Search
Close this search box.

ویزای دانش آموزی سوئد

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی است که علاوه بر شرایط مساعد زندگی، نظام آموزش و پرورش قدرتمندی نیز دارد. این سیستم آموزشی، امکانات و استانداردهای تحصیلی بسیار مناسبی را در اختیار دانش آموزان سوئدی و دانش آموزان بین الملل متقاضی تحصیل در این کشور قرار می‌دهد و یکی از بالاترین کیفیت‌ها در میان سیستم‌های آموزشی کشورهای اروپایی را دارد.

با آکادمی اپلای همراه باشید تا با ویزای دانش آموزی سوئد و شرایط تحصیل در مدارس آن‌ آشنا شوید.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط تحصیل در مدارس سوئد مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، این امکان را برای دانش آموزان خارجی فراهم می‌کند تا بتوانند با هزینه‌ای مناسب در هر یک از مدارس دلخواه خود در این کشور، مشغول به تحصیل باشند.

برای دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزان در کشور سوئد، لازم است تا برخی شرایط خاص را برای ثبت درخواست تحصیل در مدارس این کشور داشته باشید. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • بازه سنی بین ۶ تا ۱۸ سال (شرایط سنی تحصیل در سوئد برای متقاضیان ورود به مدارس این کشور که هنوز ویزای تحصیلی دریافت نکرده‌اند و همچنین پناهندگان در سوئد، کمتر از ۱۸ سال است اما برای آن دسته از افرادی که ویزای تحصیلی این کشور را زودتر دریافت کرده‌اند، تا ۲۰ سال نیز امکان پذیر است.)
 • اخذ پذیرش قطعی در یکی از مدارس سوئد (مدارس این کشور شامل سه دسته مختلف از جمله مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی هستند و برای دانش آموزان خارجی، صرفا اخذ پذیرش از مدارس خصوصی و شبانه روزی امکان پذیر است.)
 • توانایی تامین هزینه‌های مدرسه و اقامت در سوئد در زمان تحصیل در این کشور (ارائه گواهی تمکن مالی)
 • ارائه سوابق تحصیلی معتبر و قابل قبول
 • داشتن پاسپورت معتبر که حداقل ۶ ماه یا بیشتر، اعتبار داشته باشد.
 • داشتن مدرک زبان سوئدی (در برخی از مدارس این کشور، دروس به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. در این مدارس، اولویت با مدرک زبان انگلیسی است.)
 • تکمیل تقاضانامه صدور ویزای دانش آموزی سوئد در سایت اداره مهاجرت این کشور
 • ارائه مدارک درخواست شده از سوی سفارت سوئد
 • پرداخت هزینه‌های دریافت ویزای دانش آموزی سوئد به سفارت

مراحل دریافت ویزای دانش آموزی کشور سوئد

برای دریافت ویزای تحصیلی ویژه دانش آموزان در کشور سوئد، طی‌کردن چند مرحله مختلف پیش از ثبت درخواست ویزا، ضروری است.

در مرحله اول، لازم است تا پس از انتخاب مدرسه مورد نظر، درخواست پذیرش خود را ثبت کنید. در صورت اخذ پذیرش قطعی از مدرسه، در مرحله دوم باید فرم درخواست اقامت و صدور ویزای دانش آموزی را در سایت Migrationsverket (اداره مهاجرت سوئد) تکمیل کرده و مدارک تحصیلی ترجمه‌شده به زبان سوئدی و نامه پذیرش مدرسه را در این سایت بارگذاری کنید.

هزینه بررسی مدارک شما توسط اداره مهاجرت سوئد، ۱۵۰۰ کرون (این هزینه، بر اساس سن متقاضی متغیر است و در برخی از موارد از این مقدار کمتر خواهد بود.) است و این هزینه را نیز، باید در هنگام ثبت درخواست خود در سایت اداره مهاجرت و از طریق ویزا کارت یا مستر کارت پرداخت کنید. اگر امکان پرداخت ارزی را ندارید، ما این کار را برای شما انجام می‌دهیم.

پس از تایید اعتبار مدارک ارسال‌شده، برای شما از سوی سفارت سوئد، وقت مصاحبه تعیین می‌شود. در صورت موفقیت در مصاحبه، بین ۶۰ تا ۹۰ روز (در برخی از موارد ممکن است بازه زمانی صدور ویزای دانش آموزی سوئد طولانی تر از این زمان باشد.) طول می‌کشد تا ویزای تحصیلی شما صادر شود.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانش آموزی

بر طبق اطلاعات درج‌شده در سایت اداره مهاجرت سوئد، تمامی دانش آموزانی که تابعیت کشورهایی به غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند، برای تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه، نیازمند صدور ویزای دانش آموزی سوئد خواهند بود. مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا، به شرح زیر است:

 • دریافت نامه پذیرش قطعی از سوی مدرسه مورد نظر؛ این مدرسه می‌تواند یکی از مدارس شبانه‌روزی یا خصوصی سوئد باشد. (تحصیل در مدارس دولتی سوئد، صرفا برای شهروندان این کشور امکان‌پذیر است.)
 • گواهی تمکن مالی (این گواهی در قالب پرینت حساب بانکی که به نام دانش آموز است، صادر می‌شود و باید به اندازه پوشش‌دهی هزینه‌های سال اول دانش آموز، موجودی داشته باشد.)
 • تکمیل فرم درخواست اقامت و صدور ویزای تحصیلی دانش آموزی در سایت Migrationsverket (اداره مهاجرت سوئد)
 • ارائه مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی (در برخی از مدارس سوئد، امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. در واقع، نوع مدرک زبان ارائه‌شده به سفارت، به شرایط مدرسه‌ای که دانش آموز در آن پذیرفته شده است، بستگی دارد.)
 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی دانش آموز به همراه ریز نمرات هر سال
 • دریافت بیمه‌نامه در سوئد (مطابق قوانین سوئد، در صورتی که مدت اقامت دانش آموز در این کشور، ۱ سال یا بیشتر از آن باشد، لازم است تا بیمه نامه معتبری برای وی اخذ شود. ارائه این بیمه‌نامه به سفارت در هنگام درخواست برای صدور ویزای دانش آموزی سوئد الزامی است.)
 • دارا بودن پاسپورت معتبر که حداقل ۶ ماه یا بیشتر، اعتبار داشته باشد.
 • ارائه انگیزه‌نامه (این انگیزه نامه، شامل شرح هدف شما از تحصیل در کشور سوئد است و باید به گونه‌ای نوشته شود که افسر اداره مهاجرت را به خوبی قانع کند که شما مشتاق به تحصیل در این کشور هستید و پس از اتمام آن، به کشور خود باز می‌گردید. در برخی از موارد، ارائه این انگیزه‌نامه ضرورتی ندارد و بهتر است در این رابطه با وکیل مهاجرتی مشورت کنید.)
 • دو قطعه عکس جدید

توجه: تمامی مدارک فوق، باید به زبان سوئدی و در دارالترجمه رسمی، ترجمه شده و پس از آن، توسط وزارت امور خارجه و دادگستری تایید شوند. آکادمی اپلای صفر تا صد فرایند ترجمه رسمی و تایید مدارک را برای مشتریان خود انجام می‌دهد.

آشنایی با سیستم آموزشی و شرایط تحصیل در مدارس سوئد

کشور سوئد، یکی از استانداردترین سیستم‌های آموزشی را در دنیا دارد. بر طبق قوانین آموزشی این کشور، تمامی کودکان از ۶ سالگی تا ۱۵ سالگی باید در مدرسه تحصیل داشته باشند و این حق تحصیل، به جنسیت، وضعیت اقتصادی یا هیچ عامل دیگری بستگی ندارد. در این کشور، مقاطع آموزشی شامل مهد کودک (۱ تا ۶ سال)، دوره پیش دبستانی (۶ تا ۷ سال)، دوره دبستان (۷ تا ۱۶ سال) و دوره دبیرستان (۱۶ تا ۱۹ سال) است.

سطح بالای کیفیت مقاطع تحصیلی، استاندارد‌بودن مطالب آموزشی هر مقطع و همچنین ارائه مدارک معتبر برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر در اروپا، آمریکا و کانادا باعث شده است که مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل فرزند، یکی از گزینه‌های اولیه والدین برای مهاجرت به این کشور توسعه‌یافته اروپایی باشد.

برای دریافت ویزای دانش آموزی سوئد لازم است تا چند هزینه متفاوت را پرداخت کنید. هزینه مربوط به کلاس زبان، دریافت مدرک زبان و هزینه‌های ترجمه مدارک و تایید آن‌ها در وزارت امور خارجه و دادگستری از جمله این موارد هستند. علاوه بر این موارد، مبلغ ۱۵۰۰ کرون (در برخی از مواقع با توجه به سن متقاضی این هزینه کمتر است.) نیز بابت بررسی مدارک از سوی اداره مهاجرت سوئد، باید توسط شما پرداخت شود.

شهریه مدارس سوئد نیز با توجه به سطح و امکانات مدرسه تعیین می‌شود و از ۳۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کرون یا ۳۰۰۰ تا ۱۰۳۰۰ دلار برای هر سال متغیر است که در برخی از مدارس نیز، این هزینه کمی بالاتر از این مبالغ خواهد بود. در کنار هزینه شهریه مدرسه، هزینه‌های دیگری برای خرید کتاب‌های درسی و مخارج زندگی در این کشور را نیز باید در نظر بگیرید.

شرایط بورسیه دانش آموزی سوئد و نحوه دریافت آن

شهریه‌های مدارس سوئد در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی تقریبا زیاد است. از این رو، دریافت بورسیه دانش آموزی در این کشور، متقاضیان زیادی دارد و معمولا بورسیه‌های خوبی نیز از سوی مدارس یا موسسات مختلف به دانش آموزان اعطا می‌شود.

دریافت این بورسیه‌ها، شرایط خاصی از جمله دارا بودن اقامت سوئدی و همچنین نمرات بالای تحصیلی را دارد و معمولا به دانش آموزان سال اول نیز داده نخواهد شد و لازم است تا یک سال از تحصیل دانش آموز سپری شده و سپس با توجه به شرایط تحصیلی وی، درباره اعطای بورسیه به وی تصمیم‌گیری شود. 

سیستم آموزش و پرورش در کشور سوئد، از لحاظ کیفیت محتوا بسیار بالا است و همین عامل، مهم‌ترین دلیل برای تعداد بالای متقاضیان تحصیل در مدارس این کشور است. در کنار این مورد، مزایای زیادی نیز برای اخذ ویزای دانش آموزی سوئد و ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت است از:

 • سطح بالای رفاه شهروندان در سوئد
 • امکان ادامه تحصیل آسان‌تر در دانشگاه‌های برتر جهان
 • کیفیت مطلوب سیستم آموزشی سوئد و هماهنگی کامل با بالاترین استانداردهای بین‌المللی
 • احتمال دریافت بورسیه دانش آموزی در صورت کسب نمرات بالا
 • امکان حضور والدین (این موضوع، تبا اخذ ویزای گاردین شیپ سوئد امکان‌پذیر است.)
 • احتمال پایین ریجکت‌شدن ویزای دانش آموزی سوئد در صورت انجام صحیح کلیه مراحل

کشور سوئد از آن دسته کشورهایی است که معمولا در اعطای ویزای تحصیلی برای دانش آموزان چندان سخت‌گیری نمی‌کند؛ با این حال، گاهی اوقات نیز امکان ریجکت‌شدن درخواست ویزای دانش آموزی سوئد وجود دارد. این مورد معمولا به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • نداشتن تمکن مالی کافی (علاوه بر شهریه سال اول مدرسه، لازم است تا کل هزینه‌های ۱ سال زندگی دانش آموز شامل هزینه‌های غذا، پوشاک، اقامت، خرید کتاب‌های درسی و سایر هزینه‌های مورد نیاز، در حساب بانکی به نام دانش آموز وجود داشته باشد.)
 • عدم ارائه مدرک زبان
 •  نداشتن سوابق تحصیلی مناسب
 • نقص در ارائه مدارک (برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی برای دانش آموزان در این کشور، لازم است تا تمامی مدارک ذکرشده در بخش‌های قبلی، به صورت کامل و ترجمه‌شده به سفارت ارائه شوند.)
 • ترجمه غیراصولی مدارک
 • عدم تایید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا توسط دادگستری و وزارت امور خارجه
 • نداشتن گواهی سلامت و بیمه نامه با اعتبار ۱ ساله برای دانش آموز
  تکمیل دقیق هر یک از مدارک خواسته‌شده در کنار انجام صحیح مراحل اخذ ویزای دانش آموزی سوئد، می‌تواند تا حد بسیار زیادی از ریجکت‌شدن درخواست این ویزا جلوگیری کند. یکی از راه‌های تضمین شده برای پیشگیری از رخ دادن چنین اتفاقی و همچنین اتلاف زمان و هزینه، کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه است.

در موسسه آکادمی اپلای، با بهره‌گیری از توان و تخصص مشاوران زبده و حرفه‌ای، تمام مراحل دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزان از همان ابتدا تا اخذ نهایی ویزا زیر نظر متخصصان انجام می‌شود. پیگیری اصولی و صحیح این روند، شانس شما را برای دریافت ویزای دانش آموزی سوئد افزایش می‌دهد و با سرعت بخشیدن به روند صدور ویزا، از اتلاف هزینه‌هایی که در اثر انجام روند اشتباه در این زمینه ایجاد می‌شود نیز، جلوگیری خواهد شد.

علاوه‌بر موارد گفته شده، تمامی خدمات ضروری برای مهاجرت تحصیلی مانند ترجمه رسمی، پرداخت‌های ارزی، نگارش رزومه برای اپلای، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و… توسط ما برای مشتریان گرامی انجام می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله، راهنمای کاملی را درباره روند دریافت ویزای دانش آموزی سوئد، شرایط و هزینه‌های آن ارائه کردیم. نکات گفته شده در این مطلب، می‌تواند به شما در زمینه ثبت درخواست برای این ویزا و موفقیت برای کسب آن، کمک کند اما با این حال، ممکن است سوالات زیادی برایتان در این مسیر ایجاد شود.

پیشنهاد می‌کنیم که در بخش نظرات، سوالات و ابهامات خود را برای ما بنویسید تا وکلای موسسه در اسرع وقت، پاسخگوی شما باشند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه مهاجرت تحصیلی به سوئد یا سایر کشورهای اروپایی می‌توانید با کارشناسان ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید.

سوالات متداول
دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند