Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  خصوصی
 • سال تاسیس
  1861
 • رتبه جهانی
  1
 • رتبه کشوری
  1
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  5600 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  66750
 • مهلت ثبت‌نام
  15 دسامبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه MIT و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه خصوصی ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) یا همان موسسه فناوری ماساچوست (دانشگاه MIT)، یکی از برترین مراکز علمی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا است. این دانشگاه، بهترین دانشگاه جهان به‌شمار می‌رود و یکی از بزرگترین رویاهای هر فرد، تحصیل در این دانشگاه است.

دانشگاه MIT، هرساله تعداد زیادی از دانشجویان را در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری پذیرش می‌کند. در این مطلب، شما را با برترین دانشگاه جهان آشنا می‌کنیم و شرایط اخذ پذیرش آن را نیز شرح می‌دهیم.

تاریخچه

در سال 1859، جرقه‌هایی از ایجاد یک هنرستان هنر و علوم در محل زمین‌های خلیج بک ایجاد شد؛ بااین‌وجود این موضوع ناکام ماند و تا مدتی فراموش شد. پس از چند سال، منشوری برای ایجاد موسسه فناوری ماساچوست تدوین شد که پس از امضا در آوریل 1861، این دانشگاه رسما نام خود را در میان دانشگاه‌های آمریکا به ثبت رساند.

درست دو روز پس از صدور مجوز تاسیس دانشگاه، جنگ‌های داخلی آمریکا آغاز شد و شروع‌به‌کار این دانشگاه را به تاخیر انداخت. پس از مدت طولانی، نخستین کلاس‌های MIT از سال 1865 و در ساختمان تجاری بوستون برگزار شدند.

در آن زمان، این دانشگاه، به موسسه بوستون تِک معروف بود و پس از گذشته دو دهه، در قرن نوزدهم، رشته‌های جدیدی در دانشگاه معرفی شدند و تعداد دانشجویان را افزایش دادند.

اعزام دانشجو به آمریکا تخصص ماست! جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه خصوصی ماساچوست، در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا واقع شده است. این دانشگاه، در بیش از 168 هکتار زمین قرار دارد و دارای 19 خوابگاه، 26 هکتار زمین تفریحی، فضای سبز و باغ است. MIT بخشی جدایی‌ناپذیر از شهر کمبریج است که جامعه‌ای متنوع و پرجنب‌وجوش دارد. این شهر، به‌خاطر زندگی فکری، تاریخ، و فضای نوآورانه و پررونق خود، همواره مورد توجه بوده است. موسسه فناوری ماساچوست با محوطه‌ای که بین میدان‌های مرکزی و کندال، در سراسر رودخانه چارلز از خلیج بوستون واقع شده است، در بهترین موقعیت قرار دارد.

رنکینگ دانشگاه (در ‌‌آمریکا و در جهان)

دانشگاه خصوصی ماساچوست، برترین دانشگاه جهان است. این دانشگاه برای قرارگرفتن در صدر جدول برترین دانشگاه‌های جهان، همواره با دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه استنفورد و دانشگاه  کمبریج در حال رقابت بوده است و در سال 2022 توانست رتبه یک جهان را به خود اختصاص دهد. دانشگاه MIT در کشور آمریکا نیز رتبه 1 را از آن خود کرده است.

علی‌رغم اینکه دانشگاه MIT یک مرکز "فناوری" است، در واقع رتبه اول را در زمینه علوم اجتماعی دارد. این دانشگاه، در زمینه علوم انسانی و تجارت و اقتصاد نیز در رتبه دوم قرار گرفته است. رشته‌های مهندسی و علوم زیستی در این دانشگاه بسیار مشهور هستند و هر دو در رتبه 4 قرار دارند.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

MIT، بیش از 11934 دانشجو دارد که از این میان، حدود 4638 نفر از آن‌ها دانشجویان مقطع کارشناسی و 7296 نفر نیز دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند. این دانشگاه، 15722 کارمند نیز دارد که 1069 نفر از آن‌ها، اساتید دانشگاه هستند. نسبت دانشجویان به اساتید در این دانشگاه، 3 به 1 است و این موضوع باعث رسیدگی کافی به تمامی دانشجویان شده است.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

موسسه تکنولوژی ماساچوست، 5 دانشکده دارد که هر کدام از آن‌ها، رشته‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهند؛ هر کدام از این دانشکده‌ها نیز دپارتمان‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند. در ادامه، نام هر یک از این دانشکده‌ها را مشاهده می‌کنید:

 1. دانشکده معماری
 2. دانشکده مهندسی
 3. دانشکده مدیریت
 4. دانشکده علوم
 5. دانشکده علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر

این دانشگاه، دانشکده پزشکی و حقوق ندارد؛ اما کالجی با نام شاخه علوم و فنون بهداشتی هاروارد-MIT دارد. دانشکده مدیریت و مهندسی موسسه فناوری ماساچوست نیز در سراسر دنیا بسیار مشهور است.

رشته‌های دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

دانشگاه خصوصی ماساچوست، رشته‌های بسیار متنوعی را، در هر یک از دانشکده‌های خود، به دانشجویان ارائه می‌دهد. این رشته‌ها، در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند. در ادامه، هر یک از این رشته‌ها را، به تفکیک مقطع تحصیلی، به شما معرفی می‌کنیم:

کارشناسی(Bachelor): رشته‌های MIT در مقطع کارشناسی، شامل موارد متنوعی می‌شود که برخی از آن‌ها در جدول زیر معرفی شده‌اند:


نام رشته

مهندسی عمران

اقتصاد

هنر‌های علوم رسانه‌ای

مطالعات رسانه

مهندسی مکانیک

ادبیات

علم مواد و مهندسی مواد

هوانوردی

مهندسی هوافضا

تاریخ

فلسفه

معماری

مهندسی شیمی

زبان‎‌شناسی

زمین‌شناسی

علوم سیاسی

مهندسی محیط زیست

موسیقی

مردم‌شناسی

علوم داده

مهندسی برق

مهندسی پزشکی

مدیریت بازرگانی

تحقیق در عملیات

مهندسی کامپیوتر

علوم سیاسی

امور مالی

کارشناسی‌ارشد(Masters): دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد را دارند، می‌توانند در هریک از رشته‌های زیر مشغول به تحصیل شوند:


نام رشته

مهندسی هوافضا

مهندسی علوم مواد

تحقیق در عملیات

طراحی و مدیریت سیستم

معماری

مهندسی مکانیک

علوم سیاسی

فناوری و سیاست

مهندسی شیمی

هنر و علوم رسانه

علوم نویسندگی

مطالعات و برنامه‌ریزی شهری

مهندسی محیط‌زیست

مدیریت بازرگانی

مدیریت زنجیره تامین ترکیبی

داده، اقتصاد و توسعه سیاسی

مهندسی عمران

امور مالی

حمل‌و‌نقل

علوم زمین

مطالعات رسانه‌های تطبیقی

مهندسی نیروی هسته‌ای

علوم و مهندسی محاسبات

دکتری(PHD): متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه MIT را دارند، می‌توانند در رشته‌های متنوعی که این دانشگاه به آن‌ها ارائه می‌دهد، ادامه‌تحصیل دهند. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

مهندسی هوافضا

تاریخ

علوم سیاسی

مهندسی شیمی

معماری

مردم‌شناسی

حمل و نقل

شیمی محض

مهندسی بیولوژی

زبان‌شناسی و فلسفه

پلیمر و مواد نرم

مهندسی عمران

زیست شناسی

ریاضیات

تحقیق در عملیات

اقتصاد

مغز و علوم شناختی

فیزیک

مطالعات و برنامه‌ریزی شهری

زیست شناسی محاسباتی و سیستمی

زمین‌شناسی و علوم زمین

میکروبیولوژی

علوم کامپیوتر

علوم و فناوری بهداشت هاروارد-MIT

مهندسی برق

هنر و علوم رسانه

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

پیش از اقدام برای اپلای دانشگاه ماساچوست، ابتدا باید شرایط اولیه لازم را برای این دانشگاه داشته باشید. همان‌طور که گفتیم، این دانشگاه برترین دانشگاه جهان است و به همین دلیل نیز برای گزینش دانشجویان بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کند؛ بنابراین دانشجویان باید از سوابق علمی بسیار مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند پذیرش خود را از این دانشگاه دریافت کنند.

علاوه بر این، متقاضیان باید به زبان انگلیسی نیز تسلط کافی داشته باشند. تمامی دپارتمان‌های دانشگاه خصوصی ماساچوست به زبان انگلیسی مناسب احتیاج دارند و هر یک از آن‌ها الزامات خاص خود را نیز دارند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی MIT را داشته باشند، باید در آزمون‌ SAT یا ACT شرکت کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

اولین قدم برای اخذ پذیرش دانشگاه ماساچوست، ارائه مدارک موردنیاز این دانشگاه است. تمامی مدارک لازم، باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند و به‌صورت کامل و صحیح، برای دانشگاه ارسال شوند. مدارک لازم برای هر یک از مقاطع تحصیلی متفاوت هستند؛ در ادامه مدارک موردنیاز برای هر مقطع را معرفی می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor): دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه خصوصی ماساچوست را دارند، باید مدارک مختلفی را برای دانشگاه ارسال کنند. این مدارک عبارت هستند از:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • مدرک آزمون SAT یا ACT؛
 • مدرک دیپلم؛

کارشناسی‌ارشد (Masters): متقاضیان تحصیل در Massachusetts Institute of Technology، برای اپلای در مقطع کارشناسی‌ارشد باید مدارک مختلفی را برای دانشگاه ارسال کنند. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

دکتری (PHD): موسسه فناوری ماساچوست، در مقطع دکتری، مدارک مختلفی را از دانشجویان درخواست می‌کند. متقاضیان این مقطع تحصیلی، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک کارشناسی‌ارشد؛
 • ریزنمرات کارشناسی‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • نمره GRA یا آزمون GMAT؛

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

انگلیسی، زبان آموزش در تمامی رشته‌های دانشگاه خصوصی ماساچوست است و تمامی مقالات و پایان‌نامه‌ها باید به زبان انگلیسی نوشته شوند. همه متقاضیانی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست، باید مدرکی مبنی بر توانایی خود برای ادامه‌تحصیل به زبان انگلیسی ارائه دهند. MIT، برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی معتبر، حداقل‌هایی را تعیین کرده است که متقاضیان باید بتوانند این حداقل نمرات را به‌دست آورند.

در ادامه، حداقل نمرات موردنیاز موسسه تکنولوژی ماساچوست مشخص شده است. برخی از دپارتمان‌ها ممکن است نمرات دیگری را نیز درنظر گرفته باشند؛ بنابراین بهتر است از طریق سایت رسمی دانشگاه، جزئیات رشته موردنظر را بررسی کنید.

 • آزمون آیلتس: نمره 7.5
 • آزمون تافل: تافل IBT: 90 و تافل PB: 577

علاوه بر این، تمامی دانشجویان بین‌المللی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست، باید در آزمون ارزشیابی انگلیسی (EET) که یک هفته پیش از ثبت‌نام دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند. این آزمون، یک آزمون تشخیصی است که به دانشجویان کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنند.

نکته: در‌صورتی‌که دانشجویان در مقطع پیشین خود به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشند یا بیش از 4 سال در کشور آمریکا زندگی کرده باشند، می‌توانند بدون ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی در این دانشگاه تحصیل کنند.

ددلاین دانشگاه ‌‌‌دانشگاه MIT آمریکا

هر یک از دانشکده‌های دانشگاه خصوصی ماساچوست، در رشته‌های مختلف، تاریخ‌های متفاوتی را برای ددلاین پذیرش خود مشخص کرده‌اند؛ برای مثال، تاریخ ددلاین ارسال اپلیکیشن برای رشته‌هایی مانند هوافضا، معماری، مهندسی مکانیک، علوم هسته‌ای و... 15 دسامبر است؛ این درحالی است که برخی دیگر از رشته‌ها مانند مهندسی شیمی، مهندسی عمران و زمین‌شناسی، باید حداکثر تا تاریخ 1 دسامبر، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند. با توجه به این موضوع، بهتر است تاریخ دقیق ددلاین‌ها را در رشته خود از طریق سایت رسمی دانشگاه ماساچوست بررسی کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

هزینه تحصیل در آمریکا، با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است؛ برای مثال، متوسط هزینه تحصیل در MIT در مقطع کارشناسی، 55500 تا 77000 دلار در سال است. علاوه بر این، سایر هزینه‌های مرتبط با تحصیل در موسسه فناوری ماساچوست، شامل مسکن (حدود 11550 دلار)، غذا (6550 دلار)، کتاب و لوازم (840 دلار) و سایر هزینه‌های شخصی (حدود 2200 دلار) است.

دانشجویان بین‌المللی، فقط باید نیمی از مبلغ شهریه کارشناسی را برای تحصیلات تکمیلی بپردازند. شهریه عادی کامل برای ترم‌های پاییز و بهار 27755 دلار است. هزینه شهریه ترم تابستان نیز حدود 19175 دلار است.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه MIT

از آنجا که هزینه‌های تحصیل در MIT بسیار گران است، این دانشگاه، بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های مختلفی را برای حمایت از دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی آمریکا، به صورت فول فاند هستند و تمامی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه را پوشش می‌دهد.

برای درخواست بورسیه‌ دانشگاه ماساچوست 2 روش وجود دارد. در روش اول، افراد باید تمام اطلاعاتی را که هیئت کالج برای تعیین واجدشرایط‌بودن خود نیاز دارد، ارائه دهند. این اسناد، شامل اظهارنامه مالیاتی یا صورت‌حساب دستمزد والدین، صورت‌حساب‌های بانکی، سوابق سرمایه‌گذاری و سوابق درآمد می‌شود. روش دیگر نیز استفاده از پلتفرم IDOC است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری را دارند نیز می‌توانند از کمک‌هزینه‌های ماهانه یا فول فاند بهره ببرند. بسیاری از این دانشجویان، از بورسیه‌های دستیار استاد استفاده می‌کنند؛ این برنامه‌ها بسیار متنوع هستند و برای اطلاعات کامل‌تر در رابطه با آن‌ها، باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

Massachusetts Institute of Technology، برای رفاه حال دانشجویان، 19 خوابگاه‌ مختلف را برای آنان فراهم کرده است. بیش از 3400 دانشجوی مقطع کارشناسی، در خوابگاه‌های داخل پردیس دانشگاهی زندگی می‌کنند؛ علاوه بر این، بیش از 1000 دانشجو نیز به‌صورت مستقل زندگی می‌کنند.

سیستم مسکونی موجود در خوابگاه‌ها، محیط مناسبی را برای پیشرفت شخصی و تحصیلی دانشجویان فراهم می‌کند. تمامی این خوابگاه‌ها، به‌صورت کاملا مبله در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند و هزینه اجاره آن‌ها نیز، با توجه به امکاناتی که دارند، بین 4810 تا 6530 دلار برای هر ترم است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌‌ماساچوست‌

دانشجویان دانشگاه خصوصی ماساچوست، همانند دیگر دانشجویان، می‌توانند به‌مدت حداکثر 20 ساعت در هفته، در طول تحصیل خود، مشغول‌به‌کار شوند. این دانشجویان می‌توانند در زمان‌های تعطیلی دانشگاه، به مدت 40 ساعت در هفته نیز کار کنند. این موضوع، به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل یا زندگی خود را در کشور آمریکا، با کارکردن، جبران کنند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند