Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1883
 • رتبه جهانی
  67
 • رتبه کشوری
  38
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  13500 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  33000
 • مهلت ثبت‌نام
  15 جولای
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌تگزاس‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه دولتی تگزاس (The university of Texas) در آستین یا به اختصار (UT)، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است و پنجمین دانشگاه بزرگ این کشور نیز به‌حساب می‌آید. این مرکز آموزشی، رشته‌های مختلفی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی دانشگاه دولتی تگزاس و شرایط اخذ پذیرش از این موسسه آموزش عالی بپردازیم. با آکادمی اپلای همراه باشید.

تاریخچه

دانشگاه دولتی تگزاس آمریکا، در سال 1883 تاسیس شد و جزو معدود دانشگاه‌هایی بود که از ابتدای تاسیس خود، زنان را نیز برای تحصیل پذیرفت. این دانشگاه که در ابتدا با یک ساختمان، 8 استاد و 221 دانشجو کار خود را آغاز کرد، امروزه بیش از 51000 دانشجو دارد که در 18 کالج و مدرسه این دانشگاه مشغول‌به‌تحصیل هستند.

موقعیت جغرافیایی

UT در مرکز ایالت تگزاس که آستین نام دارد، قرار گرفته است و علاوه بر این پردیس، در سراسر این ایالت نیز مکان‌های مختلفی را برای دانشجویان فراهم کرده است. ساختمان اصلی دانشگاه، یک برج به نام Beaux-Arts است. این پردیس، 17 کتابخانه و 7 موزه دارد و دانشجویان، در 14 اقامتگاه آن زندگی می‌کنند.
رنکینگ دانشگاه (در آمریکا و در جهان)
دانشگاه دولتی تگزاس، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است و طبق رتبه‌بندی QS در سال 2022، رتبه 67 جهان را به خود اختصاص داده است. UT، رتبه 38 دانشگاه‌های کشور آمریکا را نیز در اختیار دارد.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه تگزاس

در حال حاضر بیش از 52000 دانشجو در دانشگاه Texas مشغول‌به‌تحصیل هستند که بیش از نیمی از آن‌ها، در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. حدود 5500 نفر از دانشجویان این دانشگاه نیز از کشورهای دیگر برای تحصیل در UT ثبت‌نام کرده‌اند.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌تگزاس‌ آمریکا

دانشگاه دولتی تگزاس، تعداد زیادی دانشکده دارد که هر کدام از آن‌ها، رشته‌های متنوعی را به دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. این دانشکده‌ها عبارت هستند از:


نام دانشکده

نام دانشکده

دانشکده مهندسی

دانشکده آموزش

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده هنرهای لیبرال

دانشکده پزشکی

دانشکده علوم طبیعی

دانشکده داروسازی

دانشکده اطلاعات

دانشکده پرستاری

دانشکده مطالعات کارشناسی

دانشکده حقوق

دانشکده تجارت

دانشکده معماری

دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشکده امور عمومی

دانشکده مددکاری اجتماعی استیو هیکس

دانشکده علوم زمین

رشته‌های دانشگاه ‌‌تگزاس‌

هر یک از دانشکده‌های دانشگاه دولتی تگزاس، رشته‌های متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. از آنجا که تعداد این رشته‌ها بسیار زیاد است، شما می‌توانید برای دریافت فهرست کامل رشته‌های این مرکز، به سایت رسمی دانشگاه تگزاس مراجعه کنید. در ادامه، تعدادی از رشته‌های UT را به تفکیک مقطع تحصیلی، به شما معرفی می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor) : UT، به دانشجویان مقطع کارشناسی که بیشترین آمار را در بین دانشجویان این دانشگاه دارند، رشته‌های زیر را ارائه می‌دهد:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

معماری

مدیریت زنجیره تأمین

مهندسی برق و کامپیوتر

مددکاری اجتماعی

طراحی داخلی

تبلیغات

مهندسی نفت

بازیگری

تاریخ معماری

روزنامه‌نگاری

مهندسی مکانیک

طراحی

حسابداری

روابط عمومی

مهندسی محیط ‌زیست

رقص

امور مالی

رادیو تلویزیون

مهندسی محاسبات

تاریخ هنر

مدیریت

گفتاردرمانی

مهندسی عمران

موسیقی

بازاریابی

ارتباطات سیاسی

مهندسی شیمی

ژئوفیزیک

تجارت بین‌الملل

آموزش

مهندسی معماری

زیست‌شناسی

مدیریت و علوم فناوری

علوم ورزشی

مهندسی هوافضا

بیوشیمی

علوم کامپیوتر

پرستاری

مهندسی پزشکی

بهداشت عمومی

فیزیک

داروسازی

ریاضیات

علوم تغذیه

کارشناسی‌ارشد (Masters) : متقاضیانی که به‌دنبال اخذ پذیرش UT در مقطع کارشناسی‌ ارشد هستند، می‌توانند از میان رشته‌های متنوع این دانشگاه، رشته موردعلاقه خود را انتخاب کنند. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

طراحی
معماری پیشرفته

مطالعات
ارتباطات

مهندسی
برق و کامپیوتر

مهندسی
نفت

تاریخ
معماری

روزنامه‌نگاری
و رسانه

مهندسی
پزشکی

تاریخ هنر

طراحی
داخلی

رادیو
تلویزیون

مهندسی
هوافضا

تاریخ

معماری
منظر

آموزش

مهندسی
شیمی

علوم
کامپیوتر

طراحی
شهری

موسیقی

مهندسی
عمران

علوم داده

حسابداری

مردم‌شناسی

مهندسی
مدیریت

علوم
دریایی

مدیریت بازرگانی

نجوم

مهندسی
مکانیک

علوم
تغذیه

مدیریت
فناوری اطلاعات

علوم
انسانی

مهندسی آب
و محیط‌زیست

زیست‌شناسی
گیاهی

حرکت‌شناسی

علوم زمین‌شناسی

فلسفه

روان‌شناسی

دکتری (PHD) : این دانشگاه، رشته‌ها متنوعی را نیز در مقطع دکتری، به دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها به شرح زیر هستند:


نام رشته

نام رشته

معماری

تبلیغات

حسابداری

روان‌شناسی
تربیتی - مشاوره

امور مالی

مهندسی
برق و کامپیوتر

مطالعات
اطلاعات

مهندسی
پزشکی

مردم‌شناسی

مهندسی
هوافضا

اقتصاد

مهندسی
شیمی

مدیریت

مهندسی
عمران

بازاریابی

مهندسی
مدیریت

تاریخ

مهندسی
مکانیک

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌تگزاس‌

هر دانشگاهی، شرایط و الزامات خاصی را برای گزینش دانشجویان دارد. برای اخذ پذیرش دانشگاه تگزاس، دانشجویان باید دو شرط آکادمیک و مدرک زبان انگلیسی را داشته باشند.
در قدم اول، دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی، باید نمرات بالایی را در مقاطع پیشین خود کسب کرده باشند تا بتوانند برای تحصیل در این دانشگاه اپلای کنند. برخلاف بسیاری از موسسات آموزش عالی، دانشگاه دولتی تگزاس از داوطلبان مقطع کارشناسی، مدرک آزمون‌های SAT یا ACT را دریافت نمی‌کند؛ بنابراین نیازی به شرکت در این آزمون‌ها نخواهد بود. بااین‌وجود ارائه نمره این آزمون‌ها یک فاکتور مثبت برای دانشجویان است.
دومین شرط اساسی برای اپلای دانشگاه تگزاس، اثبات تسلط به زبان انگلیسی است. دانشجویان باید بتوانند به دانشگاه اثبات کنند که توانایی کافی را برای تحصیل به زبان انگلیسی خواهند داشت.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌تگزاس‌

تهیه و ارسال مدارک، یکی از مراحل اصلی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا است. مدارک لازم برای اپلای در UT، با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. در ادامه، هر یک از مدارک موردنیاز را برای شما شرح می‌دهیم:

کارشناسی (Bachelor) : 
مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی UT شامل موارد زیر می‌شوند:
• مدرک زبان انگلیسی؛
• ریزنمرات دوره متوسطه؛
• مدرک دیپلم؛
• حداقل 2 توصیه‌نامه از استادان.

کارشناسی‌ارشد (Masters) :
دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد را دارند، باید مدارک زیر را تهیه و برای UT ارسال کنند:
• اصل و ترجمه مدرک معتبر کارشناسی؛
• تجرمه ریزنمرات دوره کارشناسی؛
• مدرک زبان انگلیسی؛
• رزومه کامل؛
• انگیزه‌نامه؛
• حداقل 2 توصیه‌نامه از استادان.
دکتری (PHD) : 
متقاضیان برای تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه دولتی تگزاس، باید مدارک مختلفی را ارائه دهند. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:
• اصل و ترجمه مدرک کارشناسی‌ ارشد؛
• ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی ‌ارشد؛
• انگیزه‌نامه؛
• حداقل 2 توصیه‌نامه از استادان؛
• ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی منتشرشده در مجلات علمی معتبر؛
• رزومه؛
• مدرک زبان انگلیسی؛

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌تگزاس‌

یکی از مدارک بسیار مهم برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه دولتی تگزاس، مدرک زبان انگلیسی است. دانشجویان برای اثبات تسلط خود به این زبان، باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی شرکت کنند و بتوانند حداقل نمره موردنیاز دانشگاه را به‌دست آورند. در جدول زیر، حداقل نمره اعلام‌شده برای هر یک از این آزمون‌ها را مشاهده می‌کنید:


نام آزمون

حداقل
نمره

آزمون
آیلتس

نمره 6.5-
حداقل نمره 6 در تمام مهارت‌ها

آزمون
تافل

تافل iBT
 : 79
تافل PB: 550

ددلاین دانشگاه ‌‌تگزاس‌

یکی از تاریخ‌های بسیار مهمی که متقاضیان باید برای ارسال مدارک خود از آن آگاه باشند، ددلاین دانشگاه است. از آنجا که ممکن است تاریخ ددلاین دانشگاه در هر سال تحصیلی تغییر کند، بهتر است درخواست‌کنندگان تاریخ دقیق اعلام‌شده توسط دانشگاه را در هر سال بررسی کنند؛ بااین‌وجود تاریخ‌های اعلام‌شده برای پاییز و بهار در این دانشگاه عبارت هستند از:
ترم پاییز: 15 جولای؛
ترم بهار: 15 نوامبر؛

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌تگزاس‌

هزینه تحصیل در UT، به رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. به‌طور متوسط، شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی و برای دانشجویان تمام‌وقت، بین 38000 تا 46000 دلار در سال است؛ بااین‌وجود هزینه‌های دیگری مانند هزینه زندگی، حمل‌ونقل، اسکان و... نیز وجود دارند که مجموع هزینه‌ها را برای دانشجویان به 56000 تا 640000 دلار سالانه می‌رسانند.
دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در این دانشگاه نیز باید سالانه بین 19000 تا 30000 دلار برای شهریه خود پرداخت کنند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌تگزاس‌

دانشگاه دولتی تگزاس، برای حمایت از دانشجویان شایسته و نیازمند، بورسیه‌های متعددی را ارائه می‌دهد. در ادامه، دو بورسیه‌ دانشگاه تگزاس را به شما معرفی می‌کنیم:
 بورسیه W. A. James Scholarship: این بورسیه، مخصوص دانشجویان شایسته در هر سال تحصیلی است و بین 500 تا 1500 دلار ارزش دارد.
 بورسیه E.R. and Patti C. Breaker Scholarship: به دانشجویان شایسته با حداقل معدل 2.00 ارائه می‌شود تا بتوانند بخشی از هزینه دانشگاه خود را پوشش دهند. ارزش این بورسیه، 5000 دلار است.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌تگزاس

بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند تا برای کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی خود، در خوابگاه‌های دانشگاه ساکن شوند. UT نیز 14 خوابگاه‌ مختلف را برای دانشجویان فراهم کرده است تا بتوانند از این فرصت استفاده کنند.‌ خوابگاه‌های این دانشگاه در داخل پردیس دانشگاهی قرار داشته و ظرفیت اسکان بیش از 7100 دانشجو را دارند.
Jester Centre با ظرفیت 2945 نفر، بزرگ‌ترین خوابگاه این دانشگاه است. تمامی خوابگاه‌های UT به‌صورت کاملا مجهز و مبله در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند. هزینه اجاره خوابگاه در این دانشگاه، با توجه به شرایط و امکانات آن، متفاوت است؛ بااین‌وجود، این هزینه‌ها بین 12000 تا 15000 دلار در سال خواهند بود.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌تگزاس‌

دانشجویان دانشگاه دولتی تگزاس می‌توانند برای جبران بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود، به‌مدت 20 ساعت در هفته مشغول‌به‌کار شوند؛ علاوه براین، در زمان‌ تعطیلی دانشگاه این محدودیت زمانی برداشته می‌شود و دانشجویان می‌توانند به‌مدت 40 ساعت در هفته نیز کار کنند.

جمع‌بندی
اگر رویای تحصیل در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های آمریکا را دارید، دانشگاه دولتی تگزاس یک انتخاب فوق‌العاده برای شما خواهد بود. این مرکز آموزشی طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را به درخواست‌کنندگان ارائه می‌دهد و آینده شغلی فوق‌العاده‌ای را برای آن‌ها رقم ‌می‌زند. برای یک تجربه دلپذیر در امر مهاجرت تحصیلی، همین کالا با وکلای باتجربه ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند