Search
Close this search box.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی کدام اند؟

انتخاب یک کشور برای ادامه تحصیل و مهاجرت کاری بسیار حساس و دلهره‌آور است، زیرا می‌تواند آیندۀ فرد را کاملاً تحت تأثیر قرار دهد. با این وجود برخی از کشورها همواره در لیست بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی قرار می‌گیرند. عوامل مختلفی در انتخاب این کشورها نقش دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل کیفیت آموزش، پتانسیل فرصت کاری برای آینده، تنوع فرهنگی و اعتبار علمی است.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارید، دانستن بهترین کشورها برای تحصیل اهمیت زیادی دارد. البته در نظر داشته باشید که تعریف «بهترین کشور» ممکن است باتوجه به شرایط و ترجیحات هر فرد، متفاوت باشد. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به شما در انتخاب کشور مقصدتان کمک کنیم.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان

انتخاب بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که هرکدام از آن‌ها ممکن است باتوجه به موقعیت افراد متفاوت باشد. برای مثال، مهم‌ترین فاکتور برای برخی از افراد کیفیت آموزش و اعتبار علمی دانشگاه است، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند برای کشوری اقدام کنند که شانس بیشتری برای اخذ ویزا داشته باشند. به صورت کلی در جدول زیر فهرست تعدادی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان از نظر تعداد دانشجویان و شرایط آن‌ها مقایسه شده‌اند:

نام کشور تعداد دانشجویان بین‌المللی تعداد دانشجویان ایرانی ویژگی‌های کلیدی
کانادا ۶۳۸.۲۸۰ نفر ۱۱.۹۳۵ نفر آموزش باکیفیت، جامعهٔ چندفرهنگی، تنوع در رشته‌ها، شهریه کمتر از آمریکا
آمریکا ۹۴۸.۵۱۹ نفر ۱۱.۴۵۰ نفر دانشگاه‌های برتر، طیف متنوعی از ‌رشته‌ها، کیفیت بالای آموزش اما گران
انگلیس ۶۷۹.۹۷۰ نفر ۸.۰۰۰ نفر دانشگاه‌های برتر، تنوع در رشته‌ها، محیط چندفرهنگی، هزینه‌های زندگی بالا
آلمان ۴۱۱.۶۰۱ نفر ۴۵۷۵ نفر دانشگاه های معتبر جهانی، کم‌هزینه، کیفیت آموزشی بالا، اهمیت داشتن توانایی زبان آلمانی
استرالیا ۶۲۴.۰۰۰ نفر ۳۶۵۰ نفر آموزش با کیفیت بالا، جامعهٔ چندفرهنگی، هزینه‌های زندگی نسبتا بالا

در این جدول، ترتیب کشورها براساس تعداد دانشجویان و آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ درنظر گرفته شده است. بنابراین ممکن است بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی از نظر فاکتورهایی مانند بورسیه‌های اعطاشده، کیفیت امکانات تحقیقاتی، هزینهٔ زندگی یا سهولت اخذ ویزا با ترتیب متفاوتی قرار بگیرند. در ادامه بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان را از دیدگاه‌های دیگری نیز بررسی می‌کنیم.

راحت‌ ترین کشور‌ها برای اخذ ویزای تحصیلی

کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای جذب دانشجویان خارجی دارند؛ برخی از آن‌ها این شرایط را راحت‌تر از برخی دیگر فراهم می‌کنند تا گزینهٔ مناسب‌تری برای دانشجویان بین‌المللی باشند. با این وجود، ایرانیان به دلایل مشکلات مختلف و تحریم‌ها دشواری بیشتری برای ورود به برخی کشورها دارند. برای مثال، اگرچه کانادا یکی از محبوب‌ترین و بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود، اما نمی‌توان آن را جزء راحت‌ترین کشورها برای اخذ ویزا به شمار آورد. البته در مقایسه با کشورهای اروپایی، کشور کانادا به مراتب مقصد قابل دسترس‌تری است.

یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل، مجارستان است. البته پروسه اخذ ویزای این کشور نیز چندان راحت نیست، اما در مقابل کشورهای دیگر، راحت‌تر است. به صورت کلی، در صورتی که قصد دارید برای ویزای کشورهای اروپایی اقدام کنید، بهتر است یک بازۀ ۷ تا ۸ ماهه را برای کل پروسهٔ مهاجرت تحصیلی خود درنظر بگیرید.

کشورهایی مانند ارمنستان، ترکیه، مالزی و چین به راحتی به ایرانیان ویزا می‌دهند و سخت‌گیری کمتری دارند. علاوه بر این، کشور قبرس نیز یکی دیگر از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان محسوب می‌شود که متقاضیان می‌توانند در زمان کوتاهی برای اخذ ویزا از طریق سفارت‌خانه آن اقدام کنند.

راحت ترین کشورها برای اخذ ویزای همراه

دلتنگی و دوری از خانواده یکی از اصلی‌ترین معایب تحصیل در خارج از کشور است. با این وجود امروزه بسیاری از کشورها این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند که اعضای خانوادهٔ درجه یک خود را در طول مدت تحصیل همراه خود به کشور مقصد ببرند. بسیاری از کشورهای محبوب به عنوان مقصد تحصیلی مانند استرالیا، آلمان، کانادا، سوئد، دانمارک، فرانسه و… این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند که از ویزای همراه استفاده کنند.

در این میان، برخی از کشورها مانند استرالیا این امکان را فراهم کرده‌اند که دانشجو بتوانند اعضای خانواده مانند والدین یا همسر و فرزندان خود را به این کشور ببرند. این موضوع موجب شده است که بسیاری از این کشورها جزء بهترین کشورها برای تحصیل دانش آموزان نیز محسوب شوند. با این وجود برخی دیگر از کشورها سخت‌گیری‌هایی در این زمینه دارند؛ برای مثال، متقاضیان ویزای همراه در کانادا می‌توانند تنها یکی از والدین خود را از طریق این ویزا به کانادا ببرند.

به صورت کلی از آن‌جا که این قوانین دائما در حال تغییر هستند، بهتر است اطلاعات دقیق‌تر را از طریق سایت ادارۀ مهاجرت هرکشور بررسی کنید.

کدام کشورها بعد از تحصیل اقامت می دهند؟

یکی دیگر از فاکتورهایی که بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را مشخص می‌کند، فرصت اقامت پس از تحصیل در آن‌ها است. بسیاری از کشورها این اجازه را به دانشجویان می‌دهند که توانایی‌های خود را برای بازارکار کشور موردنظر محک بزنند. به همین دلیل افراد می‌توانند با یافتن شغل مناسب در کشور محل تحصیل، اقامت خود را طولانی‌تر کرده یا برای تغییر نوع ویزای خود اقدام کنند.

برای مثال، کانادا این فرصت را به فارغ‌التحصیلان می‌دهد که باتوجه به طول تحصیل خود، به مدت کوتاهی در کانادا بمانند و به دنبال کار باشند. سپس در صورتی که در این مدت یک جاب آفر مناسب پیدا کنند، می‌توانند با اقدام از طریق روش‌های مختلف مانند برنامه‌ مهاجرت استانی، اسکیل ورکر و … ویزای کاری کانادا را دریافت کنند.

کشور انگلیس نیز ویزایی با نام Stay Back Visa دارد که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد پس از فارغ‌التحصیلی به مدت حدود ۲ سال به دنبال شغل مناسب خود در این کشور بگردند.

بهترین کشور ها از نظر کار دانشجویی و کار پس از تحصیل

بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان کشورهایی هستند که اجازه کار پس از تحصیل یا حین آن را نیز به دانشجویان بین‌المللی بدهند. بسیاری از کشورهایی که در لیست بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل قرار می‌گیرند به دانشجویان اجازه می‌‌دهند که از فرصت کار دانشجویی و کار پس از تحصیل نیز بهرمند شوند.

کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا و… این امکان را به دانشجویان می‌دهند که در حین تحصیل خود به مدت حداکثر ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند؛ البته ممکن است دانشجویان برای کار خارج از دانشگاه به مجوز کاری احتیاج داشته باشند. علاوه بر این، این کشورها این امکان را فراهم کرده‌اند که دانشجویان بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی نیز به دنبال شغل مرتبط با رشتۀ خود بگردند.

در کشور آلمان نیز، دانشجویان ۱۸ ماه پس از فارغ‌التحصیلی اجازۀ ماندن در این کشور را دارند و می‌توانند به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت کار کنند. بعد از گذشت یک مدت زمان معین می‌توانند برای اخذ اقامت این کشور نیز اقدام کنند.

معرفی بهترین کشور ها برای تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌توان براساس آن بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را انتخاب کرد، بورسیه‌ها و فاندهای قابل دسترس هر کشور است.
بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل مانند فرانسه، آلمان، مجارستان و… بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. علاوه بر این، کشورهای کانادا، استرالیا و آمریکا نیز بورسیه‌های متعددی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که برخی از آن‌ها از سوی سازمان‌های دولتی و برخی دیگر از طرف سازمان‌های خصوصی به دانشجویان اعطا می‌شود.

کلام آخر

به صورت کلی تعیین بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی به عوامل مختلفی از جمله کیفیت آموزش، مقرون‌به‌‎صرفه بودن، تجارب فرهنگی، زبان و فرصت‌های شغلی بستگی دارد. در این مطلب به بررسی بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان پرداختیم.

در میان کشورهایی که به عنوان مقصد تحصیلی معرفی کردیم، کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا و آلمان جزء پرطرفدارترین کشورها برای ایرانیان محسوب می‌شود.

در صورتی که شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به این کشورها را دارید، مشاورین ما در آکادمی اپلای با داشتن سال‌ها تجربه در زمینۀ اعزام دانشجویان به شما کمک می‌کنند تا بهترین مقصد را برای خود انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاورۀ رایگان از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید.
[جمع نتایج: 1 میانگین: 5]

دیدگاه‌ها

  • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
  • افزودن دیدگاه
    آدرس

    به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند