Search
Close this search box.

توصیه نامه تحصیلی چیست ؟

در چند سال اخیر تحصیل در خارج از کشور به یکی از روش‌های مهاجرتی موردعلاقۀ بسیاری از افراد تبدیل شده است. می‌توان گفت که بسیاری از افراد حداقل یکبار به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا فکر کرده‌اند. در این میان، اولین چیزی که افراد پس از این تصمیم بررسی می‌کنند، شرایط و مدارک موردنیاز آن است. توصیه نامه تحصیلی یکی اصلی‌ترین مدارکی است که هر دانشگاه از متقاضیان درخواست می‌کند.

نگارش توصیه‌ نامۀ مناسب و معتبر اهمیت به‌سزایی در پذیرفته‌شدن افراد در دانشگاه دارد و به همین دلیل لازم است که هر فرد اطلاعات کاملی راجع‌به آن داشته باشد. در این مطلب پس از پاسخ به پرسش اساسی توصیه نامه تحصیلی چیست، به بررسی نکات مهم در نگارش انواع آن می‌پردازیم.

توصیه نامه تحصیلی چیست؟

توصیه نامه تحصیلی که با نام Recommendation letter نیز شناخته می‌شود، یکی از مدارک اصلی و رسمی موردنیاز برای دریافت اپلای و تحصیل در خارج از کشور به شمار می‌رود. این نامه باید توسط فردی نوشته شود که بتواند عملکرد تحصیلی یا کار فرد متقاضی را توصیه کند.

ریکامندیشن لتر صلاحیت‌ها و مهارت‌های متقاضی در رابطه با یک موقعیت تحصیلی را توضیح می‌دهد. به عبارت دیگر، توصیه نامه مشخص می‌کند که فرد متقاضی به عنوان یک دانش آموخته در مقطع و رشتۀ مشخص، چه ظرفیت‌ها و توانایی‌های علمی و اخلاقی دارد. این نامه را معمولا استادان یا معلمانی که پیش از این با فرد آشنایی داشته‌اند، برای او می‌نویسند.

این نامه در برخی از مواقع به صورت مستقیم از استادان به درخواست‌کنندگان آن ارسال می‌شود و گاهی اوقات نیز ممکن است استادان این فرصت را به فرد بدهند که پیش از ارسال نامه آن را بررسی کنند.

انواع توصیه نامه تحصیلی

برای آن‌که به پرسش توصیه نامه تحصیلی چیست پاسخ کامل‌تری بدهیم، لازم است که انواع آن را نیز بررسی کنیم. به صورت کلی مهم‌ترین انواع آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • توصیه نامه تحصیلی برای کارشناسی
 • توصیه نامه تحصیلی برای کارشناسی ارشد
 • توصیه نامه تحصیلی برای دکتری

علاوه بر این موارد، انواع دیگری از توصیه نامه تحصیلی وجود دارد که شامل توصیه نامه برای دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی، کالج و قبولی برای شغل‌های دستیاری استادان دانشگاه می‌شود.

تاثیر توصیه نامه تحصیلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های بین المللی

نگارش توصیه نامه تحصیلی اهمیت بسیار زیادی در اخذ پذیرش دارد. کالج‌ها و دانشگاه‌های بین‌المللی برای پذیرش دانشجویان معمولاً به سه فاکتور مهم توجه می‌کنند:

 • ریزنمرات؛
 • رشته تحصیلی؛
 • نمرات متقاضی در آزمون‌های استاندارد.

در صورتی که معیارهای اصلی را داشته باشید، دریافت پذیرش به اعتبار شما بستگی خواهد داشت. در این مرحله، داشتن توصیه نامه تحصیلی نقش پررنگی در موفقیت یا عدم‌موفقیت‌تان می‌گذارد.

اگرچه نگارش رزومۀ برای اپلای تا حد زیادی به اعتبارتان کمک می‌کند، اما توصیه نامه تنها سندی است که تمامی موفقیت‌ها، مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی شما را از نظر افراد با درجات علمی بالاتر تأیید می‌کند. برخی از افراد سوال می‌کنند که اگر عملکرد آن‌ها در مسابقات یا فعالیت‌های فوق‌برنامه بسیار خوب باشد، علت تأکید بر نگارش توصیه نامه تحصیلی چیست؟

اگرچه اهمیت این فعالیت‌ها بر کسی پوشیده نیست، اما در صورتی که به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر و پررقابت باشید، ممکن است با افرادی رقابت کنید که همگی نقش فعالی در این برنامه‌ها داشته باشند. بنابراین در این حالت عوامل ثانویه مانند توصیه نامه، انگیزه‌نامه ، تجربه کاری و … نقش پررنگی دارند.

با این شرایط، تأثیر توصیه نامه تحصیلی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی را می‌توان در ۴ مورد زیر خلاصه کرد:

 1. ایجاد تمایز میان متقاضی با دیگر افراد؛
 2. یکتا و منحصر به‌فرد بودن هر توصیه نامه راجع‌به شخص؛
 3. افزایش احتمال اخذ پذیرش با نگارش توصیه نامه بهتر؛
 4. امکان توجیه نقاط ضعف و برجسته‌تر کردن نقاط قوت.

چه کسانی باید توصیه نامه را بنویسند؟

اگرچه نگارش ریکامندیشن لتر به خودی خود اهمیت بسیاری دارد، اما آن‌چه که این نامه را باارزش‌تر می‌کند، نویسندۀ آن است. به عبارت دیگر، هر استادی که شما را می‌شناسد، نمی‌تواند برایتان توصیه نامه بنویسد. فردی که Recommendation letter را می‌نویسد، باید ویژگی‌ها و شرایط خاصی داشته باشد.

این شرایط عبارتند از:

 1. شناخت کافی از شما: مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرط، داشتن شناخت کافی از شما است زیرا استاد باید بتواند ارتباط علمی خود را با شما اثبات کند. اگر این رابطۀ علمی اثبات نشود، ممکن است علاوه بر این‌که شانس شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه موردنظر به خطر بیفتد، در آینده نتوانید برای دانشگاه‌های خارجی دیگر نیز اپلای کنید.
 2. زمینه کاری مرتبط: استادی که قصد دارد برای شما توصیه نامه بنویسد باید در حوزه تحصیل موردنظر شما متخصص باشد.
 3. ارتباط کافی: استاد موردنظر باید شناخت و ارتباط کافی با شما داشته باشد تا بتوانید از او درخواست نوشتن این نامه را بکنید. ارتباط گرفتن با استادان قدیمی می‌تواند در این مورد بسیار مناسب باشد.

نحوه نگارش توصیه نامه تحصیلی

محتوای توصیه نامه تحصیلی شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که در ادامه به صورت جداگانه هریک از این بخش‌ها را بررسی می‌کنیم.

 1. معرفی نویسنده نامه
  ریکامندیشن لتر باید در ابتدا با معرفی صادرکنندۀ آن آغاز شود. بنابراین بهتر است یک یا دو سطر اول نوشته مشخصات نویسنده، سمت علمی و ارتباط فرد با دانشجو را بیان کند. از آن‌جا که نگارنده نامه لازم است ارتباطی آکادمیک با فرد داشته باشد، این ارتباط باید برای دانشگاه مشخص شود.
 2. ویژگی‌ها و صلاحیت‌های دانشجو
  بخش دوم نامه مربوط به صلاحیت‌های دانشجو است و استاد باید با ذکر مثال ویژگی‌های علمی و شخصیتی، دستاوردها، توانایی‌ها و نقاط قوت دانشجو را مطرح کند. این بخش مهم‌ترین قسمت توصیه نامه است زیرا دانشگاه‌ها معمولا به دنبال پذیرش دانشجویانی هستند که سطح پژوهشی و علمی دانشگاه را بالا ببرند.
 3. فعالیت‌های دانشجو
  اگر استاد با دانشجوی خود پژوهش مشترکی داشته‌اند یا هرگونه فعالیت علمی انجام داده‌اند که دستاورد مهمی داشته است، در این بخش استاد باید آن را توضیح دهد. علاوه بر این، استاد می‌تواند در این قسمت فعالیت‌های خارج از کلاس دانشجو را نیز مطرح کند. این کارها شامل کارهای داوطلبانه، مسابقات، پژوهش‌های گروهی یا حتی توانایی‌های علمی و نمرات می‌شود.
 4. نتیجه‌گیری
  پس از بیان تمامی نکات مهم، استاد باید یک پاراگراف از انتهای نامه را برای نتیجه‌گیری از صلاحیت‌ها و پتانسیل‌های دانشجو برای موقعیت تحصیلی موردنظر در نظر بگیرد. این قسمت می‌تواند در یک یا دو جمله نیز خلاصه شود.
 5. اطلاعات تماس استاد
  در انتها، استاد باید اطلاعات تماس مانند شماره تلفن، ایمیل و … خود را یادداشت کند تا در صورت نیاز دانشگاه بتواند به طور مستقیم با استاد نگارنده نامه در ارتباط باشد.

نحوه ارسال Recommendation letter

در مرحله آخر باید بدانید که راه‌های ارسال توصیه نامه تحصیلی چیست.

معمولا دانشگاه‌ها از دو روش برای دریافت ریکامندیشن استفاده می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها از دانشجو درخواست می‌کنند که توصیه نامه‌های خود را به همراه سایر مدارک موردنیاز برای اپلای در زمان مشخص و از طریق وب سایت برای دانشگاه ارسال کنند. بنابراین در این حالت استاد باید نامه را در اختیار دانشجو قرار دهد.

برخی دیگر از دانشگاه‌ها توصیه نامه تحصیلی را به صورت جداگانه و مستقیم از استادان دریافت می‌کنند. در این حالت توصیه نامه به صورت محرمانه از طریق آدرس‌های مشخص‌شده برای دانشگاه ارسال می‌شود.

اشتباهات رایج در نگارش ریکامندیشن لتر

اگرچه نگارش توصیه نامه به ظاهر کار دشواری نیست، اما در صورتی که دقت کافی در نوشتن آن نداشته باشید، ممکن است شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه‌ موردعلاقه خود از دست بدهید. برای جلوگیری از به‌وجود آمدن این مشکل، در ادامه تعدادی از رایج‌ترین اشتباهات مربوط به این نامه را بررسی می‌کنیم.

 1. اشکالات گرامری و نگارشی
  یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواردی که در نگارش نامه‌های آکادمیک اهمیت دارد، نداشتن اشتباهات دستور زبان و ایرادات نگارشی است. بنابراین بهتر است پیش از ارسال توصیه نامه این موضوع چندین بار بررسی شود.
 2. ارائه اطلاعات نامرتبط
  توصیه نامه باید به صورت خلاصه تمامی پتانسیل‌ها و توانایی‌های علمی دانشجو را نشان دهد. بنابراین ارائه اطلاعات نامرتبط و مواردی مانند گرایش سیاسی، وضعیت تأهل، دین و … نباید در آن ذکر شود.
 3. دریافت توصیه نامه از استاد اشتباه
  استادی که برای دریافت توصیه نامه از او اقدام می‌کنید، باید فردی با درجه علمی بالا و رزومه آکادمیک مناسب بوده که شناخت کاملی از شما نیز داشته باشد. در غیر این صورت نه‌تنها ریکامندیشن لتر مفید نیست، بلکه ممکن است امتیاز منفی برای شما ایجاد کند.
 4. تکرار کردن اطلاعات رزومه در توصیه نامه
  ریکامندیشن لتر نباید تمامی اطلاعات موجود در رزومه یا انگیزه‌نامه را تکرار کند، بلکه باید دیدگاه جدیدی را دربارۀ شما ارائه دهد.
 5. کلی‌گویی
  بهتر است استاد در زمان نوشتن توصیه نامه تحصیلی تمامی مهارت‌ها و امتیازات را با ارائه مثال مطرح کند و از کلی‌گویی بپرهیزد.

نمونه متن توصیه نامه تحصیلی انگلیسی

متن توصیه نامه تحصیلی انگلیسی

برای این‌که درک درستی از نحوه نگارش توصیه نامه تحصیلی داشته باشید، بررسی نمونه‌ها کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. در ادامه یک نمونه توصیه نامه انگلیسی و یک نمونه فارسی ارائه شده است که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

به خاطر داشته باشید که کپی کردن ریکامندیشن لترهای موجود در اینترنت به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. زیرا این نامه باید کاملا شخصی باشد و باتوجه به توانایی‌ها و پتانسیل‌های شما نوشته شود.

نمونه متن توصیه نامه تحصیلی فارسی

نمونه متن توصیه نامه تحصیلی فارسی

کلام آخر

توصیه نامه تحصیلی یکی از مدارک اصلی موردنیاز برای اپلای دانشگاه‌های بین‌المللی به شمار می‌رود که تاثیر بسیار زیادی بر شانس افراد در قبولی دارد. در این مطلب به پرسش مهم توصیه نامه تحصیلی چیست پاسخ داده و نحوه نگارش آن را شرح دادیم.

چنانچه بعد از مطالعه کامل این مقاله همچنان نیاز به راهنمایی در نگارش توصیه‌نامه تحصیلی دارید می‌توانید با مشاوران ما در آکادمی اپلای در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

اگر می‌خواهید LoR شما تاثیر بیشتری داشته باشد، بهتر است سه نکتۀ زیر را مدنظر قرار دهید:

 • در سریع‌ترین زمان ممکن آن را ارسال کنید؛
 • در زمان درخواست نگارش توصیه نامه از استادان خود حرفه‌ای و مودب باشید؛
 • تمامی مدارک، رزومه‌ها و مقالات خود را به استاد موردنظر ارائه دهید تا اطلاعات کاملی از شما داشته باشند.

با رعایت نکات مطرح‌شده در این مطلب شما می‌توانید یک Recommendation letter قوی و حرفه‌ای داشته باشید که شما را از دیگر متقاضیان متمایز کند.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 4]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند