Search
Close this search box.

چند قدم مهم تا اعزام دانشجو به کانادا

با توجه به این که کانادا از نظر محبوبیت بین دانشجویان بین‌المللی رتبه اول را دارد و یکی از مقاصد اصلی ایرانیان است، بنابراین فضایی رقابتی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیز به وجود آمده است. همین امر سبب پیچیده‌تر شدن شرایط اعزام دانشجو به این کشور شده است. بنابراین نیاز است تا متقاضیان قبل از اقدام جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور از تمام شرایط و قوانین این مسیر آگاه باشند.

ما در این مقاله به بررسی شرایط اعزام دانشجو به کانادا پرداخته‌ایم، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اعزام دانشجو به کانادا
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

شرایط اعزام دانشجو به کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

پس از انتخاب لیست نهایی دانشگاه‌های انتخابی خود، سعی کنید دوباره بررسی کنید که آیا مراکز آموزشی انتخابی شما DLI هستند یا خیر. DLI بودن یعنی کانادا آنها را به عنوان مراکز آموزشی قابل اعتماد می‌شناسد و شما در معرض خطر کلاهبرداری تحصیلی قرار نخواهید گرفت..

پیش از تصمیم‌گیری، هزینه‌های تحصیل در کانادا را نیز در نظر بگیرید. هزینه‌ها بسته به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت هستند. همچنین می‌توانید بورسیه‌های وب‌سایت Studyportals را بررسی کنید تا در زمینه تامین مالی تحصیل خود در این کشور، کمک بگیرید.

در مورد برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اید و مسئله زبان، مطالعه و تحقیق کنید. کانادا یک کشور دو زبانه است. بنابراین می‌توانید برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاهی را انتخاب کنید که به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو تدریس می‌کند.

نمرات بالای تحصیلی از جمله شرایط اپلای کانادا هستند. بسیاری از موسسات برای اعزام دانشجو به کانادا، به نمرات 70 درصد بالاتر از میانگین نیاز دارند. هر چه نمرات شما بالاتر باشد، شانس بیشتری برای ثبت نام در یک دانشگاه خوب خواهید داشت.

اگر بیش از 25 سال دارید و آخرین مقطع تحصیلی را حداقل دو سال قبل از درخواست خود تمام کرده‌اید، ممکن است از شما خواسته شود که اطلاعاتی در مورد مشاغل قبلی خود ارائه دهید و گپ تحصیلی خود را توجیه کنید.

آزمون‌های اصلی زبان انگلیسی پذیرفته شده توسط دانشگاه‌های برتر کانادا عبارتند از:

 • آیلتس آکادمیک؛
 • PTE آکادمیک؛
 • C1 پیشرفته؛
 • تافل iBT.

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است آزمون‌های انگلیسی دیگری مانند موارد زیر را بپذیرند:

 • CAEL ؛
 • CanTEST ؛
 • MELAB (آزمون ارزیابی زبان انگلیسی میشیگان).

آزمون های زبان فرانسه مورد قبول دانشگاه‌های کانادا نیز عبارتند از:

 • DALF؛
 • DELF؛
 • TEF؛
 • TCF؛
 • TestCan.

اگرچه هر دانشگاه شرایط پذیرش خود را تعیین می‌کند، اما برخی از شرایط مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها و موسسات یکسان هستند که در این قسمت به شرایط عمومی مهاجرت تحصیلی به کانادا اشاره می‌کنیم:

 • گواهی پیش‌دانشگاهی/دیپلم؛
 • اپلیکیشن‌فی؛
 • ارائه رزومه؛
 • ارائه انگیزه‌نامه تحصیلی؛
 • اثبات تمکن مالی (شواهدی مبنی بر اینکه در طول تحصیل در کانادا از نظر مالی نیاز به حمایت ندارید)؛
 • دو نامه مرجع آکادمیک که آمادگی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد/دکتری را تایید می‌کند (از جمله نامههای کارفرمایان).

اسناد ترجمه شده برای اعزام دانشجو به کانادا باید توسط یک مترجم رسمی تایید شود. شما باید نسخه اصلی اسناد را نیز به همراه داشته باشید.

نکاتی که دانشجویان قبل از اعزام به کانادا باید بدانند!

مهاجرت به یک کشور خارجی برای ادامه تحصیل، حتی با انتخاب بهترین موسسه اعزام دانشجو به کانادا، می‌تواند تغییرات و چالش هایی را ایجاد کند که قبل از ورود به این کشور برای تحصیل، باید خود را برای آن‌ها آماده کنید.

اگرچه کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورها برای آموزش عالی است، نکات بسیاری وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی قبل از حضور در این کشور، از آن‌ها آگاه نیستند. تحصیل در کانادا می‌توانند بسیار هیجان‌انگیز باشد. اما در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از شرکت در برنامه‌های اعزام دانشجو به کانادا بدانید.

1. کانادا دو زبان رسمی دارد:

انگلیسی و فرانسوی، هر دو زبان‌های رسمی در کانادا هستند. اگرچه اکثر فرانسوی‌زبانان کانادا در استان کبک زندگی می‌کنند، اما از شنیدن این زبان در سراسر کشور یا شرط تسلط بر زبان فرانسوی برای اشتغال در یک شرکت، تعجب نکنید. با این اوصاف اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، احتمالاً علاوه بر مهارت های زبان انگلیسی، باید زبان فرانسه را نیز بیاموزید.

2. دانشگاه‌های مطرح:

دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات زیادی در کانادا وجود دارد که می‌توانید از بین آنها، دانشگاه خود را انتخاب کنید. اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها در کانادا دارای بودجه عمومی و اعتبار هستند، به این معنی که شما بالاترین منبع تحصیلی را دریافت خواهید کرد تا به شما کمک کند پس از تحصیل، شغلی مناسب پیدا کنید.

3. نرخ پذیرش بالا:

 اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کانادا نسبتا آسان است. کانادا طیف گسترده‌ای از دوره‌ها را دارد و میزان قابل توجهی از آن‌ها شرایط ورود راحتی دارند. شرایط لازم برای بسیاری از دوره‌های این کشور، فقط داشتن یک دیپلم دبیرستان است. با این حال اکثر برنامه‌های پزشکی و حقوق نیاز به تحصیل مقطع لیسانس در کانادا، مهارت‌های عالی انگلیسی و ویژگی‌های فوق برنامه بیشتر برای یک دانشجوی خوب دارند.

4. بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس است:

با توجه به این که ادامه تحصیل در کشوری دیگر هزینه‌های زیادی را دربر دارد، بسیاری از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی برنامه‌های مختلفی برای بورسیه دانشجویان خود درنظر می‌گیرند. بورسیه‌ تحصیلی کانادا با توجه به معیارها و شرایط مختلفی که از سمت خود موسسه یا دانشگاه حمایت کننده تعیین می‌شود، به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی که در کانادا توسط دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی ارائه می‌شود عبارتند از:

 • بورسیه‌های بین‌المللی Lester B. Pearson
 • بورسیه‌های ورودی بین‌المللی کالج هامبر
 • برنامه بورسیه دانشجویی بین‌المللی دانشگاه یورک
 • بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان بین‌المللی

با توجه به این که متقاضیان دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیار زیاد هستند و تقریبا فضایی رقابتی برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی وجود دارد؛ بنابراین دانشجویان باید قبل از اعزام به کانادا تمام شرایط لازم را برای دریافت کمک هزینه تحصیلی مورد نظر خود ارزیابی کنند.

5. صدور ویزای تحصیلی کانادا:

اگر می‌خواهید دوره‌های کوتاه‌مدت و برنامه‌های تحصیلی شش ماهه یا کمتر را در کانادا بگذرانید، مجوز تحصیل لازم نیست. شما می‌توانید در برنامه‌های کوتاه‌مدت در هر مؤسسه آموزشی ثبت‌نام کنید. برخی از این برنامه‌ها حتی در پروسهٔ اعزام دانش‌آموز به کانادا نیز می‌گنجند.

برای تحصیل در کانادا برای بیش از شش ماه، باید مجوز تحصیل در کانادا یا «اِستادی پِرمیت» دریافت کنید. این ویزا در واقع مجوزی برای مدت اقامت شما در کانادا خواهد بود. البته چه نیاز به مجوز داشته باشید یا نه، مسئله‌ای وجود دارد که در اکثر مواقع باید آن را رعایت کنید: معمولاً در پروسه‌ٔ اعزام دانشجو به کانادا، لازم است نشان دهید که بیمه مسافرتی تحصیلی کافی در خارج از کشور دارید. این بیمه را باید قبل از سفر تهیه کرده باشید.

6. کار در حین تحصیل:

در کانادا، دانشجویان خارجی و بین‌المللی که در حال تحصیل هستند به صورت همزمان می‌توانند تا زمانی که مجوز تحصیلی معتبری داشته باشند، در محوطه دانشگاه یا خارج از آن کار کنند. همه دانشجویان تمام‌وقت با مجوز تحصیلی معتبر، مجاز به کار پاره‌وقت در داخل یا خارج از دانشگاه تا 20 ساعت در هفته در طول ترم‌های تحصیلی، و اشتغال تمام وقت در تعطیلات ترم هستند.

با این حال، برخی از دوره‌ها ممکن است تصریح کنند که دانش‌آموزان بیش از 10 ساعت در هفته در طول ترم اجازه کار ندارند؛ به‌ویژه اگر دانشجوی مذکور برای تحصیل در کانادا بورسیه خاصی را دریافت کرده باشد. بهتر است در مورد شرایط کار در حین تحصیل در کانادا تحقیق بیشتری انجام دهید تا بتوانید بین مسیرهای مختلف، با آگاهی انتخاب کنید.

7. آب و هوا:

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید آماده‌ زندگی در هوای سرد باشید! زمستان‌های تورنتو در برخی مواقع، حمل و نقل را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین آگاه باشید که در چه آب و هوایی زندگی خواهید کرد.

مراحل اعزام دانشجو و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارید در ابتدای امر باید لیستی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا موسسات آموزشی کشور کانادا را تهیه کنید و شرایط مربوط به اخذ پذیرش در هر یک از این موسسات را بررسی و مورد ارزیابی قرار دهید. پس از بررسی شرایط پذیرش هر دانشگاه، شما نیز باید شرایط و علایق خود را در کفه دیگر ترازو قرار دهید تا بتوانید با ارزیابی درست و دقیق، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

ممکن است فرآیند انتخاب و ارزیابی دانشگاه‌ها برای شما مشکل باشد. اما جایی برای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا متخصصان آکادمی اپلای با سالها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به کانادا، از شرایط و قوانین پذیرش تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور اطلاع کامل دارند و می‌توانند شما را در این فرآیند کمک کنند. تنها کافیست تا نام و شماره تلفن خود را در فرم مشاوره زیر ثبت کنید، تا مشاوران آکادمی اپلای با شما تماس بگیرند و شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

حال در این مرحله پس از این که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید قدم بعدی این است که درخواست خود را جهت پذیرش، در وبسایت دانشگاه ثبت کنید و مدارک و اطلاعات لازم را ارائه دهید.

به محض دریافت ایمیل پذیرش از دانشگاه، زمان آن است که سراغ مرحله بعدی یعنی درخواست ویزای دانشجویی بروید.

مراحل اولیه برای اخذ ویزای دانشجویی:

 • قبل از ورود به این کشور، به صورت آنلاین برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا در وبسایت شهروندی و مهاجرت (CIC) اقدام کنید؛
 • اگر اینترنت محدودی دارید یا نمی‌توانید مدارک را به صورت آنلاین ارسال کنید، مدارک درخواست ویزا را از طریق پست ارسال کنید؛
 • یک نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (دانشگاهی که توسط دولت کانادا به رسمیت شناخته شده است) ارائه دهید؛
 • مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل خود در کانادا (هزینه‌های تحصیل و زندگی) ارائه دهید؛
 • مدرکی ارائه دهید که تایید کند سابقهٔ کیفری ندارید؛
 • سوابق بالینی خود را ارسال کنید که نشان دهد شما در سلامت کامل هستید. در صورت نیاز، معاینات پزشکی کامل را نیز ارائه دهید.

طبق قوانین اخیر ویزا، اگر یکی از اعضای خانواده شما در حال کار یا درخواست مجوز کار در کانادا باشد، درخواست مجوز تحصیل شما در عرض دو هفته بررسی می شود. همچنین می‌توانید مجوز تحصیل خود را در این شرایط تمدید کنید:

 • مایل به ادامه تحصیل باشید؛
 • کورس‌های تحصیلیتان تمام نشده باشد؛
 • دانشگاهتان را تغییر داده باشید.

مجوز تحصیل 90 روز پس از پایان تحصیلات شما (پس از دریافت اطلاعیه از اتمام برنامه) منقضی می‌شود. البته شما هنوز هم می‌توانید برای سفر و تجارب بیشتر در کانادا بمانید یا برای مجوز کار درخواست دهید. این مجوز به شما امکان می دهد شغلی تمام‌وقت یا نیمه‌وقت داشته باشید یا حتی خود‌اشتغال شوید.

نکته: پیش از هرچیز، بررسی کنید که آیا کشور محل اقامت شما در لیست درخواست‌های بیومتریک برای درخواست مجوز تحصیل قرار دارد یا خیر.

از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در کشور کانادا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرم درخواست استادی پرمیت؛
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه؛
 • یک پاسپورت/سند مسافرتی معتبر که به شما امکان بازگشت به کشور خود را نیز می‌دهد. اگر در ایالات متحده زندگی می‌کنید، این کار ضروری نیست؛
 • دو عکس جدید در اندازه پاسپورت، با مشخصات نام و تاریخ تولد درج شده در پشت آن؛
 • اثبات حمایت مالی در طول برنامه تحصیلی (این به این معنی است که ثابت کنید بین 10000 تا 11000 CAD در سال برای زندگی در کانادا، در اختیار دارید)؛
 • اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، به گواهی نامه پذیرش کبک، ترجمه انگلیسی و فرانسوی مدرک خود، بیانیه مترجم و یک کپی تایید شده از مدارک اصلی نیز نیاز خواهید داشت؛
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه مجوز تحصیل (150 CAD).

هزینه‎‌ی اعزام دانشجو به کانادا

تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. در مقایسه با کشورهای دانشجوپذیر دیگر، هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا نسبتاً ارزان به نظر می‌رسد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا، معمولا بین 12000 تا 18000 دلار در سال خواهد بود.

هزینه اجاره آپارتمان می‌تواند از 400 دلار تا 1500 دلار در ماه (بسته به جایی که به دنبال مسکن هستید)، متفاوت باشد.

هزینه اعزام دانشجو به کانادا

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در خارج از کشور در کانادا را دارند، این فرصت را دارند که طی دو ددلاین، تحصیل خود را آغاز کنند:

 • آخرین مهلت ثبت نام در زمستان 1، سپتامبر است؛
 • ثبت نام تابستانی از 15 ژانویه برای دانشجویان کارشناسی ارشد و برای دانشجویان کارشناسی، زودتر آغاز می شود؛
 • ددلاین‌ها بین موسسات متفاوت است و دوره‌های تحصیلی مختلف در همان دانشگاه نیز می‌توانند ددلاین‌های متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل همیشه باید وب‌سایت رسمی برنامه تحصیلی را برای اطلاعات به روز، بررسی کنید؛
 • برای افزایش شانس پذیرش، باید 8 تا 12 ماه قبل از شروع دوره، درخواست خود را ارسال کنید. یک یا دو ماه پس از بسته شدن درخواست‌ها، نامه رسمی پذیرش را از دانشگاه دریافت خواهید کرد.

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش

برای تکمیل فرایند درخواست و پذیرش در دانشگاه، باید چند مرحله اضافی را طی کنید:

 • بیمه درمانی خود را مشخص کنید. مبلغ بیمه بسته به استانی در کانادا که در آن زندگی خواهید کرد متفاوت است؛
 • بلیط هواپیما به مقصد کانادا را تنها پس از دریافت تاییدیه ویزا بخرید؛
 • دانشجویان باید پس از ورود به کانادا، به طور رسمی در دانشگاه ثبت‌نام کنند تا متعهد شوند که کلاس‌های خود را شروع خواهند کرد.

در جدول زیر، برخی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل و رتبه‌بندی آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

نام دانشگاه رنکینگ جهانی رنکینگ کانادا
دانشگاه تورنتو 25 1
دانشگاه مک گیل 31 2
دانشگاه بریتیش کلمبیا 45 3
دانشگاه مونترال 118 4
دانشگاه آلبرتا 119 5
دانشگاه مک مستر 144 6
دانشگاه واترلو 166 7
دانشگاه وسترن آنتاریو 203 8
دانشگاه کویینز 246 9
دانشگاه کلگری 247 10

برای کوتاه‌سازی تمام مراحل و جهت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا، می‌توانید از موسسه اعزام دانشجو به کانادا در تهران یا سایر شهرها کمک بگیرید. خدمات اعزام دانشجو به کانادا برای سال 2023 و مشاوره رایگان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی، به صورت تخصصی توسط کارشناسان خبره در موسسه آکادمی اپلای انجام می‌شود.

موسسه آکادمی اپلای در زمینه اعزام دانشجو به کانادا خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد. آکادمی اپلای در تمام مراحل مهاجرت تحصیلی همراه شما خواهد بود. شما می‌توانید از مشاوره رایگان آکادمی اپلای استفاده کنید و همچنین از خدمات گسترده دیگر مجموعه آکادمی اپلای در زمینه: اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها، اخذ ویزای تحصیلی، اخذ بورسیه تحصیلی، رزرو خوابگاه، خدمات پیکاپ ویزا و …… استفاده کنید. تنها کافیست تا با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی زیر را تکمیل کنید تا مشاورین ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما ارتباط برقرار کنند.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند