اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

کشور انگلستان با داشتن دانشگاه‌های پیشرفته و مؤسسات آموزشی مهم، یکی از مقاصد موردعلاقۀ دانشجویان بین‌المللی بوده است. ویزای تحصیلی انگلیس به شما امکان تحصیل در این کشور را می‌دهد. هم‌چنین می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی روند دریافت اقامت دائم و پاسپورت انگلستان را نیز آغاز کنید.

ویزای تحصیلی انگلستان
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزای تحصیلی انگلیس

دولت انگلستان چند راه مختلف برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور قرار داده است. در ادامه به معرفی تعدادی از انواع ویزای تحصیلی انگلیس می‌پردازیم:

ویزای دانشجویی

برای شرکت در دوره‌های دانشگاهی و دریافت ویزای دانشجویی باید حداقل ۱8 سال سن داشته باشید. این نوع ویزا بیشتر برای شرکت در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صادر می‌شود.

ویزای دانشجویی کوتاه‌مدت

ویزای دانشجویی کوتاه‌مدت برای داوطلبانی است که قصد دارند در دوره‌های ۶ تا ۱۱ ماهه زبان انگلیسی شرکت کنند.

ویزای دانش‌آموزی انگلستان 

متقاضیان ۴ تا ۱۷ سال، می‌توانند برای دریافت ویزای دانش‌آموزی جهت تحصیل در مدارس انگلستان درخواست دهند. برای این نوع ویزا رضایت‌نامه والدین الزامی است.

 برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقالۀ بررسی ویزای دانش‌آموزی انگلستان را مطالعه کنید.

ویزای بازدیدکننده

اگر دوره آموزشی مدنظرتان کمتر از شش ماه طول می‌کشد، برای شرکت در آن لازم است ویزای بازدیدکننده دریافت کنید. دانشجویان (از جمله دانشجویان اتحادیۀ اروپا و سایر کشورهای واجد شرایط)، برای شرکت در دوره‌های کمتر از شش ماه به ویزا نیاز ندارند؛ اما دانشجویان برخی از کشورها مانند ایران برای گذراندن آن در بریتانیا باید این ویزا را دریافت کنند.

نکته: با ویزای توریستی می‌توانید به انگلستان سفر کرده و سپس برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

برای تحصیل در انگلستان از راه‌های زیر می‌توانید، اقدام کنید:

۱) دریافت ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلیس (برای ۶ تا ۱۱ ماه): این ویزا برای داوطلبانی است که قصد شرکت در یک دورۀ کوتاه زبان انگلیسی یا یک دورۀ کوتاه تحقیقاتی را دارند.

۲) ویزای دانشجویی Tier 4 (عمومی): این ویزا مختص دانشجویانی است که جهت دریافت یک مدرک دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) ثبت‌نام می‌کنند. ویزای دانشجویی Tier 4  انگلیس، مدت‌زمان ثابتی ندارد و اعتبار آن به اندازۀ دورۀ تحصیلی شما است.

شرایط عمومی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس به شرح زیر است:

 

 • مدرک زبان SELT، CEFR B2
 • اثبات تمکن مالی
 • دعوت‌نامه

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دانشجویی انگلیس، به شرح زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست؛
 • مدارک هویتی شامل کارت ملی و شناسنامه؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • ۱ قطعه عکس پاسپورتی؛
 • ترجمه ریز نمرات (برای دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)؛
 • اثبات تمکن مالی؛
 • رضایت‌نامه والدین (اگر کمتر از ۱۸ سال سن دارید)؛
 • گواهی سلامت پزشکی؛
 • توصیه‌نامه (مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • دعوت‌نامه
 • مدرک زبان با حداقل نمره تعیین شده
فرم ارزیابی تحصیلی

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس، باید به ترتیب مراحل زیر پیش بروید:

 1. آماده‌سازی مدارک ضروری + مدارک مالی
 2. ترجمه رسمی تمامی مدارک
 3. پرداخت مبلغ شهریه (در صورت نیاز)
 4. بررسی کنید که تمام جزئیات CAS (نامه پذیرش) شما درست باشند؛
 5. تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزا
 6. مکانی را برای دریافت اجازۀ اقامت بیومتریک (BRP) تعیین کنید؛
 7. مدارک و اطلاعات بیومتریک خود را ارسال کنید؛
 8. اجازۀ اقامت بیومتریک (BRP) خود را در بریتانیا دریافت کنید.

هزینه ویزای تحصیلی انگلیس

هزینه درخواست ویزای تحصیلی در صورتی که داوطلب خارج از انگلستان باشد ۳۴۸ پوند است؛ اما اگر متقاضی مقیم کشور انگلستان بوده و درخواست تمدید یا تغییر ویزای خود به ویزای دانشجویی را داشته باشد هزینه آن ۴۷۵ پوند خواهد بود.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس

علاوه بر هزینۀ ویزا، باید ثابت کنید که دارای تمکن مالی برای تحصیل در انگلیس هستید  یا به زبان ساده‌تر، پول کافی برای تأمین هزینه‌های اقامت خود را دارید:

 • حداقل ۱۲۶۵ پوند در ماه در صورت تحصیل در لندن (تا ۹ ماه).
 • حداقل ۱۰۱۵ پوند در ماه در صورت تحصیل در خارج از لندن (تا ۹ ماه).

در جدول زیر، میانگین هزینۀ زندگی در انگلیس، به‌طور کلی بررسی شده است:

uk student visa

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان هزینه‌های زندگی دانشجویی به شهر محل زندگی شما بستگی دارد. در شهرهایی مانند لندن، هزینه‌های زندگی ماهانه حداقل ۱۵۰۰ یورو (۱۳۶۰ پوند) تخمین زده می‌شود. در شهرهای کوچک‌تر این رقم به  ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو (۶۳۵ تا ۱۰۴۰ پوند) در ماه کاهش پیدا می‌کند.
هزینۀ اقامت دانشجویی آپارتمان یک‌خوابه خارج از مرکز شهر: ۶۱۰ پوند در ماه/ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر: ۷۴۰ پوند در ماه/ آپارتمان سه‌خوابه خارج از مرکز شهر: ۹۷۵ پوند در ماه/ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر: ۱۲۵۵ پوند در ماه + شارژ ساختمان، ماهانه ۹۰ تا ۱۶۰ پوند می‌شود.
هزینۀ غذا در انگلستان ۱ قرص نان: ۱ پوند/ ۱ لیتر شیر: ۰.۹۰ پوند/ ۱۲ تخم مرغ: ۱.۹۵ پوند/ ۱ کیلوگرم پنیر محلی: ۵.۶۰ پون/ ۱ کیلوگرم سیب: ۱.۸۰ پوند/ ۱ کیلوگرم موز: ۱.۱۰ پوند/ ۱ وعدۀ غذایی در رستوران‌های مقرون به صرفه: ۱۲ پوند
هزینۀ حمل‌ونقل قطار: ۳۰ درصد تخفیف برای دانشجویان تمام‌وقت که کارت جوانان می‌خرند (که معمولاً ۳۰ پوند است)./ مترو در لندن: ۳۰ درصد تخفیف برای دانشجویان بالای ۱۸ سال که کارت دانشجویی اویستر (Oyster) را خریداری می‌کنند./ اتوبوس: ۱.۵۰-۲.۵۰ پوند برای بلیط یک‌طرفه
هزینه‌های دیگر سرگرمی (سینما، کنسرت، تئاتر): ۵۰ تا ۱۰۰ پوند در ماه/ هزینۀ ویزای دانشجویی انگلیس: ۳۴۸ پوند/ هزینه اضافی بهداشت مهاجرت (به شما امکان دسترسی به خدمات بهداشت ملی بریتانیا را می‌دهد): ۴۷۰ پوند در سال

بررسی درخواست ویزای انگلستان حدود سه هفته زمان می‌برد.

 مدت زمان صدور ویزا بستگی به چندین عامل دارد:

 • نوع ویزایی که برای آن درخواست می‌کنید؛
 • کشوری که از آن‌جا درخواست می‌کنید؛
 • شرایط خاص شما؛
 • تعداد درخواست‌هایی که کنسولگری در آن بازه زمانی دریافت می‌کند؛
 • و…

در انگلیس امکان دریافت بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. در مقطع کارشناسی این بورسیه‌ها محدودتر هستند. اما در مقاطع بالاتر  بورسیه‌هایی مانند بورسیه‌ چونینگ توسط دولت برتانیا به دانش‌آموزان ممتاز داده می‌شود که سطح پوشش بالایی دارد. برخی بورسیه‌ها نیز توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود مانند بورسیه گیتس کمبریج و بورسیه “Think Big” دانشگاه بریستول. دانشجویان دکتری هم از پورتال Euraxess UK می‌توانند بورسیه‌های خوبی پیدا کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص انواع بورسیه های تحصیلی در انگلستان به مطلبی که پیش‌تر نوشته‌ایم مراجعه کنید.

اگر قصد ادامه تحصیل در انگلستان را داشته باشید در صورت واجد شرایط‌بودن می‌توانید ویزای دانشجویی خود را تمدید کنید. امکان تمدید ویزای دانشجویی Tier 4 (عمومی) وجود دارد اما باید توجه کنید که درخواست‌تان را حدأکثر سه ماه قبل از شروع ترم جدید تحصیلی ارسال کنید.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی انگلیس و اقدامات لازم

برخی از رایج‌ترین دلایل رد ویزای انگلستان به شرح زیر است:

 • ثبت اطلاعات نادرست در اسناد؛
 • عدم اثبات تمکن مالی؛
 • نداشتن مدرک زبان انگلیسی یا نمره پایین‌تر از حد نصاب؛
 • مشکلات پزشکی یا سوءپیشینه.

این موارد شایع‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی انگلیس است؛ برای جلوگیری از ریجکتی بهتر است پیش از هر اقدامی از وکلای ما در موسسه مهاجرتی آکادمی اپلای مشاوره رایگان دریافت کنید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی انگلیس

شما به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در انگلستان می‌توانید ۲۰ ساعت در هفته برای تامین هزینه‌های جاری خود کار کنید. شغل شما به رشته تحصیلی و میزان ساعات آزادتان بستگی دارد.

نکتهٔ مهم: برخی از مشاغل، مانند کار به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای، مربی ورزشی یا خوداشتغالی، در حین تحصیل غیرمجاز هستند.

ویزای همراه دانشجویی انگلیس

ویزای همراه انگلستان برای اعضای خانواده فرد متقاضی صادر می‌شود. همسر، فرزندان (زیر ۱۸ سال) و والدین با اخذ ویزای همراه می‌توانند حداکثر ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

جمع‌بندی

فرصت‌های گوناگون شغلی و تحصیلی در کشور توسعه‌یافته‌ای مانند انگلستان، هر کسی را برای مهاجرت به آن وسوسه می‌کند. برای این کار، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که در این مطلب به‌صورت کامل نوع تحصیلی آن را توضیح دادیم. در صورتی که نتوانستید پاسخ هر کدام از پرسش‌هایتان را در این مقاله پیدا کنید، تنها کافی است با مشاوران ما تماس بگیرید.

فرم ارزیابی تحصیلی

اطلاعات خود را در فرم ارزیابی ثبت کنید تا کارشناسان آکادمی اپلای شما را راهنمایی کنند.

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها