ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که می‌خواهند در این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. فرقی نمی‌کند که شهر تحصیلتان جزو شهرهای بزرگ کانادا باشد یا شهرهای کوچک، در هر صورت، آینده‌ای روشن در انتظارتان خواهد بود. افراد با استعداد از سراسر جهان به دلیل سیستم آموزشی معتبر، امکان اشتغال پس از تحصیل و دریافت اقامت، برای ورود به دانشگاه‌های کانادا تلاش می‌کنند.

با آکادمی اپلای همراه باشید تا با ویزای تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن‌ آشنا شوید

ویزای تحصیلی کانادا
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزاهای تحصیلی کانادا

ویزاهای تحصیلی کانادا به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. ویزای دانش‌آموزی کانادا:
  این نوع ویزا برای کودکان و نوجوانان (افراد کمتر از 18 سال) که متقاضی تحصیل در مدارس کانادا هستند، صادر می‌شود. دانش‌آموزان تنها با همراهی والدین یا سرپرست قانونی خود می‌توانند اجازه تحصیل در کانادا را دریافت کنند. والد یا سرپرست باید بتواند اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل فرد متقاضی را دارد.
 2. ویزای دانشجویی کانادا:
  این نوع ویزا برای متقاضیان تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا (افراد بالای 18 سال) صادر می‌شود.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید:

 • توسط یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرفته شوید؛
 • ثابت کنید که بودجه کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی خود را دارید؛
 • ثابت کنید که پیشینه‌ای پاک و بدون سابقه کیفری دارید. متقاضیان باید گواهی عدم سوء پیشینه تایید پلیس را به سفارت ارائه دهند؛
 • یک معاینه بهداشتی انجام دهید و یک گواهی پزشکی ارائه کنید که سلامت شما را تایید کند
 • در زمان مصاحبه ویزا، باید افسر ویزا را متقاعد کنید که پس از تکمیل تحصیلات خود، کانادا را ترک خواهید کرد.

شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا

شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند با توجه به استان انتخابی شما متفاوت باشد. به طور کلی اگر شما یک جوان کانادایی یا خارجی بین 18 تا 35 سال باشید، می‌توانید برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید و در صورتی که کمتر از 18 سال داشته باشید، اقدام برای ویزای دانش‌آموزی کانادا برایتان مناسب خواهد بود.

فرم ارزیابی تحصیلی

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

تمامی افراد متقاضی تحصیل در کانادا، ملزم به همراه داشتن معرفی‌نامه به همراه کلیه مدارک لازم و ارائه آن به دولت کانادا هستند. شما در فرودگاه با یک افسر مهاجرت ملاقات خواهید کرد. ابتدا باید پاسپورت و معرفی نامه خود را به افسر آژانس کنترل مرزی ارائه دهید. او مدارک شما را در صورت کافی و صحیح بودن تأیید کرده و مجوز تحصیل را برایتان صادر می‌کند. (اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل کانادا ندارید.)

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا، به شرح زیر است:

 1. برای یکی از دانشگاه‌های کانادا اپلای کرده و نامه پذیرش خود را دریافت کنید؛
 2. اقدامات خود را برای کسب ویزای دانشجویی کانادا شروع کنید؛
 3. تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در کانادا را آماده کنید؛
 4. الزامات زبان برای تحصیل در کانادا را کسب کنید؛
 5. وقت مصاحبه و مصاحبه بیومتریک خود را تعیین کنید؛
 6. منتظر نتیجه مصاحبه بمانید.

پس از اینکه نامه پذیرش کالج را دریافت کردید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. اگر هدفتان از دریافت ویزا، ورود در ماه سپتامبر است، باید از حوالی ماه ژوئن روند ویزا را شروع کنید. مدارک ویزای تحصیلی کانادا در زیر آورده شده است:

 • پاسپورت معتبر

برای اینکه بتوانید برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کنید، به پاسپورت معتبر نیاز دارید. برای کمیسیون عالی کانادا مهم است پاسپورتی داشته باشید که اعتبار آن، مدت زمان اقامت مورد نظر در کانادا را پوشش دهد. به عنوان مثال اگر قصد دارید در سپتامبر 2022 برای یک دوره دو ساله به کانادا سفر کنید، پاسپورت شما باید حداقل تا سپتامبر 2024 معتبر باشد.

 • گواهی پذیرش توسط یک موسسه آموزشی تعیین‌شده:

شما به نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید، نیاز خواهید داشت. موسسه آموزشی تعیین شده، موسسه یا دانشگاهی است که توسط اداره مهاجرت به رسمیت شناخته می‌شود. در صورتی که برای کبک درخواست می‌دهید، به یک CAQ نیز نیاز دارید که به موقع به شما اطلاع داده شود.

 • اثبات تمکن مالی:

در زمان درخواست مجوز تحصیلی، باید مدرکی به نام گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه‌های خود ارائه دهید. طبق استانداردهای فعلی، باید بتوانید ثابت کنید که بودجه کافی برای پرداخت شهریه و همچنین پرداخت هزینه‌های زندگی را دارید. اداره مهاجرت کانادا معتقد است که یک دانشجو برای هر سال اقامت، حداقل به 10000 دلار کانادا نیاز دارد. جدا از دو مورد فوق، دانشجو باید ثابت کند که بودجه کافی برای بازگشت به کشور خود را نیز دارد.

توجه داشته باشید: هنگام پر کردن فرم درخواست، باید مدرکی مبنی بر هزینه‌های پرداخت شده و همچنین هزینهٔ تعیین شده زندگی به مبلغ 10000 دلار کانادا را نشان دهید. اگر برای کبک درخواست می‌دهید، برای هر سال اقامت خود حداقل به 11000 دلار کانادا نیاز دارید. در ادامه مقاله، این موضوع را به‌طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

 • عکس‌های اندازه پاسپورت:

اگر یک برنامه آفلاین را انتخاب کرده باشید، به دو عکس در اندازه عکس پاسپورت نیاز دارید که مطابق با استانداردهای داده شده باشد. برای درخواست آنلاین نیز باید یک کپی دیجیتالی از عکس تهیه کنید که بیش از 4 مگابایت نباشد.
سایر الزامات استاندارد در مورد حالت چهره خنثی، پس زمینه ساده و همچنین عدم پوشش سر (مگر برای اهداف مذهبی) هستند. توجه داشته باشید:
• اندازه تصویر باید حداقل 35 میلی متر در 45 میلی متر باشد؛
• تصویر باید جدید باشد (بیشتر از 6 ماه از آن نگذشته باشد).

 • معاینه پزشکی مهاجرت (IME):

اداره مهاجرت کانادا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهد که تحت معاینه پزشکی اجباری مهاجرت از سوی پزشکان تحت نظارت قرار گیرند. دانشجویان باید پس از رزرو کردن یک قرار ملاقات، برای معاینه به پزشکان فهرست‌شده مراجعه کنند. این مراجعه باید ترجیحاً یک هفته قبل از شروع درخواست ویزا انجام شود؛ در نتیجه، پزشک زمان کافی برای تایید و بارگذاری مدارک لازم را خواهد داشت.

به شما توصیه می‌کنیم که از قبل قرار ملاقات خود را طبق لیست پزشکان مستقر، با نزدیک‌ترین مرکز/پزشک هماهنگ کنید. پزشک پنل یک معاینه پزشکی کامل انجام داده و ممکن است شما را برای عکس‌برداری قفسه سینه با اشعه ایکس و تست‌های آزمایشگاهی ارجاع دهد. پس از اتمام معاینه، پزشک نتایج را برای CIC ارسال می‌کند.

 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی:

اگرچه داشتن نمره آزمون زبان در زمان درخواست اجباری نیست، اما اکیداً توصیه می‌کنیم قبل از شروع فرآیند درخواست ویزا، برای کسب مهارت زبان انگلیسی خود اقدام و نمره آن را دریافت کنید. البته شما باید نمره مهارت زبان انگلیسی خود را برای تایید پذیرش در دانشگاه مورد نظر از مدت‌ها قبل‌ ارسال می‌کردید. تافل، آیلتس و… همگی قابل قبول هستند.

 • بیانیه هدف (SOP):

هنگام درخواست برای مجوز مهاجرت تحصیلی به کانادا ، از شما خواسته می‌شود که انگیزه نامه تحصیلی SOP بفرستید و هدف خود را از سفرتان به کانادا و دلیل انتخاب موسسه یا دانشگاه خاص مد نظرتان، بیان کنید. این بیانیه به عنوان یک سند اختیاری در چک لیست مطرح می‌شود، اما توصیه می‌کنیم که آن را انجام دهید.

 • کردیت کارت:

در صورت ایجاد یک درخواست آنلاین برای پرداخت هزینه مربوطه، به کردیت کارت نیاز دارید. لطفاً به یاد داشته باشید که سیستم فقط «کردیت کارت» را می‌پذیرد و «دبیت کارت» را نمی‌پذیرد.

همچنین لازم نیست که کارت متعلق به شما باشد. می‌توانید از کارت‌های والدینتان نیز استفاده کنید ( البته مشروط بر اینکه اجازه صریح برای این کار داشته باشید).

نکته مهم:

جدا از موارد فوق، در صورت درخواست آنلاین باید به یک اسکنر دیجیتال دسترسی داشته باشید. با این حال، اگر به صورت آفلاین درخواست می‌دهید، باید کپی واقعی تمامی مدارک ذکر شده در بالا را داشته باشید. توجه به این نکته ضروری است که هنگام درخواست آنلاین، باید چند سند را دانلود کنید، آن‌ها را پر کرده، چاپ و امضا و سپس آپلود کنید.

بر این اساس، باید حتما به یک اسکنر دسترسی داشته باشید. این سیستم همچنین به شما امکان می‌دهد که یک تصویر دیجیتالی با کیفیت خوب را بارگذاری کنید یا در لحظه از خودتان با اسکنر دوربینی عکس بگیرید. علاوه بر این در طول مصاحبه شخصی، ممکن است مدارک اضافی توسط مصاحبه‌کننده درخواست شود. این مدارک، ممکن است مدارکی برای اثبات وضعیت تحصیلی یا مالی شامل موارد زیر باشد:

 1. ریز نمرات، دیپلم، مدارک تحصیلی قبلی، یا گواهینامه‌های مدارسی که در آن حضور داشته‌اید؛
 2. نمرات آزمون‌هایی مانند TOEFL، SAT، GRE یا GMAT؛
 3. قصد شما برای خروج از کانادا پس از اتمام دوره تحصیلی؛
 4. نحوه پرداخت کلیه هزینه‌های تحصیلی، زندگی و سفر.

هزینه درخواست ویزا برای کانادا 160 دلار کانادا (تقریبا 114 دلار آمریکا) است.

هزینه درخواست برای دانشگاه های کانادا:

هزینه درخواست برای دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه و کشور مبدا شما متفاوت است. به عنوان مثال، دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشجویان کانادایی در مقطع کارشناسی 80.60 دلار کانادا (تقریبا 53.40 دلار آمریکا) و دانشجویان بین المللی 128.60 دلار کانادا (تقریبا 89.70 دلار آمریکا) دریافت می‌کند. اگر دانشجوی بین المللی از یک کشور در حال توسعه هستید، ممکن است بتوانید از این هزینه معاف شوید.

به منظور تضمین مجوز تحصیل در کانادا، مدرکی مبنی بر وجود وجوه بدون محدودیت برای پوشش شهریه و هزینه‌های زندگی مورد نیاز است.شما می‌توانید تمکن مالی خود را با روش‌های زیر اثبات کنید:

 • مدرکی که ثابت کند یک حساب بانکی کانادایی شخصی دارید. این حساب نشان‌دهنده پولی است که در اختیار دارید؛
 • گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) از یک بانک کانادایی؛
 • مدرک وام دانشجویی یا تحصیلی از بانک؛
 • صورت‌حساب‌های بانکی شما در چهار ماه گذشته؛
 • پیش نویس بانکی که می‌تواند به دلار کانادا تبدیل شود؛
 • اثبات پرداخت شهریه و مسکن توسط شما؛
 • نامه‌ای از یک شخص یا موسسه که شما را تامین مالی می‌کند؛
 • اگر بورسیه تحصیلی کانادا دارید یا در یک برنامه آموزشی با بودجهٔ دولت کانادا شرکت می‌کنید، مدرکی مبنی بر پرداخت بودجه از داخل کانادا.

شهریه می‌تواند به طور قابل توجهی بین موسسات و برنامه‌های تحصیلی متفاوت باشد. علاوه بر شهریه، شما باید قادر به تامین هزینه‌های زندگی باشید که به شرح زیر محاسبه می‌شود:

تمکن مالی مورد نیاز در خارج از کبک:

افرادی که به کانادا می‌آیند بودجه مورد نیاز در سال (علاوه بر شهریه) وجوه مورد نیاز برای یک ماه (علاوه بر شهریه)
دانشجو 10000 دلار 833 دلار
با یکی از اعضای خانواده 4000 دلار 333 دلار
هر عضو اضافی خانواده 3000 دلار 255 دلار

تمکن مالی مورد نیاز در خارج از کبک:

افرادی که به کانادا می‌آیند بودجه مورد نیاز در سال (علاوه بر شهریه) وجوه مورد نیاز برای یک ماه (علاوه بر شهریه)
دانشجو 11000 دلار 917 دلار
اولین عضو خانواده (18 سال یا بیشتر) 5100 دلار 425 دلار
اولین عضو خانواده (کمتر از 18 سال) 3800 دلار 317 دلار
هر عضو اضافی خانواده همراه (18 سال یا بیشتر) 5125 دلار 427 دلار
هر عضو اضافی خانواده همراه (زیر 18 سال) 1903 دلار 159 دلار

نحوه محاسبه مبلغ نهایی تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا:
مثال: شهریه + 10000 دلار (دانشجو) + 4000 دلار (همسر)
مجموع مدارک مورد نیاز: شهریه + 14000 دلار

معمولاً 12 هفته یا 90 روز طول می‌کشد تا درخواست شما برای ویزای دانشجویی کانادا بررسی شود. همچنین جهت دریافت سریع‌تر مجوز تحصیل می‌توانید برای Student Direct Stream اقدام کنید. ادارهٔ مهاجرت کانادا به متقاضیان ویزای تحصیلی اجازه می‌دهد تا زمان تقریبی پردازش را بررسی کنند.

برای بررسی وضعیت درخواست ویزای خود باید با یک شناسهٔ رهگیری منحصر به فرد که به شما تعلق می‌گیرد، به وب سایت رسمی آن‌ها مراجعه کنید. اگر با استفاده از سرویس VFS درخواست داده‌اید، می‌توانید پیشرفت پروسه را از طریق وب سایت آن‌ها نیز پیگیری کنید.

8 عامل موثر بر زمان پردازش ویزای تحصیلی کانادا:

زمان پردازش از روزی شروع می‌شود که سفارت یا مرجع اعطا کننده ویزا، درخواست شما را دریافت می‌کند. در ادامه، فهرستی از عوامل موثر بر زمان پردازش ویزای دانشجویی آورده شده است:

 • نوع درخواست شما؛
 • تکمیل درخواست با اطلاعات دقیق؛
 • ارائه کردن مدارک پشتیبان؛
 • تعداد پرونده‌های منتظر در صف بررسی بخش مهاجرت؛
 • سرعت شما در پاسخ به درخواست‌ها یا سؤالات ارسال شده توسط مقامات؛
 • داشتن سابقه‌های کیفری قبلی؛
 • ممنوعیت یا محدودیت سفر (به دلیل کووید)؛
 • تغییر در قدرت سیاسی کانادا.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

رایج‌ترین دلایل رد ویزای تحصیلی در کانادا عبارتند از:

 • سوابق مالی:

ادارهٔ مهاجرت ممکن است متوجه شود که شما از نظر مالی برای حمایت از خود حین تحصیل در کانادا، توانایی و ثبات لازم را ندارید. شما باید ثابت کنید تا زمانی که در کانادا هستید، می‌توانید بودجه مورد نیاز خود را تهیه کنید.

 • عملکرد تحصیلی:

جهت درخواست برای ویزای دانشجویی، باید امتیازات تحصیلی مورد نیاز را که توسط دولت کانادا تعیین شده است، داشته باشید.

 • نامه پذیرش:

برای درخواست مجوز تحصیلی، باید نامه پذیرشی را از یک موسسه آموزشی که در کانادا ثبت شده، ارائه دهید. ویزای شما بدون ارائه این نامه داده نخواهد شد.

 • نمره آیلتس یا تافل:

تحت هر کدام از برنامه‌های SDS، PNPیا SPP که درخواست دهید، باید حداقل نمره آیلتس یا تافل را که هر کدام از این برنامه‌ها برای تضمین ویزای دانشجویی تعیین کرده‌اند، کسب کنید. این نمره تسلط شما به زبان انگلیسی را ثابت می‌کند. 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

با این ‌حال اخذ انواع ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز امکان‌پذیر است و برخی موسسات، انواع آزمون‌های زبان انگلیسی جایگزین مانند آزمون Duolingo را می‌پذیرند. در صورتی که برای یک دوره چهار ساله یا بیشتر در یک مدرسه متوسطه انگلیسی تحصیل کرده باشید، موسسات آموزش عالی در کانادا شما را بدون مدرک آیلتس پذیرش می‌کنند.

در ادامه، لیستی از دانشگاه‌های کانادا که دانشجویان بین المللی بدون آیلتس را می‌پذیرند، آورده‌ایم:

خدمات آکادمی اپلای برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا 2023

اگر به مشاوره ویزای تحصیلی کانادا نیاز دارید، فرصت را از دست ندهید و با آکادمی اپلای تماس بگیرید. شما با اخذ ویزای تحصیلی کانادا، راهی به این کشور پیشرفته پیدا خواهید کرد و پس از فارغ‌التحصیلی، فرصت کار و اخذ اقامت آن را خواهید داشت. 

 
فرم ارزیابی تحصیلی

اطلاعات خود را در فرم ارزیابی ثبت کنید تا کارشناسان آکادمی اپلای شما را راهنمایی کنند.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها