Search
Close this search box.

اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

برای تحصیل در قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا و امکان تحصیل در یک محیط بین‌المللی به ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز خواهید داشت. در واقع ویزای تحصیلی ایتالیا جواز ورود دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور است. با دریافت اطلاعات به‌روز درباره شرایط ویزا و مدارک مورد‌نیاز برای صدور ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانید با اطمینان و در کوتاه‌ترین زمان برای اخذ جواز ورود به این کشور اقدام کنید. 

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

افرادی که متقاضی دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا هستند، باید دارای ۳ شرط اصلی باشند:

 • اثبات تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی؛
 • داشتن حداقل و حداکثر سنی لازم؛
 • توانایی مالی کافی برای زندگی در کشور ایتالیا.

در ادامه این سه شرط را به صورت دقیق و همراه با جزئیات بررسی خواهیم کرد. 

سطح زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا به دو زبان ایتالیایی یا انگلیسی امکان‌پذیر است. بسته به دوره‌ای که در آن پذیرفته شده‌اید، باید مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی معتبر ارائه دهید. در صورتی که در دوره‌های انگلیسی زبان پذیرش گرفته باشید، در سفارت از شما انتظار نخواهند داشت به زبان ایتالیایی صحبت کنید، اما اگر در حد مکالمات عادی به این زبان تسلط دارید می‌توانید به عنوان یک نکته مثبت آن را به کار ببرید. 

سطح زبان انگلیسی یا ایتالیایی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا عموما توسط دانشگاه و بر اساس رشته و مقطع تحصیلی تعیین می‌شود. عموما برای ورود به رشته‌های پرطرفدار و مقاطع تکمیلی نیاز به سطح C1 دارید اما در سایر رشته‌ها و مقاطع کاردانی و کارشناسی، ارائه مدرک B2 کفایت می‌کند. 

سفارت ایتالیا برای تایید مهارت زبانی متقاضیان، مدارک زیر را به رسمیت می‌شناسد:

 • مدرک آیلتس، تافل، دولینگو و PTE برای زبان انگلیسی
 • مدرک CILS و CELI برای زبان ایتالیایی

در صورتی که حداقل ۲ سال از دوران تحصیل خود را در یک موسسه کاملا ایتالیایی یا انگلیسی گذرانده‌اید یا در دوران کارشناسی در رشته زبان ایتالیایی یا انگلیسی تحصیل کرده باشید، از ارائه مدرک زبان معاف خواهید بود. 

شرایط سنی اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

سخت‌گیری ایتالیا در رشته‌های پرطرفدار زیاد است؛ به همین دلیل اگر بیش از ۳۰ سال دارید و می‌خواهید در ایتالیا وارد رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، حقوق یا مهندسی شوید، باید کمی به شانس خود اتکا کنید! 

 • برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی بهتر است حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۸ سال داشته باشید.
 • اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز تا پیش از ۳۵ سالگی امکان‌پذیر است.
 • اگر می‌خواهید وارد مقطع دکتری شوید، محدودیت سنی خاصی ندارید. 
 • تحصیل در مدارس ایتالیا برای دانش‌آموزان خارجی تا پیش از ۱۸ سال امکان‌پذیر است. دانش‌آموزان دوره ابتدایی باید حداقل ۶ سال تمام داشته باشند. 

تمکن مالی مورد‌نیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا

از سال ۲۰۲۳ دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای تحصیلی به‌منظور تحصیل کارشناسی در ایتالیا، تحصیل در مقطع ارشد و دکترا و ورود به این کشور با ارائه مدارکی باید نشان دهند که توان مالی تامین ۴۶۰.۲۸ یورو در ماه را دارند. با ارائه این مدارک به سفارت، ثابت می‌کنید که توان پرداخت هزینه‌‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا را دارید. 

شما می توانید با ارائه صورت حساب بانکی، نامه حامی مالی یا مدرکی مبنی بر اینکه شخص ثالث دیگری از شما برای تحصیل در ایتالیا حمایت مالی می کند، مدرکی مبنی بر تمکن مالی به سفارت نشان دهید.

آشنایی با انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

برای متقاضیان بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا انواع مختلفی ویزا وجود دارد. انواع ویزای تحصیلی ایتالیا از این قرار هستند: 

 • ویزای دانش‌آموزی ایتالیا: این ویزا برای تحصیل در مدارس ایتالیا و متقاضیان ۶ تا ۱۸ سال صادر می‌شود.
 • ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت ایتالیا (ویزای نوع C): مناسب دوره‌های کوتاه‌مدت، دوره‌های زبان یا شرکت در کنفرانس‌ها و سمینارها است و تا ۹۰ روز اعتبار دارد. 
 • ویزای تحصیلی بلند‌مدت ایتالیا (ویزای نوع D): برای تحصیل در دوره‌های دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) به ویزای نوع D نیاز دارید.

برای دریافت هر‌یک از این ویزاها متقاضی باید موفق به کسب نامه پذیرش از موسسه مورد‌نظر شده باشد. الزامات خاص ممکن است متناسب با نوع ویزا و تابعیت متقاضی بستگی متفاوت باشد. 

مدارک مورد‌نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به تهیه مدارک و اسناد مشخصی برای ارائه به سفارت نیاز دارید. به کمک این مدارک می‌توانید به سفارت ایتالیا ثابت کنید که صلاحیت تحصیل در ایتالیا و دریافت ویزای دانشجویی این کشور را دارید. لیست مدارک مورد‌نیاز برای ویزای تحصیلی ایتالیا به شرح زیر است: 

 • پاسپورت معتبر (با حداقل دو صفحه ویزا خالی و حداقل سه ماه اعتبار بعد از پایان دوره تحصیل)
 • نامه پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و یک موسسه معتبر ایتالیایی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی 
 • اثبات تمکن مالی کافی (بین ۴۵۰ تا ۵۱۵ یورو ماهانه)
 • گواهی بیمه درمانی 
 • گواهی محل اقامت
 • پرداخت هزینه درخواست

با‌توجه‌به نوع ویزای تحصیلی و نوع دوره ممکن است دانشجویان به همه یا بخشی از این مدارک برای دریافت مجوز ورود به ایتالیا نیاز داشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای دانشجویی باید از طریق سفارت ایتالیا در کشور محل اقامتشان اقدام کنند. اولین اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا، اخذ نامه پذیرش از یک موسسه معتبر در این کشور است. بعد از دریافت نامه پذیرش باید لیست مدارک مورد‌نیاز برای ویزای تحصیلی (مدارک تحصیلی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، مدارک مالی، گواهی بیمه سلامت، مدرک زبان و گواهی عدم سوء‌پیشینه) را آماده کنید. سپس باید هزینه‌های مربوط به ویزا پرداخت شود و با ثبت‌نام در سامانه آنلاین ویزا ایتالیا (Visa Online) فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. 

بعد از انجام همه این مراحل باید از سفارت ایتالیا یک وقت برای مصاحبه دریافت شود و با در دست داشتن مدارک تهیه شده در روز مصاحبه به سفارت این کشور مراجعه کنید. در جلسه مصاحبه سوالاتی در مورد دوره و رشته تحصیلی انتخابیتان، انگیزه و اهدافتان از تحصیل پرسیده می‌شود. همچنین شما باید آفیسر سفارت را متقاعد کنید که پس از پایان دوره تحصیل به کشور خودتان برمی‌گردید. بعد از جلسه مصاحبه باید منتظر تصمیم آفیسر و ایمیل سفارت در مورد تایید یا رد ویزای تحصیلی ایتالیا باشید. در‌صورت تایید ویزا، در آخرین مرحله باید برای ثبت‌نام رسمی در دانشگاه و دریافت کارت دانشجویی بعد از ورود به ایتالیا اقدام کنید. 

زمان اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

صدور ویزای تحصیلی و بررسی درخواست شما توسط سفارت ایتالیا یک پروسه زمان‌بر است؛ بنابراین باید فرآیند درخواست ویزا را باید چند ماه زودتر از تاریخ مورد‌نظر برای ورود به ایتالیا آغاز کنید. توصیه می‌شود به‌محض دریافت نامه پذیرش از موسسه ایتالیایی با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا برای گرفتن وقت ویزا تماس بگیرید؛ زیرا ممکن است در‌صورت بالا بودن تعداد درخواست‌ها دریافت وقت سفارت هم مشکل باشد. به‌طور‌کلی بر‌اساس قوانین ایتالیا، زمان رسیدگی به درخواست ویزا بسته به ملیت متقاضی ممکن است تا ۹۰ روز طول بکشد.

همچنین توجه داشته باشید اگر از طریق ویزای نوع D وارد ایتالیا می‌شوید، باید ۸ روز پس از ورود به ایتالیا، باید اداره Questura را از اقامتتان در این کشور مطلع کنید. بعد از انجام این اقدامات برای اثبات وضعیت اقامت قانونی در داخل کشور، یک کارت اجازه اقامت برای شما ارسال می‌شود.

 

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

هزینه درخواست اولیه ویزا بسته نوع ویزای تحصیلی ایتالیا بین ۸۰ تا ۱۲۰ یورو متغیر است. توجه داشته باشید که این هزینه ممکن است بسته به ملیت متقاضی تغییر کند. اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در ایتالیا بمانید باید هزینه‌های مجوز اقامت را نیز در نظر بگیرید. هزینه این مجوز برای اقامت‌های بین ۳ تا ۱۲ ماه بین ۴۰ تا ۱۰۰ یورو و برای اقامت‌‌های ۱۲ تا ۲۴ ماه یا بیشتر، متغیر است. هزینه‌های اداری (حق تمبر، هزینه‌های پستی و صدور) برای ویزای تحصیلی ایتالیا نیز حدود ۸۰ یورو خواهد بود. 

درخواست ویزای تحصیلی ممکن است به دلایل مختلفی رد شود. رایج‌ترین دلایل ریجکتی پرونده از سوی سفارت ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • نقص در مدارک تحصیلی یا شناسایی دانشجو
 • نداشتن حداقل میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا
 • ناتوانی شخص متقاضی در مدیریت جلسه حضوری با افسر سفارت
 • سوء پیشینه دانشجو یا دلایل دیگر که منجر به ممنوع‌الخروجی او شود

دانشجویان بین‌المللی در کنار تحصیل در ایتالیا اجازه کار در این کشور را دارند؛ اما نباید در طول دوره تحصیل بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. در‌طول دوره تعطیلات بین ترم و تعطیلات رسمی این محدودیت برداشته می‌شود و دانشجویان می‌توانند به‌صورت تمام وقت کار کنند. با کار دانشجویی و دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌توانید تا حد قابل‌توجهی هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را پوشش دهید. 

با کار در ایتالیا می‌توانید پس از ۵ سال، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. 

ویزای دانشجویی ایتالیا به شما اجازه می‌دهد تا پایان دوره تحصیل در این کشور اقامت قانونی داشته باشید، اما پس از پایان این زمان باید این کشور را ترک کنید. در صورتی که قصد دارید در کشور ایتالیا بمانید، باید با اقدام برای تحصیل در مقاطع بالاتر ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید.

اگر می‌خواهید پس از تحصیل هم در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید از یکی از ۲ راه زیر استفاده کنید:

 • یک شغل تمام وقت بیابید و در این کشور مشغول به کار شوید. با استفاده از این روش پس از ۵ سال کار مداوم و پرداخت بیمه و مالیات، می‌توانید اقامت دائم ایتالیا را دریافت کنید. 
 • در زمینه کارآفرینی، تجارت یا خرید ملک در ایتالیا سرمایه‌گذاری کنید. برای این کار، بسته به نوع سرمایه‌گذاری، بین ۵۰۰.۰۰۰ تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ یورو سرمایه نیاز خواهید داشت. با این کار می‌توانید ویزای سرمایه‌گذاری بگیرید که در ابتدا ۲ سال اعتبار دارد و پس از آن، در صورت ادامه یافتن فعالیت مالی در این کشور، هر ۳ سال یک بار تمدید خواهد شد. 

شرایط دریافت ویزای همراه با ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیانی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا شده‌اند، امکان این را خواهند داشت که برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. برای دریافت این ویزا ابتدا باید برای اخذ مجوزی به نام «Nulla Osta» درخواست دهید. پس از درخواست Nulla Osta برای اعضای خانواده، اداره مهاجرت در منطقه محلی شما به درخواستتان رسیدگی خواهد کرد. در صورت تایید، اداره مهاجرت مجوز اقامت را برای متقاضی اصلی ارسال می‌کند تا مجوز را به دست اعضای خانواده خود در کشور مبدا برساند. پس از اعطای Nulla Osta، اعضای خانواده دانشجو می‌توانند مراحل درخواست برای صدور ویزای همراه ایتالیا را آغاز کنند.

خدمات آکادمی اپلای برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

کامل بودن مدارک و اقدام به‌موقع تاثیر بسزایی در موفقیت پرونده شما برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا دارد. به دلیل متفاوت بودن شرایط دانشگاه‌ها، الزامات رشته‌ها و تغییر قوانین مهاجرتی، دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا پروسه‌ای پیچیده و زمان‌بر است. موسسه آکادمی اپلای با داشتن تجربه در زمینه حقوق مهاجرت و مقررات مرتبط با اقامت دانشجویان در ایتالیا در این مسیر همراه شما خواهد بود. به کمک کارشناسان این موسسه می‌توانید اقدامات لازم برای صدور ویزا را با اطمینان بیشتری انجام دهید.

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند