Search
Close this search box.

ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا مجوز ورود دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی برای ورود به این کشور و تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های مطرح استرالیا محسوب می‌شود. مهم‌ترین قدم برای اخذ این مجوز اطلاع از مراحل درخواست برای ویزای تحصیلی و آماده‌سازی مدارک مورد‌نیاز است. با دریافت ویزای تحصیلی علاوه‌بر تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا، فرصت حضور در بازار کار بین‌المللی، آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و امکان دریافت اقامت دائم استرالیا را خواهید داشت. 

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

آشنایی با انواع ویزای تحصیلی استرالیا

متقاضیان تحصیل در استرالیا به‌طور‌کلی با‌توجه‌به شرایط سنی و مقطع تحصیلی مورد‌نظرشان از طریق دو نوع ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی استرالیا می‌توانند برای تحصیل در این کشور اقدام کنند. در این تقسیم‌بندی، ویزای دانشجویی ساب کلاس‌های مختلفی دارد که در ادامه به‌طور‌کامل با آن‌ها آشنا می‌شویم.  

ویزای دانش‌آموزی استرالیا 

ویزای دانش آموزی استرالیا برای متقاضیان زیر ۱۸ سال که قصد تحصیل در استرالیا را دارند صادر می‌شود. با‌توجه‌به اینکه افراد هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند حضور یک سرپرست قانونی تا ۱۸ سالگی همراه دانش‌آموز الزامی است. برای صدور ویزای دانش‌آموزی استرالیا سرپرست نیز باید شرایط خاصی داشته باشد. این شرایط شامل مواد زیر می‌شوند: 

 • بیشتر از ۲۱ سال سن داشته باشد.
 • با استفاده از ویزای گاردین استرالیا (سابکلاس ۵۹۰) متقاضی را طی دوران تحصیل در استرالیا همراهی کند.

بعد از اینکه دانش‌آموز از مقطع دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شود، یک گواهی‌نامه معتبر و رسمی دریافت می‌کند که موردتایید بسیاری از مراکز و موسسات آموزشی در استرالیا و سایر کشورها به حساب می‌آید.

شرایط دریافت ویزای دانش آموزی استرالیا 

برای دریافت ویزای دانش‌آموزی استرالیا که با عنوان ویزای  Subclass 571 – 576 شناخته می‌شود باید شرایط مشخصی داشته باشید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ۵ تا ۱۸ سال سن 
 • مدارک هویتی و عکس
 • سوابق تحصیلی
 • مدرک GTE
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک شناسایی سرپرست
 • تمکن مالی
 • بیمه
 • گواهی سلامت

مدت صدور ویزا دانش آموزی استرالیا معمولا بین ۱.۵ تا ۳ ماه زمان می‌برد و مدت اعتبار آن همزمان با طول دوره تحصیل است.

ویزای دانشجویی استرالیا 

ویزای دانشجویی استرالیا برای متقاضیان بین‌المللی تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا صادر می‌شود. استرالیا چندین نوع ویزای تحصیلی ارائه می‌دهد که هر کدام برای اعزام دانشجو به استرالیا تحت شرایط خاصی طراحی شده‌اند. اصلی‌ترین انواع ویزای تحصیلی استرالیا عبارتند از: 

 • ویزای دانشجویی (Subclass 500): این ویزا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در یک دوره تحصیلی معتبر در استرالیا شرکت کنند. این ویزا همچنین اجازه کار به میزان محدودی را به دانشجویان می‌دهد.
 • ویزای آموزش و تحقیق (Subclass 402): این ویزا برای افرادی است که قصد دارند در استرالیا در برنامه‌های آموزشی یا تحقیقاتی شرکت کنند.
 • ویزای آموزشی کوتاه مدت (Subclass 407): این ویزا برای افرادی است که می‌خواهند در یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت شرکت کنند. ویزای آموزشی کوتاه مدت معمولا برای برنامه‌های آموزش حرفه‌ای یا توسعه فردی صادر می‌شود.
 • ویزای فرصت‌های آموزشی (Subclass 407): این ویزا برای افرادی که قصد شرکت در برنامه‌های آموزشی را دارند که مستقیما به ارتقا مهارت‌های حرفه‌ای یا تخصصی آن‌ها کمک می‌کند صادر می‌شود.
 • ویزای پس از تحصیل (Subclass 485): این ویزا به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی از یک موسسه آموزشی استرالیا اجازه می‌دهد تا برای مدت محدودی پس از تحصیل در استرالیا بمانند و کار کنند.

توجه داشته باشید که شرایط و الزامات هر ویزا متفاوت است و متقاضیان باید قبل از اقدام برای دریافت ویزا، دقیقا مطمئن شوند که کلیه شرایط و معیارهای لازم را برآورده می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید که قوانین و شرایط ویزا ممکن است تغییر کند؛ بنابراین بهتر است از کارشناسان مهاجرتی به‌روز‌ترین اطلاعات را دریافت کنید. 

شرایط دریافت ویزای دانشجویی استرالیا

برای مهاجرت تحصیلی، متقاضیان باید شرایط مورد‌نیاز اخذ ویزای دانشجویی استرالیا را داشته باشند. شرایط تحصیلی با‌توجه‌به دانشگاه و مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد. در ادامه شرایط عمومی مورد‌نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

شرایط ادامه تحصیل در استرالیا چگونه است؟

اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا موسسات استرالیا

اولین و مهم‌ترین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی استرالیا است. متقاضی برای دریافت پذیرش ابتدا باید شرایط مورد‌نیاز دانشگاه مانند نیازهای آکادمیک و زبان انگلیسی را بررسی کند. مدارک عمومی مورد‌نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا معمولا شامل مدارک تحصیلی، اثبات مهارت زبان انگلیسی (مانند IELTS و TOEFL)، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و مدارک هویتی می‌شود. 

تمکن مالی مورد‌نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

دومین شرط برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اثبات تمکن مالی است. شما باید در ابتدا ثابت کنید که پس از ورود به استرالیا، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه را دارید. درصورتی‌که با همسر و فرزندان مهاجرت می‌کنید، باید توانایی تامین هزینه زندگی آن‌ها را نیز داشته باشید. از راه‌های زیر می‌توانید تمکن مالی خود برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا را ثابت کنید: 

 1. نشان دهید که توانایی مالی تامین هزینه‌های خود را دارید. این هزینه، در حال حاضر، حدود ۲۱۰۴۱ دلار استرالیا برای یک‌سال مشخص شده است. با نگه داشتن این مبلغ در حساب بانکی و ارائه مدارک به سفارت می‌توانید تمکن خود را اثبات کنید.
 2. شما باید اثبات کنید که حامی یا والدینی دارید که هزینه شما را پرداخت می‌کنند. درصورتی‌که قصد دریافت حمایت مالی از خانواده را داشته باشید، باید کسب درآمد سالیانه ۶۲۰۰۰ دلار استرالیا توسط والدینتان را ثابت کنید. 
 3. درصورتی‌که بورسیه به شما تعلق می‌گیرد، مدارک بورسیه تحصیلی استرالیا را برای اثبات تمکن مالی به سفارت ارسال کنید.
 4. برای اثبات تمکن مالی، از دانشگاه‌ مورد‌نظرتان وام دریافت کنید. برخی از دانشگاه‌های استرالیا به دانشجویان اجازه می‌دهند تا با دریافت وام تحصیلی، در این کشور تحصیل کنند.

تمکن مالی ویزای تحصیلی استرالیا شامل موارد مختلفی مانند هزینه‌های تحصیل، هزینه سفر به استرالیا، شهریه دانشگاه و هزینه زندگی به‌مدت ۱۲ ماه در این کشور می‌شود.

برخورداری شرط ورود موقت (GTE) یا Genuine Temporary Entrant

از سال ۲۰۱۱ متقاضیانی که قصد تحصیل یا همراهی دانشجو در استرالیا را دارند و به‌صورت موقت در این کشور زندگی می‌کنند، باید شرایط ورود موقت خود را به سفارت استرالیا اثبات کنند. افسر برای بررسی شرط ورود موقت موارد زیر را بررسی خواهد کرد: 

 • ارزش رشته انتخابی برای آینده شما: در این بخش می‌توانید از شغل احتمالی و حقوق و مزایای آن در کشور مبدا یا سایر کشورها در آینده و پس از تحصیل در رشته مد نظرتان بنویسید.
 • وابستگی‌های کاری در کشور مبدا: برای اثبات این موضوع مواردی مانند آدرس شرکت، نامه کارفرما، زمان استخدام یا موقعیت شغلیتان در آن شرکت را به‌عنوان مدارک مربوط به وابستگی کاری و اشتغال ارائه دهید.
 • وابستگی به خانواده: برای این موضوع می‌توانید مدارکی ارائه دهید که خانواده‌تان از نظر مالی به شما نیاز دارند یا به دلیل بیماری، بالا بودن سن یا عوامل احساسی به آن‌ها وابسته هستید.
 • موقعیت اجتماعی و وضعیت مالی مناسب: در‌صورتی‌که خانواده شما یا خودتان از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند، با ارائه مدارک این موضوع را اثبات کنید. به‌عنوان مثال ارائه صورت‌حساب‌های بانکی یا اظهارنامه‌های مالیاتی مدارک مناسبی برای اثبات این موضوع خواهند بود.
 • سوابق تحصیلی و نداشتن گپ تحصیلی: در صورت تحصیل در مقاطع قبل، باید کلیه نمرات کسب شده، گواهی و مدرک اخذ شده و حتی مدت زمان تحصیل خود را به‌عنوان سابقه تحصیلی ارائه دهید. همچنین در صورت وجود گپ تحصیلی لازم است علت آن را بیان کنید.

با بررسی این شرایط، افسر سفارت مطمئن می‌شود که مهارت‌‌ها و دانش پایه لازم برای تحصیل در دوره مورد‌نظرشان و ورود به استرالیا را خواهند داشت.

شرایط سنی برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

به‌طورکلی اداره مهاجرت استرالیا برای صدور ویزای تحصیلی محدودیت سنی خاصی در نظر نگرفته است؛ اما با اقدام در زمان مناسب و برخورداری از سن متناسب با دوره تحصیلیتان شانس شما برای دریافت ویزا افزایش می‌یابد. برای اخذ ویزای تحصیلی برای دوره کارشناسی بهتر است ۲۴ سال، برای دوره کارشناسی ارشد ۳۰ سال و دوره دکترا ۳۵ سال داشته باشید. 

تسلط به زبان انگلیسی برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید تسلطشان‌ به زبان انگلیسی را ثابت کنند. برای اثبات این موضوع باید در یکی از آزمون‌های مورد‌تایید دانشگاه‌های این کشور شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنید. دانشگاه‌ها و سفارت استرالیا مدارک زبان انگلیسی PTE‌، TOEFL، IELTS و CAE را قبول دارند. 

در‌صورتی‌که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارید، امکان شرکت در دوره‌های فشرده زبان انگلیسی ELICOS که مختص دانشجویان خارج از کشور است را خواهید داشت. 

دریافت گواهی سلامت برای دریافت ویزای تحصیلی 

ممکن است از برخی از دانشجویان خواسته شود که معاینات پزشکی انجام دهند تا از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل شود. معمولا این موضوع برای افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و پرستاری را دارند، انجام می‌شود.

دریافت بیمه درمانی برای ویزای دانشجویی استرالیا 

کلیه دانشجویان و همراهان آن‌ها (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا موظف به دریافت بیمه دانشجویی استرالیا OSHC یا پوشش سلامت دانشجویان خارج از کشور هستند. برای دریافت OSHC و تامین سلامت خود در دوران تحصیل در استرالیا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • یک ارائه‌دهنده مورد قبول و معتبر در استرالیا پیدا کنید.
 • هزینه‌های بیمه‌نامه منتخب خود را پرداخت کنید.
 • بیمه سلامت دانشجویی خود را دریافت کنید.

در صورت اضافه شدن هریک از اعضای خانواده پس از ورود شما به استرالیا، باید بیمه او را نیز به اداره مهاجرت این کشور تحویل دهید. بیمه باید تا پایان مدت ویزای تحصیلی شما معتبر باشد؛ بنابراین به مدت اعتبار بیمه حتما توجه کنید. هزینه بیمه درمانی برای یک دانشجوی در استرالیا ۴۳۰ دلار است. در‌صورت همراهی همسر مبلغ این بیمه‌نامه به ۲۶۸۰ دلار استرالیا افزایش می‌یابد. 

مدارک مورد‌نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی استرالیا (ویزای ۵۰۰) باید مدرک مشخصی را به‌منظور صدور ویزا برای اداره مهاجرت استرالیا ارسال کنند. در زیر با لیست کامل این مدارک آشنا می‌شویم: 

 • تکمیل فرم‌های موردنیاز مانند فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا 157A
 • مدارک هویتی مانند پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • مدارک مربوط به اخذ پذیرش و ثبت‌نام در یکی از دانشگاه‌های استرالیا
 • بیمه درمانی OSHC
 • رزومه برای اپلای
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه‌نامه تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف به همراه ریزنمرات
 • هزینه اپلیکیشن فی
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدارک مربوط به ثبت‌نام فرزندان در مدرسه (در صورت همراهی فرزند)
 • مدارک مربوط به قیم (برای ویزای دانش‌آموزی استرالیا)

توجه داشته باشید که در‌صورت نقص مدارک و کامل نبودن‌ پرونده، احتمال ریجکت ویزای تحصیلی استرالیا وجود دارد.

معمولا درخواست دانشجویان بین‌المللی برای صدور ویزای تحصیلی استرالیا در عرض یک ماه پردازش می‌شود؛ اما در بعضی مواقع ممکن است بررسی ویزا و صدور آن تا ۱۳ ماه نیز طول بکشد؛ بنابراین با‌توجه‌به غیرقابل‌ پیش‌بینی بودن زمان پردازش با‌توجه‌به کامل بودن پرونده یا میزان درخواست‌ها، توصیه می‌کنیم روند درخواست برای ویزای تحصیلی استرالیا را زودتر و با فاصله از شروع دوره تحصیلی انتخاب کنید. 

برای آشنایی با برترین کالج‌های استرالیا مطالعه کنید.

اصلی‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی استرالیا

استرالیا با آغوش باز از دانشجویان بین‌المللی برای ورود به کشور و تحصیل در دانشگاه‌های خود استقبال می‌کند. با‌این‌حال در برخی موارد احتمال رد درخواست متقاضیان برای صدور ویزای تحصیلی استرالیا وجود دارد. مهم‌ترین این دلایل عبارت‌اند از:  

 • ارائه اسناد نادرست یا ناقص
 • پاسپورت نامعتبر
 • انتخاب رشته غیر‌مرتبط با تحصیلات آکادمیک قبلی
 • ناتوانی در تامین هزینه های تحصیل، زندگی و سایر هزینه‌ها در استرالیا
 • تسلط نداشتن به زبان انگلیسی
 • مسائل مربوط به سلامت
 • متقاعد نشدن آفیسر در مورد بازگشت شما به کشور مبدا بعد از پایان تحصیل 
 • وجود سابقه کیفری
 • احراز نشدن شرایط تحصیلی

در‌صورت رد ویزای تحصیلی استرالیا می‌توانید بعد از تکمیل مدارک و رفع مشکلات موجود در پرونده مجددا برای صدور ویزا درخواست دهید. همچنین می‌توانید برای دریافت ویزای مشابه یا متفاوت اقدام کنید. 

خدمات آکادمی اپلای برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا قبل از هرچیز باید از احراز شرایط و کامل بودن مدارکتان برای ارسال درخواست مطمئن شوید. در این مسیر همراهی یک مشاور آشنا با شرایط دانشگاه‌ها و قوانین سفارت استرالیا برای صدور ویزای تحصیلی استرالیا شما را سریع‌تر به خواسته و هدفتان می‌رساند. ما در موسسه آکادمی اپلای با بررسی شرایط تحصیلی و مدارک متقاضیان به آن‌ها برای تکمیل مدارک و ارتقا توانمندی‌هایشان کمک می‌کنیم. همچنین با اطلاع از آخرین قوانین و تغییرات سفارت استرالیا برای صدور ویزای تحصیلی، متقاضیان برای شرکت در جلسه مصاحبه سفارت آماده می‌شوند. خدمات آکادمی اپلای تضمین‌کننده موفقیت شما برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا خواهد بود. 

سوالات متداول

۱- آیا دانشجویان بین‌المللی با ویزای تحصیلی استرالیا اجازه کار دارند؟

بله دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت (۲۰ ساعت در هفته) در استرالیا کار کنند.

۲- هزینه دریافت ویزای تحصیلی استرالیا چقدر است؟

هزینه درخواست برای صدور ویزای تحصیلی ساب کلاس ۵۰۰ حدود ۷۱۰ دلار استرالیا است.

۳- ویزای تحصیلی استرالیا چقدر اعتبار دارد؟

ویزای دانشجویی استرالیا یا همان (Subclass 500) به مدت 5 سال اعتبار دارد.

۴. چگونه می‌توان پس از اتمام دوره تحصیلی با ویزای دانشجویی استرالیا در این کشور اقامت دائم دریافت کرد؟

شما پس از اتمام تحصیل، به مدت 18 ماه برای پیدا کردن شغل مناسب در استرالیا زمان دارید و پس از پیدا کردن کار می‌توانید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت دائم بگیرید.

برترین دانشگاه‌های کشور
دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند