Search
Close this search box.

ویزای دانش آموزی آلمان

بالا بودن استانداردهای نظام آموزشی کشور آلمان سبب شده تا این کشور به یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانش آموزان کشورهای مختلف تبدیل شود. سیستم آموزشی پیش از دانشگاه در این کشور، بسیار قدرتمند است و به دلیل دارا بودن برنامه درسی استاندارد، مدارک آن در سراسر دنیا معتبر است.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط دریافت ویزای دانش آموزی آلمان

ویزای دانش آموزی آلمان برای تمامی دانش آموزانی که شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این کشور را داشته باشند، قابل دریافت خواهد بود. این شرایط عبارت است از:

 • سن بین ۶ تا حداکثر ۱۸ سال
 •  دارا بودن تمامی شرایط تحصیل در مدارس آلمان (این شرایط با توجه به هر مدرسه و هر ایالت متغیر است و باید پیش از اقدام برای دریافت ویزا، با مراجعه به سایت مدرسه مورد نظر خود از آن‌ها مطلع شوید.)
 • داشتن تمکن مالی (هزینه مورد نیاز برای گواهی تمکن مالی با توجه به نوع مدرسه انتخابی شما و همچنین ایالت محل تحصیل، متغیر خواهد بود و باید به اندازه هزینه‌های تحصیل سال اول دانش آموز باشد.)
 • دارا بودن پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • اخذ پذیرش از مدرسه مورد نظر
 • تکمیل مدارک مورد نیاز برای سفارت (شامل مدارک هویتی، عکس و…)
 • پرداخت هزینه‌های اخذ ویزای دانش آموزی آلمان (این هزینه باید در زمان درخواست ویزا، به سفارت پرداخت شود.)

مراحل اخذ ویزای دانش آموزی آلمان

دریافت ویزای دانش آموزی کشور آلمان برخلاف ویزای دانشجویی آلمان، مراحل چندان سخت و پیچیده‌ای ندارد. در ابتدا می‌بایست، نامه پذیرش قطعی دانش آموز را از مدرسه انتخاب‌شده دریافت کنید؛ ارائه این پذیرش به سفارت آلمان ضروری است.

پس از آن، لازم است تا تمامی مدارک مورد نیاز سفارت (مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند و پس از مراجعه به دادگستری و وزارت امور خارجه، تایید شوند.) را آماده کنید و وقت مصاحبه بگیرید.

اگر ساکن ایران هستید، باید مدارک خود را به شرکت ویزا متریک تحویل دهید و دو هزینه شامل ۲۹.۴ یورو برای شرکت ویزا متریک و ۸۰ یورو برای سفارت آلمان را پرداخت کنید تا مدارک شما آماده شود.

پس از تعیین وقت مصاحبه، در صورت تایید مدارک شما، بین ۳۰ تا ۴۵ روز (در برخی از موارد ممکن است این زمان تا ۳ ماه نیز طول بکشد.) برای صدور ویزای دانش آموزی کشور آلمان طول خواهد کشید و پس از آن ویزای شما صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی برای دانش آموزان

مهاجرت دانش آموزان به آلمان از کشوری مانند ایران، نیازمند اخذ ویزای تحصیلی است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی آلمان شامل موارد زیر است:

 1. ارائه نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر (مدرسه خصوصی، دولتی یا هر مدرسه‌ای که دانش آموز در آنجا با موفقیت پذیرش شده است.)
 2. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی (این فرم برای دانش آموزانی که کمتر از ۱۶ سال دارند، توسط یکی از والدین تکمیل می‌شود اما در صورتی که سن دانش آموز بین ۱۶ تا ۱۸ سال باشد، لازم است تا امضای خود او نیز در این فرم وجود داشته باشد.)
 3. ارائه گواهی تمکن مالی (این گواهی باید شامل اثبات توانایی پرداخت تمامی هزینه‌های دانش آموز در مدت تحصیل در مدرسه دولتی یا خصوصی باشد. ارائه این گواهی به دلیل اینکه دانش آموزان خارجی در آلمان، زیر سن قانون هستند و امکان اشتغال و کسب درآمد را ندارند، ضروری است.)
 4. ارائه مدرک زبان (دروس مختلف در مدارس آلمان معمولا به زبان آلمانی تدریس می‌شوند اما در برخی از مدارس این کشور نیز، امکان تدریس به زبان انگلیسی وجود دارد. در هر دو حالت، ارائه یکی از مدارک زبان انگلیسی یا زبان آلمانی برای اخذ ویزای دانش آموزی آلمان ضروری است.)
 5. ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی دانش آموز (ریز نمرات نیز باید در کنار این مدارک، ترجمه و به مدرسه و سفارت آلمان تحویل داده شود.)
 6. دریافت بیمه نامه برای دانش آموز در کشور آلمان و با اعتبار ۱ ساله
 7. ارائه گواهی سلامت دانش آموز
 8. دارا بودن پاسپورت معتبر (باید تاریخ اعتبار پاسپورت، ۶ ماه یا بیشتر باشد.)
 9. ارائه انگیزه نامه برای تحصیل در مدارس آلمان (در برخی از مدارس، ممکن است ارائه انگیزه نامه ضروری نباشد.)
 10. دو قطعه عکس جدید دانش آموز

توجه: تمامی این مدارک، باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان آلمانی ترجمه شده و به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری برسند. شما می‌توانید ترجمه رسمی تمامی مدارک خود را به آکادمی اپلای بسپارید.

کشور آلمان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا و آمریکا، امکان حضور یکی از والدین را به همراه دانش آموزانی که این کشور را به عنوان محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند، فراهم کرده است. در مقایسه با کشورهای دیگر، ویزای همراه دانش آموزی آلمان شرایط خاصی دارد.

یکی از این شرایط، این است که صرفا یکی از والدین با داشتن تمکن مالی، دارا بودن مدرک زبان با سطح حداقل B1 و دریافت ویزای گاردین آلمان، می‌تواند به عنوان قیم قانونی دانش آموز در این کشور حضور داشته باشد.

این نوع ویزا برخلاف ویزای کار یا تحصیلی، امکان تحصیل و اشتغال در کشور آلمان را از والدین دانش آموز سلب می‌کند و پس از پایان ۱۸ سالگی و اتمام تحصیل دانش آموز، والدین وی باید آلمان را ترک کنند. به عبارت دیگر، مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل فرزند، بلند مدت نیست و با پایان یافتن زمان تحصیل وی در مدرسه، لازم است تا والدین وی، از این کشور خارج شوند.

شرایط اخذ ویزای گاردین آلمان چیست؟

هزینه دریافت ویزای تحصیلی برای دانش آموزان

برای دریافت ویزای دانش آموزی آلمان، لازم است تا هزینه‌های مختلفی را پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل ۸۰ یورو هزینه بررسی مدارک از سوی سفارت آلمان، 29.4 یورو هزینه مربوط به شرکت ویزا متریک (این شرکت تنها شرکت تاییدشده برای درخواست صدور انواع ویزا از سوی سفارت آلمان در ایران است و صرفا در صورتی که ساکن ایران باشید، باید این هزینه را پرداخت کنید.) و هزینه مربوط به مدرسه مورد نظر شما است.

مدارس آلمان از لحاظ هزینه تحصیل به دو دسته مدارس دولتی، مدارس خصوصی تقسیم می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما برای اخذ پذیرش این مدارس، نیازمند تسلط به زبان آلمانی و دارا بودن اقامت قانونی در این کشور خواهید بود. مدارس خصوصی در آلمان نیز، با توجه به نوع مدرسه (عادی یا شبانه روزی) و امکانات آن، شهریه‌های متفاوتی دارند که از ۲۵۰۰ یورو تا ۲۵۰۰۰ یورو متغیر است.

پرداخت هزینه تحصیل در این مدارس، با توجه به شرایط مدرسه متفاوت است و ممکن است تمام یا بخشی از این هزینه پیش از اقدام برای دریافت ویزای دانش آموزی آلمان از شما اخذ شود.

کم‌هزینه‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟

تحصیل در کشور آلمان از لحاظ مالی در مقایسه با کشورهایی مانند آمریکا و کانادا بسیار مقرون به صرفه‌تر است و حتی برای دانش آموزانی که امکان پرداخت شهریه مدارس آلمان را ندارند، امکان دریافت بورسیه دانش آموزی نیز وجود دارد. دریافت این بورسیه برای دانش آموزان، شرایط ویژه‌ای دارد که مهم‌ترین آن، داشتن تابعیت این کشور آلمان است. از این رو، امکان دریافت آن برای دانش آموزان خارجی بسیار پایین است.

در صورتی که تابعیت آلمان را داشته باشید، می‌توانید برای دریافت بورسیه به سایت مدرسه مورد نظر خود مراجعه کنید و پس از بررسی شرایط مورد نظر برای دریافت آن، درخواست خود را ثبت کنید. برخی از مدارس این کشور، بورسیه‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند که شامل بخشی از شهریه مدرسه یا تمام شهریه است.

برلای اطلاع از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان کلیک کنید

کشور آلمان، یکی از قوی‌ترین سیستم‌های آموزشی در دنیا را دارد و مدارک اخذشده از مدارس و دانشگاه‌های آن از اعتبار بالایی برخوردار است. تحصیل در این کشور و مهاجرت دانش آموزی به آلمان، مزایای متعددی دارد که برخی از مهم‌ترین موارد آن عبارت است از:

 • امکان تحصیل رایگان در آلمان (این کشور دارای دو نوع مدرسه دولتی و خصوصی است که از این بین، تحصیل در مدرسه دولتی برای مقیمان و شهروندان آلمان رایگان است.)
 • کیفیت بالای سیستم آموزشی
 • امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پس از اتمام تحصیلات مدرسه
 • افزایش احتمال تحصیل رایگان در دانشگاه برای دانش آموزان خارجی مشغول به تحصیل در آلمان
 • امکان حضور یکی از والدین به همراه دانش آموز در قالب دریافت ویزای گاردین آلمان
 • تنوع بالای مدارس و برنامه‌های آموزشی ویژه دانش آموزان در آلمان
 • اعتبار بالای مدارک اخذشده از مدارس آلمان برای ادامه تحصیل در اروپا، آمریکا و کانادا
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی (این بورسیه صرفا برای دانش آموزان دارای تابعیت آلمانی ارائه می‌شود.)
 • اخذ پذیرش سریع‌تر ویزای دانش آموزی آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی

دریافت ویزای تحصیلی برای دانش آموزان متقاضی تحصیل در آلمان، نسبت به سایر ویزاهای ارائه‌شده توسط این کشور برای اتباع خارجی، مسیر آسان‌تری دارد اما با این وجود، در برخی از موارد درخواست این ویزا توسط سفارت ریجکت می‌شود. از دلایل ریجکت شدن ویزای دانش آموزی کشور آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نداشتن تمکن مالی مناسب (مبلغ مورد نیاز باید برای پوشش دهی هزینه‌های ۱ سال زندگی دانش آموز کافی باشد.)
 • نمرات تحصیلی پایین
 • نداشتن مدرک زبان (ارائه یکی از دو مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی با توجه به شرایط مدرسه مورد پذیرش الزامی است.)
 • عدم ارائه بیمه دانش آموزی (هر دانش آموز خارجی، طبق قوانین آلمان موظف به ارائه یک بیمه نامه با اعتبار زمانی ۱ سال و بالاتر به سفارت آلمان در هنگام ارائه تقاضای ویزای دانش آموزی است.)
 • نقص در ارائه مدارک
  برای پیشگیری از ریجکت شدن ویزای دانش آموزی آلمان، بهتر است تا مسیر مهاجرت تحصیلی خود را توسط یک فرد یا موسسه متخصص در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی برای دانش آموزان انجام دهید تا علاوه بر افزایش احتمال دریافت ویزا و جلوگیری از ریجکت آن توسط سفارت، از ایجاد هزینه‌های اضافی و اتلاف وقت نیز، پیشگیری کنید.

خدمات اخذ ویزای دانش آموزی آلمان با موسسه آکادمی اپلای

از آنجایی که زمان برای مهاجرت تحصیلی دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است و رد شدن از رده سنی ۶ تا ۱۸ سال، احتمال دریافت ویزای دانش آموزی را برای شخص به صفر می‌رساند، ضروری است که با انتخاب یک مسیر صحیح، فرصت ادامه تحصیل در این کشور را از دست ندهید. در موسسه آکادمی اپلای، تمامی مراحل اخذ ویزای دانش آموزی آلمان، زیر نظر افراد متخصص انجام می‌شود تا شانس شما برای دریافت پذیرش از مدارس برتر این کشور افزایش یابد.

برای مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

جمع بندی

در این مطلب، مراحل و نحوه دریافت ویزای دانش آموزی آلمان را به همراه هزینه‌هایی که باید برای دریافت این ویزا در نظر داشته باشید، به طور کامل شرح دادیم. در کنار نکات ذکر شده در این مقاله، به طور حتم سوالات متعددی نیز برای شما در این زمینه ایجاد شده است. پیشنهاد می‌کنیم، هرگونه سوال و ابهامی را که در زمینه صدور ویزای تحصیلی دانش آموزی آلمان دارید، در بخش نظرات این مطلب قید کنید تا در اولین فرصت توسط کارشناسان آکادمی اپلای، پاسخ داده شوند؛ همچنین، در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و با وکلای موسسه، صحبت کنید.

سوالات متداول

صدور ویزای دانش آموزی آلمان چقدر طول می‌کشد؟

دریافت ویزای دانش اموزی المان ممکن است بین 1 تا 3 ماه طول بکشد.

ویزای دانش آموزی آلمان چه مدت اعتبار دارد؟

اعتبار این ویزا بسته به شرایط متغیر است. البته معمولا تا پایان دوره تحصیل معتبر است.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند