Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  2008
 • رتبه جهانی
  2524
 • رتبه کشوری
  32
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  ندارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کوجالی ساغلیک و شرایط اخذ پذیرش

ترکیه، پل میان خاورمیانه و اروپاست. استانبول به عنوان یکی از شهرهای مهم این کشور، مملو از مراکز علمی مختلفی است که سالانه دانشجویان بسیاری را پذیرش می‌کنند. دانشگاه کوجالی ساغلیک ترکیه، یک دانشگاه دولتی با رشته‌های بسیار متنوع است که حدود ۳ درصد از کل دانشجویان آن، مهاجر هستند. اگر شما هم به تحصیل در ترکیه علاقه‌مند هستید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا با این مرکز آموزشی مشهور استانبول آشنا شوید.

تاریخچه

در سال ۱۹۸۷، چندین مدرسه خصوصی، کالج و دو دانشگاه توسط شخصی به نام «دکتر طالیب امیراوغلو» در استانبول تاسیس شد. این موسسات که به صورت جداگانه فعالیت می‌کردند، در سال ۲۰۰۹ با نام Kocaeli saglik University ادغام شدند. اگرچه عمر این دانشگاه چندان طولانی نیست، اما به علت فعالیت‌های پیشین و سطح بالای سواد استادان آن، در ترکیه شهرت زیادی دارد.

 موقعیت جغرافیایی

دانشگاه کوجالی ساغلیک ترکیه در شهر ازمیت از توابع استان کوجالی واقع شده که دومین شهر بزرگ در منطقه است. مزیت بزرگ این شهر این است که مراکز تجاری و تولیدی بسیاری دارد؛ به همین دلیل دانشجویان می‌توانند حین و پس از تحصیل در دانشگاه کوجالی ساغلیک به راحتی مشغول به کار شوند. اگرچه این موسسه در بخش اروپایی ترکیه قرار ندارد اما نزدیکی به استانبول باعث شده‌ است که پتانسیل بالایی برای رشد داشته باشد.

رنکینگ دانشگاه

اگرچه دانشگاه‌های ترکیه از نظر سطح علمی، رتبه‌های بالایی در دنیا ندارند، اما بهتر است بدانید که مراکز علمی نوپایی مانند دانشگاه کوجالی ساغلیک، در سال‌های اخیر توانسته‌اند رشد بسیار خوبی داشته باشند. رتبه‌های به دست آمده، با توجه به تازه تاسیس‌بودن این دانشگاه بسیار قابل توجه هستند. دانشگاه دولتی کوجالی، در ترکیه رتبه 23 و در جهان رتبه‌ 2525 را به دست آورده است.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

دانشگاه‌های ترکیه پذیرای دانشجویان مختلف از سرتاسر جهان هستند. اگرچه اغلب افراد ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌های برتر جهان تحصیل کنند، اما مراکزی مانند کوجالی ساغلیک نیز طرفداران خاص خود را از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و حتی اروپایی دارند. بر اساس آمار رسمیِ دانشگاه Kocaeli Saglic University در حال حاضر، حدود ۶۷.۲۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از این تعداد، حدود ۳ درصد به دانشجویان بین‌المللی اختصاص دارد؛ یعنی تقریبا ۲۰۱۶ دانشجوی مهاجر در این دانشگاه وجود دارد.

دانشکده‌های دانشگاه کوجالی ساغلیک ترکیه

همان‌گونه که در ابتدا اشاره کردیم، دانشگاه کوجالی در همان شروع کار خود نیز از چندین مرکز مختلف تشکیل شد. این مراکز، به مرور زمان ادغام شدند و در حال حاضر، کوجالی ساغلیک از ۵ دانشکده اصلی تشکیل شده است. این دانشکده‌ها در مقطع کارشناسی پذیرای دانشجویان هستند. همچنین چند مرکز فنی و حرفه‌ای نیز تحت نظارت این دانشگاه در مقطع دیپلم و کاردانی فعالیت می‌کنند. دانشکده‌های اصلی دانشگاه کوجالی ساغلیک به شرح زیر است:

 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده فنی-مهندسی و علوم طبیعی
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده علوم انسانی و جامعه‌شناسی

رشته‌های دانشگاه کوجالی ساغلیک

برای اخذ پذیرش دانشگاه کوجالی ساغلیک کشور ترکیه، باید بدانید که این موسسه چه رشته‌هایی را در چه مقاطعی دارد. این دانشگاه در حال حاضر، در سطح کاردانی و کارشناسی دانشجو می‌پذیرد. بنابراین، در صورتی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری را داشته باشید، نمی‌توانید آن را انتخاب کنید؛ زیرا در این سطح، رشته‌ای ارائه نمی‌شود.

در این دانشگاه می‌توانید یکی از رشته‌های زیر را انتخاب کنید:


دانشکده‌ها

دندانپزشکی

خدمات اتاق عمل

روانشناسی

بهداشت
دهان و دندان

بیهوشی

تغذیه و
رژیم غذایی

فیزیوتراپی

کمک های اولیه و اضطراری

رشد کودک

پرستاری

اسناد
پزشکی و دبیرخانه

مهندسی
کامپیوتر

شنوایی سنجی

تکنیک تصویربرداری پزشکی

مهندسی هوش مصنوعی

بینایی
سنجی

تکنیک
آزمایشگاه پزشکی

با توجه به موارد بالا، می‌توان دریافت که این دانشگاه به صورت تخصصی روی رشته‌های علوم سلامت و بهداشت تمرکز دارد. به همین دلیل هم نام دانشگاه کوجالی ساغلیک است؛ زیرا ساغلیک در ترکی به معنای سلامتی است.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه کوجالی ساغلیک

پیش از اقدام برای اپلای دانشگاه کوجالی ساغلیک، باید بدانید که وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران، هیچ یک از مدارک این دانشگاه را به رسمیت نمی‌شناسند. بنابراین در صورتی که قصد بازگشت، کار و ادامه تحصیل در ایران را دارید، به گزینه‌های دیگر فکر کنید. با این حال، دانشگاه کوجالی حدود ۳ درصد از ظرفیت خود را به دانشجویان مهاجر اختصاص داده است و از حضور آن‌ها در مقطع کارشناسی این دانشگاه بسیار استقبال می‌کند.

برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید از مدرک زبان انگلیسی یا ترکی استفاده کنید. قدم مهم بعدی، مدارک تحصیلی شما هستند؛ ارائه ترجمه مدرک پایان دوره تحصیلی قبلی و ریزنمرات، برای ورود به تمامی رشته‌ها الزامی است.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کوجالی ساغلیک

بر اساس اعلام دانشگاه کوجالی، برای ثبت‌نام باید مدارک زیر را در مرحله درخواست آنلاین بارگذاری کنید و سپس جهت تکمیل فرآیند، به صورت حضوری به ترکیه بروید:

 • کپی گذرنامه
 • ارائه مدرک شناسایی معتبر مانند شناسنامه
 • یک قطعه عکس ۳*۴ رسمی و پاسپورتی
 • مدرک دیپلم دبیرستان ترجمه‌شده ممهور به تایید وزارت امور خارجه
 • ترجمه و معادل‌سازی ریز نمرات تحصیلی دوران دبیرستان
 • ارسال نتایج آزمون زبان ترکی و انگلیسی توسط موسسه آزمون‌گیرنده
 • حداقل ۲ توصیه نامه دریافتی از معلمان (بسته به رشته تحصیلی؛ مثلا برای دندان‌پزشکی باید از معلم زیست و ریاضی تاییدیه بگیرید.)

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کوجالی ساغلیک

ارائه دروس به زبان انگلیسی در دانشگاه کوجالی ترکیه مرسوم است. به همین دلیل در صورتی که یک دانشجو، تمایل به یادگیری زبان ترکی نداشته باشد، می‌تواند با ارائه مدارک معتبر در رشته‌هایی که به انگلیسی ارائه می‌شوند، پذیرش بگیرد. به طور کلی، دانشگاه کوجالی ساغلیک بر اساس دو معیار، سطح مهارت زبان انگلیسی دانشجویان بین‌المللی را بررسی می‌کند:

 1. نمرات زبان انگلیسی در دوران تحصیل در دبیرستان
 2. مدرک زبان انگلیسی معتبر ( یوس، تافل، SAT، ACT و...)

برای ورود به رشته‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند، باید در آزمون تومر شرکت کنید. این آزمون، سطح شما در زبان ترکی را از A1 تا C2 مشخص می‌کند. برای ورود به دانشگاه کوجالی ساغلیک، باید حداقل سطح B2 را دریافت کنید.

در صورتی که ترجیح می‌دهید به زبان انگلیسی درس بخوانید، گزینه‌های متنوع‌تری پیش رویتان قرار دارد. در قدم اول، دانشگاه معدل نمره زبان دبیرستان را بررسی خواهد کرد. این نمره در کمترین حالت، باید ۱۲ یا بالاتر باشد. در صورتی که نمره زبانتان به حدنصاب نرسد، باید آن را با نمره عالی در یکی از آزمون‌های زیر جبران کنید:

 • YOS با نمره حداقل ۶۵ از ۱۰۰
 • ACT با ۲۰ امتیاز در زمینه مرتبط با رشته
 • SAT با نمره بالاتر از ۱۰۰۰ از ۱۶۰۰ نمره

در صورتی که مدارک تحصیلی قابل توجه و نمرات خوبی داشته باشید اما نتوانید مدرک زبان ارائه دهید، دانشگاه کوجالی ساغلیک شما را نمی‌پذیرد. این موسسه، دوره جبرانی آموزش زبان ندارد و معیار آن، نمرات ارائه شده توسط خود دانشجو است.

ددلاین دانشگاه کوجالی ساغلیک

بر اساس قوانین مهاجرت در ترکیه، تمامی دانشگاه‌ها تنها یک ‌بار در سال و فقط برای ترم پاییز می‌توانند برای جذب دانشجوی خارجی فراخوان دهند. دانشگاه کوجالی ساغلیک نیز بر اساس همین قانون، هر سال در ماه آپریل مهلت ثبت‌نام اولیه خود را مشخص می‌کند. طبق اطلاعات موجود در سایت رسمی دانشگاه کوجالی ساغلیک، دانشجویان خارجی می‌توانند از تاریخ ۱۰ تا ۲۸ آپریل، مراحل اولیه اپلای و ثبت‌نام اینترنتی خود را انجام دهند. پس از اتمام بازه ثبت‌نام، مدارک مورد بررسی قرار می‌گیرند و دانشجویان پذیرفته‌شده می‌توانند برای ارائه مدارک به صورت حضوری، با ویزای تحصیلی وارد ترکیه شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه کوجالی ساغلیک

اگرچه دانشگاه کوجالی یک موسسه دولتی است، اما دانشجویان خارجی در صورتی که بورسیه تحصیلی نداشته باشند باید با پرداخت شهریه در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. در ترکیه، شهریه دانشگاه‌ها عموما بر اساس میزان تقاضای رشته تعیین می‌شود؛ همچنین رشته‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند عموما شهریه ارزان‌تری دارند.

به طور کلی شهریه‌ها در این دانشگاه به شرح زیر است:


رشته

زبان

شهریه

دندان‌پزشکی

ترکی

۱۶.۰۰۰ دلار

دندان‌پزشکی

انگلیسی

۲۰.۰۰۰ دلار

مهندسی کامپیوتر

انگلیسی

۵.۰۰۰ دلار

فیزیوتراپی

ترکی

۴.۰۰۰ دلار

باقی رشته‌ها

ترکی و انگلیسی

۲.۰۰۰ دلار

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کوجالی ساغلیک

دانشگاه کوجالی، برای دانشجویان ممتاز خود شرایط ویژه پرداختی فراهم می‌کند. در صورتی که حین تحصیل در این دانشگاه بتوانید نمرات خوبی کسب کنید، شهریه شما با تخفیف ویژه محاسبه خواهد شد. پایداری بورسیه دانشگاه کوجالی ساغلیک به سطح درسی شما بستگی دارد و در صورت افت تحصیلی، قطع خواهد شد.

همچنین می‌توانید در صورت نیاز، از موسسات بورسیه تحصیلی کمک بگیرید. این موسسات در ازای دریافت تعهداتی همچون انجام پروژه یا تعهد اشتغال پس از تحصیل، بخشی از شهریه‌ها را می‌پردازند. این نوع بورسیه ۲۰ تا ۵۰ درصد از مبلغ شهریه را پوشش خواهد داد. پایداری این نوع کمک مالی، به انجام تعهدات بستگی دارد.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کوجالی ساغلیک

دانشگاه کوجالی ساغلیک خوابگاه‌ مجزا و داخلی ندارد. با این حال، خود دانشگاه با تعدادی خوابگاه خصوصی مورداعتماد طرف قرارداد است و آدرس و اطلاعات تماس آن‌ها را در سایت رسمی خود به اشتراک گذاشته است. این خوابگاه‌ها، به صورت دخترانه و پسرانه، با امکانات رفاهی کامل مانند غذا و اتاق‎‌های اختصاصی و مبله در اختیار دانشجویان هستند.

به عنوان دانشجوی مهاجر، خصوصا در ابتدای تحصیل، استفاده از خوابگاه کم‌هزینه‌تر و البته امن‌تر است. با این حال اگر به هر دلیلی امکان اقامت در خوابگاه را ندارید، می‌توانید در اطراف دانشگاه کوجالی به راحتی خانه‌ اجاره کنید. هزینه خوابگاه خصوصی در ترکیه سالانه حدودا بین ۲.۰۰۰ تا ۶.۰۰۰ لیر است. مبلغ دقیق، با توجه به فاصله تا دانشگاه، امکانات رفاهی و میزان امنیت محل خوابگاه تعیین می‌شود.

شرایط کار حین تحصیل و بعد تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کوجالی ساغلیک

یکی از مزایای مهم برای دانشجویانی که در اپلای دانشگاه کوجالی ترکیه موفق می‌شوند، این است که می‌توانند در مراکز تولیدی و تجاری مشغول به کار شوند. این دانشگاه نه تنها مانعی بر سر راه فعالیت شغلی دانشجویان قرار نمی‌دهد، بلکه با آموزش مهارت‌های کاربردی آن‌ها را برای کسب درآمد و فعالیت مفید در اجتماع آماده می‌کند.

فشردگی واحدهای درسی ممکن است اجازه کار تمام‌وقت را به شما ندهد، اما می‌توانید به راحتی به صورت پروژه‌ای، دورکاری یا نیمه وقت کار کنید و هزینه‌های تحصیل و اقامت خود را بپردازید.

بهتر است بدانید که مدرک دانشگاه کوجالی، در حال حاضر در ایران معتبر نیست؛ به این معنا که وزارت علوم و بهداشت ایران، مدرک این دانشگاه را برای فعالیت شغلی یا ادامه تحصیل در ایران تایید نمی‌کند. به همین دلیل، در صورتی که وارد این دانشگاه شوید، باید در ترکیه یا سایر کشورهایی که کوجالی ساغلیک را معتبر می‌دانند مشغول به کار شوید.

جمع‌بندی

دانشگاه کوجالی ساغلیک با نام اختصاری KOU، یک موسسه دولتی در شهر استانبول ترکیه است که در بین دانشگاه‌های این کشور، رتبه ۳۳ را کسب کرده است. حدود ۳ درصد از دانشجویان این موسسه را دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف دنیا تشکیل می‌دهند. رشته‌های این دانشگاه بیشتر در حوزه بهداشت و سلامت مانند دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و... است. در صورتی که به تحصیل در این دانشگاه علاقه‌مند هستید، می توانید از بورسیه‌های تحصیلی و تخفیف ویژه دانشجویان مهاجر نیز بهره‌مند شوید.

برای برداشتن گام اول جهت تحصیل در دانشگاه کوجالی ساغلیک، همین حالا با وکلای ما در آژانس تحصیلی آکادمی اپلای تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند