Search
Close this search box.

دریافت ویزای تحصیلی سوئد

سوئد یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای حوزهٔ اسکاندیناوی‌ست که سالانه میزبان هزاران دانشجوی بین‌المللی است. از مزایای تحصیل در سوئد،‌ امکان کار دانشجویی حین تحصیل بدون محدودیت و بورسیه‌های تحصیلی گوناگون است. برای اطلاعات بیشتر با ما باشید.

ویزای تحصیلی سوئد
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزای تحصیلی سوئد

یکی از راه‌های مهاجرت به سوئد، دریافت ویزای تحصیلی آن است. ویزای تحصیلی این کشور به دو دسته ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم می‌شود.
البته ویزای دانشجویی سوئد نیز به دو گروه نوع D و نوع C تقسیم می‌شود که هرکدام برای رفع نیاز خاصی از متقاضیان آموزش در این کشور طراحی شده‌اند. در ادامه بیشتر دربارهٔ ویزای تحصیلی سوئد باهم صحبت می‌کنیم.

ویزای دانشجویی سوئد

ویزای نوع D: این ویزا برای تحصیل در دوره‌های بلندمدت دانشگاهی شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان صادر می‌شود.
ویزای نوع C: این ویزا برای شرکت در دوره‌های کوتاه‌مدت (کمتر از ۳ ماه) آموزشی، فنی‌وحرفه‌ای و کارآموزی صادر می‌شود.

ویزای دانش‌آموزی سوئد

برای دریافت ویزای دانش‌آموزی سوئد علاوه‌بردریافت نامهٔ پذیرش از یک مدرسهٔ موردتایید ادارهٔ مهاجرت، به رضایت والدین خود نیز احتیاج دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحهٔ ویزای دانش‌آموزی سوئد مراجعه کنید.

شرایط و مدارک لازم برای ویزای دانشجویی در سفارت سوئد

برای دریافت ویزای تحصیلی می‌توانید هم به‌صورت آنلاین و هم حضوری اقدام کنید. در هر دو روش مدارک موردنیاز تقریباً یکسان است؛ مگر این که افسر مهاجرت شخصاً از شما برای رفع ابهام‌های احتمالی مدارک اضافی درخواست کند.

فهرست مدارک لازم و شرایط ویزای تحصیلی سوئد عبارتند از:

 • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • عکس پاسپورتی جدید؛
 • نامهٔ پذیرش از یک دانشگاه مورد تأیید ادارهٔ مهاجرت سوئد؛
 • گواهی تمکن مالی شامل گردش حساب، فیش‌ حقوقی، اسناد ملکی و…؛
 • رسید پرداخت شهریهٔ دانشگاه؛
 • گواهی پزشکی؛
 • گواهی سوء پیشینه؛
 • مدارک مبنی بر دریافت بورسیهٔ تحصیلی (در صورت وجود).

نکتهٔ مهم: سفارت سوئد از شما هیچ‌گونه مدرک زبانی نمی‌خواهد و تنها نامهٔ پذیرش از دانشگاه را بررسی می‌کند. اما برای دریافت نامهٔ پذیرش نیاز به مدرک حداقلی آیلتس ۶ و نمرهٔ ۵.۵ در هر مهارت یا معادل آن در آزمون تافل دارید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی سوئد

قدم اول: در ابتدا نوع دوره و دانشگاه خود را انتخاب کنید؛ اگر دورهٔ آموزشی شما کمتر از ۳ ماه باشد باید برای ویزای کوتاه‌مدت و اگر بیشتر از ۳ ماه باشد لازم است برای ویزای تحصیلی نوع D (ویزای بلندمدت) اقدام کنید.

قدم دوم: در قدم بعدی شما باید از یک دانشگاه موردتایید ادارهٔ مهاجرت سوئد، نامهٔ پذیرش دریافت کنید. برای این کار مدارک لازم را برای دانشگاه بفرستید و بعد از دریافت تاییدیهٔ اولیه، هزینهٔ ترم اول تحصیلی را جهت نهایی‌شدن ثبت‌نام و دریافت نامهٔ پذیرش پرداخت کنید.

قدم سوم: در این مرحله لازم است با جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم، مقدمات درخواست برای ویزای تحصیلی را فراهم کنید. آزمایش‌های پزشکی جهت دریافت گواهی سلامت و استعلام سوء پیشینهٔ خود را انجام دهید و همهٔ مدارک را به انگلیسی یا سوئدی ترجمه (رسمی) کنید.

قدم چهارم: فرم‌های درخواست را به‌دقت تکمیل و به‌همراه مدارک به‌صورت حضوری یا اینترنتی برای سفارت سوئد ارسال کنید.

قدم پنجم: منتظر ایمیل تأیید از سوی ادارهٔ مهاجرت سوئد بمانید. در صورت پذیرفته‌شدن لازم است ویزای تحصیلی را مستقیماً از سفارت این کشور دریافت کنید. در برخی از موارد سفارت مدارک را به‌صورت پستی برایتان ارسال می‌کند؛ پیش از اقدام حتماً با آن‌ها تماس بگیرید و این مورد را جویا شوید.

کدام کشورها معتبرترین پاسپورت‌های دنیا را دارند؟

هزینهٔ ویزای تحصیلی به تعداد اعضای خانوادهٔ شما بستگی دارد. به‌صورت کلی برای هر فرد بزرگسال ۱۵۰۰ کرون (معادل ۱۴۲ دلار آمریکا) و برای هر فرزند ۷۵۰ کرون (معادل ۷۱ دلار آمریکا) است. برای مثال اگر شما به همراه همسر و یک فرزندتان درخواست داده باشید، هزینهٔ ویزای تحصیلی‌تان ۳۷۵۰ کرون (معادل ۳۵۵ دلار آمریکا) خواهد شد.

توجه داشته باشید که در صورت ریجکت پرونده هیچ مبلغی به شما بازگردانده نمی‌شود و در صورت اقدام دوباره برای دریافت ویزای تحصیلی، مجدداً باید این مبلغ را به ادارهٔ مهاجرت سوئد پرداخت کنید.

روش‌های پرداخت هزینه ویزای تحصیلی سوئد

 • اگر به‌صورت آنلاین اقدام کردید، بعد از آپلود مدارک می‌توانید هزینه را مستقیماً از طریق سایت پرداخت کنید.
 • اگر فرم ثبت‌نام کاغذی را تکمیل و برای سفارت فرستاده‌اید؛ لازم است تا مبلغ را به‌صورت حوالهٔ بانکی پرداخت کنید.
 • اگر به‌صورت حضوری و از طریق سفارت سوئد برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرده‌اید، در همانجا و بعد از تکمیل فرم و مدارک باید مبلغ را از طریق مسترکارت (یا سایر کارت‌های اعتباری موردتایید سفارت) پرداخت کنید.

میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی سوئد ماهانه ۸۹۲ دلار آمریکا است. شما باید با اسناد مالی اثبات کنید که این مبلغ یعنی معادل ۱۰.۷۰۴ دلار آمریکا را برای یک سال تحصیلی می‌توانید تأمین کنید. در صورت دریافت فول فاند نیازی به اثبات تمکن مالی نیست؛ همچنین اگر بورسیهٔ تحصیلی داشته باشید، مبلغ آن از مبلغ موردنیاز تمکن مالی کسر می‌شود و عدد به‌دست آمده معیار خواهد بود.

در سه جدول زیر میانگین هزینهٔ اجارهٔ خانه و شهریهٔ دانشگاه در سوئد را آورده‌ایم:

هزینهٔ اجارهٔ آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (دلار آمریکا) هزینهٔ اجارهٔ آپارتمان یک خوابه در حومهٔ شهر (دلار آمریکا) هزینهٔ اجارهٔ آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر (دلار آمریکا) هزینهٔ اجارهٔ آپارتمان سه خوابه در حومهٔ شهر (دلار آمریکا)
ماهانه ۸۷۶ دلار ماهانه ۶۵۷ دلار ماهانه ۱.۳۹۴ دلار ماهانه ۱.۰۱۰ دلار
میانگین هزینهٔ شهریهٔ دانشگاه (دلار آمریکا) میانگین هزینهٔ زندگی فرد مجرد بدون در نظرگرفتن اجاره بها (دلار آمریکا) میانگین هزینهٔ زندگی خانوادهٔ چهارنفره بدون در نظرگرفتن اجازه بها (دلار آمریکا)
سالانه بین ۷۹۱۵ تا ۲۶۳۸۳ دلار ۸۸۲ دلار ۳۲۳۵ دلار

مدت زمان صدور ویزای شما به روش انتخابی‌تان برای اپلای بستگی دارد. اگر از طریق روش آنلاین درخواست خود را ارسال کنید ۳ تا ۴ ماه و از طریق روش حضوری ۵ تا ۶ ماه زمان برای پردازش پرونده و صدور ویزا لازم است.

توجه داشته باشید که با توجه به شرایط شما این بازه‌های زمانی ممکن است تغییر کنند.

سوئد سالانه بورسیه‌های تحصیلی گوناگونی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد. اگر از لحاظ تحصیلی و علمی سابقهٔ بسیار خوبی دارید یا عملکردتان در دانشگاه‌های سوئد چشمگیر است؛ احتمال زیادی برای واجد شرایط‌بودن‌تان وجود دارد. قوانین و مبالغ این کمک‌هزینه‌ها مدام در حال تغییر است بنابراین برای دیدن شرایط به‌روز حتماً باید به سایت آن‌ها مراجعه کنید.

در ادامه فهرست بهترین بورسیه‌های تحصیلی سوئد را مشاهده می‌کنید:

 •     The Swedish Institute Scholarship programs
 •     YMCA Scholarship
 •     Olof Palme International Center
 •     Erasmus Mundus Joint Master Degree Programs
 •     University Centre in Södertörn
 •     Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS)
 •     Bernadotte Education Abroad Scholarship

تمدید ویزای تحصیلی سوئد

ادارهٔ مهاجرت سوئد برای تمدید ویزای تحصیلی سخت‌گیری بسیار زیادی دارد؛ به‌طوری که طبق آمارهای دریافتی حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد درخواست‌های تمدید با ریجکت مواجه می‌شوند. بنابراین بسیار مهم است که شرایط موردنیازی را که در ادامه آورده‌ایم موبه‌مو اجرا کنید تا مشکلی برای اقامت‌تان در این کشور به‌وجود نیاید:

 • ۶ ماه قبل از انقضای ویزای فعلی‌تان باید برای تمدید آن اقدام کنید؛
 • پاسپورت‌تان دارای اعتبار کافی باشد؛
 • لازم است در یک دورهٔ آموزشی تمام‌وقت ثبت‌نام خود را نهایی کرده‌ باشید؛
 • باید مدارکی مبنی برای تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را به افسر مهاجرت ارائه دهید؛
 • بیمهٔ درمانی معتبر داشته باشید؛
 • نمرات و عملکردتان در مقطع فعلی تحصیلی خوب باشد.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی سوئد و اقدامات لازم

شاید فکر کنید دلایل پیچیده‌ای باعث ریجکت ویزای تحصیلی سوئد می‌شود؛ اما ادارهٔ‌ مهاجرت خلاف آن را می‌گوید. دلایل ریجکتی ویزای دانشجویی سوئد معمولاً به‌خاطر ساده‌ترین مسائل است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

عدم اثبات تمکن مالی: اگر اسناد و گواهی‌های لازم برای اثبات تمکن مالی را به‌صورت کامل برای سفارت سوئد نفرستید به‌احتمال زیاد درخواستتان رد خواهد شد؛ حتی اگر در واقعیت مشکل تمکن مالی نداشته باشید.

نقص در فرم درخواست: اولین موردی که ادارهٔ مهاجرت سوئد آن را بررسی می‌کند فرم درخواست شماست؛ در صورتی که فرم را کامل تکمیل نکرده یا فایل آن را به‌صورت فرمت‌های مشخص‌شده در سایت آپلود نکرده باشید ویزایتان در اولین مرحله رد می‌شود.

نقص در ارسال مدارک: ما همواره به مشتریان‌مان تأکید می‌کنیم که جمع‌آوری و ارسال مدارک یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسهٔ مهاجرت تحصیلی است. اگر حتی یکی از اسناد شما ناقص یا اشتباه باشد ویزایتان ریجکت خواهد شد.

ترجمهٔ نامناسب: تمامی مدارک شما باید به یکی از دو زبان انگلیسی یا سوئدی به‌صورت رسمی ترجمه شوند؛ هنگامی که صحبت از ترجمهٔ رسمی می‌کنیم منظورمان این است که خودتان نمی‌توانید این کار را انجام دهید زیرا از نظر ادارهٔ مهاجرت فاقد اعتبار خواهد بود.

سوابق کیفری: دولت سوئد به سوء پیشینه و سوابق کیفری بسیار حساس است و کمترین موردی می‌تواند باعث رد درخواست شما شود.

مصاحبهٔ ناموفق: افسر مهاجرت در سفارت سوئد از شما سؤالاتی مبنی بر دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل، رشته و دانشگاه‌تان می‌پرسد. همچنین او باید از بازگشت شما به کشورتان بعد از فارغ‌التحصیلی مطمئن شود. اگر نتوانید به‌درستی و با اعتماد به‌نفس به این پرسش‌ها پاسخ دهید احتمالاً درخواستتان رد خواهد شد.

نمرهٔ ناکافی در آزمون‌‌های زبان: برای تحصیل در سوئد داشتن آیلتس با نمرهٔ حداقل ۶ (نمرهٔ ۵.۵ برای هر مهارت) ضروری است. در صورتی که نمره‌تان به این حد نصاب نرسیده باشد درخواست‌تان رد خواهد شد.

نکتهٔ مهم: رفع ریجکتی ویزای دانشجویی سوئد یک فرایند کاملاً حقوقی و تخصصی دارد و یک فرد عادی نمی‌تواند آن را انجام دهد. برای حل این مشکل حتماً باید از یک وکیل مهاجرت باتجربه کمک بگیرید.

موسسهٔ مهاجرتی آکادمی اپلای آمادهٔ کمک به شما در زمینهٔ رفع ریجکتی ویزای تحصیلی سوئد است؛ همین حالا با ما تماس بگیرید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی سوئد

کشور سوئد یکی از بهترین شرایط کاری را برای دانشجویان مهیا کرده است. برخلاف کشورهای دیگر شما برای کار در حین تحصیل نیازی به مجوز ندارید و صرفاً با ویزای تحصیلی‌تان می‌توانید کار کنید. همچنین محدودیت ساعت کاری (در داخل و خارج از محیط دانشگاه) در هفته برای دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد؛ اما باید متعهد باشید که هفته‌ای ۴۰ ساعت را صرف شرکت در کلاس‌های دانشگاه و مطالعهٔ خارج از کلاس می‌کنید.

مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های سوئد

تمام دانشجویان بین‌المللی با داشتن شرایط زیر می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی مجوز کار در کشور سوئد را دریافت کنند:

 • شما باید قبل از انقضای ویزای تحصیلی خود درخواست‌تان را برای مجوز کار به ادارهٔ مهاجرت سوئد ارسال کنید؛ در غیر این صورت لازم است این کشور را ترک کنید و بعد برای دریافت مجوز کار اقدام کنید.
 • حداقل باید یک ترم کامل تحصیلی یا ۳۰ واحد درسی را به‌صورت کامل گذرانده باشید.
 • شما باید با کارفرما یک قرارداد به یکی از دو زبان انگلیسی یا سوئدی داشته باشید؛ اگر قراردادتان به زبان دیگری نوشته شده است، لازم است آن را ابتدا ترجمه و بعد برای ادارهٔ مهاجرت بفرستید.
 • خالص دریافتی حداقل حقوق یا دستمزد تعیین‌شده در قراردادتان قبل از کسر مالیات باید ۱۳.۰۰۰ کرون (معادل ۱۲۳۳ دلار آمریکا) باشد.
 • کارفرما لازم است شما را بیمه کند؛ این بیمه باید هزینه‌های پزشکی و درمانی، بازنشستگی و شغلی را به‌صورت کامل پوشش دهد.

نکتهٔ مهم: اگر قصد کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی خودتان را بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دارید؛ می‌توانید برای ویزای جستجوی کار سوئد درخواست دهید.

ویزای همراه تحصیلی سوئد

خوشبختانه دولت سوئد شرایط لازم را برای همراهی اعضای خانوادهٔ فرد متقاضی تحصیل در این کشور مهیا کرده است. اگر مدارک و تمکن مالی لازم را داشته باشید، تقریباً بدون مشکل خاصی می‌توانید اعضای خانوادهٔ خود را به سوئد ببرید و برای آن‌ها اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. به دلیل پیچیدگی و جزئیات زیاد ویزای همراه تحصیلی سوئد، مطلبی جداگانه برای آن در نظر گرفته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحهٔ ویزای همراه تحصیلی سوئد مراجعه کنید.

خدمات آکادمی اپلای در خصوص اخذ ویزای تحصیلی سوئد

کوچک‌ترین اشتباه و نقص در پروسهٔ مهاجرت، سبب ریجکت ویزای شما از سوی ادارهٔ مهاجرت سوئد می‌شود. لازم است بدانید که رفع ریجکتی بسیار سخت‌تر و پرهزینه‌تر از درخواست عادی است. بنابراین اگر از ابتدا با راهنمایی وکلای باتجربه پیش بروید، در انرژی، زمان و منابع مالی خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

موسسهٔ مهاجرتی آکادمی اپلای این افتخار را دارد که از صفر تا صد پروسهٔ مهاجرت تحصیلی به سوئد در کنار شما باشد. برخی از خدمات ما عبارتند از:

 • مشاورهٔ تخصصی برای انتخاب دانشگاه مطابق با شرایط شما؛
 • دریافت نامهٔ پذیرش به واسطهٔ ارتباطات گستردهٔ مؤسسه با دانشگاه‌ها و مدرسه‌های سوئد؛
 • ترجمهٔ رسمی کلیهٔ اسناد و مدارک؛
 • نگارش تخصصی رزومه و انگیزه‌نامه؛
 • انجام کلیهٔ پرداخت‌های ارزی شما.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم نگاهی دقیق بر پروسه دریافت ویزای تحصیلی سوئد و دلایلی که ممکن است به ریجکتی ویزا بیانجامد داشته باشیم. از آن‌جایی که اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی این کشور شرایط خاص خود را دارد پیشنهاد می‌کنیم اگر در این مسیر نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر دارید حتماً با متخصصین ما تماس بگیرید.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
سوالات متداول

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی سوئد چقدر است؟

براساس نحوه اقدام شما برای دریافت ویزا تحصیلی سوئد، بین 3 تا 6 ماه زمان برای پردازش پرونده و صدور ویزا لازم است.

آیا امکان دریافت ویزای تحصیلی سوئد بدون مدرک زبان وجود دارد؟

خیر. تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست.

آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند