Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  خصوصی
 • سال تاسیس
  2009
 • رتبه جهانی
  1886
 • رتبه کشوری
  60
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  4000 دلار
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

دانشگاه ‌‌مدیپول استانبول یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه است که دروس خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی برای دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد تصمیم می‌گیرند برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند، دریافت یک مدرک معتبر و تحصیل در دانشگاه‌هایی با امکانات پیشرفته است. البته انتخاب کشوری که دریافت ویزا و مهاجرت به آن برای ایرانیان دشوار نباشد نیز اهمیت بسیاری دارد. بنابراین اگر به دنبال یک تیر و دو نشان هستید، تحصیل در دانشگاه مدیپول استانبول (IMU) بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با امکانات Medipol University و شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه آشنا کنیم.

تاریخچه

دانشگاه بین‌المللی مدیپول استانبول در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد. این دانشگاه با هدف «هموارکردن مسیر» برای دانشجویان ایجاد شد تا با به‌کارگیری دانش کسب‌شده آیندۀ شغلی خود را تضمین کنند. یکی از وظایف کلیدی دانشگاه افزایش انگیزۀ دانشجویان برای توسعۀ مدل‌های آموزشی یکپارچه است؛ به همین دلیل این موسسه برنامه‌های آموزشی آنلاین مختلفی را برای از بین‌بردن موانع «تحصیل برای همه» ایجاد کرده است.

موقعیت جغرافیایی

این دانشگاه در ‌شهر استانبول در کشور ترکیه قرار دارد. پردیس‌های آموزشی Haliç و Kavacık که دو پردیس اصلی این دانشگاه هستند، امکاناتی مانند رستوران، سینما، سالن تئاتر و انجمن‌های دانشجویی را در ساختمان‌هایی مدرن، جای داده‌اند.

برخی از رشته‌ها در این دانشگاه دوره‌های کارآموزی و طرح دارند که این دوره‌ها در بیمارستان Bağcılar که یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های خصوصی در ترکیه است، برگزار می‌شود. این دانشگاه یک خوابگاه اختصاصی برای دانشجویان خود دارد که به زودی ظرفیت آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

رنکینگ دانشگاه

با وجود این‌که کمتر از ۲۰ سال از فعالیت دانشگاه مدیپول ترکیه می‌گذرد، این دانشگاه جایگاه بسیار خوبی در بین مراکز علمی جهان و ترکیه کسب کرده است. این موسسه در بین بیش از ۱۴۰۰۰ دانشگاه جهان در رتبۀ ۱۸۸۶ و در ترکیه در رتبۀ ۶۰ قرار دارد. برخی از دانشکده‌های این دانشگاه نیز موفقیت‌های بسیاری را در سطح ملی و جهانی کسب کرده‌اند. برای مثال، رشتۀ پزشکی این مرکز رتبۀ ۴۹ را در بین دانشگاه‌‌های ترکیه به‌دست آورده که حاصل بیش از ۱۶۴۰ مقالۀ منتشرشده و ۹۷۶۴ مقالۀ استناد‌شده در آن است.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

در حال حاضر این دانشگاه میزبان بیش از ۳۸.۲۹۷ دانشجو است که بیش از ۵۰۰۰ نفر از آن‌ها از ۱۰۰ کشور مختلف در جهان در IMU تحصیل می‌کنند. دانشگاه خصوصی مدیپول ۱۳۱۳ عضو هیئت علمی دارد و بیش از ۱۵ مرکز پژوهشی نیز در این دانشگاه فعال است. دانشجویان این موسسه نه‌تنها در زمینۀ تحصیل، بلکه در فعالیت‌های فوق‌برنامه نیز نقش بسیار فعالی دارند؛ به‌طوری که این دانشگاه دارای ۱۳۳ انجمن دانشجویی، ۱۰ تیم ورزشی مردان و ۸ تیم ورزشی برای زنان است.

دانشکده‌های دانشگاه مدیپول استانبول ‌

این دانشگاه دارای ۱۲ دانشکده برای رشته‌های کارشناسی، ۳ دانشکدۀ تحصیلات تکمیلی و ۷۵ دپارتمان است. علاوه‌بر این، IMU دارای یک کالج و ۴ آموزشگاه حرفه‌ای نیز هست. در جدول زیر نام هریک از این دانشکده‌ها بیان شده است:


نام
دانشکده

دانشکدۀ
تجارت و مدیریت

دانشکدۀ
ارتباطات

دانشکدۀ
آموزش

دانشکدۀ
دندان‌پزشکی

دانشکدۀ
علوم بهداشت

دانشکدۀ
پزشکی

دانشکدۀ
هنرهای زیبا، طراحی و معماری

دانشکدۀ
بین‌المللی پزشکی

دانشکدۀ
علوم انسانی و اجتماعی

دانشکدۀ
داروسازی

دانشکدۀ
حقوق

دانشکدۀ
مهندسی و علوم طبیعی

رشته‌های دانشگاه مدیپول استانبول

رشته های دانشگاه مدیپول استانبول بسیار متنوع‌اند و به همین دلیل متقاضیان بسیاری به‌دنبال تحصیل در این دانشگاه هستند. در حال حاضر ۱۸۶ رشته برای مقطع کاردانی، ۷۵ رشته در مقطع کارشناسی، ۸۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۶ رشته در مقطع دکتری در دانشکده‌های مختلف این موسسه تدریس می‌شود. در ادامه تعدادی از این رشته‌ها را در مقاطع مختلف معرفی می‌کنیم.

کارشناسی

دانشگاه Medipol رشته‌های متنوعی را برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه کرده است که برخی از آن‌ها عبارتند از:


نام رشته

مهندسی
برق

پزشکی

فیزیوتراپی

رسانه و
هنرهای بصری

مهندسی
پزشکی

ارگوتراپی

حقوق

رسانۀ
جدید و ارتباطات

مهندسی
صنایع

مددکاری
اجتماعی

داروسازی

رادیو،
تلویزیون و سینما

مهندسی
کامپیوتر

گفتاردرمانی

مشاور
آموزشی

طراحی
صنعتی

مهندسی
عمران

پرستاری

آموزش
کودک‌یاری

موسیقی
ترکی

روانشناسی

مامایی

تدریس
زبان انگلیسی

غذا و
آشپزی

علوم
سیاسی

دندان‌پزشکی

تدریس
آموزش استثنایی

معماری

مدیریت
عمومی

پروتزهای
ارتز

روزنامه‌نگاری

طراحی
شهری و معماری لندسکیپ

روابط بین‌الملل

علوم
غذایی

روابط
عمومی و تبلیغات

معماری
داخلی

بانک‌داری
و بیمه

شنوایی‌شناسی

مدیریت
کسب و کار

اقتصاد و
امور مالی

کارشناسی ارشد

متقاضیانی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دارند، می‌توانند در هر یک از رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:


نام رشته

مهندسی
برق و سیستم‌های سایبری

مهندسی
سیستم‌های بهداشت و درمان

تغییرات
آب و هوا، انرژی و سلامت

بافت‌شناسی
و جنین‌شناسی

مهندسی
پزشکی

آناتومی

تغذیه و
رژیم غذایی

بیوشیمی

مهندسی
عمران

تراپی

بانک‌داری
و بیمه

فیزیوتراپی
و توانبخشی

حقوق
بهداشت

مامایی

امور مالی

علوم
سیاسی

ارتباطات
و تبلیغات

پرستاری

مدیریت
کسب و کار

پروتزهای
دندانی

بازاریابی

ژنتیک

روانشناسی

ارتودنسی

حقوق

داروسازی
بالینی

روانشناسی
بالینی

پرفیوژن

روابط بین‌الملل

شنوایی‌شناسی
بالینی

مدیریت و
استراتژی

فیزیک
سلامت

علوم
اعصاب

میکروبیولوژی

رسانه‌ها
و سیستم‌های ارتباطی

مدیریت
بهداشت

پزشکی مولکولی

 

 

 

دکتری

این دانشگاه رشته‌های زیر را برای متقاضیان مقطع دکتری ارائه می‌دهد:


نام رشته

مهندسی
برق و سیستم‌های سایبری

علوم
اعصاب

فارماکولوژی
پزشکی

جراحی
دهان و فک و صورت

مهندسی
پزشکی و بیوانفورماتیک

بافت‌شناسی
و جنین‌شناسی

فیزیوتراپی
و توانبخشی

تغذیه و
رژیم غذایی

مهندسی
سیستم‌های بهداشت و درمان

تاریخ
پزشکی و اخلاق

فیزیولوژی
پزشکی

بیوشیمی

مهندسی
عمران

آناتومی
بالینی

حقوق

پرستاری
اطفال

مدیریت
بهداشت

میکروبیولوژی

مدیریت و
استراتژی

پریودنتولوژی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه مدیپول استانبول ‌

اگر به دنبال اخذ پذیرش دانشگاه مدیپول استانبول هستید، ابتدا باید شرایط لازم برای ورود به این دانشگاه را بررسی کنید. این شرایط برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های مختلف متفاوت است و معمولا افرادی که برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی یا داروسازی اقدام می‌کنند شرایط سخت‌گیرانه‌تری دارند.

 • اصلی‌ترین شرط برای ورود به این دانشگاه، شرکت در آزمون ورودی یوس (YÖS) است؛ تمامی متقاضیان باید با شرکت در این آزمون حداقل نمرۀ ۶۰ از ۱۰۰ را کسب کنند.
 • دومین شرط مهم، معدل است؛ داوطلبانی که از ایران برای اخذ پذیرش این دانشگاه اقدام می‌کنند، باید برای تحصیل در دانشکدۀ پزشکی و دندان‌پزشکی حداقل معدل ۱۵ و برای تحصیل در دیگر رشته‌ها حداقل معدل ۱۲ را در دورۀ دیپلم و پیش‌دانشگاهی کسب کنند.
 • از آن‌جا که تحصیل در این دانشگاه به زبان‌های ترکی و انگلیسی انجام می‌شود، تمامی متقاضیان باید متناسب با رشتۀ موردنظر خود تسلط خود را به یکی از این زبان‌ها اثبات کنند.

در نظر داشته باشید که داشتن تمامی این شرایط تضمینی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه نیست، چرا که رقابت متقاضیان برای رشته‌های مختلف، بسیار زیاد است.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه مدیپول استانبول ‌

اولین قدم برای اپلای دانشگاه مدیپول استانبول، جمع‌آوری و آپلود مدارک برای دانشگاه است. این مدارک برای داوطلبان مقاطع مختلف تحصیلی، متفاوت است. علاوه‌بر این، در برخی از مواقع ممکن است دانشکده‌های مختلف مدارک بیشتری را نیز از دانشجویان درخواست کنند. در نظر داشته باشید که تمامی مدارک موردنیاز باید به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه و به همراه اصل آن برای دانشگاه ارسال شوند.

کارشناسی

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارک زیر را برای دانشگاه جمع‌آوری و ارسال کنند:

 • مدرک زبان (در صورت وجود، الزامی نیست)؛
 • ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • مدرک دیپلم؛
 • عکس پاسپورت؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی.

کارشناسی ارشد

افرادی که برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام می‌کنند، باید مدارک زیر را جمع‌آوری کنند:

 • مدرک معتبر کارشناسی؛
 • ریز نمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان (در صورت وجود، الزامی نیست)؛
 • دو عدد عکس پاسپورت؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی.

دکتری

متقاضیان مقطع دکتری باید مدارک زیر را ارسال کنند:

 • مدرک مقاطع پیشین؛
 • ریزنمرات کارشناسی ارشد؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر (در صورت وجود)؛
 • رزومه؛
 • تز پایان‌نامه؛
 • دو عدد عکس پاسپورت؛
 • مدرک زبان (الزامی).

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه مدیپول استانبول ‌

این دانشگاه رشته‌های مختلف خود را در دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد؛ به همین دلیل، تمامی داوطلبان باید باتوجه به رشتۀ موردنظر خود به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشند. در نظر داشته باشید که داشتن مدرک زبان برای برخی از رشته‌ها اجباری نیست و تنها تسلط به آن کافی است؛ با این وجود کسب حداقل نمرات موردنیاز برای برخی دیگر از رشته‌ها اهمیت بسیاری دارد.

افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های ترکی‌زبان IMU را دارند، باید در آزمون TÖMER شرکت کنند. داوطلبانی که برای تحصیل در این دانشگاه به مدرک زبان انگلیسی احتیاج دارند، می‌توانند با شرکت در هر یک از آزمون‌های زیر و کسب حداقل نمرات مشخص‌شده، صلاحیت کافی برای اخذ پذیرش را دریافت کنند:


نام آزمون

حداقل
نمره

آزمون
آیلتس

نمرهٔ ۶.۵

آزمون
تافل

تافل iBT
 ۸۴

آزمون PTE

حداقل
نمرهٔ کلی ۷۱

آزمون CAE

حداقل
نمرهٔ سطح B

آزمون CPE

حداقل
نمرهٔ سطح B

در صورتی که داشتن مدرک زبان انگلیسی در رشتۀ موردنظر شما الزامی است و در هیچ‌یک از آزمون‌های بالا شرکت نکرده‌اید، می‌توانید در آزمون ورودی زبان دانشگاه مدیپول شرکت کنید. اگر موفق به کسب حداقل نمرۀ ۷۵ در این آزمون شوید، می‌توانید صلاحیت کافی برای ورود به دانشگاه را کسب کنید. توجه داشته باشید که هر دانشجو تنها یک‌بار مجاز به شرکت در این آزمون خواهد بود.

ددلاین دانشگاه مدیپول استانبول ‌

اگر قصد اقدام برای ثبت‌نام در دانشگاه خصوصی مدیپول استانبول را دارید، ابتدا باید تقویم تحصیلی این دانشگاه و زمان انجام هر یک از مراحل و مدارک را بررسی کنید. به صورت کلی، دانشجویان می‌توانند مراحل اپلای خود را از ۱۸ جولای تا ۵ آگوست برای ترم پاییز آغاز کنند.

از آن‌جا که این تاریخ‌ها در هر ترم تحصیلی باتوجه به رشته‌های مختلف تغییر می‌کند، بهتر است جزئیات این ددلاین‌ها را از طریق سایت رسمی دانشگاه مدیپول استانبول دنبال کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه مدیپول استانبول ‌

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که دانشجویان باید برای تحصیل در ترکیه بپردازند، شهریۀ دانشگاه است. میزان شهریه‌ای که هر دانشجو باید پرداخت کند با توجه به مقطع تحصیلی، زبان تحصیل و رشتۀ موردنظر از ۲.۵۰۰ تا ۳۹.۰۰۰ دلار در سال متغیر است. بیشترین میزان شهریه مربوط به رشتۀ پزشکی و کمترین آن‌ها مربوط به رشته‌های مدیریتی است. در جدول زیر میزان شهریه و جزئیات برخی از رشته‌ها مشخص شده است:


رشته /
زبان تحصیل

میزان
شهریه به دلار آمریکا

پزشکی ۱۰۰٪
انگلیسی
۳۰٪
انگلیسی و ۷۰٪ ترکی

۳۸.۷۰۰
۲۷.۰۰۰

دندان‌پزشکی
۱۰۰٪ انگلیسی
۳۰٪ انگلیسی
و ۷۰٪ ترکی

۳۰.۶۰۰
۲۴.۳۰۰

                  داروسازی انگلیسی
ترکی

۱۹.۸۰۰
۱۰.۰۸۰

پرستاری

۵.۴۰۰

مامایی

۴.۶۸۰

مهندسی
برق

۶.۱۲۰

مهندسی
عمران

۵.۰۴۰

مدیریت
بازرگانی

۵.۴۰۰

معماری

۶.۱۲۰

بانک‌داری
و بیمه

۲.۵۲۰

در هر سال تحصیلی این دانشگاه یک بازۀ مشخص را به عنوان بازۀ پیش‌پرداخت تعیین می‌کند و در صورتی که دانشجویان در این زمان هزینۀ شهریۀ خود را پرداخت کنند، ۱۰٪ تخفیف شهریه دریافت می‌کنند. علاوه بر این، در صورتی که خواهر یا برادر شما نیز در IMU مشغول به تحصیل شود، شما می‌توانید از ۱۰٪ درصد تخفیف شهریه بهره‌مند شوید.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مدیپول استانبول ‌

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه مدیپول استانبول را دارند، می‌توانند علاوه‌بر استفاده از انواع فرصت‌های تخفیف شهریه، از بورسیه‌های متعددی نیز بهرمند شوند. این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه خصوصی در ترکیه که بیشترین بورسیۀ تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌کند، شناخته می‌شود.

انواع بورسیه‌های این دانشگاه شامل کمک‌هزینۀ مالی، بورسیۀ دانشجویان موفق، بورسیۀ خانواده، بورسیۀ رشته‌های ترکی و... می‌شود. علاوه بر این موارد، دانشجویان می‌توانند با موفقیت در زمینه‌های ورزشی از بورسیه‌های ورزشی این دانشگاه نیز استفاده کنند.

معمولا دانشجویان می‌توانند تا زمان فارغ‌التحصیلی از بورسیه دانشگاه مدیپول استانبول استفاده کنند، اما برخی از انواع بورسیه‌ها مانند بورسیۀ ورزشی تنها به مدت یک سال تحصیلی اعتبار دارد.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه مدیپول استانبول ‌

یکی از بهترین ویژگی‌های تحصیل در این دانشگاه، امکان استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی است. این خوابگاه‌ها کاملا مجهز و به صورت جداگانه برای دختران و پسران فراهم شده است و تمامی وسایل اساسی موردنیاز مانند تخت، میز و ... در آن‌ها وجود دارد.

خوابگاه دختران: این خوابگاه دارای اتاق‌های سه یا چهار نفره است. اتاق‌های چهار نفره دارای دو تخت دو طبقه هستند و هر دانشجو یک میز، قفسۀ کتاب و کمد اختصاصی دارد. هر اتاق دارای دوش، حمام و یک یخچال کوچک است و آشپزخانه به صورت مشترک بین چند اتاق قرار دارد. هزینۀ اجارۀ اتاق در خوابگاه دختران ۳۵.۰۰۰ و ۲۵.۰۰۰ لیر برای اتاق چهار و سه خوابه است.

خوابگاه پسران: این خوابگاه دارای اتاق‌های یک نفره و سه نفره است که همگی مجهز به میز، قفسۀ کتاب و کمد رمزگذاری‌شده برای هر فرد هستند. این اتاق‌ها دارای دوش، حمام و یک مینی یخچال نیز هستند. هزینۀ اجارۀ اتاق یک نفره در این خوابگاه ۴۵.۰۰۰ لیر و برای اتاق سه نفره ۳۵.۰۰۰ لیر در سال است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه مدیپول استانبول ‌

در حالت کلی، دانشجویانی که از طریق ویزای دانشجویی به ترکیه مهاجرت می‌کنند، اجازۀ کار ندارند. با این وجود در صورتی که دانشجو بتواند مجوز کاری خود را از دولت ترکیه دریافت کند، می‌تواند به صورت محدود از فرصت کار حین تحصیل استفاده کنند. علاوه‌بر این، دانشجویانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند، می‌توانند بین ۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

یافتن کارهای دانشجویی در ترکیه نسبتاً دشوار است و در صورتی که دانشجویان تمایل به کار در کافه، رستوران‌ و ... را داشته باشند، باید بتوانند به زبان ترکی صحبت کنند.

کلام آخر

اگر به دنبال تحصیل در یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های ترکیه هستید، دانشگاه خصوصی مدیپول استانبول یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود. این دانشگاه با ارائۀ رشته‌های متنوع، امکانات متعدد و کیفیت تحصیل بالا فرصت مناسبی برای افراد مختلف است تا بتوانند رشتۀ موردعلاقۀ خود را با کمترین هزینه انتخاب کنند.

در این مطلب هرآن‌چه برای ورود به این دانشگاه احتیاج دارید برای شما بیان کردیم. با این وجود در صورتی که پرسش‌های بیشتری در زمینۀ تحصیل در ترکیه دارید، می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها سوالات خود را مطرح کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در آکادمی اپلای تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند