Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1909
 • رتبه جهانی
  50
 • رتبه کشوری
  5
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  5000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  35000
 • مهلت ثبت‌نام
  30 نوامبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  ندارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  ندارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کوئینزلند و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه کوئینزلند (The University of Queensland) یا (UQ) یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی معتبر در استرالیا است که هر سال دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا می‌پذیرد. این دانشگاه، یکی از 6 دانشگاه ماسه‌سنگی است که این موضوع، نشان از قدیمی‌بودن آن دارد. هدف اصلی دانشگاه دولتی کوئینزلند، بهبود منافع عمومی از طریق تعالی در آموزش، تحقیق و تعامل با جوامع در سطح محلی و جهانی است. در این مطلب، به بررسی دانشگاه دولتی‌تحقیقاتی کوئینزلند و شرایط لازم برای اخذ پذیرش از آن می‌پردازیم.

تاریخچه

دانشگاه تحقیقاتی کوئینزلند که از طریق قانون پارلمان ایالتی در سال 1909 تأسیس شد، اولین دانشگاه در ایالت خود بود. این دانشگاه، به‌طور رسمی، در 16 آوریل 1910 آغازبه‌کار کرد. تدریس در UQ از سال 1911 در خانه دولتی قدیمی، در خیابان جورج شهر بریزبن، آغاز شد. در سال اول، سه دانشکده هنر، علوم و مهندسی فعالیت خود را آغاز کردند که در مجموع 83 دانشجو (60 مرد و 23 زن) در آن مشغول‌به‌تحصیل شدند.

پس از آنکه جنگ جهانی اول به پایان رسید، دانشگاه به سرعت گسترش یافت. در سال 1922، یک زمین در پارک ویکتوریا (در محلی که اکنون دانشکده پزشکی در آن قرار دارد) به UQ اختصاص یافت. چهار سال بعد، دکتر جیمز اونیل مین و خواهرش خانم مری املیا مین، بودجه‌ای را برای خرید زمین سنت لوسیا که اکنون پردیس اصلی دانشگاه در آن قرار دارد، فراهم کردند. ساخت‌وساز در این زمین، در سال 1937 آغاز شد و اولین ساختمان با نام «ساختمان فورگان اسمیت» در سال 1939 تکمیل شد.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه دولتی کوئینزلند، در شهر بریزبن، پایتخت ایالت کوئینزلند استرالیا قرار گرفته است. این دانشگاه، دارای 3 پردیس اصلی است که هر کدام از آن‌ها، در مکان‎های مختلفی قرار دارند:

 1. پردیس St Lucia: این پردیس که اصلی‌ترین پردیس UQ است، در 114 هکتار زمین محدود به رودخانه بریزبن قرار دارد. این فضا، ترکیبی پرجنب‌وجوش از ساختمان‌های ماسه‌سنگی باشکوه و معماری معاصر، باغ‌ها و دریاچه‌های زیبا است.
 2. پردیس Gatton: این پردیس، در حقیقت یکی از پردیس‌های روستایی دانشگاه UQ است که در دره Lockyer در 87 کیلومتری غرب مرکز شهر بریزبن قرار دارد.
 3. پردیس Herston: پردیس هرستون، فقط چند دقیقه از مرکز شهر بریزبن فاصله دارد. دانشکده‌های پزشکی و بهداشت عمومی، مرکز تحقیقات بالینی، مرکز بهداشت دهان و دندان و فعالیت‌های تحقیقاتی دانشکده پرستاری و مامایی، همگی در این پردیس فعال هستند.

رنکینگ دانشگاه (در استرالیا و در جهان)

UQ یکی از برترین دانشگاه‌های استرالیا محسوب می‌شود که همواره در سطح جهانی نیز خوش درخشیده است. این دانشگاه، در سال 2022 رتبه 50 در سطح جهان و 5 در استرالیا را ازآن خود کرده است. دانشگاه دولتی کوئینزلند، یکی از پیشروترین دانشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی استرالیا است. UQ بیش از یک قرن، در راستای توسعه دانش برای جهانی بهتر تلاش و با افراد برجسته‌ای نیز کار کرده است.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

دانشگاه دولتی کوئینزلند استرالیا، بیش از 56000 دانشجو دارد که 22240 نفر از این تعداد، دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه هستند. این دانشگاه، حدود 116 برنامه برای دانشجویان کارشناسی و 209 برنامه نیز برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری دارد.

دانشکده‌های دانشگاه کوئینزلند استرالیا

دانشگاه تحقیاتی کوئینزلند، دارای 6 دانشکده، تعداد زیادی مدرسه و مرکز تحقیقاتی است. این دانشگاه، در هر یک از دانشکده‌های خود رشته‌های متعددی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در قسمت زیر، نام هر یک از این دانشکده‌ها آورده شده است:

 1. دانشکده بازرگانی، اقتصاد و حقوق (BEL)
 2. دانشکده مهندسی، کشاورزی و فناوری اطلاعات
 3. دانشکده علوم بهداشت و رفتاری
 4. دانشکده پزشکی
 5. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی (HASS)
 6. دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی این دانشگاه، یکی از برترین دانشکده‌ها در سطح جهان به‌شمار می‌رود و همواره در فهرست برترین رتبه‌های دنیا قرار داشته است.

رشته‌های دانشگاه کوئینزلند

UQ، رشته‌های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهد. از آنجا که رشته‌های دانشگاه دولتی کوئینزلند برای هر مقطع تحصیلی بسیار متنوع هستند، امکان معرفی همه آن‌ها در این مقاله وجود ندارد؛ بنابراین چنانچه قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، می‌توانید لیست کامل رشته‌های ارائه‌شده را در سایت رسمی دانشگاه کوئینزلند بررسی کنید. در ادامه، تعدادی از این رشته‌ها را در مقاطع مختلف معرفی می‌کنیم:

کارشناسی(Bachelor)

رشته‌های The University of Queensland برای مقطع کارشناسی بسیار متنوع هستند و دانشجویان می‌توانند در رشته موردنظر خود در این دانشگاه تحصیل کنند. برخی از این رشته را در جدول زیر ‌مشاهده می‌کنید:


نام رشته

معماری

طراحی

کارآفرینی و نوآوری

علوم ورزش و تغذیه

مهندسی شیمی

توسعه شهری

اقتصاد بین‌الملل

مددکاری

مهندسی برق

برنامه‌ریزی شهری

مدیریت جهانی

پاتولوژی

مهندسی علوم

امنیت سایبری

تجزیه‌وتحلیل بازرگانی

مشاوره

مهندسی نرم‌افزار

علوم داده

امور مالی پیشرفته

فیزیوتراپی

مهندسی معدن

انرژی پایدار

مدیریت حوادث

بهداشت روانی

مهندسی مکانیک

مدیریت بازرگانی

هتل‌داری

روانشناسی

علوم کامپیوتر

اقتصاد

گردشگری

ارتباطات

فناوری اطلاعات

تجارت

مدیریت محیط‌زیست

آموزش

روزنامه‎نگاری

بهداشت عمومی

ریاضیات

علوم حیاط‌وحش

روابط بین‌الملل

موسیقی

 

علوم کشاورزی

کارشناسی‌ارشد(Masters)

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد را دارند، می‌توانند در هر یک از رشته‌های مختلفی که The University of Queensland به آن‌ها ارائه داده است، مشغول‌به‌تحصیل شوند. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

علوم کشاورزی

علوم حیوانات

اقتصاد پیشرفته

معماری

بیوانفورماتیک

علوم کامپیوتر

آموزش

مهندسی برق

آمار زیستی

ارتباطات

ریاضیات مالی

علوم مهندسی

بیوتکنولوژی

امنیت سایبری

مدیریت جهانی

مهندسی عمران

مدیریت کسب‌وکار

زیست‌شناسی حفاظت

علوم بهداشت محیط

مهندسی شیمی

تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار

علوم حفاظتی

حاکمیت و سیاست عمومی

مهندسی مکانیک

دندانپزشکی بالینی

مشاوره

پزشکی

مهندسی آب شهری

تجارت

مطالعات رژیم غذایی

سلامت روانی

مهندسی نرم‌افزار

طراحی تعامل

فناوری اطلاعات

موسیقی

مهندسی زیستی

اقتصاد سلامت

حقوق بین‌الملل

بیولوژی ملکولی

روانشناسی

دکتری(PHD)

که قصد تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه تحقیقاتی کوئینزلند را دارند، می‌توانند در رشته‌های متعددی مشغول‌به‌تحصیل شوند:


نام رشته

پزشکی

علوم ورزشی

ریاضیات

فلسفه

دندان‌پزشکی

علوم زیست‌پزشکی

معماری

اقتصاد

روانشناسی

علوم کشاورزی

 

 

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه کوئینزلند

دانشگاه دولتی کوئینزلند، شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان مشخص کرده است که این شرایط در مقاطع تحصیلی مختلف و البته هر رشته متفاوت هستند؛ بنابراین درصورتی‌که قصد اخذ پذیرش دانشگاه کوئینزلند را دارید، بهتر است در ابتدا شرایط کلی ورود به این دانشگاه را بدانید.

در ابتدا بد نیست بدانید که The University of Queensland، بیش از 400 رشته مختلف دارد؛ بنابراین بهتر است جزئیات تحصیل در هر یک از این رشته‌ها را از طریق دانشگاه پیگیری کنید.

UQ، یکی از دانشگاه‌های برتر در سطح جهان و استرالیا محسوب می‌شود و یکی از اولین شرط‌ها برای دریافت پذیرش از این دانشگاه، داشتن مدارک آکادمیک مناسب است. رقابت برای تحصیل در دانشگاه دولتی کوئینزلند بسیار بالا است و تنها افرادی که از نظر علمی در سطح بالایی قرار داشته باشند، شانس ورود به این دانشگاه را خواهند داشت.

علاوه بر این، دانشجویان باید به مهارت‌های زبان انگلیسی نیز تسلط کافی داشته باشند. کوئینزلند، برای دانشجویان رشته‌های مختلف، حداقل نمره مشخصی را تعیین کرده است. دانشجویان باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی شرکت و بتوانند حداقل نمره موردنظر دانشگاه را کسب کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کوئینزلند

اگر قصد اپلای دانشگاه کوئینزلند و مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارید، باید پیش از هرچیز مدارک موردنیاز را تهیه کنید. این مدارک برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت هستند. در ادامه، لیست مدارک موردنیاز برای هر مقطع تحصیلی را به‌صورت جداگانه برای شما شرح می‌دهیم:

کارشناسی (Bachelor)

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید علاوه بر داشتن شرایط لازم برای اپلای، مدارک زیر را نیز برای دانشگاه تهیه و ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی
 • ریزنمرات دوره متوسطه
 • مدرک پیش‌دانشگاهی

البته در بعضی مواقع ممکن است برخی از رشته‌ها، پیش‌نیازهایی نیز داشته باشند که دانشجویان باید در ابتدا آن‌ها را بگذرانند.

کارشناسی‌ارشد (Masters)

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که مقطع کارشناسی‌ارشد را در UQ تحصیل کنند. این دانشجویان باید مدارک زیر را از قبل جمع‌آوری و برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک معتبر کارشناسی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی یا SOP
 • توصیه‌نامه
 • مقالات یا پروژه‌های تحقیقاتی

دکتری (PHD)

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه تحقیقاتی کوئینزلند، باید مدارک مختلفی را برای دانشگاه ارسال کنند. این مدارک عبارت هستند از:

 • مدرک کارشناسی‌ارشد
 • ریزنمرات کارشناسی‌ارشد
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر
 • رزومه حرفه ای
 • مدرک زبان انگلیسی
 • پورتفولیو (در برخی از رشته‌ها)

در نظر داشته باشید که برخی از رشته‌ها ممکن است نیازمند مدارک دیگری نیز باشند. علاوه بر این، تمامی مدارک اشاره‌شده باید به زبان انگلیسی ترجمه و به وسیله مهر اداره مهاجرت و دادگستری نیز تایید شده باشند.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کوئینزلند

زبان رسمی تدریس و تحصیل در دانشگاه دولتی کوئینزلند انگلیسی است؛ به همین دلیل تمامی دانشجویان باید بتوانند مهارت‌های زبان انگلیسی خود را به دانشگاه اثبات کنند. آزمون‌های متفاوتی برای اثبات این موضوع وجود دارند که این دانشگاه، تعدادی از آن‌ها را پذیرفته و حداقل نمره موردنیاز را برای آن‌ها مشخص کرده است. در جدول زیر تمامی این آزمون‌ها به‌همراه حداقل نمره موردنیاز، مشخص شده‌اند:


نام آزمون

حداقل نمره در مقطع کارشناسی

آزمون آیلتس

نمره 6.5- حداقل نمره 6 در
تمام مهارت‌ها

آزمون تافل

تافل iBT : 87- با حداقل نمره  19در
مهارت خواندن، شنیدن و مکالمه و 21 در نوشتن
تافل PB: 570-با حداقل نمره 54 در مهارت شنیدن، خواندن و مکالمه و 59.5
در نوشتن

آزمون PTE

حداقل نمره کلی 64 با حداقل 60
در هر مهارت

آزمون CAE

حداقل نمره کلی 176 -با
حداقل 169 در هر مهارت

آزمون BE

4

نکته: درصورتی‌که مقطع تحصیلی قبلی خود را در یکی از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان گذرانده باشید، نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت.

ددلاین دانشگاه کوئینزلند

پس از تهیه تمام مدارک لازم برای دانشگاه و واجدشرایط‌بودن برای تحصیل در UQ، دانشجویان باید تمامی مدارک خود را در زمان مشخص برای دانشگاه ارسال کنند. آخرین فرصت ارسال اپلیکیشن‌ها، دو هفته پیش از شروع کلاس‌ها است؛ بنابراین بهتر است حداقل 3 تا 4 ماه پیش از شروع کلاس‌ها برای تهیه مدارک موردنیاز اقدام کنید. اولین فرصت برای اپلای دانشگاه دولتی کوئینزلند، اواسط فوریه است و دانشجویان تا یک هفته پیش از شروع کلاس‌ها می‌توانند برای تکمیل فرم پذیرش خود اقدام کنند.

تاریخ‌های ددلاین اعلام‌شده برای UQ عبارت هستند از:

 • ترم 1: 30 نوامبر
 • ترم 2: 31 می

هزینه تحصیل در دانشگاه کوئینزلند

به‌صورت کلی، شهریه دانشگاه دولتیکوئینزلند نیز مانند هر دانشگاه دیگری، به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. به‌طور متوسط، هزینه تحصیل در این دانشگاه 35000 دلار استرالیا در سال است؛ البته هزینه اکثر رشته‌های این دانشگاه در مقطع کارشناسی بین 35000 تا 45000 دلار استرالیا است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد را داشته باشند، باید مبلغی بین 17000 تا 41000 دلار استرالیا در سال بپردازند. در این میان، رشته‌ای مانند مددکاری، شهریه کمتری دارد که حدود 15000 دلار در سال است؛ علاوه بر این، رشته‌هایی مانند پزشکی هزینه بسیار بالایی دارند و در سال اول حدود 81150 دلار استرالیا از دانشجویان دریافت می‌شود. دانشجویان رشته دندان پزشکی نیز باید هر سال برای شهریه خود حدود 74000 دلار بپردازند.

اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه یکی از شرایط مهم تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا است.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کوئینزلند

UQ، برای حمایت از دانشجویان شایسته این دانشگاه و حفظ تمرکز آن‌ها روی تحصیلات خود، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به متقاضیان ارائه می‌دهد. اسکالرشیپ استرالیا، در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌شوند؛ بااین‌وجود، به‌دلیل رقابت بسیار زیادی که برای دریافت بورسیه‌های دانشگاه تحقیقاتی کوئینزلند وجود دارد، تنها افرادی با سابقه آکادمیک مناسب، شانس دریافت آن‌ها را خواهند داشت. در ادامه چند بورسیه‌ دانشگاه کوئینزلند را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. بورسیه Dalio Philanthropies Scholarship: برای دانشجویان کارشناسی دانشگاه دولتی کوئینزلند فراهم شده است که شرط دریافت آن، دستاوردهای آکادمیک دانشجویان است. این بورسیه، تعداد متغیری دارد و ارزش آن حدود 10000 دلار در سال است.
 2. بورسیه PhD scholarship: Quantum Enhanced Biosensing: به دانشجویان کارشناسی‌ارشد پژوهش‌محور (HDR) که در رشته‌های علوم ریاضیات مشغول‌به‌تحصیل هستند، ارائه می‌شود. ارزش این بورسیه، حدود ۲۸۸۰۰ دلار در سال است و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کوئینزلند

بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند که برای کاهش هزینه‌های زندگی خود در زمان تحصیل، در خوابگاه‌های دانشگاه ساکن شوند. خوابگاه‌ها، به‌دلیل نزدیک‌بودن به دانشگاه می‌توانند برای دانشجویان بسیار مناسب باشند. دانشگاه دولتی کوئینزلند نیز خوابگاه‌های مختلفی را در داخل پردیس دانشگاه برای دانشجویان فراهم کرده است. این خوابگاه‌ها، به‌صورت کاملا مبله در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند و امکانات مختلفی نیز در خود دارند. در ادامه، تعدادی از این خوابگاه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • خوابگاه UQ Residential College: در داخل پردیس St Lucia قرار دارد و هزینه اجاره آن بین 280 تا 660 دلار در هفته است. این خوابگاه دارای امکانات مختلفی مانند سالن مطالعه، تفریح و... است.
 • خوابگاه Halls of Residence: در پردیس Gatton قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین مجتمع‌های مسکونی دانشگاه کوئینزلند به‌شمار می‌رود. این خوابگاه، دارای 436 اتاق است که هر اتاق به حمام مشترک، اتاق‌های آموزشی، سالن مطالعه، تلویزیون و... دسترسی دارد.
 • اقامتگاه UQ Houses: دانشگاه دولتی کوئینزلند دارای خانه‌هایی در اطراف پردیس Gatton و St Lucia است که برای دانشجویانی که قصد زندگی با خانواده خود را دارند، فراهم شده است. هزینه اجاره این خانه‌ها بین 180 تا 210 دلار در هفته در پردیس St Lucia و بین 115 تا 130 دلار در هفته برای پردیس Gatton است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کوئینزلند

همان‌طور که تا به حال متوجه شده‌اید، هزینه تحصیل در UQ برای بسیاری از افراد گران است. از طرفی، با وجود بورسیه‌های ارائه‌شده در این دانشگاه، بسیاری از افراد ممکن است همچنان مشکلاتی برای جبران هزینه‌های تحصیل خود داشته باشند؛ به همین دلیل نیز این فرصت برای دانشجویان فراهم شده است که به دنبال کار دانشجویی در استرالیا باشند. دانشجویان می‌توانند به مدت 40 ساعت در دو هفته در طول تحصیل خود مشغول‌به‌کار شوند؛ البته در زمان تعطیلات رسمی دانشگاه، افراد می‌توانند بدون داشتن محدودیت زمانی نیز کار کنند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند