Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1954
 • رتبه جهانی
  850
 • رتبه کشوری
  26
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  6000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  25000
 • مهلت ثبت‌نام
  15 ژانویه
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
آدرس دانشگاه
درباره دانشگاه

دانشگاه شربروک (University of Sherbrooke) یکی از مراکز علمی معتبر در کشور کانادا بوده و در ایالت کبک قرار گرفته است. این دانشگاه که زبان رسمی آن فرانسوی است، هر سال تعداد زیادی از دانشجویان را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می‌کند. شربروک بیش از 370 رشته در مقاطع مختلف دارد که دانشجویان بومی و بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. در این مطلب به بررسی شرایط اخذ پذیرش دانشگاه شربروک، موقعیت و تاریخچهٔ آن می‌پردازیم.

تاریخچه

دانشگاه شربروک کانادا در سال 1954 افتتاح شد. این دانشگاه با نامUniversité de Sherbrooke به عنوان یک دانشگاه کاتولیک فرانسوی‌زبان در منطقه‌ای به نام Estrie  یا Eastern Townships که عمدتاً انگلیسی زبان بود تأسیس شد. در ابتدا این دانشگاه با هدف تلاش برای ارائهٔ آموزش راحت‌تر به کاتولیک‌ها و فرانسوی‌زبانان منطقه ایجاد شد. در اوایل شروع به کار دانشگاه، برخی از کشیش‌های مذهبی در فعالیت‌های آموزشی دخیل بودند، اما در پایان دههٔ 1960 تعداد کشیش‌هایی که برای دانشگاه کار می‌کردند به شدت کاهش یافت.

سرانجام در سال 1975 یک فرد غیرمذهبی به عنوان رئیس دانشگاه شربروک انتخاب شد و این موضوع به معنای پایان حاکمیت افراد مذهبی در این دانشگاه بود.

در سال 2006، دانشگاه شعبه‌ای از مرکز پزشکی خود را در محوطهٔ دانشگاه UQAC افتتاح کرد. از آن‌جا که فعالیت‌ها در دانشگاه شربروک عمدتاً بر پایهٔ آموزش و تحقیق متمرکز است، دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در این دانشگاه را دارند و این روند افزایشی همچنان هرسال تکرار می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه شربروک (به فرانسوی: Université de Sherbrooke) یا (UdS) یک دانشگاه عمومی فرانسوی زبان در استان کبک - کانادا است. این دانشگاه سه پردیس‌ دارد که در شربروک و لانگویل، حومهٔ مونترال در حدود 130 کیلومتری (81 مایلی) غرب شربروک واقع شده‌اند. در این منطقه تنها دو دانشگاه فرانسوی وجود دارد که دانشگاه شربروک یکی از آن‌ها است.

پردیس اصلی شربروک شامل بیشتر دانشکده‌ها، مدیریت و خدمات پشتیبانی موسسه می‌شود. همچنین پردیس بهداشت شربروک دانشکده‌های پزشکی و بهداشت به همراه بخش‌هایی را که تحقیقات زیست‌پزشکی و مداخلات بالینی در آن‌ها انجام می‌شود، در خود جای داده است.

پردیس لانگویل - که در کنار رودخانهٔ لارنز قرار دارد - بیش از 120 برنامهٔ آموزشی را ارائه می‌دهد. این پردیس علاوه بر موقعیت جغرافیایی مناسب و زیبای آن امکانات پیشرفته‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه شربروک یکی از دانشگاه‌های معتبر فرانسوی زبان کشور کانادا به حساب می‌آید و رتبهٔ 26 در کانادا و 850 در جهان را به خود اختصاص داده است. دانشگاه شربروک به دلیل تحقیقات علمی موفق خود (که باعث ایجاد اکتشافات و نوآوری‌های عمده در رشته‌های مختلف شده) شهرت زیادی به دست آورده است.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

این دانشگاه میزبان بیش از 41000 دانشجو است و بیش از  1600 نفر از این دانشجویان، از 88 کشور جهان در دانشگاه شربروک تحصیل می‌کنند. در حقیقت بیش از 82 درصد از دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام کرده‌اند، دانشجویان خارج از شربروک هستند.

هدف اصلی این دانشگاه تدریس و تحقیق است که توسط برترین استادهای کانادایی و سایر استادها از سراسر دنیا انجام می‌شود. در حال حاضر حدود 6612 کارمند در دانشگاه شربروک مشغول به کار هستند که شامل 3400 استاد، مدرس و استادهای بالینی در دانشکدهٔ پزشکی و علوم بهداشتی است.

دانشکده‌های دانشگاه شربروک

دانشگاه شربروک دانشکده‌های متعددی دارد که هر یک از آن‌ها رشته‌های گوناگونی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. این دانشگاه 10 دانشکده دارد که در جدول زیر نام آن‌ها نوشته شده است:


نام دانشکده

نام دانشکده

دانشکدهٔ حقوق

دانشکدهٔ علوم انسانی

دانشکدهٔ فنی و مهندسی

دانشکدهٔ علوم پزشکی، بهداشت و سلامت

دانشکدهٔ آموزش

دانشکدهٔ علوم پایه

دانشکدهٔ 
مدیریت

دانشکدهٔ علوم فعالیت‌های فیزیکی و تربیت بدنی

دانشکدهٔ نبوغ

دانشکدهٔ علوم دینی، اخلاق و فلسفه

رشته‌های دانشگاه شربروک

دانشگاه شربروک رشته‌های متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و آن‌ها می‌توانند در هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ادامه تحصیل بپردازند. در ادامه تعدادی از رشته‌های دانشگاه شربروک را با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف بیان می‌کنیم.

مقطع کارشناسی (Bachelor)

رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه شربروک عبارتند از:


نام رشته

علوم اجتماعی

مدیریت و بازرگانی

علوم کامپیوتر

هنر

موسیقی

ادبیات انگلیسی

حرکت شناسی انسانی

حقوق

علوم آموزش

محیط زیست

علوم زیستی

مقطع کارشناسی ارشد (Masters)

جالب است بدانید که برخلاف بیشتر دانشگاه‌های جهان، تنوع رشته‌های ارائه‌شدهٔ دانشگاه شربروک در این مقطع از مقطع کارشناسی بسیار بیشتر است. بنابراین شما می‌توانید از میان رشته‌های موجود برای دانشجویان، در زمینهٔ موردعلاقهٔ خود ادامه تحصیل دهید. این رشته‌ها در جدول زیر قابل مشاهده‌اند:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

انفورماتیک

Orientation

مداخله در اعتیاد

نظام مالیاتی

سازگاری آموزشی و اجتماعی

Psychoéducation

پرستاری

علوم تربیت بدنی

تاریخ

Médiation interculturelle

فلسفه

روانشناسی

خدمات اجتماعی

Prévention et règlement des différends

مطالعات و زبان فرانسه

علوم جغرافیایی

آموزش پیش دبستانی و دبستان

شیوه‌های کنترل توانبخشی

مدیریت بازرگانی (MBA)

حقوق و سیاست‌های بهداشتی

تدریس در کالج

کار درمانی

مدیریت

مطالعات مذاهب معاصر

آموزش متوسطه

فیزیوتراپی

اقتصاد

مطالعات سیاسی کاربردی

ریاضیات

زیست شناسی

مهندسی نرم افزار

علوم پرتوشناسی و تصویربرداری بیومدیکال

مدیریت فنی

محیط زیست

مهندسی هوا فضا

علوم بالینی

حقوق و سیاست‌های بهداشتی

زیست شناسی سلولی

مهندسی مکانیک

ارتباطات

علوم پرتوشناسی و تصویربرداری بیومدیکال

فیزیولوژی

مهندسی شیمی

ایمن شناسی (Immunologie)

بیوشیمی

حقوق اسناد رسمی

مهندسی عمران

میکروبیولوژی

پیری شناسی (Gérontologie)

فیزیک

مهندسی الکترونیک

تاریخ

مقطع دکتری (PHD)

بسیاری از رشته‌هایی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در این دانشگاه تدریس می‌شود، برای مقطع دکتری نیز ارائه شده است. رشته‌های مقطع دکتری دانشگاه شربروک عبارتند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

مطالعات مذاهب معاصر

فلسفه و فلسفه کاربردی

recherche et intervention en psychologie

علوم پرتوشناسی و تصویربرداری بیومدیکال

حقوق

انفورماتیک

مهندسی شیمی

سنجش از راه دور

بیوشیمی

ریاضیات

مهندسی عمران

دکتری حرفه‌ای آموزش

شیمی

ادبیات تطبیقی کانادا

مهندسی الکترونیک

ایمنی شناسی (Immunologie)

زیست شناسی

مطالعات و زبان فرانسه

مهندسی مکانیک

داروشناسی (Pharmacologie)

زیست شناسی سلولی

مدیریت

پیری شناسی (Gérontologie)

Psychoéducation

میکروبیولوژی

علوم بالینی

فیزیک

اقتصاد توسعه

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه شربروک

اخذ پذیرش دانشگاه شربروک، با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، شرایط مختلفی دارد. برای مثال، همان‌‍‌طور که پیش از این مطرح شد، دروس در این دانشگاه به زبان فرانسوی تدریس می‌شود؛ بنابراین شما باید بتوانید به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشید و مدرک زبان معتبری را به دانشگاه ارائه دهید.

علاوه بر این برای اخذ پذیرش دانشگاه شربروک در تمامی مقاطع تحصیلی، باید نمرات بالایی را در مقطع تحصیلی قبلی خود به‌دست آورده باشید.

در دانشگاه شربروک پذیرش از طریق دو روش انجام می‌شود:

 • پذیرش برای رشته‌هایی که بر اساس واحد درسی باشند؛
 • پذیرش برای رشته‌های تحقیقاتی.

رشته‌هایی که بر اساس واحد درسی است، دانشجویان را برای بازار کار آماده می‌کند. گروه دوم نیز مربوط به رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است

برای این‌که درخواست شما مورد قبول واقع شود، باید مدارک مختلفی را به صورت کامل برای دانشگاه ارسال کنید که در ادامه دربارهٔ آن‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه شربروک

مهم‌ترین قسمت برای اپلای دانشگاه شربروک، تهیهٔ مدارک موردنیاز برای آن است. در صورتی که قصد ارسال درخواست پذیرش برای این دانشگاه را دارید، باید مدارک مختلفی را تهیه کنید. در ادامه مدارک لازم برای هر یک از مقاطع تحصیلی را برای شما بیان می‌کنیم.

مقطع کارشناسی (Bachelor)

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه شربروک عبارتند از:

 • مدارک هویتی و گذرنامهٔ معتبر؛
 • مدارک پایان تحصیلی در مقطع متوسطه؛
 • ترجمهٔ ریزنمرات؛
 • داشتن حداقل معدل لازم؛
 • مدرک زبان فرانسوی.

مقطع کارشناسی ارشد (Masters)

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شربروک عبارتند از:

 • مدارک هویتی و گذرنامهٔ معتبر؛
 • مدارک پایان تحصیلات در مقطع قبلی؛
 • ریزنمرات ترجمه شده به زبان فرانسوی یا انگلیسی؛
 • داشتن حداقل معدل موردنیاز با توجه به رشته؛
 • توصیه‌نامه از یک یا چند استاد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • مدرک زبان.

مقطع دکتری (PHD)

معمولا برای ارسال مدارک جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به مدارک یکسانی است. با این وجود بهتر است در صورتی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارید مقالات و پیشینهٔ تحقیقاتی خود را به‌صورت کامل برای دانشگاه ارسال کنید. مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه شربروک عبارتند از:

 • مدارک هویتی و گذرنامهٔ معتبر؛
 • مدارک پایان تحصیلات در مقطع قبلی؛
 • ریزنمرات ترجمه شده به زبان فرانسوی یا انگلیسی؛
 • داشتن حداقل معدل موردنیاز؛
 • توصیه نامه از یک یا چند استاد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • مدرک زبان؛
 • ارائهٔ مقالات علمی معتبر.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه شربروک

دانشگاه شربروک با زبان رسمی فرانسوی فعالیت دارد و به همین دلیل دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشند. این دانشگاه دوره‌های زبان را برای دانشجویان ارائه می‌دهد تا بتوانند با شرکت در آن مهارت خود را تقویت کنند.

دوره‌های زبان فرانسوی در دانشگاه شربروک توسط مرکز زبان این دانشگاه ارائه می‌شود که به دو صورت کتبی و شفاهی دانشجویان را برای موقعیت‌های کاری و دانشگاهی آماده می‌کند. شرکت در این دوره‌ها می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا ارتباطات و مهارت‌های فرهنگی خود را برای قرار گرفتن در اجتماع آکادمیک به‌دست آورند. علاوه بر این، متقاضیان می‌توانند با تعامل با هم‌کلاسی‌های خود به روان‌تر صحبت‌کردن یکدیگر کمک شایانی کنند.

یکی از نکات مهم و جالب دانشگاه شربروک این است که در صورتی که شما شهریهٔ دانشگاه خود را به صورت مرتب و درست پرداخت کنید، می‌توانید به صورت رایگان از این دوره‌ها استفاده کنید.

البته می‌توانید با شرکت در آزمون تعیین سطح آنلاین زبان فرانسه، میزان مهارت‌های خود را به دانشگاه اثبات کنید و حتما نیازی به شرکت در دوره‌های زبان خود دانشگاه نیست.

وکلای آکادمی اپلای توصیه می‌کنند که 2 ماه پیش از شروع ترم درسی خود در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنید. شما فقط 3 بار فرصت دارید تا در آزمون شفاهی در سه هفته و روزهای کاری دانشگاه شرکت کنید و با پذیرفته شدن در این آزمون وارد سطح بعدی ‌شوید. علاوه بر این، برخی از دوره‌های آموزشی کتبی به صورت فشرده نیز وجود دارد که می‌توانید در یک ماه آن‌ها را بگذرانید.

ددلاین دانشگاه شربروک

هر دانشگاهی زمان‌های مشخصی را برای ارسال درخواست دانشجویان تعیین می‌کند. بنابراین اگر قصد تحصیل در دانشگاه شربروک را دارید باید در ابتدا ددلاین‌های این دانشگاه را برای هر ترم تحصیلی بدانید. اگرچه ممکن است زمان اپلای با توجه به رشته و مقطع تحصیلی در دانشکده‌ها متفاوت باشد، اما به طور کلی ددلاین‌های دانشگاه شربروک برای هر یک از ترم‌ها مشخص است.

 • برای ترم پاییز متقاضیان تا 15 ژانویه، ترم زمستان تا 1 سپتامبر و ترم بهار و تابستان تا 1 فوریه فرصت دارند تا برای ارسال درخواست خود اقدام کنند.

البته بهتر است در صورتی که قصد قطعی برای اپلای دارید، حتما پیش از این تاریخ، وب سایت رسمی دانشگاه شربروک را بررسی کرده و ددلاین رشتهٔ مورد نظر خود را پیدا کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه شربروک

به صورت کلی یک سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی شامل دو دورهٔ سه ماهه و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در سه دورهٔ سه ماهه انجام می‌شود. بنابراین همهٔ هزینه‌های مربوط به این دوره‌ها اجباری است.

 • در مقطع کارشناسی در صورت اخذ تنها 15 واحد درسی، برای رشته‌هایی مانند هنر، محیط زیست، ادبیات، علوم انسانی و ... باید 10.2 هزار دلار کانادا پرداخت کنید.
 • در صورتی که قصد دارید در رشته‌های حقوق، مدیریت، مهندسی، علوم کامپیوتر، علوم زیستی و علوم تربیت بدنی تحصیل کنید، باید 13.6 هزار دلار کانادا بپردازید.
 • در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته‌های دستهٔ اول باید 10.2 هزار دلار کانادا و برای دستهٔ دوم [شامل حقوق، مدیریت، مهندسی و ...] به ازای 15 واحد، 12.2 هزار دلار کانادا پرداخت کنید.
 • شهریهٔ مقطع دکتری دانشگاه شربروک به ازای پانزده واحد درسی در تمامی رشته‌ها 1363 دلار است.
 • در نظر داشته باشید که باید مبلغی حدود 400 دلار را برای هزینه‌های اضافی دانشگاه نیز در نظر بگیرید.

البته این مبالغ به صورت تقریبی بیان شده‌اند و ممکن است در طول زمان و یا با توجه به شرایط هر فرد تغییراتی در آن‌ها ایجاد شود. علاوه بر تمامی این هزینه‌ها، باید هزینهٔ زندگی در شربروک را نیز برای دانشجویان محاسبه کرد.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه شربروک

در صورتی که دانشجوی دانشگاه شربروک باشید، می‌توانید با توجه به ضوابط خاص از بورسیه‌های آن استفاده کنید. از آن‌جا که ممکن است هزینهٔ تحصیل در این دانشگاه برای بسیاری از افراد زیاد باشد، دانشگاه برای رفاه حال دانشجویان بورسیه‌های تحصیلی متعددی را ارائه می‌دهد. بورسیه‌های تحصیلی همزمان با پذیرش معمولا برای مقطع کارشناسی هستند که ارزش هر کدام از آن‌ها 5000 دلار کانادا است.

بورسیه‌های دیگری نیز برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود دارد که میزان آن‌ها متغیر است و براساس موقعیت و برنامهٔ آموزشی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، هر سال کمک هزینه‌های متعددی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که با نام Fondation de l’Université Sherbrooke شناخته می‌شود. ارزش کلی این بورسیهٔ تحصیلی دانشگاه شربروک معمولا 350 هزار دلار کانادا است.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه شربروک

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که معمولا دانشجویان بین‌المللی دارند، محل زندگی و اقامتگاه‌ها است. دانشگاه شربروک اقامتگاه‌ها و مناطق مسکونی محدودی را برای دانشجویان درنظر گرفته است که برای استفاده از آن‌ها باید در پایان ماه می، آغاز ماه نوامبر یا مارس در انتظار اعلام شرایط توسط دانشگاه باشید.

با پرداخت ۳۰۰ دلار کانادا به‌عنوان بیعانه، می‌توانید برای خود اتاق رزرو کنید. البته اگر مایل به زندگی در خوابگاه‌ها نیستید نیز می‌توانید در اقامتگاه‌های خارج از دانشگاه زندگی کنید. مبلغ اجارهٔ این مکان‌ها معمولا مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

 • شما می‌توانید از وب سایت‌های مختلفی مانند Estudiantine برای پیداکردن اتاق، خوابگاه یا منزل مسکونی استفاده کنید.

معمولا هزینهٔ ماهیانه برای خوابگاه‌ها با یک اتاق از حدود 365 دلار کانادا آغاز شده و تا 550 دلار کانادا نسبت به ابعاد اتاق متغیر است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه شربروک

دانشگاه شربروک این امکان را فراهم کرده است تا دانشجویان برای جبران برخی از هزینه‌های خود همزمان با تحصیل کار کنند. دانشجویان در شربروک می‌توانند همانند دانشجویان دیگر در کانادا به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند. البته ابتدا باید اجازهٔ کار از دانشگاه دریافت شود. افراد می‌توانند از کارهای دانشجویی در داخل دانشگاه و یا خارج از آن برای پوشش بخشی از هزینه‌های زندگی خود استفاده کنند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند