Search
Close this search box.

شرایط دریافت فول فاند آمریکا چگونه است؟

تحصیل در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی آمریکا یک آرزوی بزرگ برای بسیاری از دانشجویان جهان است و بدون شک یکی از مهم‌ترین عواملی که برخی از آن‌ها را از این هدف باز‌می‌دارد، هزینه‌ها است. اگرچه هزینۀ تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی گران است، اما دولت ایالات متحده این فرصت را به افراد می‌دهد که در صورت داشتن شرایط موردنیاز، فاند تحصیلی دریافت کنند.

فاندها و بورسیه‌های تحصیلی همه یا بخشی از هزینۀ تحصیل دانشجویان را پوشش می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند که رویای خود را برای تحصیل در آمریکا دنبال کنند. در این مطلب همراه آکادمی اپلای باشید تا با بورسیه فول فاند آمریکا، انواع و شرایط دریافت آن آشنا شوید.

فول فاند چیست؟

دولت آمریکا برای تمامی افرادی که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند، بورسیه، فلوشیپ، گرنت و فاندهای متنوعی را ارائه می‌دهد. برخی از این فاندها از سوی ایالت فدرال فراهم می‌شود و برخی دیگر نیز توسط افراد و سازمان‌های خاصی اعطا می‌شوند. این فاندها انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها مبتنی بر نیاز و برخی دیگر مبتنی بر شایستگی اعطا می‌شوند. معمولا دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از بورسیه‌های Need-based یا مبتنی بر نیاز را ندارند و باید از بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی استفاده کنند.

 • علاوه بر این، برخی از این فاندها مخصوص دانشجویان کشورهای خاصی ارائه می‌شود. بورسیه‌های merit-based یا مبتنی بر شایستگی بسیار رقابتی است و تنها افرادی که دارای توانایی‌های خاص در رهبری یا تحصیل خود دارند می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • فلوشیپ یکی دیگر از انواع بورسیه‌ فول فاند آمریکا است که معمولا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای پژوهش و تحصیل ارائه می‌شود.
 • گرنت نیز یکی دیگر از بورسیه‌های فول فاند آمریکا است که دانشجویان بین‌المللی نیز امکان استفاده از آن را دارند. این نوع بورسیه‌ها عموما توسط دولت یا ارگان‌های وابسته به آن ارائه می‌شوند.
 • یکی دیگر از انواع فاند تحصیلی آمریکا، دستیار آموزشی یا Teaching Assistantship است که دانشجویان می‌توانند با یافتن استاد موردنظر و داشتن شرایط آن را به‌دست آورند.

برای بررسی هزینه مهاجرت تحصیلی به آمریکا روی لینک کلیک کنید.

شرایط و مدارک لازم برای گرفتن فول فاند آمریکا

پروسۀ اخذ فول فاند آمریکا بسیار دشوار و رقابتی بوده، اما امکان‌پذیر است. دانشجویان برای دریافت انواع فاند تحصیلی آمریکا نیاز به داشتن صلاحیت‌های خاصی هستند که در مقاطع مختلف متفاوت است. در ادامه شرایط لازم برای اخذ انواع بورسیه فول فاند آمریکا برای هر یک از مقاطع را به صورت جداگانه بیان می‌کنیم.

فول فاند در مقطع کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند برای دریافت بورسیه‌های مبتنی برشایستگی اقدام کنند. فول فاند کارشناسی آمریکا برای افرادی مناسب است که موفقیت‌های زیادی را در دوران دبیرستان خود به‌دست آورده‌اند و با معدل بالایی نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند. علاوه بر این، از آن‌جا که برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان به آزمونهای ورودی مانند SAT یا ACT نیاز دارند، دریافت نمرۀ بالا در این آزمون‌ها نیز می‌تواند به اخذ بورسیه فول فاند کارشناسی آمریکا کمک کند.

فول فاند در مقطع کارشناسی ارشد

بهترین راه برای دریافت بورسیه فول فاند ارشد آمریکا، تمرکز روی دریافت بورسیه‌های Research-based و مبتنی بر شایستگی است. اگرچه اخذ بورسیه فول فاند آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد بسیار رقابتی است، اما شانس افراد برای دریافت آن نسبت به مقطع کارشناسی بالاتر است.

معمولا بورسیه‌هایی که به صورت پژوهش‌محور هستند به دانشجویانی داده می‌شوند که در پژوهش‌ها یا پروژه‌ها فعالیت می‌کنند یا عملکرد بسیار خوبی در تشکیلات و فعالیت‌های دانشگاه دارند.

فول فاند در مقطع دکتری

در بسیاری از کشورها، تحصیل در پایهٔ دکتری مانند یک شغل است و معمولا دانشجویان این مقطع ارتباط زیادی با صنعت دارند. به همین دلیل دریافت فول فاند دکترا آمریکا بسیار آسان‌تر از مقاطع دیگر است. بهتر است بدانید که اگر بتوانید فول فاند دکترای آمریکا را دریافت کنید، علاوه بر آن‌که هزینه‌های تحصیل شما تحت پوشش قرار می‌گیرد، می‌توانید مبلغی را به عنوان حقوق ماهیانه از اسپانسر خود دریافت کنید.

به صورت کلی داشتن شرایط زیر شانس شما را برای دریافت بورسیه فول فاند آمریکا افزایش می‌دهد:

 • کسب معدل بالا؛
 • دریافت نمرهٔ بالا در آزمون‌های موردنیاز مانند GRE، SAT یا ACT؛
 • نگارش CV مناسب؛
 • نمرۀ بالا در آزمون زبان انگلیسی.

مدارک موردنیاز برای اخذ بورسیه فول فاند آمریکا

در صورتی که شرایط بورسیه فول فاند آمریکا را داشته باشید، باید مدارک زیر را برای درخواست آن ارائه دهید:

 • ارائهٔ پاسپورت؛
 • مدارک تحصیلی پیشین و ریزنمرات؛
 • نتیجۀ آزمون‌های موردنیاز مانند GRE ،SAT یا ACT؛
 • نتیجۀ آزمون زبان انگلیسی؛
 • رزومه یا CV؛
 • انگیزه‌نامه و کاورلتر؛
 • توصیه‌نامه.

مدرک زبان موردنیاز برای دریافت فول فاند آمریکا

برای آن‌که شانس بالاتری در دریافت بورسیه فول فاند آمریکا داشته باشید، باید در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل نمرۀ قابل قبولی به‌دست آورید. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، باید بتوانند حداقل نمرۀ ۶.۵ آیلتس و ۷۹ تافل را کسب کنند. دانشجویانی که قصد دریافت فول فاند دکترا آمریکا را دارند، باید حداقل آیلتس ۷ و معادل آن در آزمون تافل را به‌دست آورند.

مراحل دریافت فول فاند آمریکا

برای آن‌که بورسیه فول فاند آمریکا را به‌دست آورید، باید مراحل مختلفی را پشت‌سر بگذارید. در ادامه هر یک از این مراحل را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم.

 • مشخص‌کردن دانشگاه موردنظر

اولین مرحله انتخاب دانشگاه و رشتۀ موردنظر است، زیرا برخی از دانشگاه‌ها بورسیه‌های متعددی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند که در این صورت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 • بررسی مدارک موردنیاز و جمع‌آوری آن‌ها

پس از آن‌که دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کردید، باید مدارک موردنیاز برای بورسیه فول فاند موردنظر را بررسی و جمع‌آوری کنید. در این مرحله لازم است که مدارکی مانند انگیزه‌نامه، CV و توصیه‌نامه‌های خود را تهیه کنید.

 • ارسال مدارک

هنگامی که بورسیهٔ موردنظر را انتخاب می‌کنید، می‌توانید در بخش جزئیات مربوط به آن تاریخ ددلاین و صفحه‌ای که باید مدارک خود را در آن آپلود کنید، بررسی کنید. سپس باید حداکثر تا تاریخ مشخص‌شده مدارک خود را ارسال کنید و منتظر نتیجه بمانید.

کدام دانشگاه‌های آمریکا فول فاند می‌دهند؟

برای دریافت بورسیه فول فاند آمریکا بهتر است با دانشگاه‌هایی که این کمک‌هزینه‌ها را ارائه می‌دهند، آشنا شوید. در ادامه تعدادی از این دانشگاه‌ها را معرفی می‌کنیم.

1- Fulbright Scholarships USA

این بورسیه به صورت فول فاند برای دانشجویان بین‌المللی و تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. این بورسیه هزینۀ شهریۀ دانشگاه، هزینه زندگی، اقامت، بیمه درمانی و حتی بلیت هواپیما را پوشش می‌دهد.

2- Stanford University Scholarships

بورسیۀ دانشگاه استنفورد یکی از بورسیه‌های فول فاند آمریکا است که برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قابل دریافت است. این بورسیه تمام هزینه‌های شهریه، سفر، زندگی و دیگر هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد.

3- Yale University Scholarships USA

این بورسیه فول فاند آمریکا برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. بورسیه تحصیلی دانشگاه ییل می‌تواند از چند صد دلار تا بیش از ۷۰.۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد. متوسط بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز دانشگاه ییل بیش از ۵۰.۰۰۰ دلار است.

4- University of New Haven Scholarship

دانشگاه نیو هیون بورسیه فول فاند آمریکا را برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. این بورسیه حدود ۷۵٪ از کل هزینه‌های تحصیل دانشجویان را پوشش می‌دهد.

5- University of Memphis Scholarships

یکی دیگر از بورسیه‌های فول فاند دانشگاه‌های آمریکا، بورسیه فول فاند دانشگاه ممفیس است. این کمک‌هزینه برای دانشجویان بین‌المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

علاوه بر این بورسیه‌ها، در جدول زیر می‌توانید فهرست برخی دیگر از بورسیه‌ فول فاند دانشگاه‌ های آمریکا را مشاهده کنید:

نام دانشگاه مقاطع تحصیلی
University of Minnesota Fellowship کارشناسی ارشد
AAUW International Fellowship Program کارشناسی ارشد، دکتری، پسا دکتری
ACI Foundation Scholarship کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، پسا دکتری
Onsi Sawiris Scholarship کارشناسی، کارشناسی ارشد
Rotary Peace Fellowship Program کارشناسی ارشد
Clark Global Scholarship Program کارشناسی

اشتباهات رایج برای اقدام دریافت فول فاند آمریکا

جست‌وجو برای دریافت بورسیه فول فاند آمریکا در نگاه اول به‌نظر آسان می‌آید و افراد تصور می‌کنند تنها با داشتن شرایط عمومی به راحتی می‌توانند بورسیه دریافت کنند؛ در حالی که این مسیر چالش‌های مختلفی را پیش روی افراد قرار می‌دهد که اشتباهات مختلفی ممکن است افراد را از اخذ بورسیه محروم کند.

در ادامه تعدادی از رایج‌ترین اشتباهات را بررسی می‌کنیم.

 1. عدم انجام تحقیقات کافی پیش از انتخاب فاند؛
 2. ارسال درخواست برای برنامۀ فاند اشتباه؛
 3. عدم توجه به توضیحات مربوط به فاند موردنظر؛
 4. آپلود کردن فایل‌های ناقص؛
 5. ارائهٔ اطلاعات تماس غلط؛
 6. داشتن غلط‌های نگارشی در مدارک درخواست؛
 7. ارسال نکردن به موقع مدارک.

حداقل معدل مورد نیاز برای دریافت فول فاند آمریکا چقدر است؟

به صورت کلی، هرچه معدل شما در مقطع پیشین بالاتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه فول فاند آمریکا خواهید داشت. حداقل معدل کلی برای مقاطع تحصیلی یا دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. با این وجود می‌توان گفت که افراد با داشتن حداقل معدل ۱۶ می‌توانند برای دریافت انواع فاند تحصیلی آمریکا اقدام کنند.

خدمات آژانس تحصیلی آکادمی اپلای برای دریافت فول فاند آمریکا

از آن‌جا که بورسیه فول فاند آمریکا طرفداران بسیاری دارد، هرگز نمی‌توان از دریافت آن مطمئن بود؛ به خصوص زمانی‌ که شما تجربهٔ کافی برای انجام مراحل اپلای، انتخاب دانشگاه و بورسیهٔ‌ مناسب و … را نداشته باشید. در این شرایط، همراه داشتن یک تیم متخصص، حرفه‌ای و باتجربه که بتواند به شما در رسیدن به رویای خود و تحصیل رایگان در آمریکا کمک کند، بسیار مهم است.
آژانس تحصیلی آکادمی اپلای با ارائهٔ خدمات متنوع از نگارش CV و انگیزه‌نامه تا اخذ بورسیه فول فاند آمریکا به شما کمک می‌کند تا بتوانید این مسیر را به آسانی پشت سر بگذارید.
کلام آخر
در این مطلب به بررسی شرایط دریافت بورسیه فول فاند آمریکا در مقاطع مختلف پرداختیم و تعدادی از بهترین آن‌ها را نیز به شما معرفی کردیم. در صورتی که تمایل به اخذ هر یک از انواع فاند تحصیلی آمریکا دارید، می‌توانید برای بررسی شرایط خود و دریافت مشاوره با متخصصان ما در آکادمی اپلای در تماس باشید تا در سریع‌ترین زمان به رویای خود دست یابید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 6 میانگین: 4]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند