Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1970
 • رتبه جهانی
  415
 • رتبه کشوری
  23
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  3000 دلار
 • مهلت ثبت‌نام
  30 ژوئن و 31 ژانویه
اجازه کار
 • در زمان تحصیل
  دارد
 • پس از فارغ‌التحصیلی
  دارد
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

دانشگاه جیمز کوک (James Cook University) یا (JCU)، یکی از دانشگاه‌های دولتی استرالیا است که در عرصه آموزش و پژوهش، یک دانشگاه پیشرو محسوب می‌شود. این دانشگاه، دارای چندین پردیس دانشگاهی است که هر سال، دانشجویان بین‌المللی و بومی زیادی در آن‌ها مشغول به تحصیل می‌شوند. در این مطلب، به بررسی شرایط اخذ پذیرش دانشگاه جیمز کوک و معرفی کامل این دانشگاه می‌پردازیم.

تاریخچه

در سال ۱۹۵۷، پروفسور جان داگلاس استوری، معاون رئیس دانشگاه کوئینزلند، پیشنهاد کرد که یک کالج دانشگاهی منطقه‌ای، برای ارائه خدمات به مردم کوئینزلند شمالی تأسیس شود. در ۲۷ فوریه ۱۹۶۱، کالج دانشگاهی تاونزویل افتتاح شد. پس از گذشت حدود ۱۰ سال، برای رسیدن به اهداف مرتبط برای کالج تانزویل، قانونی توسط پارلمان کوئینزلند در سال ۱۹۷۰ به‌تصویب رسید که نام این کالج به دانشگاه جیمز کوک تغییر یافت و تاریخ تاسیس این دانشگاه نیز همان سال 1970 ثبت شده است.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه جیمز کوک استرالیا، در شهر تانزویل ایالت کوئینزلند واقع شده است. این دانشگاه، در حقیقت دومین دانشگاه قدیمی کوئینزلند است که پردیس اصلی آن در شهر تانزویل قرار دارد. دیگر پردیس‌های این دانشگاه نیز در کنز و سنگاپور واقع شده‌اند. علاوه بر این، یکی دیگر از پردیس‌های JCU نیز در شهر بریزبین قرار دارد. در اطراف هر کدام از این پردیس‌ها، مناطق بسیار زیبا و چشم‌گیری مانند Great Barrier Reef، جنگل‌های بارانی و ساواناهای شبه‌جزیره کیپ نیویورک وجود دارند که بر جذابیت‌های این دانشگاه افزوده‌اند.

رنکینگ دانشگاه (در استرالیا و در جهان)

JCU، جزء بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در استرالیا به‌شمار می‌رود. این دانشگاه، در سال 2024رتبه 415 در جهان و 23 در استرالیا را ازآن خود کرده است.

تعداد دانشجویان درحال‌تحصیل در دانشگاه

دانشگاه دولتی جیمز کوک، بیش از ۲۱ هزار و ۴۹۸ دانشجو دارد. تعداد بسیار زیادی از دانشجویان JCU از سراسر دنیا، برای تحصیل، به استرالیا سفر می‌کنند.

دانشکده‌های دانشگاه جیمز کوک

دانشگاه دولتی جیمز کوک، دارای ۶ دانشکده است که هر کدام از این دانشکده‌ها، رشته‌های مختلفی را به دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. در جدول زیر، نام هر یک از این دانشکده‌ها مشخص شده است:


نام دانشکده

نام دانشکده

دانشکده هنر، علوم اجتماعی و آموزش

دانشکده بازرگانی و حقوق

دانشکده علوم بهداشت و سلامتی

دانشکده علوم و مهندسی

دانشکده علوم پزشکی و علوم دام‌پزشکی

دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی

رشته‌های دانشگاه جیمز کوک

هریک از دانشکده‌های JCU، رشته‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. هر کدام از این رشته‌ها نیز برای مقاطع تحصیلی مختلفی برنامه‌ریزی شده‌اند. در ادامه، تعدادی از رشته‌های موجود در هر مقطع را به شما معرفی می‌کنیم:

کارشناسی(Bachelor)

رشته‌های دانشگاه دولتی جیمز کوک، در مقطع کارشناسی، بسیار متنوع هستند و دانشجویان می‌توانند طبق علاقه خود، هریک از آن‌ها را برای ادامه‌تحصیل انتخاب کنند. برخی از این رشته‌ها عبارت هستند از:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

هنر

علوم انسانی

مامایی

پزشکی

علوم اجتماعی

خدمات اجتماعی

فیزیوتراپی

مدیریت محیط‌زیست

آموزش

حقوق

گفتاردرمانی

علوم طبیعی

هنرهای خلاق

بازرگانی

روانشناسی

زیست مناطق گرمسیری

رسانه

گردشگری

آسیب‌های گفتاری

زیست شناسی دریایی

مدیریت

حسابداری

کاردرمانی

آبزی‌پروری

زیست شناسی

فناوری اطلاعات

پرستاری

جانورشناسی

دندان‌پزشکی

زیست شناسی سلولی

علوم ورزش

بوم‌شناسی

داروسازی

علوم ملکولی

سلامت عمومی

پزشکی و تحقیق

کارشناسی‌ارشد (Masters)

JCU، بسیاری از رشته‌هایی را که در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد، برای دانشجویان کارشناسی‌ارشد نیز تدارک دیده است و دانشجویان می‌توانند در هر یک از این رشته‌ها ادامه تحصیل دهند. جدول زیر، تعدادی از این رشته‌ها را معرفی کرده است:


نام رشته

نام رشته

نام رشته

نام رشته

هنر

آموزش

مامایی

پزشکی

کارهای اجتماعی

گردشگری بین‌الملل

حسابداری پیشرفته

توسعه جهانی

علوم اجتماعی

سلامت عمومی

MBA

پرستاری

علوم انسانی

خدمات اجتماعی

فیزیوتراپی

مدیریت محیط‌زیست

فناوری اطلاعات

فلسفه

گفتاردرمانی

علوم طبیعی

هنرهای خلاق

زیست شناسی سلولی

روان‌شناسی

داروسازی

آسیب‌های گفتاری

زیست شناسی دریایی

بوم‌شناسی

مدیریت

کاردرمانی

علوم ورزش

جانورشناسی

رسانه

دکتری(PHD)

دانشگاه دولتی جیمز کوک، در مقطع دکتری نیز رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. افراد باید برای تحصیل در این دانشگاه رشته مورد نظر خود را از میان تمامی رشته‌های ارائه‌شده برای مقطع دکتری انتخاب کنند. در جدول زیر، تعدادی از رشته‌های این مقطع را مشاهده می‌کنید:


نام رشته

نام رشته

پزشکی

فناوری اطلاعات

دندان‌پزشکی

بازرگانی

پرستاری

مدیریت

مامایی

علوم

فلسفه

هنر

از آنجا که این دانشگاه، رشته‌های مختلفی به دانشجویان ارائه می‌دهد، بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق در مورد رشته‌های مختلف، سایت رسمی دانشگاه جیمز کوک را بررسی کنید.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه جیمز کوک

دانشگاه جیمز کوک نیز مانند هر دانشگاه دیگری شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان خود وضع کرده است. یکی از این شرایط، داشتن مدرک زبان انگلیسی است. زبان رسمی تحصیل در دانشگاه دولتی جیمز کوک انگلیسی است؛ به همین دلیل تمامی دانشجویان باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند.

یکی دیگر از این، شرایط داشتن رزومه آکادمیک مناسب است. از آنجا که رقابت برای دریافت پذیرش از این دانشگاه بسیار زیاد است، دانشجویان باید معدل و نمرات مناسبی داشته باشند تا بتوانند برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنند.

در نهایت، دانشجویان باید در زمان مقرر، تمامی مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند. این مدارک برای اخذ پذیرش دانشگاه دولتی جیمز کوک بسیار مهم هستند؛ چراکه در صورت وجود هرگونه نقص یا اشتباه در مدارک، امکان ردشدن درخواست وجود خواهد داشت.

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه جیمز کوک

متقاضیانی که قصد اپلای دانشگاه جیمز کوک را دارند، باید بتوانند مدارک مختلفی را پیش از پایان ددلاین، برای دانشگاه ارسال کنند. این مدارک در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت هستند:

کارشناسی (Bachelor)

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی را دارند، باید ۱۲ سال در مدرسه تحصیل کرده باشند؛ در غیر این‌ صورت، باید در دوره Foundation شرکت کنند و پس از آن، به‌طور مستقیم وارد دانشگاه شوند. علاوه بر این، باید مدارک زیر را نیز برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک زبان انگلیسی
 • ریزنمرات دوره متوسطه

کارشناسی‌ارشد (Masters)

افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشگاه دولتی جیمز کوک را دارند، باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • مدرک معتبر کارشناسی
 • ریزنمرات دوره کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • ارائه پرتفولیو برای دانشجویان معماری و هنر
 • انگیزه‌نامه

دکتری (PHD)

JCU، در مقطع دکتری نیز دانشجویان را پذیرش می‌کند. این افراد، باید در تاریخ تعیین‌شده مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنند:

 • مدرک کارشناسی‌ارشد
 • ریزنمرات کارشناسی‌ارشد
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه‌نامه
 • ارائه مقاله‌‌های تحقیقاتی معتبر
 • رزومه
 • مدرک زبان انگلیسی

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه جیمز کوک

داشتن مدرک زبان انگلیسی، برای دریافت پذیرش در دانشگاه دولتی جیمز کوک بسیار مهم است؛ بنابراین دانشجویان باید بتوانند در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی شرکت و حداقل نمره موردنیاز دانشگاه را کسب کنند.

نمره زبان موردنیاز برای رشته‌های مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری متفاوت است؛ بنابراین بهتر است برای دریافت اطلاعات کامل‌تر راجع‌به رشته موردنظر، به سایت رسمی دانشگاه جیمز دولتی کوک سر بزنید.

جدول زیر تعدادی از این رشته‌ها را به‌همراه نمره موردنیاز آن‌ها نشان می‌دهد:

رشته‌های شماره ۱ شامل:


کارشناسی علوم

کارشناسی تکنولوژی زیستی

کارشناسی علوم اجتماعی

کارشناسی بازرگانی

کارشناسی مهندسی

کارشناسی صنایع خلاق

کارشناسی علوم پیشرفته

کارشناسی زبان

کارشناسی اقتصاد

کارشناسی علوم و محیط‌زیست

کارشناسی روزنامه‌نگاری چندرسانه‌ای

کارشناسی فن‌آوری اطلاعات

کارشناسی زمین‌شناسی

کارشناسی روان‌شناسی

کارشناسی هنرهای رسانه

رشته‌های شماره ۲ شامل:


کارشناسی ورزش و علوم ورزشی

کارشناسی علوم آزمایشگاهی

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی علوم زیست‌پزشکی

کارشناسی علوم پزشکی

کارشناسی حقوق

رشته‌های شماره ۳ شامل

 1. کارشناسی جراحی دندان‌پزشکی
 2. کارشناسی جراحی
 3. کارشناسی پزشکی


نام آزمون

رشته‌های شماره 1

رشته‌های شماره 2

رشته‌های شماره 3

آزمون آیلتس

نمره کل ۶

نمره کل ۵/۶

نمره کل ۷

آزمون تافل IBT

۷۹- نمره ۱۹ در مهارت نوشتن

۹۰- نمره ۲۱ در مهارت نوشتن

۱۰۰- نمره ۲۳ در مهارت نوشتن

آزمون PTE آکادمیک

۵۷

۶۴

۷۲

ددلاین دانشگاه جیمز کوک

دانشگاه دولتی جیمز کوک، در دو نوبت دانشجو می‌پذیرد؛ بنابراین افراد باید پیش از پایان ددلاین مشخص‌شده، مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند. این تاریخ‌ها عبارت هستند از:

 • ترم اول: ۳۰ ژوئن
 • ترم دوم: ۳۱ ژانویه

هزینه تحصیل در دانشگاه جیمز کوک

به‌طور متوسط، هزینه تحصیل در JCU برای دانشجویان ۲۷ تا ۳۳ هزار دلار در سال است. بیشترین هزینه برای دانشجویان رشته مهندسی و علوم و کمترین هزینه برای دانشجویان هنر و آموزش است.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه جیمز کوک

دانشگاه دولتی جیمز کوک، بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان فراهم کرده است. با وجود ارائه‌ی این بورسیه‌ها از سوی دانشگاه، رقابت بسیار شدیدی برای دریافت آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین فقط دانشجویانی که از سطح علمی بالا و معدل مناسبی برخوردار باشند، می‌توانند برای دریافت بورسیه‌ دانشگاه جیمز کوک اقدام کنند. این بورسیه‌ها معمولا بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار هستند.

علاوه بر این کمک‌هزینه‌ها، دانشجویان باید هزینه مسکن، خوردوخوراک، حمل‌ونقل و... را نیز مدنظر قرار دهند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه جیمز کوک

بسیاری از دانشجویان، مخصوصا دانشجویان بین‌المللی، ترجیح می‌دهند که برای کاهش هزینه‌های زندگی خود در حین تحصیل، در خوابگاه ساکن شوند. دانشگاه دولتی جیمز کوک، خوابگاه‌های مختلفی را در داخل و خارج پردیس دانشگاه تهیه کرده است. ۷ تا از خوابگاه‌های دانشگاه جیمز کوک، در داخل پردیس‌های دانشگاهی در تانزویل قرار گرفته‌اند. این خوابگاه‌ها، ظرفیت بیش از ۱۳۰۰ دانشجو را دارند. خوابگاه‌های خارج از دانشگاه نیز بسیار نزدیک به ساختمان دانشگاه هستند و مکان‌های مناسبی برای اسکان دانشجویان به شمار می‌روند.

تمامی خوابگاه‌ها، به‌صورت کاملا مبله هستند و حمایت ۲۴ ساعته دانشگاه نیز به دانشجویان ارائه می‌شود. هر کدام از این خوابگاه‌ها، شرایط مختلفی دارند که هزینه اجاره آن‌ها نیز به همان نسبت متفاوت است. برخی از دانشگاه‌ها نیز ۳ وعده غذایی برای دانشجویان سرو می‌کنند. هزینه اجاره این خوابگاه‌ها بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار در هفته، با توجه به امکانات آن‌ها، است.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه جیمز کوک

دانشجویانی که در کشور استرالیا تحصیل می‌کنند، اجازه دارند به مدت ۴۰ ساعت در دو هفته، در حین تحصیل، مشغول به کار باشند؛ البته این افراد در زمان تعطیلات دانشگاه یا تعطیلات رسمی، می‌توانند بدون داشتن محدودیت زمانی نیز کار کنند. امکان کار ضمن تحصیل استرالیا، یک فرصت ایده‌آل برای دانشجویان است تا بتوانند با دریافت دستمزد کار دانشجویی خود، بخشی از هزینه‌های زندگی را پوشش دهند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند