Search
Close this search box.

ویزای دانش آموزی مجارستان

زندگی در مجارستان کیفیت یک زندگی اروپایی را دارد اما هزینه‌هایش به اندازهٔ بقیهٔ مناطق اروپا بالا نیست. از طرفی دیگر، بافت چندفرهنگی مجارستان و مراکز آموزشی‌اش باعث شده‌اند این کشور یکی از مقاصد تحصیلی پرطرفدار برای دانش آموزان ایرانی باشد. با ما باشید تا دربارهٔ سیستم آموزشی و ادامه تحصیل در مدارس این کشور بیشتر بخوانیم.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی

پیوستن به سیستم آموزشی مجارستان از ۳ تا ۱۶ سالگی برای شهروندان آن الزامی است. با توجه به اهمیت زیادی که این کشور برای دانش‌افزایی و مهارت‌آموزی قائل است بخش عمدهٔ این آموزش‌ها برای آن‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود.

آموزش کودکان در کودکستان از ۳ سالگی شروع شده و تا آغاز دورهٔ دبستان ادامه دارد. هدف از آموزش کودکستان توجه به ماهیت رشد چندوجهی کودکان، توسعهٔ فردی‌ و آماده‌سازی آن‌ها جهت حضور در مدرسه است. کودکستانی‌ها به جز آخر هفته‌ها روزی چهار ساعت در مرکز آموزشی هستند و زمانشان را با بازی، فعالیت‌های بدنی،‌ شعر و سرود، قصه‌گویی و فعالیت‌های خلاقانه می‌گذرانند.

از سن شش سالگی مدرسه آغاز شده که خود به دو بخش تقسیم می‌شود: دورهٔ ابتدایی (کلاس اول تا چهارم) و راهنمایی (کلاس پنجم تا هشتم). در این بازهٔ زمانی، دانش آموزان دروس ادبیات، ریاضی، دستور زبان، یک یا دو زبان خارجی (معمولا زبان‌های انگلیسی،‌ آلمانی یا فرانسوی) و… را می‌آموزند.

بعد از پایان دورهٔ ابتدایی، دورهٔ دبیرستان شروع می‌شود و دانش آموزان سه انتخاب دارند:

 • شرکت در دبیرستان (gimnázium)
 • شرکت در دو نوع مختلف مدارس فنی-حرفه‌ای.

در دبیرستان‌ها عموما دروس نظری تدریس می‌شوند. مدارس فنی-حرفه‌ای میانی (Szakmunkásképző Szakiskola ) نقش واسطه‌ای را بین دورهٔ دبستان و مدارس فنی‌-حرفه‌ای پیشرفته ایفا می‌کنند. در دبیرستان‌های فنی-حرفه‌ای پیشرفته (Szakközépiskola) هنرآموزان به دانش نظری و عملی رشته‌ای خاص مجهز می‌شوند.

بعد از پایان این دوره، دانش آموزان در امتحان ماتورا (Matura) شرکت می‌کنند. در این آزمون دروس ریاضی، ادبیات و دستور زبان، یک زبان خارجی و یک درس اختیاری به انتخاب دانش‌آموز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نمرهٔ این آزمون معیار ورود به کالج و دانشگاه است. ماتورا امتحان سرنوشت‌ساز مجارستانی‌ها و در کل اروپایی‌هاست.

همهٔ کودکان و نوجوانان مجارستانی موظف هستند ۸ سال آموزش ابتدایی به اضافه حداقل دو سال ادامه تحصیل در یکی از سه نوع مدرسهٔ بالا را پشت سر بگذارند.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام اند؟

برای اخذ پذیرش از مدارس مجارستان به طور کلی به مدارک زیر نیاز است:

 • فرم‌های تکمیل‌شدهٔ موردنیاز؛
 • یک نسخه از پاسپورت کودک؛
 • یک نسخه از سابقهٔ تحصیلی کودک (مربوط به سه سال گذشته)؛
 • یک نسخه از کارت واکسیناسیون.

البته مدارس مختلف ممکن است مدارک درخواستی دیگری نیز مدنظر داشته باشند که با مراجعه به وبسایت مدرسه یا مشاوره با وکلای ما در آکادمی اپلای می‌توانید از آن مطلع شوید.

لازم است دربارهٔ مدارس مجارستان بدانید که:

 1. گرچه آموزش دولتی رایگان است، اما امکانات مدارس دولتی منصفانه تقسیم نشده‌اند و کیفیت آموزش و امکانات این مدارس تفاوت‌هایی دارند. به طور کلی، کیفیت مدارس دولتی در مراکز شهری بالاتر از کیفیت مدارس حاشیهٔ شهرهاست.
 2. زبان رسمی مدارس دولتی مجارستان، زبان مجاری است و این اتفاق شاید مهاجران بین‌المللی را با چالش‌هایی مواجه کند. بعضی از مدارس دولتی، کلاس‌ زبان فوق‌برنامه برای این دسته از مخاطبان دارند اما برگزاری این کلاس‌ها با صلاحدید مدرسه اتفاق می‌افتد و شاید نتوان حساب ویژه‌ای روی آن باز کرد. در مدارس بین‌المللی استفاده از زبان انگلیسی متداول‌تر است.
 3. مدارس دولتی مجارستان تحت نظارت کلیسای کاتولیک مدیریت می‌شوند و این نگاه نظارتی بیش‌وکم روی رویکرد مدارس تاثیر می‌گذارد. شاید نیاز داشته باشید ملاحظات مذهبی خاصی را در انتخاب مدرسه برای کودکتان لحاظ کنید.
 4. تعداد اندکی مدرسه خصوصی در مجارستان وجود دارند که برنامه‌ریزی درسی منحصربه‌فردی دارند و طبق آخرین آموزه‌های آموزشی دنیا تدریس می‌کنند. شهریهٔ این مدارس بیشتر است و اکثر آن‌ها در بوداپست و حومهٔ‌ آن واقع شده‌اند.
 5. اگر فرزند شما دارای محدودیت‌های جسمی-حرکتی است یا به دریافت آموزش‌های ویژه‌ای نیاز دارد مدارس مشخصی حتی در ساختار سیستم آموزش دولتی قرار دارند که می‌توانند نیازهای ویژهٔ کودک شما را تامین کنند. به این منظور کافی است پروندهٔ تحصیلی و پزشکی فرزندتان در کمیتهٔ تخصصی بررسی و تصمیم مناسبی اتخاذ شود.
 6. در مورد متقاضیان بین‌المللی، آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی نیز به عمل می‌آید. به خاطر داشته باشید که مدارک باید ترجمه شده باشند.

انواع ویزای تحصیلی مجارستان

افرادی که تابعیت کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا را داشته باشند نیازی به ارائهٔ‌ ویزا ندارند اما خب این استثناء دربارهٔ‌ ما ایرانی‌ها صدق نمی‌کند. دانش آموزان و دانشجویانی که قصد اقامت در مجارستان با اهداف تحصیلی بیش از سه ماه را دارند لازم است ویزا داشته باشند. ویزای تحصیلی مجارستان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا پایان مدت تحصیل‌شان در مجارستان، اقامت قانونی در این کشور داشته باشند. خبر خوب این‌ است که دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت دانش آموزان به مجارستان فرآیند پیچیده‌ای نیست.

شرایط دریافت ویزای دانش آموزی مجارستان

دانش‌ آموزان بین‌المللی برای دریافت ویزا و تحصیل در مدارس مجارستان لازم است ابتدا از مرکز آموزشی مدنظرشان پذیرش گرفته باشند. شرایط سنی ویزای تحصیلی مجارستان بسیار آسان است و در واقع هیچ محدودیت سنی خاصی برای اخذ ویزای دانش آموزی مجارستان وجود ندارد. شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از مدارس مجارستان را کمی قبل‌تر عنوان کردیم.

به خاطر داشته باشید وکلای آکادمی اپلای در سرتاسر این مسیر همراه شما هستند تا تسهیل‌گر انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌هایتان باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانش آموزی مجارستان

برای دریافت ویزای دانش آموزی مجارستان، به مدارک زیر احتیاج دارید:‌

 1. پاسپورت معتبر با دو صفحهٔ خالی برای ممهور شدن؛
 2. فرم‌های تکمیل‌شدهٔ درخواست ویزا؛
 3. دو قطعه عکس پاسپورتی به تاریخ حداکثر شش ماه گذشته. یکی از عکس‌ها باید به فرم تکمیل‌شدهٔ درخواست ویزا الصاق شود و دیگری به همراه سایر مدارک باشد؛
 4. بیمهٔ‌ درمانی. ممکن است مرکز آموزشی، دانش آموزان متقاضی را تحت پوشش بیمه قرار دهد. اگر نه، لازم است شما بیمهٔ مسافرتی به ارزش ۳۰ هزار یورو به همراه داشته باشید.
 5. نامهٔ پذیرش از مرکز آموزشی؛
 6. نامهٔ‌ پرداخت شهریه در صورت ثبت‌نام در مدارس خصوصی یا بین‌المللی
 7. بیومتریک. اطلاعات بیومتریک افراد جهت دریافت ویزای مجارستان ضروری است. کودکان زیر ۱۲ سال از انگشت‌نگاری بیومتریک معاف هستند، اما ارائهٔ دادهٔ بیومتریک برای والدین یا همراهان متقاضی الزامی است.
 8. برنامهٔ سفر. منظور از برنامهٔ سفر داشتن گواهی رزرو بلیت‌های رفت و برگشت است. خرید بلیت البته ضروری نیست و رزرو آن کافی است.
 9. کاورلتر دریافت ویزای شنگن. در این کاورلتر یا معرفی نامه توضیح می‌دهید که قصد دارید کدام نقاط این کشور را ببینید، کجا اقامت خواهید داشت و برنامه‌های سفرتان چیست.
 10. گواهی تمکن مالی که در این مورد باید مربوط به قیم متقاضی ویزای دانش‌آموزی باشد.

نکاتی مربوط به ویزای متقاضیان زیر ۱۸ سال:

 • فرم‌های درخواست ویزا باید توسط قیم یا قیم‌های قانونی امضا شده باشند؛
 • داشتن گواهی تولد ضروری است؛
 • اگر کودک یا نوجوان به تنهایی سفر می‌کند، داشتن رضایت‌نامهٔ سفر قانونی از سمت هر دو والد الزامی است؛
 • اگر کودک با یکی از والدین سفر می‌کند، داشتن رضایت‌نامهٔ قانونی از سمت والد دیگر ضروری است؛
 • اگر حضانت کودک فقط با یکی از والدین است لازم است مدارک قانونی معتبر از جمله گواهی فوت، مدارک طلاق یا گواهی حضانت نیز ارائه شود.

هزینه تحصیل در مدارس مجارستان

مهدکودک‌ها و مدارس موظف هستند به هر شخصی که در منطقهٔ آموزشی آن‌ها اسکان دارد خدمات آموزشی ارائه دهند، مگر اینکه ظرفیت خدمت‌رسانی مدرسه یا مرکز آموزشی تکمیل شده باشد. در این صورت کودک می‌تواند در نزدیک‌ترین مدرسهٔ بعدی به منطقهٔ مسکونی خود ثبت‌نام شود. مهدکودک‌ها و مدارس بخش عمومی که توسط دولت یا کلیسا اداره می‌شوند رایگان هستند. در واقع تحصیل رایگان از مزایای تحصیل در مجارستان است. البته لازم است برای تحصیل در مدارس بخش خصوصی شهریه پرداخت شود.

شهریه‌ها در مدارس بین‌المللی مجارستان بسته به خدماتی که ارائه می‌دهند، متغیر است. به طور مثال، شهریهٔ مدرسة بین‌المللی آمریکایی‌ها در بوداپست از سالی ۲۱.۵۰۰ دلار آمریکا آغاز می‌شود و بسته به مقطع تحصیلی به حدود ۲۶ هزار دلار می‌رسد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مدارس مجارستان

با توجه به این‌که تحصیل در مدارس دولتی مجارستان رایگان است در واقع بورسیه‌ای نیز وجود ندارد؛ چرا که رایگان‌بودن تحصیل در مدارس به نوعی به معنای بورسیه شدن همهٔ دانش آموزان است. البته برای مقاطع کارشناسی به بعد بورسیهٔ مشهوری به نام Stipendium Hungaricum وجود دارد.

اقامت پس از تحصیل در مدارس مجارستان

پس از پایان دورهٔ دبیرستان در مجارستان می‌توانید برای شرکت در کالج اقدام کنید یا به دانشگاه بپیوندید. بعد از پایان دوران تحصیلتان در دانشگاه می‌توانید شغلی پیدا کنید یا کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید. ویزای درس‌خواندن برای کار کردن (Study-to-work permit) به شما اجازه می‌دهد ۹ ماه پس از فارغ‌التحصیلی در مجارستان بمانید و وضعیت شغلی‌تان را مشخص کنید. همهٔ اشخاصی که در کالج‌ها و دانشگاه‌های مجارستان درس می‌خوانند مجازند برای این نوع ویزا درخواست بدهند. البته یادتان باشد باید ۱۵ روز پیش از پایان مهلت ویزای تحصیلی‌تان اقدام کرده باشید.

برای تبدیل ویزای خود باید ثابت کنید که:

 • مشغول کاریابی یا راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان هستید؛
 • بودجهٔ کافی برای اقامت این کشور را دارید؛‌
 • بیمه‌نامه‌تان همچنان معتبر است؛‌
 • محل اقامتتان (خوابگاه یا آپارتمان و …) همچنان در دسترس است؛‌
 • اگر با درخواست ویزای جدید موافقت نشود می‌توانید در موعد مقرر کشور را ترک کنید.

اخذ ویزای دانش آموزی مجارستان با آکادمی اپلای

اخذ ویزای دانش آموزی مجارستان در عین سادگی شاید با پیچیدگی‌ها و ظرایفی همراه باشد، اما آکادمی اپلای همراه شماست تا:

 • شما را در انتخاب بهترین مدرسهٔ ممکن برای فرزندتان راهنمایی کند؛‌
 • فرایند پذیرش از مدرسهٔ موردنظر را برای شما آسان کند؛
 • صحت مدارک تکمیل‌شده را بررسی کرده و در ارسال مدارک همگام شما باشد؛
 • فرآیند پرداخت هزینه‌ها و تراکنش‌های بین‌المللی را سرعت و دقت ببخشد؛
 • در صورت نیاز به تبدیل ویزا، شما را راهنمایی کند.

در این مقاله تلاش ما این بود تا همهٔ نکات لازم دربارهٔ مدارس مجارستان و ادامه تحصیل در مدارس این کشور را دراختیارتان بگذاریم تا مقصد مهاجرتی خود و فرزندتان را در سایهٔ بیشترین اطلاعات ممکن انتخاب کنید. از خواندن دیدگاه‌های شما دربارهٔ این مقاله خوشحال خواهیم شد.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند