Search
Close this search box.

اولین و مهمترین قدم در فرآیند اپلای، انتخاب دانشگاه محل تحصیل بر اساس معیارهای مختلف است. در این صفحه لیست تمام دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی کشور کانادا را مشاهده کنید که پس از ورود به صفحه هر موسسه آموزشی می‌توانید شرایط و ویژگی‌های آن را مطالعه کنید.
اگر برای انتخاب دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظرتان نیاز به راهنمایی دارید از مشاوره رایگان آکادمی اپلای استفاده کنید.

دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه

مشخصات موسسه

{{displayValue}}
{{displayValue}}

{{locationDetails}}

{{locationDetails}}

بازگشت به فیلترها

مشاهده ایالت‌ها/شهرها

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

وقتی صحبت از تحصیل در خارج از ایران می‌شود، اولین کشورهایی که به عنوان مقصد تحصیلی معرفی می‌شوند، کشورهای اروپایی یا آمریکایی هستند؛ این در حالی است که کشور ترکیه در همسایگی ایران تبدیل به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی شده است. ترکیه دارای بیش از ۲۰۰ دانشگاه مختلف است که بسیاری از آن‌ها جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند.

دانشگاه‌ها در این کشور به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند که هر دو گروه، طبق توافق‌نامۀ بولونیا برنامه‌های تحصیلی استانداردی را مطابق با سرفصل‌های درسی و پژوهشی دانشگاه‌های اروپا ارائه می‌دهند. اگر تمایل به تحصیل در این کشور را دارید، در این مطلب همراه ما باشید تا تعدادی از بهترین دانشگاه های ترکیه را طبق آخرین رتبه‌بندی‌های جهانی برای شما معرفی ‌کنیم.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

سالانه سیستم‌های رتبه‌بندی گوناگون مانند QS world university ranking  و Times higher education باتوجه به فاکتورهای مختلف، دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کنند. بنابراین ممکن است دانشگاه‌ها در هر یک از این رتبه‌بندی‌ها با اندک تفاوتی در جایگاه‌های مختلف قرار گیرند؛ با این وجود این وبسایت‌ها معمولا جزء معتبرترین منابع برای ارزیابی سطح دانشگاه‌ها هستند.

در ادامه لیست دانشگاه های برتر ترکیه را براساس رنکینگ جهانی بررسی می‌کنیم.

۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، شناخت دانشگاه‌های مختلف اهمیت بسیاری دارد؛ از آن‌جا که معرفی فهرست دانشگاه های ترکیه زمان‌بر و دشوار است، در ادامۀ این مطلب تعدادی از بهترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی می‌کنیم.

۱) دانشگاه کوچ (Koç University)

موقعیت: استانبول

نوع دانشگاه: خصوصی

رتبۀ جهانی: ۴۷۷

این دانشگاه یکی از بهترین مراکز علمی خصوصی در ترکیه است که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد. دانشگاه Koç دارای ۷ دانشکده است که رشته‌های متنوعی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. تمامی دوره‌ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و متقاضیان باید با شرکت در آزمون‌های موردتأیید دانشگاه، تسلط خود را به زبان انگلیسی اثبات کنند. دانشگاه کوچ دارای ۱۳۲ آزمایشگاه تحقیقاتی و ۲۰ مرکز آموزشی تحقیقاتی است که این دانشگاه را به یکی از مراکز آموزشی پیشرو در منطقه تبدیل کرده است.

در حال حاضر این موسسه بیش از ۹۴۰۰ دانشجو دارد که از این میان حدود ۱۰٪ از آن‌ها جزء دانشجویان بین‌المللی هستند. بسیاری از دانشجویان این دانشگاه از کشورهای آذربایجان، ترکیه و ایران برای تحصیل به دانشگاه کوچ می‌روند.

۲) دانشگاه کانکایا (Cankaya University)

موقعیت: آنکارا

نوع دانشگاه: خصوصی

رتبۀ جهانی: ۴۰۱-۵۰۰

دانشگاه کانکایا یکی از دانشگاه‌های دو زبانه در ترکیه است که اگرچه بیشتر دوره‌های آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، اما برخی از دوره‌ها نیز به زبان ترکی است. این موسسه دارای ۵ دانشکده است که شامل هنر و علوم، حقوق، اقتصاد و علوم مدیریت، معماری و مهندسی می‌شود. این دانشگاه موسسات و مراکز تحقیقات مختلفی نیز دارد که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

کانکایا دارای ۷۵ انجمن دانشجویی است که بسیاری از سرگرمی‌ها و موضوعات مختلف از امور مالی تا ادبیات و زبان را پوشش می‌دهند.

۳) دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

موقعیت: استانبول

نوع دانشگاه: خصوصی

رتبۀ جهانی: ۵۳۱

سابانجی اولین و تنها دانشگاهی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد با آزادی کامل برای انتخاب رشتۀ خود تصمیم بگیرند. در دانشگاه سابانجی، دانشجویان می‌توانند به مدت یک سال اول تمامی دروس پایه را مطالعه کنند؛ سپس بدون گذراندن آزمون یا محدودیت خاص، وارد رشتۀ اصلی موردنظر خود می‌شوند. این موسسه دارای ۳ دانشکدۀ اصلی است و دانشجویان می‌توانند از فرصت تحصیل در دو رشته به صورت Double Major نیز استفاده کنند.

۴) دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)

موقعیت: آنکارا

نوع دانشگاه: دولتی

رتبۀ جهانی: ۵۹۶

METU یکی از قدیم‌ترین و بهترین دانشگاه های ترکیه است که در سال ۱۹۵۶ تأسیس شد. این دانشگاه به صورت تخصصی در زمینۀ علوم طبیعی و اجتماعی و با شعار «علم واقعی‌ترین راهنمای زندگی است» فعالیت می‌کند. این موسسه دارای ۵ دانشکده بوده که شامل معماری، مهندسی، هنر و علوم، علوم مدیریت و آموزش است. علاوه بر این، دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه شامل علوم پایه، علوم اجتماعی، ریاضیات کاربردی، انفورماتیک و علوم دریایی می‌شود.

دوره‌های تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و این دانشگاه بیش از ۱۷۰۰ دانشجوی بین‌المللی از ۱۰۰ کشور مختلف دارد. از آن‌جا که هزینه‌های تحصیل در این موسسه بسیار مقرون‌به‌صرفه است و کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارد، تقاضا برای اخذ پذیرش آن نیز بسیار رقابتی و دشوار است.

۵) دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir University)

موقعیت: استانبول

نوع دانشگاه: خصوصی

رتبۀ جهانی: ۶۰۱-۸۰۰

BAU یکی از مراکز علمی بین‌المللی معروف در فهرست دانشگاه های ترکیه بوده و یکی از پرتقاضاترین مقاصد علمی برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه باهچه شهیر به عنوان یک مرکز علمی برجسته همواره به دنبال تولید، انتشار و ارتقاء دانش و تحقیقات در داخل و خارج از ترکیه است؛ به همین دلیل تمامی دروس ارائه‌شده در آن براساس آخرین الگوهای آموزشی و فناوری‌های نوین تدریس می‌شود.

جالب است بدانید که ۱۸٪ از کل دانشجویان این دانشگاه، جزء دانشجویان بین‌المللی هستند که در بین دانشگاه‌های ترکیه جزء بالاترین ارقام به حساب می‌آید.

۶) دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

موقعیت: آنکارا

نوع دانشگاه: دولتی

رتبۀ جهانی: ۶۰۱-۸۰۰

دانشگاه حاجت تپه یکی از مراکز علمی پژوهش‌محور و سطح بالا در ترکیه است. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده، ۱۵ موسسه و ۴ آموزشگاه حرفه‌ای است که رشته‌های متنوعی را در زمینه‌ها و مقاطع مختلف ارائه می‌دهند. دوره‌های تحصیلی در این موسسه به زبان ترکی یا انگلیسی ارائه می‌شود. بیشترین شهرت دانشگاه حاجت تپه به دانشکدۀ پزشکی آن است که جزء بهترین‌ها در کشور ترکیه محسوب می‌شود. در حال حاضر این دانشگاه میزبان بیش از ۵۳.۰۰۰ دانشجو است و ۴.۰۰۰ پژوهش‌گر در آزمایشگاه‌های آن مشغول به فعالیت هستند.

۷) دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

موقعیت: استانبول

نوع دانشگاه: دولتی

رتبۀ جهانی: ۶۴۰

دانشگاه فنی استانبول یکی از قدیمی‌ترین موسسات فنی در جهان است که در سال ۱۷۷۳ تأسیس شد. آموزش‌های ارائه‌شده در ITU در طول زمان از آموزش نظامی تا معماری تغییر کرده و امروزه تمرکز این دانشگاه بر رشته‌های مهندسی، علوم اجتماعی و تاریخ است. این موسسه بر توسعه، پژوهش و کمک به تربیت افرادی کار‌آفرین متمرکز است؛ بسیاری از اولین دستگاه‌ها و ابزارها مانند ماهوارۀ ارتباطی، قایق هیدروژنی و خودروی بدون راننده در دانشگاه فنی استانبول تولید شد.

۸) دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

موقعیت: آنکارا

نوع دانشگاه: خصوصی و غیرانتفاعی

رتبۀ جهانی: ۸۸۳

یکی دیگر از موسساتی که در فهرست بهترین دانشگاه‌ های ترکیه قرار دارد، دانشگاه خصوصی بیلکنت است که اولین دانشگاه غیرانتفاعی ترکیه نیز محسوب می‌شود. بیلکنت از واژۀ ترکیه «bilim kenti» گرفته شده به معنی شهر یادگیری و علوم است. این دانشگاه دارای ۹ دانشکده است که برخی از آن‌ها شامل مدیریت، آموزش، مهندسی، علوم انسانی و ادبیات، حقوق و علوم است.

۹) دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi University)

موقعیت: استانبول

نوع دانشگاه: دولتی

رتبۀ جهانی: ۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه بغازیچی یا Bosphorus University اولین کالج آمریکایی است که در خارج از ایالات متحده و در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد. در سال ۱۹۷۱ این دانشگاه به صورت کامل به ترکیه واگذار شد و نام خود را به Boğaziçi University تغییر داد. این مرکز آموزشی دارای ۶ دانشکده در مقطع کارشناسی و ۶ موسسۀ تحصیلات تکمیلی است که به دپارتمان‌های مختلفی تقسیم شده‌اند. این دانشگاه به دلیل تحقیقات تأثیرگذار و نوآورانۀ انجام‌شده در آن بسیار شناخته شده است و بسیاری از افراد برجسته در فهرست فارغ‌التحصیلان آن قرار دارند.

۱۰) دانشگاه دوزچه (Duzce University)

موقعیت: دوزچه

نوع دانشگاه: دولتی

رتبۀ جهانی: ۱۷۸۱

دانشگاه دوزچه در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد و در مدت کوتاهی به موفقیت‌های بسیاری دست یافت که آن را به یک موسسۀ پیشرو با فعالیت‌های آموزشی منحصربه‌فرد تبدیل کرد. این دانشگاه با ۳ دانشکده کار خود را آغاز کرد و اکنون دارای ۱۴ دانشکده، ۴ موسسه، ۲ کالج و ۱۰ آموزشگاه حرفه‌ای است. Duzce University در حال حاضر دارای بیش از ۳۳.۰۰۰ دانشجو است و ده‌ها دانشجوی بین‌المللی از ۲۷ کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

 

جمع‌بندی

تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه یک فرصت بسیار مناسب برای افرادی است که تمایل دارند بدون داشتن مشکلات متعدد برای اخذ ویزا و مهاجرت، در یک کشور نزدیک به ایران و دارای دانشگاه‌های سطح ‌بالا تحصیل کنند. فهرست دانشگاه های ترکیه بسیار طولانی است؛ اگرچه تمامی آن‌ها در سطح استانداردی قرار دارند، اما فقط تعدادی از این دانشگاه‌ها جزء برترین‌ها هستند که ما در این مطلب به ۱۰ مورد از آن‌ها اشاره کردیم.

در صورتی که تمایل به اخذ پذیرش یا بررسی صلاحیت خود برای ورود به این دانشگاه‌ها را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای تصمیم‌گیری بهتر راهنمایی کنند. همین حالا با ما تماس بگیرید.

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند