Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1965
 • رتبه جهانی
  601
 • رتبه کشوری
  102
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  19000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  14803
 • مهلت ثبت‌نام
  30 نوامبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه دولتی کالیفرنیا سانتا کروز (University of California Santa Cruz) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی الهام‌گرفته، جهانی و پیشرو در تقاطع نوآوری و عدالت است. این دانشگاه که به‌صورت ایالتی ساخته شده است، رشته‌های متنوعی را برای دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد، از این رو یکی از گزینه های خوب جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا است. در این مطلب، به بررسی شرایط لازم برای اخذ پذیرش و ورود به این دانشگاه می‌پردازیم.

تاریخچه

در سال 1950، ایده‌هایی برای ساختن یک پردیس دانشگاهی در خارج از شهر و دامنه‌های کوه‌های سانتا کروز وجود داشت که اجرایی نشد. پس از چند سال، مجلس سنای ایالت کالیفرنیا، لایحه‌ای را تصویب کرد تا اقداماتی برای ساخت دانشگاه انجام شود. اگرچه زمینی برای خرید انتخاب شده بود، اما ناگهان سهام منطقه بسیار گران شد و دیگر امکان خرید آن وجود نداشت. سرانجام و پس از گذشت یک سال، سانتا کروز، به‌عنوان محل تاسیس این دانشگاه انتخاب شد.

پروژه ساخت دانشگاه، از سال 1964 کلید خورد و سرانجام در سال 1965 افتتاح و اولین دانشجویان خود را نیز پذیرش کرد. رشته‌های تحصیلات تکمیلی در UC سانتا کروز، در سال 1966، با رشته‌هایی مانند نجوم، زیست‌شناسی و تاریخ‌آگاهی آغاز شد. در سال 1967، سانتا کروز، پردیس رشته‌های تحصیلات تکمیلی خود را گسترش داد و مواردی مانند شیمی، ادبیات و علوم زمین و سیاره را نیز به آن اضافه کرد.

دانشکده مهندسی جک باسکین، در سال 1997 تاسیس شد و رشته‌های شناخته‌شده بسیاری را در سطح جهانی معرفی کرد که به‌سرعت درحال‌رشد هستند.

موقعیت جغرافیایی

همان‌طور که از نام University of California Santa Cruz نیز مشخص است، این دانشگاه در ایالت کالیفرنیا و شهر سانتا کروز قرار دارد. پردیس اصلی این دانشگاه، در زمینی به مساحت 2000 هکتار و در 121 کیلومتری جنوب سانفرانسیسکو احداث شده است. این پردیس، علاوه بر فضاهای سبز متنوع، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری نیز دارد.

سانتا کروز، یکی از 10 پردیس دانشگاه کالیفرنیا به‌شمار می‌رود که اخذ پذیرش از آن بسیار رقابتی است.

رنکینگ دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز، یکی از مراکز آموزشی معتبر ایالتی در آمریکا است. این موسسه، در بین دانشگاه‌های آمریکا، در جایگاه 103 قرار دارد؛ علاوه بر این، طبق رتبه‌بندی QS، رتبه 601-650 جهان نیز در اختیار این دانشگاه بوده که نشان‌دهنده اعتبار بالای آن است.

در سال 2022، کالیفرنیا سانتا کروز، در رتبه 2 آمریکا به‌لحاظ «تاثیرگذاری» قرار گرفت.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

این دانشگاه، در حال حاضر، میزبان بیش از 18980 دانشجو است که از این تعداد، حدود 17084 نفر در مقطع کارشناسی و 1896 نفر در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند. حدود 1912 نفر از دانشجویان سانتا کروز را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. تعداد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به بیش از130000 نفر می‌رسد.

اعزام دانشجو به آمریکا تخصص ماست برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

دانشگاه UCSC، دارای 5 دانشکده مختلف است که هرکدام از آن‌ها رشته‌های متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهند.هر یک از این دانشکده‌ها عبارتند از:

 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم فیزیکی و زیستی

رشته‌های دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

رشته‌های دانشگاه دولتی کالیفرنیا سانتا کروز بسیار متنوع هستند؛ به‌طوری‌که در مقطع کارشناسی حدود 66 رشته و در مقاطع تحصیلات تکمیلی 64 رشته مختلف توسط این مرکز ارائه می‌شود. دانشجویان می‌توانند در هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ‌ارشد و دکتری در سانتا کروز مشغول‌‌به‌تحصیل شوند.

در ادامه، تعدادی از رشته‌های این دانشگاه را در مقاطع تحصیلی مختلف معرفی می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor)

UCSC، رشته‌های بسیار متنوعی را به دانشجویان کارشناسی ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته‌ها

علوم
کامپیوتر

اقتصاد

ریاضیات

تربیت‌معلم

روان‌شناسی

تاریخ

اکولوژی

اجرای
موسیقی

زیست‌شناسی
سلولی

علوم زیست‌شناسی

علوم
پزشکی

زبان‌شناسی
کاربردی

تجارت

مردم‌شناسی

مهندسی
پزشکی

باستان‌شناسی

علوم
اجتماعی

علوم
شناختی

جغرافیا

تاریخ هنر

مطالعات
محیط‌زیست

کامپیوتر

شیمی

فیزیک

هنر عکاسی
و فیلم

مطالعات
قانونی

علوم
اعصاب

فلسفه

علوم
سیاسی و دولتی

ادبیات
تطبیقی

مهندسی
کامپیوتر

مهندسی
برق

کارشناسی‌ارشد (Masters)

دانشگاه کالیفرنیا، به دانشجویان مقطع کارشناسی ‌ارشد نیز رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:


نام رشته‌ها

اقتصاد و
امور مالی کاربردی

موسیقی

تئاتر

پردازش
زبان طبیعی

ریاضیات
کاربردی

زبان‌شناسی

فلسفه

علم و
سیاست سواحل

شیمی

تاریخ

مطالعات
اقیانوس‌ها

موسیقی

مهندسی
بیوانفورماتیک

اکولوژی

علوم ارتباطات

اسناد
اجتماعی

مهندسی
کامپیوتر

علوم زمین

مهندسی
برق

علوم آماری

دکتری(PHD)

دانشگاه تحقیقاتی کالیفرنیا سانتا کروز، به دانشجویان مقطع دکتری، رشته‌های زیر را ارائه می‌دهد:


نام رشته‌ها

مردم‌شناسی

علوم زمین

زبان‌شناسی

فیزیک

ریاضیات کاربردی

اقتصاد

موسیقی

علوم
سیاسی

نجوم و
فیزیک نجومی

آموزش

فلسفه

تاریخ

مهندسی برق

علوم و مهندسی کامپیوتر

شیمی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز، سخت‌گیری‌های زیادی را برای پذیرش دانشجویان دارد. متقاضیان اخذ پذیرش این موسسه، با استفاده از یک فرآیند بررسی جامع و با 23 معیار، توسط هر دانشکده، بررسی می‌شوند. این متقاضیان، باید حداقل معدل 3 یا 3.40 را کسب کرده باشند و در هیچ‌کدام از دروس خود نمره پایین‌تر از C نداشته باشند؛ علاوه بر این، حداقل 15 دوره مقدماتی کالج (دوره‌های «a-g») را نیز گذرانده باشند.

در نظر داشته باشید که دانشجویان مقطع کارشناسی، باید در آزمون‌های SAT یا ACT نیز شرکت کنند و بتوانند حداقل نمره موردنیاز دانشگاه را به‌دست آورند.

متقاضیانی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را داشته باشند، باید حداقل معدل 3.40 از 4 را در 2 سال آخر از مقطع پیشین خود کسب کرده باشند؛ علاوه بر این، باید مدرک کارشناسی یا کارشناسی ‌ارشد خود را نیز از یک دانشگاه معتبر کسب کنند.

یکی از شرایط اصلی که برای دانشجویان بین‌المللی در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد، داشتن تسلط به زبان انگلیسی است. از آنجا که زبان رسمی تدریس و تحصیل در دانشگاه سانتا کروز، انگلیسی است، تمامی متقاضیان موظف‌ هستند که تسلط خود را به این زبان اثبات کنند؛ به همین دلیل نیز این دانشگاه، مدرک یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی را از آن‌ها درخواست می‌کند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

اولین قدم برای اپلای دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز، تهیه مدارک موردنیاز است. این مدارک، برای هر مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشند. در ادامه، هر یک از مدارک را برای شما بیان می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor)

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی UCSC را دارند، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ترجمه ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • ترجمه اصل مدرک دیپلم؛
 • نمرات آزمون SAT و ACT؛
 • 2 توصیه‌نامه از استادان؛

کارشناسی‌ارشد (Masters)

درصورتی‌که قصد اپلای دانشگاه تحقیقاتی کالیفرنیا سانتا کروز را در مقطع کارشناسی ‌‌ارشد داشته باشید، باید در ابتدا مدارک زیر را جمع‌آوری کنید:

 • ترجمه مدرک معتبر در مقطع کارشناسی؛
 • ترجمه ریزنمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 2 توصیه‌نامه از استادان؛

دکتری (PHD)

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که تحصیلات خود را در مقطع دکتری نیز ادامه دهند. این دانشجویان، باید مدارک زیر را جهت اخذ پذیرش دانشگاه تحقیقاتی کالیفرنیا سانتا کروز ارسال کنند:

 • ترجمه مدرک کارشناس‌ ‌ارشد؛
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 2 توصیه‌نامه از استادان؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی در مجلات علمی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان انگلیسی.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌ آمریکا

تمامی دانشجویان بین‌المللی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نباشد، باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی شرکت کنند. این متقاضیان، باید بتوانند حداقل نمرات قابل‌قبولی را که دانشگاه برای آن‌ها تعیین کرده است، کسب کنند. در جدول زیر، حداقل نمرات تعیین‌شده توسط دانشگاه را مشاهده می‌کنید:


نام آزمون

حداقل
نمره

آزمون
آیلتس

نمره 7-
حداقل نمره 8 برای مکالمه

آزمون
تافل

تافل iBT:  89 برای رشته‌های شیمی، بیوشیمی، مهندسی
کامپیوتر و برق
نمره 100
برای رشته پردازش زبان طبیعی- 83 برای دیگر رشته‌ها

ددلاین دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

دانشگاه دولتی کالیفرنیا سانتا کروز، برای هر یک از رشته‌های خود ددلاین مشخصی را در نظر گرفته است؛ بنابراین بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق‌تر به، سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز مراجعه کنید. با‌این‌وجود به‌صورت کلی تاریخ ددلاین‌ها در 1 دسامبر و اوایل ژانویه، برای دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکتری، تعیین شده است. دانشجویان دیگر نیز باید تا تاریخ 30 نوامبر، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند.

پیشنهاد می‌شود درصورتی‌ که قصد اپلای برای کالیفرنیا سانتا کروز را دارید، حداقل 2 هفته پیش از زمان اعلام‌شده، مدارک موردنیاز را به‌همراه درخواست خود، برای دانشگاه ارسال کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

هزینه تحصیل در این دانشگاه، به مقطع و رشته تحصیلی هر فرد بستگی دارد. در حالت کلی هزینه تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی حدود 14640 دلار است. این هزینه برای دانشجویان کارشناسی ‌ارشد و دکتری نیز حدود 14178 دلار خواهد بود که در سایت دانشگاه نیز اعلام شده است.

دانشجویان به‌جزء هزینه شهریه دانشگاه، باید موارد دیگری مانند حمل‌و‌نقل، هزینه اسکان، خرید کتاب و وسایل موردنیاز و... را نیز در نظر داشته باشند؛ به همین دلیل این دانشگاه هزینه‌های دیگر را نیز به‌صورت حدودی مشخص کرده است که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:


عنوان

هزینه

خوابگاه

17000-21000
دلار

هزینه رفت‌وآمد

769-1179
دلار

هزینه‌های
شخصی

2271 دلار

بیمه
سلامت

4665 دلار

شهریه
ساکنان خارج از ایالت

15000
دلار

در مجموع، هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه سالانه حدود 60354 دلار خواهد بود؛ البته در نظر داشته باشید که این مبلغ ممکن است در هر سال تحصیلی کمی تغییر کند یا برای هر رشته‌ای متفاوت باشد.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌ آمریکا

یکی از دغدغه‌های اساسی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه است. UCSC برای حمایت از دانشجویان و جبران بخشی از هزینه‌های آن‌ها، بورسیه‌های متعددی را فراهم کرده است. دانشجویان بین‌المللی، واجد شرایط دریافت کمک‌های فدرال براساس نیاز نیستند؛ زیرا این کمک برای شهروندان ایالات متحده و ساکنان دائمی در نظر گرفته شده است. بااین‌حال، کالیفرنیا سانتا کروز بورسیه‌های دیگری را فراهم کرده است که ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی نیز قابل استفاده باشند.

برای آشنایی با شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا این مطلب را بخوانید.

یکی از بورسیه‌های معروفی که دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز برای دانشجویان بین‌المللی با شرایط خاص فراهم کرده است، بورسیه The Sara Matthews Scholarship است. این کمک‌هزینه تحصیلی، به آن دسته از دانشجویان شایسته بین‌المللی اهدا می‌شود که بتوانند معدلی بالاتر از 3.5 کسب کنند. این بورسیه ارزشی بین 1000 تا 5000 دلار دارد و دانشجویان برای دریافت آن، باید در زمان اعلام‌شده درخواست خود را ارسال کنند.

برخی دیگر از بورسیه‌های تحصیلی سانتا کروز عبارت هستند از:

 • بورسیه IELTS USA - Andrea Scott International Graduate Student Scholarship: این بورسیه که از طریق آیلتس به دانشجویان اهدا می‌شود، 5000 دلار ارزش دارد و به‌مدت 3 سال قابل‌تمدید است.
 • بورسیه Deserve: یکی از معدود بورسیه‌هایی است که به دانشجویان بین‌المللی در ایالات متحده ارائه می‌شود. این بورسیه، به 6 دانشجو در مقطع کارشناسی و 6 دانشجو در مقطع کارشناسی ‌ارشد تعلق می‌گیرد و مبلع آن 5000 دلار خواهد بود.
 • بورسیه Study California: بورسیه تحصیلی کالیفرنیا، پاییز هر سال، به سه دانشجوی بین‌المللی تازه‌وارد که قصد ثبت‌نام در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا را داشته باشند، اهدا می‌شود. مبلغ این جایزه هر سال تغییر می‌کند؛ بااین‌وجود حداقل مبلغ تعیین‌شده برای آن 1000 دلار است.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند که برای کاهش هزینه‌های خود در زمان دانشجویی، در خوابگاه‌های دانشگاه ساکن شوند. کالیفرنیا سانتا کروز نیز خوابگاه‌های مختلفی را برای درخواست‌کنندگان فراهم کرده است. اکثر خوابگاه‌های UCSC در مقطع کارشناسی، وابسته به یکی از ده کالج مسکونی هستند. فضاهای اقامتی این خوابگاه‌ها، شامل اتاق‌های مشترک و خصوصی می‌شوند. این فضاها، معمولاً ظرفیت زندگی 15 تا 50 دانشجو در هر طبقه را دارند و دارای حمام‌ها و فضا‌های استراحت مشترک هستند.

کالیفرنیا سانتا کروز، ساختمان‌های خوابگاهی و آپارتمان‌های اشتراکی نیز دارد که هر کدام از آن‌ها، 4 تا 8 دانشجو را در خود جای می‌دهند. این اتاق‌ها مجهز به نشیمن و ناهارخوری، آشپزخانه و حمام هستند که برخی از آن‌ها به‌صورت مشترک و برخی دیگر نیز به‌صورت خصوصی فراهم شده‌اند. تمامی این خوابگاه‌ها، به‌صورت کاملا مبله در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌کالیفرنیا سانتا کروز‌

دانشجویان UCSC، این فرصت را دارند که برای جبران بخشی از هزینه‌های خود، در حین تحصیل کار کنند. درخواست‌کنندگان می‌توانند به‌مدت 20 ساعت در هفته کار کنند؛ علاوه بر این، چنانچه در زمان تعطیلات دانشگاه قرار داشته باشند، می‌توانند به‌مدت حداکثر 40 ساعت در هفته نیز کار کنند و از این طریق، بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را پوشش دهند.

جمع‌بندی

در این مطلب به‌صورت جامع شرایط و نحوه پذیرش در دانشگاه سانتا کروز را بررسی کردیم. مهاجرت تحصیلی چیزی فراتر از جمع‌آوری مدارک و ارسال آن برای مرکز آموزشی موردنظر بوده و پیچیدگی‌های حقوقی زیادی دارد. بنابراین پیش از هر اقدامی و برای جلوگیری از ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی آمریکا، با وکلای باتجربه ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند