Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1868
 • رتبه جهانی
  79
 • رتبه کشوری
  4
 • مهلت ثبت‌نام
  31 دسامبر و 31 می
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه فنی مونیخ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه فنی مونیخ (TUM) یکی از پرطرفدارترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و از بهترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود. تعالی در تحقیق و تدریس، آموزش میان‌رشته‌ای و آماده کردن دانشمندان جوان آینده، از اصلی‌ترین اهداف این دانشگاه است. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ (Munich) را دارید، لازم است اطلاعاتی در رابطه با این دانشگاه، رنکینگ، هزینه تحصیل، مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه مونیخ و دیگر جزئیات مهم به دست آورید. ما در این مقاله تمامی این موارد و بسیاری دیگر را پوشش خواهیم داد.

تاریخچه دانشگاه فنی مونیخ (TUM)

در سال 1868، پادشاه لودویگ دوم، ساختار جدید دانشگاه فنی مونیخ را که شکل واقعی یک دانشگاه را داشت، تاسیس کرد. اما از سال تحصیلی ۷۷-۷۸ بود که TUM رسما «Technische Hochschule» یا دانشگاه فنی نامیده شد. اولین رئیس این دانشگاه، کارل ماکس فون باورنفایند بود. این دانشگاه در اولین سال تاسیس، در ساختمان جدید در Arcisstrasse که توسط گاتفرید نورتر طراحی شده بود، کار خود را آغاز کرد. در آن روزها 24 استاد و 21 مدرس آموزش بیش از ۳۵۰ دانشجو را بر عهده داشتند.

این دانشگاه به پنج بخش تقسیم می‌شد: گروه عمومی (ریاضی، علوم طبیعی، علوم انسانی، حقوق و اقتصاد)، گروه مهندسی (مهندسی عمران و نقشه برداری)، گروه معماری، گروه مکانیک/فنی، گروه شیمی/فنی. لازم به ذکر است که دپارتمان ششم یعنی کشاورزی در سال 1872 اضافه شد.
در آغاز قرن بیستم چند تغییر اساسی در این دانشگاه رخ داد: اول این‌که حق اعطای مدرک دکترا را به دست آورد و دوم، انتخاب رییس دانشگاه توسط کادر آموزشی به تصویب رسید. پس از آن‌که دولت باواریا رسما به زنان اجازه تحصیل در کالج‌های فنی را داد، اولین دانشجوی زن در مقطع کارشناسی معماری در سال ۱۹۰۵ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

موقعیت جغرافیایی

پردیس اصلی و تاریخی این دانشگاه در ماکسورشتات، بخش مرکزی مونیخ واقع شده است. در حال حاضر، گروه‌های معماری، عمران، مهندسی محیط زیست و آب و هوا، مهندسی برق و کامپیوتر و دانشکده‌های مدیریت، حکومت‌داری (governance) و آموزش همین‌ جا قرار دارند.

دانشکده پزشکی TUM در محل بیمارستان دانشگاهی آن، یعنی بیمارستان قشت د ایزا (Rechts der Isar)، در منطقه هایتاوزن و دپارتمان ورزش و علوم بهداشتی TUM در پارک المپیک، محل سابق بازی‌های المپیک تابستانی 1972 واقع شده است.

پردیس گارچینگ که به بزرگترین پردیس TUM تبدیل شده است، در حدود 10 کیلومتری شمال مونیخ قرار دارد. سومین پردیس TUM در 35 کیلومتری شمال مونیخ در واینشتفان، فقایزینگ واقع شده است و میزبان دانشکده علوم زیستی است.

دانشکده‌های دیگر دانشگاه فنی مونیخ (TUM) دپارتمان هوافضا و زمین‌سنجی در اتوبرون، استرابینگ، هیلبرون و سنگاپور واقع شده است.

رنکینگ دانشگاه فنی مونیخ

بسیاری از نهادهایی که رتبه‌بندی جهانی را تعیین می‌کنند، دانشگاه فنی مونیخ را در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار می‌دهند. TUM همچنین یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان است. Times Higher Education (THE) برای سال 2023 این دانشگاه را در رتبه 30 قرار داده است. اگر تاریخچه رتبه‌بندی‌های THE را ببینید، دانشگاه فنی مونیخ به طور مداوم بین چهل دانشگاه برتر رتبه‌بندی شده است. در مورد رتبه‌بندی جهانی هم دانشگاه فنی مونیخ نسبت به سال گذشته بهبود یافته است و طبق گزارش US News & World Reportرتبه ۷۹ را در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهانی در سال ۲۰۲۳ به دست آورده‌است. رتبه QS دانشگاه فنی مونیخ هم نسبت به سال گذشته بهبود یافته و در سال 2023 رتبه 49 را به دست آورده‌است. رتبه این دانشگاه در میان دانشگاه‌های جهانی اروپا ۲۵ و در کشور آلمان ۴ است.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

دانشگاه فنی مونیخ یا TUM با چندین دانشکده و مراکز تحقیقاتی متعدد یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است. تعداد دانشجویان این دانشگاه در حال حاضر ۳۳۹۶۰ نفر است که از این تعداد ۱۲۰۷۴ تن، دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشکده‌های دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در رشته‌های مختلف و در ۸ دانشکده ارائه می‌دهد. اطلاعات دقیق‌تر را در جدول زیر می‌بینید:


عنوان دانشکده

رشته‌های ارائه شده و سایر
جزئیات

دانشکده محاسبات، اطلاعات و فناوری (CIT)

این دانشکده
رشته‌هایی چون علوم کامپیوتر، ریاضیات و فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد و طیف
گسترده‌ای از دروس نظری و عملی را تحت پوشش دارد. [n1] 

دانشکده مهندسی و طراحی

رشته‌هایی چون معماری، عمران، مهندسی محیط زیست، مهندسی برق و انفورماتیک

دانشکده علوم طبیعی

رشته‌هایی مانند شیمی، فیزیک و علوم زیستی در ترکیبی از تدریس و تحقیق ارائه
می‌شوند.

دانشکده مدیریت

این دانشکده تمرکز منحصر به فردی بر تداخل بین مدیریت، مهندسی و علوم زیستی
و طبیعی دارد.

دانشکده علوم اجتماعی و فناوری

این دانشکده شامل گروه‌هایی چون علوم تربیتی و علوم، فناوری و جامعه می‌شود.

دانشکده پزشکی

حفظ سلامت و درمان بیماری‌ها: از پاییز 2023، مدرسه جدید نقاط قوت دانشکده‌های
قبلی پزشکی و ورزش و علوم بهداشتی را ترکیب خواهد کرد.

دانشکده علوم زیستی[n1] 

اکوسیستم انسان‌ها، حیوانات، طبیعت و آب و هوا موضوع اصلی تحقیقات، آموزش و
نوآوری در این دانشکده‌ است. رشته‌هایی چون زیست مولوکولی و مهندسی علوم زیستی
در این دانشکده ارائه می‌شوند.

رشته‌های دانشگاه فنی مونیخ

این دانشگاه رشته‌های مختلفی را در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها را در جدول زیر می‌بینید:


کارشناسی(Bachelor)

کارشناسی ارشد (Masters) و  دکتری (Phd)

هوافضا

مهندسی هوافضا

مهندسی شیمی

مهندسی زیست پزشکی و فیزیک پزشکی

الکترونیک و مهندسی داده

علوم اعصاب

مدیریت و فناوری

مهندسی عمران

مدیریت پایدار و فناوری

مهندسی ارتباطات

پزشکی

مهندسی داده و تجزیه و تحلیل

فیزیک

مهندسی محیط زیست

علوم ورزشی

شیمی صنعتی

علوم سیاسی

علم و فناوری کوانتومی

ریاضیات

مهندسی نرم افزار

انفورماتیک

کشاورزی

علوم بهداشتی

اقتصاد

ژئودزی

سیاست و فناوری

فناوری منابع بیوژنیک

علم ورزش

مهندسی عمران

تغذیه و زیست پزشکی

اقتصاد

علوم بهداشتی

اقتصاد زیستی

هنر، طراحی و معماری

علوم زمین

ژئودزی (geodesy)
[n1] [MOU2] و اطلاعات
جغرافیایی

تکنولوژی غذایی

اقتصاد زیستی

شیمی مواد غذایی

علم و مهندسی مواد

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه فنی مونیخ

شرایط اخذ پذیرش TUM را به تفکیک مقطع در ادامه آورده‌ایم:

کارشناسی

برای اخذ پذیرش در این مقطع لازم است که مدرک دیپلم شما تاییدیه آلمان را دریافت کنید و مهارت زبانی بالایی داشته باشید. همچنین برای قبولی در برخی رشته‌ها معدل بالا، آزمون یا حتی مصاحبه هم ضرورت دارد. ناگفته نماند، زبان دانشگاه فنی مونیخ در مقطع کارشناسی معمولا آلمانی است.

کارشناسی ارشد

برای اخذ پذیرش این مقطع که معمولا ۴ سال زمان می‌برد باید مدرک کارشناسی معتبر و مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی داشته باشید .

دکترا

برای اخذ پذیرش دانشگاه فنی مونیخ در مقطع دکترا که ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد، می‌بایست استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشید. در این دانشگاه دوره دکتری معمولا به این صورت است که تحت نظر یک یا دو سوپروایزر (استاد راهنما) تحقیقات خود را انجام خواهید داد. همچنین ممکن است چند دانشجو پژوهش را پیش ببرند. برای حضور در دوره دکترای دانشگاه فنی مونیخ نیز مهارت زبانی که در این مقطع غالبا انگلیسی است، ضرورت دارد.

مدارکی که برای اخذ پذیرش دانشگاه فنی مونیخ نیاز دارید به شرح زیر است:

 • مدرک مقطع قبلی‌تان همراه با ریز نمرات؛
 • مدرک مهارت زبان (انگلیسی یا آلمانی)؛
 • رسید پرداخت شهریه؛
 • مدارک قبولی در آزمون که برای برخی رشته‌ها مثل پزشکی برگزار می‌شود؛
 • انگیزه نامه قوی؛
 • توصیه نامه؛
 • مدارک زبان معتبر برای دانشگاه فنی مونیخ.

متقاضیانی که مدرک ورود به تحصیلات عالی خود را در یک مؤسسه آلمانی زبان کسب نکرده‌اند، باید مهارت خود را در زبان آلمانی اثبات کنند تا بتوانند تحصیلات‌شان را در دانشگاه‌های آلمان تکمیل کنند.

لازم به ذکر است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. هرچند برای این‌که بتوانید زندگی حرفه‌ای موفق‌تری بعد از فارغ‌التحصیلی داشته باشید، توصیه می‌شود روی یادگیری زبان آلمانی سرمایه‌گذاری کنید. با این حال اگر ترجیح‌تان زبان انگلیسی است باید نمره آیلتس حداقل ۶.۵ و تافل ۸۸ داشته باشید.

ددلاین دانشگاه فنی مونیخ

در صورتی که تمایل دارید مدارک خود را برای تحصیل در دانشگاه فنی آماده و اقدامات لازم را انجام بدهید این نکته را در نظر بگیرید که برای ترم تابستان بین یکم نوامبر تا ۳۱ دسامبر و برای ترم زمستان بین یکم آوریل تا ۳۱ می وقت دارید.

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ یا TUM از دانشجویان بین‌المللی شهریه دریافت نمی‌کند؛ با این حال هزینه‌های خاصی وجود دارد که دانشجویان بین المللی باید پرداخت کنند، مانند هزینه‌های اداری و بیمه درمانی. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی باید بتوانند اثبات کنند که منابع مالی کافی برای پوشش مخارج‌شان در حین تحصیل در آلمان دارند. در حال حاضر مبلغی که به ازای هر ترم پرداخت می‌شود حدود ۱۲۰ یورو است.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه فنی مونیخ

تحصیل در آلمان با کمک بورسیه‌های تحصیلی آلمان بسیار راحت‌تر شده‌اند. دانشگاه فنی مونیخ نیز برای کمک به دانشجویان بورسیه‌های زیادی ارائه می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها به شرح زیر هستند:

بورسیه تحصیلی Deutschlandstipendium

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و بالاتر از کارشناسی از دانشگاهی در آلمان پذیرش گرفته‌اند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. مبلغ این بورسیه 300 یورو در ماه است. برای دریافت این بورسیه باید معیارهای اولیه دریافت این بورسیه را داشته باشید. پیشرفت تحصیلی، استعداد، مشارکت اجتماعی، احساس مسئولیت و شرایط خاصی چون معلولیت جسمی یا اقلیت بودن (مثلا مهاجرها) نیز برای اعطای این بورسیه به متقاضی در نظر گرفته می‌شوند.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی

این بورسیه دانشجویانی بین‌المللی است که سوابق تحصیلی خوب و درآمد پایین دارند. مبلغ این بورسیه به ازای هر نیم‌سال تحصیلی از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو است.

بورسیه کارشناسی ارشد Linde / MDSI

دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد "مهندسی داده‌ها و تجزیه و تحلیل" و همچنین "ریاضیات در علوم داده" می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. مبلغ بورسیه Linde/MDSI 1000 یورو در ماه به مدت حداکثر 12 ماه است. متقاضیان برای دریافت این بورسیه باید در رشته تحصیلی خود استعداد خاصی داشته باشند، عملکردشان بالاتر از حد متوسط باشد و تعهد زیادی از خود نشان دهند.

بورسیه اسکار کارل فورستر برای هزینه چاپ پایان‌نامه

داوطلبان دکترا می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. مبلغ بورسیه اسکار کارل فورستر ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو است. متقاضیان باید پایان‌نامه خود را با نمره نهایی حداقل "magna cum laude" یا عالی به پایان رسانده و درآمد پایینی داشته باشند.

بورسیه Daad

مهم‌ترین بورسیه تحصیلی آلمان بورسیه داد یا Daad نام دارد. این بورسیه بسته به دوره تحصیلی‌تان بین ۱۲ تا ۲۴ ماه شما را تجت پوشش دارد و بین ۸۶۱ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه به شما می‌دهد. در صورت دریافت این بورسیه حتی خوابگاه رایگان هم به شما تعلق می‌گیرد. برای دریافت این بورسیه که مخصوص دانشجویان ارشد و دکتری است، باید دو سال سابقه کار، مدرک مهارت زبان و برخی شرایط دیگر را داشته باشید.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه فنی مونیخ (TUM)

واقعیت این است که پیدا کردن مکانی برای اقامت در مونیخ کار ساده‌ای نیست. هرچند نمی‌توان گفت که ممکن نیست خانه یا خوابگاه پیدا کنید. به طور کلی دانشگاه‌های آلمان خوابگاه ندارند و چنین چیزی در آلمان رایج نیست. با این حال، دانشگاه فنی مونیخ (TUM) دانشجویان را برای پیدا کردن محل اقامت حمایت می‌کند و اطلاعات مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد. گزینه‌هایی که برای اقامت در مدت تحصیل‌ در مونیخ در دسترس دارید به شرح زیر هستند:

اقامتگاه اتحادیه دانشجویی (Halls of Residence)

بیشتر خوابگاه‌های دانشجویی توسط اتحادیه دانشجویی مونیخ (Studentenwerk München) اداره می‌شوند. همچنین اقامت‌گاه‌هایی وجود دارد که تحت نظارت سازمان‌های اجتماعی و خصوصی هستند. خود دانشگاه هیچ اقامت‌گاه یا خوابگاهی ندارد.

اقامتگاه خصوصی

اتاق، آپارتمان و آپارتمان مشترک در این دسته قرار می‌گیرند. غالب دانشجویان و کارمندان TUM اقامت‌گاه خصوصی دارند.

هتل‌ها و خوابگاه‌های جوانان

در صورتی که محلی برای اقامت کوتاه مدت می‌خواهید، مثلا در مدتی که به دنبال اقامتگاه دائمی هستید، تعداد زیادی هتل و خوابگاه جوانان در دسترس هستند.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه فنی مونیخ

امکان کار در حین تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. با این حال ساعات مجاز کار بستگی دارد به این‌که اهل کدام کشور هستید. دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل به آلمان می‌روند مجاز هستند که تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. در مقابل، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند سالی ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نیم روز کار کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله جزئیات مربوط به اپلای دانشگاه فنی مونیخ (TUM)، همراه با رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه و بسیاری دیگر را در اختیار شما قرار دادیم. در صورتی که تصور می‌کنید آلمان می‌تواند مقصد شما باشد، مشاوره با وکلا و مشاورین آکادمی را به شما توصیه می‌کنیم. بعد از مشاوره دقیقا متوجه خواهید شد که با توجه به شرایط‌تان چه اقداماتی لازم است و به چه صورت می‌توانید مسیر مهاجرت راحت‌تری را تجربه کنید. با ما تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند