Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1821
 • رتبه جهانی
  31
 • رتبه کشوری
  2
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  11000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  25000
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
آدرس دانشگاه
درباره دانشگاه

دانشگاه مک گیل کانادا به واسطۀ کیفیت برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی خود، از شهرتی بین‌المللی برخوردار است. تحقیقات ارنست رادرفورد (Ernest Rutherford) در مورد ماهیت رادیواکتیویته که جایزۀ نوبل را دریافت کرد، در این دانشگاه انجام شد. همچنین، اختراع سلول‌های مصنوعی خون و پلکسی گلاس نیز نمایانگر بخشی از دستاوردهای دانشگاه مک گیل است.

مک گیل علاوه بر دوره‌های تحصیلی خود، به دلیل جذب و پذیرش دانشجویان مستعد و نخبگان کانادا، در ایالات متحده و سراسر جهان نیز شناخته شده است. دانشجویان این دانشگاه، بالاترین میانگین نمرات ورودی در دانشگاه های کانادا را دارند و نسبت به همتایان خود در دیگر دانشگاه‌های جهان، جوایز ملی و بین‌المللی بیشتری کسب کرده‌اند. در ادامۀ این مطلب، به معرفی جامع دانشگاه مک گیل، شرایط پذیرش دانشجویان و مزایای تحصیل در این مؤسسۀ آموزشی می‌پردازیم.

درباره دانشگاه مک گیل کانادا و تاریخچه آن چه می‌دانید؟

جیمز مک گیل (James McGill)، تاجر اسکاتلندی، در قرن 19 میلادی، این دانشگاه دولتی را در شهر مونترال استان کبک تأسیس کرد. این مرکز آموزشی در حال حاضر با بیش از 40 هزار دانشجو از سراسر جهان، 1600 استاد برجسته و 7 هزار کارمند، جایگاه ویژه‌ای در میان برترین مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان دارد.

فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، از سطح علمی بالایی برخوردارند. بسیاری از این افراد در طول تاریخ، موفق شده‌اند تا جوایزی بین‌المللی در رشته‌های تحصیلی متنوع کسب و مقالاتی نیز تألیف کنند. دانشگاه مک گیل، تنها عضو کانادایی انجمن رهبران دانشگاه جهانی (GULF) محسوب می‌شود. همچنین در باشگاه‌های دو پردیس این مؤسسۀ آموزشی نیز 29 تیم ورزشی در حال فعالیت هستند.

آشنایی با رنکینگ دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل از نظر کیفیت برنامه‌های آموزشی و دوره‌های تحصیلی ارائه‌شده به دانشجویان، رتبۀ 31 برترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین در میان دانشگاه‌های ممتاز کانادا نیز این مؤسسۀ آموزشی، در جایگاه دوم قرار دارد.از این رو سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا برای اخذ پذیرش از این دانشگاه و مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام می‌کنند.

عملکرد تحصیلی این دانشگاه از سال 2012 تاکنون، به شرح زیر رتبه‌بندی شده است:


سال میلادی

برترین دانشگاه‌های
جهان QS

2012

18

2014

21

2015

21

2016

24

2017

30

2018

32

2019

33

2020

35

2021

31

2022

27

آشنایی با پردیس‌های دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل در استان کبک کانادا، دو پردیس دارد که پردیس اصلی آن در مرکز شهر مونترال و دامنۀ کوه رویال واقع شده است. این پردیس همچنین در نزدیکی ایستگاه‌های مترو Peel و McGill قرار دارد. پردیس مک دونالد نیز دومین پردیس دانشگاه مک گیل است که در شهر سنت-آن-دو-بلوو (Saint-Anne-de-Bellevue) قرار گرفته و برنامه‌های تحصیلی خود را در دانشکده‌های علوم کشاورزی و محیط زیست، تغذیه و رژیم غذایی، محیط زیست و مؤسسۀ انگل‌شناسی، ارائه می‌کند.

آشنایی با دانشکده های دانشگاه مک گیل کانادا

این دانشگاه از 10 دانشکده و مدرسه تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها، برنامه‌های تحصیلی ویژه‌ای به دانشجویان بومی و بین‌المللی خود ارائه می‌کنند. حدود دو سوم دانشجویان دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. به طور معمول، هزینه‌های شرکت در برنامه‌های آموزشی این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی بالاتر است.

این دانشگاه همچنین به چندین مؤسسۀ آموزش علوم بهداشت و سلامت نیز وابسته است و دانشکدۀ پزشکی آن، قدیمی‌ترین دانشکدۀ کانادا محسوب می‌شود. تحقیقات دانشگاه مک گیل، در بیش از 40 مرکز پژوهشی آن انجام می‌شود. از جمله دستاوردهای تحقیقاتی دانشگاه نیز می‌توان به ایجاد اولین سلول خونی مصنوعی اشاره کرد. به طور کلی، دانشکده‌های دانشگاه مک گیل عبارتند از:

 1. کشاورزی و علوم محیطی؛
 2. هنر؛
 3. دندانپزشکی؛
 4. آموزش؛
 5. مهندسی؛
 6. حقوق؛
 7. مدیریت؛
 8. پزشکی؛
 9. موسیقی؛
 10. علوم.

چه رشته‌هایی در دانشگاه مک گیل کانادا تدریس می‌شود؟

دانشگاه مک گیل کانادا یکی از اصلی‌ترین اجزاء شبکۀ دانشگاهی استان مونترال است. این دانشگاه، بیش از 300 برنامۀ آموزشی طراحی کرده است که در هر یک از دانشکده‌های آن، به دانشجویان مقاطع کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و فوق دکتری (GPSO) ارائه می‌شود.

رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی

همانطور که گفتیم، طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان بومی و بین‌المللی قرار گرفته است که هر یک از متقاضیان می‌توانند با توجه به سلایق و اهداف خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. در جدول زیر، برخی از رشته‌های دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی را معرفی کرده‌ایم.


تجارت و اقتصاد

اقتصاد و دارایی

کارآفرینی

سرمایه‌گذاری

اقتصاد محیط زیست

سیستم‌های اطلاعاتی

اقتصاد

تجارت بین‌الملل

مدیریت بین‌المللی

مدیریت سرمایه‌گذاری

منابع انسانی و روابط کار

مدیریت رفتار سازمانی

بازاریابی

مدیریت خرده‌فروشی

تجارت و کارآفرینی در کشاورزی

مدیریت استراتژیک کسب و کار

ایمنی غذایی

کشاورزی بین‌المللی

زمین‌شناسی اقتصادی

مدیریت عملیات

حسابداری

تجزیه و تحلیل کسب و کار

IT


مطالعات توسعه بین‌المللی

روابط صنعتی

کارآفرینی اجتماعی

مدیریت توسعۀ پایدار

آمار

تولیدات کشاورزی

مهندسی و مدیریت ساخت

اقتصاد کشاورزی

اکولوژی کاربردی

کارآفرینی فناورانه

IT


آموزش

مهد کودک و آموزش ابتدایی

آموزش موسیقی

تدریس حرکت‌شناسی

تدریس زبان انگلیسی به دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه

تدریس ریاضی به دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه

تدریس رشتۀ علم و تکنولوژی به دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه

تدریس انگلیسی به عنوان زبان دوم (TESL)

تربیت بدنی و بهداشت

تدریس علوم اجتماعی به دانش‌آموزان تحصیلات متوسطه

آموزش هنر

روانشناسی تربیتی


مهندسی

علوم کامپیوتر

معماری

مهندسی محیط زیست

بیوتکنولوژی

مهندسی شیمی

مهندسی کامپیوتر

مهندسی الکترونیک

نانوتکنولوژی

فیزیک

ریاضیات

مهندسی نرم‌افزار

مهندسی منابع طبیعی

مهندسی زیستی

فیزیک

مهندسی هوافضا

مهندسی مواد

مهندسی مکانیک

مهندسی پزشکی

مهندسی عمران

هوش مصنوعی

مهندسی کشاورزی

مهندسی معدن


محیط زیست

زیست‌شناسی

جغرافیا

نجوم

ژئوشیمی

زیست‌شناسی حیات وحش

علوم تغذیه

تولیدات گیاهی

بوم‌سازگان آبی

حفاظت تنوع زیستی

علوم زراعی و زیست‌محیطی

علوم جوی

زمین‌شناسی

تاریخ طبیعی

مطالعات میدانی

آب و خاک

مدیریت منابع تجدیدپذیر


علوم سلامت و بهداشت

فارماکولوژی

میکروبیولوژی و ایمونولوژی

فیزیولوژی

علوم اعصاب

کاردرمانی

داروسازی

علوم شناختی

آناتومی و زیست‌شناسی سلولی

پرستاری

ایمونولوژی

علوم رفتاری

زیست‌شناسی حیوانات

دندانپزشکی

محاسباتی
علوم شناختی


علوم انسانی و هنر

تاریخ هنر

مطالعات کانادایی

مطالعات و شیوه‌های ادبی فرانسوی

مطالعات ایتالیایی

ترجمه ادبیات فرانسه

هنرهای آزاد

زبان‌شناسی

مطالعات فرهنگ آسیای شرقی

مطالعات کبک

فرهنگ روسیه

ادبیات و فرهنگ اروپایی

مطالعات زنان و فمینیستی

زبان اردو

سینمای جهانی

مطالعات جهان اسلام و خاورمیانه

مطالعات آلمانی

مطالعات آفریقایی

مردم‌شناسی

مطالعات کلاسیک

علوم اجتماعی

مطالعات آمریکای لاتین و کارائیب

مطالعات یهودی

مطالعات قرون وسطی

فلسفه

تئاتر و هنرهای نمایشی

علوم سیاسی

ادبیات انگلیسی

جامعه‌شناسی

مطالعات آسیای جنوبی

تاریخ و فلسفۀ دانش


موسیقی

گیتار

جاز

تاریخچۀ موسیقی

خوانندگی و وکال

سازهای ارکستر

علم و فناوری موسیقی

تئوری موسیقی

ارگ

رهبری موسیقی

آهنگسازی

پیانو

رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد

هر یک از دانشکده‌های دانشگاه مک گیل، دوره‌های آموزشی منحصر به فرد خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. در حالت کلی، بیشتر برنامه‌های تحصیلی کارشناسی، در مقطع فوق لیسانس نیز ارائه می‌شوند. برخی از این رشته‌ها، عبارتند از:

 1. علوم دامی؛
 2. بیوتکنولوژی؛
 3. علوم صنایع؛
 4. تاریخ هنر؛
 5. ریاضیات و آمار؛
 6. علوم سیاسی؛
 7. روانشناسی؛
 8. حرکت‌شناسی؛
 9. مهندسی شیمی؛
 10. و...

رشته‌های تحصیلی مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری می‌توانند با دنبال کردن حرفۀ آکادمیک مورد نظر، توسعه و آیندۀ شغلی خود را رقم بزنند. فارغ‌التحصیلان PhD دانشگاه مک گیل، از موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و سطح علمی بالایی دارند. با این حال، داشتن درکی واقع‌بینانه از چالش‌های این فرآیند، از اهمیت آکادمیک، مالی و شخصی زیادی برخوردار است. برنامه‌های آموزشی مقطع دکتری دانشگاه مک گیل نیز عبارتند از:

 • زمین‌شناسی؛
 • شیمی؛
 • میکروبیولوژی؛
 • زبان و ادبیات روسی؛
 • علوم ارتباطات؛
 • تاریخ هنر؛
 • ریاضیات و آمار؛
 • کاردرمانی؛
 • موسیقی؛
 • زبان و ادبیات فرانسوی؛
 • مهندسی عمران؛
  و...

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل کانادا چیست؟

عوامل زیادی از جمله مدارک تحصیلی و نمرات دانشجویان، در تصمیم‌گیری پذیرش آن‌ها برای تحصیل در دانشگاه مک گیل کشور کانادا در نظر گرفته می‌شوند که متقاضیان باید نسبت به آن‌ها آگاه بوده و الزامات مربوطه را به جا آورند. پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی، کاملاً رقابتی است و همچنین به شرایط پذیرش واحد دانشگاهی و بودجۀ در دسترس نیز بستگی دارد؛ بنابراین حتی با رعایت حدأقل استانداردها نیز تضمینی برای قبولی دانشجویان وجود ندارد.

الزامات و ضوابط تعیین‌شده در این فرآیند، با توجه به پیشنیۀ تحصیلی افراد و رشتۀ مورد نظر آن‌ها، متفاوت خواهد بود. بنابراین داوطلبان می‌توانند جهت کسب به‌روزترین اطلاعات در این باره، از مشاوران مهاجرتی کمک گرفته و به وب‌سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنند. لازم به ذکر است که محدودیت‌های پذیرش می‌توانند سال به سال تغییر کنند و دانشجویان باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه جهات دریاقت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایند.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی

متقاضیان برای اخذ پذیرش مک گیل کانادا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، باید از یک مدرک دیپلم دوازده‌سالۀ معتبر برخوردار بوده و معدل آن‌ها نیز نباید کمتر از 14 باشد. همچنین از الزامات برخی دانشکده‌های این مؤسسۀ آموزشی، شرکت در آزمون‌های ورودی مربوط به هر رشتۀ تحصیلی و کسب نمرۀ کافی است. به علاوه، دیگر ضروریات این فرآیند نیز تسلط کافی به زبان انگلیسی خواهد بود.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

پذیرش در این مقطع، مستلزم ارائۀ مدرک کارشناسی معتبری با معدل دست کم 16 است. به علاوۀ برخورداری از مدارک زبان و کسب نمرۀ لازم در آزمون‌های مورد تأیید، ارائۀ توصیه‌نامۀ استادان و انگیزه‌نامۀ استاندارد نیز نقش مهمی در موفقیت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه مک گیل، ایفا می‌کند.
لازم به ذکر است که برای برخی از رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد، ارائۀ پایان‌نامه به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز ضرورت دارد که متقاضیان باید آن را نیز در نظر داشته باشند.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری

سالانه، دانشجویان بین‌المللی زیادی از سراسر جهان برای پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه مک گیل، اقدام می‌کنند. به طور معمول، مقطع تحصیلی حدود 4 الی 8 سال به طول می‌انجامد. داوطلبان دکتری باید پس از انتخاب رشتۀ مورد نظر، استاد راهنمای واجد شرایط خود را از دانشگاه انتخاب کرده و مکاتبات لازم را انجام دهند.
ارائۀ مدارکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامۀ استادان،رزومه، پروپوزال و مقالات علمی تألیف‌شده (برخی از رشته‌ها) نیز از ضرورت‌های پذیرش در این مقطع تحصیلی است. به علاوه، دانشجویان در پایان برنامۀ آموزشی خود، ملزم به ارائۀ پایان‌نامه و دفاع از آن خواهند بود.

برای دریافت پذیرش دانشگاه مک گیل چه مدارکی مورد نیاز است؟

یکی از مهم‌ترین مراحل ارسال درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل کشور کانادا، ارسال مدارک رسمی و ترجمه‌شدۀ مورد نیاز این فرآیند خواهد بود. اسناد لازم با توجه به رشتۀ تحصیلی دانشجویان و مقطع آن‌ها، متفاوت است. به طور کلی، برخی از مهم‌ترین این مدارک عبارتند از:

 • سوابق تحصیلی
  ارسال سوابق تحصیلی متقاضیان از هر مؤسسۀ و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اند؛
  رونوشت‌ها باید به صورت رسمی ترجمه شده و به همراه مدارک زبان اصلی ارائه شوند؛
  یک کپی غیر رسمی از سوابق تحصیلی کامل دانشجویان ارسال شود ؛
  چنانچه ریزنمرات ارائه‌شده، نشان‌دهندۀ اعطاء مدرک نباشند، یک کپی از گواهی مدرک دیپلم نیز باید بارگذاری شود؛
  پس از دریافت تأییدیۀ پذیرش، باید نسخه‌ای رسمی از هر رونوشت نیز به دانشگاه مک گیل ارسال شود.
 • توصیه‌نامۀ استادان
  برخی از دپارتمان‌های دانشگاه، الزامات خاصی در رابطه با توصیه‌نامه‌ها تعیین کرده‌اند که داوطلبان باید پیش از ارسال مدارک خود، از آن‌ها اطلاع داشته باشند؛
  به طور معمول، ارائۀ 2 توصیه‌نامه از استادان معتبر لازم است؛
  دانشگاه مک گیل برای هر رفرنس معرفی‌شده در فرم درخواست، ایمیلی ارسال و اعتبار وی را ارزیابی می‌کند؛
  در موارد نادر، ممکن است استادان معرفی‌شده واجد شرایط نبوده و رد صلاحیت شوند. این امر از طریق ایمیل به متقاضیان اعلام شده و از آن‌ها خواسته از استادان دعوت می‌شود تا با ورود به بخشی از وب‌سایت رسمی دانشگاه مک‌گیل، توصیه‌نامه‌های خود را آپلود کنند؛
  اهداف و رشتۀ تحصیلی مورد نظر دانشجویان باید در توصیه‌نامه‌ها شرح داده شوند؛
  تاریخ مربوطه باید در این اسناد ثبت شده و بیش از 12 ماه از صدور آن‌ها نگذشته باشد؛
  موقعیت استاد انتخابی و اطلاعات تماس وی نیز باید در این مدارک ثبت شده باشند.
 • مدرک آزمون GRE برای رشته‌های فنی و مهندسی؛
 • مدرک آزمون GMAT برای رشته‌های تجاری و مالی؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی؛
 • مدارک شناسایی؛
 • گذرنامۀ معتبر؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • و...

کدام مدارک زبان برای دانشگاه مک گیل کانادا معتبر است؟

دانشجویان بین‌المللی کشورهایی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست، برای اخذ پذیرش دانشگاه مک گیل، ملزم به ارائۀ یکی از نمرات زیر به عنوان مدرک مورد نیاز و اثبات مهارت و تسلط خود در این زبان خواهند بود. متقاضیان باید توجه داشته باشند که در برخی موارد، الزامات دانش زبانی بعضی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی با نمرات جدول زیر، متفاوت است.


آزمون

حدأقل نمرۀ مورد نیاز
برای مقطع کارشناسی

حدأقل نمرۀ مورد نیاز
برای تحصیلات تکمیلی

TOEFL

80 الی 100 (با توجه به برنامۀ آموزشی مورد نظر)

86 (آزمون کاغذی)
567 (آنلاین)

IELTS

6.0

6.5

MELAB

85
درصد

PTE

65

قابل قبول نیست

هزینه تحصیل در دانشگاه مک گیل کانادا چقدر است؟

اهمیت زیادی دارد که داوطلبان پیش از اقدام به اخذ پذیرش از مؤسسۀ آموزش عالی مک گیل و ویزای تحصیلی کانادا، از هزینه‌های شهریۀ دانشگاه و سایر هزینه‌های زندگی در این کشور، آگاه باشند. هزینۀ تخمینی زندگی در کانادا به مدت یک سال تحصیلی در دانشگاه مذکور، به شرح زیر است:

شهریۀ دانشگاه

هزینه های تحصیل در کانادا در اکثر موارد با توجه به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان، متفاوت خواهد بود. به طور کلی، میانگین هزینۀ مورد نیاز جهت پرداخت شهریۀ سالانه دانشگاه مک گیل، به شرح زیر است:


نوع متقاضیان

شهریۀ تحصیل (به دلار کانادا)

هزینه‌های جانبی (به
دلار کانادا)

متقاضیان بین‌المللی

18110 تا 48747 CAD

1537 تا 3391 CAD

دانشجویان مقیم کبک

2544  CAD

1637 تا 3586 CAD

شهروندان سایر مناطق کانادا

7940  CAD

هزینۀ زندگی

سایر هزینه‌های اصلی زندگی به جز شهریۀ مورد نیاز متقاضیان جهت ثبت‌نام در دانشگاه مک گیل مونترال کانادا، به شرح زیر است:

 • اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه: 8148 تا 12052 دلار کانادا در سال؛
 • اقامت در آپارتمان‌های اجاره‌ای: 500 تا 1300 دلار کانادا در ماه (به طور معمول فرآیند پیدا کردن مکانی مناسب و اجاره در استان کبک، 12 ماه طول می‌کشد)؛
 • برنامۀ غذایی برای دانشجویان ساکن محوطۀ دانشگاه: 5475 دلار کانادا در سال؛
 • برنامۀ غذایی شخصی برای دانشجویان غیر مقیم: 2600 دلار کانادا در سال؛
 • بیمۀ درمانی که برای دانشجویان بین‌المللی اجباری است: 1161 دلار کانادا؛
 • نوشت‌افزار و کتاب‌های درسی: 1000 دلار کانادا.

خوشبختانه تحصیل در دانشگاه مک گیل کانادا به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا با رعایت الزاماتی تعیین‌شده، حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. در وهلۀ اول، متقاضیان باید درخواست خود را به همراه تمامی مدارک لازم این فرآیند، به دانشگاه ارسال کنند. دانشجویان پذیرفته‌شده، واجد شرایط ارسال درخواست اشتغال در موقعیت‌های مندرج در وب‌سایت رسمی دانشگاه خواهند بود.

از مهم‌ترین الزامات کار دانشجویی در کانادا این است که دانشجویان در رشتۀ آموزشی مورد نظر، به صورت تمام‌وقت ثبت‌نام کرده و نیاز مالی خود را اثبات کنند. سوابق تحصیلی مناسب و دستاوردهای متقاضیان نیز نقش مهمی در انتخاب آن‌ها برای اشتغال در محیط دانشگاه یا سازمان‌های خارج از آن، ایفا می‌کنند.

دانشگاه مک گیل کانادا چه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌کند؟

دانشگاه مک گیل، برنامه‌های متعددی را جهت تسهیل شرایط تحصیل دانشجویان بین‌المللی خود طراحی کرده است که از جملۀ آن‌ها می‌توان به اعطاء انواع بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های مالی اشاره کرد. این دانشگاه برای دانشجویان واجد شرایطی که به تازگی در رشتۀ مورد نظر خود ثبت‌نام کرده‌اند، مبلغ 3 هزار دلار کانادا را به عنوان بورسیۀ تحصیلی در نظر گرفته است.

متقاضیان برای برخورداری از این بورسیه دانشگاه مک گیل، ملزم به ثبت درخواست نیستند، چرا که این مبلغ به صورت خودکار به تمامی دانشجویان با شرایط مذکور اعطاء خواهد شد. به علاوه، بسیاری از دانشکده‌ها و مؤسسات آموزشی وابسته به این دانشگاه نیز برنامه‌های کمک‌هزینۀ تحصیلی و بورسیه‌های دانشجویی خود را دارند که با توجه به الزامات خاصی از جمله رشته و مقطع تحصیلی افراد، به آن‌ها تعلق می‌گیرند.

ددلاین اپلای دانشگاه مک گیل کانادا چه زمانی است؟

برای انجام هر یک از فرآیندهای ارسال درخواست پذیرش، مهلتی در نظر گرفته شده است که متقاضیان باید پیش از تصمیم‌گیری دربارۀ رشتۀ تحصیلی خود و اقدام به ارسال مدارک، از آن‌ها آگاهی داشته باشند. این تاریخ‌ها می‌توانند با توجه به سوابق تحصیلی متقاضیان و در برخی موارد، برنامه‌های آموزشی مورد نظر آن‌ها متفاوت باشند. اگرچه در حالت کلی، ددلاین اپلای دانشگاه مک گیل در سال 2022 و ترم‌های تحصیلی مختلف، به شرح زیر است:


متقاضیان کانادایی و دانشجویان مک گیل

ددلاین اول

ارسال درخواست

30 ژانویه

ددلاین دوم

ارسال درخواست

1 ژوئن

ددلاین سوم

پیدا کردن استاد راهنما

10 ژوئیه

متقاضیان بین‌المللی

ددلاین اول

ارسال درخواست

30 ژانویه

ددلاین دوم

پیدا کردن استاد راهنما

19 مه

متقاضیان PhD

ددلاین ارسال درخواست

1 دسامبر

الف) ترم پاییز


متقاضیان کانادایی و دانشجویان مک گیل

ددلاین اول

ارسال درخواست

10 نوامبر

ددلاین دوم

پیدا کردن استاد راهنما

25 نوامبر

متقاضیان بین‌المللی

ددلاین اول

ارسال درخواست

10 سپتامبر

ددلاین دوم

پیدا کردن استاد راهنما

25 سپتامبر

ب) ترم زمستان

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه مک گیل به چه صورت است؟

تمامی دانشجویان بین‌المللی یا شهروند دیگر مناطق کانادا، می‌توانند در یکی از خوابگاه‌های محوطۀ این دانشگاه اقامت داشته باشند. هزینۀ زندگی در این اقامتگاه‌ها در سال، بین 6 الی 14 هزار دلار کانادا متغیر است. اتاق‌های خوابگاه می‌تواند به صورت فردی یا مشترک باشند.
امکاناتی از جمله خدمات برق، آب، گاز، اینترنت و... نیز در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند. در بیشتر مواقع، این موارد هزینه‌هایی مازاد بر اجارۀ خوابگاه در بر دارند؛ به علاوه، استفاده از برنامه‌های غذایی تعیین‌شده نیز در برخی از ساختمان‌های اقامت دانشجویان، الزامی است.

تحصیل در دانشگاه مک گیل کانادا چه مزایایی دارد؟

دانشگاه مک گیل، یکی از شناخته‌شده‌ترین مؤسسات آموزش عالی کشور کانادا و دانشگاه‌های پیشرو در جهان است. با دانشجویانی از 150 کشور مختلف جهان، بدنۀ دانشجویان بین‌المللی مک گیل در میان سایر دانشگاه‌های تحقیقات فشرده در کشور، بسیار متنوع بوده و مکانی مطلوب برای یادگیری و اشتغال این افراد، محسوب می‌شود.

برنامه‌های آموزشی و تحصیلی دانشگاه مک گیل، به زبان انگلیسی یا فرانسوی و در یک محیط بزرگ و شهری ارائه می‌شوند. این دانشگاه به عنوان یک مؤسسۀ پزشکی برتر، امکانات رفاهی و پژوهشی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار داده و علاوه بر مزیت‌های فرهنگی و علمی عضویت در جامعۀ آن، محصلان مزایای زیادی از نظر رفاه کلی نیز خواهند داشت.

مراکز تحقیقاتی پیشگام، کیفیت برنامه‌های تحصیلی، امکان ارتباط با شبکه‌های بین‌المللی متعدد، فرصت تحصیل با استادانی در خط مقدم نوآوری، امکانات و تجهیزات پیشرفتۀ آموزشی، اخذ مدارک معتبر و رشد سطح علمی، از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه مک گیل کانادا به شمار می‌روند.
همچنین، هزینۀ تحصیل در این دانشگاه و زندگی در مونترال نیز نسبت به سایر مؤسسات آموزش عالی مشابه در سراسر جهان، مقرون به صرفه‌تر بوده و نقش مهمی در تسهیل شرایط دانشجویان بین‌المللی ایفا می‌کند.

سخن پایانی

داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وبسایت رسمی دانشگاه مک گیل کشور کانادا، اطلاعات جامع و به‌روزی دربارۀ جزئیات هر یک از برنامه‌های تحصیلی و دوره‌های آموزشی مورد نظر خود کسب کنند. همچنین اخذ مشاورۀ حرفه‌ای از کارشناسان این حوزه نیز نقش مؤثری در فرآیند اعزام دانشجو به کانادا ایفا می‌کند. مؤسسۀ آکادمی اپلای با ارائۀ دوره‌های آموزشی جامع و مقرون به صرفۀ متخصصان خود، همراه دانشجویان خواهد بود.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند