Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  خصوصی
 • سال تاسیس
  1967
 • رتبه جهانی
  28
 • رتبه کشوری
  17
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  7500 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  43499
 • مهلت ثبت‌نام
  3 ژانویه
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه خٍصوصی کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) یا به اختصار (CMU)، یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و خصوصی در آمریکا است. این دانشگاه کمترشناخته‌شده، یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا است که هر سال، دانشجویان زیادی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری می‌پذیرد. در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در این دانشگاه آشنا کنیم.

تاریخچه

همه چیز از آنجا شروع شد که اندرو کارنگی که یک پسر کارگر خودآموز و عاشق کتاب بود، در سال 1848، به پیتسبورگ مهاجرت کرد. او با تأسیس شرکتی که در پایان قرن نوزدهم به بزرگترین شرکت تولیدکننده فولاد جهان تبدیل شد، به شهرت رسید. پس از آن، او تبدیل به یکی از ثروتمندترین افراد آن زمان شد. از آنجا که معتقد بود «ثروتمند مردن، مفتضح مردن است» تصمیم گرفت تا فعالیت‌های اجتماعی و بشردوستانه خود را آغاز کند.

در سال 1900، او یک میلیون دلار برای ایجاد یک موسسه فنی در شهر پیتسبورگ اهدا کرد تا مردان و زنان بتوانند مهارت‌های علمی مختلف را در آن بیاموزند. در سال 1967 نیز موسسه فنی کارنگی با موسسه Melon ادغام و دانشگاه خصوصی کارگنی ملون افتتاح شد.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه تحقیقاتی کارگنی ملون، در شهر پیتسبورگ ایالت پنسیلوانایا در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و دارای هفت کالج و مدرسه است. این دانشگاه، پردیس‌های دانشگاهی خود را در سیلیکون ولی، نیویورک، آفریقا، قطر و استرالیا نیز ایجاد کرده است.

رنکینگ دانشگاه (در ‌‌آمریکا و در جهان)

CMU یکی از دانشگاه‌های برتر کشور آمریکا محسوب می‌شود که همواره در رتبه‌بندی‌ها، خوش درخشیده است. این دانشگاه، در رتبه‌بندی Times Higher Education در سال 2022، رتبه 18 در آمریکا و 28 در جهان را به خود اختصاص داده است؛ علاوه بر این، در رتبه‌بندی QS نیز رتبه 52 جهان را دارد.

دانشکده‌ها و رشته‌های کارنگی ملون نیز همواره در رتبه‌های برتر آموزشی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا قرار گرفته‌اند. رشته کامپیوتر این دانشگاه، رتبه 1 را به خود اختصاص داده است. CMU، همچنین توانسته است 20 جایزه نوبل را نیز از آن خود کند.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

دانشگاه کارگنی ملون آمریکا، بیش از 15000 دانشجو دارد که از کشور‌های مختلف دنیا و برای تحصیل در این دانشگاه، به آمریکا سفر کرده‌اند. این دانشگاه، حدود 7000 دانشجو در مقطع کارشناسی دارد و بقیه دانشجویان نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول‌به‌تحصیل هستند. CMU، در حال حاضر، حدود 5755 دانشجوی بین‌المللی دارد که در پردیس‌های دانشگاهی این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون، دارای دانشکده‌های مختلفی است که هر کدام از آن‌ها رشته‌های متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. دانشکده‌های این دانشگاه نیز در رتبه‌های بسیار خوبی در سطح جهان قرار دارند؛ برای مثال، دانشکده علوم کامپیوتر این دانشگاه، رتبه 6 جهان را به خود اختصاص داده است. نام هر یک از دانشکده‌های CMU عبارتند از:

 1. دانشکده علوم کامپیوتر
 2. دانشکده علوم اجتماعی و علوم انسانی
 3. دانشکده تجارت Tepper
 4. دانشکده هنرهای زیبا
 5. دانشکده اقتصاد
 6. دانشکده مهندسی و تکنولوژی
 7. دانشکده علوم

رشته‌های دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

رشته‌های دانشگاه خصوصی کارنگی ملون بسیار متنوع هستند و هر یک از دانشکده‌های این دانشگاه، رشته‌های فراوانی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. دانشجویان می‌توانند در هر یک از مقاطع تحصیل کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول‌به‌تحصیل شوند. در ادامه، تعدادی از رشته‌های این دانشگاه را در مقاطح تحصیلی مختلف معرفی می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor)

همان‌طور که پیش از این هم مطرح شد، دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون، رشته‌های مختلفی را در مقطع کارشناسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته ها

مهندسی شیمی

معماری

علوم اعصاب

فیزیک

مهندسی پزشکی

هنر

روان‌شناسی

نظریه سیستم‌ها

مهندسی عمران

طراحی

مدیریت هنرها

آمار

مهندسی برق

دراما

علوم داده

شیمی

مهندسی کامپیوار

موسیقی

علوم کامپیوتر

ریاضیات

مهندسی و سیاست عمومی

مدیریت و سیاست عمومی

تجارت

علوم اجتماعی

مهندسی مواد

زبان انگلیسی

مدیرت بازرگانی

اقتصاد

مهندسی مکانیک

زبان‌های مدرن

کارشناسی‌ارشد(Masters)

CMU، به دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد نیز رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:


نام رشته ها

مدیریت فناوری اطلاعات

زیست‌شناسی محاسباتی

علم در امنیت اطلاعات (MSIS)

مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی
(جهانی)

علوم کامپیوتر

فناوری آموزشی و علوم یادگیری
کاربردی (METALS)

علوم سیاست‌گذاری و مدیریت
عمومی

علم در فناوری اطلاعات (هوش
تجاری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها)

مهندسی زیست‌شناسی

مدیریت بازرگانی

مهندسی کامپیوتر

تحول دیجیتال و تجزیه‌و‌تحلیل

مهندسی عمران

تمرین آماری

مهندسی برق

مهندسی سیستم‌های مقیاس‌پذیر

مهندسی نرم‌افزار

فن آوری‌های زبان

تعامل انسان و کامپیوتر

فراگیری ماشین

علوم محاسباتی مالی

علم در مدیریت محصول

رباتیک

مهندسی مکانیک

دکتری(PHD)

دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون، به دانشجویان مقطع دکتری، رشته‌های زیر را ارائه می‌دهد:


نام رشته ها

زیست‌شناسی محاسباتی

منطق کاربردی

محاسبات اجتماعی

محاسبات اجتماعی

علوم کامپیوتر

تعامل انسان و کامپیوتر

زبان و فناوری اطلاعات

زبان و فناوری اطلاعات

مهندسی نرم‌افزار

آمار و یادگیری ماشین

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

درصورتی‌که قصد اپلای دانشگاه کارنگی ملون را داشته باشید، در قدم اول باید بتوانید شرایط لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه را برآورده کنید. این شرایط، در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت هستند؛ برای مثال، دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی، باید در آزمون‌های SAT و ACT شرکت کنند. افرادی که بتوانند در این آزمون‌ها نمرات بالاتری کسب کنند، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دانشگاه کارنگی ملون را خواهند داشت؛ البته CMU در سال 2021، نمرات این آزمون‌ها را از دانشجویان درخواست نکرد.

تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف باید از سطح زبان انگلیسی مناسبی برخوردار باشند؛ علاوه بر این، دانشجویان سطح علمی و معدل متقاضیان نیز باید در سطح بالایی قرار داشته باشد.

لازم به ذکر است که شما می توانید پس از دریافت پذیرش از این دانشگاه ، برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید. به همین دلیل، آکادمی اپلای امکان مشاورهٔ رایگان را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا بتوانند پروسه تحصیل در آمریکا را با سرعت آغاز کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

یکی از اصلی‌ترین مراحلی که برای اپلای هر دانشگاهی وجود دارد، ارسال مدارک است. ارسال مدارک صحیح و کامل می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در دریافت پذیرش از دانشگاه داشته باشد. در نظر داشته باشید که تمامی مدارک، باید به زبان انگلیسی ترجمه و برای دانشگاه ارسال شوند. در ادامه، مدارک لازم برای هر یک از مقاطع تحصیلی مختلف را شرح می‌دهیم :

کارشناسی (Bachelor)

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی CMU را دارند، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • حداقل معدل 3.84؛
 • نمرات آزمون SAT و ACT؛
 • بیانیه شخصی (PS)؛
 • 2 توصیه‌نامه؛
 • ارائه پرتفولیو برای دانشجویان معماری و هنر؛

کارشناسی‌ارشد (Masters)

درصورتی‌که قصد اپلای دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون در مقطع کارشناسی‌ارشد را داشته باشید، باید در ابتدا مدارک زیر را تهیه و جمع‌آوری کنید:

 • مدرک معتبر کارشناسی؛
 • ریزنمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ارائه پرتفولیو برای دانشجویان معماری و هنر؛
 • انگیزه‌نامه تحصیلی ؛
 • 2 توصیه‌نامه؛

دکتری (PHD)

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که تحصیلات خود را در مقطع دکتری نیز ادامه دهند. این دانشجویان، باید مدارک زیر را جهت اخذ پذیرش دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون جمع‌آوری کنند:

 • مدرک کارشناسی‌ارشد؛
 • ریزنمرات کارشناسی‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 3 توصیه‌نامه؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه ؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛

در برخی از موارد ممکن است مصاحبه‌ای نیز برای دانشجویان دکتری وجود داشته باشد.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

همان‌طور که پیش از این هم گفتیم، یکی از مدارک اصلی برای اپلای CMU و اعزام دانشجو به آمریکا، مدرک زبان انگلیسی است. دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی، باید بتوانند حداقل نمره موردنیاز دانشگاه را در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی کسب کنند. این دانشگاه، برای هر آزمون، نمراتی را مشخص کرده است که در جدول زیر قابل‌مشاهده هستند:


نام آزمون

حداقل نمره

آزمون آیلتس

نمره 7.5- حداقل نمره 6 در
تمام مهارت‌ها

آزمون تافل

تافل iBT:  102 (کد این دانشگاه 2074 است)

آزمون Duolingo (DET)

حداقل نمره کلی 125

در نظر داشته باشید که اگر دانشجویان بیش از یک‌بار آزمون تافل یا آیلتس را انجام داده باشند، نمره درنظرگرفته‌شده برای دانشگاه، بالاترین نمره خواهد بود بهتر است بدانید که دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون، نمرات آزمون TOEFL MyBest را قبول نمی‌کند.

ددلاین دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

تاریخ ددلاین دانشگاه‌ها، یکی از تاریخ‌های مهم و سرنوشت‌ساز است که دانشجویان باید آن را به خاطر داشته باشند. کارنگی ملون، در تاریخ‌های زیر دانشجویان را پذیرش می‌کند:

 • ددلاین: 3 ژانویه؛
 • تاریخ ثبت‌نام: 1 می؛

تاریخ ددلاین دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون، متفاوت و 1 دسامبر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی کارنگی ملون، با توجه به رشته و مقطح تحصیلی متفاوت است؛ به‌صورت کلی هزینه متوسط تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی حدود 59000 دلار در سال است. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارند نیز باید بین 26000 تا 61000 دلار در سال، با توجه به رشته خود، به‌عنوان شهریه پرداخت کنند.

علاوه بر شهریه، هزینه‌های دیگری نیز برای دانشجویان وجود دارد که شامل هزینه خرید کتاب و لوازم‌تحریر، اینترنت، بیمه، فعالیت‌ها و... می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

دانشگاه خصصوی کارنگی ملون، تاکنون، بورسیه تحصیلی یا کمک‌هزینه‌ای را به دانشجویان بین‌‎المللی در مقطع کارشناسی ارائه نداده است؛ بنابراین همه متقاضیان بین‌المللی مقطع کارشناسی باید بتوانند هزینه کل شهریه را بپردازند.

بهتر است بدانید که این دانشگاه، برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد، بورسیه‌هایی را در نظر گرفته است. بورسیه‌های CMU برای دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد، به‌صورت دستیار تحقیقاتی است که می‌تواند بخشی از هزینه‌های دانشگاه را پوشش دهد. دانشجویان مقطع دکتری نیز می‌توانند از بورسیه‌های معدودی که برای آن‌ها ایجاد شده است، استفاده کنند.

علاوه بر بورسیه‌های تحصیلی، کارنگی ملون، وام‌های دانشجویی مختلفی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا بتوانند از این طریق، هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را مدیریت کنند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

دانشگاه خصوصی کارنگی ملون، حدود 28 خوابگاه برای اقامت دانشجویان دارد که در داخل یا خارج دانشگاه فراهم شده‌اند. این خوابگاه‌ها، امکانات و شرایط مختلفی دارند و برخی از آن‌ها به‌صورت سوئیت و برخی دیگر به‌صورت آپارتمان‌های اشتراکی هستند.

خوابگاه‌های کارنگی ملون، به‌صورت آپارتمان‌هایی با اتاق‌های یک‌نفره، دونفره، سه‌نفره و چهارنفره، در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شوند و از امکانات پخت‌وپز در اتاق‌ها نیز برخوردار هستند. تمامی این خوابگاه‌ها، علاوه بر اینترنت پرسرعت، امکانات رفاهی دیگری را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

از آنجا که تنوع زیادی در خوابگاه‌های این دانشگاه وجود دارد، بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع‌به آن‌ها، به سایت رسمی دانشگاه کارنگی ملون مراجعه کنید.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌کارنگی ملون‌

دانشجویان دانشگاه تحقیقاتی کارنگی ملون، مانند هر دانشگاه دیگری در آمریکا، می‌توانند از فرصت کار حین تحصیل استفاده کنند. دانشجویان می‌توانند به‌مدت 20 ساعت در هفته، در حین تحصیل، مشغول‌به‌کار شوند؛ علاوه بر این، چنانچه در زمان تعطیلات دانشگاه قرار داشته باشند، می‌توانند به‌مدت حداکثر 40 ساعت در هفته نیز کار کنند

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند