Search
Close this search box.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

کشور
ایالت/شهر (منطقه)
اطلاعات دانشگاه
 • نوع موسسه
  دولتی
 • سال تاسیس
  1966
 • رتبه جهانی
  251
 • رتبه کشوری
  18
 • هزینه خوابگاه (سالیانه)
  24000 دلار
 • شهریه سالانه (تقریبی)
  35000
 • مهلت ثبت‌نام
  ترم فرد تا ۲۲ فوریه، ترم زوج تا ۱۰ جولای
دانشکده‌ها
درباره دانشگاه

آشنایی با دانشگاه کرتین استرالیا و شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه دولتی کرتین (Curtin University)، یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های استرالیا است. این دانشگاه، در سال ۱۹۶۶ پایه‌گذاری شده است. بر اساس رنکینگ تایمز، این دانشگاه در سال ۲۰۲۲، بین یک درصد دانشگاه خوب جهان قرار داشته است و رتبه ۳۶ را در بین دانشگاه‌های جهان دارد. دانشگاه سراسری کرتین، سالانه پذیرای حدود ۷ هزار دانشجوی خارجی، از کشورهای مختلف جهان و در رشته‌های متنوع تحصیلی است. پردیس مرکزی دانشگاه، در منطقه‌ی بنتلی و پرث (Perth)، در غرب استرالیا، واقع شده است. کرتین، پردیس‌هایی نیز در کشورهای مالزی، سنگاپور، موریس (Mauritius) و شهر دوبی دارد. ما در این مقاله به بررسی دانشگاه دولتی کرتین و شرایط اخذ پذیرش از آن می‌پردازیم.

تاریخچه

نام دانشگاه دولتی کرتین که در گذشته دانشگاه صنعتی کرتین یا موسسه‌ی تکنولوژی غرب استرالیا هم نامیده می‌شد، از اسم جان کرتین، نخست‌وزیر استرالیا در سال‌های ۱۹۴۱-۱۹۴۵ گرفته شده است و با داشتن حدود ۶۰ هزار دانشجو، بزرگ‌ترین دانشگاه غرب استرالیا به‌شمار می‌رود.

اعزام دانشجو به استرالیا تخصص ماست! جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

این دانشگاه، در سال ۱۹۶۶ تحت عنوان موسسه‌ی تکنولوژی غرب استرالیا، تأسیس و سپس در سال ۱۹۸۶، با تصویب پارلمان غرب استرالیا، به دانشگاه صنعتی کرتین تبدیل شد. پس از آن تاریخ، دانشگاه سراسری کرتین، وارد مسیر توسعه شد و با ایجاد پردیس‌هایی در کشورهای دیگر، با بیش از ۹۰ دانشگاه در ۲۰ کشور جهان قراردادهای همکاری امضاء کرد.

در سال ۲۰۱۰، این دانشگاه، عنوان «صنعتی» را از نام خود برداشت و دانشگاه سراسری کرتین (Curtin University) نام گرفت.

موقعیت جغرافیایی

پردیس اصلی دانشگاه دولتی کرتین، در منطقه بنتلی (Bentley)، حدود ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر پرث، در غرب استرالیا، قرار دارد. این دانشگاه، سه پردیس کوچک‌تر نیز در متروپولین پرث ساخته است؛ علاوه بر پردیس‌های داخل استرالیا، دانشگاه سراسری کرتین، پردیس‌های دیگری نیز در کشورهای مالزی، سنگاپور، موریس (Mauritius) و شهر دوبی دارد.

پردیس دوبی، در سال ۲۰۱۷ تأسیس‌شده است. این پردیس، از واحد‌های درسی و ساختار آموزشی موجود در پردیس مرکزی کرتین استفاده می‌کند. مدارک تحصیلی پردیس دوبی، موردتأیید دانشگاه دولتی کرتین و دولت امارات است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا این مطلب را بخوانید.

پردیس مالزی، در شهر میری (Miri) قرار دارد و بزرگ‌ترین پردیس بین‌المللی دانشگاه دولتی کرتین است. ساخت‌وساز پردیس مالزی، در سال ۱۹۹۹ شروع شد و بازگشایی این مجموعه در سال ۲۰۰۲ اتفاق افتاد. این پردیس بین‌المللی، سالانه حدود ۳۵۰۰ تا ۴ هزار دانشجو را از ۴۵ کشور جهان جذب می‌کند.

پردیس سنگاپور این دانشگاه، در سال ۲۰۰۸ تأسیس ‌شده است. این پردیس نیز ساختار آموزشی و واحدهای درسی مشابهی با پردیس بنتلی به دانشجویان ارائه می‌کند.

دانشگاه دولتی کرتین، چهارمین پردیس بین‌المللی خود را در سال ۲۰۱۸ در موریس افتتاح کرد. این پردیس نیز دوره‌های مختلفی را به دانشجویان خود از سراسر جهان ارائه می‌کند.

به‌این‌ترتیب دانشگاه سراسری کرتین، به معنای واقعی کلمه، یک دانشگاه بین‌المللی است، بنابراین همین حالا با مشاوره رایگان آکادمی اپلای می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اقدام کنید.

رنکینگ دانشگاه

در سال ۲۰۲۲، رنکینگ برترین دانشگاه‌های جهان تایمز(Times Higher Education World University Rankings 2022)، ۳۷ دانشگاه از کشور استرالیا را نی در خود جای داد که دانشگاه سراسری کرتین، با رتبه‌ی ۲۵۱ تا ۳۰۰ در جهان و رتبه ۱۸ در استرالیا، یکی از این دانشگاه‌ها بود.

این دانشگاه، در رتبه‌بندی موضوعی، عملکرد بهتری دارد و در رشته‌ی معدن و مهندسی معدن، به ترتیب، صاحب رتبه‌های دوم و پنجاهم جهان است (رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان، QS, 2021).

بهتر است بدانید که دانشگاه سراسری کرتین، در رتبه‌بندی ARWU 2021 نیز جزو یک درصد بالای دانشگاه‌های خوب جهان قرارگرفته است.

تعداد دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه

دانشگاه کرتین استرالیا، محل تحصیل حدود ۶۰ هزار دانشجو است. ۱۲ هزار و ۷۹۴ نفر از دانشجویان ثبت‌نامی کرتین در سال ۲۰۲۱، خارجی بوده‌اند. این دانشگاه، با داشتن چهار پردیس در خارج از کشور، به لحاظ جغرافیایی نیز بین‌المللی محسوب می‌شود. این پردیس‌ها نیز، در کنار پردیس مرکزی، پذیرای دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف جهان هستند.

دانشکده‌های دانشگاه کرتین استرالیا

دانشگاه سراسری کرتین، از بدو تأسیس، همواره به دنبال رشد و توسعه‌ی خود بوده است و در حال حاضر نیز شامل پنج دانشکده و سه مدرسه در زمینه‌های مختلف علوم می‌شود. این دانشکده‌ها و مدارس، به شرح زیر هستند:


ردیف

دانشکده

1

دانشکده تجارت و حقوق

2

دانشکده علوم بهداشت

3

دانشکده انسان‌شناسی

4

دانشکده علوم و مهندسی

5

دانشکده مطالعات بومی

6

مدرسه طراحی و ساخت‌وساز

7

مدرسه رسانه، هنرهای خلاق و مطالعات اجتماعی

8

مدرسه زمین و علوم سیاره‌

رشته‌های دانشگاه کرتین استرالیا

Curtin University، بیش از ۲۶۹ دوره‌ی مختلف در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری به دانشجویان پیشنهاد می‌دهد. در ادامه، مهم‌ترین سرفصل‌های رشته‌های مختلف را در این مقاطع بیان می‌کنیم:

کارشناسی(Bachelor) :

در مقطع لیسانس دانشگاه سراسری کرتین، دانشجویان می‌توانند در زمینه‌ها‌ی مختلفی به تحیل بپردازند که هر کدام از این زمینه‌ها نیز گاه بیش از ۱۰ رشته تحصیلی را در دل خود جای داده‌اند. در جدول زیر، عناوین و سرفصل‌های کلی رشته‌های مختلف را مشاهده می‌کنید:


ردیف

سرفصل‌های کلی رشته‌های دوره لیسانس

1

کشاورزی، محیط‌زیست و توسعه پایدار

2

معماری و عمران

3

هنر و صنعت خلاقیت

4

تجارت، مدیریت و حقوق

5

فرهنگ، زبان و مطالعات بومی

6

آموزش

7

مهندسی و معدن

8

بهداشت

9

آی‌تی و کامپیوتر

10

فیزیک و ریاضیات

کارشناسی ارشد(Masters) :

در دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه دولتی کرتین، امکان تحصیل در ۱۶۶ دوره مختلف فراهم است. سرفصل‌های کلی رشته‌های دوره‌ی کارشناسی ارشد به شرح ذیل هستند:


ردیف

سرفصل‌های کلی رشته‌های دوره کارشناسی ارشد

1

حسابداری و تجارت

2

معماری و طراحی

3

هنر و صنعت خلاقیت

4

مطالعات تجارت و مدیریت

5

طراحی

6

آموزش و تدریس

7

مهندسی و معدن

8

بهداشت و داروسازی

9

آی‌تی و کامپیوتر

10

فیزیک و ریاضیات

11

حقوق

12

پرستاری

13

علوم انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی

دکتری(PHD) :

در مجموع، ۶۸ دوره‌ی مختلف در مقطع دکترای این دانشگاه وجود دارد. برای اطلاع دقیق از این دوره‌ ‌ها، می‌توانید به آدرس وب‌سایت curtin.edu.au مراجعه کنید.

سرفصل‌های کلی رشته‌های دکتری دانشگاه دولتی کرتین، به‌شرح زیر هستند؛ البته در نظر داشته باشید که هر کدام از این سرفصل‌ها، زیررشته‌های مرتبط با خود را شامل می‌شوند:


ردیف

سرفصل‌های کلی رشته‌های دوره دکتری

1

مطالعات بومی

2

تجارت و حقوق

3

علوم بهداشت

4

علوم انسانی

5

علوم پایه و مهندسی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه کرتین

دانشگاه‌ سراسری کرتین استرالیا، در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا، دانشجوی خارجی جذب می‌کند. شرایط لازم برای هر رشته و مقطع ممکن است با دوره‌ی دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین اگر قصد اپلای دانشگاه کرتین را دارید، ابتدا مشخص کنید که برای کدام دوره می‌خواهید اقدام کنید، تا بتوانید مدارک و شرایط لازم را تهیه کنید. شرایط اپلای این دانشگاه برای مقاطع مختلف به شرح ذیل است:

 1. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی :
  در دانشگاه‌های استرالیا، در دوره لیسانس، خواندن دو رشته هم‌زمان خیلی مرسوم است. دانشجویان معمولاً دو رشته در زمینه هنر، علوم یا هنر و حقوق یا تجارت و مهندسی را به‌صورت ترکیبی می‌خوانند. کارشناسی در این کشور معمولاً سه سال طول می‌کشد؛ اما در حالت‌های خاص یا خواندن هم‌زمان دو رشته، ممکن است کمی بیش‌تر نیز زمان ببرد؛ دانشگاه سراسری کرتین نیز از این قاعده مستثنی نیست. تمامی دانش‌آموزان خارجی، پس از پایان دیپلم ۱۲ ساله و به‌شرط داشتن حداقل ۱۸ سال تمام، می‌توانند برای دوره کارشناسی دانشگاه‌ دولتی کرتین اقدام کنند.
 2. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی‌ارشد :
  اپلای دانشگاه دولتی کرتین، جهت ورود به دوره کارشناسی‌ارشد نیز امکان‌پذیر هست. این دوره، بسته به رشته تحصیلی شما، یک تا دو سال زمان می‌برد. در این دوره، شانس بیش‌تری نسبت به دوره کارشناسی برای گرفتن بورسیه وجود دارد. برای ورود به دوره کارشناسی‌ارشد، باید مدرک کارشناسی و ریزنمرات آن را ارائه کنید؛ همچنین باید معدل‌تان نیز بالای ۱۳ تا ۱۴ باشد.
 3. شرایط پذیرش در مقطع دکتری :
  دوره‌ی دکترا در این دانشگاه، معمولاً سه یا چهار سال طول می‌کشد؛ اگرچه در برخی رشته و تحت شرایط خاص امکان، گرفتن دکتری در ۲ سال نیز وجود دارد. علاوه بر شرایط لازم برای کارشناسی‌ارشد، از دیگر شرایط اختصاصی دوره دکترا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 •  ارائه مدرک فوق‌لیسانس به‌همراه ریزنمرات
 • داشتن معدل بالای ۱۳ در کارشناسی‌ارشد
 • رزومه تحقیقاتی قوی
 • پایان‌نامه دوره کارشناسی‌ارشد
 • داشتن پلن مطالعاتی یا پروپوزال قوی
 • داشتن استاد راهنما

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کرتین

برای اخذ پذیرش دانشگاه کرتین، قبل از هر چیز، اگر در مقطع روزانه‌ی دانشگاه‌های دولتی تحصیل کرده‌اید، باید مدارک تحصیلی خود را آزاد و ترجمه کنید؛ البته مدرک تحصیلی، تنها مدرک لازم برای اپلای نیست.

در ادامه، فهرستی از مدارک لازم را برای تحصیل در دانشگاه دولتی کرتین ارائه خواهیم کرد که لازم است تا قبل از ددلاین دانشگاه آن‌ها را تهیه کنید؛ چون ممکن است تهیه برخی از این مدارک زمان‌بر باشد. مدارک موردنیاز عبارت‌ هستند از:


مدرک زبان

حداقل نمره زبان لازم برای تحصیل در دانشگاه کرتین

تافل

حداقل ۶۸ به‌شرط نمرات رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ و لیسنینگ بالای ۲۱، ۱۸، ۱۳ و ۱۳ (برخی دوره‌ها نمرات بالاتری لازم دارند)

آیلتس

حداقل ۶ به‌شرط اینکه در همه حوزه‌ها نمره بالای ۶ باشد( برخی دوره‌ها ممکن است نیازمند نمره‌ی بالاتری باشند)

PTE

حداقل ۵۰ به‌شرط بالای ۵۰ بودن همه نمرات ( برخی دوره‌ها ممکن است نیازمند نمره‌ی بالاتری باشند)

CAE

حداقل ۱۶۹ به‌شرط بالای ۱۶۹ بودن در هر گروه ( برخی دوره‌ها ممکن است نیازمند نمره‌ی بالاتری باشند)

کارشناسی (Bachelor)

 • ترجمه مدرک تحصیلی دیپلم به‌همراه ریزنمرات
 • پرکردن فرم اپلای دانشگاه
 • مدرک زبان معتبر با نمره قابل‌قبول
 • نمرات آزمون SAT یا ACT، درصورتی‌که برای رشته مدنظر شما لازم باشد
 • گواهی تمکن مالی
 • گذرنامه
 • ترجمه سند ازدواج

کارشناسی ارشد (Masters)

 • ارائه مدرک لیسانس و ریزنمرات، به‌صورت ترجمه رسمی
 • پرکردن فرم اپلای دانشگاه
 • مدرک زبان با نمره‌ی قابل‌قبول
 • پروپزال
 • نامه درخواست
 • رزومه
 • نمرات آزمون GRE یا آزمون GMAT، درصورتی‌که برای رشته مدنظر شما لازم باشد
 • مدارک تمکن مالی
 • گذرنامه

دکتری (PHD)

 • ارائه مدرک لیسانس، فوق‌لیسانس و ریزنمرات به‌صورت ترجمه رسمی
 • پرکردن فرم اپلای دانشگاه
 • آیلتس ۵/۶ به بالا یا مدارک زبان معتبر موردتایید در دانشکده‌ی موردنظر
 • پروپوزال
 • نامه درخواست
 • رزومه
 • نمره GMAT حداقل ۵۹۰ یا GRE حداقل ۳۰۵
 • نمرات SAT/ACT یا GRE/GMAT، درصورتی‌که برای رشته مدنظر شما لازم باشد
 • توصیه‌نامه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • با توجه به رشته موردنظر، نمونه‌ی تحقیق، نوار مصاحبه و...
 • مدارک تمکن مالی
 • گذرنامه

مدارک زبان معتبر برای دانشگاه کرتین

حداقل نمرات زبان موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه Curtin University به‌شرح زیر هستند. توجه کنید که این نمرات، حداقلی هستند و ممکن است از یک دوره به دوره‌ی دیگر متفاوت باشند؛ بنابراین حتماً به شرایط کورسی که انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید:

ددلاین دانشگاه کرتین

هر ساله،امکان اپلای برای دو ترم دانشگاه دولتی کرتین فراهم است. ددلاین اپلای، برای مقاطع مختلف یکسان نیست و شرایط خاصی دارد؛ هم‌چنین در هر سال ممکن است زمان‌ها چند روز جابجا شوند یا برای دانشکده‌های مختلف متفاوت باشند.

بهترین راه برای اطلاع از ددلاین‌ها، مراجعه به سایت رسمی دانشگاه کرتین به آدرس « www.curtin.edu.au» است.

 • ددلاین دانشگاه سراسری کرتین برای مقطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی


ترم ورودی

ددلاین حدودی لیسانس

ددلاین حدودی فوق‌لیسانس

ترم 1

۲۲ فوریه

۲۲ فوریه

ترم 2

۱۰ جولای

۱۰ جولای

نتایج اپلای دانشگاه برای مقطع لیسانس ،حدود دو هفته بعد از اپلای و برای کارشناسی‌ارشد، ۴ تا ۸ هفته بعد از اقدام شما مشخص خواهد شد؛ اما نتایج دکتری ممکن است ۸ تا ۱۲ هفته به طول بیانجامد.

هزینه تحصیل در دانشگاه کرتین

دانشجویان خارجی، برای اپلای دانشگاه دولتی کرتین، باید ۱۰۰ دلار استرالیا بپردازند، پس از اخذ پذیرش دانشگاه نیز، به‌غیراز هزینه خوابگاه یا اسکان و دیگر هزینه‌های زندگی، بسته به هر دوره، شهریه پرداخت خواهند کرد. در جدول زیر، حداقل و حداکثر شهریه پرداختی در مقاطع مختلف را مشاهده می‌کنید:


مقطع تحصیلی

مقدار شهریه سالانه

لیسانس

۶۴/۲۹ تا ۵۷/۳۶ هزار دلار استرالیا

تحصیلات تکمیلی

۹۱/۲۷ تا ۶/۴۳ هزار دلار استرالیا

دکترا

۲۸ هزار تا ۳۹ هزار دلار استرالیا

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کرتین

اکثر بورسیه‌های دانشگاه دولتی کرتین، برای مقاطع تحصیلات تکمیلی است. این بورسیه‌ها، شامل شهریه، هزینه سفر یا پوشش کل هزینه‌های زندگی می‌شود. برخی از این بورسیه‌ها نیازمند اقدام جداگانه هستند و برخی نیز، با فرایند ثبت‌نام در دانشگاه، به‌طور خودکار برای فرد در نظر گرفته می‌شوند.

دانشجویان بین‌المللی لیسانس می‌توانند برای اسکالرشیپ‌های زیر اقدام کنند:

 1. بورسیه تحصیلی کرتین برای دانشجویان بین‌المللی لیسانس
 2. بورسیه انجمن چین (CSC)

و سایر بورسیه‌ها که می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه از آن‌ها اطلاع پیدا کنید.

دانشگاه Curtin University، بورسیه‌های زیر را به دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارجی پیشنهاد می‌کند:

 1. بورسیه دولت استرالیا: این بورسیه، توسط دولت استرالیا، به دانشجویان ممتاز کشورهای درحال‌توسعه که به دنبال تحصیل و تحقیق در این کشور باشند، تعلق می‌گیرد.
 2. بورسیه و کمک هزینه‌ی تلاش: این بورسیه بسیار رقابتی نیز توسط دولت پیشنهاد می‌شود و به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.
 3. دیگر بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌ها: بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که بعد از ورود به دانشگاه و اثبات استعدادهایتان، از طرف دانشکده‌های مختلف به شما تعلق خواهد گرفت.

برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا، باید شایستگی‌ها و شرایط تحصیلی موردنیاز برای آن را داشته باشید. معمولاً رزومه تحقیقاتی قوی، معدل خوب، نمره‌ی زبان بالا و سایر توانمندی‌های تحصیلی، شانس شما را برای دریافت بورسیه دانشگاه کرتین افزایش می‌دهند.

شرایط استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کرتین

دانشجویان بین‌المللی، برای سکونت در این کشور، امکان استفاده از خوابگاه‌های خودگران وابسته به دانشگاه یا منازل و هتل‌های طرف قرارداد با دانشگاه Curtin University را دارند و علاوه بر این، می‌توانند برای اجاره منازل خصوصی نیز اقدام کنند. ازجمله اقامتگاه‌های داخل دانشگاه کرتین می‌توان به ویکری هوس، گیلد هوس، اریکا آندروود هوس اشاره کرد. خوابگاه‌های دان واتس و جورج جیمز نیز خارج از محوطه‌ی دانشگاه قرار دارند. این خوابگاه‌ها، معمولا آپارتمان‌هایی با ۶ تا ۸ اتاق هستند و هزینه‌های آن‌ها نیز در حدود ۱۷۵ دلار در هفته است.

آپارتمان‌هایی نیز وجود دارند که طرف قرارداد با دانشگاه هستند و می‌توانید با ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه یکی از اتاق‌های آن‌ها را اجاره کنید.

شرایط کار حین تحصیل برای دانشجویان دانشگاه کرتین

دانشجویان بین‌المللی دانشگاه سراسری کرتین در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، فقط اجازه کار پاره‌وقت را خواهند داشت؛ اما دانشجویان دکتری می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت مشغول به کار شوند. مدت‌زمان مجاز برای کار ضمن تحصیل در استرالیا (پاره‌وقت) حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در طول‌ترم است. بااین‌حال، در تعطیلات بین دو ترم این محدودیت برداشته می‌شود.

بد نیست این را هم بدانید که دانشگاه دولتی کرتین، دانشجویان بین‌المللی را برای پیدا کردن شغل مناسب راهنمایی می‌کند.

نمایش بیشتر

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب رشته و دانشگاه متناسب با شرایط شما ، لطفا این فرم را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • هنوز دیدگاهی برای این صفحه ثبت نشده است. دیدگاه اول را ثبت کنید.
 • افزودن دیدگاه
  آدرس

  به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند