Search
Close this search box.

اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

سوئیس یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیاست که در حوزۀ آموزش عالی و دانشگاهی نیز شهرت جهانی دارد. این سرزمین به دلیل داشتن دانشگاه‌های برتر از مقاصد پرطرفدار دانشجویان است. در این مطلب به بررسی ویزای تحصیلی سوئیس، انواع و مراحل دریافت آن می‌پردازیم. با ما باشید.

ویزای تحصیلی سوئیس
پذیرش تضمینی

آکادمی اپلای طرف قرارداد دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلفی است و با توجه به این قراردادها، خدمات اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای از طرف ما دریافت نمی‌شود.

مشاوره تخصصی
تاریخ و ساعت مورد نظرتان را انتخاب کنید و به‌صورت آنلاین وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه ما، درباره بهترین گزینه متناسب با شرایط و اولویت‌های شما مشورت کنید. مشاوره هم به‌صورت تلفنی و هم به‌صورت حضوری قابل انجام است.
دانشگاه‌ها و کالج‌ها
لیست کاملی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدارس و موسسه‌های مناسب پذیرش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما بتوانید به‌راحتی دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف را هم در یک‌جا مقایسه کنید و رشته موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

انواع ویزای تحصیلی سوئیس

از آن‌جا که کشور سوئیس جزء منطقۀ شینگن محسوب می‌شود، شما می‌توانید با داشتن ویزای شینگن به راحتی به این کشور سفر کرده و در آن تحصیل کنید. با این حال، بسیاری از دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این کشور را دارند، نیازمند اقدام برای ویزای تحصیلی هستند.

ویزای تحصیلی سوئیس این فرصت را در اختیار افراد قرار می‌دهد که بتوانند با هدف تحصیل به این کشور وارد شوند و به مدت محدودی در آن اقامت داشته باشند. در این میان، از آن‌جا که افراد مختلف با شرایط و موقعیت‌های گوناگونی برای این ویزا اقدام می‌کنند، دولت سوئیس ویزای تحصیلی را به چند دسته تقسیم کرده است.

به صورت کلی انواع ویزای تحصیلی سوئیس شامل موارد زیر است:

ویزای دانشجویی سوئیس

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس را دارند، می‌توانند با دریافت ویزای دانشجویی، در زمان تحصیل خود اقامت موقت این کشور را به‌دست آورند.

ویزای دانش آموزی سوئیس

این ویزا برای متقاضیان زیر ۱۸ سال که تمایل به تحصیل در مدارس سوئیس دارند، ارائه می‌شود.

هریک از انواع ویزای تحصیلی کشور سوئیس جزئیات و نکات مختص خود را دارد که در صورت تمایل برای مطالعۀ بیشتر می‌توانید صفحۀ ویزای دانشجویی سوئیس یا  ویزای دانش آموزی سوئیس را بررسی کنید.

هم‌چنین افراد می‌توانند باتوجه به مدت زمانی که قصد ماندن در این کشور را دارند، یکی از انواع ویزای تحصیلی در این کشور را انتخاب کنند که شامل دو نوع زیر است:

ویزای C

این ویزا مختص افرادی است که قصد دارند به مدت کوتاهی در کشور سوئیس اقامت داشته باشند. برای مثال داوطلبان شرکت در مدارس تابستانی، سمینارهای علمی یا مدارس آموزش زبان می‌توانند برای اقامت حداکثر به مدت ۳ ماه از ویزای C استفاده کنند.

ویزای D

ویزای D این امکان را به دارندگان خود می‌دهد که به مدت طولانی‌تری در کشور سوئیس اقامت داشته باشند. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی که دوران تحصیل آن‌ها بیشتر طول می‌کشد، می‌توانند از این نوع ویزا استفاده کنند.

شرایط و مدارک لازم برای ویزای دانشجویی در سفارت سوئیس

برای اخذ ویزای دانشجویی سوئیس ابتدا باید تمامی شرایط آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که صلاحیت‌های لازم برای اقدام را دارید. این شرایط شامل موارد مختلفی می‌شوند که عبارتند از:

 • داوطلب باید پیش از اقدام برای ویزای تحصیلی، برای دانشگاه موردنظر خود در سوئیس اپلای کرده و نامۀ پذیرش خود را نیز از دانشگاه دریافت کند؛
 • فرد باید اثبات کند که از نظر مالی توانایی کافی برای پرداخت تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را دارد؛
 • تمامی افرادی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند، باید تعهد بدهند که پس از پایان دوران تحصیل خود به کشور مبدا بازخواهند گشت و قصد ماندن در سوئیس را ندارند؛
 • تسلط به زبان جزء الزامات برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیست، اما از آن‌جا که دانشگاه‌ها این درخواست را از داوطلبان دارند، تسلط نسبی به زبان انگلیسی موردنیاز خواهد بود؛
 • در صورتی که بخواهید از ویزای D استفاده کنید، باید حداقل ۱۸ ساله باشید. با این وجود شرایط سنی تحصیل در سوئیس اندکی متفاوت است. در صورتی که بیش از 30 سال سن داشته و قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یا بالاتر را دارید، ممکن است دشواری‌هایی برای اخذ ویزا داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی سوئیس

افرادی که قصد دارند برای دریافت ویزای دانشجویی سوئیس اقدام کنند، باید مدارک مختلفی را آماده کنند. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزای طولانی‌مدت (D-visa)؛
 • عکس با ابعاد پاسپورتی؛
 • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار؛
 • نامۀ پذیرش دانشگاه (Letter of acceptance)؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی؛
 • فیش مربوط به پرداخت هزینه‌های شهریه و ثبت‌نام دانشگاه؛
 • مدارک مربوط به بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)؛
 • رزومه یا CV؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • تعهد خروج از سوئیس پس از پایان تحصیل.

برای دریافت ویزای دانشجویی سوئیس، لازم است که مراحل مختلفی را پشت‌سر بگذارید. در ادامه این مراحل را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم.
مرحلۀ اول: انجام مراحل پیش‌نیاز
پیش از آن‌که برای ویزا درخواست دهید، باید برای یکی از دانشگاه‌های معتبر سوئیس اپلای کنید و مطمئن شوید که از طرف آن‌ها پذیرفته شده‌اید. پس از آن‌، نامۀ پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کنید تا بتوانید برای اخذ ویزا اقدام کنید.
مرحلۀ دوم: اخذ وقت مصاحبه
پس از آن‌که نامۀ پذیرش خود را دریافت کردید، باید برای دریافت وقت از سفارت یا کنسولگری کشور خود اقدام کنید. در این مرحله لازم است که یک مصاحبه نیز انجام دهید.
مرحلۀ سوم: جمع‌آوری مدارک موردنیاز
در این مرحله لازم است که تمامی مدارک موردنیاز برای درخواست ویزا جمع‌آوری کنید. علاوه بر این، باید فرم‌های مربوط به ویزای کوتاه‌مدت یا بلندمدت خود را نیز برای سفارت ارسال کنید.
مرحلۀ چهارم: پرداخت هزینه‌های ویزا
پس از آن‌که مدارک را جمع‌آوری کردید، باید هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا را پرداخت کنید.
مرحلۀ پنجم: انتظار برای نتیجۀ ویزا
پس از آن‌که تمام مراحل ذکر شده را به اتمام رساندید، وقت آن است که منتظر نتیجهٔ ویزای خود باشید.

هزینه ویزای تحصیلی سوئیس

هزینۀ این ویزا باتوجه به کشوری که از آن درخواست می‌دهید، متفاوت است. با این وجود، اختلاف قیمت برای کشورهای مختلف چندان زیاد نیست. به صورت کلی هنگامی که برای ویزای تحصیلی کشور سوئیس درخواست می‌دهید، باید بین ۵۰ تا ۱۰۰ فرانک سوئیس به سفارت بپردازید.

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای تحصیل در خارج از کشور اهمیت زیادی دارد، داشتن تمکن مالی کافی است. تمکن مالی به معنای آن است که متقاضی باید توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در سوئیس را داشته باشد. میزان تمکن مالی تحصیلی سوئیس برای دانشجویان حدود ۲۱.۰۰۰ فرانک سوئیس برای آغاز هر سال تحصیلی است.
هزینه‌های زندگی در سوئیس نسبت به برخی دیگر از کشورهای اروپایی بیشتر است. به صورت متوسط، لازم است که هر دانشجو میانگین ۱۳۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو در ماه برای هزینه‌های اسکان، غذا، حمل‌ونقل و… بپردازد. در جدول زیر متوسط هزینۀ زندگی در برخی از شهرهای سوئیس مشخص شده است:

نام شهر میانگین هزینه‌های زندگی در ماه
ژنو (Geneva) ۱۶۵۰ تا ۲۵۰۰ یورو
زوریخ (Zurich) ۱۶۵۰ تا ۲۰۰۰ یورو
برن (Bern) حدودا ۱۶۰۰ یورو
بازل (Basel) ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو

در این میان، یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که متقاضیان تحصیل در سوئیس باید در نظر بگیرند، هزینۀ شهریۀ دانشگاه است. شهریۀ دانشگاه باتوجه به فاکتورهای مختلفی از جمله رشته، دانشگاه، مقطع تحصیلی و… تعیین می‌شود.
به طور متوسط، متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئیس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید به‌ ازای هر ترم تحصیلی بین ۴۰۰ تا ۳۷۰۰ یورو و برای مقطع دکتری بین ۱۰۰ تا ۹۰۰ یورو شهریه پرداخت کنند. اگر بخواهید در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید، در نظر داشته باشید که هزینه‌های هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است.

از آن‌جا که پروسۀ صدور ویزا مدت زیادی طول می‌کشد، بهتر است حداقل ۶ ماه تا ۱۰ هفته پیش از آغاز سال تحصیلی برای درخواست آن اقدام کنید. در حالت کلی نمی‌توان زمان مشخصی را برای صدور ویزا تعیین کرد، زیرا این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این وجود در صورتی که بخواهید در سریع‌ترین زمان به پروندۀ شما رسیدگی شود، بهتر است مدارک خود را پیش از ارسال چندین بار با دقت بررسی کنید و از صحیح و کامل‌بودن تمام اطلاعات مطمئن شوید.
در صورتی که برای ویزای کوتاه‌مدت اقدام می‌کنید، به طور متوسط صدور ویزای شما بین ۱۰ تا ۱۵ روز طول خواهد کشید. همچنین، اگر قصد دارید از ویزای بلند‌مدت استفاده کنید، باید حداقل ۸ تا ۱۰ هفته منتظر بمانید تا ویزای شما آماده شود.

دولت سوئیس از طریق کمیسیون فدرال، بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است که در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به افراد شایسته اعطا می‌شود.
برخی از این بورسیه‌ها به صورت اختصاصی از طرف هر دانشگاه به دانشجویانی که صلاحیت‌ کافی داشته باشند، اهدا می‌شود. برخی دیگر از این بورسیه‌ها و جوایز نیز از طرف دولت به صورت محدود به دانشجویان داده می‌شود. بنابراین در صورتی که تمایل به استفاده از این کمک‌هزینه‌ها دارید باید سایت دانشگاه خود را بررسی کرده و از طریق آن اقدام کنید.

تمدید ویزای تحصیلی سوئیس

از آن‌جا که ویزای دانشجویی سوئیس تنها اجازۀ اقامت موقت را به افراد می‌دهد، دارندگان آن باید پس از پایان دوران تحصیل به کشور خود بازگردند. با این وجود در صورتی که بخواهید مدت بیشتری در این کشور بمانید، می‌توانید ویزای خود را تمدید کنید. تمدید ویزا این امکان را می‌دهد که ۶ ماه بیشتر در این کشور بمانید و بتوانید به دنبال شغل بگردید. در این مدت شما اجازه دارید که با ویزای خود به مدت ۱۵ ساعت در هفته مشغول به کار شوید. برای تمدید ویزای خود باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • مدرک یا اثبات پایان تحصیل دانشگاه؛
 • اثبات تمکن مالی؛
 • شواهدی که نشان دهد شما می‌توانید در مکانی مناسب زندگی کنید.

علاوه براین، شما می‌توانید با تحصیل در مقطع بالاتر نیز مدت زمان اعتبار ویزای خود را افزایش دهید. برای مثال در صورتی که پیش از این در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کردید، می‌توانید با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ویزای خود را به مدت دو سال دیگر تمدید کنید.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی سوئیس و اقدامات لازم

اگرچه اقدام برای اخذ ویزای سوئیس به ظاهر آسان است، اما نکات مختلفی وجود دارد که در صورت عدم رعایت آن‌ها ممکن است شانس خود را برای دریافت ویزا از دست بدهید. برخی از این دلایل به شرح زیر است:

نامعتبر یا ناقص‌بودن مدارک: اگر مدارک شما اشتباه، ناقص یا ناقض قوانین و مقرارت سوئیس باشد، درخواست شما رد می‌شود.

عدم اثبات وابستگی به کشور مبدا: چنان‌چه دلایل کافی برای بازگشت به کشور مبدا پس از پایان تحصیل نداشته باشید، ممکن است افسر پرونده اجازۀ ورود به این کشور را به شما ندهد.

عدم اثبات تمکن مالی: از آن‌جا که هزینه‌های زندگی در سوئیس بالا است، در صورتی که نتوانید شواهد کافی برای داشتن تمکن مالی ارائه دهید شانس کمی برای دریافت ویزا خواهید داشت.

سوء پیشینه: در صورت داشتن سوء پیشینه یا سوابق ناقض قوانین سوئیس، با ریجکت ویزای خود روبه‌رو خواهید شد.

 در صورتی که به هر دلیلی درخواست ویزای شما ریجکت شده است، می‌توانید با تکمیل و تصحیح اطلاعات یا اعتراض به نتیجۀ ویزا شانس خود را برای دریافت ویزا مجدداً امتحان کنید.

اجازه کار با ویزای تحصیلی سوئیس

در صورتی که بخواهید در مدت تحصیل خود در سوئیس به صورت هم‌زمان مشغول به کار شوید، باید در ابتدا درخواست خود را به اداره مهاجرت این کشور اطلاع دهید. در کشور سوئیس دانشجویان اجازه دارند که در زمان تحصیل خود به مدت حداکثر ۱۵ ساعت در هفته کار کنند.
البته در زمان تعطیلات رسمی، این محدودیت‌ها برقرار نیست و دانشجویان اجازۀ کار به صورت تمام‌وقت را نیز خواهند داشت.
یکی از نکات مهمی که در رابطه با کار حین تحصیل وجود دارد، این است که دانشجویان بین‌المللی که جزء شهروندان اتحادیۀ اروپا نیستند، نمی‌توانند از ابتدای آغاز تحصیل خود در این کشور مشغول به کار شوند؛ این دانشجویان پس از گذشت ۶ ماه از آغاز تحصیل خود مجوز شروع کار را دریافت می‌کنند. همچنین، این افراد باید از شرکت استخدام‌کننده یا کارفرمای خود مجوز کاری دریافت کنند.

ویزای همراه دانشجویی سوئیس

تحصیل در یک کشور خارجی و دوری از خانواده یکی از دشوارترین موقعیت‌ها برای هر فردی است. به همین دلیل دولت سوئیس این فرصت را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده است که اعضای خانواده را نیز همراه خود به این کشور ببرند.
ویزای همراه دانشجویی سوئیس به اعضای درجه یک خانواده اجازه می‌دهد در مدت تحصیل وی در این کشور اقامت داشته باشند. البته اخذ این ویزا شرایط خاص خود را دارد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقالۀ ویزای همراه دانشجویی سوئیس را مطالعه کنید.

خدمات آکادمی اپلای در خصوص اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

اخذ ویزای تحصیلی دشواری‌ها و چالش‌های متفاوتی دارد که ممکن است شما را به عنوان یک فرد کم‌تجربه به دردسر بیاندازد. از طرفی، ترجمه مدارک، ارائهٔ مدارک مختلف و… نیز خود برای بسیاری از افراد که زمان کمی دارند، دشوار است. وکلای ما در آکادمی اپلای با داشتن سال‌ها سابقه در اعزام دانشجویان به سوئیس به شما کمک می‌کنند تا تمامی این چالش‌ها را بدون دغدغه و با خیالی آسوده پشت سر بگذارید. بنابراین اگر نمی‌خواهید ریسک ریجکت ویزای خود را بپذیرید، کمک گرفتن از مشاورین و وکلای ما بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

کلام آخر

کشور سوئیس با داشتن شرایط ایدئال و دانشگاه‌های معتبر جهانی یک مقصد بسیار عالی برای دانشجویان بین‌‌المللی است. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اقداماتی که داوطلبان باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه انجام دهند، دریافت ویزای تحصیلی سوئیس است. در این مطلب تمامی نکات مهم مربوط ویزای دانشجویی را برای شما شرح دادیم. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره یا بررسی شرایط خود دارید، فرم درخواست مشاوره را تکمیل کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

دانشگاه‌های معتبر دنیا
کانادا
Flag_of_Australia_(converted).svg
استرالیا
پرچم آمریکا
آمریکا
آدرس

به زودی همکاران و مشاوران ما با شما تماس میگیرند