Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1887
 • رتبه جهانی
  190
 • رتبه کشوری
  11
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  -1
 • مهلت ثبت‌نام
  1 مارس
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه ‌‌RMIT‌ و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن (Royal Melbourne Institute of Technology) یا RMIT یکی از دانشگاه‌های بسیار معتبر برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا است. این دانشگاه در زمینه آموزش حرفه‌ای و شغلی، شهرت بین‌المللی دارد. RMIT هر ساله رشته‌های متنوعی را به دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. در این مطلب همراه ما باشید تا علاوه بر آشنایی با دانشگاه سلطنتی تکنولوژی ملبورن، از شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در این دانشگاه نیز مطلع شوید.

تاریخچه

RMIT، در سال 1887 به‌عنوان کالج کارگران مرد و با هدف ارائه آموزش به کارگران ملبورن تأسیس شد. یک‌سال پس از تاسیس، این دانشگاه کلاس‌های مختلفی را برای مردان و زنان در زمینه مهارت‌های فنی و شغل‌های مختلف مانند معماری، مکانیکی و... ایجاد کرد. RMIT، در نهایت و در سال 1992، از کالج به دانشگاه تغییر کرد و دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن نام گرفت.

اعزام دانشجو به استرالیا تخصص ماست! جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن، در شهر ملبورن واقع در ایالت ویکتوریای کشور استرالیا قرار گرفته است. پردیس اصلی این دانشگاه، در مرکز شهر ملبورن قرار دارد و قسمتی از ساختمان‌های دانشگاه، در ناحیه شمالی هادل گرید واقع شده‌اند؛ علاوه بر این، دو پردیس دیگر این دانشگاه نیز در حومه شهر برانزویک و باندورا قرار گرفته‌اند. پردیس‌های دیگر این دانشگاه در حومه غربی پوینت کوک و سایت تحقیقاتی منطقه گرمپنز همیلتون قرار دارند.

در کنار تمامی این پردیس‌ها، این دانشگاه در کشورهای دیگر جهان نیز مشغول به فعالیت است. یکی از واحدهای دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن، در قاره آسیا و در ویتنام قرار دارد که با نام‌های هانوی و هوشی‌مین شناخته می‌شوند؛ علاوه بر این، این دانشگاه در چین، هنگ کنگ، اندونزی و سنگاپور نیز مشارکت آموزشی دارد و در کشور اسپانیا نیز یک مرکز دیگر تاسیس کرده است.

رنکینگ دانشگاه RMIT

RMIT به‌دلیل برتری در آموزش حرفه‌ای، تحقیقات کاربردی و تعامل با نیازهای صنعت و جوامع در سراسر جهان شهرت دارد. دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن، در رتبه 190 جهان در رتبه‌بندی QS و 11 در بین دانشگاه‌های استرالیا در سال 2023 قرار گرفته است؛ علاوه بر این، رتبه 74 رتبه‌بندی اشتغال فارغ‌التحصیلان در سطح جهانی نیز در اختیار این دانشگاه قرار دارد.RMIT ، رتبه اول در استرالیا، هجدهم در آسیا اقیانوسیه و 43 در سطح جهانی از نظر نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان را دارد؛ همچنین در شراکت با کارفرمایان نیز در رتبه 61 جهانی و سیزده آسیا-اقیانوسیه را کسب کرده است.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه RMIT

دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن، بیش از 97000 دانشجو دارد که حدود 34000 نفر از آنان را دانشجویان بین‌المللی از 230 کشور دنیا تشکیل می‌دهند. این دانشگاه دارای بیش از 9000 کارمند است که در این دانشگاه مشغول به کار هستند؛ علاه بر این، بیش از 456000 فارغ‌التحصیل از 149 کشور دنیا از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند.

حدود 77000 نفر از دانشجویان RMIT، در مقطع آموزش عالی و دیگر دانشجویان، برای آموزش حرفه‌ای در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشکده‌های دانشگاه ‌‌RMIT‌ استرالیا

RMIT، 4 کالج و تعداد زیادی دانشکده دارد که هر کدام از آن‌ها در زمینه خاصی فعالیت می‌کنند. این دانشگاه تقریبا بسیاری از رشته‌های پرطرفدار را در خود جای داده است و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. در جدول زیر، نام هر یک از دانشکده‌های این دانشگاه را می‌توانید مشاهده کنید:


نام دانشکده

دانشکده
حسابداری و سیستم‌های اطلاعاتی

دانشکده
حقوق و تجارت

دانشکده
ارتباطات و رسانه

دانشکده
معماری و طراحی شهری

دانشکده
تکنولوژی‌های محاسباتی

دانشکده
ساخت‌وساز و مدیریت پروژه

دانشکده
هنر

دانشکده
مهندسی

دانشکده
مدیریت

دانشکده
طراحی

دانشکده
مد و منسوجات

دانشکده
علوم

دانشکده
اقتصاد، امور مالی و بازاریابی

دانشکده
بهداشت و علوم زیست‌پزشکی

دانشکده
آموزش

دانشکده
مطالعات جهانی، شهری و جوامع

رشته‌های دانشگاه ‌‌RMIT‌

دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن، یکی از دانشگاه‌های بزرگ استرالیا است و به همین دلیل رشته‌های بسیار متنوعی نیز در مقاطع تحصیلی مختلف به متقاضیان ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید که طیف رشته‌های ارائه‌شده در این دانشگاه بسیار زیاد است و امکان معرفی تمامی آن‌ها وجود ندارد؛ بنابراین برای بررسی لیست کامل این رشته‌ها بهتر است به سایت رسمی دانشگاه RMITمراجعه کنید.‌ در ادامه، تعدادی از این رشته‌ها را در مقاطع تحصیلی مختلف به شما معرفی می‌کنیم:

کارشناسی (Bachelor)

دانشجویان مقطع کارشناسی، می‌توانند در هر یک از رشته‌های زیر مشغول ‌به‌تحصیل در این دانشگاه شوند:


نام رشته

معماری

مهندسی
کامپیوتر

روان‌شناسی

علوم
تغذیه و تکنولوژی

مهندسی
شیمی

معماری
منظر

مهندسی
برق

علوم

علوم
کاربردی

ساخت و ساز

معماری
داخلی

مهندسی
مدیریت

علوم
اجتماعی

علوم
هوایی

ریاضیات

طراحی
شهری

مهندسی
محیط‌زیست

شیمی

حسابداری

مدیریت

هنرهای
زیبا

مد و فشن

نانو
تکنولوژی

امور مالی
و اقتصاد

عکاسی

بهداشت
عمومی

پزشکی

کارآفرینی

مهندسی
مکانیک

حقوق

علوم محیط‌زیست

علوم خلاق

مهندسی
عمران

رسانه

فیزیک

بازاریابی

کارشناسی‌ارشد (Masters)

برخی از رشته‌های این دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی ‌ارشد شامل موارد زیر می‌شود:


نام رشته

معماری و
طراحی

مهندسی
کامپیوتر

شیمی

حسابداری

مهندسی
محیط‌زیست

معماری
منظر

مهندسی
برق

نانو
تکنولوژی

حقوق

بازاریابی

هنرهای
زیبا

مهندسی
مدیریت

پزشکی

مد و فشن

علوم تغذیه

علوم محیط زیست

دکتری (PHD)

این دانشگاه، به دانشجویان مقطع دکتری نیز رشته‌های مختلفی ارائه می‌دهد که بخشی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • معماری طراحی
 • مهندسی کامپیوتر
 • هنر
 • مهندسی برق
 • شیمی
 • مهندسی مدیریت
 • فیزیک
 • مهندسی محیط‌زیست
 • ریاضیات

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه ‌‌RMIT‌

یکی از موارد مهمی که هر فرد برای اخذ پذیرش دانشگاه RMIT‌ باید برررسی کند، شرایط مورد نیاز این دانشگاه است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، باید از سوابق علمی خوبی برخوردار باشند؛ علاوه بر این، یکی دیگر از شرایط اصلی برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه، داشتن مدرک زبان انگلیسی است.

دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن، به‌صورت خاص برای هر یک از رشته‌های خود در مقاطع تحصیلی مختلف، نمره زبان مشخصی را در نظر گرفته است؛ بنابراین هنگام مراجعه به سایت دانشگاه برای بررسی رشته خود، می‌توانید تمامی جزئیات مربوط به آن را به‌راحتی پیدا کنید.

علاوه بر این موارد، دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف، برای تحصیل در دانشگاه دولتی RMIT‌ باید مدرک مقطع پیشین خود را نیز برای دانشگاه ارسال کنند. از آنجا که آماده‌سازی مدارک برای اپلای دانشگاه RMIT‌ بسیار مهم است، در ادامه به‌صورت اختصاصی به بررسی آن می‌پردازیم.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه ‌‌RMIT‌

اولین قدم برای عملی‌کردن تصمیم به تحصیل در دانشگاه، تهیه و جمع‌آوری مدارک موردنیاز برای اپلای است. دانشگاه دولتی RMIT‌ برای پذیرش در هر یک از مقاطع تحصیلی، مدارک خاصی را تعیین کرده است؛ بنابراین بهتر است هر یک از این مقاطع را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم:

کارشناسی (Bachelor)

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی RMIT‌ را دارند، در هنگام ارسال درخواست خود به دانشگاه، باید مدارک زیر را ضمیمه کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ریزنمرات دوره متوسطه؛
 • مدرک دیپلم متوسطه؛
 • مدارک هویتی؛

کارشناسی‌ارشد (Masters)

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد RMIT‌ را دارند، باید در زمان مشخص‌شده مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک معتبر کارشناسی؛
 • ریزنمرات دوره کارشناسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ارائه پرتفولیو برای دانشجویان معماری و هنر؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛

دکتری (PHD)

اگر به دنبال اپلای دانشگاه دولتی RMIT‌ در مقطع دکتری باشید، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 • مدرک کارشناسی‌ارشد؛
 • ریزنمرات کارشناسی‌ارشد؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر؛
 • رزومه؛
 • استادی پلن؛
 • مدرک زبان انگلیسی.

در نظر داشته باشید که ممکن است برای برخی از رشته‌ها، مدارک دیگری نیز موردنیاز باشد؛ بنابراین پیش از هرچیز، حتما صفحه مربوط به رشته خود را بررسی کنید.

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه ‌‌RMIT‌

یکی از مدارک مهمی که دانشجویان برای تمامی مقاطع تحصیلی باید آن را تهیه کنند، مدرک زبان انگلیسی است. از آنجا که زبان رسمی تحصیل و آموزش در دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن انگلیسی است، دانشجویان باید بتوانند تسلط خود را در این زبان اثبات کنند.

دانشگاه دولتی RMIT‌ برای هر یک از رشته‌ها و مقاطع، به‌طور جداگانه حداقل نمراتی را مشخص کرده است؛ اما در جدول زیر، میانگین نمرات موردنیاز برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی معتبر و موردقبول این دانشگاه قابل‌مشاهده است:


نام آزمون

حداقل
نمره

آزمون
آیلتس

نمره 6.5-
حداقل نمره 6 در تمام مهارت‌ها

آزمون
تافل

تافل iBT:  92- حداقل نمره 20 در هر یک از بخش‌ها
تافل PB: 580

آزمون PTE

حداقل
نمره کلی 65 با حداقل 58 در هر مهارت

آزمون CAE

حداقل
نمره کلی 176 -با حداقل 169 در هر مهارت

آزمون CPE

حداقل
نمره کلی 185 -با حداقل 176 در هر مهارت

ددلاین دانشگاه ‌‌RMIT‌

یکی از تاریخ‌های بسیار مهمی که دانشجویان برای دریافت پذیرش دانشگاه‌ها باید به آن توجه کافی داشته باشند، تاریخ ددلاین‌های دانشگاه است. پیشنهاد می‌شود که دانشجویان، حداقل دو هفته پیش از پایان تاریخ ددلاین، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند تا مشکلی برای روند بررسی پرونده آن‌ها ایجاد نشود. تاریخ‌های پذیرش دانشگاه دولتی RMIT در هر یک از نیم‌سال‌های تحصیلی عبارت هستند از:

 •  نیم‌سال اول: 1 مارس؛
 • نیم‌سال دوم: 1 اگوست؛

توجه داشته باشید که ممکن است این تاریخ‌ها برای هر سال تحصیلی تغییر کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه ‌‌RMIT‌

یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه دولتی RMIT هزینه شهریه دانشگاه است. در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل در این دانشگاه، با توجه به مقطع و رشته تحصیلی، متفاوت است؛ علاوه بر این، دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن در هر سال تحصیلی نیز هزینه‌ها را حداکثر تا 7.5٪ افزایش می‌دهد.

به‌طور متوسط هزینه شهریه دانشگاه دولتی RMITدر مقطع کارشناسی بین 29760 تا 43300 دلار استرالیا متغیر است. دانشجویان مقطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری نیز به‌طور متوسط باید 30000 تا 44000 دلار استرالیا برای شهریه خود پرداخت کنند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه ‌‌RMIT‌

دانشگاه دولتی RMIT، برای جبران بخشی از هزینه‌های دانشگاه دانشجویان و حمایت از دانشجویان کم‌بضاعت خود، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم، برای استفاده از بورسیه‌ها اپلای کنند.

از آنجا که بورسیه‌ دانشگاه RMIT برای مقطع کارشناسی بسیار رقابتی است، شانس دریافت بورسیه در این مقطع برای دانشجویان بین‌المللی تقریبا غیرممکن است؛ با این وجود، دانشجویان در مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکتری احتمال بیشتری برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی خواهند داشت.

بورسیه‌های تحصیلی استرالیا بسیار متنوع هستند و می‌توانند بخش زیادی از هزینه شهریه دانشگاه را پوشش دهند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه ‌‌RMIT‌

دانشگاه دولتی RMIT خوابگاه‌های مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. هر یک از این خوابگاه‌ها، شرایط و امکانات مختلفی دارند و به همین نسبت، قیمت‌های آن نیز متفاوت است. در ادامه، تعدادی از این خوابگاه‌ها را معرفی می‌کنیم:

آپارتمان‌های دهکدهRMIT:

این دهکده، شامل چندین مجتمع آپارتمانی است که در مرکز شهر و نزدیک به پردیس‌های برانزویک و باندورا قرار دارند. این خوابگاه، به‌صورت کامل مبله هستند و هزینه اجاره آن‌ها بین 290 تا 470 دلار استرالیا در هفته است.

اتاق‌های اجاره‌ای Hostels:

این اتاق‌ها، شامل فضاهای مبله با امکانات کامل هستند و در نزدیکی پردیس‌ها قرار دارند. برخی از این خوابگاه‌ها، امکانات سرو غذا را نیز به دانشجویان ارائه می‌دهند. هزینه زندگی در این خوابگاه، حدود 140 تا 240 دلار استرالیا در هفته است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه ‌‌RMIT‌

دانشجویان می‌توانند در مدت‌زمان تحصیل خود در دانشگاه، به‌مدت 40 ساعت در دو هفته مشغول به کار دانشجویی در استرالیا شوند؛ البته این شرایط برای زمان تعطیلی دانشگاه متفاوت است و افراد می‌توانند در این زمان‌ها بدون محدودیت زمانی، در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند.

جمع‌بندی

در این مطلب به‌صورت کامل درباره دانشگاه سلطنتی ملبورن، فهرست رشته‌ها و شرایط پذیرش در آن صحبت کردیم. اپلای برای یک دانشگاه خارجی شاید ظاهرا ساده به‌نظر برسد اما درصورت ناآگاهی و فقط با مرتکب‌شدن یک اشتباه، پرونده شما توسط اداره مهاجرت استرالیا رد خواهد شد. برای جلوگیری از این رخداد می‌توانید پیش از هر اقدامی با وکلای باتجربه ما در موسسه آکادمی اپلای تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند