ویزای تحصیلی کانادا

از آن‌جایی که کانادا به پذیرش مهاجران از سراسر دنیا علاقه نشان داده است و سیستم آموزشی معتبری دارد، همچنین به دلیل امکان اشتغال پس از تحصیل و دریافت اقامت دائم، هرساله افراد زیادی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور تلاش می‌کنند.

بنابراین، فرقی نمی‌کند که شهر تحصیل‌تان جزو شهرهای بزرگ یا کوچک کانادا باشد؛ در هر صورت، با دریافت ویزای تحصیلی کانادا آینده‌ای روشن در انتظارتان خواهد بود.

ویزای تحصیلی کانادا
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزاهای تحصیلی کانادا

ویزاهای تحصیلی کانادا به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. ویزای دانش‌آموزی کانادا
 2. ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانش آموزی کانادا

این نوع ویزا برای کودکان و نوجوانان (افراد کمتر از 18 سال) که متقاضی تحصیل در مدارس کانادا هستند، صادر می‌شود. دانش‌آموزان تنها با همراهی والدین یا سرپرست قانونی خود می‌توانند اجازه تحصیل در کانادا را دریافت کنند. والد یا سرپرست باید بتواند اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل فرد متقاضی را دارد.

شرایط اصلی دریافت پذیرش از مدارس قابل تایید کانادا
شرایط سنی 5 تا 18 سال (بسته به مقطع)
مدارک اصلی مدارک هویتی، سوابق تحصیلی، گواهی اشتغال به تحصیل، مدارک شناسایی سرپرست و سایر اعضای خانواده، تمکن مالی، همراهی حداقل یک قیم قانونی
مدت زمان صدور 12 هفته تا 3 ماه
مدت اعتبار ویزا تا انتهای دوره تحصیلی دانش آموز
هزینه تحصیل در مدارس مدارس بین‌المللی: بسته به مدرسه متفاوت است.(تا 25000 دلار) مدارس دولتی: رایگان

ویزای دانشجویی کانادا

این نوع ویزا برای متقاضیان تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا (افراد بالای 18 سال) صادر می‌شود.

مدت اعتبار ویزا دانشجوی یکه برای شما صادر می‌شود بسته به مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید، متفاوت است. به عنوان مثال طول دوره کارشناسی در کانادا 3 الی 4 سال است در حالی‌که دوره کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال طول می‌کشد.

مقطع تحصیلی طول دوره تحصیل اعتبار ویزای دانشجویی کانادا
کارشناسی 4 سال 51 ماه
کارشناسی ارشد 1 – 2 سال 27 ماه
دکتری 3 – 6 سال 5 سال و 3 ماه

فرقی نمی‌کند در کدام‌یک از مقاطع بخواهید تحصیل کنید، به هر حال شرط اصلی اخذ ویزای دانشجویی کانادا، دریافت نامه پذیرش از یکی از موسسه‌های آموزشی معتبر کانادا (DLI) است. بنابراین، ابتدا باید ایالتی که قصد زندگی در آن را دارید انتخاب و سپس در سایت رسمی مهاجرت کانادا موسسات آموزشی قابل تایید در ایالت انتخاب شده را پیدا کنید.

اگر موفق به دریافت ویزا تحصیلی کانادا شوید، همسر شما نیز می‌تواند شما را در این سفر تحصیلی همراهی کرده و حتی با دریافت open work permit در کانادا کار کند.

تمامی افراد متقاضی تحصیل در کانادا، ملزم به همراه داشتن معرفی‌نامه به همراه کلیه مدارک لازم و ارائه آن به دولت کانادا هستند. شما در فرودگاه با یک افسر مهاجرت ملاقات خواهید کرد. ابتدا باید پاسپورت و معرفی نامه خود را به افسر آژانس کنترل مرزی ارائه دهید. او مدارک شما را در صورت کافی و صحیح بودن تأیید کرده و مجوز تحصیل یا همان Study Permit را برایتان صادر می‌کند. (اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل کانادا ندارید.)

نکته: پیشنهاد می‌شود حتی اگر دوره آموزشی که قصد شرکت در آن را دارید کمتر از 6 ماه طول می‌کشد، باز هم مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنید. چرا که در صورت تغییر شرایط شما، بیشتر شدن طول دوره آموزشی یا تصمیم به شرکت در یک دوره آموزشی دیگر، بر خلاف تمدید ویزا، برای درخواست اولیه آن نمی‌توانید داخل کشور کانادا حضور داشته باشید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شرایطی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید داشته باشید در مقاطع مختلف تحصیلی یکسان است اما مدارکی که باید هنگام درخواست ویزا به سفارت کانادا تحویل دهید فرق می‌کند.

تنها تفاوتی که ویزای دانش آموزی با دانشجویی دارد، این است که دانش آموزان زیر 18 سال باید با یک قیم قانونی به کانادا سفر کنند.

شرایط تحصیل در تمام ایالت‌های کشور کانادا، به غیر از کبک، در ادامه برای شما لیست شده است:

 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر در کانادا که اطلاعاتی مانند شهریه پرداختی، تاریخ شروع و اتمام دوره آموزشی و همچنین تاریخ ثبت‌نام دوره در آن ذکر شده است.
 • توسط یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرفته شوید؛
 • ثابت کنید که بودجه کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی خود را دارید؛
 • ثابت کنید که پیشینه‌ای پاک و بدون سابقه کیفری دارید. متقاضیان باید گواهی عدم سوء پیشینه تایید پلیس را به سفارت ارائه دهند؛
 • یک معاینه بهداشتی انجام دهید و یک گواهی پزشکی ارائه کنید که سلامت شما را تایید کند
 • در زمان مصاحبه ویزا، باید افسر ویزا را متقاعد کنید که پس از تکمیل تحصیلات خود، کانادا را ترک خواهید کرد. 

همانطور که گفته شده، شرایط تحصیل در ایالت کبک کمی با ایالات دیگر متفاوت است. به این صورت که ابتدا باید برای دریافت گواهی پذیرش کبک (CAQ) از اداره مهاجرت کبک (MIDI) اقدام کنید.

نکته: در صورتی که تمام مدارک‌تان را تکمیل کرده‌اید، پیش از این‌که موفق به دریافت گواهی پذیرش کبک شوید نیز می‌توانید تنها با ارائه نامه تایید اداره مهاجرت و تعیین مهلت زمانی برای تحویل CAQ، برای ویزای تحصیلی درخواست دهید.

پیشنهاد می‌شود با توجه به تغییرات سریع شرایط صدور ویزا، و شرایط متفاوتی که تحصیل در کبک دارد، اطلاعات دقیق‌ و کامل‌تر را از یک کارشناسان حرفه‌ای تیم آکادمی اپلای جویا شوید.

برای اطلاع از مراحل و جزئیات دریافت ویزای دانش آموزی کانادا مطالعه کنید.

شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا

با این‌که دریافت ویزای تحصیلی در کانادا محدودیت سنی ندارد، اما با این حال هرچه سن شما کم‌تر باشد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهید داشت.

در جدول زیر می‌توانید شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا که شانس بیشتری برای دریافت پذیرش و ویزا را دارند، مشاهده کنید:

مقطع تحصیلی شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا
ابتدایی (Elementary) 5 تا 12 سال
دبیرستان (Seccondary ot High school) 12 تا 18 سال
کارشناسی (Bachelor) 18 تا 23 سال
کارشناسی ارشد (Master) 23 ال 35 سال
دکتری (PHD) تا 35 سالگی

نکته: در صورتی که سن شما بالای 35 است و قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارید، پیشنهاد می‌شود برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا حتما پیش از هرگونه اقدامی با متخصصین آژانس تحصیلاتی آکادمی اپلای مشورت کنید.

فرم درخواست تماس

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید به صورت آنلاین یا حضوری اقدام کنید.

درخواست آنلاین: این درخواست به این معناست که شما می‌توانید از طریق سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا درخواست دهید. بدین ترتیب، نتیجه نهایی درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای شما ایمیل خواهد شد.

درخواست حضوری: شما باید درخواست خود را به نزدیک‌ترین مرکز طرف قرارداد سفارت کانادا یا Visa Application Center که به اختصار VAC گفته می‌شود، ارسال کنید. نزدیک‌ترین VAC به ایران در کشور ترکیه و امارات قرار دارند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 1. بررسی، مقایسه و تعیین موسسات معتبر آموزشی کانادا در ایالات مختلف؛
 2. آماده‌سازی مدارک مورد نیاز؛
 3.  درخواست مستقیم به موسسات و اخذ نامه پذیرش؛
 4. تکمیل فرم و ارسال درخواست ویزا تحصیلی کانادا؛
 5. پرداخت هزینه‌های ویزا.
بهترین رشته‌های تحصیلی کانادا جهت مهاجرت به این کشور کدامند؟

مرحله اول؛ بررسی، مقایسه و تعیین موسسات معتبر آموزشی کانادا

اولین مرحله پیش از درخواست ویزا تحصیلی کانادا، مراجعه به سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است. در این سایت شما می‌توانید به تفکیک ایالت‌ها موسسات معتبر آموزشی کانادا را پیدا و پس از مقایسه آن‌ها با توجه معیارها، اولویت‌ها و شرایطی که دارید موسسات مورد نظرتان را انتخاب کنید.

مرحله دوم؛ درخواست مستقیم به موسسات و اخذ نامه پذیرش

در این مرحله، با گرفتن مشورت از دفتر امور بین‌المللی مرکز آموزشی موسسات آموزشی مد نظر و انتخاب یکی از آن‌ها، باید برای دریافت نامه پذیرش به صورت مستقیم به این موسسات آموزشی درخواست دهید.

مرحله سوم؛ مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا

پس از اینکه نامه پذیرش کالج را دریافت کردید، باید برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید. بنابراین، حتما 6 ماه قبل از ارسال درخواست خود با توجه به چک لیست مدارک مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به کانادا، مدارک‌تان را آماده کرده تا هنگام درخواست به مشکل نخورید.

به عنوان مثال اگر هدفتان از دریافت ویزا، ورود به دانشگاه در ماه سپتامبر است، باید از حوالی ماه ژوئن پروسه دریافت ویزا را شروع کنید.

چک لیست مدارک ضروری ویزا تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر

برای اینکه بتوانید برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کنید، به پاسپورت معتبر نیاز دارید. برای کمیسیون عالی کانادا مهم است پاسپورتی داشته باشید که اعتبار آن، مدت زمان اقامت مورد نظر در کانادا را پوشش دهد. به عنوان مثال اگر قصد دارید در سپتامبر 2022 برای یک دوره دو ساله به کانادا سفر کنید، پاسپورت شما باید حداقل تا سپتامبر 2024 معتبر باشد.

 • گواهی پذیرش توسط یک موسسه آموزشی تعیین‌شده:

شما به نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، نیاز خواهید داشت. موسسه آموزشی تعیین شده، موسسه یا دانشگاهی است که توسط اداره مهاجرت به رسمیت شناخته می‌شود. در صورتی که برای کبک درخواست می‌دهید، به یک CAQ نیز نیاز دارید که به موقع به شما اطلاع داده شود.

 • اثبات تمکن مالی:

در زمان درخواست مجوز تحصیلی، باید مدرکی به نام گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه‌های خود ارائه دهید. طبق استانداردهای فعلی، باید بتوانید ثابت کنید که بودجه کافی برای پرداخت شهریه و همچنین پرداخت هزینه‌های زندگی را دارید. اداره مهاجرت کانادا معتقد است که یک دانشجو برای هر سال اقامت، حداقل به 10000 دلار کانادا نیاز دارد. جدا از دو مورد فوق، دانشجو باید ثابت کند که بودجه کافی برای بازگشت به کشور خود را نیز دارد.

توجه داشته باشید: هنگام پر کردن فرم درخواست، باید مدرکی مبنی بر هزینه‌های پرداخت شده و همچنین هزینهٔ تعیین شده زندگی به مبلغ 10000 دلار کانادا را نشان دهید. اگر برای کبک درخواست می‌دهید، برای هر سال اقامت خود حداقل به 11000 دلار کانادا نیاز دارید. در ادامه مقاله، این موضوع را به‌طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

 • عکس‌های اندازه پاسپورت:

اگر یک برنامه آفلاین را انتخاب کرده باشید، به دو عکس در اندازه عکس پاسپورت نیاز دارید که مطابق با استانداردهای داده شده باشد. برای درخواست آنلاین نیز باید یک کپی دیجیتالی از عکس تهیه کنید که بیش از 4 مگابایت نباشد.
سایر الزامات استاندارد در مورد حالت چهره خنثی، پس زمینه ساده و همچنین عدم پوشش سر (مگر برای اهداف مذهبی) هستند. توجه داشته باشید:
• اندازه تصویر باید حداقل 35 میلی متر در 45 میلی متر باشد؛
• تصویر باید جدید باشد (بیشتر از 6 ماه از آن نگذشته باشد).

 • معاینه پزشکی مهاجرت (IME):

اداره مهاجرت کانادا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهد که تحت معاینه پزشکی اجباری مهاجرت از سوی پزشکان تحت نظارت قرار گیرند. دانشجویان باید پس از رزرو کردن یک قرار ملاقات، برای معاینه به پزشکان فهرست‌شده مراجعه کنند. این مراجعه باید ترجیحاً یک هفته قبل از شروع درخواست ویزا انجام شود؛ در نتیجه، پزشک زمان کافی برای تایید و بارگذاری مدارک لازم را خواهد داشت.

به شما توصیه می‌کنیم که از قبل قرار ملاقات خود را طبق لیست پزشکان مستقر، با نزدیک‌ترین مرکز/پزشک هماهنگ کنید. پزشک پنل یک معاینه پزشکی کامل انجام داده و ممکن است شما را برای عکس‌برداری قفسه سینه با اشعه ایکس و تست‌های آزمایشگاهی ارجاع دهد. پس از اتمام معاینه، پزشک نتایج را برای CIC ارسال می‌کند.

 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی:

اگرچه داشتن نمره آزمون زبان در زمان درخواست اجباری نیست، اما اکیداً توصیه می‌کنیم قبل از شروع فرآیند درخواست ویزا، برای کسب مهارت زبان انگلیسی خود اقدام و نمره آن را دریافت کنید. البته شما باید نمره مهارت زبان انگلیسی خود را برای تایید پذیرش در دانشگاه مورد نظر از مدت‌ها قبل‌ ارسال می‌کردید. تافل، آیلتس و… همگی قابل قبول هستند.

در جدول زیر حداقل نمره‌ای قابل قبول در مقاطع مختلف تحصیلی نمایش داده شده است:

مقطع تحصیلی نمره قابل قبول آیلتس زبان
کارشناسی 6 و بالاتر از آن
کارشناسی ارشد 6.5 و بالاتر از آن
دکتری 7 و بالاتر از آن
 • بیانیه هدف (SOP):

هنگام درخواست برای مجوز مهاجرت تحصیلی به کانادا ، از شما خواسته می‌شود که انگیزه نامه تحصیلی SOP بفرستید و هدف خود را از سفرتان به کانادا و دلیل انتخاب موسسه یا دانشگاه خاص مد نظرتان، بیان کنید. این بیانیه به عنوان یک سند اختیاری در چک لیست مطرح می‌شود، اما توصیه می‌کنیم که آن را انجام دهید.

 • کردیت کارت:

در صورت ایجاد یک درخواست آنلاین برای پرداخت هزینه مربوطه، به کردیت کارت نیاز دارید. لطفاً به یاد داشته باشید که سیستم فقط «کردیت کارت» را می‌پذیرد و «دبیت کارت» را نمی‌پذیرد.

همچنین، لازم نیست که این کارت متعلق به شما باشد، یعنی می‌توانید از کارت‌های والدین‌تان نیز استفاده کنید ( البته مشروط بر این‌که اجازه صریح برای این کار داشته باشید).

 • ذکر علت انتخاب کانادا:

در یک مقاله دلایل انتخاب کانادا به عنوان مقصدی جهت ادامه تحصیل خود را برای مسئولین مربوطه توضیح دهید.

سایر مدارکی که باید برای درخواست ویزا تحصیلی کانادا ارسال کنید عبارتند از:

 • نامه CAQ یا پذیرش کبک برای متقاضیان تحصیل در کبک
 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به ویزای تحصیلی کانادا
 • برنامه تحصیلی (Study Plan)
 • اسکن اولین صفحه گذرنامه جدید + صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا دارند.
 • اسکن صفحات اصل شناسنامه متقاضی + ترجمه آن
 • اسکن صفحات اصل شناسنامه همراهان + ترجمه آن (در صورت وجود)
 • سند و مدارک دارایی‌های شخصی متقاضی
 • سابقه و بیمه کاری
 • معرفی‌نامه یا مقالات تایید شده به زبان انگلیسی
 • فیش واریز شهریه
 • فرم‌های مربوط به ویزای تحصیلی (فرم اطلاعات خانواده، فرم سفارت کانادا و …)

نکته مهم:

به غیر از موارد فوق، در صورت درخواست آنلاین باید به یک اسکنر دیجیتال دسترسی داشته باشید. با این حال، اگر به صورت آفلاین درخواست می‌دهید، باید کپی واقعی تمامی مدارک ذکر شده در بالا را داشته باشید. توجه به این نکته ضروری است که هنگام درخواست آنلاین، باید چند سند را دانلود کنید، آن‌ها را پر کرده، چاپ و امضا و سپس آپلود کنید.

بر این اساس، باید حتما به یک اسکنر دسترسی داشته باشید. این سیستم همچنین به شما این امکان می‌دهد که یک تصویر دیجیتالی با کیفیت خوب را بارگذاری کنید یا در لحظه از خودتان با اسکنر دوربینی عکس بگیرید. علاوه بر این در طول مصاحبه شخصی، ممکن است مدارک اضافی توسط مصاحبه‌کننده درخواست شود. این مدارک، احتمالا برای اثبات وضعیت تحصیلی یا مالی متقاضی هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. ریز نمرات، دیپلم، مدارک تحصیلی قبلی، یا گواهینامه‌های مدارسی که در آن حضور داشته‌اید؛
 2. نمرات آزمون‌هایی مانند TOEFL، SAT، GRE یا GMAT؛
 3. قصد شما برای خروج از کانادا پس از اتمام دوره تحصیلی؛
 4. نحوه پرداخت کلیه هزینه‌های تحصیلی، زندگی و سفر.

نکته 1: در صورتی که نیاز به مصاحبه یا انجام بیومتریک داشته باشید، باید در زمان تعیین‌شده به نزدیک‌ترین VAC مراجعه کنید.

نکته 2: در صورتی که به هر دلیلی به صورت حضوری به مراکز VAC مراجعه می‌کنید، باید حتما اصل پاسپورت‌تان را همراه خود داشته باشید.

نکته 3: اگر درخواست‌تان را به صورت آنلاین داده باشید، باید مدارک را در حساب کاربری خود که در سایت اداره مهاجرت کانادا ایجاد کرده‌اید وارد کنید. در غیر این‌صورت، مدارک باید به مراکز VAC تحویل داده شود.

مرحله چهارم؛ تکمیل فرم و ارسال درخواست ویزا تحصیلی کانادا

در این مرحله درخواست خود را برای سفارت ارسال کنید تا در صف پردازش قرار بگیرد. سفارت کانادا در صورت نیاز برای شما زمان مصاحبه تعیین می‌کند. برای این‌کار باید فرم‌های زیر را که در سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا (Canada.ca) قرار دارند کامل و به مدارک پیوست کنید.

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا؛
 • فرم اطلاعات خانواده متقاضی؛
 • فرم تعیین سرپرست برای متقاضیان زیر 18 سال؛
 • فرم برنامه 1 (Schedule 1).

نکته 1: هنگام تکمیل فرم‌ها این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ‌یک از قسمت‌های فرم خالی نماند.

نکته 2: حتی اگر جواب سوالی را نمی‌دانید یا به شما ارتباطی ندارد، آن بخش را با “Not Applicable” پر کنید.

مرحله پنجم؛ پرداخت هزینه‌های ویزا

هزینه‌هایی که هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا پرداخت می‌کنید، به دو بخش تقسیم می‌شوند:

 • هزینه‌های ویزا تحصیلی کانادا؛
 • هزینه بیومتریک (در صورت لزوم).

پردازش و بررسی مدارک و درخواست ویزای تحصیلی شما توسط مسئولین بررسی می‌‎شود. در واقع هزینه‌ای که برای ویزای تحصیلی کانادا پرداخت می‌کنید، همان هزینه پردازش درخواست است. به همین دلیل، حتی اگر درخواست شما ریجکت شود، این مبلغ قابل بازگشت نخواهد بود.

پس از پرداخت هزینه‌ها، باید یک نسخه از رسید پرداخت را به درخواست‌تان پیوست و همراه مدارک به سفارت کانادا ارسال کنید.

نکته: توجه داشته باشید که بدون این رسید، بررسی درخواست شما شروع نخواهد شد.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

زمانی‌که برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا اقدام می‌کنید، علاوه بر هزینه درخواست ویزا باید هزینه‌های دیگرا را هم در نظر داشته باشید. این هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هزینه‌های بیومتریک:

بیومتریک در واقع مشخصات هویتی و انگشت نگاری‌ست که در صورت نیاز در مراکز VAC انجام می‌شود و به ازای هر نفر هزینه جدایی دارد. از آن‌جایی که مرکز VAC در ایران وجود ندار، علاوه بر هزینه‌هایی که باید برای بیومتریک پرداخت کنید، هزینه سفر به کشور ترکیه یا ارمنستان که نزدیک‌ترین مراکز در آن‌ها قرار دارد را نیز باید در نظر بگیرید. به همین دلیل برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافه حتما از ضروری بودن انجام بیومتریک مطمئن شوید.

 • هزینه درخواست پذیرش در دانشگاه:

این هزینه بستگی به دانشگاه یا موسسه‎‌ای که قصد تحصیل و آموزش در آن را دارید و همچنین ملیت شما دارد.

 • هزینه‌های معاینات پزشکی:

با توجه به شرایطی که شما دارید (طول دوره تحصیل، کشورهایی که قبل از کانادا به آن‌ها سفر کرده‌اید و …)، ممکن است از شما بخواهند که گواهی سلامت خود را پس از انجام معاینات پزشکی توسط پزشک‌های مورد تایید انجام دهید. در این صورت باید هزینه ویزیت پزشک و آزمایش‌های لازم را هم در نظر بگیرید.

 • هزینه پردازش ویزا:

پس از این‌که مدارک خود را آماده و درخواست ویزا تحصیلی خود را ارسال کنید، مسئولین سفارت مدارک شما را بررسی و درخواست شما را پردازش می‌کنند که این امر هزینه‌بر است. بنابراین، یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها که رسید پرداخت آن یکی از مدارک اصلی درخواست ویزا به شمار می‌رود، همین هزینه پردازش ویزای تحصیلی کانادا است.

هزینه درخواست ویزا برای کانادا 160 دلار کانادا (تقریبا 114 دلار آمریکا) است.

نکته: دقت کنید که علاوه بر هزینه‌های ذکر شده، هزینه شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا نیز حائز اهمیت هسنند.

هزینه درخواست برای دانشگاه های کانادا:

هزینه درخواست برای دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه و کشور مبدا شما متفاوت است. به عنوان مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی 80.60 دلار کانادا (تقریبا 53.40 دلار آمریکا) و دانشجویان بین المللی 128.60 دلار کانادا (تقریبا 89.70 دلار آمریکا) دریافت می‌کند.

اگر دانشجوی بین المللی از یک کشور در حال توسعه هستید، ممکن است بتوانید از این هزینه معاف شوید.

اگر می‌خواهید با تمام جزئیات هزینه تحصیل در کانادا آشنا شوید، این مقاله را بخوانید.

به منظور تضمین مجوز تحصیل در کانادا، مدرکی مبنی بر وجود وجوه بدون محدودیت برای پوشش شهریه و هزینه‌های زندگی مورد نیاز است. شما می‌توانید تمکن مالی خود را با روش‌های زیر اثبات کنید:

 • مدرکی که ثابت کند یک حساب بانکی کانادایی شخصی دارید. این حساب نشان‌دهنده پولی است که در اختیار دارید؛
 • گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) از یک بانک کانادایی؛
 • مدرک وام دانشجویی یا تحصیلی از بانک؛
 • صورت‌حساب‌های بانکی شما در چهار ماه گذشته؛
 • پیش نویس بانکی که می‌تواند به دلار کانادا تبدیل شود؛
 • اثبات پرداخت شهریه و مسکن توسط شما؛
 • نامه‌ای از یک شخص یا موسسه که شما را تامین مالی می‌کند؛
 • اگر بورسیه تحصیلی کانادا دارید یا در یک برنامه آموزشی با بودجهٔ دولت کانادا شرکت می‌کنید، مدرکی مبنی بر پرداخت بودجه از داخل کانادا.

شهریه می‌تواند به طور قابل توجهی بین موسسات و برنامه‌های تحصیلی متفاوت باشد. علاوه بر شهریه، شما باید قادر به تامین هزینه‌های زندگی در کانادا نیز باشید. این هزینه‌ها به شرح زیر محاسبه می‌شوند:

 

تمکن مالی مورد نیاز خارج از کبک:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا (به غیر از کبک) می‌توانید جدول زیر را مشاهده کنید:

افرادی که به کانادا می‌آیند بودجه مورد نیاز در سال (علاوه بر شهریه) وجوه مورد نیاز برای یک ماه (علاوه بر شهریه)
دانشجو $10.000 $833
با یکی از اعضای خانواده $4.000 $333
هر عضو اضافی خانواده $3.000 $255

تمکن مالی مورد نیاز در کبک:

در جدول زیر می‌توانید تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا در کبک را مشاهده کنید:

افرادی که به کانادا می‌آیند بودجه مورد نیاز در سال (علاوه بر شهریه) وجوه مورد نیاز برای یک ماه (علاوه بر شهریه)
دانشجو 11000 دلار 917 دلار
اولین عضو خانواده (18 سال یا بیشتر) 5100 دلار 425 دلار
اولین عضو خانواده (کمتر از 18 سال) 3800 دلار 317 دلار
هر عضو اضافی خانواده همراه (18 سال یا بیشتر) 5125 دلار 427 دلار
هر عضو اضافی خانواده همراه (زیر 18 سال) 1903 دلار 159 دلار

به عنوان مثال مبلغ نهایی تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا به صورت محاسبه می‌شوند:

 • شهریه + 10000 دلار (دانشجو) + 4000 دلار (همسر)
 • مجموع مدارک مورد نیاز: شهریه + 14000 دلار

معمولاً 12 هفته یا 90 روز طول می‌کشد تا درخواست شما برای ویزای دانشجویی کانادا بررسی شود. همچنین جهت دریافت سریع‌تر مجوز تحصیل می‌توانید برای Student Direct Stream اقدام کنید. ادارهٔ مهاجرت کانادا به متقاضیان ویزای تحصیلی اجازه می‌دهد تا زمان تقریبی پردازش را بررسی کنند.

برای بررسی وضعیت درخواست ویزای خود باید با یک شناسهٔ رهگیری منحصر به فرد که به شما تعلق می‌گیرد، به وب سایت رسمی آن‌ها مراجعه کنید. اگر با استفاده از سرویس VFS درخواست داده‌اید، می‌توانید پیشرفت پروسه را از طریق وب سایت آن‌ها نیز پیگیری کنید.

مدت زمان احتمالی که باید برای صدور ویزا تحصیلی کانادا منتظر بمانید در جدول زیر آورده شده است:

پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا میانگین زمان انتظار
صدور ویزای دانش آموزی تا 3 ماه
انگشت نگاری تا 120 روز کاری
صدور ویزای دانشجویی تا 5 هفته

 

8 عامل موثر بر زمان پردازش ویزای تحصیلی کانادا:

زمان پردازش ویزای تحصیلی کانادا از روزی شروع می‌شود که سفارت یا مرجع اعطا کننده ویزا، درخواست شما را دریافت می‌کند.

در ادامه، فهرستی از عوامل موثر بر زمان پردازش ویزای دانشجویی کانادا آورده شده است:

 • نوع درخواست شما؛
 • تکمیل درخواست با اطلاعات دقیق؛
 • ارائه مدارک پشتیبان؛
 • تعداد پرونده‌های منتظر در صف بررسی بخش مهاجرت؛
 • سرعت شما در پاسخ به درخواست‌های اضافه یا سؤالات ارسال شده توسط مقامات؛
 • داشتن سابقه‌های کیفری قبلی؛
 • ممنوعیت یا محدودیت سفر (به دلیل کووید)؛
 • تغییر در قدرت سیاسی کانادا.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

رایج‌ترین دلایل رد ویزای تحصیلی در کانادا عبارتند از:

 • سوابق مالی:

ادارهٔ مهاجرت ممکن است متوجه شود که شما از نظر مالی برای حمایت از خود حین تحصیل در کانادا، توانایی و ثبات لازم را ندارید. شما باید ثابت کنید تا زمانی که در کانادا هستید، می‌توانید بودجه مورد نیاز خود را تهیه کنید.

 • عملکرد تحصیلی:

جهت درخواست برای ویزای دانشجویی، باید امتیازات تحصیلی مورد نیاز را که توسط دولت کانادا تعیین شده است، داشته باشید.

 • نامه پذیرش:

برای درخواست مجوز تحصیلی، باید نامه پذیرشی را از یک موسسه آموزشی که در کانادا ثبت شده، ارائه دهید. ویزای شما بدون ارائه این نامه داده نخواهد شد.

 • نمره آیلتس یا تافل:

تحت هر کدام از برنامه‌های SDS، PNPیا SPP که درخواست دهید، باید حداقل نمره آیلتس یا تافل را که هر کدام از این برنامه‌ها برای تضمین ویزای دانشجویی تعیین کرده‌اند، کسب کنید. این نمره تسلط شما به زبان انگلیسی را ثابت می‌کند. 

همه چیز دربارۀ دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و رفع آن را اینجا بخوانید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

با توجه به شرایط سنی، مقطع و مرکز آموزشی که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، احتمال این موضوع وجود دارد که برای دریافت ویزا تحصیلی کانادا نیازی به مدرک زبان انگلیسی نداشته باشید.

در ادامه شرایط مختلف را با هم بررسی می‌کنیم:

 • در صورتی که قصد اخذ ویزای دانش آموزی کانادا برای فرزند زیر 18 سال خود را دارید که فاقد مدرک زبان است، باید بدانید که هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. پس از ورود به مدارس کانادا، فرزند شما در آزمون تعیین سطح شرکت کرده و اگر مهارت لازم را نداشته باشد، در دوره‎های مربوط شرکت خواهد کرد.
 • اگر قصد تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع کارشناسی را دارید، باید بدانید که بسیاری از دانشگاه‌ها بدون مدرک زبان دانشجو می‌پذیرند. تنها کافی‌ست پس ار تایید ویزای تحصیلی در دوره‌های زبان انگلیسی که در دانشگاه مقصد برگزاری می‌شود شرکت کنند.
 • شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بدون مدرک زبان در کشوری مثل کانادا کمی متفاوت از سایر مقاطع و دشوارتر است. بنابراین، به منظور افزایش شانس دریافت پذیرش و ویزا تحصیلی کانادا، و همچنین برداشتن محدودیت‌های انتخاب دانشگاه، پیشنهاد می‌شود پیش از هرگونه اقدام، یک مدرک زبان معتبر با نمره قابل قبول را دریافت کنید.

برخی موسسات، انواع آزمون‌های زبان انگلیسی جایگزین مانند آزمون Duolingo را می‌پذیرند. در صورتی که برای یک دوره چهار ساله یا بیشتر در یک مدرسه متوسطه انگلیسی تحصیل کرده باشید، موسسات آموزش عالی در کانادا شما را بدون مدرک آیلتس پذیرش می‌کنند.

در ادامه، لیستی از دانشگاه‌های کانادا که دانشجویان بین المللی بدون آیلتس را می‌پذیرند، آورده‌ایم:

شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان چگونه است؟

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

اگر به تاریخ انقضای مجوز تحصیلی خود نزدیک می‌شوید و قصد دارید مدت زمان بیشتری با این ویزا در کانادا بمانید، باید برای تمدید ویزای دانشجویی کانادا، حداقل از یک ماه جلوتر اقدام کنید.

از طرفی با توجه به این‌که باید بیمه سلامت را هم تمدید کنید و شرط تمدید بیمه سلامت داشتن مجوز تحصیلی معتبر است، پیشنهاد می‌شود درخواست تمدید مجوز تحصیلی را زودتر از یک ماه ثبت کنید.

نکته: اگر تغییری در شرایط ویزای شما به وجود آمده است، به عنوان مثال دانشگاه خود را تغییر داده‌اید یا قصد دارید ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کنید نیز باید حداقل یک ماه قبل از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی درخواست دهید.

کار با ویزای تحصیلی کانادا

شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا به عوامل زیادی از جمله مقطع تحصیلی، دانشگاه در حال تحصیل و شرایط ذکر شده در ویزای تحصیلی شما دارد. اما در اکثر مواقع دانشجویان تنها اجازه کار پاره‌وقت حین دوران تحصیل در کانادا را با توجه به قوانین کار ضمن تحصیل خواهند داشت.

برخی از این شرایط و قوانین به شرح زیر است:

 • داشتن ویزای تحصیلی معتبر کانادا؛
 • حداقل اعتبار 6 ماهه دوران تحصیل همراه با صدور گواهی معتبر؛
 • رعایت قوانین کار (سقف کار مجاز در زمان تحصیل، 20 ساعت در هفته است)
 • کارآموزی در برنامه تحصیل دانشجو.

شرایط ویزای همراه دانشجو در کانادا

ویزای همراه دانشجویی کانادا تنها شامل افراد زیر می‌شود:

 • همسر متقاضی؛
 • فرزند تحت تکفل و وابسته متقاضی؛
 • والدین متقاضی.

امکان درخواست ویزای همراه کانادا حتی بعد از صدور ویزای تحصیلی اصلی نیز وجود خواهد داشت. اگر همراه دانشجو بخواهد در کانادا کار کند، باید برای ویزای همراه کاری و در صورتی که قصد کار کردن را نداشته باشد می‌تواند برای ویزای همراه توریستی درخواست دهد.

شرایط اخذ ویزای همراه کانادا را در این مقاله بخوانید.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

در صورتی که بخواهید پس از اتمام دوره تحصیل در کشور کانادا اقامت داشته باشید، باید ویزای تحصیلی کانادا را به ویزای کاری تبدیل کنید. به این ترتیب باید برای اخذ اجازه کار در کانادا اقدام کنید.

خدمات آکادمی اپلای برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا 2023

از آن‌جایی که درخواست ویزا تحصیلی کانادا نیازمند رعایت نکات زیادی است و در صورت وجود نواقص و ریجکت درخواست احتمال صدور آن کاهش می‌یابد، پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی فرصت را از دست ندهید و برای دریافت مشاوره رایگان حول ویزای تحصیلی کانادا با آکادمی اپلای تماس بگیرید.

شما با اخذ ویزای تحصیلی کانادا، راهی به این کشور پیشرفته پیدا خواهید کرد و پس از فارغ‌التحصیلی، فرصت کار و اخذ اقامت آن را خواهید داشت. 

 
فرم ارزیابی تحصیلی

اطلاعات خود را در فرم ارزیابی ثبت کنید تا کارشناسان آکادمی اپلای شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

1. آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان انگلیسی وجود دارد؟

بسته به مقطع و مرکز آموزشی که در حال تحصیل در آن هستید امکان دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان وجود خواهد داشت. در این حالت برای افزایش مهارت‌های زبان باید در دوره‌های مخصوص که در مدارس یا دانشگاه شما برگزار می‌شوند شرکت کنید. برخی از موسسات آموزشی که برای پذیرش نیازی به مدرک زبان ندارند، در مقاله معرفی شده‌اند.

2. صدور ویزای تحصیلی کانادا چه مدت زمان می‌برد؟

صدور ویزای دانش آموزی کانادا معمولا 3 ماه و ویزای دانشجویی کانادا به طور میانگین 5 هفته زمان می‌برد. اما فراموش نکنید که مدت زمان انگشت‌نگاری و آماده‌سازی مدارک را نیز در نظر بگیرید.

3. اعتبار ویزا تحصیلی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا با توجه به دوران تحصیلی متقاضی تعیین می‌شود. به این صورت که برای افراد زیر 18 سال تا پایان دوره تحصیل، برای دانشجویان کارشناسی 4 الی 5 سال، برای دانشجویان فوق لیسانس 1 الی 2 سال و برای دانشجویان دکتری 5 الی 6 سال اعلام شده است.

4. آیا می‌توانم با ویزای تحصیلی در کانادا کار کنم؟

در صورتی که در ویزای تحصیلی یا قوانین دانشگاه محل تحصیل شما منع کار کردن وجود نداشته باشد و قوانین کار ضمن تحصیل در کانادا (عدم تجاوز از 20 ساعت کار در هفته) را رعایت کنید، امکان کار کردن همزمان با تحصیل در کانادا برای‌تان وجود خواهد داشت.

5. آیا می‌توانم در صورت نیاز ویزا تحصیلی کانادا، آن را تمدید کنم؟

بله، به شرط این‌که دوره تحصیلی شما تمام نشده باشد و 30 روز جلوتر از اتمام اعتبار ویزا درخواست دهید، امکان تمدید مجوز تحصیل برای شما وجود خواهد داشت.

6. آیا امکان دریافت اقامت دائم با ویزا تحصیلی کانادا وجود دارد؟

ویزای تحصیلی کانادا مستقیما موجب دریافت اقامت دائم نمی‌شود اما در صورتی که دوره تحصیل شما بیشتر از 8 ماه باشد، می‌توانید با دریافت اجازه کار اقامت در کانادا را تمدید و پس از گذشت مدتی اقامت دائم خود را دریافت کنید.

برترین دانشگاه‌های کشور کانادا

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آدرس