Search
Close this search box.

ویزای دانش آموزی سوئیس

کشور سوئیس در قلب اروپا واقع شده و یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است. دریافت ویزای دانش آموزی سوئیس یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور زیبا است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط تحصیل در مدارس سوئیس و دریافت ویزای دانش‌آموزی

سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند. کیفیت و سطح زندگی در این سرزمین بسیار مطلوب است؛ به طوری که این کشور در رده‌بندی امید به زندگی، در رتبهٔ دوم جهان قرار گرفته است.

سیستم آموزشی در سوئیس استانداردهای آکادمیک و آموزشی بالایی دارد و طیف وسیعی از دوره‌های گوناگون را برای دانشجویان سوئیسی و بین‌المللی (که اتفاقاً ۲۰ درصد از جمعیت دانش آموزان را تشکیل می‌دهند) ارائه می‌کند.

آشنایی با سیستم آموزشی و مقاطع تحصیلی در سوئیس

سوئیس میزبان تعداد زیادی دانش آموز و دانشجوی بین‌المللی است؛ به‌طوری که بخش بزرگی از جمعیت سیستم آموزشی در سوئیس را آن‌ها تشکیل می‌دهند. سیستم آموزشی با کیفیت و گزینه‌های متعدد برای بورسیه، دلیل انتخاب ویزای دانش آموزی سوئیس برای علاقه‌مندان در سراسر جهان است.

در سیستم آموزشی سوئیس انواع مدارس اعم از مدارس دولتی، خصوصی، دو زبانه و بین‌المللی وجود دارد که همگی در سطح بالایی از کیفیت تدریس هستند. کیفیت آموزش در مدارس دولتی و خصوصی بسیار شبیه به یکدیگر است و تنها ۵٪ مردم این کشور تحصیل در مدارس خصوصی را ترجیح می‌دهند و اغلب آن‌ها فرزندان خود را در مدارس دولتی ثبت‌نام می‌کنند.

مقاطع تحصیلی در سوئیس عبارتند از:
 • مهدکودک (۴ الی ۶ سال)؛
 • مقطع ابتدایی (۶ الی ۱۲ سال)؛
 • مقطع دبیرستان دورهٔ اول Lower Secondary) ۱۲ الی ۱۵ سال)؛
 • مقطع دبیرستان دورهٔ دوم Upper secondary) ۱۵ الی ۱۸ سال)؛
اخذ ویزای تحصیلی سوئیس چه شرایطی دارد؟

شرایط تحصیل در مدارس سوئیس در مقاطع مختلف

دولت مرکزی سوئیس قانونی را تصویب کرده است که طبق آن همهٔ شهروندان این کشور باید در مجموع ۹ سال به مدرسه بروند. آنچه در ادامه می‌خوانید خلاصهٔ کلی از شرایط تحصیل در مدارس سوئیس است.

 • مهدکودک

مهدکودک در سیستم آموزشی سوئیس اجباری نیست، اما بسیاری از کودکان قبل از شروع دورهٔ ابتدایی در آن‌ تحصیل می‌کنند. تحصیل در مهدکودک‌ها می‌تواند راه خوبی برای فرزندان خانواده‌های تازه مهاجرت‌کرده به این کشور جهت یادگیری زبان‌ سوئیسی (یکی از انشعابات زبان آلمانی) باشد و در آینده به آن‌ها امکان حضور فرزندانشان را در مدرسهٔ دولتی بدهد.

در سوئیس مهدکودک‌های دولتی و خصوصی وجود دارد. مانند سایر سیستم‌های آموزشی این کشور، تحصیل در مهدکودک‌های دولتی برای شهروندان سوئیسی رایگان است.

 • مقطع ابتدایی

در حدود شش سالگی، کودکان سوئیسی به مدرسهٔ ابتدایی می‌روند. طبق قانون دولت فدرال این کشور تحصیل شهروندان سوئیسی در این مقطع اجباری است و حدود شش سال طول می‌کشد.

 • دبیرستان

مدارس سوئیس در مقطع دبیرستان به دو بخش دورهٔ اول و دورهٔ دوم تقسیم می‌شوند. از آنجایی که دورهٔ اول دبیرستان به دانش آموزان بین ۱۱ تا ۱۵ سال اختصاص دارد، تحصیل در آن اجباری است. پس از آن، دانش آموزان می‌توانند برای ادامه تحصیل خود در دورهٔ دوم دبیرستان تصمیم‌گیری کنند.

نکته: بعد از فارغ‌التحصیلی دانش‌ آموزان در دورهٔ اول دبیرستان هیچ‌گونه دیپلم یا گواهی دیگری به آن‌ها داده نمی‌شود.

تحصیل در دورهٔ دوم دبیرستان در کشور سوئیس اجباری نیست. این مقطع ساختار منحصر به‌فردی دارد که به دانش‌آموزان امکان انتخاب رشتهٔ تحصیلی و شغل آیندهٔ خود را می‌دهد. آن‌ها باید یکی از انواع مدارس فنی‌وحرفه‌ای، مدارس کارشناسی (لیسانس)، دبیرستان تخصصی یا … را برای تحصیل در این مقطع انتخاب کنند.

به طور کلی کیفیت آموزش در سوئیس بسیار بالا است و این شامل مدارس ابتدایی دولتی نیز می‌شود. از آنجایی که دولت سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش عمومی انجام می‌دهد، تحصیل در این مدارس برای شهروندان این کشور رایگان است. دانش آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند در مدارس خصوصی ثبت‌نام کنند.

تحصیل در مدارس شبانه روزی در سوئیس برای محصلین به دو زبان آلمانی و ایتالیایی ارائه می‌شود. دانش آموزان می‌توانند با ثبت‌نام و تحصیل در مدارس شبانه روزی در سوئیس بدون داشتن مدرک زبان آلمانی یا ایتالیایی یادگیری خود را آغاز کنند. زبان در دوران تحصیل توسط مدرسه آموزش داده می‌شود.

مانند برنامه های درسی، ارزیابی دانش آموزان از کانتونی (نوعی از تقسیمات کشوری که مساحت آن از استان کمتر و از شهر بیشتر است.) به کانتون دیگر در سراسر سوئیس متفاوت است؛ اما دانش آموزان دو بار در سال از مدرسه کارنامه دریافت می‌کنند. بسته به قوانین کانتون موردنظر شما ممکن است امتحانات پایان سال نیز وجود داشته باشد. عملکرد و نمرات موجود در کارنامه تعیین می‌کند که آیا دانش آموز به کلاس و مقطع بعدی می‌رود، آیا واجد شرایط دریافت بورسیهٔ تحصیلی است یا یک سال را دوباره باید در آن مقطع مجددا تحصیل کند.

تحصیل در مدارس ابتدایی خصوصی در سوئیس

سوئیس دارای تعداد زیادی مدارس خصوصی برای پایهٔ ابتدایی است. البته این مدارس اغلب از مهدکودک تا مقطع دبیرستان را پوشش می‌‌دهند و گزینهٔ خوبی برای والدین‌هایی است که می‌خواهند مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل فرزند را انتخاب کنند و سیستم آموزشی یکپارچه‌ای را برای آن‌ها داشته باشند.

سه نوع مدرسهٔ ابتدایی خصوصی در سوئیس وجود دارد که عبارتند از:

 1. مدارس بین‌المللی
 2. مدارس دینی
 3.  مدارس مونته سوری
 • مدارس بین‌المللی

مدارس بین‌المللی یک انتخاب محبوب برای خانواده‌هایی است که سوئیس مقصد موقت آن‌ها محسوب می‌شود. این مدارس گزینهٔ خوبی برای مهاجرت دانش آموزانی است که مجبورند در بازه‌های زمانی مختلف بین مدارس بین‌المللی در کشورهای مختلف جابجا شوند. معمولاً این مدارس از سیستم آموزشی و برنامه درسی یک کشور خاص مانند آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ژاپن و… پیروی می‌کنند. اکثر مدارس بین‌المللی دوره‌های روزانه و شبانه‌روزی دارند و اغلب آموزش از دوران مهدکودک تا دبیرستان را پوشش می‌دهند.

 • مدارس دینی

سوئیس خانهٔ بسیاری از مدارس مذهبی بوده و مبنای تدریس در این مدارس دین و شریعت است. هرکدام از این مدارس از یک دین خاص پیروی می‌کنند و می‌تواند بر اساس مکاتب لوتری، کاتولیک، یهود یا اسلام باشد.

 • مدارس مونته سوری

یک گزینهٔ محبوب برای دانش آموزان در مقطع ابتدایی، هم در سوئیس و هم در کشورهای دیگر جهان است. فلسفهٔ آموزش به روش مونته سوری (برگرفته از نام ماریا مونته سوری خالق این روش آموزشی) دانش آموزان را به سطح بالایی از خلاقیت و استقلال، هدایت و تشویق می‌کند و اساس تدریس آن بر پایهٔ کنجکاوی و مهارت زندگی در دنیای واقعی است.

تحصیل در مقاطع دبیرستان

در اکثر کانتون‌ها، دانش آموزان دو بار در سال کارنامهٔ تحصیلی را همراه با نمرات دریافت می‌کنند. بسته به کانتون، ممکن است آزمون‌های پایان سال نیز وجود داشته باشد.
سه نوع دبیرستان در سوئیس وجود دارد که عبارتند از:

 1. مدارس آموزش و پرورش حرفه‌ای (VET)؛
 2. مدارس لیسانس؛
 3. دبیرستان‌های تخصصی.

در واقع هر کدام از مدارس دانش آموزان را برای آموزش‌دیدن در یک رشتهٔ خاص از پایه تربیت می‌کنند. مانند مدارس ابتدایی، دبیرستان‌‌های خصوصی زیادی در سوئیس وجود دارند. دبیرستان‌ها نیز ممکن است شامل مدارس بین‌المللی، مدارس مذهبی و مدارس مونته سوری باشند. با این حال، مدارس بین‌المللی در بین خانواده‌های مهاجران بسیار محبوب‌تر است؛ زیرا دیپلم معتبر IB را پس از فارغ‌التحصیلی به دانش‌ آموزان ارائه می‌دهند.

تحصیل در مدارس بین‌المللی

والدینی که علاقه‌مند هستند فرزندانشان به زبان انگلیسی تحصیل کنند، باید آن‌ها را در یک مدرسهٔ دو زبانه ثبت‌نام کنند. این مدارس شرایط مطلوبی را برای یادگیری و آموزش فراهم می‌کنند و معمولاً در انتها مدرک Matura ،LB سطح A یا SAT را ارائه می‌دهند.

مانند هر کشور دیگری، داشتن دیپلم دبیرستان پیش‌نیاز ورود به دانشگاه در سوئیس است.

نحوه دریافت پذیرش از مدارس کشور سوئیس

یکی از ویژگی‌های متمایز آموزش در سوئیس تنوع گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی به زبان‌های مختلف است. بنابراین، برای تحصیل در مدارس سوئیس، انتخاب یک مدرسهٔ متناسب با اهداف شما بسیار مهم است. در ادامه دربارهٔ شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش از مدارس سوئیس بیشتر صحبت می‌کنیم.

برای بررسی شرایط سنی تحصیل در سوئیس ابتدا باید برای حضور در مدارس ابتدایی یا دبیرستان با توجه به سن دانش آموز تصمیم بگیرید، سپس با توجه به توضیحاتی که در بالا ذکر شده است مدرسهٔ مورد نظر را انتخاب کنید.

محدودیت سنی برای تحصیل در کشورهای مختلف چگونه است؟

برخی از مدارس ممکن است مدارک دیگری را از دانش‌ آموزان درخواست کنند. پس قبل از هر اقدامی با بررسی سایت مدرسهٔ موردنظر خود از تمام مدارک لازم اطمینان حاصل کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانش آموزی سوئیس عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست؛
 • دو عدد کپی از پاسپورت (دارای اعتبار)؛
 • ارائهٔ ویزاهای شنگن قبلی (در صورت وجود)؛
 • سه قطعه عکس با پس‌زمینهٔ سفید؛
 • ارائهٔ گواهی تمکن مالی؛
 • رزومه تحصیلی؛
 • نامهٔ پذیرش تحصیلی از یکی از مدارس سوئیس؛
 • فیش پرداختی هزینه‌های جاری؛
 • انگیزه‌نامهٔ تحصیلی؛

دانش آموزان بین‌المللی امکان استفاده از مدارس دولتی و رایگان کشور سوئیس را ندارند و باید در یکی از مدارس خصوصی آن ثبت‌نام کنند. هزینه تحصیل در مدارس سوئیس برای دانش آموزان بین‌المللی سالیانه بین ۱۳.۲۰۰ تا ۵۴.۹۰۰ فرانک سوئیس (۵۰.۰۰۰ تا ۱۲۰.۰۰۰ یورو) است.

گاهی در صورت پرداخت کامل شهریهٔ کل سال، تخفیفی توسط مدرسه برای شما در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از مدارس در سوئیس پرداخت به شیوهٔ اقساطی را می‌پذیرند تا والدین بتوانند این مبلغ را به‌صورت قسط‌بندی‌شده و در طول سال پرداخت کنند.

به‌صورت کلی هزینه‌ تحصیل در مدارس سوئیس به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های آن است.

یکی دیگر از هزینه‌های اصلی که خانواده‌ها باید آن را در کنار هزینه‌های تحصیل در مدارس سوئیس برای فرزندان خود در نظر بگیرند هزینه‌های زندگی در این کشور است.

برای نمونه اجارهٔ مسکن در کشور سوئیس بسته به شهر و منطقه متفاوت است؛ به عنوان مثال در پایتخت آن یعنی شهر برن، هزینهٔ اجارهٔ مسکن از ماهی ۶۵۰€ تا ۱۳۰۰€ (یورو) متغیر است. این اجاره‌بها در زوریخ و ژنو قیمت بالاتری نیز دارد. در بسیاری از موارد، برای اجارهٔ مسکن در سوئیس باید اجارهٔ سه ماه را یک‌جا پرداخت کنید.

دریافت اقامت سوئیس نسبت به دیگر کشورهای مهاجرپذیری مانند کانادا و استرالیا کمی دشوارتر است. براساس قوانین ادارهٔ مهاجرت این کشور، اگر به مدت ده سال در کشور سوئیس سابقهٔ تحصیل و کار داشته باشید می‌توانید درخواست اقامت دائم سوئیس و به دنبال آن تابعیت و پاسپورت سوئیس را اخذ کنید.

معتبرترین پاسپورت‌های دنیا برای کدام کشورها هستند؟

سخن آخر

در این مطلب به‌صورت جامع شرایط تحصیل در مدارس سوئیس و دریافت ویزای دانش آموزی آن را بررسی کردیم. از آن جهت که سوئیس کشور مهاجرپذیری نیست، دریافت پذیرش و اخذ ویزای دانش آموزی آن دشوارتر از کشورهایی مانند کانادا و استرالیا است. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی با وکلای ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید و با آن‌ها به‌صورت رایگان مشاوره کنید.

سوالات متداول

آیا والدین دانش‌آموز در حین تحصیل فرزندشان در سوئیس می‌توانند همراه او باشند؟

خیر. آن‌ها می‌توانند با ویزای توریستی برای ملاقات فرزند خود به سوئیس سفر کنند.

تحصیل در مدارس سوئیس رایگان است؟

خیر. هر یک از مدارس و مقاطع هزینه مشخصی دارند که در متن به آن‌ها اشاره شده است.

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس چقدر است؟

تحصیل در مدارس سوئیس بسیار گران و بین 50 هزار تا 150 هزار فرانک است.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند