دانشگاه برلین به عنوان یکی از دانشگاه های برتر آلمان، نیازمند مدرک آیلتس یا مدرک زبان آلمانی است. رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه اغلب به آلمانی تدریس می‌شوند. این موسسه نیز مانند سایر مراکز آموزشی آلمان، شهریه چندانی ندارد و تنها باید هزینه‌های جاری تحصیل را بپردازید که عموما در هر سال تحصیلی، نهایتا به ۸۰۰ یورو خواهد رسید.

 

زبان تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان

شاید برایتان جالب باشد که گاهی برای ورود به دانشگاه های برتر آلمان، نیازی به یادگیری زبان سخت آلمانی ندارید. تعدادی از دانشگاه‌های این کشور، دوره‌های خود را به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند تا دانشجویان خارجی، بتوانند مسیر تحصیل خود در آلمان را ساده‌تر طی کنند. در تمامی دانشگاه های برتر کشور آلمان از جمله دانشگاه برلین، فنی مونیخ، هامبورگ و سایر مواردی که در لیست ۱۰ دانشگاه برتر آورده‌ایم، تعدادی از رشته‌ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که رشته‌های خاص مانند آموزش زبان آلمانی یا ادبیات آلمانی، طبیعتا تنها به همین زبان تدریس خواهند شد. همچنین در مقطع کارشناسی، تعداد دروسی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند به طور قابل ‌توجهی کمتر است. در عوض، در مقاطع ارشد و دکتری، تنوع رشته‌های انگلیسی‌زبان بیشتر می‌شود.

با توجه به امکان تحصیل به انگلیسی یا آلمانی به اختیار خود دانشجو، مدارک هر دو زبان در اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر آلمان معتبر هستند و هیچ‌کدام امتیازی بر دیگری ندارد. به این معنا که میزان احتمال قبولی، مقدار شهریه و سطح علمی رشته‌ها در زبان آلمانی بهتر از انگلیسی نیست و هر دو شرایط یکسانی دارند.

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های برتر این کشور می‌توانید مدارک زبان زیر را ارائه دهید:

  • مدرک آیلتس بالای ۶.۵ و تافل بالای ۸۰ برای رشته‌هایی که به انگلیسی ارائه می‌شوند.
  • مدرک DSH یا TestDaF با نمره موردنظر دانشگاه برای رشته‌هایی که به آلمانی تدریس می‌شوند.

 

هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها

خبر خوب این است که آلمان جزء ارزان‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل است، به خصوص اگر در دانشگاه دولتی پذیرش بگیرید یا موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوید.

بر اساس قوانین حمایت از دانشجویان بین‌المللی در آلمان، از افرادی که در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شوند، تنها ۳۰۰ یورو در هر ترم به عنوان سهمیه ترم دریافت خواهد شد. این مقدار، در مقایسه با شهریه کلان دانشگاه‌های دولتی مطرح در امریکا و کانادا، تقریبا هیچ است. البته بر اساس قانون دولت فدرال، دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نباشند، باید در هر ترم ۱۵۰۰ یورو بپردازند. با این حال، این شهریه همچنان در مقایسه با دانشگاه‌های مطرح دیگر در جهان، بسیار ناچیز است.

دانشگاه‌های خصوصی در آلمان در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی، شهریه بیشتری می‌گیرند؛ اما وقتی این شهریه را با دانشگاه‌های بین‌المللی دیگر در اروپا، امریکا و کانادا مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تحصیل در آلمان همچنان ارزان‌تر و به صرفه‌تر است.

شهریه معمول در آلمان، در حداکثرترین حالت به ۳۰.۰۰۰ یورو می‌رسد، در حالی که در امریکا یا کانادا، این میزان ممکن است حداقل شهریه در یک دانشگاه مطرح باشد.

در صورتی که پرداخت شهریه برایتان دشوار است، می‌توانید از بورسیه تحصیلی آلمان استفاده کنید. این نوع بورسیه توسط دولت تامین می‌شود و به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. بورسیه تحصیلی می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیلی شما را پوشش دهد تا مسیر تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان، برایتان لذت‌بخش‌تر شود.

 

جمع‌بندی

در این مطلب، ۱۰ تا از دانشگاه های برتر آلمان را به شما معرفی کردیم. هر یک از این دانشگاه‌ها، می‌توانند پلی برای رسیدن به موفقیت و آرزوهای شما باشند. فراموش نکنید که برای عبور بدون ریسک از این پل، بهتر است از ابتدا تا انتهای روند مهاجرت تحصیلی خود را به یک وکیل مهاجرت زبده بسپارید.

آژانس تحصیلی آکادمی اپلای با سال‌ها تجربه در امر اعزام دانشجو به آلمان، آماده ارائه باکیفیت‌ترین خدمات به شما مخاطبان عزیز است. برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی همین حالا با ما تماس بگیرید.

ویزای دانش آموزی آلمان

دریافت ویزای دانشجویی کشور آلمان و پروسۀ اپلای برای دانشگاه‌های آن شرایط خاص خود را دارد. اگر قصد دارید که تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید، در ادامه با ما همراه باشید.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان برای دانشجویان به‌علت کم بودن هزینه تحصیل و بورسیه‌های متنوع محبوب است. برای آشنایی با مهاجرت تحصیلی به آلمان در این مطلب همراه آکادمی اپلای باشید.

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان به‌علت هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی و همپنین امکان دریافت بورسیه، پرطرفدار است. اگر شما نیز خواهان تحصیل پزشکی در این کشورید این مطلب را دنبال کنید.

آدرس

نام و شماره همراه خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.