Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1969
 • رتبه جهانی
  889
 • رتبه کشوری
  27
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  3008277
 • مهلت ثبت‌نام
  30 مارس
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه INRS کانادا‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک (Institut national de la recherche scientifique)، یکی از مراکز پژوهش‌محور معتبر در سیستم دانشگاهی کبک است و تحقیقات خود را در 4 بخش اصلی انجام می‌دهد. در این مطلب همراه ما باشید تا علاوه بر معرفی دانشگاه INRS کانادا، شرایط لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا را شرح دهیم.

تاریخچه

دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، در سال 1969 و به‌عنوان بخشی از Réseau de l'Université du Québec تأسیس شد.

این دانشگاه، فعالیت خود را به‌عنوان یک مرکز تحقیقات دانشگاهی آغاز کرد و تمرکز خود را روی 4 حوزه اصلی قرار داد که مواردی مانند آب، محیط‌زیست، انرژی، بهداشت انسان، فرهنگ و شهرنشینی را در بر می‌گیرند. بسیاری از تحقیقات انجام‌شده در این دانشگاه، برای تربیت نوآوران علمی و اجتماعی انجام می‌گیرند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا این مطلب را بخوانید.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، در مرکز این شهر قرار دارد. کبک، به‌دلیل داشتن کیفیت زندگی استثنایی و فضاهای بسیار زیبا، یک مقصد تحصیلی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی به‌شمار می‌رود. یکی دیگر از مراکز تحقیقاتی و آموزشی این دانشگاه، در مونترال (دومین شهر پرجمعیت کانادا) واقع شده‌ است.

INRS، مراکز تحقیقاتی دیگری نیز در شهر لاوال و وارنس (در جنوب غربی کبک) دارد.

رنکینگ دانشگاه (در کانادا و در جهان)

INRS، یکی از مراکز علمی برتر کانادا است و به‌دلیل انجام تحقیقات گسترده در زمینه‌های مختلف، بسیار شناخته‌شده است. این دانشگاه، در رتبه 889 برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و در بین دانشگاه‌های کانادا نیز در جایگاه 27 قرار گرفته است.

INRS، به لطف تخصص اساتید و برتری دانشجویان، نزدیک به یک دهه است که رتبه اول را از نظر تعداد تحقیقات انجام‌شده، در اختیار دارد. این دانشگاه، با داشتن بیش از 1500 نشریه با شرکای بین‌المللی خود، همچنان در مسیر نوآوری پیش می‌رود.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، بیش از 1500 دانشجو، استاد و کارمند دارد. بیشتر از 60 درصد دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی هستند که از بیش از 50 کشور دنیا در INRS پذیرفته شده‌اند. علاوه بر دانشجویان، بسیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه نیز افرادی با ملیت غیرکانادایی هستند. طبق آمار ارائه‌شده توسط دانشگاه، میزان رضایت دانشجویان از INRS، 95 درصد بوده است.

دانشکده‌های دانشگاه INRS کانادا‌

این دانشگاه، تنها نهادی است که منحصراً برای تحقیقات دانشگاهی و آموزش‌های پژوهش‌محور در کبک تأسیس شده است. INRS، 4 مرکز تحقیقاتی دارد که عبارت هستند از:

 • مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی Armand-Frappier Santé؛
 • مرکز تحقیقات محیطی، آب و زمین؛
 • مرکز تحقیقات مخابرات، مواد، انرژی؛
 • مرکز تحقیقات جامعه، فرهنگ، شهرنشینی.

رشته‌های دانشگاه INRS کانادا‌

این دانشگاه،‌ برنامه‌های تحصیلی متعددی را به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی خود ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها به‌شرح زیر هستند:

 • برنامه‌های کارشناسی ارشد مبتنی بر تحقیق؛
 • برنامه‌های کارشناسی ارشد حرفه‌ای؛
 • برنامه‌های دکتری با cotutelle option (دریافت مدرک دکتری از خارج از کبک)؛
 • برنامه‌های کوتاه‌مدت؛
 • برنامه‌های اختصاصی؛
 • فوق‌دیپلم تخصصی؛
 • برنامه‌های Dual-degree با دانشگاه‌های همکار در کشورهای مختلف.

در ادامه، تعدادی از رشته‌های ارائه‌شدۀ این دانشگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را معرفی می‌کنیم:

o کارشناسی ارشد (Masters)

متقاضیانی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه، می‌توانند در زمینه‌های زیر تحقیقات خود را انجام دهند:


نام رشته

علوم آب

علوم زمین

مطالعات شهری

علوم زمین- فناوری‌های محیط‌زیست

علوم انرژی و مواد

مخابرات

جمعیت‌شناسی

مخابرات (شبکه IT مشترک)

علوم بهداشت تجربی

میکروبیولوژی کاربردی

عملیات تحقیق و اقدام عمومی

ویروس‌شناسی و ایمونولوژی

o دکتری (PHD)

رشته‌های تحصیلی مقطع دکتری دانشگاه INRS عبارت هستند از:


نام رشته

علوم انرژی و مواد

مخابرات

مطالعات شهری

ویروس‌شناسی

علوم آب

زیست‌شناسی

جمعیت‌شناسی

ایمونولوژی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه INRS کانادا‌

پیش از آنکه برای اپلای دانشگاه ‌‌INRS‌ اقدام کنید، باید شرایط لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه را بدانید. یکی از مهم‌ترین مراحلی که این مرکز برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته است، اخذ تاییدیه از اساتید این دانشگاه است.
در این مرحله، باید از طریق راه‌های ارتباطی (مانند ایمیل) با اساتید این دانشگاه در زمینه تحقیقات موردنظرتان مکاتبه کنید. برای اخذ پذیرش دانشگاه ‌‌INRS کانادا‌، یکی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه باید پیش از پذیرش، بر کارتان نظارت داشته باشد و سپس موافقت خود را مبنی بر پذیرش شما در تیمش اعلام کند. این شرایط، برای بسیاری از متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارند؛ اما برای برنامه‌های زیر اعمال نمی‌شود:

 • برنامه‌های حرفه‌ای که پایان‌نامه ندارند؛
 • برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد با پایان‌نامه در زمینه علوم اجتماعی؛
 • برنامه‌های دیپلم یا کوتاه‌مدت.

در نظر داشته باشید که پیش از هر اقدامی، باید با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه INRS، بررسی کنید که آیا مدرک تحصیلی شما در کبک قابل‌قبول است یا خیر.

دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، به‌جای درخواست توصیه‌نامه از اساتید، نیازمند ریفرال فرم است. زمانی‌که شما برای این دانشگاه اپلای می‌کنید، باید اطلاعات تماس 3 نفر از کسانی را که با پیشینه و مهارت‌های تحقیقاتی شما آشنا هستند (مانند اساتید یا استاد راهنما) ارائه دهید. توجه داشته باشید که این افراد نباید جزء همکاران و دانشجویان شما باشند. پس از ارسال درخواست، با این سه نفر 3 نفر تماس گرفته می‌شود تا فرم کوتاهی را در مورد شما پر کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه INRS کانادا‌

پس از انتخاب گرایش موردنظر خود برای پژوهش و مکاتبه با یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه جهت پذیرش شما در تیم خود، وقت آن است که درخواست‌تان را برای دانشگاه بفرستید. برای ارسال درخواست، علاوه بر فرم‌های موجود در سایت دانشگاه، مدارک مشخص دیگری را نیز باید تهیه کنید. این مدارک، موارد مختلفی را شامل می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

در نظر داشته باشید که تمامی مدارکی که به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی باشند، باید پس از ترجمه به یکی از این زبان‌ها، همراه با اصل مدرک، برای دانشگاه ارسال شوند:

o کارشناسی ارشد (Masters)

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید مدارک زیر را برای دانشگاه تهیه و ارسال کنند:

o دکتری (PHD)

درصورتی‌که تمایل به تحصیل در مقطع دکتری این دانشگاه را داشته باشید، لازم است که مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید:

 • مدرک کارشناسی ارشد؛
 • ریزنمرات کارشناسی ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • 3 توصیه‌نامه یا ریفرال فرم؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان؛
 • کاور لتر.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه INRS کانادا

زبان اصلی و رسمی تحصیل در دانشگاه INRS، فرانسوی است؛ با این حال، مهارت زبان فرانسه، یکی از معیارهای پذیرش در رشته‌های مختلف مقطع تحصیلات تکمیلی نیست. پس از پذیرش، دانشجویان دو سال فرصت دارند تا مهارت لازم را در زبان فرانسوی کسب کنند.

تمام دانشجویان بین‌المللی که در یکی از رشته‌های تمام‌وقت این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و زبان مادری آن‌ها فرانسوی نیست، می‌توانند در دوره‌های مقدماتی، متوسط یا پیشرفتۀ فرانسه شرکت کنند. دوره‌های رایگان آموزش زبان فرانسه دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، در فصل پاییز و زمستان ارائه می‌شوند. اطلاعات مربوط به هر یک از این برنامه‌ها، در ابتدای هر ترم و از طریق دفتر خدمات دانشجویی، برای دانشجویان ایمیل می‌شوند.

ددلاین دانشگاه INRS کانادا

برای اپلای دانشگاه INRS کانادا، پس از گذراندن مراحل پیشین، باید درخواست خود را در زمان اعلام‌شده، برای دانشگاه ارسال کنید. این دانشگاه، برای هریک از ترم‌های تحصیلی خود، تاریخ‌های مشخصی را اعلام کرده است که عبارت هستند از:

 • ترم پاییز: 30 مارس؛
 • ترم زمستان: 1 نوامبر؛
 • ترم تابستان: 1 مارس.

در نظر داشته باشید که چنانچه درخواست شما پس از این تاریخ‌ها ارسال شود، دانشگاه همچنان پروندۀ شما را بررسی خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر دربارۀ نحوه ارسال مدارک و تاریخ‌های مهم تقویم دانشگاه، می‌توانید به سایت رسمی دانشگاه INRS کانادا مراجعه کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه INRS کانادا‌

یکی از موارد مهمی که برای تحصیل در INRS باید مدنظر داشته باشید، هزینۀ‌های تحصیل در کانادا است. توجه داشته باشید که هر سال تحصیلی در این دانشگاه، شامل 3 ترم می‌شود. هزینه‌های اعلام‌شده توسط دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، بر اساس دلار کانادا بیان شده‌اند و دانشجویان بین‌المللی باید هزینۀ بیشتری را نسبت به دانشجویان بومی پرداخت کنند. در جدول زیر، لیست هزینه‌های اعلام‌شده برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را می‌توانید ملاحظه کنید:


نام هزینه بر حسب هر ترم

هزینه برای دانشجویان کارشناسی ارشد

هزینه برای دانشجویان دکتری

شهریه دانشگاه

1,398.45 دلار
(93.23 دلار برای هر واحد)

1,398.45 دلار
(93.23 دلار برای هر ترم)

معافیت از هزینه‌های تحصیلی اضافی

-

7.197.75 دلار

هزینه‌های عمومی

64.42 دلار

64.42 دلار

هزینۀ خدمات دانشجویی

64.42 دلار

64.42 دلار

فدراسیون و انجمن‌های دانشجویی

22 دلار

22 دلار

هزینۀ بیمۀ سلامت

300 دلار

300 دلار

مجموع هزینه برای یک ترم

10.027.59 دلار

9.047.04 دلار

مجموع هزینه برای یک سال

30.082.77 دلار

27.141.12 
دلار

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه INRS کانادا‌

این دانشگاه، بورسیه‌های مختلفی را برای حمایت از دانشجویان ارائه می‌دهد. درخواست جهت دریافت بورسیه دانشگاه INRS کانادا برای دانشجویان بین‌المللی، مراحل مختلفی دارد و فقط افراد دارای صلاحیت می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند.

مبلغ بورسیه‌ تحصیلی کانادا، به رشتۀ تحصیلی و مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، حمایت‌های لازم را از دانشجویان به‌عمل می‌آورد تا بتوانند از بورسیه‌های ارائه‌شده توسط آژانس‌های خصوصی و دولتی نیز استفاده کنند. این بورسیه‌ها، شامل کمک‌هزینه مالی، تخفیف شهریه یا بورسیه مطالعه و کار برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه INRS کانادا‌

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا برای کاهش بخشی از هزینه‌های خود، در خوابگاه‌های دانشگاه سکونت کنند. دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک، خوابگاه‌های مجهز و امنی را برای دانشجویان خود تدارک دیده است؛ البته این خوابگاه‌ها در داخل پردیس دانشگاهی قرار ندارند و به‌صورت جداگانه فراهم شده‌اند.

خوابگاه‌های INRS، شامل اتاق‌های 2 تا 4 تخته هستند و به‌همراه امکانات لازم برای مطالعه، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

علاوه بر این موارد، دانشجویان می‌توانند از آپارتمان‌های مشترک نیز استفاده کنند. برتری خوابگاه‌های دانشجویی نسبت به این آپارتمان‌ها این است که معمولا خوابگاه‌ها به‌صورت مبله در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند؛ اما آپارتمان‌ها مبله نیستند و دانشجویان باید مبلغ جداگانه‌ای نیز بابت هزینۀ انرژی پرداخت کنند.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه INRS کانادا‌

به‌صورت کلی، دانشجویانی که قصد تحصیل دراین دانشگاه‌ را دارند، می‌توانند با داشتن شرایط ذکرشده در استادی پرمیت یا مجوز تحصیلی خود، به دنبال کار دانشجویی در کانادا باشند. به‌طور معمول، دانشجویان تنها می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت و به‌مدت 20 ساعت در هفته کار دانشجویی در کانادا کنند.

بهتر این نکته را هم بدانید که در زمان‌ تعطیلات برنامه‌ریزی شدۀ دانشگاه، اجازه کار تمام‌وقت نیز به دانشجویان داده می‌شود.

کلام آخر
در این مطلب، به بررسی تمامی شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه ملی تحقیقات علمی کبک پرداختیم. همان‌طور که گفتیم، این دانشگاه تنها مرکز علمی پژوهش‌محور در کبک است که به دلیل تحقیقات گسترده و معتبر، شهرت بسیار زیادی برای اعزام دانشجو به کانادا دارد.

چنانچه قصد تحصیل در دانشگاه INRS کانادا را دارید، می‌توانید فرآیند اپلای خود را به متخصصان ما در آکادمی اپلای بسپارید تا به‌صورت کاملا حرفه‌ای پیگیر پروسۀ کاری شما باشند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند