Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1970
 • رتبه جهانی
  1424
 • رتبه کشوری
  44
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  16500 دلار
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
آدرس دانشگاه
درباره دانشگاه

دانشگاه تحقیقاتی آتاباسکا (Athabasca University) که به AU نیز مشهور است، یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی کانادا به‌شمار می‌رود. این دانشگاه، جزو اولین مراکز آموزش ازراه‌دور کانادا است که با برگزاری دوره‌های مختلف در سطح جهانی و داشتن انعطاف‌پذیری بالا، به افراد اجازه می‌دهد تا برنامه آموزشی خود را مطابق با سبک زندگی‌شان تعیین کنند. در این مطلب همراه ما باشید تا علاوه بر معرفی این دانشگاه، شرایط تحصیل در آن را نیز بررسی کنیم.

تاریخچه

دانشگاه دولتی آتاباسکا، در سال 1970 و به‌عنوان بخشی از برنامه‌های گسترش آموزش عالی آن دوران ایجاد شد. دستور احداث این دانشگاه را نیز Grant MacEwan که فرماندار این ایالت بود، صادر کرد.

در سال 1984، دانشگاه AU، پردیس اصلی خود را از ادمونتون و 145 کیلومتری شمال، به آتاباسکا منتقل کرد. این دانشگاه، ابتدا برای دانشجویان مقطع کارشناسی تاسیس شده بود؛ اما پس از توسعه برنامه‌های درسی، رویه جدیدی در پیش گرفت و از سال 1995، رشته‌های مختلفی را نیز به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه داد.

موقعیت جغرافیایی

آتاباسکا، در ایالت آلبرتا و شهر آتاباسکا واقع شده است. این دانشگاه، پردیس‌های دیگری هم در شهرهای سنت آلبر و ادمونتون دارد و جدیدترین پردیس آن نیز در شهر کلگری ساخته شده است. از آنجا که AU دوره‌های مختلفی را نیز به‌صورت آنلاین برگزار می‌کند، متقاضیان، از سراسر دنیا می‌توانند برای تحصیل در این رشته‌ها اقدام کنند.

رنکینگ دانشگاه (در ‌‌کانادا و در جهان)

دانشگاه دولتی آتاباسکا، یکی از مراکز علمی معتبر در کانادا و جهان به‌شمار می‌رود. این دانشگاه، در رتبه‌بندی QS، جایگاه 1424 جهان را از آن خود کرده است. آتاباسکا، در بین دانشگاه‌های کانادا نیز در رتبه 44 قرار دارد.

AU، تنها دانشگاه دولتی کانادا است که از نظر طراحی، کاملا دیجیتال است؛ به این معنی که تمام رشته‌ها و دوره‌های آن، به‌‌طور خاص و برای فضاهای آنلاین طراحی شده‌اند.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه (بین‌المللی و بومی)

در حال حاضر، AU میزبان بیش از 43300 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف است. از این میان، حدود 38600 نفر در مقطع کارشناسی و 4670 نفر در مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری مشغول‌به‌تحصیل هستند. آتاباسکا، 1364 دانشجوی بین‌المللی از 81 کشور مختلف جهان را نیز در خود جای داده است.

طبق آمار این دانشگاه، حدود 92.5 درصد از فارغ‌التحصیلان AU، پس از پایان تحصیلات خود، مشغول‌به‌کار شده‌اند.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌ کانادا

AU، دانشکده‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها، رشته‌های متنوعی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری، به‌صورت حضوری و مجازی ارائه می‌دهند؛ علاوه بر دانشکده‌های مختلف، دانشگاه تحقیقاتی آتاباسکا، مراکز و موسسات مرتبطی نیز دارد. در جدول زیر، نام هر یک از این دانشکده‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • دانشکدۀ تجارت
 • دانشکدۀ مطالعات تحصیلات تکمیلی
 • دانشکدۀ علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • دانشکدۀ بهداشت
 • دانشکدۀ علوم و فناوری

رشته‌های دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

رشته‌های دانشگاه دولتی آتاباسکا، تنوع بالایی دارند و حوزه‌های مختلفی را تحت پوشش قرار می‌دهند. در ادامه، برخی از این رشته‌ها را با توجه به مقطع تحصیلی، به شما معرفی می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor)

این دانشگاه، رشته‌های مختلفی را به متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی پیشنهاد می‌دهد. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

هنر

زبان فرانسوی

کسب‌وکار بومی

خدمات انسانی

تجارت عمومی

مردم‌شناسی

زبان انگلیسی

بازاریابی

ریاضیات کاربردی

امور مالی

تاریخ

تاریخ

مطالعات عمومی

معماری

جرم‌شناسی و عدالت

علوم انسانی

مطالعات کار

بهداشت

حسابداری پیشرفته

علوم عمومی

علوم سیاسی

روانشناسی

مطالعات ارتباطات

مدیریت

حسابداری

اقتصاد سیاسی

علوم اجتماعی

دولت، حقوق و مدیریت

مدیریت منابع انسانی

سیستم‌های محاسباتی و
اطلاعاتی

مطالعات زنان و جنسیت

مدیریت فناوری کسب‌وکار

منابع انسانی و روابط کار

کارشناسی ارشد (Masters)

متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ‌ارشد این دانشگاه را دارند، می‌توانند در هر یک از رشته‌های زیر ادامه‌تحصیل دهند:


نام رشته

روانشناسی

مدیریت بازرگانی

پزشک‌پرستار

مدیریت منابع میراثی

زبان فرانسوی

زبان انگلیسی

پرستاری عمومی

سیستم‌های اطلاعاتی

مشاوره

مدیریت و رهبری

علوم انسانی

تاریخ

تجزیه‌وتحلیل داده

فناوری آموزش از‌راه‌دور

هنر

ریاضیات

انسان‌شناسی

معماری

یادگیری مبتنی بر فناوری

مدیریت

حسابداری

دکتری (PHD)

این دانشگاه، رشته‌های محدودی را نیز در مقطع دکتری ارائه می‌دهد که به‌شرح زیر هستند:


نام رشته

مدیریت بازرگانی

ریاضیات

آموزش ازراه‌دور

مدیریت تکنولوژی

حسابداری

مطالعات میان‌رشته‌ای

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

برای تحصیل در دانشگاه تحقیقاتی آتاباسکا، در قدم اول باید از شرایط پذیرش این دانشگاه آگاهی کامل داشته باشید.

جالب است بدانید که تمام متقاضیان بالای 16 سال که شرایط لازم را برای ورود به این دانشگاه داشته باشند، می‌توانند به‌صورت حضوری در کلاس‌های عملی آتاباسکا شرکت کنند. دانشگاه تحقیقاتی آتاباسکا معتقد است که فرصت آموزش و یادگیری، باید برای همه فراهم باشد؛ به همین دلیل نیز رشته‌های AU، طوری طراحی شده‌اند که نیازی به سطح بالایی از تجربه یا سابقه تحصیلی نداشته باشند.

در این دانشگاه، بیش از 850 دوره مختلف وجود دارد که دانشجویان کانادایی یا بین‌المللی می‌توانند بدون نیاز به هیچ مدرک تحصیلی دیگری، در آن‌ها تحصیل کنند.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ‌ارشد یا دکتری این دانشگاه را دارید، بهتر است شرایط مربوط به رشتۀ موردنظر خود را در سایت رسمی دانشگاه آتاباسکا مطالعه کنید؛ زیرا این شرایط، برای هر رشته‌ای متفاوت هستند.

علاوه بر مواردی که مطرح شد، یکی از اصلی‌ترین شرایط این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در تمامی مقاطع تحصیلی، داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی است.

دوره‌های آموزش ازراه‌دور

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آتاباسکا که بارها هم به آن اشاره کردیم، امکان تحصیل ازراه‌دور است. علاوه بر دوره‌های کارشناسی، این دانشگاه گواهی‌های آموزشی مختلفی را نیز ارائه می‌کند که افراد می‌توانند به‌صورت آنلاین در آن‌ها شرکت کنند. آتاباسکا، آموزش‌های خود را به‌صورت فردی و گروهی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

در آموزش فردی، واحدهای درسی دانشجویان، با توجه به تخصص موردنیاز آن‌ها، زیر نظر یک استاد ارائه می‌شوند. آموزش آنلاین گروهی این دانشگاه در مقطع کارشناسی، طرفداران بسیاری دارد و کلاس‌های آن نیز از طریق نرم‌افزارهای مرتبط ارائه می‌شوند.

علاقه‌مندان به دوره‌های آموزش ازراه‌دور آتاباسکا، می‌توانند بدون داشتن هرگونه سابقه تحصیلی خاص، در این دوره‌ها شرکت کنند.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

چنانچه قصد اخذ پذیرش دانشگاه آتاباسکا را داشته باشید، در قدم اول باید بتوانید مدارک موردنیاز را برای دانشگاه ارسال کنید. این دانشگاه، شرایط دشواری برای پذیرش ندارد؛ اما از آنجا که این مدارک، برای مقاطع تحصیلی مختلف اندکی تفاوت دارند، در ادامه به بررسی جداگانه هریک از آن‌ها می‌پردازیم:

کارشناسی (Bachelor)

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی AU، باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • تمکن مالی.

کارشناسی ارشد (Masters)

 • مدرک معتبر کارشناسی؛
 • ریزنمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • تمکن مالی.

دکتری (PHD)

 • مدرک کارشناسی ‌ارشد؛
 • ریزنمرات کارشناسی‌ ارشد؛
 • انگیزه‌نامه تحصیلی؛
 • توصیه‌نامه؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

تمام متقاضیان شرکت در دوره‌های آنلاین یا حضوری این دانشگاه (اگر زبان اصلی و مادری آن‌ها انگلیسی نباشد) باید تسلط خود را به زبان انگلیسی اثبات کنند. AU، علاوه بر معرفی کامل آزمون‌های انگلیسی موردقبول خود، حداقل نمرات موردنیاز را نیز برای هر کدام از این آزمون‌ها اعلام کرده است. در جدول زیر، تمام اطلاعات موردنیاز را در این زمینه ملاحظه می‌کنید:


نام آزمون

حداقل نمره

آزمون آیلتس

نمره 6

آزمون تافل

تافل Ibt: حداقل نمره 80 با حداقل نمره 20 در آزمون متنی  
تافل PBT: حداقل نمره 213 با حداقل نمره 4.5 در مهارت نوشتن

آزمون CAEL

حداقل نمره 60% در ارزیابی
زبان انگلیسی آکادمیک کانادا

آزمون MELAB

حداقل نمره 80 در آزمون Michigan English Language Battery

آزمون PTE

حداقل نمره 59

علاوه بر تمام این آزمون‌ها، شما می‌توانید پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی AU با میانگین 75 درصد یا معدل 3.00 نیز تسلط خود را به زبان انگلیسی اثبات کنید.

نکته بسیار مهمی که برای اپلای دانشگاه آتاباسکا باید در نظر داشته باشید این است که امکان دارد برخی از رشته‌های مقطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری، الزامات متفاوتی برای خود داشته باشند. این الزامات، در وب‌سایت دانشگاه اطلاع‌رسانی می‌شوند.

ددلاین دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

شرایط درخواست، ددلاین‌ها و فرآیند پذیرش دانشجویان بین‌المللی، با توجه به اینکه تصمیم به تحصیل در کشور خود (به‌صورت آنلاین) یا در خاک کانادا را داشته باشند، متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، دانشگاه دولتی آتاباسکا، برای مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری نیز ددلاین‌های متفاوتی را ارائه داده است که در هر سال تحصیلی تغییر می‌کنند؛ بنابراین اگر علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستید، بهتر است چند ماه پیش از اپلای، وب‌سایت AU را بررسی کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه، شامل هزینه‌ کتاب‌های درسی، کلاس، دسترسی به معلم خصوصی و... می‌شوند. بهتر است بدانید که تمام هزینه‌ دوره، باید در هنگام ثبت‌نام و به‌طور کامل پرداخت شود. در کنار این موضوع، دانشجویان بین‌المللی باید از تمکن مالی کافی نیز برخوردار باشند.

هزینه‌ای که هر دانشجو، با توجه به رشته و مقطع تحصیلی خود می‌پردازد، متفاوت خواهد بود. در حالت کلی، هزینه سالانه تحصیل در این دانشگاه، در حدود 9000 دلار است؛ البته دوره‌های آنلاین، هزینه کمتری نسبت به دوره‌های حضوری دارند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

بسیاری از دانشجویان، ترجیح‌ می‌دهند تا برای جبران بخشی از هزینه‌های تحصیل خود در این دانشگاه، از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. با توجه به اینکه AU همواره به‌دنبال این بوده است که شرایط تحصیل را برای بسیاری از متقاضیان فراهم کند، کمک‌های مالی متعددی نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.

علاوه بر وام‌های دانشجویی و کمک‌هزیه‌های مختلف، جوایز و بورسیه‌های متعددی نیز در دسترس دانشجویان قرار دارند. بورسیه‌ دانشگاه آتاباسکا می‌تواند به‌دلیل پیشرفت تحصیلی در دانشگاه یا سایر معیارها، به شما تعلق گیرد. معیارهای دیگری که برای اهدای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته می‌شوند، عبارت هستند از:

 • زمینه تحصیلی
 • هویت یا نقش‌های شخصی مانند داشتن خانواده
 • کارهای داوطلبانه
 • مشارکت اجتماعی

در ادامه، با دو مورد از بورسیه‌های این دانشگاه آشنا می‌شویم:

 1. بورسیه Alberta Graduate Excellence Scholarship: برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی تمامی دانشگاه‌های ایالت آلبرتا قابل‌استفاده است. این بورسیه 11000 دلاری، از طرف دولت به متقاضیان واجد شرایط اهدا می‌شود.
 2. بورسیه AU Access to Research Tools Award: به‌صورت سازمانی فراهم شده است و به دانشجویان برتر مقاطع تحصیلات تکمیلی اهدا می‌شود. ارزش این بورسیه، 500 دلار است.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

همان‌طور که پیش از این هم گفتیم، این دانشگاه بخش بزرگی از فعالیت خود را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهد؛ بنابراین دانشجویان می‌توانند به‌راحتی و از محل زندگی خود، در کلاس‌ها شرکت کنند. این موضوع، بخش بسیار بزرگی از هزینه‌های تحصیل دانشجویان را کاهش می‌دهد؛ به همین دلیل نیز AU ، شرایط خاصی را برای خوابگاه دانشجویان فراهم نکرده است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌آتاباسکا‌

81 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی و 73 درصد از دانشجویان کارشناسی‌ ارشد دانشگاه دولتی آتاباسکا، در حین تحصیل خود کار می‌کنند. درصورت تحصیل در این دانشگاه و داشتن اجازه کار در کشور کانادا، می‌توانید در حین برگزاری کلاس‌ها، تا 20 ساعت در هفته کار کنید.

توجه داشته باشید که در طول تعطیلات دانشگاه (مانند تعطیلات تابستانی یا بهاری) امکان کارکردن به‌صورت نامحدود را نیز خواهید داشت؛ بنابراین با کمک دستمزد کار دانشجویی می‌توانید قسمت زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را در این شهر پوشش دهید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند