Search
Close this search box.

اخذ ویزای دانشجویی اتریش

اخذ ویزای تحصیلی اتریش به دلیل هزینه‌های پایین و امکان تحصیل در رشته‌های متنوع و دانشگاه‌های عالی میان مهاجران بسیار محبوب است. در ادامه  با انواع ویزای تحصیلی اتریش و شرایط و مدارک لازم برای دریافت آن‌ها آشنا می‌شویم. با ما باشید.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزای دانشجویی اتریش

بسته به شرایط سنی و مقطع تحصیلی خود، می‌توانید نسبت به دریافت ویزای دانش‌آموزی یا دانشجویی اتریش اقدام کنید. برخی از مدارس بین‌المللی این کشور، دانش‌آموزان را از ۳ سالگی پذیرش می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقالۀ ما در رابطه با ویزای دانش‌آموزی اتریش را به‌صورت کامل مطالعه کنید.

به‌طور کلی، ادارۀ مهاجرت اتریش دو نوع ویزای دانشجویی برای متقاضیان خود صادر می‌کند و شما باید ویزای خود را متناسب با طول برنامۀ تحصیلی‌تان انتخاب کنید:

۱) ویزای C (کوتاه‌مدت): این ویزا به شما اجازه می‌دهد که تا حداکثر ۳ ماه در اتریش تحصیل و زندگی کنید.

۲) ویزای D (بلندمدت): این ویزا تا ۶ ماه اعتبار دارد و بعداً می‌توانید آن را به مجوز اقامت دانشجویی تغییر دهید. برای ادامۀ تحصیلات عالی یا شرکت در دوره‌های آموزشی طولانی‌مدت، به این ویزا نیاز خواهید داشت.

شرایط و مدارک لازم برای ویزای دانشجویی اتریش

برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • پاسپورت معتبر: باید مطمئن شوید که پاسپورت شما دو صفحه خالی و انقضا دارد. همچنین پاسپورت نباید در طول اقامت شما منقضی شود؛
 • فرم درخواست ویزا: شما باید فرم درخواست ویزای دانشجویی اتریش را پرینت و تکمیل کنید. مطمئن شوید که این فرم با اطلاعات صحیح پر و امضاء شده است؛
 • بیمۀ سفر: برای دریافت ویزای دانشجویی اتریش، باید بیمۀ مسافرتی شینگن داشته باشید. بیمۀ شما باید هر نوع شرایط اضطراری را تا سقف ۳۰.۰۰۰ یورو پوشش دهد؛
 • عکس‌های هویتی: شما باید قطعه عکس‌هایی را که اخیراً تهیه کرده‌اید به فرم خود اضافه کنید. حتماً دستورالعمل تصاویر ویزای شینگن را دنبال کنید؛
 • مدرکی مبنی بر محل اقامت: این مدارک ثابت می‌کنند که شما در خوابگاه دانشجویی سکونت دارید یا یک قرارداد اجاره را نهایی کرده‌اید؛
 • برنامۀ سفر شما: این مدرک شامل تاریخ پرواز، شمارۀ آن و تاریخ دقیق حرکت است؛
 • تمکن مالی تحصیلی اتریش: شما برای دریافت گواهی تمکن مالی سفارت اتریش، باید ثابت کنید که قادر به تأمین کامل هزینه‌های خود در طول دورۀ تحصیلی هستید. مقدار موردنیاز، به شرایط دانشجو بستگی دارد؛
 • مدرک پذیرش: باید یک نامۀ پذیرش از دانشگاهی که برای آن درخواست داده‌اید ارائه کنید که وضعیت شما را به عنوان دانشجو ثابت کند؛
 • مدرک پرداخت شهریه: باید یک کپی از رسید یا صورتحساب بانکی مبنی بر پرداخت هزینۀ دانشگاهتان ارائه کنید؛
 • سوابق دانشگاهی: اگر قبل از این در یک دانشگاه تحصیل کرده‌اید، باید یک کپی از سوابق تحصیلی خود ارائه کنید؛
 • مدرک زبان: معمولاً برای دریافت پذیرش دانشگاه، لازم است که نمرۀ خاصی در آزمون زبان کسب کنید. برای دانستن اینکه چه آزمونی با چه نمره‌ای مورد قبول است، باید به سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید. اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش بدون مدرک زبان، احتمال قبولی شما را بسیار کم می‌کند.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی اتریش

برای دریافت ویزای دانشجویی اتریش باید چند مرحله را دنبال کنید که در ادامه، به آن‌ها می‌پردازیم.

۱) پیدا کردن دانشگاه در اتریش

مطمئن شوید دانشگاهی را که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید با شرایط‌تان تناسب دارد. قبل از ارسال درخواست برای دریافت ویزای دانشجویی اتریش، ابتدا باید تاییدیۀ پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کرده و سپس به اداره مهاجرت ارائه کنید.

۲) پر کردن فرم درخواست ویزای دانشجویی اتریش

یکی از مهم‌ترین مراحلی که باید قبل از ارسال درخواست خود انجام دهید، دانلود، پرینت و تکمیل فرم درخواست است. بسیاری از مواقع، عدم توجه در این مرحله می‌تواند به ریجکتی ویزا منجر شود. پس دقت کافی را به کار ببرید و برای گرفتن نتیجهٔ بهتر، از وکلای مهاجرت ما در این زمینه کمک بگیرید.

۳) جمع‌آوری اسناد

قبل از ارسال درخواست خود، مطمئن شوید که تمام مدارک موردنیاز به‌صورت صحیح آماده شده‌اند. مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه رسمی شوند.

۴) تنظیم وقت سفارت اتریش برای ویزای تحصیلی

برای ارسال درخواست خود، لازم است یک قرار مصاحبه تعیین کنید. ویزای تحصیلی اتریش توسط یک مقام سیاسی و نماینده این کشور در ایران (و سایر کشورهایی که اتریش در آن‌جا کنسولگری یا سفارت فعال داشته باشد) صادر می‌شود که می‌تواند سفارت یا کنسولگری باشد؛ پس برای رزرو قرار مصاحبه باید به این مکان‌ها مراجعه کنید.

۵) آماده‌شدن برای مصاحبه

پس از ارسال درخواست، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای مصاحبه در سفارت حضور پیدا کنید. در طول مصاحبه، از شما سؤالاتی درمورد دلایلتان برای تحصیل در اتریش و برنامه‌های احتمالی آینده پرسیده می‌شود.

برای اطلاع از بهترین رشته‌های تحصیلی در اتریش کلیک کنید

جدول زیر، هزینۀ انواع ویزای تحصیلی اتریش (در زمان نگارش این مطلب) را نشان می‌دهد:

ورود اعتبار هزینه‌ (به یورو)
ویزای یک‌ بار ورود عادی (Single entry Normal) ۹۰ روز ۶.۲۸۲
ویزای دانشجویی  – مجوز اقامت term student visa – resident permit)) ۱۸۰ روز ۱۱.۳۶۱

تمکن مالی ویزای دانشجویی اتریش

برای تأمین هزینۀ اقامت و تحصیل در اتریش، باید تمکن مالی خود را براساس سن خود اثبات کنید:

 • دانشجویان با حداکثر ۲۴ سال سن، باید ثابت کنند که دست‌کم ۵۱۵ یورو در ماه می‌توانند تامین کنند؛
 • دانشجویان ۲۴ ساله یا بیشتر باید ثابت کنند که دست‌کم ۹۳۳.۰۶ یورو در ماه می‌توانند تامین کنند.

دسترسی به این مبالغ باید برای ۱۲ ماه از طریق یک حساب پس‌انداز یا یک حساب بانکی اثبات شود. اگر هزینۀ اقامت شما بیش از ۲۹۴.۶۵ یورو در ماه است، باید ثابت کنید که از وجوه اضافی لازم نیز برخوردارید.

هزینه زندگی در اتریش

حال که درمورد تمکن مالی اتریش برای ویزای تحصیلی صحبت کردیم، خوب است که با هزینه‌های ماهانۀ زندگی دانشجویی در اتریش نیز آشنا شوید. توجه کنید که این ارقام فقط به عنوان یک راهنما عمل می‌کنند و قطعی نیستند.

نام آیتم هزینه (یورو)
محل اقامت 450
غذا 350
بلیط مترو و اتوبوس، موزه و… 400
مجموع هزینه‌ها 1200
کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟

به درخواست ویزای دانشجویی اتریش، معمولاً بین ۲ تا ۴ هفته رسیدگی می‌شود. مطمئن شوید که اطلاعات تماس درستی را ارائه کرده‌اید؛ زیرا سفارت هنگامی که ویزا آماده شود، با شما تماس خواهد گرفت.

البته این عدد، مقدار تقریبی است و در عمل ممکن است با توجه به کشور محل درخواست و شرایط آن، کمی متفاوت باشد.

سالانه بیش از ۶۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در مؤسسات آموزشی اتریش ثبت‌نام می‌کنند که تقریباً ۲۶ درصد از کل جمعیت دانشجویی آن را تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه اتریش یکی از گران‌ترین کشورهای جهان برای زندگی است، برای داوطلبان مشتاق مهم است که پس از آمدن به این کشور برای زندگی، حمایت مالی لازم را برای گذراندن زندگی روزمرۀ خود داشته باشند.

جدول زیر، برخی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی اتریش برای دانشجویان بین‌المللی را نشان می‌دهد:

نوع بورسیه مبلغ مقطع تحصیلی
جایزۀ پژوهشی ریاست جمهوری CEU ۵۰۰ یورو کارشناسی
بورسیۀ کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس به شرایط بستگی دارد و متغیر است. کارشناسی ارشد
برنامۀ بورسیه‌های مارشال ۳.۰۰۰ الی ۱۰.۰۰۰ یورو کارشناسی ارشد و دکتری
ارنست ماخ گرانت به شرایط بستگی دارد و متغیر است. تمامی مقاطع
بورسیه تحصیلی بنیاد بورس تحصیلی جمهوری اتریش ۱.۰۵۰ یورو در ماه تمامی مقاطع

چنانچه دلیل خوبی برای تمدید ویزای دانشجویی اتریش و پیشرفت زیادی در برنامۀ تحصیلی خود داشته باشید، می‌توانید برای این کار اقدام کنید. همچنین با رعایت برخی از الزامات، می‌تواند جهت اخذ یک مجوز اقامت دانشجویی که به شما امکان می‌دهد تحصیلات خود را در اتریش ادامه دهید، اقدام کنید. مهم‌ترین نکته این است که حداقل ۳ ماه قبل از تاریخ اتقضای ویزای خود برای تمدید آن درخواست دهید؛ در غیر این صورت ممکن است تا مشخص‌شدن پاسخ قطعی، مجور به ترک خاک اتریش شوید.

دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی اتریش و اقدامات لازم

اگرچه دریافت نامۀ ریجکتی ویزا ناامیدکننده است، اما به این معنی نیست که باید فوراً از برنامه‌های تحصیلی خود در خارج از کشور دست بکشید. اگر در اولین درخواست خود مرتکب اشتباهاتی شده‌اید، می‌توانید با مشاوره با وکلای آکادمی اپلای، اصلاحات لازم را انجام دهید و دوباره اقدام کنید.

با این حال، اگر فکر می‌کنید که درخواست اولیۀ شما بدون خطا بوده است، می‌توانید ظرف چهار هفته به سفارت اتریش شکایت کنید. خلاصه‌ای از همۀ مواردی که باید در نامۀ تجدید نظر شما نوشته شود، به شرح زیر است:

 

 • اطلاعات شخصی مانند نام، آدرس، ملیت و اطلاعات تماس؛
 • تاریخ اولین درخواست و نامۀ ریجکتی.
 • دلیل رد ویزای شما؛
 • چرا فکر می‌کنید رد درخواست‌تان تصمیم نادرستی بوده است (شما باید شواهدی قوی برای این موضوع ارائه دهید)؛
 • امضاء.

متأسفانه، هیچ تضمینی برای موفقیت‌آمیزبودن درخواست تجدیدنظر شما وجود ندارد. شایان ذکر است که دریافت تصمیم دوم و بررسی آن، ممکن است ۱۲ ماه دیگر طول بکشد.

برای جلوگیری از ریجکت‌شدن، بهترین کار این است که به تکمیل‌بودن مدارک خود و پر کردن درست فرم‌ها دقت کنید. بخش زیادی از ریجکتی‌ها به دلیل سهل‌انگاری در انجام درست همین مراحل رخ می‌دهد.

اجازه کار با ویزای دانشجویی اتریش

امکان کار حین تحصیل در اتریش فراهم است؛ اما شرایط استخدام و تعداد ساعاتی که مجاز به کار هستید به ملیت شما بستگی دارد. اگر اهل اتحادیۀ اروپا، منطقۀ اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید کار کنید و نیاز به مجوز کار خاصی ندارید.

با این حال، اگر کشورتان ایران یا به‌صورت کلی خارج از این مناطق است، کارفرما باید از طرف شما برای صدور مجوز کار درخواست دهد؛ همچنین زمان کاری‌تان به ۲۰ ساعت در هفته محدود می‌شود.

اگر کارآموزی بدون حقوق را به عنوان بخشی از برنامۀ تحصیلی خود انجام دهید، نیازی به مجوز کار نخواهید داشت و ساعات کاری هم برایتان لحاظ نخواهد شد.

ویزای همراه دانشجویی اتریش

برای بالا رفتن بهره‌وری مهاجران و دانشجویان بین‌المللی، تسهیلات خاصی در نظر گرفته شده است. یکی از این تسهیلات، امکان همراهی اعضای خانواده با عضو دیگری در این کشور است. به این ویزا، اصطلاحاً ویزای همراه یا پیوست خانواده گفته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، می‌توانید مقالۀ ویزای همراه دانشجویی اتریش را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، سعی کردیم که به سؤالات شما در رابطه با انواع ویزای تحصیلی اتریش و جزئیات مربوط به آن، پاسخ دهیم. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از ریجکت ویزا، پیش از هر اقدامی با وکلای ما تماس بگیرید و از مشاورهٔ رایگان بهره‌مند شوید. مهاجرت تحصیلی روش‌ها و نکته‌های زیادی دارد که نمی‌توانیم به همۀ آن‌ها در یک مطلب کوتاه اشاره کنیم. علاوه بر این، ممکن است که شرایط هر متقاضی با متقاضیان دیگر متفاوت باشد. آکادمی اپلای تمامی خدمات مهاجرت تحصیلی مانند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش، جمع‌آوری و ترجمهٔ رسمی مدارک، پرداخت‌های ارزی، دریافت ویزای تحصیلی و… را با درصد موفقیت بالا به مشتریان گرامی ارائه می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، کارشناسان ما آماده‌اند تا تجربیات چندین سالۀ خود را در زمینه مهاجرت، در اختیارتان بگذارند. همین حالا با ما تماس بگیرید.
دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
سوالات متداول

صدور ویزای تحصیلی اتریش چقدر طول می‌کشد؟

ویزای تحصیلی اتریش معمولا بین 2 تا 4 هفته صادر می‌شود. پیشنهاد می‌شود قبل از برنامه‌ریزی برای خروج از کشور حتما این مدت زمان را برای فرایند اخذ ویزا مدنظر داشته باشید.

اعتبار ویزای تحصیلی اتریش چقدر است؟

ویزای دانشجویی اتریش 6 ماه (180 روز) اعتبار دارد. پس از پایان این مدت باید برای تمدید ویزای خود اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم 15 روز پیش از به پایان رسیدن اعتبار فعلی برای تمدید ویزای تحصیلی خود اقدام کنید.

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند