Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  خصوصی
 • سال تاسیس
  1996
 • رتبه جهانی
  1408
 • رتبه کشوری
  3
 • مهلت ثبت‌نام
  پایان ماه اوت
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
آدرس دانشگاه
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه بیلگی استانبول و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه بیلگی استانبول با نام کامل Istanbul Bilgi University، یکی از موسسات خصوصی مشهور در ترکیه است که دوره‌های آموزشی متنوعی در حوزه رشته‌های علوم انسانی، ریاضی و تجربی ارائه می‌دهد. این دانشگاه از به‌روزترین متدهای آموزشی استفاده می‌کند که در دانشگاه‌های اروپا از آن استفاده می‌شود. مزیت این دانشگاه این است که مدرک آن در ایران نیز مورد پذیرش وزارت علوم است و پس از اتمام تحصیل، به راحتی می‌توانید در کشور خود کار کنید یا ادامه تحصیل دهید.

در صورتی که شما هم به تحصیل در کشور ترکیه علاقه‌مند هستید، با این مطلب همراه باشید تا شرایط ورود به دانشگاه بیلگی استانبول را برایتان شرح دهیم.

تاریخچه

این موسسه در سال ۱۹۹۷ در شهر استانبول تنها با ۳ دانشکده فعال تاسیس شد. در آن سال‌ها رشته‌های دانشگاه بیلگی استانبول بسیار محدود بودند و تنها ۱۲ برنامه آموزشی در این موسسه تدریس می‌شد. در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ دو پردیس جدید به دانشگاه اضافه شدند که موجب افزایش برنامه‌های تحصیلی و در نهایت، افزایش تعداد دانشجویان این موسسه شد. هم اکنون این دانشگاه با ۴ پردیس مجزا، ۷ دانشکده اصلی و بیش از ۲۰۰ برنامه تحصیلی متنوع در مقاطع مختلف پذیرای دانشجویان است.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه بیلگی استانبول در بخش آسیایی شهر استانبول ترکیه قرار دارد. این شهر به دلیل موقعیت‌های شغلی متنوع، امکانات رفاهی بسیار زیاد و جمعیت بالای مهاجران، انتخابی عالی برای اقامت تحصیلی است. آب و هوای این شهر خنک و معتدل است و به دلیل امکاناتی که دارد، می‌تواند پس از تحصیل نیز یکی از گزینه‌های عالی برای اقامت باشد. پردیس‌های دانشگاه بیلگی استانبول در بخش شمال غربی این شهر قرار دارند و دسترسی آن‌ها به سیستم حمل‌ونقل و امکانات شهری بسیار آسان است.

رنکینگ دانشگاه

این دانشگاه بر اساس معیارهای QS، در رتبه ۱۲۰۱ تا ۱۴۰۰ قرار دارد. بر اساس معیارهای موجود در این سایت، خروجی‌های پژوهشی و ضریب تاثیرگذاری تحقیقات این دانشگاه بسیار بالاست. همچنین این موسسه در زمینه رشته فیزیک رتبه ۲۴۹ جهان را به دست آورده است. این دانشگاه در کشورهای آسیایی نیز رتبه ۱۰۹ را دارد.

تعداد دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه

در این موسسه ۱۰۴۲۰ دانشجو در مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف مشغول به تحصیل بوده از این تعداد حدود ۱۴۳۱ نفر دانشجویان بین‌المللی هستند. ۹۲ درصد از کل دانشجویان دانشگاه بیلگی استانبول در مقطع کارشناسی و تنها ۸ درصد از آنان در مقاطع بالاتر تحصیل می‌کنند.

دانشکده‌های دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول دارای ۷ دانشکده مختلف است. این دانشکده‌ها فعالیت مجزایی دارند و هر یک، ده‌ها رشته متنوع را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند.

دانشکده‌های بیلگی استانبول شامل موارد زیر هستند:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
 • دانشکده کسب‌وکار
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده مهندسی و علوم طبیعی

رشته‌های دانشگاه بیلگی استانبول

فرقی نمی‌کند که بخواهید در زمینه مهندسی تحصیل کنید یا به فکر دریافت مدرک معتبر در زمینه تجارت و بازاریابی باشید. تنوع رشته‌ها در دانشگاه بیلگی استانبول آنقدر زیاد است که می‌توانید از بین صدها گزینه با توجه به شرایط خود، انتخاب‌های متنوعی داشته باشید.

کارشناسی

تنوع رشته‌های دانشگاه بیلگی استانبول در مقطع کارشناسی از سایر مقاطع بیشتر است. در این مقطع می‌توانید در حوزه‌های متنوع علوم ریاضی، علوم طبیعی، علوم انسانی، هنر و ادبیات تحصیل کنید.


تبلیغات

طراحی و مدیریت ارتباطات

 مهندسی سیستم های انرژی

 تاریخ

معماری

 ادبیات تطبیقی

 زبان و ادبیات انگلیسی

 طراحی صنعتی

مدیریت هنری و فرهنگی

 مهندسی رایانه

آموزش معلمان زبان انگلیسی

 مهندسی صنایع

مدیریت هوانوردی

علوم کامپیوتر

 مطالعات اتحادیه اروپا

 طراحی داخلی

بانکداری و مالی 

طراحی بازی دیجیتال

 ریاضیات مالی

 امور مالی بین المللی

مدیریت کسب و کار

اقتصاد

 غذا و هنر آشپزی

 روابط بین المللی

رشد کودک

 اقتصاد و دارایی

 ژنتیک و مهندسی زیستی

 مدیریت خرده فروشی بین
المللی

مهندسی عمران

 مهندسی برق و الکترونیک

 مدیریت سلامت

 تجارت و بازرگانی بین
المللی

 مدیریت گردشگری

طراحی ارتباطات بصری

 فیزیوتراپی و توانبخشی

 نساجی و طراحی مد

 حقوق

 ریاضیات

 پرستاری

 علوم سیاسی و مدیریت
دولتی

 مدیریت تدارکات

 مهندسی مکانیک

 تغذیه و رژیم غذایی

 روانشناسی

 مدیریت و نوآوری
دیجیتال 

 مهندسی مکاترونیک

 کاردرمانی

 روابط عمومی و تبلیغات

 سیستم های مدیریت
اطلاعات

 موسیقی

 عکاسی و فیلمبرداری

 رادیو، تلویزیون و فیلم

 مدیریت هنرهای
نمایشی

 رسانه های نوین و
ارتباطات

 بازاریابی

 جامعه شناسی

 مدیریت ورزشی

 گزارش و برنامه نویسی
تلویزیون

 

 

کارشناسی ارشد

رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه بیلگی استانبول به دو شکل پژوهش‌محور و آموزش‌محور ارائه می‌شوند. تعداد رشته‌ها در این مقطع محدودتر اما تخصصی‌تر است.


حسابداری
و حسابرسی

کارآفرینی و نوآوری در فناوری

امور مالی بین المللی

رسانه ها و سیستم های ارتباطی 

طراحی معماری

مطالعات اروپایی 

اقتصاد سیاسی بین المللی 

تغذیه و رژیم غذایی

بانکداری و مالی آنلاین

فیلم و تلویزیون

روابط بین المللی

روانشناسی سازمانی

روانشناسی بالینی

اقتصاد مالی

حقوق (قانون تجارت/حقوق حقوق
بشر)

فلسفه و اندیشه
اجتماعی  

مطالعات فرهنگی

تاریخ

سیستم های اطلاعات مدیریت
(آنلاین)

روابط عمومی و ارتباطات شرکتی

e-MBA انگلیسی (آنلاین)

تاریخ، نظریه و نقد در معماری

بازاریابی (انگلیسی)

پروژه های اجتماعی و مدیریت
سازمان های مردم نهاد

e-MBA ترکی (آنلاین)

مدیریت منابع انسانی

بازاریابی (ترکی)

تروما و مشکلات سلامت روان

اقتصاد 

مدیریت منابع انسانی
(آنلاین) 

ارتباطات بازاریابی

قانون تجارت ترکیه و آلمان

مهندسی برق-الکترونیک

قانون اطلاعات و فناوری

MBA

 
شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه چگونه است؟

دکتری

برای تحصیل دکتری در دانشگاه بیلگی استانبول، باید یک پروژه یا تز تحقیقاتی ارائه دهید. رشته‌های این مقطع محدود به مواردی هستند که در جدول زیر آورده‌ایم اما حوزه‌های پژوهشی مرتبط با این رشته‌ها می‌توانند بسیار متنوع باشند.


مدیریت
بازرگانی

علوم سیاسی 

ارتباطات

حقوق خصوصی

اقتصاد

حقوق عمومی
شرایط تحصیل دکتری در ترکیه چگونه است؟‍

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه بیلگی استانبول

هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجو شرایط خاصی دارد؛ حال اگر دانشجوی بین‌المللی نیز باشید، این شرایط کمی پیچیده‌تر نیز خواهند شد. برای اپلای دانشگاه بیلگی ترکیه باید مطمئن شوید که دارای شرایط زیر هستید:

 • معدل مقطع قبلی شما باید بالاتر از ۱۴ باشد. گاهی به دلیل تعداد بالای دانشجویان، شرایط پذیرش کمی دشوارتر می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است برای ورود به رشته پزشکی شرط معدل ۱۴ باشد، اما به دلیل ظرفیت پایین و تعداد بالای متقاضی، تنها معدل‌های بالای ۱۷ پذیرفته شوند.
 • برای تحصیل در ترکیه باید به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشید. در ابتدا بررسی کنید که رشته تحصیلی شما در این دانشگاه به چه زبان‌هایی ارائه می‌شود.
 • ممکن است برخی رشته‌ها به انگلیسی ارائه شوند که در این صورت، شرکت در آزمون تافل یا آیلتس و کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها لازم است.
 • دانشگاه بیلگی استانبول یک موسسه خصوصی است، به همین دلیل سالانه باید بین ۲.۰۰۰ تا ۹.۷۰۰ دلار آمریکا شهریه بپردازید.
 • بسته به دوره‌ای که در آن تحصیل کنید، باید تمکن مالی لازم را داشته باشید.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه بیلگی استانبول

در مراحل ابتدایی برای اخذ پذیرش دانشگاه بیلگی استانبول، باید مدارک زیر را برای شناسایی و تایید سوابق تحصیلی در سایت دانشگاه بارگذاری کنید. به یاد داشته باشید که در ثبت‌نام اصلی نیز مجددا نیاز به ارائه اصل این مدارک خواهید داشت؛ بنابراین حتما آن‎ها را نزد خود نگاه دارید.

 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار در هنگام ثبت‌نام
 • عکس رسمی جدید پاسپورتی به صورت کاملا رنگی و واضح
 • مدرک تحصیلی مقطع پیشین به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه انگلیسی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی به زبان ترکی یا انگلیسی بسته به دوره‌ای که در آن پذیرفته شده‌اید.
 • گواهی شرکت در آزمون زبان ترکی یا انگلیسی با نمره لازم
 • توصیه‌نامه از استاد معتبر یا موسسات پژوهشی (حداقل ۲ مورد برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • مقاله ISI بین‌المللی در حوزه رشته مورد درخواست (حداقل ۱ مورد برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • نامه تمکن مالی از بانک به مقدار ۱۰.۰۰۰ تا ۱۵.۰۰۰ دلار آمریکا در سال یا گواهی پذیرش بورسیه

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه بیلگی استانبول

در دانشگاه بیلگی ترکیه، دوره‌های تحصیلی به دو زبان ترکی یا انگلیسی ارائه می‌شوند. در صورتی که بخواهید به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنید، نیاز به مدرک تافل با نمره حداقل ۷۰ برای کارشناسی، ۸۰ برای کارشناسی ارشد و بالاتر از ۸۵ برای دکتری خواهید داشت. به علاوه، می‌توانید با پرداخت هزینه ۸.۱۰۰ دلار، در دوره آموزش زبان انگلیسی خود دانشگاه شرکت کنید و سپس با حضور در آزمون زبان دانشگاه به نام BİLGİ-BILET، سطح زبان انگلیسی خود را اثبات کنید.

همچنین اگر می‌خواهید در این دانشگاه به زبان ترکی تحصیل کنید؛ یا باید حداقل ۲ سال از دوران تحصیل خود را در یک موسسه ترک‌زبان گذرانده باشید یا در آزمون تومر شرکت کنید. در صورتی که بر اساس معیارهای CEFR در این موسسه بتوانید سطح B2 را به دست آورید، می‌توانید در مقطع کارشناسی دانشگاه بیلگی ثبت‌نام کنید. برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، سطح زبان ترکی شما باید به C1 برسد.

ددلاین دانشگاه بیلگی استانبول

در صورتی که قصد دارید در ترم پاییز وارد دانشگاه بیلگی استانبول ترکیه شوید، باید درخواست خود را حداکثر تا پایان ماه اوت به این دانشگاه ارسال کنید. اگر هنوز از دبیرستان فارغ‌التحصیل نشده‌اید و می‌خواهید در زمان مقرر درخواست خود را ارسال کنید، می‌توانید ریزنمرات خود را بفرستید و پس از دریافت پذیرش، اقدام به ارائه مدرک معتبر کنید. در صورتی که پس از پذیرش، مشخص شود که موفق به دریافت مدرک نشده‌اید، نامه پذیرش نهایی برای شما صادر نخواهد شد. برای اطلاع دقیق از زمان شروع و پایان ثبت‌نام و فرآیند پذیرش، سایت رسمی دانشگاه بیلگی استانبول را بررسی کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلگی استانبول

تحصیل در دانشگاه بیلگی استانبول بین ۲.۰۰۰ تا ۹.۷۰۰ دلار آمریکا در سال هزینه دارد. این هزینه، بستگی به رشته تحصیلی و همچنین زبان تحصیل شما خواهد داشت. رشته‌هایی که به زبان ترکی ارائه می‌شوند بسیار ارزان‌تر از دوره‌های زبان انگلیسی هستند.

 • دوره‌های تحصیلی دو ساله که به زبان ترکی ارائه می‌شوند، شامل رشته‌هایی همچون حسابداری و مالیات، طراحی فضا داخلی، آشپزی و برنامه‌نویسی کامپیوتر ، همگی ۲.۰۰۰ دلار در سال شهریه دارند.
 • شهریه رشته‌های دانشکده معماری، مهندسی و علوم طبیعی و حقوق، ۹.۷۲۰ دلار در سال است.
 • دانشکده‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی، بازرگانی و تجارت، ارتباطات و علوم بهداشت و سلامت نیز سالانه ۸.۱۰۰ دلار شهریه برای تمامی رشته‌های خود دریافت می‌کنند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بیلگی استانبول

اگرچه شهریه این دانشگاه در مقایسه با موسسات آموزشی دیگر در جهان چندان زیاد نیست، اما بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند با دریافت بورسیه دانشگاه بیلگی استانبول هزینه زندگی و تحصیل خود را کاهش دهند. در صورتی که شما هم به فکر دریافت حمایت تحصیلی هستید می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

 • بورسیه‌های (ÖSYM (SSPE: این بورسیه یک نوع کمک بلاعوض است که به دانشجویان مستعد و نیازمند پرداخت می‌شود. این کمک هزینه حتی برای دانشجویان دوره‌های زبان انگلیسی نیز قابل استفاده است. با این حال برای دوره‌های کوتاه مدت و ترم تابستان نمی‌توانید از این کمک‌هزینه استفاده کنید.
 • Need Based Scholarships: این بورسیه مختص افرادی است که نیاز مالی دارند و در دوره تحصیلی خود در دانشگاه بیلگی استانبول، سوابق درخشانی داشته‌اند. برای استفاده از این بورسیه باید حداقل دو ترم را در دانشگاه گذرانده باشید. این کمک هزینه شامل دوره‌های تابستانی نمی‌شود.
 • Sports Scholarship: این نوع بورسیه مختص دانشجویانی است که در تیم‌های ورزشی دانشگاه مشارکت بسیار فعال داشته باشند. این کمک‌هزینه تنها به دانشجویانی که معدل آن‌ها بالای ۱۴ باشد و بتوانند سطح نمرات خود را حفظ کنند پرداخت خواهد شد.
 • Graduate Scholarships: دانشگاه بیلگی استانبول بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی را به دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا ادامه تحصیل می‌دهند ارائه می‌دهد. میزان کمک‌هزینه، سهمیه و شرایط درخواست هر ساله توسط هیات امنا تعیین و توسط هماهنگ‌کننده برنامه اجرا می‌شود.
 • Alumni Discount: فارغ التحصیلان برنامه‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه بیلگی استانبول هنگام ورود به یک برنامه جدید تحصیلی ۳۰ درصد تخفیف خواهند داشت.
در این مقاله با انواع بورسیه‌های تحصیلی ترکیه آشنا شوید.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه بیلگی استانبول

این موسسه خوابگاه اختصاصی برای خود ندارد. به همین دلیل در صورتی که بخواهید در دانشگاه بیلگی استانبول تحصیل کنید باید به فکر اقامت در یک خوابگاه خودگردان یا اجاره‌کردن خانه باشید. عموما اجاره یک آپارتمان دو خوابه در شهر استانبول ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. همچنین حدود ۱۰۰ دلار نیز باید برای هزینه‌های جاری زندگی بپردازید. در صورتی که بتوانید یک هم‌خانه برای خود پیدا کنید، هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش خواهند یافت.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه بیلگی استانبول

دانشجویان دانشگاه بیلگی ترکیه در مقطع کارشناسی عموما اجازه کار تمام‌وقت را نخواهند داشت؛ اما می‌توانند در مشاغل پروژه‌ای و فریلنسری فعالیت کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در صورتی که برنامه تحصیلی آن‌ها اجازه بدهد و وقفه‌ای در کلاس‌هایشان ایجاد نشود می‌توانند ۳۰ تا ۳۵ ساعت در هفته کار کنند. حداقل درآمد در ترکیه ۴۷۹ دلار در ماه است که می‌تواند هزینه اجاره خانه و هزینه‌های معمول زندگی را به راحتی پوشش دهد.

نتیجه‌گیری

دانشگاه بیلگی استانبول ترکیه یک موسسه خصوصی در این کشور است که رشته‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. در این موسسه می‌توانید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنید. به طور کلی برای تحصیل در دانشگاه بیلگی استانبول سالانه به ۱۵.۰۰۰ دلار پول نیاز خواهید داشت که با استفاده از بورسیه‌های متنوع می‌توانید هزینه تحصیل و زندگی خود را به راحتی تامین کنید.

در صورتی که قصد اپلای به این دانشگاه را دارید، می‌توانید از مشاوره رایگان وکلای ما در آکادمی اپلای بهره‌مند شوید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند