Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1839
 • رتبه جهانی
  1698
 • رتبه کشوری
  48
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  12618 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  19620
 • مهلت ثبت‌نام
  14 اکتبر
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه مونت آلیسون و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه دولتی مونت آلیسون (MtA) یکی از مراکز علمی معتبر در کانادا است. این موسسه سالانه دانشجویان زیادی را از بسیاری از کشورهای جهان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند. دانشگاه Mount Allison در 32 سال گذشته 23 بار توسط مجلۀ Maclean به عنوان برترین دانشگاه در مقطع کارشناسی در کانادا شناخته شده است. این خود یک رکورد بی‌نظیر است که با هیچ موسسهٔ دیگری قابل مقایسه نیست. در این مطلب همراه ما باشید تا علاوه بر معرفی بیشتر این دانشگاه، شرایط موردنیاز برای تحصیل در آن را نیز توضیح دهیم.

تاریخچه

تاسیس این دانشگاه به سال 1839 باز می‌گردد؛ در آن زمان فردی با نام چارلز فردریک آلیسون که یک بازرگان بود، پیشنهاد ایجاد یک مدرسۀ ابتدایی و آموزش عالی را داد. چارلز آلیسون علاوه بر خرید زمین مناسب برای ساخت این دانشگاه، تامین هزینه‌های جاری 10 سال آن را نیز پذیرفت. این آکادمی در سال 1843 مدرسۀ پسرانه و در سال 1854 مدرسۀ دخترانۀ خود را افتتاح کرد.

در سال 1862 اولین ساختمان دانشگاه با نام College Hall ساخته و دکتر هامفری پیکارد به عنوان اولین رییس دانشگاه انتخاب شد. این دانشگاه نخستین مرکز آموزش عالی در امپراطوری بریتانیا بود که مدرک لیسانس را به یک زن با نام گریس آنی لاکهارت برای کارشناسی علوم اعطا کرد.

موقعیت جغرافیایی

دانشکده‌های Mount Allison university در منطقۀ سکویل، ایالت نیوبرانزویک در زمینی به مساحت 72 هکتار قرار دارد.

رنکینگ دانشگاه

این دانشگاه جزء برترین موسسه‌های عالی کانادا محسوب می‌شود که رتبۀ 1 را در بین سایر مراکز کانادا در مقطع کارشناسی به مدت 18 سال حفظ کرده است. Mount Allison علاوه بر این، رتبۀ 1 را برای اعطای بورسیه‌های تحصیلی و بودجه‌های عملیاتی به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در جایگاه 48 کانادا و 1698 جهان قرار دارد.

تعداد دانشجویان درحال تحصیل در دانشگاه

دانشگاه Mount Allison دارای حدود 2300 دانشجو و بیش از 500 کارمند و هیئت علمی است. بیش از 2000 نفر از دانشجویان این موسسه از 50 کشور دنیا برای تحصیل در آن حضور پیدا کرده‌اند. نسبت دانشجویان به هیئت علمی در این مرکز 16 به 1 است. درصد بالایی از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه مونت آلیسون کانادا در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا مدارس حرفه‌ای مانند حقوق و پزشکی ادامه تحصیل می‌دهند. تا به امروز 55 نفر از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به محققان رودز تبدیل شده‌اند.

دانشکده‌های دانشگاه مونت آلیسون

دانشگاه MtA دارای 3 دانشکده است که بیش از 50 رشتۀ مختلف را به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشکده‌ها عبارتند از:

 • دانشکدۀ هنر
 • دانشکدۀ علوم اجتماعی
 • دانشکدۀ علوم

رشته‌های دانشگاه مونت آلیسون

رشته ‌های دانشگاه مونت آلیسون بسیار متنوع است و برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. در ادامه تعدادی از این رشته‌ها را به‌تفکیک هر مقطع تحصیلی معرفی می‌کنیم.

کارشناسی(Bachelor) : رشته‌های تحصیلی دانشگاه مونت آلیسون در مقطع کارشناسی عبارتند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

فلسفه، سیاست و اقتصاد

مطالعات زنان و جنسیت

اقتصاد و کسب و کار بین‌المللی

زبان‌های مدرن، ادبیات و فرهنگ

مطالعات اسپانیایی

موسیقی

تجارت

علوم محیط زیست

مطالعات ژاپن

مطالعات کانادا

علوم کامپیوتر

جامعه‌شناسی

مطالعات نمایشنامه

علم شیمی

اقتصاد

هنرهای زیبا

مطالعات فرانسه

علوم شناختی

فلسفه

یونانی

مطالعات آمریکا

علوم سیاسی

فیزیک

روانشناسی

مطالعات آلمان

روابط بین‌الملل

فیزیک کاربردی

تاریخ هنر

مطالعات مذهبی

تاریخ

لاتین

ستاره‌شناسی

بیوشیمی

زبان انگلیسی

ریاضیات

حمل و نقل هوایی

جغرافیا

مردم‌شناسی

زیست‌شناسی

کارشناسی ارشد (Masters) : بسیاری از دانشجویان این دانشگاه پس از گذراندن دورۀ کارشناسی، تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همین موسسه را می‌گیرند. برخی از رشته‌های ارائه شده برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

بوم‌شناسی

زیست‌شناسی حفاظتی

میکروبیولوژی

شیمی مواد

بوم‌شناسی ملکولی

زیست‌شناسی گیاهی

ژنتیک

شیمی سطح

تغییرات جهانی

فیزیولوژی حیوانی

علوم بیولوژیکی

شیمی محیطی

فارماکولوژی مولکولی

شیمی مواد

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه مونت آلیسون

پیش از آن‌که برای اپلای دانشگاه مونت آلیسون اقدام کنید، بهتر است با شرایط لازم برای تحصیل در آن آشنا شوید. پذیرش در این موسسه براساس سوابق تحصیلی، مهارت‌های رهبری، تعهد بالا و پتانسیل رشد شخصی انجام می‌شود.

این الزامات و شرایط باتوجه به مقطع تحصیلی درخواستی، مقطع تحصیلی پیشین و کشوری که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت است. برای کسب اطلاعات دقیق‌‌تر مربوط به الزامات پذیرش به‌تفکیک هر کشور باید به سایت رسمی دانشگاه مونت آلیسون مراجعه کنید و بامشخص‌کردن رشته و کشور محل سکونت خود اطلاعات موردنظر را به‌دست آورید.

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از ایران باید ریزنمرات مقطع تحصیلی پیشین خود را به دانشگاه ارائه دهند. درخواست‌کنندگان برای دریافت پذیرش عادی باید حداقل 65% از شرط نمرهٔ کل برای معدل و برای Early admission 80% معدل را کسب کرده باشند. علاوه بر این، تمامی دانشجویان لازم است یکی از مدارک آزمون‌های زبان انگلیسی را برای اثبات تسلط خود ارائه دهند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه مونت آلیسون

برای اخذ پذیرش دانشگاه مونت آلیسون در هر مقطع تحصیلی باید مدارک خاصی را برای دانشگاه ارسال کنید. در ادامه این موارد را برای شما بیان می‌کنیم.
کارشناسی (Bachelor) : متقاضیان مقطع کارشناسی باید مدارک زیر را ارسال کنند:

 1. اصل و ترجمهٔ رسمی مدرک دیپلم؛
 2. مدرک زبان انگلیسی؛
 3. اصل و ترجمهٔ رسمی ریزنمرات دوره متوسطه؛

کارشناسی ارشد (Masters) : متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دارند، باید مدارک زیر را ارسال کنند:

 1. اصل و ترجمهٔ رسمی مدرک کارشناسی؛
 2. ریز نمرات دوره کارشناسی؛
 3. مدرک زبان انگلیسی؛
 4. رزومه؛
 5. انگیزه‌نامه؛

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه مونت آلیسون

یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل در دانشگاه مونت آلیسون، داشتن تسلط به زبان انگلیسی است. به همین دلیل این دانشگاه استانداردهای خاصی را برای دانشجویان تعیین کرده است.


نام آزمون

حداقل
نمره

نام آزمون

حداقل
نمره

آزمون
آیلتس

نمره 6.5-
حداقل نمره 6 در تمام مهارت‌ها

آزمون CPE

حداقل
نمرهٔ کلی 176

آزمون
تافل

تافل iBT
 90
 

آزمون CAEL

حداقل
نمرهٔ کلی 70

آزمون
تافل

تافل PB 580

آزمون PTE

حداقل
نمرهٔ کلی 60 با حداقل 51 در هر مهارت

در صورتی که داوطلبان نتوانند حداقل‌های موردنظر دانشگاه را برآورده کنند، می‌توانند با شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی این موسسه سطح خود را به حد موردنظر برسانند. همچنین افراد می‌توانند با گذراندن 30 واحد درسی در یکی از موسسات کانادا یا موسساتی که زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است، تسلط خود را به زبان انگلیسی نشان دهند.

ددلاین دانشگاه مونت آلیسون

ددلاین‌های دانشگاه مونت آلیسون برای سال 2023-24 به شرح زیر اعلام شده است:

 • پذیرش زودهنگام: 3 اکتبر؛
 • پذیرش پاییز: 14 اکتبر؛
 • پذیرش برای ثبت‌نام خوابگاه: 1نوامبر؛
 • پذیرش عمومی: 1 فوریه؛
 • ددلاین کارشناسی موسیقی: 10 فوریه؛
 • ددلاین کارشناسی هنر: 15 فوریه؛
 • ددلاین درخواست بورسیه تحصیلی: 1 مارس؛
 • پذیرش زمستان: 3 مارس؛

هزینه تحصیل در دانشگاه مونت آلیسون

یکی از نکات مهم برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، در نظر گرفتن هزینۀ تحصیل و شهریۀ دانشگاه است. این هزینه‌ها با توجه به مقطع و رشتۀ تحصیلی تفاوت دارد. با این وجود، هزینه‌های شهریه دانشگاه دانشگاه مونت آلیسون در سال 2022-23 در جدول زیر آمده است:


عنوان

هزینه برای دانشجویان کارشناسی بین‌المللی

شهریه

19620 دلار

هزینهٔ خوابگاه

12618 دلار

هزینه‌های دانشجویی

1265 دلار

هزینهٔ بیمه

775 دلار

کتاب و دیگر هزینه‌ها

2500 دلار

مجموع

36778 دلار کانادا

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه مونت آلیسون

دانشگاه دولتی مونت آلیسون سالانه بیش از 6 میلیون دلار برای بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی دانشجویان پرداخت می‌کند. این بورسیه‌ها به سه بخش تقسیم می‌شوند:

 • بورسیه براساس شایستگی (Merit-based scholarships): بیشتر بورسیه‌های این موسسه براساس شایستگی و موفقیت‌های تحصیلی به دانشجویان داده می‌شود.
 • بورسیه براساس نیاز (Need-based financial aid): در این دسته معمولا بورسیه‌ها براساس نیاز مالی دانشجویان به آن‌ها اعطا می‌شود.
 • اشتغال دانشجویی (Student employment): فرصت کارهای دانشجویی در داخل دانشکده به دانشجویان کمک می‌کند تا بخشی از هزینه‌های خود را جبران کنند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه مونت آلیسون

دانشگاه مونت آلیسون چندین خوابگاه مختلف را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 1. خوابگاه Campbell Hall: این خوابگاه با ظرفیت 200 نفر بزرگ‌ترین خوابگاه دانشگاه است که در 4 طبقه ساخته شده و دارای اتاق‌های تک نفره، دو نفره و سه نفره است. Campbell Hall بسیاری از امکانات ضروری مانند تخت خواب، کمد، میز و صندلی و ... را فراهم کرده و همچنین به سالن ورزشی و اتاق رختشویی نیز مجهز است.
 2. خوابگاه Windsor Hall: این خوابگاه 5 طبقه است و ظرفیت 146 نفر را دارد. برخی از امکانات Windsor Hall شامل حمام مشترک و اختصاصی، تخت خواب، کمد لباس، میز و صندلی یخچال، تلویزیون و آشپزخانه در هر طبقه می‌شود.
 3. خوابگاه Hunton House: این خوابگاه 4 طبقه است و دانشجویان می‌توانند بدون محدودیت جنسیت (مختلط) از اتاق‌های آن استفاده کنند. Hunton House دارای سالن اجتماعات بزرگ، سالن مطالعه، آشپزخانه و رختشویی است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه مونت آلیسون

تمامی دانشجویان در هنگام تحصیل در دانشگاه مونت آلیسون و با داشتن مجوز کار می‌توانند در داخل یا خارج از این موسسهٔ آموزشی مشغول به کار شوند. فراموش نکنید که افراد تنها به مدت 20 ساعت در هفته می‌توانند در محیط خارج از دانشگاه کار کنند. کارهای دانشجویی ممکن است مرتبط با رشته یا کاملا نامرتبط باشد. برای مثال برخی از افراد به صورت پیشخدمت در رستوران، پیک غذا و ... مشغول به کار هستند. با این وجود کارکردن در زمینۀ مرتبط می‌تواند به دانشجویان برای ساخت یک رزومه مناسب کمک کند.

در نظر داشته باشید که درخواست‌کنندگان از زمان آغاز برنامۀ تحصیلی می‌توانند کار خود را شروع کنند و امکان انجام کار پیش از شروع سال تحصیلی وجود نخواهد داشت. البته این موضوع تنها برای سال اول تحصیلی است و پس از آن می‌توانند در زمان تعطیلی دانشگاه نیز مشغول به کار باشند.

کلام آخر

دانشگاه مونت آلیسون یکی از معتبرترین مراکز آموزشی دولتی در استان نیوبرانزویک کانادا است که سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در آن درخواست می‌دهند. در این مطلب به‌صورت جامع و دقیق به همهٔ مواردی که قبل از مهاجرت تحصیلی به این موسسهٔ آموزش عالی باید بدانید، پرداختیم. در صورتی که شما نیز قصد اپلای به کانادا را دارید، می‌توانید با دریافت مشاوره از وکلای متخصص ما در آکادمی اپلای مسیر مهاجرت تحصیلی خود را به دانشگاه مونت آلیسون هموارتر کنید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند