ویزای دانش آموزی اتریش

مهاجرت دانش‌آموزان بین‌المللی به اتریش چند سالی است رایج شده است. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی خود و فرزندتان را دارید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را که دربارهٔ تحصیل در مدارس اتریش و ویزای دانش آموزی این کشور است، با دقت بخوانید.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

نظام آموزشی اتریش و شرایط تحصیل در آن

تحصیل در مدارس اتریش برای همهٔ‌ سنین ممکن است. از مهدکودک‌ها و کودکستان‌های شبانه‌روزی که به خصوص در شهرهای بزرگ مانند وین متداول هستند عبور می‌کنیم و به دبستان‌ می‌رسیم که برای کودکان ۶ تا ۱۰ ساله است و چهارسال طول می‌کشد. نوجوانان اتریشی از ۱۰ تا ۱۵ سالگی در دبیرستان یا مدارس دورهٔ دوم شرکت می‌کنند که این هم بخشی از آموزش اجباری است. در واقع شرکت در کلاس اول تا نهم برای همهٔ دانش‌آموزان اجباری است. با توجه به انواع مدارک آکادمیک و فنی‌-حرفه‌ای، دانش‌آموزان پایهٔ نهم (۱۴-۱۵ ساله‌ها) می‌توانند تصمیم بگیرند که با اهداف کارآموزی در مدارس فنی-‌حرفه‌ای شرکت کنند. بعد از این دورهٔ ۹ ساله، نوجوانان بنا بر انتخاب خود می‌توانند تحت آموزش حرفه‌ای (Lehre) قرار بگیرند یا در دیگر انواع دبیرستان‌ها ادامه تحصیل دهند.

دانش نظری و عملی حدود ۲۵۰ حرفه در این مدارس فنی-حرفه‌ای تدریس می‌شود و معمولا ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. شرکت‌کنندگان با حضور در کلاس درس و محل کار به فراگیری حرفهٔ مدنظرشان می‌پردازند و در پایان دورهٔ‌ تحصیل و پس از گذراندن آزمون‌های مربوطه، مشغول به کار می‌شوند.

اگر نوجوانی تمایل به شرکت در دوره‌های فنی-حرفه ای نداشته باشد می‌تواند سال پنجم تا هفتم را در مدارس دورهٔ دوم عمومی یا آکادمیک (با تمرکز بر گرامر، علوم یا اقتصاد) بگذراند.

همان‌طور که دیدید شرایط سنی تحصیل در مدارس اتریش آن‌قدرها هم پیچیده نیست و شرط ضروری آن برای دانش‌آموزان بین‌المللی داشتن ویزای دانش آموزی اتریش است. در مجموع حدود ۱۲۰۰ مدرسهٔ دورهٔ دوم دولتی و ۷۲ مدرسهٔ خصوصی وجود دارند. هم‌چنین ۳۳۵ مدرسهٔ فنی-حرفه‌ای دولتی و ۱۵۸ مدرسهٔ خصوصی جزء گزینه‌های نوجوانان اتریش هستند.

اخذ پذیرش برای تحصیل در مدارس اتریش

تحصیل در دبیرستان‌های دولتی اتریش برای متقاضیان رایگان است. با این‌حال اکثر مهاجران به اتریش، فرزندانشان را در مدارس بین‌المللی ثبت نام می‌کنند. به منظور تحصیل در بهترین مدارس اتریش معمولا صف‌های انتظار طولانی وجود دارد و برای بررسی درخواست ثبت‌نام خود نیز باید هزینه‌ای بپردازید که در صورت پذیرفته‌نشدن متقاضیان، مبلغ پرداخت‌شده عودت داده نخواهد شد. مدارک عمومی که برای اخذ پذیرش لازم خواهید داشت به شرح زیر هستند:

 • فرم تکمیل شده؛
 • عکس دیجیتال جدید از متقاضی؛
 • یک نسخه کپی از صفحات پاسپورت؛
 • نمرات مدرسهٔ پیشین (ترجیحا برای دو سال گذشته)؛
 • توصیه‌نامه‌ از مدیران مدرسهٔ قبلی دانش‌آموز؛

به خاطر داشته باشید که ممکن است با توجه به سن متقاضی نیاز به ارزیابی سطح زبان نیز باشد. همچنین تمامی فرم‌ها به زبان انگلیسی هستند و مدارک را باید به یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی ترجمهٔ رسمی کرده باشید. اگر مدارک را ایمیل می‌کنید حتما در قالب فایل پی‌دی‌اف ارسال کنید.

شرایط و مراحل دریافت ویزای دانش آموزی اتریش

ویزای دانش آموزی و البته ویزای دانشجویی اتریش دو نوع است. متقاضیان تحصیلی که می‌خواهند حداکثر ۳ ماه ساکن اتریش باشند باید برای درخواست ویزای نوع C (Visa C) درخواست دهند. اما اگر قصد دارند برای حداقل ۹۱ روز و حداکثر ۶ ماه ساکن اتریش باشند لازم است برای ویزای نوع D (Visa D) درخواست دهند. اگر بیش از ۶ ماه قصد اقامت در اتریش را دارید لازم است برای مجوز اقامت دانش آموزی یا دانشجویی (Aufenthaltsbewilligung – Student)) تقاضا دهید.

برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش کلیک کنید

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانش آموزی اتریش

جهت اخذ ویزای اتریش به مدارک عمومی زیر نیاز خواهید داشت:

 1. پاسپورت (نکته: دقت کنید که پاسپورت شما اعتبار داشته باشد و در حین اقامت‌تان در اتریش منقضی نشود.)؛
 2. تکمیل فرم‌های موردنیاز؛
 3. تصاویر دیجیتال جدید از متقاضی؛
 4. هزینه‌های اخذ ویزا؛
 5. بیمهٔ مسافرتی؛
 6. کاورلتر؛
 7. گواهی رزو بلیت هواپیما؛
 8. گواهی رزرو اقامت هتل یا هرنوع اقامتگاه دیگر؛
 9. گواهی تمکن مالی.

در مورد تقاضای ویزای دانش آموزی اتریش، دارا بودن ریزنمرات مقطع قبل و نامهٔ پذیرش از مرکز آموزشی ضروری است.

نکتهٔ تکمیلی دربارة متقاضیان زیر ۱۸ سال:

 • کودکان لازم است پاسپورت جداگانه و مستقل داشته باشند.
 • فرم‌های مربوط به ویزای کودکان باید توسط مادر و پدر امضا شده باشد.
 • دارا بودن گواهی تولد کودک و کپی برابر اصل پاسپورت هردو والد یا قیم نیز ضروری است.
 • اگر کودک تنها سفر می‌کند لازم است رضایت‌نامهٔ والدین یا قیم قانونی، گواهی تولد، کپی پاسپورت والدین یا قیم و کپی سند ازدواج والدین نیز ارائه شود.
 • اگر حضانت کودک با یکی از والدین است گواهی دادگاه نیز ضروری است.
 • ترجمهٔ مدارک فراموش نشود.

اگر در هر مرحله از اخذ پذیرش از مدارس اتریش یا ویزای دانش آموزی اتریش نیاز به مشاوره داشتید، وکلای خبرهٔ ما همواره در کنار شما هستند.

مدارس بین‌المللی اتریش جزء باکیفیت‌ترین مدارس جهان هستند و برای جلب رضایت کاربرانشان در ارائهٔ امکانات مختلف با یکدیگر رقابت می‌کنند. در این بخش از مطلب نگاه کوتاهی بر پنج مدرسه برتر بین‌المللی اتریش داریم:

مدرسه بین‌المللی آمادئوس وین (Amadeus International School Vienna)

این مدرسهٔ برگزیده که خدمات خود را از کودکستان تا دورهٔ دوم ارائه می‌کند جزء بهترین مدارس بین‌المللی است. آمادئوس کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۸ ساله را پذیرش می‌کند و چون مدرسهٔ شبانه روزی محسوب می‌شود، برطرف‌کنندهٔ چالش‌های احتمالی مرتبط با اقامت هم است.

این مدرسه دروس مرتبط با هنر و موسیقی را نیز با برنامهٔ درسی متداول مدرسه ترکیب کرده و امکاناتی چون کلاس‌های بزرگ، دو کتابخانهٔ مجهز، استودیوهای موسیقی متعدد، فضاهای تمرین موسیقی، فضای سبز و تمامی تجهیزات مدرسه‌ای را دارا است. همچنین علاوه بر اینترنت بی‌سیم، ‌لپتاپ و تبلت نیز به تعداد کافی موجود است. شهریهٔ این مدرسه از سالی ۴۶.۶۴۰ یورو آغاز می‌شود.

مدرسه بین‌المللی آمریکایی در سالزبورگ (The American International School in Salzburg)

همان‌طور که از اسم مدرسه مشخص است این مرکز آموزشی در سالزبورگ واقع شده است و مخاطبانش ۱۲ تا ۱۹ ساله هستند. مدرسهٔ بین‌المللی آمریکايی‌‌ها در دامنهٔ‌ کوه آلپ قرار گرفته است و مناظر مدرسه شاید شما را یاد کارتون هایدی بیندازد. برنامهٔ درسی این مدرسه با هدف تلفیق دروس عملی و نظری طراحی شده است و دانش‌آموزان آن در سطوح مختلف دروس انگلیسی، ریاضی، علوم (زیست، ‌فیزیک، شیمی)، آلمانی و علوم اجتماعی را می‌آموزند.

تعدادی درس اختیاری هم با موضوعات تئاتر، هنرهای زیبا، طراحی و … در برنامهٔ درسی گنجانده شده‌ است. تمامی دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند در کلاس‌های فوق‌برنامهٔ مدرسه به منظور تقویت زبان انگلیسی به صورت اختیاری شرکت کنند. شهریهٔ این مدرسه نیز از سالی ۴۱.۰۰۰ یورو آغاز می‌شود.

مدرسه سنت گیلگن (St. Gilgen International School)

مدرسه سنت گیلگن که دانش‌آموزان ۹ تا ۱۸ ساله را پذیرش می‌کند در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده و یکی از بهترین مدارس دو زبانهٔ این منطقه است. این مدرسه به پرورش روح، جسم و خلاقیت دانش‌آموزان اهمیت می‌دهد و آن‌ها می‌توانند در زمان‌های آزاد خود در کلاس‌های موسیقی (موسیقی کلاسیک و جاز)، هنر (به خصوص طراحی سایت)، فناوری‌ رسانه، تئاتر و نمایش‌نامه شرکت کنند. با توجه به فصل و آب‌وهوا نیز می‌توانند در ورزش‌های مختلفی چون قایق‌سواری، شنا، اسکی،‌ بسکتبال، والیبال، تنیس، یوگا، اسب‌سواری و حتی یوگا آموزش ببینند. شهریهٔ این مدرسه از سالی حدودا ۵۳.۲۰۰ یورو آغاز می‌شود و با توجه به متغیرهای مختلفی بالا می‌رود.

مدرسه بین‌المللی SKIS (Schloss Krumbach International School)

این مرکز آموزشی نیز پذیرای دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۹ ساله است و آموزش آن به سه زبان انگلیسی،‌ آلمانی و روسی انجام می‌شود. این مدرسه که رویکردی نوآورانه به آموزش داشته ظرفیت آموزش و پرورش حداکثر ۱۲۰ دانش‌آموز را دارد. از امکانات مدرسه SKIS می‌توان به کلاس‌های بسیار بزرگ، دو کتابخانه، سالن استراحت، زمین بازی، سالن کنسرت و پیانو، کلیسا و مرکز موسیقی اشاره کرد. شهریهٔ این مدرسه نیز از سالی ۵۸.۰۰۰ یورو آغاز می‌شود و با توجه به عوامل مختلفی بالاتر می‌رود.

مدرسه بین‌المللی دانوب در وین

این مرکز آموزشی که در وین واقع شده است به دانش‌آموزان ۳ تا ۱۸ ساله به زبان انگلیسی دروس را آموزش می‌دهد. از امکانات این مدرسه نیز می‌توان به کلاس‌های مهجز به امکانات چندرسانه‌ای، کتابخانه و آزمایشگاه، سینما، سالن ورزشی و مرکز درمانی اشاره کرد. هزینهٔ ثبت‌نام در این مدرسه سالانه از مبلغ حدود ۳۰.۰۰۰ یورو شروع می‌شود.

بورسیه تحصیل در مدارس اتریش و شرایط دریافت آن

تعداد بورسیه‌های تحصیلی که برای تحصیل در مدارس اتریش وجود دارند انگشت‌شمارند و محدود به رشته‌های خاصی می‌شوند. تعدادی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

 • Microsoft Imagine Cup Global Competition
 • BeArt Presets Academic Scholarships 2022-2023
 • The James Alan Cox Foundation Student Photography Scholarship

البته مدارس بین‌المللی نیز بورسیه‌های مختص به خود را دارند و در صورت پر کردن فرم‌های مربوطه و گذر از مراحلی مشخص، در صورتی که واجد شرایط باشید مدرسه هزینه‌های مالی ادامه تحصیل متقاضیان را تقبل خواهد کرد.

از انجا که شهریهٔ مدارس بین‌المللی اتریش شامل هزینهٔ اقامت و خوراک هم می‌شود تقریبا اکثر هزینه‌های شخص دانش‌آموز پوشش داده می‌شود.

همراهان احتمالی دانش‌آموز اگر در وین یا سالزبورگ اقامت داشته باشند لازم است ماهانه حدود ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو به ازای هر نفر برای هزینه‌های مربوط به اقامت، تغذیه، فعالیت‌های اجتماعی و حمل و نقل عمومی در نظر بگیرند. اما در شهرهای لینتس یا گِراز این هزینه به حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو کاهش می‌یابد.

کم‌هزینه‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟

مزایای تحصیل در مدارس اتریش

کیفیت زندگی و امنیت اجتماعی در اتریش بسیار بالا است. علاوه‌براین، مناظر کارت‌پستالی این کشور چشم‌ربا و دلنواز است و در چهار فصل سال از دورنمای زیبای کوهستان و دریاچه‌ لذت می‌برید. فرهنگ و سنت‌ در گوشه و کنار این کشور ریشه دوانده است و افراد علاقه‌مند به فرهنگ و هنر از زندگی در آن لذت ویژه‌ای خواهند برد. اما اتریش فقط برای هنردوستان نیست؛ طرفداران ورزش هم قطعا می‌توانند بلندپروازی‌های ورزشی‌شان را در این سرزمین دنبال کنند. محبوب‌ترین ورزش‌های اتریش فوتبال، اسکی، هاکی روی یخ،‌ دوچرخه‌سواری و شنا هستند. تحصیل در مدارس اتریش آنقدر تجربه منحصربه‌فردی است که که قطعا ارزش اخذ ویزای دانش آموزی اتریش و آغاز این ماجراجویی را دارند.

ویزای همراه دانش آموزی اتریش

برخلاف ویزای دانشجویی، امکان دریافت ویزای همراه برای والدینی که فرزندشان در حال تحصیل در مدارس اتریش است وجود ندارد. اعضای خانواده دانش‌آموز می‌توانند برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنند و از این طریق به اتریش سفر و فرزند خود را برای مدتی همراهی کنند.

برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای همراه دانشجویی اتریش کلیک کنید

پس از پایان دورهٔ دبیرستان، متقاضیان می‌توانند برای شرکت در دوره‌های کارآموزی شرکت کنند و برای یکی از ۲۵۰ حرفهٔ تدریس‌شده به صورت عملی آماده شوند. گزینهٔ دوم شرکت در آزمون Matura یا آزمون پایان دبیرستان است. این آزمون که ماهیتی شبیه آزمون نهایی دارد از پیش‌نیازهای شرکت در کالج و دانشگاه است. بدیهی است لازم است مجوز اقامت در اتریش در موعد مقرر تمدید شود.

جمع‌بندی

امیدواریم خواندن این مقاله به پرسش‌های شما دربارهٔ جزئیات تحصیل در مدارس اتریش پاسخ گفته باشد. به خاطر داشته باشید که مشاوران حرفه‌ای ما در آکادمی اپلای در کنارتان هستند تا مسیر تصمیم‌گیری و مهاجرت شما را آسان و دلپذیر کنند. از پاسخ دادن به سوالات و خواندن دیدگاه‌های شما در بخش نظرات همین مقاله خوشحال خواهیم شد.

سوالات متداول

آیا امکان دریافت ویزای همراه برای والدین دانش آموزانی که در مدارس اتریش تحصیل می‌کنند وجود دارد؟

خیر. آن‌ها می‌توانند از طریق ویزای توریستی با سفر به اتریش به دیدن فرزند خود بروند.

آیا امکان تحصیل رایگان در مدارس اتریش وجود دارد؟

در صورتی که والدین فرزند اقامت اتریش را داشته باشند، امکان تحصیل در مدارس اتریش به صورت رایگان وجود دارد.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

نام و شماره همراه خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.