Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1388
 • رتبه جهانی
  335
 • رتبه کشوری
  18
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کلن و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه کلن آلمان یکی از شناخته‌شده‌ترین مراکز آموزش عالی در جهان است. این موسسه به بیش از ۵۰.۰۰۰ دانشجو خدمات آموزشی ارائه می‌کند و در رشته‌های گوناگونی از جمله علوم و فناوری، اقتصاد، حقوق، علوم اجتماعی و فرهنگی، روابط بین‌الملل و … در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید از مزایای تحصیل ارزان، بازار کار عالی و دریافت اقامت دائم آلمان پس از فارغ‌التحصیلی بهره‌مند شوید؛ همچنین این امکان را دارید که در برخی رشته‌ها بدون نیاز به زبان آلمانی و تنها با تسلط به زبان انگلیسی در دانشگاه کلن تحصیل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط و مدارک پذیرش دانشگاه کلن، بورسیه‌های تحصیلی، رنکینگ دانشگاه و… با آکادمی اپلای همراه باشید.

 تاریخچه

دانشگاه کلن (The university of Cologne) یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که در سال ۱۳۸۸ میلادی در امپراطوری روم تاسیس شد. این موسسه در سال ۱۷۹۸ به دلیل حمله فرانسه به آلمان تعطیل شد، تا سال ۱۹۱۹ از فعالیت باز ماند و سرانجام در نوامبر ۱۹۳۴ به مکان پردیس فعلی خود انتقال یافت.

در ابتدا این موسسه فقط رشته‌های بازرگانی، اقتصاد، علوم اجتماعی و پزشکی را ارائه می‌کرد اما در سال ۱۹۲۰ دانشکده حقوق و هنر و در سال ۱۹۵۵ دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی نیز به آن اضافه شد. این دانشگاه همچنان در رشته اقتصاد و حقوق تجارت جزء پیشروان جهانی است.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه کلن در شهر کلن در ایالت راین-وستفالندر واقع شده است. از جمله مزایای تحصیل در این شهر، قیمت پایین‌تر اجاره‌بها و حمل‌ونقل نسبت به شهرهای بزرگی همچون برلین و هامبورگ است. همچنین در شهر کلن، دسترسی به تمام امکانات آموزشی، پژوهشی، تفریحی و رفاهی به راحتی فراهم است و از این نظر تفاوتی با کلان‌شهرها ندارد.

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه کلن بر اساس معیارهای مجله QS در سال ۲۰۲۳ در رتبه ۳۳۵ جهان قرار گرفته است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌ها در سطح کشور آلمان است؛ با این حال بهتر است بدانید که رتبه QS این موسسه آموزشی از سال ۲۰۱۲ تا کنون، تنزل چشم‌گیری یافته است. این موضوع بیشتر به دلیل توسعه پژوهشی دانشگاه‌های دیگر و فعالیت‌های آن‌ها در زمینه تحقیقاتی بوده است.

با این حال کلن آلمان همچنان از نظر سطح علمی و آموزشی یکی از مراکز دانشگاهی خوب در این کشور به شمار می‌آید و در رشته‌هایی همچون رادیولوژی و بیولوژی سلولی جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان است. لازم به یادآوری است که موسسه کلن، بر اساس معیار University World Rankings رتبه ۱۴۶ و بر اساس معیار Best Global universities Ranking رتبه ۲۴۴ جهان را دارد. در نهایت، این دانشگاه در لیست ۲۰ دانشگاه برتر آلمان در سال ۲۰۲۳، رتبه ۱۸ را کسب کرده است.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

دانشگاه کلن بر اساس جدیدترین آمارهای موجود حدود ۳۱۰۹۱ دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف دارد. از این تعداد، ۶۱ درصد در مقطع کارشناسی و مابقی در مقاطع بالاتر تحصیل می‌کنند. در این دانشگاه حدود ۴۹۸۴ دانشجوی خارجی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورهای دنیا حضور دارند.

حدود ۵۳ درصد از دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی و مابقی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. به طور کلی می‌توان دانشگاه کلن آلمان را یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های آلمان به خصوص در مقطع کارشناسی به شمار آورد.

دانشکده‌های دانشگاه کلن

این دانشگاه دارای ۶ دانشکده اصلی و چندین زیرمجموعه است که هر یک به صورت تخصصی روی رشته‌های تحصیلی خاصی تمرکز دارند. در این دانشگاه می‌توانید برای ورود به یکی از دانشکده‌های زیر اقدام کنید:

 • دانشکده مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی
 • دانشکده علوم انسانی

هر یک از این دانشکده‌ها ساختمانی کاملا مجزا با امکانات مستقل دارند. هر دانشکده دارای ده‌ها رشته گوناگون است که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. در صورتی که قصد اپلای برای دانشگاه کلن را دارید، امور مربوط به مدارک و ثبت‎نام را باید از دانشکده مورد نظر خود پیگیری کنید یا اگر برقراری ارتباط با واحد پذیرش برایتان مشکل است، این کار را به وکلای ما در آکادمی اپلای بسپارید.

رشته‌های دانشگاه کلن

در دانشگاه کلن می‌توانید در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنید. مقطع دکتری نه تنها در این دانشگاه بلکه در سرتاسر آلمان به صورت پژوهش‌محور و در قالب برنامه‌های مطالعاتی تخصصی ارائه می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید تعدادی از رشته‌های دانشگاه کلن در هر مقطع را مشاهده کنید:


مقطع

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکتری

نام رشته

بیولوژیاقتصادشیمی کاربردی مهندسی و مدیریت بازرگانیمهندسی نفت مهندسی برق علوم کامپیوتر تجارت بین‌الملل مهندسی مکانیک کتابداریمهندسی صنایع و توسعه محصول پزشکیپرستاریمهندسی پزشکی زبان‌شناسیزبان و ادبیات آلمانیطراحی داخلی معماریارتباطات و فناوری اطلاعات

روانشناسی جامعه و اقتصادشیمیمطالعات زبان انگلیسیتحقیقات اقتصادزبانشناسیسیستم‌های اطلاعاتیجامعه شناسی باستان‌شناسی با کمک علوم دیجیتالفیزیک و زمین‌شناسی مطالعات آفریقا و مصرمحاسبات عددی عصب‌شناسیمطالعات جامعه و فرهنگمدیریت بازرگانی

مطالعات بین‌رشته‌ای (مثال: پژوهش در زمینه رفاه سالمندان) تجزیه و تحلیل مدار عصبی در سطح سلولی و درون سلولی پژوهش‌های تخصصی در زمینه حقوق و جرم‌شناسی تحقیقات تخصصی پزشکی در زمینه پیری زودرس  مطالعات اقتصاد جهانی و تجارت بین‌الملل پژوهش‌های تخصصی در محور آموزش و تربیت

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه کلن

برای اخذ پذیرش دانشگاه کلن باید شرایط عمومی این دانشگاه را داشته باشید. همچنین برخی رشته‌ها و مقاطع ممکن است شرایط اختصاصی خود را داشته باشند؛ به عنوان مثال، در صورتی که بخواهید وارد پروژه دکتری در زمینه تحقیقات پزشکی شوید باید زمینه پژوهشی داشته باشید و علاوه بر آن، گواهی سلامت جسمی هم ارائه دهید.

در حالت کلی، دانشگاه در شرایط زیر شما را می‌پذیرد:

 • حداقل سن ۱۸ سال در مقطع کارشناسی
 • اتمام مقطع تحصیلی پیشین و دریافت مدرک آن
 • شرکت در مصاحبه برای مقطع دکتری و برخی رشته‌های کارشناسی ارشد
 • توانایی مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان
 • توجیه گپ تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • اپلای برای مقطع مرتبط با رشته تحصیلی پیشین

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کلن

برای اپلای دانشگاه کلن باید ابتدا وارد سایت رسمی دانشگاه شوید تا اطلاعات دقیق درباره مدارک را به دست آورید. ممکن است نوع مدارک مورد نیاز در هر رشته و دانشکده تفاوت‌هایی داشته باشد. در سال‌های اخیر این دانشگاه برای درخواست اولیه، مدارک زیر را درخواست کرده است:‌

 • مدرک تحصیلی مقطع قبلی با نمره قبولی (معدل بالای ۱۵ امتیاز بیشتری دارد)
 • مدرک زبان آلمانی معتبر یا مدرک انگلیسی برای دوره‌هایی که به این زبان برگزار می‌شوند.
 • ترجمه مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات مقطع قبلی
 • توصیه‌نامه از استادان و مراکز پژوهشی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • فرم ارائه درخواست برای تحصیل در دانشگاه کلن
 • انگیزه‌نامه برای تشریح قصد شما از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • رزومه کاری یا پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • گواهی تمکن مالی و فیش پرداخت هزینه اولیه اپلای به دانشگاه کلن
 • مدرک سلامت جسمی برای رشته‌هایی که به توانایی فیزیکی نیاز دارند.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کلن

یکی از مزایای مهم انتخاب دانشگاه کلن برای تحصیل این است که در این موسسه می‌توانید به دو زبان آلمانی یا انگلیسی تحصیل کنید. در صورتی که به انگلیسی تسلط داشته باشید، پس از ورود به آلمان می‌توانید در فرصت مناسب به یادگیری آلمانی هم بپردازید. با این حال باید توجه داشته باشید که شهریه رشته‌هایی که به انگلیسی تدریس می‌شوند بیشتر از رشته‌های دیگر است. همچنین ارائه دروس به زبان انگلیسی در سطح کارشناسی ارشد بسیار بیشتر از مقطع کارشناسی است.

سایت رسمی دانشگاه کلن مدارک زبان زیر را به عنوان مدرک معتبر برای تحصیل در این دانشگاه معرفی کرده است:

 • مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ و آزمون تافل با نمره ۸۰ و بالاتر برای دوره‌هایی که به زبان انگلیسی هستند.
 • مدرک TestDaf با نمره کل بالاتر از ۱۶
 • مدرک DSH با سطح ۲ یا بالاتر
 • گواهی  Goethe-Zertifikat با سطح C2
 • گذراندن دوره زبان آلمانی به مدت ۱ تا ۳ سال در یکی از موسسات این کشور

 ددلاین دانشگاه کلن

جهت آگاهی دقیق از آخرین مهلت ارسال درخواست و ثبت‌نام، ابتدا سایت رسمی دانشگاه کلن را بررسی کنید تا از زمان دقیق مطمئن شوید. بازه ارسال درخواست ممکن است هر سال، برای هر رشته و هر دانشکده تفاوت‌هایی داشته باشد. بر اساس فایل پی‌دی‌اف رسمی دانشگاه که در سال ۲۰۲۳ در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است، آخرین مهلت برای ارسال درخواست ترم تابستان ۱۵ می و برای ترم زمستان ۱۵ نوامبر است. پس از این زمان، مهلت ثبت‌نام حضوری و ارائه مدارک اصلی نیز متعاقبا اعلام می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه کلن

تحصیل در آلمان برای دانشجویان بومی و شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است. با این حال دانشجویان دیگر از جمله شهروندان خاورمیانه باید برای تحصیل در دانشگاه کلن آلمان هزینه بپردازند. این شهریه، بیشتر بابت امور اداری و دانشجویی دریافت می‌شود و نسبت به شهریه دانشگاه‌های دیگر در اروپا، آمریکا و کانادا بسیار ناچیز است.

هزینه شهریه دانشجویی در سال ۲۰۲۳ در دانشگاه کلن به ازای هر ترم ۲۵۰ یورو و برای هر سال حدود ۵۰۰ یورو خواهد بود. این هزینه شامل انجام امور اداری و ثبت‌نام هر ترم می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کلن

بورسیه دانشگاه کلن به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که حداقل یک ترم در این دانشگاه تحصیل کرده باشند و سطح نمرات آن‌ها نسبت به ۷۰ درصد دانشجویان ورودی آن سال، بهتر باشد. در واقع برای استفاده از بورسیه تحصیلی در این موسسه باید در رده دانشجویان ممتاز قرار داشته باشید. در صورتی که بتوانید نیاز مالی و در عین حال استعداد تحصیلی خود را اثبات کنید، امکان بهره‌مندی از بورسیه‌های زیر را خواهید داشت:

 • بورسیه اختصاصی The university of Cologne: این کمک‌هزینه تحصیلی از سوی خود دانشگاه پرداخت می‌شود و به دانشجویان ممتاز از تمامی کشورها تعلق می‌گیرد. بورسیه دانشگاه کلن بیشتر شامل هزینه‌های تحصیلی همچون شهریه، امور پژوهشی و آموزشی خواهد شد.
 • بورسیه‌های DAAD: این بورسیه‌ها توسط سازمان آلمانی DAAD ارائه می‌شوند و برای دانشجویان بین‌المللی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده‌اند.
 • بورسیه‌های Deutschlandstipendium: این بورسیه‌ها توسط دولت آلمان و صنایع و شرکت‌های مختلف ارائه می‌شوند و برای دانشجویانی که عملکرد برتر در زمینه تحصیلات دارند در نظر گرفته شده‌اند.
 • بورسیه‌های شرکتی: بسیاری از شرکت‌های بزرگ آلمان بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. این بورسیه‌ها بیشتر به دانشجویان رشته‌های فنی، مدیریتی و رشته‌های مربوط به کسب‌وکار تعلق می‌گیرد.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کلن

برای برخورداری از خوابگاه‌های دانشگاه کلن، باید جزء دانشجویان برتر باشید تا در اولویت قرار بگیرید. با این حال عموما درباره دانشجویان بین‌الملل، مراعات بیشتری وجود دارد و خوابگاه‌های نزدیک دانشگاه در صورت داشتن ظرفیت، به خصوص در ترم‌های نخست به این گروه تعلق دارد. هزینه خوابگاه در دانشگاه کلن آلمان، به شرح زیر است:

 • اتاق اشتراکی با ۲ تا ۳ هم اتاقی: حدود ۲۰۰ یورو در ماه
 • اتاق خصوصی به تنهایی یا حداکثر ۱ هم اتاقی: حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه

هزینه‌های خوابگاه شامل هزینه‌های آب، برق، گاز و اینترنت نیز می‌شود. همچنین برخی خوابگاه‌ها دارای امکانات و خدمات اضافی مانند پارکینگ، سالن ورزشی و امکانات آشپزی شخصی هستند که هزینه آن‌ها به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. در صورتی که از نظر مالی مسئله‌ای نداشته باشید، می‌توانید در آپارتمان‌های نزدیک دانشگاه نیز زندگی کنید. مزیت آپارتمان شخصی به خوابگاه این است که محدودیتی بابت تردد یا ساعات ورود و خروج نخواهید داشت. البته به این نکته توجه کنید که با اجاره آپارتمان، باید مسئولیت پخت‌وپز و سایر امورات خانه را نیز بر عهده بگیرید.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کلن

دانشجویان دانشگاه کلن آلمان در صورتی که قصد کار حین تحصیل را داشته باشند، باید ابتدا مجوزهای قانونی را از دانشگاه دریافت کنند. این موضوع به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دلیل ماهیت تخصصی، تمام‌وقت و پژوهشی آن بسیار حائز اهمیت است.

دانشجویان بین‌المللی علاوه بر مجوز، باید موارد زیر را هم در نظر داشته باشند:

 1. ساعت کار: دانشجویان می‌توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. این موضوع شامل روزهای تعطیل، کارهای فریلنسری و پروژه‌های دورکاری منعطف نمی‌شود.
 2. پرداخت: حقوق و دستمزد برای دانشجویان بسته به نوع کار و شرایط آن متفاوت است. میانگین دستمزد در آلمان به ازای هر ساعت حدود ۱۲ یورو است.
 3. نوع کار: دانشجویان می‌توانند در بسیاری از شغل‌ها از جمله فروشندگی، خدمات مشتریان، کمک در آزمایشگاه‌ها و مشاغل مشابه کار کنند. شغل‌های پاره‌وقت و دورکاری بهترین انتخاب برای اشتغال دانشجویی هستند.
 4. شرایط قانونی: دانشجویان باید شرایط قانونی مربوط به کار حین تحصیل از جمله داشتن مجوز کار، پرداخت مالیات و رعایت سقف قانون کاری را رعایت کنند. در غیر این صورت مجوز کار آن‌ها باطل خواهد شد.
 5. تعامل فعال با محیط تحصیلی: دانشجویان باید توجه داشته باشند که کار حین تحصیل نباید با برنامه تحصیلی‌شان تداخل داشته باشد و آن‌ها را از تحصیلاتشان باز نگه دارد.

جمع‌بندی

دانشگاه کلن آلمان یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی این کشور است که در لیست ۲۰ دانشگاه برتر آلمان قرار دارد. این موسسه در زمینه رشته‌های مربوط به حوزه علوم اجتماعی و تجارت بین‌الملل بسیار قوی عمل کرده است و به همین دلیل دانشجویان زیادی از سرتاسر جهان مشتاق تحصیل در آن هستند. شهریه دانشگاه کلن به نسبت مراکز آموزشی دیگر ارزان‌تر است و با توجه به سطح آموزشی بالای این دانشگاه، تحصیل در آن بسیار به صرفه خواهد بود.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در این موسسه را دارید، حتما با مشاوران مهاجرتی ما در آکادمی اپلای در تماس باشید تا احتمال پذیرش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند