Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1853
 • رتبه جهانی
  1413
 • رتبه کشوری
  38
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  6800 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  17000
 • مهلت ثبت‌نام
  1 نوامبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌StFX‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه سنت فرانسیس خاویر (St. Francis Xavier University) تنها مرکز علمی شهر آنتیگونیش کانادا است. این دانشگاه، یکی از قدیمی‌ترین مراکز علمی کانادا به‌شمار می‌رود و رشته‌های متنوعی را به دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. در ادامه این مطلب، به معرفی این دانشگاه و شرایط اخذ پذیرش از آن می‌پردازیم.

تاریخچه

در سال 1853، کالج آریچات که یک موسسۀ آموزشی کاتولیک رومی بود، در نوا اسکوشیا افتتاح شد. این دانشگاه، در سال 1855 و پس از جابه‌جایی به مکان فعلی خود در آنتیگونیش، «کالج فراسیس خاویر» نام گرفت. پس از گذشت یک سال از فعالیت این کالج در مکان جدید، اختیارات آن بیشتر شد و به دانشگاه، تغییر وضعیت داد. اولین مدرک این دانشگاه نیز در سال 1868 اهدا شد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

در سال 1883، مدرسه‌ای با نام «موسسه علمی برنارد» و برای زنان تأسیس شد که آموزش‌های خود را فقط تا پایان کلاس دوازدهم ارائه می‌داد. این موسسه، در سال 1894، زیر نظر دانشگاه سنت فرانسیس قرار گرفت و فعالیت خود را به‌عنوان «کالج مونت سنت برنارد» آغاز کرد. پس از یک سال، تعداد زنان و مردان این دانشگاه تقریبا برابر شد و رشد علمی آن نیز افزایش یافت.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه سنت فرانسیس خاویر، در شهر زیبا و تاریخی آنتیگونیش ایالت نوا اسکوشیا قرار دارد و فاصله آن تا مرکز شهر، حدود 2 ساعت است. این شهر، تاریخی بسیار غنی دارد و اماکنی مانند موزۀ میراث، بازار بزرگ کشاورزان، کلیسای سنت نینیان و تئاتر شهر آنتیگونیش، تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری آن هستند.

رنکینگ دانشگاه (در ‌‌کانادا و در جهان)

طبق آخرین رتبه‌بندی Maclean در سال 2022، StFX رتبه 1 را در رضایت دانشجویان مقطع کارشناسی کسب کرده است. این دانشگاه، از نظر شهرت و زندگی دانشجویی نیز رتبه دوم را در سطح ملی در اختیار دارد. رتبه جهانی سنت فرانسیس خاویر 1413 است و در بین مراکز علمی کشور و دانشگاه‌های کانادا نیز در جایگاه 40 قرار دارد.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

در حال حاضر، دانشگاه سنت فرانسیس خاویر حدود 3940 دانشجوی تمام‌وقت و 1080 دانشجوی پاره‌وقت دارد که حدود 6 درصد از این افراد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. نسبت دانشجویان دختر به پسر در این دانشگاه حدود 64 به 36 است. کلاس‌های StFX ، با ظرفیت حداکثر 34 نفر تشکیل می‌شوند تا دانشجویان بتوانند به‌شکلی مطلوب از امکانات و اساتید این دانشگاه بهره‌مند شوند.

اعزام دانشجو به کانادا تخصص ماست. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌StFX‌

StFX، 6 دانشکده‌ دارد که هر کدام از آن‌ها، دانشجویان بسیاری را در مقاطع تحصیلی مختلف پرورش می‌دهند. در جدول زیر، نام این دانشکده‌ها را ملاحظه می‌کنید:

 • دانشکدۀ هنر
 • دانشکدۀ آموزش
 • دانشکدۀ علوم
 • دانشکدۀ مطالعات تحصیلات تکمیلی
 • دانشکدۀ کسب‌وکار Gerald Schwartz
 • مرکز رهبری Frank McKenna

رشته‌های دانشگاه ‌‌StFX‌

دانشگاه سنت فرانسیس خاویر، رشته‌های متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد که در ادامه، تعدادی از این رشته‌ها را به تفکیک مقطع تحصیلی، معرفی می‌کنیم:

o کارشناسی (Bachelor)

برخی از رشته‌های این دانشگاه در مقطع کارشناسی عبارت هستند از:


نام رشته

هنر و علوم در بهداشت

زیست‌شناسی

علوم کامپیوتر

هنر

حسابداری

شیمی

مهندسی

علوم

مدیریت و رهبری

علوم زمین

علوم تغذیه

تجارت

تجارت بین‌الملل

پرستاری

سینتیک انسانی

مطالعات کلاسیک

بازاریابی

ریاضیات و آمار

آب و هوا و محیط‌زیست

امنیت عمومی

مدیریت ورزشی

فیزیک

بهداشت

اقتصاد

امور مالی

روانشناسی

مردم‌شناسی

زبان انگلیسی

آموزش

منابع آبزی

باستان‌شناسی

مطالعات توسعه

تاریخ           

موسیقی

زبان‌های مدرن

علوم محیط‌زیست

علوم سیاسی

فلسفه

علوم اجتماعی

 

o کارشناسی ‌ارشد (Masters)

رشته‌های ارائه‌شده به دانشجویان کارشناسی‌ ارشد دانشگاه سنت فرانسیس خاویر محدود هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:


نام رشته

آموزش

علوم

زیست‌شناسی

علوم کامپیوتر کاربردی

آموزش بزرگسالان

هنر در مطالعات سلتیک

علوم زمین

شیمی

o دکتری (PHD)

متقاضیانی که قصد ادامه‌تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشند، تنها می‌توانند در رشته آموزش‌و‌پرورش تحصیل کنند؛ چراکه این دانشگاه، رشته‌ دیگری را در این مقطع تحصیلی ارائه نمی‌دهد.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌StFX‌

قدم اول برای اخذ پذیرش دانشگاه StFX کانادا، شرکت در دوره‌های پیش‌نیاز است. برای اینکه از دوره‌های پیش‌نیاز هر یک از رشته‌های این دانشگاه مطلع شوید، بهتر است اطلاعات رشته موردنظر خود را در سایت رسمی دانشگاه StFX بررسی کنید.

علاوه بر دوره‌های پیش‌نیاز، تمامی متقاضیان بین‌المللی این دانشگاه، باید بتوانند تسلط خود را به زبان انگلیسی نیز اثبات کنند. در ادامه، جزئیات بیشتر این شرط را شرح خواهیم داد.همچنین شما می‌توانید پس از اخذ پذیرش از این دانشگاه برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. متخصصان ما در موسسه آکادمی اپلای همراه شما در این مسیر هستند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌StFX‌

برای اپلای دانشگاه StFX کانادا، در قدم اول باید مدارک مورنیاز را تهیه کنید. این مدارک، بسته به مقطع تحصیلی شما، متفاوت خواهند بود. در ادامه، مدارک لازم جهت پذیرش را به تفکیک مقطع تحصیلی معرفی می‌کنیم:

o کارشناسی (Bachelor)

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ریزنمرات دوره متوسطه؛

o کارشناسی ‌ارشد (Masters)

درصورتی‌که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ‌ارشد StFX را داشته باشید، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید:

o دکتری (PHD)

برای ادامه‌تحصیل در مقطع دکتری، باید مدارک زیر را برای دانشگاه بفرستید:

 • مدرک کارشناسی ‌ارشد؛
 • ریزنمرات کارشناسی ‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌STFX‌

تمامی متقاضیان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه سنت فرانسیس خاویر، باید مدرکی مبنی بر تسلط خود به زبان انگلیسی ارائه دهند. این متقاضیان موظف‌ هستند تا با شرکت در یکی از آزمون‌های معتبر و موردتایید این دانشگاه، مهارت خود را در زبان انگلیسی اثبات کنند.

StFX، حداقل نمرات مشخصی را برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی مشخص کرده است. اگرچه کسب این نمرات، برای تحصیل در این دانشگاه کافی نیستند؛ اما با کسب این حداقل‌ها، شانس پذیرش متقاضیان بیشتر خواهد شد:


نام آزمون

حداقل نمره

آزمون آیلتس

نمره 6.5- حداقل نمره 6 در تمام
مهارت‌ها

آزمون تافل

تافل iBT  90- با
حداقل نمره 20 در هر یک از مهارت‌ها

آزمون MELAB

حداقل نمره 81

آزمون CAEL

حداقل نمره 70- حداقل نمره
60 در هر یک از بخش‌های آزمون

C1 Advanced

حداقل نمره 180- با حداقل
نمره 170 در هر یک از بخش‌های آزمون

C2 Proficiency

حداقل نمره 180- با حداقل
نمره 170 در هر یک از بخش‌های آزمون

دانشجویان می‌توانند با داشتن هر یک از شرایط زیر، از ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی معاف شوند:

 • 2 سال گذشته را در دبیرستان یا دانشگاهی تحصیل کرده باشند که زبان آموزش آن انگلیسی است و مدرکی مبنی بر انگلیسی‌زبان‌بودن مدرسه نیز ارائه دهند.
 • دانش‌آموزان بین‌المللی که در دبیرستان نوا اسکوشیا (NSISP) تحصیل کرده‌ باشند و حداقل معدل کلاس زبان انگلیسی آن‌ها 70% باشد.
 • دیپلم بین‌المللی (International Baccalaureate Diploma) را به زبان انگلیسی و با نمره A کسب کرده باشند.

اگر نمرات آزمون زبان شما کمتر از حداقل موردنیاز دانشگاه باشد، اما دیگر شرایط لازم را داشته باشید، ممکن است بتوانید پذیرش این دانشگاه را دریافت کنید. در این صورت، ملزم به شرکت در برنامه انگلیسی English for Academic Purposes هستید تا پذیرش مشروط به موفقیت در EAP به شما اهدا شود.

ددلاین دانشگاه ‌‌StFX‌

دانشگاه سنت فرانسیس خاویر، برای هر رشته، ددلاین خاصی را مشخص کرده است. علاوه بر این، دانشجویان جهت درخواست برای بورسیه دانشگاه StFX نیز نیازمند بررسی تاریخ‌های مهم هستند. ددلاین‌های مشخص‌شده برای هر یک از ترم‌های این دانشگاه به‌شرح زیر هستند:

 • ددلاین ترم پاییز برای دانشجویان بین‌المللی: 1 نوامبر؛
 • ددلاین ترم بهار برای دانشجویان بین‌المللی: 30 می؛
 • ددلاین ترم تابستان برای دانشجویان بین‌المللی: 1 ژوئن؛

در نظر داشته باشید که ددلاین رشته پرستاری متفاوت است و دانشجویان باید تا تاریخ اول می، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌StFX‌

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان دانشگاه‌های بین‌المللی، هزینه‌های تحصیل در کانادا است. از آنجا که این StFX ، یک دانشگاه دولتی محسوب می‌شود، نسبت به دانشگاه‌های دیگر شهریه کمتری دارد؛ البته این مبلغ برای دانشجویان بین‌المللی، بیشتر از دانشجویان بومی خواهد بود.

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در میزان شهریه دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی شما است. به‌صورت کلی، تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی، سالانه حدود 19300 دلار کانادا هزینه خواهد داشت.

شهریه StFX برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی‌ ارشد، بین 12000 تا 22275 دلار کانادا در سال است. علاوه بر شهریه، هزینه تکنولوژی و فناوری، بیمه سلامت و دیگر هزینه‌های اضافی دانشگاه نیز وجود دارند که در مجموع مبلغی در حدود 2200 دلار خواهند بود.

علاوه بر این هزینه‌ها، هزینه‌های زندگی نیز برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. این دانشجویان، باید هزینه‌هایی مانند خورد و خوراک، پوشاک، هزینه‌های شخصی و از همه مهم‌تر، هزینه اسکان خود را نیز در نظر داشته باشند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌StFX‌

دانشجویان می‌توانند برای جبران بخشی از هزینه‌های خود در دانشگاه، از بورسیه‌های تحصیلی کانادا استفاده کنند. دانشگاه سنت فرانسیس خاویر، هر ساله حدود 2 میلیون دلار کمک‌هزینه مبتنی بر شایستگی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها، دارای شرایط خاصی هستند و در اکثر مواقع، تنها به افرادی با شایستگی‌های خاص تعلق می‌گیرند. برخی از بورسیه‌های StFX عبارت هستند از:

 1. بورسیه ورودی 5000 دلاری دانشگاه: برای دانشجویان سال اول مقطع کارشناسی که معدل 85 تا 89.9 درصد داشته باشند، در دسترس خواهد بود. ارزش این بورسیه 5000 دلار است و متقاضیان می‌توانند در هر سال تحصیلی و در صورت داشتن شرایط لازم، از آن استفاده کنند.
 2. بورسیه ورودی 7000 دلاری دانشگاه: برای دانشجویان کارشناسی فراهم شده است و افرادی که معدل 90 تا 95.9 درصد را کسب کرده باشند، می‌توانند از آن استفاده کنند. این بورسیه نیز در هر ۴ سال تحصیلی به دانشجویان واجدشرایط اعطا می‌شود.
 3. بورسیه مبتنی بر شایستگی: این بورسیه، برای دانشجویانی که معدل آن‌ها بالاتر از 96 درصد باشد فراهم شده است و 12000 دلار ارزش دارد؛ البته این مبلغ، برای سال اول 12000 و در سال‌های بعد 3000 دلار در نظر گرفته شده است.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌StFX‌

همان‌طور که گفتیم، بخش‌ مهمی از هزینه‌های دانشجویان بین‌المللی، صرف اسکان می‌شود؛ به همین دلیل نیز بسیاری از افراد تمایل دارند تا در دوران تحصیل خود در خوابگاه‌های دانشگاه ساکن شوند.

دانشگاه سنت فرانسیس خاویر، خوابگاه‌های مختلفی را با شرایط متنوع، برای دانشجویان خود فراهم کرده است. تقریباً 90٪ از دانشجویان سال اول و 50٪ از تمام دانشجویان StFX، در خوابگاه‌های این دانشگاه زندگی می‌کنند. برخی از گزینه‌های اقامتی دانشجویان عبارت هستند از:

 • Bishops Hall
 • Cameron Hall
 • MacKinnon Hall
 • MacIsaac Hall
 • Mount Saint Bernard

اتاق‌های این خوابگاه‌ها، امکانات مختلفی دارند که در ادامه، تعدادی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 1. اتاق‌های دوخوابه: دو تخت خواب، دو میز و صندلی، دو کمد و کابینت برای هر دانشجو دارند. ساکنین این اتاق‌ها، از آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک استفاده می‌کنند.
 2. اتاق‌های یک‌خوابه: به‌صورت کاملاً مبله فراهم شده‌اند و یک یخچال کوچک نیز در آن‌ها وجود دارد. دیگر فضاها مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی، در هر طبقه مشترک هستند.
 3. این خوابگاه‌ها، علاوه بر اتاق‌هایی با فضاهای مشترک، اتاق‌هایی به سبک سوئیت نیز دارند که تمامی امکانات رفاهی را در خود جای می‌دهند.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌StFX‌

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، برای جبران بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود به دنبال دریافت مجوز برای کار دانشجویی در کانادا هستند. این دانشجویان می‌توانند به‌‌مدت 20 ساعت در هفته و خارج از دانشگاه مشغول‌به‌کار شوند.

برخی از دانشگاه‌ها، شرایط لازم را برای اشتغال دانشجویان در داخل دانشگاه نیز فراهم می‌کنند؛ بنابراین دانشجویان می‌توانند حتی بدون داشتن مجوز کاری، در محیط دانشگاه مشغول‌به‌کار شوند. کارهای دانشجویی داخل دانشگاه، عموماً شامل کارهای اداری کوچک یا رسیدگی به امور کتابخانه و... می‌شوند.

توجه داشته باشید که در زمان تعطیلی دانشگاه، دانشجویان می‌توانند بیشتر از 20 ساعت در هفته نیز در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند.

کلام آخر

در این مطلب، به بررسی شرایط لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه StFX کانادا پرداختیم و گفتیم که این دانشگاه، رشته‌های متنوعی به دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد.

اگر شرایط موردنیاز دانشگاه سنت فرانسیس خاویر را دارید، می‌توانی همین حالا پروسه پذیرش خود را با آکادمی اپلای آغاز کنید. با استفاده از خدمات تخصصی این آکادمی، شانس بالاتری برای پذیرش در این دانشگاه خواهید داشت.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند