Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1825
 • رتبه جهانی
  141
 • رتبه کشوری
  15
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کارلسروهه و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه کارلسروهه از جمله معتبرترین موسسات آموزشی در آلمان است که در حوزه‌های فنی و مهندسی فعالیت می‌کند. این موسسه در سال ۱۸۲۵ تأسیس شده است و از آن زمان به بعد، به عنوان یکی از پیشگامان در آموزش فنی و مهندسی اروپا شناخته می‌شود.

موسسه فنی کارلسروهه با داشتن امکانات آموزشی و تحقیقاتی بسیار بالا، به دانشجویان خود این امکان را می‌دهد تا در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی، به صورت حرفه‌ای و با کیفیت عالی آموزش ببینند.

این موسسه برای دانشجویان خود امکانات آموزشی بسیار کامل و جامعی فراهم می‌کند. این امکانات شامل کلاس‌های درسی، کارگاه‌های عملی، آزمایشگاه‌های تخصصی، کتابخانه و امکانات ورزشی می‌شود.

در ادامه درباره شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کارلسروهه آلمان بیشتر برای متقاضیانی که علاقه‌مند به تحصیل در آلمان هستند، صحبت می‌کنیم.

تاریخچه

دانشگاه کارلسروهه آلمان با نام کامل (Karlsruhe Institute of Technology (KIT در سال ۱۸۲۵ میلادی در یکی از شهرهای آلمان - که به همین نام است - تاسیس شد. این دانشگاه در ابتدا به صورت یک مدرسه پلی‌تکنیک فعالیت می‌کرد اما از سال ۱۸۸۵ فعالیت خود را به شکل یک موسسه فنی گسترش داد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۹ فعالیت توسعه خود را آغاز کرد و کم‌کم تبدیل به یکی از قطب‌های بزرگ مهندسی کشور، خصوصا در رشته علوم کامپیوتر تبدیل شد.

از سال ۲۰۰۹، مقاطع آموزشی این دانشگاه از سطح دیپلم، به کارشناسی و کارشناسی ارشد گسترش یافت و هم‌اکنون، در رشته‌های متنوعی از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد. همچنین در سال‌های اخیر در برخی رشته‌های خاص، می‌توان در مقطع دکتری دانشگاه کارلسروهه نیز تحصیل کرد.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه کارلسروهه در شهر کارلسروهه، در ایالت بادن-وورتمبرگ جنوب غربی آلمان قرار دارد. این شهر یکی از شهرهای بزرگ در کشور آلمان است و دسترسی به امکانات مختلف همچون قطار شهری، امکانات آموزشی و پژوهشی و مراکز تفریحی در آن به راحتی فراهم است. مزیت کارلسروهه این است که هزینه زندگی در آن به مراتب کمتر از شهرهای بزرگ آلمان است و در عین حال، امکان تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های فنی جهان را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه کارلسروهه آلمان بر اساس معیار QS، در رتبه ۱۴۱ جهانی در میان تمام دانشگاه‌های دنیا قرار دارد. همچنین، این موسسه در میان بهترین دانشگاه‌های آلمان، رتبه ۱۵ را کسب کرده است. خوب است بدانید که در برخی رشته‌ها، این دانشگاه رتبه‌های بهتری هم دارد؛ به عنوان مثال در رشته هوا و فضا رتبه ۳۲ جهانی و در رشته زمین‌شناسی رتبه ۵۲ را کسب کرده است.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

کارلسروهه به دلیل رتبه علمی خوب و فضای شهری مناسب، یکی از اولویت‌های دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی برای تحصیل است. تا کنون این دانشگاه حدود ۲۲۶۸۹ دانشجو داشته است که از این تعداد، حدود ۴۸۰۷ نفر دانشجویان بین‌المللی هستند. در حال حاضر در این دانشگاه حدود ۴۰۹۳ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۲۷۹۶ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۶۷۰ دانشجو در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند.

دانشکده‌های دانشگاه کارلسروهه

دانشگاه کارلسروهه در کشور آلمان، بیشتر روی رشته‌های فنی و مهندسی تمرکز دارد. در این موسسه می‌توانید وارد یکی از دانشکده‌های زیر شوید و در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهید:

 1. دانشکده علوم پایه و ریاضیات
 2. دانشکده فیزیک و فناوری
 3. دانشکده شیمی و بیوشیمی
 4. دانشکده مهندسی برق و الکترونیک
 5. دانشکده مهندسی مکانیک و فناوری
 6. دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 7. دانشکده مهندسی مواد و فناوری
 8. دانشکده معماری، شهرسازی و طراحی شهری
 9. دانشکده علوم اجتماعی، اقتصاد و مدیریت

رشته‌های دانشگاه کارلسروهه

در موسسه فنی کارلسروهه، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی شامل مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و سایر رشته‌های مربوط به حوزه فناوری تحصیل کنند. این رشته‌ها در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شوند و دانشجویان با اخذ مدرک خود از این دانشگاه می‌توانند به راحتی به بازار کار وارد شوند.

علاوه بر تحصیلات آکادمیک، امکان شرکت در دوره‌های کوتاه مدت برخی رشته‌ها و دریافت مدرک معتبر برای ورود به بازار کار نیز در دانشگاه فنی کارلسروهه آلمان وجود دارد.

در جدول زیر می‌توانید رشته های دانشگاه کارلسروهه را در مقاطع مختلف تحصیلی ببینید:


مقطع تحصیلی

کارشناسی و کارشناسی ارشد

دکتری

رشته‌ها

علوم زمین کاربردی، معماری، زیست شناسی، آموزش و تدریس زیست شناسی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی شیمی و فرآیند، بیولوژی شیمی، شیمی محض، آموزش و تدریس شیمی، مهندسی عمران، علوم اقتصاد، اقتصاد ریاضیات، مهندسی برق، فناوری اطلاعات، مهندسی و مدیریت انرژی(مختص مقطع ارشد)، سازه‌های مهندسی(مختص مقطع ارشد)، شیمی مواد غذایی، انفورماتیک، ژئوانفورماتیک، ژئواکولوژی، تدریس جغرافیا، ژئوفیزیک، ادبیات آلمانی، آموزش زبان آلمانی، تاریخ هنر، مهندسی صنایع و مدیریت، مهندسی اطلاعات و مدیریت(مختص مقطع ارشد)، مدیریت توسعه محصول (مختص مقطع ارشد)، مهندسی مکانیک، هوا و فضا، آموزش و تدریس ریاضیات، مهندسی و مدیریت سیستم‌های متحرک (مختص مقطع ارشد)، سنجش از دور، علوم رسانه، علوم ورزشی، آموزش تربیت بدنی، تکنولوژی و مدیریت. 

در این مقطع، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های زیر به کارهای پژوهشی بپردازند:فیزیک کاربردی، مهندسی زیست پزشکی، اطلاعات و پردازش، شیمی معدنی، سیستم‌های اندازه‌گیری و کنترل، تحقیقات هواشناسی و اقلیم، سیستم‌های میکرو و نانو الکترونیک، فناوری ریزساختار، شیمی آلی، فناوری نانو، فوتونیک و الکترونیک کوانتومی، فناوری نور، جانور شناسی، سیستم‌های مولکولی تابعی، فیزیک جامد نظری.  

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه کارلسروهه

برای تحصیل در دانشگاه کارلسروهه، شرایط زیر باید برآورده شود:

 1. تسلط به زبان آلمانی: برای اخذ پذیرش در دانشگاه کارلسروهه، داوطلبان باید توانایی صحبت و نوشتن به زبان آلمانی را داشته باشند. برای این منظور، باید یک مدرک زبان آلمانی معتبر از یک موسسه آموزشی دریافت کنند.
 2. درخواست آنلاین: داوطلبان باید در زمان مقرر که در سایت رسمی دانشگاه اعلام می‌شود به صورت آنلاین اقدام به تکمیل فرم درخواست پذیرش کنند.
 3. شرکت در مصاحبه: بعضی از رشته های تحصیلی در دانشگاه کارلسروهه آلمان نیاز به مصاحبه دارند. در این صورت، داوطلبان باید به صورت حضوری یا آنلاین با یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه مصاحبه کنند. این مورد بیشتر برای مقطع دکتری و گاهی برای مقطع کارشناسی ارشد الزامی است.
 4. سوابق تحصیلی: داوطلبان باید مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه آن به زبان آلمانی ارائه دهند.
 5. تمکن مالی: در ابتدا داوطلبان باید هزینه پذیرش و ثبت‌نام را پرداخت کنند. علاوه بر این، باید از حساب بانکی خود یا حامی مالی یک پرینت داشته باشید و توانایی مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل را اثبات کنید.
 6. شرط سنی: برای  اپلای دانشگاه کارلسروهه در مقطع کارشناسی باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. در باقی مقاطع تحصیلی عموما شرط سنی خاصی مطرح نیست اما در صورت داشتن گپ تحصیلی، باید آن را توجیه کنید.

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، ممکن است برخی رشته‌ها نیاز به داشتن شرایط خاص همچون سوابق پژوهشی یا کاری نیز داشته باشند. این موضوع بیشتر برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری موردنیاز است و برای کارشناسی، صرفا داشتن دیپلم و شرط سنی کفایت می‌کند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کارلسروهه

مدارک لازم برای تحصیل در (Karlsruhe Institute of Technology (KIT هر سال در سایت رسمی آن به صورت دقیق اعلام می‌شود. با این حال، پیش از اقدام بهتر است مدارک زیر را آماده کنید تا ددلاین را از دست ندهید:

 • مدرک تحصیلی و ریزنمرات مقطع قبلی به صورت ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • مدرک زبان آلمانی معتبر (برای کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانید با مدرک انگلیسی هم اقدام کنید.)
 • نوشتن انگیزه‌نامه به زبان آلمانی یا انگلیسی برای ترسیم اهداف تحصیلی
 • دریافت حداقل ۲ توصیه‌نامه از استادانی که قبلا با آن‌ها کار کرده‌اید (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • رزومه کاری یا پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی (این مورد در مقاطع بالاتر از کارشناسی به خصوص در صورتی که گپ تحصیلی طولانی داشته باشید بسیار مهم است.)
 • تکمیل فرم درخواست موجود در سایت دانشگاه کارلسروهه

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کارلسروهه

برای تحصیل در دانشگاه کارلسروهه آلمان، باید مدرک زبان معتبری ارائه دهید که نشانگر توانایی شما در خواندن و نوشتن به زبان آلمانی باشد. برای اثبات مهارت در زبان آلمانی باید یکی از مدارک زیر را داشته باشید:

 • آزمون DSH: سطح ۲ برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و سطح ۳ برای دکتری رشته‌های تخصصی در زمینه علوم ارتباطات.
 • آزمون TestDaf: سطح ۴ برای کارشناسی و کارشناسی ارشد و سطح ۵ برای دکتری یا رشته‌های تخصصی در زمینه علوم ارتباطات.
 • آزمون DSD: سطح ۲ و بالاتر برای کارشناسی و کارشناسی ارشد و سطح ۳ برای دکتری.

البته در سطح کارشناسی ارشد و دکتری، برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند و برای دریافت پذیرش در آن‌ها می‌توانید با مدرک آیلتس یا تافل اقدام کنید. با این حال به یاد داشته باشید که تحصیل به زبان انگلیسی شهریه شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و همچنین، در صورتی که بخواهید در آلمان ویزای کاری و اقامت دائم بگیرید در هر حال به زبان آلمانی نیاز خواهید داشت.

در صورتی که مدرک زبان آلمانی ندارید یا سطح زبانتان به حد قابل قبول نرسیده‌ است اما شرایط دیگر را به طور کامل داشته باشید، دانشگاه کارلسروهه به شما این فرصت را می‌دهد که قبل از شروع ترم تحصیلی، به یادگیری آلمانی بپردازید. این دوره‌های کوتاه مدت موجب آمادگی دانشجویان برای شرکت در کلاس‌ها می‌شود. پس از پایان دوره، دانشجو باید در آزمون شرکت کند و نمره قبولی بگیرد تا صلاحیت حضور در دانشگاه را داشته باشد.

ددلاین دانشگاه کارلسروهه

برای دریافت پذیرش از دانشگاه کارلسروهه حتما باید در همان سالی که قصد اپلای دارید، سایت دانشگاه را بررسی کنید. با این حال در سال‌های اخیر عموما ددلاین‌ها به شکل زیر بوده است:

 • ۱۵ جولای: برای تمامی رشته‌ها و مقاطع در ترم زمستان
 • ۱۵ ژانویه: برای تمامی رشته‌ها و مقاطع در ترم تابستان
 • ۳۰ آپریل، ۱۵ ژوئن و ۱۵ دسامبر: برای برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد

گاهی ددلاین هر رشته و دانشکده با باقی موارد متفاوت است. بنابراین حتما به سایت رسمی دانشگاه کارلسروهه سر بزنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در آلمان، این است که هزینه‌های تحصیل در این کشور به رغم داشتن دانشگاه‌های معتبر، بسیار ارزان است. البته به یاد داشته باشید که برای بهره‌مندی از مزایای تحصیل ارزان یا رایگان، باید حتما به زبان آلمانی تحصیل کنید چون‌که دوره‌هایی که به انگلیسی ارائه شوند، شهریه بیشتری دارند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کارلسروهه و زندگی در آلمان شامل چند بخش زیر است:

 • شهریه دانشگاه: این هزینه، برای تمام رشته‌ها و تمام مقاطع، سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۳۲۸۰ یورو است. برای تامین این هزینه می‌توانید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید تا کاملا رایگان به تحصیل بپردازید.
 • هزینه‌های اداری: برای امور اداری و هزینه‌های دانشجویی، عموما باید بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ یورو در سال بپردازید. این هزینه شامل مواردی همچون کارهای آموزشی، انتخاب واحد، خدمات چاپ و پرینت و مواردی از این قبیل خواهد شد.
 • هزینه اقامت: این هزینه شامل مواردی همچون غذا، حمل‌ونقل، اجاره خوابگاه یا خانه، تفریح و خریدهای معمول می‌شود که عموما بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. این میزان با اقامت در خوابگاه دانشجویی و استفاده از غذای دانشگاه می‌تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کارلسروهه

با اینکه هزینه تحصیل در آلمان در مقایسه با سایر کشورها بسیار ارزان است اما همچنان دانشجویان می‌توانند از بورسیه دانشگاه کارلسروهه استفاده کنند. دانشگاه کارلسروهه برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد. این کمک‌هزینه‌ها شامل بورسیه‌های پذیرش، بورسیه‌های تحصیلی، بورسیه‌های پژوهشی و بورسیه‌های ترکیبی هستند. از جمله بهترین گزینه‌های حمایت تحصیلی در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه دولت آلمان برای دانشجویان بین‌المللی: دانشجویانی که استعداد تحصیلی و پژوهشی بالایی دارند اما توان مالی برای تحصیل در دانشگاه کارلسروهه را ندارند می‌توانند از دولت آلمان کمک‌هزینه شهریه و اقامت دریافت کنند.
 • بورسیه مشترک موسسه هایدلبرگ و کارلسروهه: برای رشته‌های شیمی مواد، شیمی پلیمر، نانوتکنولوژی و شیمی حالت جامد در مقطع دکتری جهت پروژه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.
 • بورسیه اختصاصی دانشگاه کارلسروهه: این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای حمایت از دانشجویان مستعد در زمینه‌های تحقیقاتی مختلف بورسیه‌های متنوعی ارائه می‌دهد که شامل هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان است.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کارلسروهه

پس از دریافت پذیرش تحصیلی از موسسه فنی کارلسروهه آلمان، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند درخواست اقامت در خوابگاه را ارسال کنند. برای این منظور، باید فرم مربوطه را تکمیل کنند و به همراه مدارک مورد نیاز به دفتر خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ارسال کنند.

پس از بررسی مدارک و تایید صلاحیت، دانشجو می‌تواند به خوابگاه نقل مکان کند. هزینه خوابگاه بسته به نوع اقامتگاه و محل قرارگیری آن متفاوت است و باید به صورت ماهانه پرداخت شود.

برخی خوابگاه‌ها که به صورت مستقل، مبله و با امکانات غذایی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرند ممکن است تا ۴۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشند.

با این حال، هزینه خوابگاه‌های اشتراکی مناسب‌تر است و حتی با وجود امکانات غذایی به حدود ۲۴۰ یورو در ماه می‌رسد. همچنین در صورتی که خوابگاه‌های درون دانشگاه یا نزدیک به آن را انتخاب کنید، احتمالا هزینه‌هایتان بیشتر خواهد شد.

از سویی می‌توانید برای اقامت حین تحصیل، سراغ خوابگاه‌های خودگردان یا آپارتمان‌های اجاره‌ای هم بروید. در صورتی که با داشتن هم‌خانه مشکلی ندارید، اجاره آپارتمان اشتراکی می‌تواند بسیار به صرفه باشد. بهتر است پس از گذشت حداقل یک ترم سراغ این کار بروید تا هم اتاقی قابل اعتمادی برای خود بیابید.

همچنین در صورتی که زندگی مستقل را ترجیح می‌دهید، می‌توانید با پرداخت بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه، یک آپارتمان تک‌خواب برای زندگی دانشجویی در کارلسروهه اجاره کنید.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کارلسروهه

دانشجویان دانشگاه کارلسروهه در آلمان می‌توانند حین تحصیل کار کنند، اما باید به شرایط خاصی توجه داشته باشند. برای کار حین تحصیل، دانشجویان باید از دفتر مهاجرت و دانشگاه خود مجوز کاری بگیرند و به شرایط و زمانبندی تعیین‌شده توسط دانشگاه پایبند باشند. بر اساس قانون کار در آلمان دانشجویان می‌توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. این میزان شامل پروژه‌های فریلنسری نمی‌شود و می‌توانید در روزهای تعطیل از این راه هم درآمد کسب کنید. به علاوه، دانشجویانی که قصد کار دارند باید به زبان آلمانی مسلط باشند تا بتوانند به راحتی به کار حین تحصیل بپردازند. برای بهبود زبان آلمانی، دانشگاه کارلسروهه دوره‌های زبان آلمانی برای دانشجویان خود برگزار می‌کند.

جمع‌بندی

دانشگاه فنی کارلسروهه آلمان یکی از مراکز علمی معتبر در سطح جهانی است. دانشجویان علاقمند می‌توانند با ارائه مدارک تحصیلی و تسلط به زبان آلمانی، در رشته‌های متنوع این دانشگاه به تحصیل بپردازند. یکی از مزایای مهم تحصیل در دانشگاه کارلسروهه، شهریه ارزان و ارائه بورسیه‌های تحصیلی برای حمایت از دانشجویان مستعد است. در صورتی که می‌خواهید وارد این موسسه آموزشی شوید، باید پس از تکمیل مدارک، با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه، از زمان و نوع بارگذاری درخواست اپلای برای رشته خود آگاه شوید. برای اپلای موفق، می‌توانید از مشاوره رایگان وکلای ما در آکادمی اپلای بهره‌مند شوید و احتمال دریافت پذیرش خود و اخذ ویزای تحصیلی آلمان را بالا ببرید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند