اخذ ویزای تحصیلی و شرایط تحصیل در استرالیا

استرالیا، یکی از کشورهای ایده ال برای تحصیل محسوب می‌شود که این موضوع، دلایل مختلفی دارد. از جمله دلایلی که برای این موضوع می‌توان ارائه کرد؛ کیفیت آموزشی بسیار بالا، دانشگاه‌های معتبر، زندگی شهری پرجنب‌وجوش، ارتباطات آسان و سهولت دریافت ویزای دانشجویی است که تنها برخی از مزایای تحصیل در این کشور محسوب می‌شوند.

یکی از مواردی که ممکن است بسیاری از افراد به‌خوبی از آن اطلاع نداشته باشند، نحوه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا یا شرایط آن است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا شما را با تمامی شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور و مراحل آن آشنا کنیم.

ویزای تحصیلی استرالیا
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزای تحصیلی استرالیا

بسیاری از افراد، در مقاطع تحصیلی مختلف، به‌دنبال تحصیل در کشور استرالیا هستند. بسیاری از خانواده‌ها نیز تمایل دارند که فرزندان آن‌ها در این کشور تحصیل کنند. بر همین اساس، آن‌ها می‌توانند دانش‌آموزان خود را برای تحصیل در مدارس استرالیا، راهی این کشور کنند. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که دریافت ویزای تحصیلی کشور استرالیا، تنها برای دانشجویان انجام نمی‌شود و دانش‌آموزان نیز ویزای مختص خود را دارند؛ بنابراین نتیجه می‌گیریم که ویزای تحصیلی، در دو نوع ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی ارائه ‌می‌شود:

ویزای دانش‌آموزی

درصورتی‌که سن متقاضیان تحصیل در کشور استرالیا، زیر 18 سال باشد، باید از این ویزا استفاده کنند. از آنجا که دانش‌آموزان زیر سن قانونی قرار دارند، برای دریافت این ویزا، باید یک نفر را به‌عنوان سرپرست قانونی خود معرفی کنند که بیش از 21 سال سن داشته باشد. این شخص نیز باید ویزای گاردرین استرالیا (سابکلاس 590) را دریافت کند و تا زمانی‌که دانش‌آموز به سن 18 سالگی می‌رسد، همراه با متقاضی، در این کشور بماند.

ویزای دانشجویی

یکی از پرطرفدارترین انواع ویزای تحصیلی، ویزای دانشجویی استرالیا است. متقاضیانی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری را در این کشور دارند، می‌توانند از این ویزا استفاده کنند.

با دریافت ویزای دانشجویی، افراد می‌توانند حداکثر به‌مدت 5 سال (به‌مدت دوران تحصیل) در کشور استرالیا زندگی کنند و با رعایت برخی از محدودیت‌ها (حداکثر 40 ساعت کار در دو هفته) مشغول‌به‌کار شوند. با انتخاب یک موسسه اعزام دانشجو به استرالیا و کمک مشاورین متخصص، یک قدم تا رسیدن به رویاهای خود فاصله دارید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی، متقاضیان باید شرایط خاصی را در نظر داشته باشند. شرایط تحصیلی (از جمله سطح زبان انگلیسی) با توجه به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، متفاوت است. در ادامه، هر یک از شرایط لازم را برای دریافت این ویزا، شرح می‌دهیم:

شرایط دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها یا موسسات استرالیا

یکی از شرایط ضروری برای دریافت ویزای تحصیلی، داشتن پذیرش از یکی از موسسات علمی معتبر کشور استرالیا است. درصورتی‌که خارج از استرالیا حضور داشته باشید، برای دریافت ویزا، پیش از هر چیزی باید، در دوره مورنظر خود ثبت‌نام کنید؛ زیرا جهت اقدام برای ویزا، باید نامۀ تاییدیۀ دانشگاه یا Confirmation of Enrolment (CoE) را برای سفارت ارسال کنید.

توانایی مالی

دومین شرط برای اخذ ویزای تحصیلی، اثبات تمکن مالی است. شما باید در ابتدا ثابت کنید که پس از ورود به استرالیا، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه خود را دارید؛ علاوه بر این، درصورتی‌که با همسر و فرزندان مهاجرت می‌کنید، باید توانایی تأمین هزینه زندگی آن‌ها را نیز داشته باشید.

شرط ورود موقت (GTE) یا Genuine Temporary Entrant

از سال2011، متقاضیانی که قصد تحصیل یا همراهی دانشجو در استرالیا را دارند و به‌صورت موقت در این کشور زندگی می‌کنند، باید شرط ورود موقت خود را به سفارت اعلام کنند. افسری که پرونده شما را چک می‌کند، فاکتورهای زیر را بررسی خواهد کرد:

 • شرایط شما در کشور مبدا؛
 • شرایط بالقوه برای شما در استرالیا؛
 • ارزش رشته انتخابی برای آینده شما؛
 • سوابق سفرهای خارجی؛
 • وابستگی‌های موجود در کشور مبدا (خانواده یا کار)؛

دلایل شما برای هر یک از این موضوعات، باید بتواند افسر پرونده را قانع کند که شما فقط برای گذراندن دوره تحصیلی خود به استرالیا سفر می‌کنید.

در نظرداشته باشید که شرایط سنی ویزای تحصیلی استرالیا نیز در هر مقطع ممکن است چالش برانگیز باشد که می‌توانید آن را از طریق ارائه دلایلی برای گپ تحصیلی خود، توجیه کنید.

تسلط به زبان انگلیسی

چنانچه زبان مادری شما انگلیسی نباشد یا حداقل 4 سال در یک کشور انگلیسی‌زبان تحصیل نکرده باشید، باید اثبات کنید که توانایی کافی را در زبان انگلیسی خواهید داشت. برای این‌کار باید در یکی از آزمون‌های معتبر شرکت کنید. آزمون‌های مورد‌قبول برای سفارت استرالیا شامل IELTS ، TOEFL iBT ، PTE و CAE می‌شوند.

بهداشت و سلامت

ممکن است از برخی از دانشجویان خواسته شود که معاینات پزشکی انجام دهند تا از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل شود. معمولا این موضوع برای افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و پرستاری را دارند، انجام می‌شود. بهتر است بدانید که تقریباً تمامی دانشجویان، نیاز به بیمه دانشجویی استرالیا OSHC نیز خواهند داشت.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای اخذ ویزای دانشجویی، در قدم اول، باید در نظر داشته باشید که شما پس از دریافت پذیرش از یکی از موسسات آموزشی استرالیا، توانایی آغاز پروسه دریافت ویزای تحصیلی این کشور را خواهید داشت؛ بنابراین بهتر است برنامه‌ریزی‌های لازم را جهت ارسال درخواست خود به دانشگاه انجام دهید.

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه و مدرک CoE، باید در سایت اداره مهاجرت استرالیا ثبت‌نام کنید و یک حساب کاربری بسازید. در نظر داشته باشید که شما باید تمامی مدارک موردنیاز خود را به فرمت دیجیتالی تهیه کرده باشید.

در مرحله بعد، باید فرم‌های مربوط به درخواست ویزا را در سایت اداره مهاجرت استرالیا تکمیل کنید؛ سپس باید هزینه ویزا را بپردازید و یک شماره TRN دریافت کنید. پس از انجام این کارها باید، در صورت لزوم، معاینات پزشکی موردنیاز را نیز انجام دهید.

هنگامی‌که تمامی مراحل فوق را انجام دادید، باید برای مصاحبه در اداره مهاجرت حاضر شوید و پس از آن نیز در انتظار نتیجه بمانید. اگر تمامی مراحل با موفقیت انجام شود، می‌توانید در عرض چند ماه، ویزای تحصیلی کشور استرالیا را دریافت کنید.

فرم ارزیابی تحصیلی

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

درصورتی‌که قصد دریافت ویزای 500 استرالیا را داشته باشید، باید مدارک متعددی را برای اداره مهاجرت ارسال کنید. در نظر داشته باشید که اگر مدارک به‌صورت ناقص ارسال شوند، ممکن است با درخواست شما موافقت نشود؛ بنابراین باید تمامی مدارک را با دقت تهیه و ارسال کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تکمیل فرم‌های موردنیاز مانند فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا 157A؛
 • مدارک هویتی مانند پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه؛
 • سند ازدواج (درصورت تأهل)؛
 • مدارک مربوط به اخذ پذیرش و ثبت‌نام در یکی از دانشگاه‌های استرالیا؛
 • بیمه درمانی OSHC؛
 • رزومه برای اپلای؛
 • انگیزه‌نامه تحصیلی ؛
 • توصیه‌نامه تحصیلی؛
 • نمرات آزمون زبان انگلیسی؛
 • مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف به همراه ریزنمرات؛
 • هزینه اپلیکیشن فی؛
 • مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی؛
 • مدارک مربوط به ثبت‌نام فرزندان در مدرسه (در صورت همراهی فرزند)؛
 • مدارک مربوط به قیم (برای ویزای دانش‌آموزی استرالیا).

هزینه دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

همان‌طور که می‌دانید، چنانچه به‌دنبال دریافت ویزای تحصیلی کشور استرالیا باشید، باید در ابتدا هزینه آن را پرداخت کنید. در حال حاضر و طبق آخرین اعلام اداره مهاجرت این کشور، هزینه ویزای تحصیلی استرالیا، به‌صورت پایه، 650 دلار استرالیا است.

توجه داشته باشید، به ازای هر فرد دیگری که قصد همراهی متقاضی را داشته باشند، متقاضی باید برای افراد 18 سال به بالا، 485 دلار استرالیا و برای افراد زیر 18 سال نیز 160 دلار استرالیا بپردازد.

هزینه ویزای تحصیلی استرالیا

هر فردی، جهت تحصیل در کشور استرالیا و دریافت ویزای این کشور، در ابتدا باید توانایی مالی خود را ثابت کند. تمکن مالی ویزای تحصیلی استرالیا، شامل موارد مختلفی مانند هزینه‌های تحصیل، هزینه سفر به استرالیا، شهریه دانشگاه و هزینه زندگی به‌مدت 12 ماه در این کشور می‌شود.

برای اثبات تمکن مالی خود، از 4 روش می‌توانید استفاده کنید:

 • در روش اول، شما باید بتوانید نشان دهید که توانایی مالی تأمین هزینه‌های خود را دارید. این هزینه، در حال حاضر، حدود 21041 دلار استرالیا برای یک‌سال مشخص شده است؛ بنابراین شما می‌توانید با نگهداشتن این مبلغ در حساب بانکی خود و ارائه مدارک به سفارت، تمکن خود را اثبات کنید.
 • در روش دوم، شما باید اثبات کنید که حامی یا والدینی دارید که هزینه شما را پرداخت می‌کنند. درصورتی‌که قصد دریافت حمایت مالی از خانواده را داشته باشید، باید درآمد سالیانه 62000 دلار استرالیا را برای والدین خود اثبات کنید.
 • در روش سوم، درصورتی‌که بورسیه به شما تعلق می‌گیرد، می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا اقدام و مدارک آن را برای سفارت ارسال کنید.
 • در روش آخر نیز می‌توانید از دانشگاه‌ موردنظر خود وام دریافت کنید. برخی از دانشگاه‌های استرالیا، به دانشجویان اجازه می‌دهند تا با دریافت وام تحصیلی، در این کشور تحصیل کنند.

با توجه به اینکه شرایط اخذ ویزا به عوامل مختلفی بستگی دارد، نمی‌توان مدت دقیقی را برای صدور ویزای تحصیلی کشور استرالیا مشخص کرد. در بهترین حالت می‌توان گفت که این پروسه ممکن است تا 4 ماه به طول انجامد؛ البته این موضوع به دوره تحصیلی شما نیز بستگی دارد. مدت‌زمان تقریبی برای صدور ویزای تحصیلی برای دوره‌های مختلف عبارت هستند از:

 • ویزای دانش‌آموزی: بین 5 تا 6 ماه؛
 • ویزای دانشجویی: بین 3 تا 4 ماه؛
 • ویزای کارشناسی‌ارشد و دکتری: بین 5 تا 12 ماه؛
 • دوره‌های آموزش زبان: بین 5 تا 8 ماه.

اگر دوره‌ای که شما قصد شرکت در آن را دارید، بیش از 10 ماه زمان ببرد و با پایان سال تحصیلی در استرالیا، یعنی ماه‌های نوامبر تا دسامبر، دوره شما نیز تمام شود، مدت اعتبار ویزا تا پایان ماه مارس سال بعد خواهد بود.

چنانچه دوره بیش از 10 ماه طول بکشد و در ماه‌های غیر از پایان سال تحصیلی به اتمام برسد، ویزای تحصیلی برای یک ماه بیشتر از طول دوره صادر خواهد شد.

اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا

دلایل ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی استرالیا

در برخی از مواقع، ممکن است با درخواست شما برای دریافت ویزا موافقت نشود. این موضوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی، شامل موارد زیر می‌شود:

 • اطلاعات و مدارک ناقص یا نادرست: درصورتی‌که مدارک خود را به‌صورت ناقص یا با اطلاعات نادرست برای سفارت ارسال کنید، احتمال ریجکت‌شدن ویزای شما بسیار زیاد خواهد بود.
 • انتخاب دوره تحصیلی نامناسب: اگر دوره تحصیلی انتخابی شما، با سوابق تحصیلی‌تان مرتبط نباشد یا نتوانید دلایل کافی را برای انتخاب دوره یا دانشگاه موردنظر خود به سفارت ارائه کنید، ممکن است با ویزای شما موافقت نشود.
 • عدم اثبات سوءپیشینه: یکی از ملاک‌هایی که برای تحصیل در استرالیا اهمیت بسیاری دارد، اثبات عدم سوءپیشینه است. اگر این موضوع برای سفارت اثبات نشود، احتمال ردشدن ویزا وجود خواهد داشت.
 • نداشتن پیوند به کشور مبدا: همان‌طور که پیش از این هم مطرح شد، شما باید اثبات کنید که پیوندهای کافی را برای بازگشت به کشور مبدا، پس از پایان تحصیل خود، دارید. درصورتی‌که افسر با دلایل شما قانع نشود، امکان رد ویزای شما وجود خواهد داشت.
 • نگرانی برای سلامت دانشجویان: زمانی‌که قصد درخواست ویزای دانشجویی را دارید، باید در سلامت کامل باشید؛ بنابراین اگر دچار بیماری مسری باشید یا شرایط بهداشت و سلامت‌تان با شرایط تعیین‌شده در اداره مهاجرت استرالیا یکسان نباشد، ویزای شما ریجکت خواهد شد.

خدمات آکادمی اپلای در زمینه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

آکادمی اپلای، خدمات بسیار زیادی را برای متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی انجام ‌می‌دهد. این خدمات، از زمانی‌که قصد دریافت پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا را داشته باشید آغاز می‌شود و تا زمان سکونت شما در این کشور، ادامه خواهد داشت.

درصورتی‌که پس از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر، برای اخذ ویزای تحصیلی به کمک احتیاج داشته باشید، متخصصان ما در آکادمی اپلای به شما کمک می‌کنند تا مشکلات خود را برطرف کنید؛ علاوه بر این، شما می‌توانید از خدمات رایگان مشاوره ویزای تحصیلی استرالیا نیز استفاده کنید تا آگاهی کافی را برای مسیر خود به‌دست آورید.

این موارد، تنها بخش کوچکی از خدمات موسسه ما به متقاضیان در زمینه مهاجرت تحصیلی هستند. در نظر داشته باشید که شما می‌توانید در صورت تمایل به دریافت خدمات بیشتر، در هر ساعتی از شبانه‌روز و از طریق فرم مشاوره، سوالات و درخواست‌های خود را مطرح کنید.

در صورتی که شما نیز تمایل به دریافت ویزای تحصیلی این کشور را داشته یا پرسش دیگری در این زمینه دارید، می‌توانید با تکمیل فرم مشاوره رایگان که در انتهای صفحه قرار دارد، با مشاوران ما در آکادمی اپلای ارتباط برقرار کنید.

فرم ارزیابی تحصیلی

اطلاعات خود را در فرم ارزیابی ثبت کنید تا کارشناسان آکادمی اپلای شما را راهنمایی کنند.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها