Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1857
 • رتبه جهانی
  541
 • رتبه کشوری
  175
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  8800 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  35000
 • مهلت ثبت‌نام
  1 آپریل، 1 آگوست
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌ایالتی سن خوزه‌ و شرایط اخذ پذیرش

San José State University یا به اختصار (SJSU)، یکی از دانشگاه‌های واقع در ایالت کالیفرنیا است و جزء قدیمی‌ترین موسسات عمومی آموزش عالی غرب آمریکا نیز محسوب می‌شود. یکی از نکات جالب‌توجه در رابطه با این دانشگاه، وجود دانشجویانی با تفاوت نژادی بسیار متنوع از ریشه آسیایی تا آمریکای لاتین است. سن خوزه، رشته‌های متنوعی را به دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. در این مقاله، ضمن معرفی این موسسه آموزش عالی، به بررسی شرایط لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه ایالتی سن خوزه می‌پردازیم.

تاریخچه

در سال 1857، مدرسه‌ای شبانه به‌نام «مینز» در سانفرانسیسکو توسط معلمی به‌نام «جرج واشینگتن مینز» تاسیس شد. این مدرسه، قصد داشت تا به تربیت معلمان برای مدارس عمومی سانفراسیسکو بپردازد و نخسیتن موسسۀ آموزش عالی عمومی در کالیفرنیا باشد.

مدرسه مینز، در سال 1862 به مدرسۀ عادی ایالت کالیفرنیا تغییر نام داد. پس از مدتی، این دانشگاه، به سن خوزه منتقل شد و دانشگاه سن‌ خوزه نام گرفت.

موقعیت جغرافیایی

این دانشگاه، در جنوبی‌ترین نقطه واقع در خلیج سانفرانسیسکو قرار دارد. سن خوزه، در مرکز شهری با همین نام و در زمینی به مساحت 0.62 کیلومترمربع واقع شده است. پردیس اصلی دانشگاه، از شمال به خیابان سان فرناندو و از جنوب به خیابان سان سالوادور منتهی می‌شود. حدود 55 ساختمان در محوطه این دانشگاه ساخته شده‌اند که شامل امکانات ورزشی و... نیز می‌شوند.

رنکینگ دانشگاه (در آمریکا و جهان)

سن خوزه، یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا است. این مرکز آموزشی، رتبه 541 در جهان را به خود اختصاص داده است و در میان دانشگاه‌های آمریکا نیز در جایگاه 175 قرار دارد؛ علاوه بر این، طبق رتبه‌بندی U.S. News سن‌ خوزه رتبه 4 در بین بهترین برنامه‌های مهندسی مقطع کارشناسی را نیز از آن خود کرده است.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه

این دانشگاه، در حال حاضر، حدود 36000 دانشجو دارد که از این میان، حدود 3200 نفر آنان دانشجوی بین‌المللی هستند. حدود 27000 نفر از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند که سهم بسیار زیادی از دانشگاه را به‌خود اختصاص داده‌اند.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌ایالتی سن خوزه‌

سن خوزه، از دانشکده‌های مختلفی تشکیل شده است. این دانشکده‌ها عبارت هستند از:


نام دانشکده

نام دانشکده

دانشکده هنرهای کاربردی

دانشکده بازرگانی

دانشکده آموزش

دانشکده علوم انسانی

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده علوم

دانشکده پرستاری

دانشکده هنر و طراحی

دانشکده مددکاری اجتماعی

دانشکده روزنامه‌نگاری و ارتباطات

دانشکده موسیقی و رقص

دانشکده کتابداری و علوم اطلاعات

-

رشته‌های دانشگاه ‌‌ایالتی سن خوزه

دانشگاه سن خوزه، بیش از 130 رشته مختلف را به دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ‌ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. در ادامه، تعدادی از رشته‌های این دانشگاه را به شما معرفی می‌کنیم. برای دریافت فهرست کامل رشته‌های SJSU، به سایت رسمی دانشگاه ایالتی سن ‌خوزه مراجعه کنید.

کارشناسی (Bachelor): رشته‌های سن خوزه برای دانشجویان مقطع کارشناسی، طیف وسیعی از زمینه‌ها را در بر می‌گیرند. برخی از این رشته‌ها در جدول زیر آورده شده‌اند:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

مدیریت بازرگانی

مهندسی مکانیک

اقتصاد

علوم انسانی

بهداشت عمومی

مهندسی کامپیوتر

فناوری صنعتی

طراحی صنعتی

ارتباط گفتاری و بلاغت

مهندسی عمران

علوم سیاسی و دولت

رقص

علوم اجتماعی

مهندسی برق

زبان و ادبیات انگلیسی

مردم‌شناسی

عدالت و جرم‌شناسی

مهندسی پزشکی

مددکاری اجتماعی

روزنامه‌نگاری

پرستاری

مهندسی صنایع

شیمی

تبلیغات

علوم کامپیوتر

مهندسی هوافضا

علوم محیط‌زیست

طراحی داخلی

هنرهای زیبا

مهندسی شیمی

ریاضیات کاربردی

علوم ارتباطات

زیست شناسی

فلسفه

علوم تغذیه

تاریخ

زبان‌شناسی

جغرافیا

اکولوژی

هنرهای بصری

کارشناسی ارشد (Masters): متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ‌ارشد دانشگاه سن خوزه را دارند، حق انتخاب‌های بسیاری در میان رشته‌های این دانشگاه خواهند داشت. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

حسابداری

مهندسی هوافضا

مدیریت بازرگانی

نگارش خلاق

هنر، تاریخ هنر

مهندسی شیمی

علوم کامپیوتر

مطالعات ارتباطات

هوش مصنوعی

مهندسی عمران

آنالیز و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات

جغرافیا

بیو انفورماتیک

مهندسی کامپیوتر

علوم داده

تاریخ

علوم زیست شناسی

مهندسی برق

اقتصاد

حرکت شناسی

زیست شناسی ملکولی

مهندسی صنایع

آموزش

ریاضیات

بیوتکنولوژی

مهندسی متریال

مشاوره و راهنمایی

موسیقی

شیمی

مهندسی مکانیک

جرم‌شناسی

پرستاری

علوم تغذیه

بهداشت عمومی

کاردرمانی

روان‌شناسی

دکتری (PHD): این دانشگاه، رشته‌های متنوعی را نیز در مقطع دکتری ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. علوم شنوایی
 2. پرستاری
 3. مدیریت استراتژی
 4. رهبری آموزشی
 5. حسابداری پیشرفته

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌ایالتی سن خوزه‌

متقاضیان پذیرش در تمامی مقاطع، باید از سطح آکادمیک مناسبی برخوردار باشند و حداقل معدل 3 از 4 را کسب کنند؛ البته برخی از رشته‌ها، به معدل بالاتری نیاز دارند. این دانشگاه، برای دانشجویان مقطع کارشناسی درس ریاضی را مورد توجه خاصی قرار می‌دهد و داوطلبان باید نمره بالایی در این درس داشته باشند.

علاوه بر شرایط آکادمیک، تمامی دانشجویانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست یا در دو سال گذشته، در مدرسه یا مرکز آموزشی‌ در آمریکا تحصیل نکرده‌اند، باید با شرکت در یک آزمون زبان، تسلط خود را در زبان انگلیسی نشان دهند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌SJSU

در صورت تمایل برای اپلای دانشگاه ایالتی سن خوزه، پیش از هرچیز باید مدارک خود را تهیه و برای این دانشگاه ارسال کنید. این مدارک، برای متقاضیان هر مقطع تحصیلی متفاوت هستند. در ادامه، مدارک موردنیاز را با توجه به هر مقطع تحصیلی بیان می‌‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor): متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه سن خوزه را داشته باشند، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ترجمه اصل مدرک و ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • اصل مدرک دیپلم متوسطه؛
 • پاسپورت معتبر.

کارشناسی ارشد (Masters): متقاضیان مقطع کارشناسی‌ارشد، در هنگام اپلای، باید مدارک زیر را به‌همراه درخواست خود، برای دانشگاه ارسال کنند:

 • ارائه اصل و ترجمه مدرک معتبر کارشناسی؛
 • ترجمه ریزنمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • رزومه؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • پاسپورت معتبر.

دکتری (PHD): درصورتی‌ که قصد تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشید، باید مدارک زیر را برای دانشگاه تهیه و ارسال کنید:

 • اصل و ترجمه مدرک کارشناسی ‌ارشد؛
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه از ۲ تا ۳ استاد؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی منتشرشده در مجلات علمی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌SJSU

یکی از شروط اصلی برای اخذ پذیرش در این دانشگاه، اثبات تسلط به زبان انگلیسی است. بر همین اساس، این دانشگاه، شرایط خاصی را برای گزینش دانشجویان تعیین کرده است. دانشجویان می‌توانند با کسب حداقل نمرات اعلام‌شده در هر یک از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی موردتایید دانشگاه، فرصت تحصیل در سن خوزه را کسب کنند. این حداقل نمرات، در جدول زیر قابل‌ مشاهده هستند:


نام آزمون

حداقل نمره

آزمون آیلتس

نمره 6.5 حداقل نمره 6 در تمام مهارت‌ها / نمره 6 برای دانشجویان کارشناسی به‌جز مهندسی

آزمون تافل

تافل iBT: 61 – تافل PB: 500 برای دانشجویان کارشناسی به‌جز مهندسی تافل iBT: 80 – تافل PB 550 برای تمام رشته‌های مهندسی

آزمون PTE

44

ددلاین دانشگاه ‌‌ایالتی سن خوزه‌

تاریخ ددلاین، برای ارسال درخواست‌ها به دانشگاه، بسیار مهم بوده و زمان آن برای ارسال درخواست و مدارک متفاوت است؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود متقاضیان، مدتی پیش از پایان ددلاین، درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنند:


ترم

ددلاین ارسال درخواست

ددلاین ارسال مدارک

ترم پاییز

1 آپریل

20 آپریل

ترم بهار

1 آگوست

1 نوامبر

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌ایالتی سن خوزه‌

هزینه تحصیل در این دانشگاه، به مقطع تحصیلی و رشته هر فرد بستگی دارد؛ بااین‌وجود هزینه متوسط شهریه برای دانشجویان کارشناسی، سالانه حدود 18000 دلار و برای دانشجویان کارشناسی ‌ارشد و دکتری سالانه 17000 دلار است. توجه داشته باشید که هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه، شامل هزینه زندگی، اسکان و... نیز می‌شود که در مجموع، حدود 35000 دلار برای دانشجویان هزینه خواهد داشت.

این مبلغ کاملا تقریبی است و عدد دقیق آن بعد از بررسی کامل شرایط شما مشخص می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه San José State

دانشگاه SJSU، بورسیه‌های گوناگونی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها، به دو صورت بورسیه براساس شایستگی و بورسیه براساس نیاز فراهم شده‌اند؛ البته دانشجویان بین‌المللی تنها می‌توانند از بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی استفاده کنند و بورسیه‌های مبتنی بر نیاز، برای این دانشجویان در دسترس نیست.

انواع بورسیه‌های‌ دانشگاه ایالتی سن خوزه، توسط کلیسا یا سازمان‌های دیگر به دانشجویان ارائه می‌شوند و بخشی از هزینه شهریه یا زندگی را پوشش می‌دهند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی

دانشگاه سن خوزه، خوابگاه‌های مختلفی را برای رفاه دانشجویان فراهم کرده است. این خوابگاه‌ها، با امکانات متنوعی برای دانشجویان فراهم شده‌اند و اکثر آن‌ها، به‌صورت کاملا مبله در اختیار درخواست‌دهندگان قرار می‌گیرند. در ادامه، به معرفی دو مورد از این خوابگاه‌ها می‌پردازیم:

 • خوابگاه Washburn Hall: به شیوه سنتی طراحی شده؛ تنها 3 طبقه است و آسانسور ندارد. این خوابگاه، دارای فضاهایی مانند سالن مطالعه، سالن تفریح، خشک‌شویی و... است.
 • خوابگاه I-House: یک فضای مناسب برای دانشجویان بین‌المللی است. این اقامتگاه، تنها 70 نفر ظرفیت دارد و امکانات مختلفی از قبیل، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر، اینترنت و... را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. اتاق‌های این خوابگاه، به‌صورت کاملا مبله به دانشجویان ارائه می‌شود و هزینه اجاره آن 8806 دلار است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان

از آنجا که ممکن است هزینه تحصیل در این دانشگاه برای برخی از دانشجویان گران باشد، دانشگاه SJSU این امکان را فراهم کرده است تا دانشجویان، در حین تحصیل خود، امکان کارکردن نیز داشته باشند. بر همین اساس، دانشجویان می‌توانند در زمان تحصیل، به‌مدت 20 ساعت در هفته و در زمان تعطیلی دانشگاه، به‌مدت 40 ساعت در هفته، مشغول‌به‌کار شوند.

جمع‌بندی

دانشگاه سن خوزه یکی از مراکز علمی ممتاز در ایالات متحده آمریکا است و رتبهٔ خوبی در سطح جهان دارد. اگر به رشته‌های مهندسی علاقه‌مند باشید، سن خوزه یک انتخاب ایدئال برای شما محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی برای اپلای در این دانشگاه، ابتدا با وکلای ما در آکادمی اپلای مشورت کنید تا روند مهاجرت تحصیلی‌تان به بهترین شکل و کمترین ریسک ممکن طی شود.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند