Search
Close this search box.

ارزان ترین کشور ها برای تحصیل کدامند؟

مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر، یکی از روش‌هایی است که دانشجویان برای دستیابی به آینده بهتر انتخاب می‌کنند. تحصیل در کشورهای توسعه‌یافته بسیار جذاب است اما وقتی درباره هزینه‌های آن صحبت می‌شود، شاید پیدا کردن کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی یک رویا به نظر برسد.

اما خیالتان راحت! خوب است بدانید که در برخی از کشورها تحصیل در دانشگاه حتی برای دانشجویان بین‌المللی هم رایگان است. در این مطلب ارزان ترین کشور ها برای تحصیل را معرفی کنیم. تا پایان این مقاله جذاب با آکادمی اپلای همراه باشید.

چرا تحصیل یکی از بهترین روش‌های مهاجرت است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سالیانه دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در خارج از کشور دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • امکان دریافت اقامت دائم و شهروندی

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت اقامت دائم کشورهای توسعه‌یافته است؛ زیرا هزینه‌ای که برای تحصیل در دانشگاه می‌شود بسیار کمتر از سایر مسیرها مانند سرمایه‌گذاری و کارآفرینی است. همین موضوع سبب شده است که بیشتر علاقه‌مندان به مهاجرت، تحصیل را در اولویت خود قرار دهند.

 • آینده شغلی درخشان

تحصیل در یک دانشگاه برتر و دارای رتبهٔ عالی در جهان، احتمال استخدام فارغ‌التحصیلان آن را در شرکت‌ها و هولدینگ‌های بزرگ جهان مانند گوگل، مایکروسافت و… به‌شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

 • زندگی در یک کشور توسعه‌یافته و دارای ثبات اقتصادی

ثبات اقتصادی شاید مهم‌ترین امتیاز برای متقاضیان ساکن در کشورهای در حال توسعه باشد. تجربه زندگی در یک اقتصاد پویا و پیشرو، یکی از انگیزه‌های اصلی داوطلبان برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید، خواندن مقاله بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می‌تواند به شما در این امر کمک بسیار زیادی کند.

 • تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان

کشورهای توسعه‌یافته، خانه برترین دانشگاه‌های جهان است. همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم؛ تحصیل در این دانشگاه‌ها تضمین‌کننده یک آینده شغلی درخشان برای شما است. همچنین اگر به تحقیق و پژوهش علاقه‌مند باشید، این مراکز آموزشی بالاترین سطح امکانات و تجهیزات را در اختیارتان خواهند گذاشت.

 • کسب استقلال و رشد فردی

برای بسیاری از دانشجویان، تحصیل در خارج از کشور اولین تجربه زندگی دور از خانه است. زندگی در یک کشور کاملا متفاوت می‌تواند فرصتی عالی برای به‌دست‌آوردن استقلال و یادگیری مهارت‌های زندگی و مراقبت از خود باشد. ضمن اینکه این استقلال می‌تواند موجب شکوفایی استعدادهای ناشناخته شما شود.

 • آسان‌تر بودن مهاجرت تحصیلی نسبت به سایر روش‌ها

مهاجرت تحصیلی نسبت به سایر روش‌ها ساده‌تر است چرا که امکان دریافت ویزای تحصیلی اکثر کشورها در صورتی که با مشاوره صحیح و دقیق پیش بروید و مدارک لازم را به درستی آماده کنید، تضمین شده و آسان است. همچنین اخذ ویزای تحصیلی عموما زمان کمتری نسبت به ویزای کاری، سرمایه‌گذاری و… می‌برد.

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان کدام است؟

عوامل زیادی سبب می‌شود که برخی از کشورها برای دانشجویان ایرانی مقصد بهتری برای تحصیل در خارج از کشور نسبت به سایرین باشند. هزینه دانشگاه و زندگی، زبان محلی، کیفیت و رتبه دانشگاه در جهان، آسان‌بودن صدور ویزا و وجود فرصت‌های شغلی از جمله مواردی است که دانشجویان ایرانی هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور مورد توجه قرار می‌دهند.

یادآوری این نکته مهم است که بعضی از دانشگاه‌هایی که در برخی از کشورها شهریه دریافت نمی‌کنند، همچنان مبلغ نسبتاً کمی تحت عنوان هزینه‌های اداری از شما دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، در آلمان، چنین هزینه‌هایی معمولاً بیش از ۲۵۰ یورو در هر ترم نیست.

در ادامه ما فهرستی از کشورهای برتر را برای دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند تهیه کرده‌ایم و امیدواریم که اولین قدم تحصیل در خارج از کشور را برایتان آسان‌تر کند.

 • ترکیه

ترکیه؛ یکی از کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

شاید کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت ایرانیان ترکیه باشد. ترکیه به عنوان کشور همسایه، از نظر فرهنگی مشابهت‌های زیادی به ایران دارد. همچنین سفر به ترکیه برای ایرانیان نیازی به ویزا ندارد. تحصیل و اقامت در این کشور مقرون به‌صرفه بوده و بازگشت به ایران برای دیدار خانواده هم بسیار ساده‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. این عوامل ترکیه را به مقصد خوبی برای دانشجویان ایرانی تبدیل می‌کند. هزینه‌های زندگی در ترکیه ماهانه برای یک فرد مجرد حدود ۷.۸۰۰ لیر ترکیه (۴۱۳ دلار آمریکا) است و نسبت به سایر کشورهای اروپایی هزینه‌ی کمتری برای زندگی و تحصیل ایرانیان دارد.

برای آشنایی با شرایط تحصیل در ترکیه کلیک کنید.
 • آلمان

آلمان؛ از اولین‌ها در لیست ارزان ترین کشور ها برای تحصیل

نام آلمان و تحصیل رایگان همیشه در کنار هم دیده می‌شوند. آلمان همیشه به کیفیت بالای سیستم آموزشی خود و کم‌هزینه‌ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی شناخته‌می‌شود. تحصیل در آلمان مزایای زیادی برای دانشجویان ایرانی دارد اما منحصر‌به‌فردترین مزیت آن وجود دوره‌های رایگان در برخی از رشته‌های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی آن است.

ایرانیان زیادی در آلمان زندگی می‌کنند و شما می‌توانید در دوران تحصیل با این جامعه پویا در ارتباط باشید. همچنین تقریباً در همه شهرهای آلمان می‌توانید رستوران‌ها و خواربار فروشی‌های ایرانی پیدا کنید. این نکات مثبت دلتنگی شما را نسبت به ترک وطن‌تان بسیار کمتر خواهد کرد. با این حال، برای تحصیل در آلمان باید زبان آلمانی را بیاموزید؛ زیرا اکثر برنامه‌ها و دوره‌های آموزش رایگان آن در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند.

در زیر برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل را آورده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را برای انتخاب کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی مدنظر داشته باشید:

نام دانشگاه
Humboldt University of Berlin Ludwig Maximilians University
University of Bremen University of Gottingen
University of Cologne Technical University of Berlin
Heidelberg University Technische Universität Darmstadt (TU Darmstadt)

هزینه زندگی در آلمان هم زیاد نیست و ماهیانه در حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا (برای فرد مجرد و بدون در نظرگرفتن هزینه اجاره مسکن) است. هزینه تحصیل به زبان آلمانی در برخی از رشته‌ها در این کشور رایگان است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از آن استفاده کنند. البته دوره‌های رایگان به زبان انگلیسی هم به تعداد کمتری وجود دارد. شرایط کار هنگام تحصیل هم در آلمان مهیا است.

برای آشنایی با شرایط تحصیل در آلمان کلیک کنید.
 • ایتالیا

ایتالیا؛ کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

ایتالیا ارزان ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی است. البته در زمینه پیداکردن کار مناسب خیلی نمی‌توان روی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا حساب باز کرد چون این کشور نسبت به بقیه کشورهای اروپایی آمار شاخص بیکاری بالاتری دارد. البته این موضوع به تخصص و رشته تحصیلی شما هم بستگی دارد.

زندگی دانشجویی در ایتالیا مقرون به‌صرفه و ارزان است و می‌توان ماهیانه با حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار مخارج زندگی را مدیریت کرد. شهریه تحصیلی براساس رشته‌های مختلف بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر است. اگر موفق به دریافت بورسیه‌های استانی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شوید، تحصیل و حتی بخشی از هزینه‌های زندگی شما توسط دانشگاه تأمین می‌شود؛ باید توجه داشته باشید که یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور ایتالیا، مهاجرت تحصلی و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا است.

در ادامه با برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌هایی که می‌توانید برای تحصیل در ایتالیا در نظر داشته باشید آشنا می‌شویم:

نام دانشگاه
University of Padua University of Milan
Polytechnic University of Turin University of Florence
University of Siena Free University of Bozen-Bolzano
Ca'Foscari University of Venice
 • اتریش

اتریش؛ یکی از ارزانترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان

یکی دیگر از ارزان ترین کشورهای ار.پایی برای مهاجرت اتریش است. تحصیل در مدارس اتریش تقریبا رایگان است و از کم‌هزینه‌ترین کشور برای اپلای محسوب می‌شود. دانشجویان کشورهای حوزه اتحادیه اروپا می‌توانند از تحصیل رایگان در اتریش برخوردار شوند. برای دانشجویان بین‌المللی هم هر نیمسال یا ترم شهریه‌ای کمتر از ۸۰۰ یورو یا حدود ۷۵۰ دلار باید پرداخت. همچنین با دریافت بورسیه تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی راه همواری برای تحصیل در اتریش دارند.

هزینه زندگی در اتریش نیز در حدود ماهیانه ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار آمریکا (برای فرد مجرد و بدون در نظرگرفتن هزینه اجاره مسکن) است که می‌توانید با سبک زندگی دانشجویی هزینه‌های خود را به کمتر از این مقدار هم کاهش دهید. همچنین امکان حدود ۲۰ ساعت کار در هفته هنگام تحصیل در اتریش فراهم است. در تعطیلات رسمی یا تعطیلات بین ترم‌های تحصیلی هم می‌توانید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.

در ادامه برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های اتریش را معرفی می‌کنیم:

نام دانشگاه
University of Vienna Medical University of Graz
Medical University of Vienna Vienna University of Technology
University of Innsbruck Graz University of Technology
 • نروژ

نروژ؛ کشوری زیبا و با امکان تحصیل ارزان برای ایرانیان

برای کسانی که به دنبال ارزان ترین کشور برای اپلای و تحصیل در خارج از کشور هستند، نروژ یکی از بهترین انتخاب‌ها است. کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک و… سیستم‌های آموزشی بسیار باکیفیتی دارند که در برخی از رشته‌های آن دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آن‌ تحصیل کنند. تنها چیزی که باید به آن اهمیت دهید هزینه زندگی است؛ زیرا نروژ کشوری پرهزینه و گران است.

هزینه زندگی در نروژ ممکن است برای دانشجویان ایرانی زیاد باشد. متوسط هزینه سالانه زندگی در نروژ (برای فرد مجرد و بدون در نظرگرفتن هزینه اجاره مسکن) سالانه ۲۰.۰۰۰ دلار آمریکا است که به‌صورت میانگین ماهانه چیزی در حدود ۹۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار آمریکا می‌شود. با این حال، هزینه زندگی اغلب بر‌اساس منطقه‌ای که برای زندگی در نروژ انتخاب می کنید، تعیین می شود. همچنین امکان ۲۰ ساعت کار در هفته هنگام تحصیل را خواهید داشت که به تامین مخارج شما کمک می‌کند.

برای تحصیل ارزان‌تر در کشور نروژ نیز می‌توانید دانشگاه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

نام دانشگاه
Norwegian University of Science and Technology Inland Norway University of Applied Sciences
Sámi University of Applied Sciences MF Norwegian School of Theology, Religion and Society
Volda University College Ostfold University College
Oslo Metropolitan University NLA University College
UiT The Arctic University of Norway VID Specialized University
University Centre in Svalbard University of Stavanger
University of South-Eastern Norway Norwegian University of Life Sciences
University of Bergen
 • لهستان

لهستان؛ ارزان ترین کشور برای تحصیل

یکی دیگر از کشورهایی که تحصیل در آن بسیار ارزان است کشور لهستان می‌باشد. شهر ورشو به عنوان یکی از اقتصادی‌ترین شهرهای دنیا برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود و همین موضوع سبب این شده که بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در این کشور باشند. هزینه تحصیل در لهستان سالانه به صورت متوسط تا 2000 دلار است و هزینه زندگی به صورت ماهانه و البته متناسب با سبک زندگی شما حدودا 500 دلار است.

اگر دوست دارید در ارزان‌ترین دانشگاه‌های لهستان تحصیل کنید و در یکی از بهترین کشورهای دنیا زندگی کنید، می‌توانید دانشگاه‌های زیر را مدنظر داشته باشید:

نام دانشگاه
University of Wroclaw AGH University of Science and Technology
Academy of Finance and Management in Bialystok Adam Mickiewicz University
Warsaw University of Technology University of Gdansk
University of Warsaw Jagiellonian University
 • فرانسه

فرانسه؛ کشوری ارزان برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان

آخرین کشور ما در لیست کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، کشور فرانسه است. مخصوصا اگر زبان فرانسوی بلد باشید این کشور از بهترین گزینه‌های شما برای مهاجرت تحصیلی خواهد بود. هزینه تحصیل در فرانسه در هر مقطع تحصیلی آن‌قدر پایین است که نیازی نیست از الان به آن فکر کنید! شما برای تحصیل در مقطع لیسانس حدود 200 دلار، در مقطع فوق نزدیک به 300 دلار و در مقطع دکتری حدود 500 دلار سالانه هزینه خواهید کرد. از طرفی می‌توانید با زندگی و تحصیل در این کشور، از فرهنگ غنی آن لذت ببرید.

اگر دوست دارید تا فرانسه را به‌عنوان یکی از ارزان ترین کشور ها برای تحصیل انتخاب کنید، می‌توانید دانشگاه‌های زیر را از نظر کم‌‌هزینه‌ترین دانشگاه‌ها مدنظر داشته باشید:

نام دانشگاه
Sorbonne University Paris Cité University
Jean Moulin University Lyon 3 University of Burgundy
Le Mans University Paul Valéry University Montpellier 3
National Institute of Oriental Languages ​​and Civilizations University of Angers
University of Clermont Auvergne University of Caen Normandy
University of Orléans Paris-Saclay University
University of Franche-Comté Paris Nanterre University
Jean Monnet University

جمع‌بندی

در این مطب از آکادمی اپلای، ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان معرفی شد. رایگان‌بودن شهریه دانشگاه در کشورهای پیشرفته‌ای مانند آلمان و ایتالیا نوید این را می‌دهد که بسیاری از دانشجویان همچنان امکان و شرایط تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان را خواهند داشت. مشاوران ما در آکادمی اپلای آماده ارائه مشاوره رایگان به شما همراهان گرامی هستند. همین حالا با ما تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 2 میانگین: 3]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند