Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1848
 • رتبه جهانی
  237
 • رتبه کشوری
  9
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  15000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  40000
 • مهلت ثبت‌نام
  ژانویه، نوامبر، سپتامبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
آدرس دانشگاه
درباره دانشگاه

دانشگاه اتاوا که با نام uottawa نیز شناخته می‌شود، یک مرکز آموزشی شناخته‌شده و موفق است که تلاش می‌کند تجربه‌ای آموزشی منحصر‌به‌فرد را برای دانشجویان به‌وجود بیاورد و بهترین متخصصین را در علوم مختلف، تربیت کند.

تعهد دانشگاه اتاوا در ارائه علوم با بالاترین کیفیت، یکی از دلایلی است که دانشجویان از سراسر دنیا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشگاه اتاوا در حوزه تحقیقات علمی و برتری آکادمیک، شهرت جهانی دارد.

تاریخچه

این دانشگاه در بای تاون، غرب کشور کانادا، با نام کالج بای تاون در سال 1848 تأسیس شد. اسقف جوزف برونو گیگ، اولین حامی تاسیس این کالج بود. با رشد جمعیت متقاضیان ثبت‌نام در این کالج، محل دانشگاه به مکان فعلی آن در سندی هیل و خارج از خیابان اصلی منتقل شد. پردیس خیابان اصلی که در 2.5 کیلومتری جنوب پردیس اصلی قرار دارد، اکنون دانشگاه سنت پل را در خود جای داده است.

کالج بای تاون از زمان تأسیس آن در سال 1848 توسط جوزف برونو گیگس، با تکیه بر اصل دوزبانه‌بودن دایر شد. هدف اصلی این بود که آموزش دوزبانه، شکاف بین پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها و همچنین جمعیت انگلیسی و فرانسوی‌زبان را پر کرده و به روابط فرانسوی‌زبانان و انگلیسی‌زبانان کمک کند.

این کالج یک سال بعد، یعنی در سال 1849، به طور رسمی توسط پارلمان استانی ثبت شد. از همان ابتدا این مؤسسه، نیازهای آموزشی دره اتاوا را پوشش می‌داد؛ اما به حزب کاتولیک برای آموزش روحانیون کانادایی هم خدمت بزرگی کرد.

سال‌های اولیه تأسیس دانشگاه، مملو از مشکلات مالی بود که کالج را تضعیف می‌کرد. متولیان تأسیس دانشگاه، از راه‌های مختلف برای کسب بودجه تلاش می‌کردند تا تعطیل نشود. در نهایت، در سال 1857، کالج 300 پوند بودجه از دولت دریافت کرد که تقریباً مبلغی معادل 35000 دلار امروزی است.

این یکی از بزرگترین بودجه‌های دریافت شده از سوی دولت برای دانشگاه بود. پس از آن تاریخ، دانشگاه هر سال بودجه مشصی را از جانب دولت دریافت کرد و تهدید تعطیلی دانشگاه برای بانیان و حامیان آن به کل از بین رفت. کالج بای‌تاون در سال 1861 به کالج اتاوا تغییر نام داد و از آن پس با نام دانشگاه اتاوا به فعالیت خود ادامه داد.

موقعیت جغرافیایی

پردیس اصلی دانشگاه، در همسایگی Sandy Hill  واقع شده است. این پردیس از سمت شمال با منطقه بیوارد مارکت، از شرق با منطقه مسکونی سندی هیل و از جنوب غربی با خیابان نیکلاس که در مجاورت کانال ریدو در نیمه غربی دانشگاه قرار دارد، همسایه است.

زمانی‌ که این مؤسسه آموزشی برای اولین بار تأسیس شد، این پردیس در کنار کلیسای جامع نوتردام قرار داشت. در سال 1852 که فضای دانشگاه و محیط کلاس‌ها یکی از مشکلات مهم تلقی می‌شد، ساختمان پردیس به مکانی منتقل شد که اکنون روبروی گالری ملی کانادا قرار دارد.

در سال 1856، موسسه به مکان کنونی خود نقل مکان کرد. هرساله بسیاری از دانشجویان، علی الخصوص دانشجویان بومی، با بازدید از فضای دانشگاه و ساختمان پردیس اصلی تشویق به اپلای در دانشگاه اتاوا می‌شوند.

رنکینگ دانشگاه

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال 2023، این دانشگاه رتبه 237 در جهان و 9  در کانادا را کسب کرده است.

رتبه‌بندی دانشگاه های جهانی تایمز در سال 2022، اتاوا را در رتبه 162 جهان و رتبه هفتم از بین دانشگاه های کانادا قرار داد. در 2022 US News & World Report بهترین رتبه‌بندی دانشگاه جهانی، اتاوا در رتبه 199 جهان و هشتم در کشور کانادا قرار گرفت که با دانشگاه واترلو برابری می‌کرد.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

این دانشگاه بیش از 35000 دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 6000 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دارد. تعداد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه، تقریباً 6500 نفر است که از 150 کشور از سراسر دنیا، به اتاوا می‌آیند. همچنین این دانشگاه شبکه ای متشکل از 195000 فارغ التحصیل دارد.

رشته‌های دانشگاه اتاوا

اتاوا بیش‌ از 450 رشته مختلف را در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. در این بخش به بررسی رشته‌های ارائه شده در زمان نگارش مقاله می‌پردازیم؛ اما برای آگاهی از تمامی رشته‌ها در ترم تحصیلی موردنظرتان، توصیه می‌‌کنیم به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید.

برنامه‌های دوره کارشناسی:


حسابداری

زیست‌شناسی

مدیریت بازرگانی

هنر

ارتباطات

اقتصاد بازرگانی

علم و فناوری داده

مطالعات آموزش ابتدایی

زبان انگلیسی

بازاریابی

رهبری
و مدیریت

علوم ورزشی

موسیقی

مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی

ریاضیات

پرستاری

آموزش
موسیقی

تربیت بدنی

روان‌شناسی

مدیریت دولتی

جامعه‌شناسی

امور مالی

تئاتر

قانون

برنامه‌های دوره کارشناسی ارشد:


عمران

شیمی

مهندسی زیست‌پزشکی

برق و کامپیوتر

محیط زیست

مکانیک

انسان‌شناسی هنر

مطالعات کلاسیک

آموزش هنر

ادبیات انگلیسی

جرم‌شناسی

مطالعات فمینیستی و جنسیتی

تاریخ

توسعه بین‌المللی

زبان‌شناسی

موسیقی

علوم سیاسی

مدیریت
دولتی

علوم دینی

جامعه‌شناسی

مترجمی

علوم کامپیوتر

هوش مصنوعی

طراحی UX

برنامه‌های دوره دکتری:


ارتباطات

ادبیات انگلیسی

برق و کامپیوتر

اقتصاد

علوم کامپیوتر

بیوشیمی

پزشکی سلولی و مولکولی

جرم‌شناسی

عمران

زیست‌شناسی

مهندسی زیست‌پزشکی

پایداری محیطی

ریاضیات و آمار

زبان‌شناسی

پرستاری

جغرافیا

روانشناسی

مکانیک

ژنتیک انسانی و مولکولی

مدیریت دولتی

میکروبیولوژی و ایمونولوژی

عصب‌شناسی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه اتاوا

تمامی متقاضیانی که دارای شرایط زیر باشند، می‌توانند جهت اخذ پذیرش در دانشگاه اتاوا اقدام کنند:

 • پیشینه تحصیلی ممتاز
 • عدم وجود گپ تحصیلی
 • ویژگی‌های لازم برای دریافت ویزای دانشجویی یا اقامتی
 • مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه اتاوا
 • مدرک دوره تحصیلی پیشین
 • ریزنمرات مهروموم‌‌شده توسط دانشگاه
 • معافیت سربازی
 • مقاله معتبر برای متقاضیان دوره‌های ارشد و دکتری
 • مدرک زبان معتبر در زبان انگلیسی یا فرانسوی

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه اتاوا:


IELTS

6.5

TOEFL

86

TEF

B2

DELF

B2

TCF

B2

PTE

60

CAEL

70

CAE

C1

TESTCan

4

ددلاین دانشگاه اتاوا

ثبت‌نام دانشجویان در سه ترم اصلی پاییز، زمستان و تابستان انجام می‌شود. آخرین مهلت ارسال درخواست در 30 سپتامبر، نوامبر و ژانویه است.

 • دانشکده‌های دانشگاه اتاوا
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده تجارت
 • دانشکده علوم اجتماعی و مدیریت
 • دانشکده مهندسی و فناوری
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده علوم زیستی و پزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی

هزینه تحصیل در دانشگاه اتاوا

هزینه تحصیل در دانشگاه اتاوا در دوره‌های متفاوت و برای برنامه‌های گوناگون، کاملا فرق دارد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در یک سال تحصیلی تا 50000 دلار، برای کارشناسی ارشد تا 70000 دلار و برای دوره دکتری تا 10000 دلار محاسبه می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه اتاوا

برنامه بورسیه تحصیلی اتاوا یکی از سخاوتمندانه‌ترین بورسیه‌ های تحصیلی کانادا است که نه تنها به دستاوردهای تحصیلی پیش دانشگاهی دانشجویان، بلکه به دستاوردهای آنان در هر ترم تحصیلی تمام وقت در دانشگاه نیز پاداش می دهد. جوایز مالی برای دستاوردهای تحصیلی اعطا می‌شود، در حالی که بورسیه بر اساس نیاز مالی اعطا خواهد شد.

معیارهای واجد شرایط بودن برای بورسیه:

برای اینکه بتوانید بورسیه دانشگاه اتاوا را دریافت کنید، باید از شرایط زیر برخوردار باشید و به نکات زیر توجه کنید:

 1. شرایط دریافت پذیرش در برنامه مورد نظر را داشته باشید؛
 2. ثبت نام تمام وقت برای اولین بار در برنامه کارشناسی دانشگاه؛
  میانگین‌های لازم برای حفظ یا تمدید بورسیه تحصیلی به دو رقم اعشار گرد می‌شود. به عنوان مثال، دانشجویی با میانگین 8.49 واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی که به معدل 8.50 نیاز دارد، نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد محاسبه میانگین، به مقررات آکادمیک 10.2 مراجعه کنید.

در اینجا به شرح برخی از بورسیه‌ها می‌پردازیم:

بورسیه مطالعات فرانسه:

مقدار 4000 دلار (1000 دلار در هر سال)

بورسیه مطالعات فرانسه به طور خودکار به دانشجویان تمام‌وقت ثبت نام شده در یک دانشکده یا در بخش حقوق مدن دانشکده حقوق که حداقل 3 دوره (9 واحد) در هر ترم به زبان فرانسوی یا 2 دوره را می‌گذرانند، اعطا می‌شود.

مشروط بر اینکه دانشجو ثبت‌نام تمام‌وقت در دانشکده حقوق، بخش حقوق مدنی داشته باشد و در هر ترم حداقل در 3 درس (9 واحد) ثبت‌نام کند، این بورسیه را می‌توان برای سه سال بعد نیز تمدید کرد. ثبت درخواست برای این بورسیه نیاز نیست. همه دانشجویان واجد شرایط به طور خودکار برای این جایزه ارزیابی می‌شوند.

همچنین ممکن است برای دانشجویانی که در یک برنامه تبادل دانشجوی بین‌المللی یا در برنامه‌ای شرکت می‌کنند که در آن تعداد واحدهای لازم را به زبان فرانسوی نمی‌خوانند، استثناهایی در این شرایط ایجاد شود.

بورسیه آموزش حرفه‌ای:

مقدار حداقل: 1000 دلار

بورسیه آموزش حرفه‌ای به طور خودکار پس از پذیرش به برخی از دانشجویانی که دارای سوابق تحصیلی عالی هستند و به‌ طور تمام‌وقت در یک برنامه کارشناسی در دانشکده حقوق، بخش حقوق عمومی، دانشکده آموزش یا دانشکده پزشکی، برنامه MD ثبت‌نام کرده‌اند، اعطا می‌شود. ثبت هیچ درخواستی برای این بورسیه مورد نیاز نیست. همه دانش آموزان واجد شرایط، به طور خودکار برای این جایزه در نظر گرفته می شوند.

بورسیه معافیت از شهریه:

مقدار آن بسته به برنامه تحصیلی متفاوت است.

این دانشگاه در راستای تعهد خود به فرانکفونی، از سپتامبر 2021 بورسیه معافیت تحصیلی متفاوتی را به دانشجویان بین‌المللی فرانسوی‌زبانی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد ثبت نام کرده‌اند، ارائه می دهد.

این امتیاز قابل توجه، به این معنی است که شهریه‌های پرداخت‌شده توسط این دانشجویان بین‌‌المللی، تقریباً مشابه دانشجویان کانادایی خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای واجد شرایط بودن و شرایط حفظ بورس تحصیلی، به صفحه بورسیه معافیت از هزینه های تحصیلی متفاوت مراجعه کنید.

بورسیه رئیس جمهور برای دانشجویان بین‌المللی:

مقدار30000 دلار (7500 دلار در سال)

بورس تحصیلی رئیس جمهور به دانشجویان بین المللی تمام‌وقت در مقطع کارشناسی اعطا می‌شود. این بورسیه تحصیلی با ارزش 30000 دلار، یکی از معتبرترین بورسیه‌های دانشگاه است. متقاضیان باید از ویزای دانشجویی برخوردار بوده، حداقل میانگین پذیرش 92% (یا معادل آن) داشته باشند و ویژگی‌های رهبری و تعهد به فعالیت‌های آکادمیک و فوق برنامه را نشان دهند.

این بورسیه مشروط بر اینکه دانشجو ثبت‌نام تمام وقت، وضعیت دانشجوی بین‌المللی و حداقل معدل تجمعی (CGPA) 8.50 را داشته باشد، می‌تواند برای سه سال بعد نیز تمدید شود. این دانشگاه همچنین به متقاضیان رتبه های دوم، سوم و چهارم یک بار جایزه 1500 دلاری ارائه می‌دهد. درخواست‌ها باید به صورت آنلاین ارسال شوند.

در صورتی که دانشجویان در پایان سال تحصیلی بین 8.00 و 8.49 CGPA داشته باشند، می‌توانند بورسیه تحصیلی خود را با 50% ارزش سالانه تمدید کنند. همچنین اگر CGPA آنها به 8.50 یا بیشتر افزایش یابد، می‌توانند بورس تحصیلی خود را برای مبلغ کامل در سال بعد تمدید کنند. این بورسیه را نمی‌توان با بورس تحصیلی رئیس دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی، بورسیه شایستگی رئیس دانشکده هنر یا با بورسیه شایستگی ترکیب کرد.

ددلاین ثبت درخواست بورسیه: 30 آوریل

به محض اینکه برای دانشگاه اتاوا درخواست دادید و شناسه uoAccess و رمز عبور خود را دریافت کردید، می‌توانید برای بورسیه درخواست دهید.

نحوه ثبت درخواست:

همه درخواست‌ها باید به صورت آنلاین ارسال شوند. فرم‌های درخواست معمولاً دو ماه قبل از مهلت درخواست در سایت دانشگاه به آدرس www.uottawa دسترس هستند. قبل از ثبت درخواست، تمام الزامات را به دقت بخوانید.

تمام مدارک مورد نیاز را در بورسیه‌ها و بورسیه های آنلاین آپلود کرده و درخواست خود را ارسال کنید؛
فرم درخواست خود را از طریق ارسال ایمیل پیگیری کنید؛
بورس تحصیلی یا بورس تحصیلی به حساب دانشجویی شما واریز می شود؛
اگر دانشجوی CO-OP هستید، پس از ثبت نام در یک ترم تحصیلی، وجوه خود را دریافت خواهید کرد.
بورسیه‌های پذیرش و تمدید معمولاً در اواسط جولای به حساب دانشجویی شما واریز می‌شود. شما دو قسط مساوی دریافت خواهید کرد، یکی در سپتامبر و دیگری در ژانویه، که برای شهریه شما اعمال خواهد شد.
اگر قبلاً شهریه خود را پرداخت کرده‌اید، ممکن است پس از دریافت بورسیه تحصیلی یا کمک‌هزینه تحصیلی، موجودی اعتباری در حساب دانشجویی خود داشته باشید. درخواستی برای بازپرداخت در uoZone، در بخش امور مالی و مشاغل، ارسال کنید تا این وجوه آزاد شود.
بورسیه‌ها مشمول مالیات هستند. اگر در طول سال مالی از دانشگاه، جوایز مالی یا بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید، برگه T4A دریافت می‌کنید.
به خاطر داشته باشید که اگر بورسیه دریافت کرده و متعاقباً تحصیل خود را به طور موقت متوقف کنید یا به وضعیت دانشجویی پاره وقت یا ویژه تغییر دهید، ممکن است بورس تحصیلی شما خاتمه یابد.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اتاوا

تمامی دانشجویان بین‌الملل با هر پیشینه تحصیلی پس از اتمام مراحل ثبت‌نام، با مراجعه به سایت دانشگاه و ثبت درخواست از طریق منوی Housing می‌توانند برای دریافت خوابگاه اقدام کنند.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه اتاوا

اگر متقاضی اپلای در اتاوا هستید اما از شرایط اشتغال در هنگام تحصیل مطلع نیستید یا برای تامین هزینه‌های خود، پرداخت شهریه و... نیاز به کار دارید، باید بدانید دانشجویان بین‌المللی تمام‌وقت می‌توانند بدون نگرانی یا نیاز به کسب مجوز، هفته‌ای 20 ساعت در کشور کانادا کار کنند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند