کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟

مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر، یکی از روش‌هایی است که دانشجویان برای دستیابی به آینده بهتر انتخاب می‌کنند. تحصیل در کشورهای توسعه‌یافته بسیار جذاب است اما وقتی درباره هزینه‌های آن صحبت می‌شود، شاید این جذابیت برای همیشه از بین برود. خوب است بدانید که در برخی از کشورها تحصیل در دانشگاه حتی برای دانشجویان بین‌المللی هم رایگان است. در این مطلب کم‌هزینه‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را معرفی کنیم. تا پایان این مقاله جذاب با آکادمی اپلای همراه باشید.

چرا تحصیل یکی از بهترین روش‌های مهاجرت است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سالیانه دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در خارج از کشور دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • امکان دریافت اقامت دائم و شهروندی

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت اقامت دائم کشورهای توسعه‌یافته است؛ زیرا هزینه‌ای که برای تحصیل در دانشگاه می‌شود بسیار کمتر از سایر مسیرها مانند سرمایه‌گذاری و کارآفرینی است. همین موضوع سبب شده است که بیشتر علاقه‌مندان به مهاجرت، تحصیل را در اولویت خود قرار دهند.

 • آینده شغلی درخشان

تحصیل در یک دانشگاه برتر و دارای رتبهٔ عالی در جهان، احتمال استخدام فارغ‌التحصیلان آن را در شرکت‌ها و هولدینگ‌های بزرگ جهان مانند گوگل، مایکروسافت و… به‌شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

 • زندگی در یک کشور توسعه‌یافته و دارای ثبات اقتصادی

ثبات اقتصادی شاید مهم‌ترین امتیاز برای متقاضیان ساکن در کشورهای در حال توسعه باشد. تجربه زندگی در یک اقتصاد پویا و پیشرو، یکی از انگیزه‌های اصلی داوطلبان برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر است.

 • تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان

کشورهای توسعه‌یافته، خانه برترین دانشگاه‌های جهان است. همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم؛ تحصیل در این دانشگاه‌ها تضمین‌کننده یک آینده شغلی درخشان برای شما است. همچنین اگر به تحقیق و پژوهش علاقه‌مند باشید، این مراکز آموزشی بالاترین سطح امکانات و تجهیزات را در اختیارتان خواهند گذاشت.

 • کسب استقلال و رشد فردی

برای بسیاری از دانشجویان، تحصیل در خارج از کشور اولین تجربه زندگی دور از خانه است. زندگی در یک کشور کاملا متفاوت می‌تواند فرصتی عالی برای به‌دست‌آوردن استقلال و یادگیری مهارت‌های زندگی و مراقبت از خود باشد. ضمن اینکه این استقلال می‌تواند موجب شکوفایی استعدادهای ناشناخته شما شود.

ارزان‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان چیست؟

عوامل زیادی سبب می‌شود که برخی از کشورها برای دانشجویان ایرانی مقصد بهتری برای تحصیل در خارج از کشور نسبت به سایرین باشند. هزینه دانشگاه و زندگی، زبان محلی، کیفیت و رتبه دانشگاه در جهان، آسان‌بودن صدور ویزا و وجود فرصت‌های شغلی از جمله مواردی است که دانشجویان ایرانی هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور مورد توجه قرار می‌دهند.

یادآوری این نکته مهم است که بعضی از دانشگاه‌هایی که در برخی از کشورها شهریه دریافت نمی‌کنند، همچنان مبلغ نسبتاً کمی تحت عنوان هزینه‌های اداری از شما دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، در آلمان، چنین هزینه‌هایی معمولاً بیش از ۲۵۰ یورو در هر ترم نیست.

در ادامه ما فهرستی از کشورهای برتر را برای دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند تهیه کرده‌ایم و امیدواریم که اولین قدم تحصیل در خارج از کشور را برایتان آسان‌تر کند. هنگامی که در حال انتخاب دانشگاه هستید، مطمئن شوید که مدارک تحصیلی آن‌ها در ایران معتبر باشد.

لیست دانشگاه های خارجی پذیرفته‌شده در ایران را می‌توانید از اینجا بیابید.

 • ترکیه

شاید کم‌هزینه‌ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان ترکیه باشد. ترکیه به عنوان کشور همسایه، از نظر فرهنگی مشابهت‌های زیادی به ایران دارد. همچنین سفر به ترکیه برای ایرانیان نیازی به ویزا ندارد. تحصیل و اقامت در این کشور مقرون به‌صرفه بوده و بازگشت به ایران برای دیدار خانواده هم بسیار ساده‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. این عوامل ترکیه را به مقصد خوبی برای دانشجویان ایرانی تبدیل می‌کند. هزینه‌های زندگی در ترکیه ماهانه برای یک فرد مجرد حدود ۷.۸۰۰ لیر ترکیه (۴۱۳ دلار آمریکا) است و نسبت به سایر کشورهای اروپایی هزینه‌ی کمتری برای زندگی و تحصیل ایرانیان دارد.
برای دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در ترکیه همین حالا با ما تماس بگیرید.

 • آلمان

نام آلمان و تحصیل رایگان همیشه در کنار هم دیده می‌شود. آلمان همیشه به کیفیت بالای سیستم آموزشی خود و کم‌هزینه‌ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی شناخته‌می‌شود. تحصیل در آلمان مزایای زیادی برای دانشجویان ایرانی دارد اما منحصر‌به‌فردترین مزیت آن وجود دوره‌های رایگان در برخی از رشته‌های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی آن است.

ایرانیان زیادی در آلمان زندگی می‌کنند و شما می‌توانید در دوران تحصیل با این جامعه پویا در ارتباط باشید. همچنین تقریباً در همه شهرهای آلمان می‌توانید رستوران‌ها و خواربار فروشی‌های ایرانی پیدا کنید. این نکات مثبت دلتنگی شما را نسبت به ترک وطن‌تان بسیار کمتر خواهد کرد. با این حال، برای تحصیل در آلمان باید زبان آلمانی را بیاموزید؛ زیرا اکثر برنامه‌ها و دوره‌های آموزش رایگان آن در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند.

هزینه زندگی در آلمان هم زیاد نیست و ماهیانه در حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا (برای فرد مجرد و بدون در نظرگرفتن هزینه اجاره مسکن) است. هزینه تحصیل به زبان آلمانی در برخی از رشته‌ها در این کشور رایگان است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن استفاده کنند. البته دوره‌های رایگان به زبان انگلیسی هم به تعداد کمتری وجود دارد. شرایط کار هنگام تحصیل هم در آلمان مهیا است.
برای دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در آلمان همین حالا با ما تماس بگیرید.

 • ایتالیا

ایتالیا کم‌هزینه‌ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی است در حالی که مهاجرت به ایتالیا هزینه‌های زیادی دارد. در زمینه پیداکردن کار مناسب خیلی نمی‌توان روی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا حساب باز کرد چون این کشور نسبت به بقیه کشورهای اروپایی آمار شاخص بیکاری بالاتری دارد. البته این موضوع به تخصص و رشته تحصیلی شما هم بستگی دارد.

زندگی دانشجویی در ایتالیا مقرون به‌صرفه و ارزان است و می‌توان ماهیانه با حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار مخارج زندگی را مدیریت کرد. شهریه تحصیلی براساس رشته‌های مختلف بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر است. اگر موفق به دریافت بورسیه‌های استانی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شوید، تحصیل و حتی بخشی از هزینه‌های زندگی شما توسط دانشگاه تأمین می‌شود.
برای دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در ایتالیا همین حالا با ما تماس بگیرید.

 • اتریش

اتریش تقریبا دارای تحصیل رایگان است و از کم‌هزینه‌ترین کشور برای اپلای محسوب می‌شود. دانشجویان کشورهای حوزه اتحادیه اروپا می‌توانند از تحصیل رایگان در اتریش برخوردار شوند. برای دانشجویان بین‌المللی هم هر نیمسال یا ترم شهریه‌ای کمتر از ۸۰۰ یورو یا حدود ۷۵۰ دلار باید پرداخت. همچنین با دریافت بورسیه تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی راه همواری برای تحصیل در اتریش دارند.

هزینه زندگی در اتریش نیز در حدود ماهیانه ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار آمریکا (برای فرد مجرد و بدون در نظرگرفتن هزینه اجاره مسکن) است که می‌توانید با سبک زندگی دانشجویی هزینه‌های خود را به کمتر از این مقدار هم کاهش دهید. همچنین امکان حدود ۲۰ ساعت کار در هفته هنگام تحصیل در اتریش فراهم است. در تعطیلات رسمی یا تعطیلات بین ترم‌های تحصیلی هم می‌توانید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.
برای دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در اتریش همین حالا با ما تماس بگیرید.

 • نروژ

برای کسانی که به دنبال ارزان ترین کشور برای اپلای و تحصیل در خارج از کشور هستند، نروژ یکی از بهترین انتخاب‌ها است. کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک و… سیستم‌های آموزشی بسیار باکیفیتی دارند که در برخی از رشته‌های آن دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آن‌ تحصیل کنند. تنها چیزی که باید به آن اهمیت دهید هزینه زندگی است؛ زیرا نروژ کشوری پرهزینه و گران است.

هزینه زندگی در نروژ ممکن است برای دانشجویان ایرانی زیاد باشد. متوسط هزینه سالانه زندگی در نروژ (برای فرد مجرد و بدون در نظرگرفتن هزینه اجاره مسکن) سالانه ۲۰.۰۰۰ دلار آمریکا است که به‌صورت میانگین ماهانه چیزی در حدود ۹۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار آمریکا می‌شود. با این حال، هزینه زندگی اغلب بر‌اساس منطقه‌ای که برای زندگی در نروژ انتخاب می کنید، تعیین می شود. همچنین امکان ۲۰ ساعت کار در هفته هنگام تحصیل را خواهید داشت که به تامین مخارج شما کمک می‌کند.
برای دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در نروژ همین حالا با ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی
در این مطب از آکادمی اپلای کم‌هزینه‌ترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان معرفی شد. رایگان‌بودن شهریه دانشگاه در کشورهای پیشرفته‌ای مانند آلمان و ایتالیا نوید این را می‌دهد که بسیاری از دانشجویان همچنان امکان و شرایط تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان را خواهند داشت. مشاوران ما در آکادمی اپلای آماده ارائه مشاوره رایگان به شما همراهان گرامی هستند؛ همین حالا با ما تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه