Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  خصوصی
 • سال تاسیس
  1890
 • رتبه جهانی
  5
 • رتبه کشوری
  3
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  6932 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  58479
 • مهلت ثبت‌نام
  1 نوامبر – 3 ژانویه
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کلتک - موسسه فناوری کالیفرنیا و شرایط اخذ پذیرش

مؤسسه فناوری کالیفرنیا (California Institute of Technology یا CalTech)، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است. آمریکا اولین و محبوب‌ترین مقصد دانشجویان بین المللی است و متقاضیان، برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور، با یکدیگر رقابت می‌کنند. کیفیت بالای آموزشی، تنوع فرهنگی، فرصت‌های تمرینی و تحقیقاتی، طیف وسیع رشته‌ها و فرصت‌های شغلی عالی، برخی از دلایلی هستند که دانشجویان را به تحصیل در ایالات متحده ترغیب می‌کنند.

اگر شما هم به فکر پیشرفت و ساختن آینده‌ای روشن هستید، دانشگاه خصوصی کلتک می‌تواند انتخاب خوبی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا باشد. در ادامه این مقاله، به معرفی شرایط اخذ پذیرش دانشگاه کتلک و هر آنچه که لازم است درباره این دانشگاه بدانید، می‌پردازیم؛ با آکادمی اپلای همراه باشید.

تاریخچه

دانشگاه Caltech، در 23 سپتامبر 1891، به‌عنوان یک کالج حرفه‌ای در پاسادنای کنونی در خیابان فیر اوکس و خیابان چستنات، توسط تاجر و سیاستمدار محلی آموس جی تروپ، تأسیس شد. این کالج، قبل از کسب نام فعلی، تا سال 1920، به‌طور متوالی عناوین دانشگاه تروپ، مؤسسه پلی‌تکنیک تروپ و کالج فناوری تروپ را برای خود انتخاب کرده بود. کلتک، در اوایل قرن بیستم، شروع به جذب دانشمندان با نفوذی مانند جورج الری هیل، آرتور آموس نویز و رابرت اندروز میلیکان کرد.

Caltech دارای شش بخش دانشگاهی متمرکز بر علم و مهندسی است و سالیانه حدود 300 الی 400 میلیون دلار بودجه به بخش تحقیقات خود اختصاص می‌دهد. دانشمندان و مهندسان California Institute of Technology، نقشی اساسی در بسیاری از پیشرفت‌ها و نوآوری‌های علمی مدرن، در بخش‌های علم پایداری، فیزیک کوانتومی، پایش زلزله، مهندسی پروتئین، و روباتیک نرم، ایفا کرده‌اند. امروزه، این دانشگاه، به‌دلیل سطح بالا در علم و مهندسی شناخته می‌شود و از جمله معدود مؤسسات فناوری در ایالات متحده است که عمدتاً به آموزش علوم خالص و کاربردی اختصاص دارد.

موقعیت جغرافیایی

پردیس اولیه 124 هکتاری کلتک، در پاسادنا کالیفرنیا، به فاصله تقریباً 11 مایل (18 کیلومتر) از شمال‌شرقی مرکز شهر لس آنجلس واقع شده است. فضای شهر پاسادنا، آن را به مکانی عالی برای دانشجویان جهت سرگرمی و تفریج در کنار تحصیل تبدیل می‌کند.

رنکینگ دانشگاه (در آمریکا و در جهان)

موسسات بسیاری وجود دارند که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را بر اساس معیارهای مختلف، بررسی و محاسبه می‌کنند. در ادامه، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه خصوصی کلتک را توسط چند موسسه، بررسی می‌کنیم:

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی Times Higher Education

این موسسه، رتبه‌‌های 1 الی 4 دانشگاه‌های جهانی را بر اساس 13 شاخص در 5 سال گذشته به این دانشگاه اختصاص داده است. این شاخص‌ها، عملکرد دانشگاه را در زمینه‌های زیر اندازه‌گیری می‌کنند:

 • تدریس: بررسی شهرت علمی، نسبت دانشجو به استاد، نسبت دکترا به لیسانس، درصد اعضای هیأت علمی با مدرک دکترا و درآمد مؤسسه.
 • تحقیق: بررسی شهرت علمی، درآمد تحقیق و حجم تحقیق.
 • نقل‌قول‌ها: تعداد دفعاتی که آثار منتشرشده از یک موسسه در سطح جهانی ذکر شده‌اند.
 • چشم‌‌انداز بین المللی: نسبت دانشجوی بین المللی به داخلی، نسبت هیئت علمی بین المللی به داخلی، و همکاری بین المللی در تحقیقات.
 • درآمد صنعت: انتقال دانش در مقایسه با اندازه هیئت علمی.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS

موسسه QS، رتبه‌‌های 4 الی 6 دانشگاه‌های جهانی را بر اساس شاخص‌های زیر به این دانشگاه اختصاص داده است:

 • شهرت علمی: بر اساس نظرسنجی اختصاصی بیش از 70000 رهبر آموزش عالی.
 • شهرت کارفرما: بر اساس 30000 پاسخ به نظرسنجی توسط کارفرمایان که از آن‌ها پرسیده می‌شود کدام دانشگاه‌ها نوآورترین و مؤثرترین فارغ‌التحصیلان را آماده می‌کنند؟
 • نسبت استاد به دانشجو.
 • استنادات به‌ازای هر دانشکده: بر اساس تعداد کل استنادهای دریافت‌شده توسط کلیه مقالات تولیدشده توسط یک موسسه در یک دوره پنج ساله، تقسیم بر تعداد اعضای هیئت علمی. (نمرات برای درنظرگرفتن فرهنگ‌های مختلف انتشارات در رشته‌های دانشگاهی وزن می‌شوند).
 • نسبت هیئت علمی بین المللی.
 • نسبت دانشجویان بین المللی.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه خصوصی کلتک در مقطع کارشناسی، 901 نفر و در مقاطع بالاتر، 1339 نفر است. 46% از این دانشجویان، زن و 54% مرد هستند. دانشجویان بین‌المللی، از 71 کشور جهان در این دانشگاه حضور دارند که اکثرا از کشورهای چین و کانادا هستند.

دانشکده‌های دانشگاه کلتک

این موسسه، به شش بخش دانشگاهی تقسیم می‌شود:

 1. بخش زیست‌شناسی و مهندسی زیست‌شناسی
 2. بخش شیمی و مهندسی شیمی
 3. بخش مهندسی و علوم کاربردی
 4. بخش زمین‌شناسی و علوم سیاره‌ای
 5. بخش علوم انسانی و اجتماعی
 6. بخش فیزیک، ریاضیات و نجوم

رشته‌های دانشگاه کلتک – موسسه فناوری کالیفرنیا

مقطع کارشناسی (Bachelor)


نام رشته ها

فیزیک کاربردی

علوم سیاسی

مهندسی مکانیک

علوم و مهندسی محیط‌زیست

ریاضیات کاربردی و محاسباتی

تجارت

هوافضا

زمین شناسی و علوم سیاره‌ای

ستاره‌شناسی

اقتصاد

مهندسی زیستی

ژئوبیولوژی

فیزیک نجومی

مدیریت

مهندسی برق

ژئوشیمی

مهندسی زیستی

انگلیسی

مهندسی و علوم کاربردی

ژئوفیزیک

زیست‌شناسی

تاریخ

علم مواد

ریاضیات

محاسبات و سیستم‌های عصبی

تاریخ و فلسفه علم

علوم کامپیوتر

فیزیک

فلسفه

علوم داده و اطلاعات

مقطع کارشناسی‌ارشد (Masters) و دکتری


نام رشته

مهندسی زیستی

علوم و مهندسی محیط‌زیست

هوانوردی

فیزیک نجومی

زیست‌شناسی

ژئوبیولوژی

ریاضیات کاربردی و محاسباتی

ریاضیات

محاسبات و سیستم های عصبی

ژئوشیمی

مکانیک کاربردی

فیزیک

نوروبیولوژی

زمين‌شناسی

فیزیک کاربردی

علوم اعصاب اجتماعی و تصمیم‌گیری

بیوشیمی و بیوفیزیک مولکولی

ژئوفیزیک

مهندسی عمران

علوم اجتماعی

مهندسی شیمی

علوم سیاره‌ای

علوم کامپیوتر

مهندسی مکانیک

علم شیمی

مهندسی برق

محاسبات و علوم ریاضی

مهندسی پزشکی

علم مواد

سیستم‌های کنترل و دینامیک

مهندسی فضا

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه کلتک – موسسه فناوری کالیفرنیا

پذیرش در Caltech، بسیار سخت است و به بالاترین نمرات آزمون در کشور نیاز دارد. دامنه متوسط 50٪ نمرات SAT برای دانشجویان سال اول ثبت‌نام‌شده برای سال 2023، 740-780 در بخش ریدینگ و رایتینگ، 790-800 برای ریاضیات و 1530-1570 کل لازم است. امتیاز ACT Composite در محدوده 50% میانی 35-36 و محدوده 50% میانیSAT Math Level 2 800-800 برای متقاضیان درنظر گرفته شده است. محدوده 50% میانی برای آزمون موضوعی SAT فیزیک 760-800 و محدوده میانی نمره آزمون SAT شیمی 760-800 نیز ضروری است. محدوده میانی نمره آزمون‌های موضوعی SAT زیست شناسی هم 760-800 اعلام شده است.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کلتک آمریکا

جهت اپلای دانشگاه کلتک، متقاضیان مقطع لیسانس باید گزارش دبیرستان و ریزنمرات دبیرستان خود را ارسال کنند. گزارش دبیرستان، سندی است که توسط مسئول دبیرستان شما به Caltech ارسال می‌شود. متقاضیان مقطع کارشناسی‌ارشد نیز باید قبل از شروع تحصیلات تکمیلی، مدرک لیسانس یا معادل آن را تکمیل کرده باشند. متقاضیانی که دارای مدرک دکتری هستند، مدرک آن‌ها برای دوره دکتری دوم در نظر گرفته نخواهد شد.

متقاضیان باید ریزنمرات هر کالج یا دانشگاهی را که در آن تحصیل کرده‌اند، سه توصیه نامه، یک رزومه و بیانیه هدف خود را به این دانشگاه ارائه دهند. آزمون GRE (موضوع عمومی و پیشرفته) الزامی نیست و در اکثر مواقع هنگام بررسی درخواست پذیرش، در نظر گرفته نمی‌شود.

از متقاضیان انتظار می‌رود که بتوانند به زبان انگلیسی بخوانند، بنویسند و صحبت کنند و زبان گفتاری را درک کنند. اگرچه این مورد برای پذیرش الزامی نیست، اما برای متقاضیانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست یا مدرک‌شان را از دانشگاه یا کالجی که در آن انگلیسی زبان اصلی آموزش است، دریافت نکرده‌اند، نشان‌دادن توانایی قوی در زبان انگلیسی بسیار مهم است. این مورد را می‌توان با ارائه گزارش نمره آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی اثبات کرد.

لازم به ذکر است که شما می توانید پس از دریافت پذیرش از این دانشگاه ، برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید مشاوران ما در آمادمی اپلای در این مسیر همراه شما هستند.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کلتک – موسسه فناوری کالیفرنیا

آزمون Duolingo و آزمون تافل اینترنتی (TOEFL IBT) آزمون‌های زبان معتبر برای دانشگاه خصوصی کلتک هستند. بد نیست بدانید که این دانشگاه نمرات آزمون آیلتس را قبول ندارد.

ددلاین دانشگاه کلتک

 • ددلاین Early Action : 1 نوامبر
 • ددلاین Regular Decision : 3 ژانویه

هزینه تحصیل در دانشگاه کلتک


شهریه

58.479 دلار

مسکن/اتاق

10,815 دلار

غذا

7.791 دلار

کتاب و لوازم‌تحریر (تخمینی):

1,428 دلار

هزینه‌های شخصی (تخمینی):

2700 دلار

سایز هزینه‌ها

2,385 دلار

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کلتک

بورسیه دانشگاه خصوصی کلتک، شامل هدایایی است که از صندوق‌های نهادی یا وقفی برای کمک به پوشش هزینه‌های حضور در Caltech اعطا می‌شوند. برخلاف صندوق‌های وام و Work-Study، هیچ مقدار استانداردی برای مقدار بورسیه دانشگاه کلتک تعیین نشده است و این مبلغ، کاملاً به نیاز مالی نشان‌داده‌شده شما بستگی دارد. بورسیه‌ها را می‌توان هر سال تمدید کرد؛ اگرچه مقدار دقیق ممکن است با توجه به سطح نیاز شما در سال‌های آینده تغییر کند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کلتک

در محوطه دانشگاه خصوصی کلتک، گزینه‌های اقامتی مختلفی وجود دارند. این دانشگاه، ترکیبی از اتاق‌های یک، دو و سه‌نفره را در هشت خوابگاه و همچنین اقامتگاه‌های Bechtel، Marks و Braun ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام، توصیه می‌کنیم از سایت رسمی دانشگاه کلتک بازدید کنید.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کلتک

Work-Study، یک برنامه کمک مالی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا از طریق کار‌کردن، برای هزینه‌های تحصیل و زندگی خود درآمد کسب کنند. دانشجویانی که در برنامه Work-Study شرکت می‌کنند، علاوه بر درآمد، تجربه شغلی ارزشمندی را نیز به دست می‌آورند. به‌عنوان یک برنامه مبتنی بر نیاز، همه دانشجویان مقطع کارشناسی که درخواست کمک مالی ارسال می‌کنند، می‌توانند برای Work-Study اقدام کنند.

به دانشجویانی که در برنامه Work-Study شرکت کنند، معمولاً 2500 دلار در سال تعلق می‌گیرد؛ البته در سال اول، به دلیل اینکه دانشجویان مجاز به کار‌کردن در دوره پاییز نیستند، فقط 1350 دلار تعلق می‌گیرد. دانشجویان همچنین می‌توانند در طول ترم، 16 ساعت و در تعطیلات بین ترم، به تعداد ساعات نامحدود، در خارج از دانشگاه کار کنند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند