Search
Close this search box.

شرایط اخذ ویزای گاردین آلمان

تحصیل در کشورهای اروپایی مانند آلمان که کیفیت آموزشی بالایی دارند در نگاه اول بسیار هیجان‌انگیز است. با این وجود این مسیر چالش‌های فراوانی را برای افراد ایجاد می‌کند؛ یکی از این چالش‌ها دوری از خانواده است. حال تصور کنید قصد دارید فرزند زیر ۱۸ سال خود را برای تحصیل به آلمان بفرستید. در این حالت شرایط دشوارتر هم خواهد شد!

از آن‌جا که دولت آلمان اهمیت زیادی به کنارهم نگه‌داشتن اعضای خانواده می‌دهد، این امکان را فراهم کرده است که والدین دانش آموزان بین‌المللی بتوانند همراه آن‌ها به این کشور سفر کنند. بنابراین اگر شما نیز قصد راهی‌کردن فرزند خود به آلمان را دارید، در این مطلب همراه آکادمی اپلای باشید تا شرایط لازم برای اخذ ویزای گاردین آلمان را بررسی کنیم.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای گاردین آلمان

ویزای گاردین آلمان این امکان را به والدین دانش آموزان می‌دهد که در مدت تحصیل فرزند خود در این کشور به صورت قانونی همراه او باشند. دریافت این ویزا شرایط مختلفی دارد که افراد باید آن را رعایت کنند.
به صورت کلی، شرایط ویزای گاردین آلمان به شرح زیر است:

فرزند افراد باید در یکی از مدارس شناخته‌شدۀ آلمان ثبت‌نام کرده باشد؛

فرزند باید کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد؛

والدین باید رابطه با فرزند خود را از طریق مدارک قانونی ثابت کنند؛

والدین یا سرپرستان قانونی باید ثابت کنند که توانایی پرداخت تمامی هزینه‌های خود برای ماندن در آلمان را دارند؛

والدین باید تسلط خود را به زبان آلمانی با حداقل سطح A1 اثبات کنند؛

متقاضیان دریافت این ویزا نباید هیچ‌گونه سوء سابقه‌ای داشته باشند؛

والدین یا سرپرستان قانونی باید در مدت اقامت خود در آلمان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

باید در نظر داشته باشید که ممکن است شرایط ویزای گاردین آلمان با توجه به شرایط خاص هر متقاضی و فرزندی که در آلمان تحصیل می‌کند، متفاوت باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای گاردین آلمان

در صورتی که تمامی شرایط لازم برای اخذ ویزای گاردین آلمان را داشته باشید، لازم است که مدارک مختلفی را جمع‌آوری کنید تا در هنگام درخواست ویزا برای ادارۀ مهاجرت آلمان ارسال کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پاسپورت معتبر؛
 • فرم ویزای تکمیل‌شده؛
 • مدارک بیومتریک؛
 • مدارک مربوط به اثبات نسبت با فرزند مانند گواهی تولد؛
 • مدارک مربوط به بیمه؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی؛
 • مدرک زبان آلمانی؛
 • مدارک مربوط به اسکان در آلمان.

البته در برخی از مواقع ممکن است لازم باشد که مدارک دیگری نیز جمع‌آوری کنید و این موارد تنها بخش اصلی از مدارک موردنیاز است.

مراحل اخذ ویزای گاردین آلمان

برای آن‌که بتوانید ویزای گاردین آلمان را به‌دست آورید، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. در ادامه هر یک از این مراحل را به صورت خلاصه مطرح می‌کنیم.

 • در قدم اول باید وارد سایت سفارت آلمان در کشور خود شوید. در صورتی که از ایران اقدام می‌کنید، باید وارد این صفحه شوید و وقت خود را رزرو کنید.
 • سپس لازم است که فرم ویزا را از طریق این لینک پرینت و تکمیل کنید.
 • در مرحلۀ بعد باید تمامی مدارک موردنیاز را که در بخش قبلی به آن اشاره شد جمع‌آوری کنید و در زمان مشخص شده برای همراه‌تان فرم درخواست ویزا به سفارت آلمان ارائه دهید. در این مرحله ممکن است از شما خواسته شود که در مصاحبه شرکت کنید یا برخی از مدارک دیگر را نیز تحویل سفارت دهید. در غیر این صورت، هنگامی که سفارت یا کنسولگری با درخواست شما موافقت کند، می‌توانید استیکر ویزا را در پاسپورت خود دریافت کنید.

دقت داشته باشید که باید در زمان ارسال مدارک تمامی اطلاعات به‌روز و کامل باشد تا مشکلی در پروندۀ شما ایجاد نشود.

مشخصات کاستودین آلمان

بسیاری از کشورهای جهان از جمله آلمان شرایط خاصی را برای تحصیل دانش آموزان زیر ۱۸ سال در نظر می‌گیرند که طبق آن، دانش آموز باید حتما یک سرپرست را همراه خود داشته باشد. در شرایطی که اقامت پدر و مادر در آلمان امکان‌پذیر نباشد، دانش‌آموز می‌تواند یک سرپرست قانونی داشته باشد. در کشور آلمان کاستودین یا سرپرست قانونی فردی است که از طرف والدین و با تأیید دادگاه به عنوان سرپرست دانش آموز انتخاب می‌شود. کاستودین باید تمامی وظایف مربوط به نگهداری از دانش آموز مانند هزینه‌های تحصیل، محل زندگی و دیگر نیازهای او را برعهده بگیرد.

هزینه‌های اخذ ویزای گاردین آلمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در زمان اخذ ویزای گاردین آلمان در نظر داشته باشید، هزینه‌های مربوط به آن است. این هزینه‌ها جدا از میزان تمکن مالی در نظر گرفته شده است و شامل موارد مختلفی مانند هزینه درخواست ویزا، ترجمهٔ مدارک، انجام بیومتریک و … می‌شود. مهم‌ترین بخش از این هزینه‌ها مربوط به درخواست ویزا است.

هزینۀ مربوط به دریافت ویزا جهت گرفتن اقامت آلمان برای والدین حدوداً ۷۵.۰۰ یورو است. این هزینه در صورت عدم تأیید سفارت برای اخذ ویزا به شما بازگردانده نمی‌شود و در صورتی که قصد درخواست دوباره آن را داشته باشید، باید مجدداً هزینۀ ویزا را بپردازید.

مدت زمان اخذ ویزای گاردین آلمان

مدت زمان اخذ ویزای گاردین آلمان به فاکتورهای مختلفی مانند کنسول‌گری، شرایط پرونده و… بستگی دارد. به صورت متوسط این پروسه حداقل ۳ ماه زمان می‌برد، اما در برخی موارد ممکن است این مدت طولانی‌تر نیز شود.

برای آن‌که بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن ویزای خود را دریافت کنید، بهتر است مطمئن شوید که تمام مدارک خود را به صورت دقیق و کامل ارسال کرده‌اید. همچنین در صورتی که لازم است در زمان خاصی به آلمان بروید، برای اقدام‌کردن زودتر زمان موعد برنامه‌ریزی کنید.

مدت اعتبار ویزای گاردین آلمان

در حالت کلی، مدت زمان اعتبار ویزای گاردین آلمان باتوجه به مدت تحصیل دانش آموز تعیین می‌شود. علاوه بر این، مدت اعتبار ویزا به سن دانش آموز نیز بستگی دارد؛ زیرا ویزای کاستودین آلمان تنها به والدین و سرپرست دانش آموزان زیر ۱۸ سال اعطا می‌شود. در صورتی که اطلاعات دقیقی احتیاج دارید، بهتر است با اداره کنسول‌گری آلمان در کشور خود مشورت کنید.

تمدید ویزای گاردین آلمان

در صورتی که تمایل به تمدید ویزای گاردین آلمان داشته باشید، باید حداقل ۴ تا ۶ هفته پیش از منقضی‌شدن ویزای خود برای دریافت مجدد آن اقدام کنید. در صورتی که ویزای شما منقضی شده باشد، امکان تمدید آن وجود ندارد و باید از آلمان خارج شوید و مجددا برای دریافت ویزا اقدام کنید.

بررسی شرایط کار و تحصیل با ویزای گاردین آلمان

به صورت کلی تنها افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، اجازۀ کار در آلمان را خواهند داشت:

 1. دارای EU Blue Card باشند؛
 2. دارای مجوز اقامتی با اجازۀ کار باشند؛
 3. به عنوان یک فرد ماهر یا محقق برای ورود به آلمان اقدام کرده باشند.

بنابراین افرادی که برای دریافت ویزای گاردین آلمان اقدام می‌کنند، اجازۀ کار یا تحصیل در این کشور را نخواهند داشت. زیرا این نوع ویزا تنها اجازۀ ملاقات و همراهی فرزند را به آن‌ها می‌دهد. در نتیجه در صورتی که برای اقامت پدر و مادر در آلمان از طریق ویزای گاردین اقدام می‌کنید، باید تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ها را داشته باشید.
در صورتی که تمایل به تحصیل یا کار در آلمان را دارید، می‌توانید برای اخذ ویزایی که اجازۀ این کار را به شما می‌دهد به صورت جداگانه اقدام کنید.

نکته: نوع دیگری از ویزا که شباهت زیادی با ویزای گاردین دارد، ویزای همراهی آلمان است. تفاوت اصلی ویزای همراهی و ویزای گاردین، این است که همراهان متقاضی یا قردی که مقیم آلمان است می‌توانند در در این کشور کار کنند یا به تحصیل بپردازند.

بررسی اخذ اقامت دائم از طریق ویزای گاردین آلمان

در حالت کلی، ویزای گاردین آلمان یک ویزای اقامت موقت است و افراد با دریافت آن امکان اخذ اقامت دائم را ندارند. با این وجود، در صورتی که این ویزا را دریافت کرده‌اید و قصد اخذ اقامت دائم آلمان را دارید، می‌توانید از طریق روش‌های دیگر برای اخذ ویزاهایی که اقامت دائم را برای دارندگان آن‌ها فراهم می‌کنند، اقدام کنید.
روش‌های مختلفی برای اخذ ویزای آلمان وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ویزای جست‌وجوی کار (job-seeking)؛
 • ویزای تجاری و سرمایه‌گذاری (Business and Investment)؛
 • ویزای تحصیلی (Study)؛
 • ویزای کاری (Employment).

جمع‌بندی

دریافت ویزای گاردین آلمان و اخذ اقامت پدر و مادر در این کشور یک پروسهٔ طولانی و پیچیده دارد که با داشتن برنامه‌ریزی درست و آمادگی کافی می‌توان به آن رسید. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این مورد باید به آن توجه کرد، داشتن صلاحیت‌های لازم و ارسال مدارک کامل و صحیح برای درخواست ویزا است.

در این مطلب تمامی نکات مهم برای اخذ ویزای کاستودین آلمان را برای شما شرح دادیم. در صورتی که قصد دریافت این ویزا را دارید یا پرسش‌های دیگری در این زمینه دارید، می‌توانید با تکمیل فرم‌های درخواست مشاوره در سایت آکادمی اپلای از فرصت ویژۀ مشاوره رایگان بهرمند شوید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند