Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  خصوصی
 • سال تاسیس
  1912
 • رتبه جهانی
  100
 • رتبه کشوری
  23
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  15000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  52000
 • مهلت ثبت‌نام
  3 دسامبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌رایس‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه رایس (Rice University)، یکی از دانشگاه‌های خصوصی در کشور آمریکا است. این موسسه، یکی از باکیفیت‌ترین مراکز آموزشی این کشور است و شهرت جهانی نیز دارد. هر ساله، تعداد بسیار زیادی از دانشجویان از سراسر دنیا، برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهند. در این مطلب، با ما در آکادمی اپلای همراه باشید تا تمامی شرایط لازم برای ورود به این دانشگاه را برای شما شرح دهیم.

تاریخچه

سال‌ها پیش از تاسیس این دانشگاه، فردی به نام ویلیام مارش رایس که یک تاجر بود، تصمیم به تاسیس یک موسسه آموزشی رایگان در هیوستون گرفت. او تمام دارایی‌اش را برای تأمین مالی این پروژه پس از مرگ خود اهدا کرد. رایس، به‌طور واضح وصیت کرد که این موسسه آموزشی به‌صورت کاملا رقابتی و درجه 1 ایجاد شود و فقط دانشجویان سفیدپوست اجازه تحصیل در آن را داشته باشند.

در سال 1912، فردی به‌نام لاوت، به‌عنوان سرپرست موسسه انتخاب شد و به‌طور رسمی در 12 اکتبر 1912 آن را افتتاح کرد. این موسسه، پس از آن، همواره به‌دنبال تبدیل‌شدن به یک مرکز علمی درجه یک با استانداردهای بالا بوده است تا بتواند دانشجویان و پژوهشگرانی درجه یک را پرورش دهد.

موقعیت جغرافیایی

این دانشگاه، در هیوستون ایالت تگزاس قرار دارد. پردیس دانشگاه، در یک زمین به مساحت تقریبی 300 هکتار و در کنار موزه هیوستون واقع شده است. در سال‌های اخیر، تعدادی ساختمان‌ در نزدیکی محوطه دانشگاه ساخته شده‌اند؛ ولی همچنان اصلی‌ترین ساختمان‌های اداری، دانشگاهی و مسکونی دانشگاه، در داخل زمین اصلی قرار دارند.

رنکینگ دانشگاه رایس

رایس، یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان است که آمارهای منتشرشده نیز گواهی این اعتبار هستند. طبق رتبه‌بندی معتبر QS، دانشگاه خصوصی رایس در جایگاه 100 جهان قرار دارد. این دانشگاه، رتبه 23 را نیز در بین دانشگاه‌های ملی آمریکا کسب کرده است.

طبق رتبه‌بندی US News، دانشگاه خصوصی رایس، در رتبه 17 قرار دارد. این دانشگاه خصوصی، به‌عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو، به کمک برای بهبود جهان از طریق تحقیقات راهگشا و آموزش بی‌نظیر نیز متعهد است.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه

در حال حاضر، حدود 7000 دانشجو در این دانشگاه مشغول‌به‌تحصیل‌ هستند. این دانشگاه، برای انتخاب دانشجویان خود به‌شدت سخت‌گیر است و تنها افرادی با صلاحیت‌های علمی کافی را برای تحصیل در این دانشگاه انتخاب می‌کند. حدود 25 درصد از دانشجویان موسسه را نیز دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌رایس‌ آمریکا

دانشگاه خصوصی رایس، از چندین دانشکده مختلف تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها، رشته‌های مختلفی را به دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در جدول زیر، نام هر یک از این دانشکده‌ها را مشاهده می‌کنید:


نام دانشکده

نام دانشکده

دانشکده معماری

دانشکده علوم انسانی

دانشکده مهندسی

دانشکده کسب‌وکار

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده موسیقی

دانشکده علوم طبیعی

-

رشته‌های دانشگاه Rice

این دانشگاه، رشته‌های مختلفی را برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی کارشناسی تا تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می‌دهد. حدود 50 رشته‌ تحصیلی در این دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و 37 رشته مختلف برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم شده است.

در ادامه، تعدادی از این رشته‌‌ها را در هر مقطع به شما معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که بهتر است برای مشاهده فهرست کامل این رشته‌ها، به سایت رسمی دانشگاه رایس مراجعه کنید.

کارشناسی (Bachelor): درصورتی‌که قصد اپلای این دانشگاه را در مقطع کارشناسی داشته باشید، می‌توانید در هر یک از رشته‌های متنوع این دانشگاه تحصیل کنید. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

معماری

مهندسی شیمی

روانشناسی

فیزیک نجومی

آمار

مهندسی برق

علوم شناختی

علوم محیط‌زیست

مطالعات معماری

مهندسی کامپیوتر

تاریخ

علوم زمین

تاریخ هنر

مهندسی مکانیک

تجزیه‌و‌تحلیل سیاست عمومی

مطالعات قرون‌وسطی و رنسانس

مدیریت ورزشی

مهندسی پزشکی

علوم اعصاب

مطالعات زنان

علوم کامپیوتر

مهندسی عمران

فلسفه

مطالعات آمریکای لاتین

اقتصاد

فیزیک شیمیایی

زیست شناسی

سازهای بادی چوبی

بیوشیمی

دین - مطالعات دینی

مردم‌شناسی

سازهای کوبه‌ای

حرکت شناسی

زبان‌شناسی

موسیقی

مطالعات تمدن اروپایی

کارشناسی ارشد (Masters): دانشگاه خصوصی رایس، رشته‌های مختلفی را به دانشجویان کارشناسی‌ ارشد ارائه می‌دهد. این رشته‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

علوم داده

فیزیک کاربردی

شیمی

روانشناسی

مهندسی

مهندسی زیستی

زیست شناسی

علوم سیاسی

مهندسی برق و کامپیوتر

مهندسی مدیریت و رهبری

مهندسی عمران و محیط زیست

مطالعات زنان و جنسیت

علوم کامپیوتر

مهندسی صنایع

علوم زمین انرژی

اقتصاد

تاریخ هنر

مهندسی مواد

ریاضیات

امور جهانی

زبان انگلیسی

مهندسی مکانیک

مطالعات فضا

هنر در تدریس

فلسفه

موسیقی

فیزیک و نجوم

مطالعات لیبرال

علوم دینی

علوم شیمی کاربردی

مردم‌شناسی

حسابداری

معماری

مطالعات معماری

-

-

دکتری (PHD): داوطلبان اپلای برای مقطع دکتری در این دانشگاه، می‌توانند در هر یک از رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:


نام رشته

نام رشته

هنرهای موزیکال

امور مالی

مهندسی عمران

علوم مواد و مهندسی نانو

مهندسی برق

تجارت

مهندسی مکانیک

آمار

حسابداری

مهندسی پزشکی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌رایس‌

دانشجویانی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه را دارند، باید تمامی ریزنمرات دبیرستان خود را برای دانشگاه ارسال کنند؛ علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند، به‌صورت اختیاری، در آزمون‌های ACT و SAT نیز شرکت و نمرات آن را برای موسسه ارسال کنند. این شرط اجباری نیست و افرادی که در این آزمون‌ها شرکت نکرده باشند، امتیازی را از دست نخواهند داد.

در دانشگاه خصوصی رایس، تحصیلات تکمیلی در دو دسته کلی برنامه‌های پژوهش‌محور و برنامه‌های کارشناسی ‌ارشد حرفه‌ای ارائه می‌شوند.

درخواست‌دهندگانی که قصد تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی پژوهش‌محور را داشته باشند، باید مقالاتی را که پیش از این نوشته‌اند، برای دانشگاه ارسال کنند. متقاضیان برخی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی، باید در آزمون GRE نیز شرکت و نمره آن را برای دانشگاه ارسال کنند؛ البته این شرط، به‌دلیل مشکلات ناشی از کرونا، به‌صورت موقت، به یک موضوع اختیاری تبدیل شده است.

علاوه بر همه این شرایط، تمامی دانشجویان بین‌المللی، باید با شرکت در یکی از آزمون‌های معتبر جهان، تسلط خود را به زبان انگلیسی نیز اثبات کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌رایس‌

یکی از مراحل اصلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه خصوصی رایس، ارسال مدارک موردنیاز، با توجه به هر مقطع تحصیلی، است. از آنجا که این مدارک ممکن است در هر مقطع تحصیلی متفاوت باشند، در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم:

کارشناسی (Bachelor): اصلی‌ترین مدارک برای اپلای دانشجویان در مقطع کارشناسی عبارت هستند از:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ترجمه ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • ترجمه اصل مدرک دیپلم؛
 • توصیه‌نامه مشاور مدرسه؛
 • توصیه‌نامه معلم؛
 • توصیه‌نامه‌های تکمیلی؛
 • نمرات آزمون‌های SAT و ACT.

کارشناسی ارشد (Masters): اگر قصد اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشید، باید مدارک زیر را برای دانشگاه تهیه و ارسال کنید:

 • ترجمه اصل مدرک معتبر کارشناسی؛
 • ترجمه ریز‌نمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • نمرات آزمون GRE (اختیاری)؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 3 توصیه‌نامه از استادان.

دکتری (PHD): مدارک موردنیاز جهت اپلای دانشجویان در مقطع دکتری، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ترجمه اصل مدرک کارشناسی‌ ارشد؛
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 3 توصیه‌نامه از استادان؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی منتشرشده در مجلات علمی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان انگلیسی.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌رایس‌

متقاضیانی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست، ملزم به نشان‌دادن مهارت خود به این زبان، به یکی از دو روش زیر هستند:

 1. تکمیل حداقل دو سال تحصیل تمام‌وقت در یک رشته تحصیلی به زبان انگلیسی، قبل از ارسال درخواست؛
 2. شرکت در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی.

این دانشگاه، حداقل نمرات زیر را برای هر یک از این آزمون‌ها مشخص کرده است:


نام آزمون

حداقل نمره

آزمون آیلتس

نمره 7

آزمون تافل

تافل iBT: 100 / تافل Paper-delivered test: 75

آزمون دولینگو

حداقل نمره 120

ددلاین دانشگاه ‌‌رایس‌

ددلاین پذیرش، یکی از تاریخ‌های مهمی است که هر متقاضی باید به‌خاطر داشته باشد. این دانشگاه نیز تاریخ‌های مشخصی را برای درخواست‌دهندگان در نظر گرفته است. دانشجویان بین‌المللی، برای ارسال درخواست‌های خود، تا تاریخ 3 دسامبر فرصت دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه Rice

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی رایس، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برای مثال، هر رشته ممکن است در مقاطع تحصیلی مختلف، شهریه متفاوتی داشته باشد. بااین‌وجود، این دانشگاه هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان را به‌صورت حدودی مشخص کرده است:

هزینه شهریه دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی حدود 52070 دلار در سال است. این هزینه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، بین 35000 تا 65000 دلار در سال متغیر است. علاوه بر این، هزینه‌های دیگری نیز برای دانشجویان وجود دارد که شامل هزینه بیمه، خرید لوازم موردنیاز و... می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌رایس‌

دانشگاه خصوصی رایس، برای حمایت از دانشجویان و جبران بخشی از هزینه‌های تحصیل‌ آن‌ها، بورسیه‌های مختلفی را برای آنان فراهم کرده است. این بورسیه‌ها، به دو بخش بورسیه براساس نیاز و بورسیه براساس شایستگی تقسیم می‌شوند. البته دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند از بورسیه‌های مبتنی بر نیاز استفاده کنند. بااین‌وجود، بورسیه‌های مختلفی برای داوطلبان شایسته وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی نیز واجد شرایط دریافت آن‌ها هستند.

بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی، به‌شدت رقابتی هستند و تنها افرادی که از نظر پیشرفت تحصیلی و نمرات، در سطح بسیار بالایی قرار داشته باشند می‌‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. دریافت‌کنندگان این بورسیه‌ها، شامل یکی از دسته‌های دانشجویی زیر می‌شوند:

 • مدیران دانشجویی و خدمات اجتماعی؛
 • برندگان مسابقه ریاضی- علمی؛
 • هنرمندان خلاق در اجرا؛
 • کارآفرینان؛
 • دانش‌پژوهان ورزشکار؛
 • نویسندگان نخبه.

درنظر داشته باشید که همه متقاضیان بین‌المللی پذیرش‌شده در سال اول، به‌طور خودکار واجد شرایط دریافت این بورسیه دانشگاه رایس در نظر گرفته می‌شوند؛ بنابراین هیچ فرم درخواست جداگانه یا مصاحبه‌ای برای دریافت آن لازم نیست.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه

بسیاری از دانشجویان، جهت کاهش هزینه‌های خود، تمایل به زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی را دارند. این دانشگاه، خوابگاه‌های متنوعی را برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی فراهم کرده است.

 • خوابگاه‌های رایس برای دانشجویان کارشناسی، شامل 11 کالج مختلف می‌شوند.
 • تمامی این خوابگاه‌ها، بهصورت کاملا مبله و بههمراه امکانات متنوع، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان

دانشجویان دانشگاه خصوصی رایس، این امکان را دارند که برای پوشش بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در زمان دانشجویی، به‌صورت همزمان، مشغول‌به‌کار شوند. این داوطلبان می‌توانند به‌مدت 20 ساعت در هفته کار کنند؛ البته در زمان تعطیلی دانشگاه، مانند تعطیلات بین دو ترم یا تعطیلات کریسمس، می‌توانند حداکثر تا 40 ساعت در هفته نیز مشغول‌به‌کار شوند.

جمع‌بندی

در این مطلب، به بررسی شرایط مختلف برای اخذ پذیرش دانشگاه رایس پرداختیم. این موسسه، یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا است که طبق رتبه‌بندی‌های انجام‌شده، جزو 20 دانشگاه برتر این کشور به‌شمار می‌رود. هر ساله دانشجویان بسیاری تلاش می‌کنند تا برای تحصیل، به این دانشگاه راه پیدا کنند؛ بااین‌وجود این مرکز آموزشی در گزینش داوطلبان بسیار سخت‌گیر است و تمامی جوانب را بررسی می‌کند.

درصورتی‌ که شما هم واجد شرایط تحصیل در این دانشگاه هستید و تمایل به تحصیل در این مرکز را دارید، ابتدا باید مدارک خود را به‌صورت کامل جمع‌آوری کنید. در این روند ممکن است پرسش‌های بسیاری برای شما مطرح شود که می‌توانید با استفاده از خدمات ما در آکادمی اپلای، پاسخ پرسش‌های خود را دریافت کرده و مسیرتان را برای اخذ پذیرش از این دانشگاه، هموارتر کنید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند