صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به کانادا

در سرتاسر جهان، مهاجرت تحصیلی به کانادا مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. مواردی همچون کیفیت سیستم آموزشی، بازار کار در این کشور و فرصت‌های بی‌شماری که به فارغ التحصیلان واجد شرایط ارائه می‌شود، از دلایل اصلی افزایش روزافزون متقاضیان تحصیل در کانادا به شمار می‌روند.

با این اوصاف، باید بدانید که شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست و دانشجویان در این راستا، ملزم به رعایت چه نکاتی خواهند بود؟

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقاطع مختلف

کشور کانادا به دلیل ارائه آموزش باکیفیت و در دسترس خود به دانشجویان بین‌المللی مشهور است. برای انتخاب مناسب‌ترین برنامه تحصیلی، ابتدا باید سطوح تحصیلی این کشور را بشناسید. هر برنامه آموزشی فراتر از کلاس دوازدهم در کانادا، تحصیلات پس از متوسطه محسوب می‌شود. 

چند نوع مختلف آموزش پس از متوسطه وجود دارد که هر کدام هدف متفاوتی دارند. از آنجا که سیستم آموزشی کانادا توسط دولت‌های استانی این کشور مدیریت می‌شود، سطوح و مراحل تحصیلی ممکن است در دسته‌هایی با نام‌های متفاوت قرار گیرند:

آموزش پیش از دبستان (Pre-Elementary):

پیش از شروع مدارس ابتدایی در سن 6 سالگی، خردسالان 4 تا 5 سال می‌توانند در موسسات پیش‌دبستانی که به عنوان مهد کودک‌ها نیز شناخته می‌شوند، شرکت کنند.

آموزش ابتدایی مدارس (Elementary):

گذراندن تحصیلات ابتدایی در کانادا که عموماً از سن 6 یا 7 سالگی با کلاس (Grade) اول شروع می‌شود، برای همه کودکان اجباری است. سطوح مدارس در این کشور، به شرح زیر است:

 • کلاس اول (سنین 6-7)
 • کلاس دوم (سنین 7 تا 8)
 • کلاس سوم (سن 8 تا 9)
 • کلاس چهارم (سنین 9 تا 10)
 • کلاس پنجم (سنین 10 تا 11)
 • کلاس ششم (سنین 11 تا 12)

تحصیلات متوسطه (Secondary Education):

تحصیلات متوسطه در کانادا، به دو سطح کلی تقسیم می‌شود:

 1. Intermediate Education (کلاس‌های هفتم و هشتم)
 2. High School (کلاس‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم)

تحصیلات پس از متوسطه (Post-Secondary Education):

هنگامی که دانش‌آموزان با موفقیت از دبیرستان فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در کالج یا دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهند. اصطلاح کالج در کانادا، معمولاً به یک کالج محلی، دانشکده فنی یا هنر و علوم کاربردی اشاره دارد. این موسسات پس از متوسطه، گواهینامه‌های حرفه‌ای، دیپلم و مدارک کاردانی را به دانشجویان خود اعطا می‌کنند.

دانشگاه‌های کانادایی نیز موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی هستند که مدارک تحصیلی خود در رشته‌های مختلف را به دانشجویان ارائه می‌دهند. ساختار مدارک در دانشگاه‌های این کشور، شباهت زیادی به دانشگاه‌های ایران دارد:

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکتری

توجه داشته باشید که ممکن است برنامه‌های مختلف، شرایط پذیرش خاصی داشته باشند. به صورت کلی تمام متقاضیانی که دوره اول متوسطه را در کشور خود تمام کرده باشند، می‌توانند برای ورود به مدرسه یا دانشگاه در مقاطع بعدی اقدام کنند. می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا، از متخصصان آکادمی اپلای کمک بگیرید.

روش‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا

دو ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی کانادا که توسط اداره مهاجرت (IRCC) در نظر گرفته شده‌اند، از مهم‌ترین روش‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند و اخذ هر یک از آن‌ها، الزامات خاص خود را دارد:

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مدارس:

کیفیت سیستم آموزشی، امکانات و شرایط خوب مدارس کانادا، بسیاری از والدین را برای تحصیل فرزندانشان در این کشور مشتاق کرده است. در نظر داشته باشید که متقاضیان زیر سن قانونی نمی‌توانند بدون همراهی سرپرست واجد شرایط خود در این کشور تحصیل کنند. والدین متقاضیان بزرگ‌تر نیز می‌توانند با دریافت ویزای گاردین، همراه فرزند خود در کانادا حضور داشته باشند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در کالج و دانشگاه‌ها:

متقاضیان بالای 18 سال برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، می‌تواند از دانشگاه مورد نظر خود نامه پذیرش گرفته و در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری، دوره آموزشی خود را ادامه دهند.

 

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

از جمله شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، انتخاب یک برنامه و اخذ مجوز تحصیل در این کشور است. شما باید در این برنامه خاص، یک کیس قوی برای تحصیل در کانادا ارائه دهید. پس از تصمیم‌گیری در مورد یک برنامه و قبل از اینکه بتوانید برای مجوز تحصیل درخواست دهید، باید از یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا (DLI) نامه پذیرش داشته باشید.

هنگامی که برای تحصیل در یک موسسه آموزشی تعیین‌شده (DLI) پذیرفته شدید، می‌توانید نسبت به اخذ مجوز تحصیل کانادا اقدام کنید. این مجوز به شما امکان می‌دهد که در یکی از دانشگاه‌های این کشور مشغول تحصیل شوید.

بیمه سلامت

همه دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید از بیمه مراقبت‌های بهداشتی برخوردار باشند. برخی از استان‌ها به طور خودکار، دسترسی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی کانادا را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، اما برخی دیگر این امکان را ندارند.

دانش‌آموزان استان‌هایی که پوشش درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند، باید بیمه درمانی مخصوصی داشته باشند. به طور کلی موسسات آموزشی در این استان‌ها، طرح‌های بیمه را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند که ممکن است مبلغی به شهریه و هزینه‌های دانشجویی آن‌ها اضافه کند.

از دیگر شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهی اثبات تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی ارائه دهید؛
 • متعهد شوید که برای تکمیل برنامه‌های آموزشی خود تلاش می‌کنید؛
 • به رعایت شروط مندرج در مجوز تحصیلی کانادا متعهد شوید؛
 • الزامات مهارت‌های زبانی دانشگاه مد نظر خود را برآورده کنید؛
 • از معیارهای سلامت و شخصیت برخوردار باشید؛
 • توجه داشته باشید که تنها اجازه دارید در موسسه آموزشی تعیین‌شده در مجوز مشغول تحصیل شوید؛
 • به افسر مهاجرتی خود اثبات کنید که در صورت اتمام اعتبار ویزا، به کشور محل اقامت خود برمی‌گردید.

برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید مراحلی را طی کنید که در ادامه سه قدم اصلی را که باید طی کنید، به طور کامل شرح داده‌ایم:

قدم اول: مقدمات لازم قبل از اپلای

نکته مهم پیش از اپلای این است که دانشگاه، برنامه و رشته تحصیلی مورد نظرتان را با توجه به سوابق و پیشینه تحصیلی خود انتخاب کنید. با ارزیابی شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به کانادا، مدارک زبان مورد نیاز، هزینه‌های زندگی و میانگین شهریه موسسات آموزش عالی، می‌توانید مقدمات لازم برای تحصیل در این کشور را فراهم کنید.

قدم دوم: اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی

پس از انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر خود، با بررسی وبسایت رسمی دانشگاه و مرور حداقل‌های لازم برای اخذ پذیرش، می‌توانید در این راستا اقدام کنید. بر اساس الزامات بسیاری از موسسات آموزش عالی، لازم است که آزمون‌های ورودی لازم را انجام داده و مهارت‌های زبانی خود را نیز با کسب نمره قابل قبول در آزمون‌هایی همچون آیلتس یا تافل، اثبات کنید.

پس از انجام این موارد، می‌توانید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. اگر درخواست شما تایید شود، نامه‌ای به عنوان «نامه پذیرش» دریافت خواهید کرد.

قدم سوم: اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی

برای اخذ مجوز تحصیل یا استادی پرمیت در کانادا، 4 مرحله اساسی وجود دارد:

 1. واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید. در این راستا به نامه پذیرش از DLI، مدارک اثبات تمکن مالی و اسناد پشتیبان نیاز دارید که بسته به کشور محل اقامت شما متفاوت خواهند بود.
 2. اگر تمامی شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید، می‌توانید نسبت به اخذ مجوز تحصیلی خود اقدام کنید. در این راستا، مطمئن شوید که تمامی مدارک مورد نیاز برای کشور خود را جمع‌آوری کرده‌اید. در غیر این صورت ممکن است درخواست شما رد صلاحیت شود.
 3. برای ارسال درخواست اخذ مجوز تحصیلی، می‌توانید به صورت آنلاین یا کاغذی اقدام کنید.
 4. پس از دریافت تاییدیه نهایی، آماده سفر شوید. توجه داشته باشید تا زمانی که به بندر ورودی کانادا (POE) نرسیده‌اید، نمی‌توانید مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنید. چنانچه مجوزتان تایید شود، دولت کانادا برای شما یک معرفی‌نامه ورود به بندر صادر می‌کند. برای دریافت مجوز تحصیل، باید این نامه را هنگام ورود به کانادا به مسئول مهاجرت نشان دهید.

همانطور که گفتیم شما می‌توانید درخواست اخذ مجوز تحصیلی خود را به دو روش آنلاین و یا کاغذی ارسال کنید. حالا در این قسمت به نحوه ارسال درخواست در هر کدام از روش‌ها دقت کنید:

 • ارسال درخواست الکترونیکی: یک حساب کاربری در وب سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاد کنید. می‌توانید با استفاده از کپی‌های اسکن‌شده یا الکترونیکی اسناد، درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید.
 • ارسال درخواست کاغذی: نسخه‌های چاپی اسناد خود را جمع‌آوری و آنها را به نزدیک‌ترین مرکز درخواست ویزا (VAC) پست کنید.

با انتخاب یک موسسه اعزام دانشجو به کانادا و کمک مشاورین متخصص، یک قدم تا رسیدن به رویاهای خود فاصله دارید. 

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

جهت تکمیل فرایند درخواست پذیرش، مدارک خاصی مورد نیاز است. برخی از مهم‌ترین این اسناد، عبارتند از:

مدارک شناسایی شامل: شناسنامه، گواهی ازدواج و گذرنامه؛

پاسپورت معتبر؛

2 قطعه عکس جدید و باکیفیت؛

نامه پذیرش یک موسسه آموزشی تعیین‌شده: این نامه از سمت موسسه آموزشی مورد نظر ارسال شده و قبولی شما در برنامه تحصیلی منتخب را تایید می‌کند؛

مدارک زبان؛

فرم انگیزه‌نامه تحصیلی SOP؛

ریزنمرات سوابق تحصیلی؛

گواهی ارزیابی پزشکی؛

گواهی اثبات عدم سوء پیشینه و سابقه جنایی؛

اثبات تمکن مالی: باید نشان دهید که می‌توانید هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود (اسکان، غذا و…) و خانواده‌تان را در سال اول زندگی در کانادا پوشش دهید.

توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا، می‌تواند با توجه به موسسه آموزشی که در آن پذیرش می‌شوید و شرایط هر فرد متفاوت باشد. بنابراین برای اطمینان از کامل بودن مدارک خود و جلوگیری از ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی، با مشاوران مهاجرتی موسسه آکادمی اپلای همراه باشید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند و احتمال رد درخواست ویزای شما را تا حد امکان کاهش دهند.

مهاجرت به یک کشور خارجی جهت ادامه تحصیل، می‌تواند تغییرات و چالش‌های بی‌شماری در زندگی افراد ایجاد کند. از این رو، اهمیت زیادی دارد که پیش از هرگونه اقدام در راستای مهاجرت تحصیلی به کانادا، خود را برای این پروسه آماده کنید. در ادامه نکات مهمی که در این مسیر باید رعایت کنید را برای شما آورده‌ایم:

1. تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است:

در مقایسه با اغلب کشورهای دیگر، هزینه‌های تحصیل در مقاطع مختلف سیستم آموزشی کانادا، نسبتاً ارزان است. به علاوه هزینه اجاره مسکن نیز می‌تواند بسته به محل زندگی شما، از 400 الی 1500 دلار در ماه متغیر باشد. بنابراین کشور کانادا یکی از مقاصد پرطرفدار و عالی برای مهاجرت تحصیلی است که این امر باعث ایجاد رقابت شدید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور می‌شود.

2. کشور کانادا 2 زبان رسمی دارد:

هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های رسمی کانادا هستند. البته در نظر داشته باشید که اکثر فرانسوی‌زبانان این کشور، در استان کبک زندگی می‌کنند. بنابراین اگر قصد دارید که در این استان تحصیل کنید، از یادگیری زبان فرانسه غافل نشوید.

3. تعدد بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های دانشجویی:

دولت کانادا و دانشگاه‌های این کشور، برنامه‌های زیادی جهت تسهیل شرایط زندگی و تحصیل متقاضیان ترتیب دیده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها، لازم است به انواع بورسیه‌ تحصیلی کانادا اشاره کنیم. اغلب این کمک‌هزینه‌ها بر اساس شایستگی به دانشجویان اعطا می‌شوند، در حالی که برخی دیگر، نیازهای مالی متقاضیان را در نظر دارند. بنابراین دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی می‌تواند در کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی شما در کانادا بسیار موثر باشد.

4. دانشگاه‌های معتبر:

دانشگاه‌های کانادا، جایگاه مهمی در میان برترین موسسات آموزش عالی جهان دارند. مدارک اخذشده از این دانشگاه‌ها می‌توانند اعتبار شغلی خوبی برای فارغ‌التحصیلان فراهم آورند.

5. امکان کار در حین تحصیل:

دانشجویان بین‌المللی اجازه دارند تا بر اساس شرایط مندرج در مجوز تحصیلی خود، طی ساعات مشخصی از هفته به کار مشغول شوند. کار ضمن تحصیل در کانادا برای دانشجویان روش بسیار خوبی جهت تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور است.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مسیری پیچیده دارد که عدم آگاهی از این پیچیدگی‌ها می‌تواند شما را با چالش‌های بزرگی روبه‌رو کند که یکی از آنها ریجکت ویزای تحصیلی کانادا است. حال برای جلوگیری شکست در مسیر مهاجرت چه باید کرد؟

ما در مجموعه آکادمی اپلای با حضور کارشناسان و وکلای مهاجرتی با تجربه شما را در این مسیر همراهی می‌کنیم تا مسیر مهاجرت خود را با خیالی آسوده طی کنید و در کمترین زمان ممکن ویزای درخواستی خود را دریافت کنید.

ما در آکادمی اپلای مجموعه‌ای از خدمات یکپارچه در زمینه مهاجرت تحصیلی را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. خدمات آکادمی اپلای در زمینه مهاجرت، شامل نگارش رزومه و CV، استادی پلن، توصیه نامه، انگیزه نامه مهاجرت و … است که با استفاده از اطلاعات شما به صورت دقیق انجام می‌شود. همچنین بررسی شرایط شما و انتخاب مناسب‌ترین گزینه‌ها برای پذیرش تحصیلی و ارزیابی شرایط برای دریافت فاند و بورسیه تحصیلی از جمله خدماتی است که در موسسه آکادمی اپلای به صورت کاملا حرفه‌ای ارائه می‌شود. ما در تمام مسیر مهاجرت شما از لحظه ارسال درخواست ویزا، بررسی وضعیت پرونده، دریافت ویزا و پیکاپ ویزا همراه شما خواهیم بود.

برای دریافت مشاوره از وکلای مهاجرتی آکادمی اپلای تنها کافیست که با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و یا فرم ارزیابی انتهای صفحه را تکمیل کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول

1- آیا مهاجرت تحصیلی به کانادا بدون مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است؟

خیر. داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، یکی از شرایط اصلی مهاجرت تحصیلی به کانادا است.

2- آیا امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

بله. یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین‌المللی حق کار دارند. این به جبران هزینه‌های شهریه و زندگی آن‌ها کمک می‌کند. دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند به صورت پاره‌وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) در طول دوره تحصیلی خود کار کنند.
در طول تعطیلات برنامه‌ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی، این مدت زمان می‌تواند به صورت تمام‌وقت نیز باشد. اکثر دانشجویان برای کار در حین تحصیل، نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. در واقع مجوز تحصیل شما بیان می کند که آیا شما مجاز به کار در خارج از دانشگاه هستید یا خیر.
اگر برنامه تحصیلی شما شامل تجربه کاری باشد، ممکن است بتوانید بیش از 20 ساعت در طول ترم کار کنید. این مورد نیز در نامه پذیرش مشخص خواهد شد. اگر دولت این شرط را تایید کند، هم اجازه کار و هم اجازه تحصیل دارید. این مجوز کار به شما امکان می دهد که فقط در محوطه دانشگاه کار کنید.

3- آیا امکان دریافت اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل وجود دارد؟

بله. کانادا این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می کند که اگر خواستند، در این کشور بمانند و اقامت دائم داشته باشند.
مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی به دانشجویان بین‌المللی اجازه می دهد که در کانادا بمانند و تا سه سال کار کنند. پس از یک سال کار در این کشور، فارغ التحصیلان بین‌المللی ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم باشند.
برای درخواست PGWP، باید ثابت کنید که تمام شرایط مجوز تحصیل خود را رعایت کرده‌اید. فعالیت اصلی شما در طول مدت اقامت در کانادا، باید تحصیل بوده باشد. PGWP معمولاً برای مدت زمان تحصیل در کانادا اعطا می شود.

4- آیا امکان مهاجرت تحصیلی به کانادا با همسر وجود دارد؟

بله. دانشجویان بین‌المللی که متاهل هستند یا بچه دارند، ممکن است بخواهند خانواده‌شان را با خود به کانادا بیاورند. افسران ویزای کانادا درخواست‌های مجوز تحصیل را که شامل همراهی اعضای خانواده می‌شود، بررسی خواهند کرد. باید توجه داشته باشید که قرار دادن اعضای خانواده در درخواست مجوز تحصیل ممکن است بر تصمیم افسر ویزا تأثیر بگذارد.
پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا با همسر، همسر شما می‌تواند به صورت تمام‌وقت در این کشور کار کند. کودکان همراه نیز اجازه تحصیل رایگان در کانادا را خواهد داشت.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

نام و شماره همراه خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.