Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1969
 • رتبه جهانی
  1964
 • رتبه کشوری
  40
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  6000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  17999
 • مهلت ثبت‌نام
  1 مارس
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کبک چیکوتیمی‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه دولتی کبک چیکوتیمی (University of Quebec at Chicoutimi) یکی از مشهورترین دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان کانادا به‌شمار می‌رود. این دانشگاه، پردیس‌های مختلفی برای اعزام دانشجو به کانادا دارد که «پردیس چیکوتیمی» با کسب موفقیت‌های متعدد، به‌شهرت جهانی رسیده است. در این مطلب همراه ما باشید تا ضمن معرفی این دانشگاه UQAC کانادا، شرایط اخذ پذیرش از آن را نیز برای شما شرح دهیم.

تاریخچه
Université du Québec à Chicoutimi، در سال 1969 تأسیس شد و بخشی از بزرگ‌ترین شبکه دانشگاهی کانادا، یعنی دانشگاه کبک، است. این دانشگاه، موفقیت‌های بسیاری در کارنامه خود دارد و مدارک علمی معتبری را نیز در دوره‌های مختلف مانند دوره‌های پیش ‌از دانشگاه و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، ارائه می‌دهد.

دانشگاه UQAC کانادا، همکاری‌های متعددی را با دانشگاه‌های سراسر جهان آغاز کرده است که به‌عنوان نمونه می‌توان به دانشگاه‌های مراکش، لبنان، چین، سنگال، کلمبیا و برزیل اشاره کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا این مطلب را بخوانید.

موقعیت جغرافیایی

پردیس اصلی دانشگاه UQAC کانادا، در قلب Ville de Saguenay قرار دارد و از زیرساخت‌های مدرنی تشکیل شده است که کاملاً با نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه سازگار هستند.

این پردیس، بخش اصلی خدمات ارائه‌شده به دانشجویان و کارکنان را در خود جای داده است و چند آزمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی نیز در آن قرار دارند. پاویون Alphonse-Desjardins، بخش ورزشی، هنر و تحقیقاتی Icing، برخی دیگر از امکانات این پردیس دانشگاهی هستند.

دانشجویان، برای حمل‌و‌نقل در داخل یا خارج دانشگاه، می‌توانند از سرویس‌های مختلف مانند اتوبوس و دوچرخه استفاده کنند.

رنکینگ دانشگاه (در کانادا و در جهان)

چیکوتیمی، تنها یکی از بخش‌های دانشگاه بزرگ کبک به‌شمار می‌رود؛ اما به‌دلیل پیشرفت‌های علمی متعدد، جایگاه بسیار خوبی در بین دانشگاه‌های جهان دارد. طبق آخرین رتبه‌بندی جهانی، این دانشگاه در رتبه 1969 قرار گرفته است.UQAC، در میان دانشگاه‌های کانادا نیز رتبه 41 را در اختیار دارد.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

میانگین تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال‌های اخیر حدود 6500 نفر بوده است. از این میان، حدود 3510 نفر دانشجوی کارشناسی تمام‌وقت، 1500 نفر دانشجوی کارشناسی پاره‌وقت، 1140 نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی تمام‌قت و در نهایت 350 نیز دانشجوی پاره‌وقت مقطع تحصیلات تکمیلی بوده‌اند.

نرخ پذیرش چیکوتیمی، حدود 88 درصد است و حدود 13 درصد از این افراد، دانشجویان بین‌المللی هستند که از 50 ملیت مختلف، برای تحصیل در این دانشگاه اقدام می‌کنند.

دانشکده‌های دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

دانشگاه UQAC کانادا، 9 دانشکدۀ مختلف دارد که هر کدام از آن‌ها، رشته‌های متنوعی را به دانشجویان مقاطع مختلف ارائه می‌دهند. در جدول زیر، نام این دانشکده‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • دانشکدۀ هنرهای دیجیتال، انیمیشن و طراحی
 • دانشکدۀ هنر، ادبیات و زبان
 • دانشکدۀ علوم بهداشتی
 • دانشکدۀ علوم کاربردی
 • دانشکدۀ علوم تربیتی
 • دانشکدۀ علوم انسانی و اجتماعی
 • دانشکدۀ علوم کامپیوتر و ریاضیات
 • دانشکدۀ اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکدۀ علوم پایه

رشته‌های دانشگاه کبک چیکوتیمی کانادا‌

چیکوتیمی، بیش از 200 برنامه مطالعاتی دارد که بیشتر آن‌ها به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارائه می‌شوند؛ اما رشته‌هایی نیز برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم شده‌اند. در ادامه، تعدادی از رشته‌های این دانشگاه را در مقاطع تحصیلی مختلف، به شما معرفی می‌کنیم:

o کارشناسی (Bachelor)

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه چیکوتیمی، می‌توانند در رشته‌های متنوعی تحصیل کنند. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در این مقطع، عبارت هستند از:


نام رشته

مدیریت

آموزش ابتدایی

تاریخ

حسابداری

انیمیشن سه‌بعدی و طراحی دیجیتال

شیمی در محصولات طبیعی

ارتباطات بین‌فرهنگی و رسانه‌ای

زبان‌شناسی و زبان فرانسه

زیست‌شناسی

مهندسی عمران

علوم کامپیوتر

پرستاری

تربیت‌بدنی و سلامت

مهندسی برق

مدیریت علوم کامپیوتر

علوم اجتماعی

آموزش هنر

مهندسی زمین‌شناسی

عملیات در فضای باز

مددکاری اجتماعی

آموزش زبان دوم

مهندسی کامپیوتر

حرکت‌شناسی

هنر

آموزش استثنایی

مهندسی مکانیک

زبان‌های مدرن

ریاضیات

آموزش حرفه‌ای

زمین‌شناسی

روانشناسی

باستان‌شناسی

مطالعات ادبیات فرانسه

جغرافیا و مدیریت پایدار

علوم سیاسی

 

o کارشناسی ارشد (Masters)

نام تعدادی از رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد را در جدول زیر ملاحظه می‌کنید:


نام رشته

مدیریت بازرگانی

مدیریت پروژه

مهندسی

پرستاری

هنر

مدیریت در سازمان‌ها

زبان‌شناسی

مددکاری اجتماعی

آموزش

کامپیوتر

منابع تجدیدپذیر

پرستاری

مطالعات و مداخلات منطقه‌ای

زمین‌شناسی و مهندسی زمین‌شناسی

علوم کاربردی در فیزیوتراپی

 

o دکتری (PHD)

این دانشگاه، به متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری نیز رشته‌های محدودی را ارائه می‌دهد. در جدول زیر، این رشته‌ها را مشاهده می‌کنید:


نام رشته

مهندسی

روانشناسی

علوم زمین و جو

علوم محیط‌زیست

مدیریت پروژه

زیست‌شناسی

آموزش

علوم و فناوری اطلاعات

توسعه منطقه‌ای

ادبیات

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

یکی از شرایط بسیار مهم برای دریافت پذیرش چیکوتیمی، داشتن سطح علمی مناسب است. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، باید مدرک دیپلم خود را از یکی از مدارس معتبر و موردقبول آموزش‌وپرورش کبک دریافت کرده باشند.

برای پذیرش در برخی از رشته‌ها، متقاضیان باید در آزمون‌های پیش‌نیاز نیز شرکت کنند؛ در غیر این صورت، امکان ثبت‌نام نخواهند نداشت. برای بررسی شرایط اختصاصی رشتۀ موردنظر خود، بهتر است به سایت رسمی دانشگاه کبک چیکوتیمی مراجعه کنید.

قبل از ارسال درخواست پذیرش خود برای رشته‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی، بررسی کنید که رشتۀ موردنظرتان مبتنی بر سهمیه است یا خیر؛ زیرا این موضوع ممکن است تاثیر زیادی در پذیرش شما داشته باشد.

در‌صورتی‌که پذیرش در رشتۀ موردعلاقه شما، محدود و مبتنی بر سهمیه باشد، می‌توانید با انتخاب گزینه «قرارگرفتن در لیست انتظار» شانس خود را برای اخذ پذیرش دانشگاه کبک چیکوتیمی بالا ببرید.

زبان رسمی تدریس در این دانشگاه فرانسوی است و به همین دلیل نیز تمام دانشجویان بین‌المللی باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان فرانسوی شرکت و نمره قبولی کسب کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

مدارک موردنیاز برای پذیرش در هر یک از مقاطع تحصیلی دانشگاه UQAC کانادا متفاوت هستند. این مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شوند و به‌همراه اصل آن‌ها، برای دانشگاه ارسال شوند. در ادامه، مدارک اصلی موردنیاز برای هر یک از مقاطع تحصیلی را معرفی می‌کنیم:

o کارشناسی (Bachelor)

در صورت تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید:

o کارشناسی ارشد (Masters)

افرادی که قصد اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دارند، باید مدارک زیر را ارسال کنند:

o دکتری (PHD)

چنانچه قصد ادامه‌تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشید، مدارک موردنیاز برای اپلای، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کپی ترجمه مدرک کارشناسی ارشد؛
 • کپی و ترجمه ریزنمرات کارشناسی ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 3 توصیه‌نامه؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه و سوابق شغلی؛
 • مدرک زبان؛

در نظر داشته باشید که اگر مدارک خود را به‌صورت ناقص ارسال کنید، درخواست پذیرش شما، به‌صورت خودکار رد خواهد شد.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

یکی از شرایط ارزیابی متقاضیان پذیرش در دانشگاه UQAC کانادا، تسلط آن‌ها به زبان فرانسوی است؛ بنابراین تمامی متقاضیانی که زبان مادری آن‌ها فرانسوی نباشد، باید با کسب حداقل نمره موردقبول دانشگاه، مهارت‌های خود را در این زبان اثبات کنند. یکی از معتبرترین آزمون‌های موردقبول چیکوتیمی، آزمون TFI است؛ البته آزمون‌های دیگری نیز برای اثبات مهارت فرانسوی وجود دارند که نام و حداقل نمره موردنیاز آن‌ها را در جدول زیر ملاحظه می‌کنید:


نام آزمون

حداقل نمره دانشجویان کارشناسی

حداقل نمره دانشجویان تحصیلات تکمیلی

آزمون TFI

حداقل نمره 605- حداقل نمره
350 در قسمت درک شفاهی

حداقل نمره 700 تا 825

آزمون TCF

سطح B2

سطح C1

آزمون TEF

نمره 400 یا بیشتر

نمره 541 یا بیشتر

آزمون DELF

سطح B2

سطح C1

Bright Language

3.5-3.9

4-4.5

ددلاین دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

اپلای دانشگاه کبک چیکوتیمی، یک فرایند طولانی است و متقاضیان بین‌المللی باید از ددلاین دقیق این دانشگاه مطلع باشند تا به‌موقع برای مجوز تحصیل و ویزای خود اقدام کنند. دانشگاه چیکوتیمی، تاریخ‌های مشخصی را برای ددلاین ارسال مدارک مشخص کرده است که عبارت هستند از:

 • ترم پاییز: 1 مارس؛
 • ترم زمستان: 1 آگوست؛

چنانچه قصد تحصیل در رشته‌های بدون محدودیت دانشگاه UQAC کانادا را داشته باشید، باید در تاریخ 1 مارس برای ترم تابستان و پاییز و 1 نوامبر برای ترم زمستان اقدام کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

متقاضیان تحصیل در چیکوتیمی، باید شهریۀ دانشگاه را پیش از شروع دوره‌های تحصیلی پرداخت کنند. براساس توافق‌نامۀ ایالت کبک (برای به‌رسمیت‌شناختن مدارک و اعتبار تحصیلی دانشجویان فرانسوی) این دانشجویان از افزایش شهریه معاف خواهند بود.

هزینه‌های تحصیل دانشگاه UQAC کانادا، به مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد؛ البته به دلیل اینکه این دانشگاه دولتی است، هزینه تحصیل در آن چندان بالا نیست. این هزینه، برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی بین 18600 تا 20800 دلار در سال است. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز باید حدود 16750 تا 18660 دلار در سال برای شهریه بپردازند.

لیست هزینه های تحصیل در کانادا در سال 2023.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

چیکوتیمی، برای حمایت از دانشجویان شایسته خود، بورسیه‌های مختلفی را به آنان ارائه می‌دهد؛ البته از آنجا که بورسیه‌های تحصیلی کانادا بسیار رقابتی هستند، تنها افرادی که از شایستگی‌های لازم برخوردار باشند می‌توانند برای دریافت آن‌ها اقدام کنند. علاوه بر بورسیه دانشگاه کبک چیکوتیمی، بورسیه‌های سازمانی و دولتی دیگری نیز وجود دارند که متقاضیان واجد شرایط می‌توانند برای دریافت آن‌ها اقدام کنند. بورسیه‌های این دانشگاه، به‌صورت کمک‌هزینه تحصیلی یا تخفیف شهریه، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

چیکوتیمی، بورسیه‌هایی را نیز مختص دانشجویان سال اول فراهم کرده است که براساس شایستگی اهدا می‌شوند و دانشجویان بین‌المللی نیز واجد شرایط دریافت آن‌ها خواهند بود. این بورسیه‌ها، بین 750 تا 1000 دلار کانادا ارزش دارند.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری این دانشگاه، می‌توانند از بورسیۀ دانشگاه مک گیل نیز استفاده کنند. ارزش این بورسیه، 20000 دلار کانادا است و متقاضیانی که نمرات بالایی داشته باشند، شانس دریافت آن را خواهند داشت.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند تا برای جبران بخشی از هزینه‌های تحصیل خود در دانشگاه UQAC کانادا، در خوابگاه‌های دانشگاه ساکن شوند. این دانشگاه، 7 خوابگاه مختلف را با امکانات و شرایط مناسب فراهم کرده است که اکثر آن‌ها، به‌صورت کاملا مبله هستند.

این خوابگاه‌‌ها، گزینه‌های اقامتی زیر را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند:

 1. اتاق‌های سه‌تخته با نشیمن، آشپزخانه و حمام مشترک
 2. آپارتمان‌های دوخوابه با فضاهای عمومی مشترک که در هر اتاق، یک نفر ساکن می‌شود.
 3. اتاق‌هایی به سبک سوئیت که در هر اتاق یک سرویس بهداشتی، یخچال، مایکرویو و... قرار دارد.

هزینۀ اجاره این خوابگاه‌ها، حدود 400 دلار در ماه است. توجه داشته باشید اجاره ماهانه اتاق‌های یک‌نفره بیشتر است و بین 450 تا 750 دلار خواهد بود.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کبک چیکوتیمی‌

دانشجویان UQAC، در صورت داشتن مجوز کاری، می‌توانند به‌صورت کارآموزی (بدون حقوق یا با حقوق) در داخل یا خارج از دانشگاه مشغول‌به‌کار شوند؛ البته دانشجویان، برای کار در داخل دانشگاه نیازی به مجوز کاری نخواهند داشت.
تمامی این دانشجویان اجازه دارند که به‌مدت 20 ساعت در هر هفته و در طول مدت تحصیل خود کار کنند. مشاغل دانشجویی می‌توانند کاملا با رشته تحصیلی نامرتبط باشند و شامل کارهای پاره‌وقتی مانند پیشخدمتی رستوران، پیک غذا و... شوند؛ البته دانشجویان می‌توانند با یافتن کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود، علاوه بر جبران بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی و ساختن یک رزومه مناسب، تجربۀ کاری مفیدی نیز به‌دست آورند.

در نظر داشته باشید که دانشجویان، تنها زمانی که برنامه تحصیلی آن‌ها آغاز شده باشد، می‌توانند از شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا استفاده کنند و اجازه ندارند که پیش از شروع تحصیل خود و صرفا برای کار، به این کشور سفر کنند.

کلام آخر

در این مطلب، به معرفی دانشگاه کبک چیکوتیمی و شرایط اخذ پذیرش از آن پرداختیم. اگر از سطح زبان فرانسوی خوبی برخوردار هستید و سوابق آکادمیک مناسبی نیز دارید، این دانشگاه می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باشد. چنانچه به‌دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه دانشگاه UQAC کانادا هستید، می‌توانید صفر تا صد فرآیند درخواست خود را به کارشناسان ما در آکادمی اپلای بسپارید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند